Ho. 94 Zaterdag 10 Aug-ustus 12e Jaargang- R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Een edel hart. Buitenland Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. in en om Alkmaar lichtvoorziening ONS BLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huisf U& Met geïll. Zondagsblad bij vooruitbetaling f 1.55 Afzonderlijke nummers van de courantf 0.05 het Zondagsblad f 0.05 ADVERTENTIEN Van 15 regelsf 0.75| Elke regel meerf 0.15 Reclames per regel10.42» Rubriek vraag en aanbod per plaatsing f 0.40 De kermissen. In vele gemeentr.aadszittingen kwam de laatste weken de kwestie ter sprake, of men, met het oog op pngjeweusehte samenscholingen en met het oogi op> de nog steeds voortwoekerende Spaansche ziekte, de verschillende kermissen dit jaar wel zou laten dóórgaan- Een en ander naar aanleiding van pen ministerieele aanschrijving. Be resultaten der besprekingen in de verschillende gemeenteraden waren van dien aard, dat op de eene plaats de kermis niet doorgaat, terwijl men elders volop: kermis houden zal. De vroede vaderen, die de kermis afgelast, alias afgeschaft wilden zien, lieten de bezwaren der tijdsomstandig heden zwaar wegen; zij1 achtten het nu geen tijd om kermis-ge wljls feest te vie ren. om koek te eten, waar het brood rantsoen niet toereikend is, om gas te verspillen voor kramen en dansten ten. waar men in de woonhuizen geen voldoende gas kan krijgen voor de ver lichting en voor het koken van het middagmaal. Mjochten deze overwegingen hen nog niet anti-kermis genoeg gestemd hebben, zoo gaf de voortwoekerende Spaansche ziekte den doorslag, of ook het gevaar, dat erin gelegen is, om in deze woelige tijden volksophoopingen toe te laten, waarbij het revolutionnaire element on zer samenleving zoo- lichtelijk tot ge vaarlijke uiting komt. Zij daarentegen, die de kermis wil den doen dóórgaan, zij hebben de boven genoemde bezwaren niet zoo ernstig opgevat: zij hebben gemeend, dat bet yolk zijn kermispretje in deze dagen niet behoefde te missen, dat de inkom sten 'der gemeente en van een deel der burgerijl niet moesten lijden, dooi' aflasting van de kermis. wat wijl tot op' zekere hoogte óók wèl te billijken motieven vinden. Doch het heeft ons verwonderd, dat sommige raadsleden zoo pedant als waren ze hoogleeraar in de genees kunde hebben durven zeggen, dat de Spaansche ziekte door de volksop- hooping bij! een kermis niet sterker .voortwoekeren zou. Om van het feit, dat zij1 over het gevaar van o-ngewenschte samenscho lingen niet verder nadachten, nog maar te zwij'gen. Alles bij'ééngenomen, dunkt ons, dat men in de zóó onzeker en gevaarlijk geworden tijdsomstandigheden liever -overal de kermis had moeten afstem men. Spaansche ziekte en gevaar van sa menscholing had voor velen de maat van kermis-bezwaren moeten Vól ma ken. Nu is een heel verkeerde toestand geschapen: nu zullen de gemeenten, waar de vroede vaderen volgens den ernst der tijden handelen, hei; nadeel lij'den, dat aan 't hteb-doorgaan. der kermis voor gemeente en burgerij' ver bonden is, qn waar men. met de tijdsomstandigheden minder ernstig re kening liield, daar zal men dubbel pro fijt behalen, dewijl de trek naar die. dorpen van uit de kermis-looze plaat sen niet gering zal wezen. Be gemeentebesturen hadden zich on derling wel w'at meer solidair mogen betonnen. •X- Zóó noemt het Maandblad van de Vereenigde Doopsgezinde gemeente te ^Amsterdam den aanwas van de gjods- dienstloozen daar ter stede. Opvallend groot immers is te Am sterdam het aantal van hen, die tot geen kerkelijke gezindte behooren, n.I. 66.902 of li .8 o/o van de geheele be- FEUILLETON Omgewerkt naar bet Fransch. 73. Een half uur daarna zat Jacques de Rhodes in de oude bibliotheek van het kasteel d'Argelles, snuffelde in .oor konden,- gezegelde papieren, rekeningen en brieven. 1 't Is zeven uur, heer graaf, zei de jongeling beschroomd, ziende dat zijn beschermer er niet aan dacht zijnen arbeid te onderbroken. De reeder, verrast, lichtte zijn hoofd op. Da aders van zijn groot voorhoofd waren bovenmate gespannen, zijn we zen, anders bleek, zag nu rood. Reeds zeven uur? herhaalde hij'. Ja, hoor, het klokje klept in het dorp den Angelus. En de koster gaat eerst naar de kerk als 't uur reeds geslagen is. 't Is dus al ruini zeven uur. 't Is wel. We zullen pns; wat spoeden. Morgen komen we terug1. Zij' sloegen dan den weg| naar As- tarac in, gaande langö binnenpaadjes. {te bossehfiib lantlerjjfefl fin wijnbergen. völking (640.000). Een ontzaglijk snelle aanwas, wanneer men bedenkt, dat in 1899 hun aantal in geheel Nederland slechts 115.000, in 1909 ongeveer SOO.OOO bedroeg, d. i. 5 o/0 der bevol king. „Baar schuilt iets verontrustends in voor ieder, die meent, dat de kerk zoowel voor den godsdienst als voor de samenleving een zegenrijke, ja on misbare instelling is," ze» lezen wij in genoemd maandblad, en willen wijl dit feit met het oog op: God's al beschikking, met ons vertrouwen op God voor de toekomst niet zooals het maandblad verontrustend" noe men, erg bedroevend noemen wijl het wel. Die wereld gaat haar grooten gang: duidelijker wordt de scheiding tussohen absoluut-godsdienstloozen en vurig-ge- loovigen. De scheidingin het dal van Jo- saphat. Winterprovisie aan aardappelen. Met onverdeelde instemming namen wij: kennis van een hernieuwden aandrang op den Minister van L., H. en N. uitgeoefend, door de zoo ver dienstelijke Permanente Commissie in zake crisismaatregelen der Katholieke en Christ. Werkliedenbonden. Tot nu toe bleef de beheerder van dit departement doof voor de tot hem gerichte vertoogen, waarin de wensche- lijkheid werd aangetoond, om voor hen, die dit verlangen, winterprovisie aan aardappelen op te doen. Die wenschelijkheid blijkt zoo- helder als glas. Ons volk in zjj'n geheel niet het minst de arbeiders is daarvan ouds her aan gewoon. Tot bewaring van winterprovisie bestaat bjjl bijna iedereen gelegenheid. Men heeft daarvoor geld bespaard en heeft er dus de nop- clige voorbereiding' voor getroffen. Voor de beschikbaarstelling %an win terprovisie van ons volksvoedsel bij uitnemendheid in deze tijden, is dus van de ;Zijide der verbruikers alles 'tie zeggen. Echter, mok de regeermg zou er in menig -opzicht ^el bjj varen. De buitengewone zware zorg,' die; in den komenden winter op haar gaa! drukken inzake onze voedselvoorzie ning, zou er aanmerkelijk door ver licht worden. Wij staan zeer waarschijnlijk voor een tekort aan steenkolen, petroleum en benzine; ook van levende vervoer middelen. Waar dit het geval zal we zen bij1 een zachten winter, daar klemt dit nog veel sterker, wanneer onver hoopt de wintervorst met strengheid mocht gaan regeeren. Ook zou, wanneer een aanzienLijka meerderheid van ons .volk in het bezit van winterprovisie gesteld werd, dit een zeer gunstigen invloed uitoefenen op de laadruimte voor 't vervoer van brandstoffen en andere levensmiddelen. Er is echter meer. Het spreekt van zelf, dat een practische verdeer ling' van winterprovisie aan de ver bruikers, die verdeeling zou moe ten geschieden zoodra de aardappelen gerooid zijn zooveel doenlijk in do omgeving waar de aadrappelen zijn ge teeld, onnoodige vervoerkosten zou be sparen. Wijr zeggen met opzet practiseh, want de tot nu toe gevolgide wij'ze van distribueeren verdiende lang niet altjjti dien lof. Aardappelen in rt Zuiden ge teeld, werden niet ter plaatse 'gegeten, maar naar het Noorden gevoerd, en omgekeerd. Daardoor werd ontevreden heid gewekt, die bij' een doelmatige distributie gemakkelijk had kunnen voorkomen worden. Onderewg vroeg Jacques aan den jon gen markies: Wie is de notaris uwer familie? Meester Cappe. Van Navailles? -- Ja. i i Goed. Morgen zal ik hem op zoeken. 's Anderendaags begaf mijnheer de Rhodes zich inderdaad naar de naburige kleine stad. Hij kende Mr. Cappe, met wien hij! reeds in betrekking had! ge staan, toen hij! het landgoed van As- tarac had willen vergroeien en Verschil lende hoeven weder inkoopen, door de vorige eigenaars één voor één verkocht. Jacques verklaarde het doel van zijn bezoek. Ik ben de vriend geworden der markies d'Argelles, zeide hij'. Ik wilde wel trachten wat orde te brengen in hare zaken. Is dit mogelijk, en wilt ge mij! desnoods behulpzaam zijn? Mijne medewerking is u toege zegd, maar uw voornemen lijkt me een hersenschim. Waarom. Markiezin d'Argelles is de braaf ste vrouw der wereld, maar orde is haar onbekendVoor 't oogenblik is 1 ArgeJlfiS Wgi honderd duizend francs Er is dus alles voor te zeggen, dat ons volk in de gelegenhedi gesteld' wordt een behoorlijke provisie aan I aardappelen op te doen, i Moge - minister Posthuma, vóór zijn ■definitief verdwijnen van 't zoo: ont redderde tooneel zijner bemoeiingen in zake de~ voedselvoorziening van Ne derland, aan den drang door de Per manente Commissie op hem uitgeoe fend, toegeven. Rij menigen schotel dampende aard appelen uit den provisiekelder, die in den kofnenden winter op onzen .disch zal prijken, zouden onze huismoeders dan wellicht 'n zuchtje van verlichting en dankbaarheid 'wijden aan ten min ste één economiachen maatregel van dezen bewindsman. VAN MARKEN-BINNEN. De Marken-Bdnners hebben gezege vierd, eindelijkl en duür! Jaren en jaren hebben zij! ervoor gestreden natuur lijSBnet vreedzame wapenen om hun landelijk en voor al waterlijk afgelegen .oord behoorlijk van licht voorzien te krijgen, doch al door nog bleef de strijd' onbeslist. De vroede vaderen van Uitgeest, die voor meerdere uithoeken vroed en va derlijk te zorgen hebben, zij konden er ondanks de hertaalde aanmaning van den heer Groot nog nooit toe hesluiten, doortastende maatregelen te treffen voor de licht-voorziening van Marken. Voorstellen tot aanleg, van kolen- of accyteleen-gas, of electriciteit't liep allemaal op niets of opi hoegenaamd niets uit: de .Markers bleven onvol daan. Wij begrijpen, dat een goede licht voorziening van 'Marken-Binnen voor de Uitgeester vroede vaderen nu juist geen nietigheidje was, waarover zoo maar eens eventjes in de gauwte een besluit kon genomen worden, maar nog beter begrppen, nog betér vöèlen wij, hoe het den Markers te moede geweest waszonder 'n lichtpunt in de toekomst! In den „goeden, ouden tijd", toen de Markers no:g gezellig hun petro leumlampje zacht-rood konden laten lichten door woonhuis en. stal, ja, toén kon het verlangen, naar gas of electriciteit nog wel eens bedaren. toen kon men den strijd wel eens 'n wijle öpgeven, doch den laatsten tijd, nu men in het niet Verre verschiet lange winteravonden zag naderen, ge durende welke men geen petroleumi- lampje zelfs zou kunnen laten flikker vlammen, nu overal in 't ronde de raadsvergaderingen gehouden werden in het teeken van eieetrifieatie, nu werd het ook den Markers te machtig. Voorkomen werd, dat de Marker vóórvechter voor de licht-voorziening, de heer Groot, als raadslid zou bedan ken: door middel van hem werd de strijd opnieuw aangebonden; hij was Vinnig en hij was nijdig:, als 't z. i. pas gaf, enin de gisteren gehou den raadsvergadering' werd de strijd gewonnen! Tot aller voldoening. Men heeft een regeling getroffen, waarbij de bewoners van Marken-Bin nen zelf a,l de verlichtingskosten door de rente van het benoodigde kapi taal te garandeeron betalen, gielijk dit voorheen ook geschied is bij de licht voorziening van Starregeesi. Een en ander kost thans echter véél meer dan vroeger, en zoodoende hebben de Markers lang gieen góedkoo- pe overwinning behaald. waard, eer minder dan meer!En ziji heeft meer dan driehonderd duizend francs schulden. 'tls nochtans een uitgestrekt land goed. Ja, maar 't ligt geheel braak. Om het weer in goeden staat te herstellen, zijn er kapitalen noodig, welke niemand in deze streek bezit. Er zij'n bosschen? Daar steekt geld in, ongtetwijïeld. Maar wie kan ze verkoopen, gezien de moeilijke gemeenschapswegen, die op Argelles bestaan Jacques dacht na. Zijn de sehuldeischars van mevr. d'Argelles dringend? Eén vooral, zekeren heer Gaulo, om goede reden, dat hijf een oogje heeft naar het kasteel. Hoeveel heeft h'ijl te vorderen? Ruim honderdduizend francs. En de anderen? 01 dat is een heele zwerm; ieder een in deze streek heeft geld' van haar te goed. De arme vrouw heeft zich! nooit oitn iets bekommerd, nooit iets berekend/nooit iets gewogen. Naarmate da oogsten minder overvloedig wareni en de grond minder opbracht, leende zij wat meer, want de huiselijke behoeften Wij hoorden, dat sommige aangeslo tenen hun electrisch licht (waarvan nog maar matig gebruik gemaakt mag wor den 1) met niét minder dan f102.— per jaar zullen moeten betalen. Toch glunderen de gezichten van de Markers, die zich gisteren ter raadsver gadering op de publieke tribune bevon den, toch was de heer Groot zeer con tent, en toch' hoopt een ieder, dat de verdere,nog te overwinnen moei lijkheden zóó spoedig uit den weg' ge ruimd zullen zijn, dat Marken-Binnen dezen winter binnen en buiten door electrisch licht zal worden beschenen. OORLOGSD VERZICHT De ééne krachttoer wordt aan het Westfront telkens snel gevolgd door een andere. Nauwelijks is het Eransch-Amerikaan- sche offensief aan de Vesla geluwd, of 't Fransch-Engelsche gieweld breekt, weer los bij Amiens, aan de Avre. Onder de hoofdleiding van Sir Dou glas Haigi gingen Fransche en Engel- sche divisies tot den aanval op 'de Duit- sche stellingen tusselien Ancre en Avre over,om de Duitschers, die nog steeds Amiens bedreigden, terug te drijven. Met groote kracht werd de aanval ondernomen, op het gebied, dat oos telijk van Amiens gelegen is, tusschen de Ancre, die van Albert in z.w. rich ting naar de Somine stroomt, en de Avre, die in ri.o. richting naar die rivier gaat. In dezen hoogi zijn de Engeisch- Fransche troepen over een front van 20 a 25 K.M. vooruitgerukt in een lijn, dia -nu ongeveer loopt van Plessier- Rozainvilelrs over Beaucourt, Caix (aan de Luce), Framesville en Chipillynaar Morlancourt, ten zuiden van de Ancre. Het hevigste deel van den strijd werd gevoerd tussohen Chipilly en Morlan court, waar de Duitschers kraohtigen tegenstand boden. Ten westen van Maily.Raineval dron gen de Franschen over de Avre door tot Plessiers-Rozainvilleiss, dat tusseheu Moreuil en Hangest ligt; de Engelschen streden tusschen de Soiinme en. de An cre. Het aantal gevangien genomen Duit schers bedraagt meer dan 7000, terwijl meer dan 100 kanonnen werden buit gemaakt. Trotsky heeft het bij zijn boos mani fest aan de laksche So.vjet-regeerinkjes niet gelaten: ïn verband met de landing der En gelschen in Archangel heeft Tirotzky een bijzonder felle dagorder uitgegeven, waarin de gevangenneming van de Sov: jet van Archangel wordt bevolen. 't Is geen wonder, dat Trot-zky zicli 'boos betoond, en dat hijl, krachtige schrikwekkende maatregelen neemt tegen herhalingen van wat er te Ar changel gebeurde. Deze stad toch is voor den bezetter van groot belang, en als er nog meer dere Sovjet-regeerinkjes het voorbeeld .van Archangel volgen; wdar is "dan het einde? Het bezit van Archangel moet den Engelschen tot basis dienen voor hun voorgenomen opmarsch naar het zuiden, naar Moskou. Het eerste station aan den Moermanspoorweg, Wologda, waar heen de gezanten der Entente-mogend- heden uit Moskou zijn vertrokken, is het knooppunt van den Moermanlijn en den groeten Noord-Russischen spoor weg, die over Petersburg en Perm naar Jekaterinenburg loopt en daar zich aan sluit aan den grooten Siberischen spoor weg. In Moskou z ij' n de Engelschen echter nog niel bleven dezelfde. Zoo ontstond een leger schuld- eischers: dienstboden, slagers, bakkers, graan- en haverhandelaars, allen die er in toestemden betaald te worden met schuldbriefjes. Daar zij zeer bemind was door 't volk, liet men haar tot heden met rust. Maar wordt het goed aange slagen op aanvraag van den, grootsten Ëchuldeischer, dan zullen al die lieden tegelijk op haar vallen. Lang kan dit niet meer duren. De heer Gaule wil van geen uitstel meer weten. De ver effening zal dan een zwaar tekort laten en mevr. d'Argelles. die, ondanks hare ordeloosheid, zeer eerlijk is; zal van verdriet sterven. - Jacques had den notaris geen enkele maal onderbroken. Wilt ge mij: den juisten staat van do schulden der markiezin opmaken? vroeg hij1 aan Mr. Cappe. Waarom niet? Hoeveel tijd vraagt dat? Ongeveer acht dagen. Goed. Roep binnen acht dagen al de schuldeischers bijeen., zonder iemand uit te zonderen, maar zeg hun geenszins de reden dier bijéenroeping. Allen zullen tot den laatsten franc betaald worden. 's Anderendaags, toen de dag aan de Uit Weenen wordt gemeldt, dat twee; hospitaalschepen zijn aangevallen, het eene door vliegers, het andere door een onderzeeër. Beide aanvallen mislukten, daar de blommen niet troffen en de tor- pedoi niet ontplofte, iets, wat wel gelukkig is, dioch het feit dat men ook ditmaal geen hospitaalsehepen ont zag; niet- minder treurig maakt. VERSPREIDE BERICHTEN Wat een kanonschot kost. Volgens Fransche opgave bedragen de kosten. vaU eefll achot uit een. Eranschl veldgeschut 60 francs. Een 10 c.M. schot kost 115 francs, een 15.5 o.M. schot 225 francs. Met het kaliber stijgen de kosten snel. Zij' bedragen bij liet 22 c.M. geschut 540 francs, bij' het 27. e.M. geschut 850 francs, bij 30.5 c.M. geschut 2800 francs. Een schot uit een 52 c.M. gesehut kost de som van 6300 francs. Men berekene nu maar de kosten van' een ..artillerie-voorbereiding", waat'bij' uren achtereen alle soorten geschut zoo veel mogelijk achter elkaar schoten los sen. KORTE BERICHTEN De president van de Portugee- sche republiek heeft den pauselijken! nuntius met onderscheiding ontvangen; na conferenties werden de grondlijnen voor een nieuw concordaat tusschen. Portugal en het Vaticaan vastgesteld. De ko'ning van Bulgarije is voor zijn .gezondheid naar Nanheim gegaan. Men meende reeds, dat hij geheimzin nig verdwenen was. De Turkse he regeering: is voor nemens de uit oorlo-gsnoodzaak gede porteerde Armeniërs weder naar hun land te doen terugtrekken. Generaal Pet.ain heeft een or der gericht toit de tanks en allen die hebben bijgedragen tot de volmaking van dit wapen. Wat zullen de tanks ..vereerd" zijn! Do verheffing van Foeh tot dei waardigheid van maarschalk van Frank rijk is door geheel Amerika met en thousiasme begroet. Ook Fransche en Italiaanscha contingenten zullen te Wladiwostok lan den. Een Eng else he vliegtuigbouwer verklaarde, dat onmiddellijk na den oor log een luchtdienst tusschen Londen en Marseille zal ingericht worden. Rome zal in twaalf en een half en Gonstanti- mopel in twintig uur bereikt kunnen "worden. In anderhalven dag zal men naar Amerika kunnen vliegen. Staatssecretaris v.on Hintze is lijdende aan Spaansche griep. Naar uit ingekomen berichten blijkt, zijn in verschillende distrieten in Rusland, waar de bolsjewiki oppermach tig zijn, priesters zwaar gestraft, omdat zij1 de Mis gelezen hadden voor den vermoorden tsaar. Den 1 s t e n Augustus werdeif uit Pietersburg 78, don 2den Augustus 100 gevallen van cholera gemeld. Het aantal 1 ij dend en aan de Spaansche ziekte in Zwitserland neemt gelijdelijk af. Bij het leger waren den 31en Juli nog 3622 man ziek; den 17en Juli bedroeg hun aantal 6954. 395 per sonen zijn aan de griep: gestorven. De eerste reis1 van het eerste boutlooze stalen schip; zoo meldt Reu ter, heeft een volkomen succes opgele verd. Met- voile' lading bij' ruw: weer varend, heeft het schip1 aan alle ver wachtingen beantwoord. De politie te Montreal dreef een vergadering uiteen van 700 Russi- lucht kwam, liep Jacques reeds1 door de bosschen van Argelles. Zij waren in volkomen wanorde, maar bewassen met prachtig geboomte, meesti eiken- en pijnboomen, goed te gebrui ken voor den scheepsbouw. Er was geen goede weg om het hout te vervoeren, zooals Mr. Cappe 't te verstaan gegeven had; niettemin, in 't diepe der vallei liep een bevaarbare rivier, welke langs een groeten weg te bereiken was, eenige uren verder. De wanorde liet niet toe de waarde der bosschen met eenige juistheid te schatten; maar Jacques had een zekeren kennersblik en 't kwam hem voor, dat' het verkoopen van 't woud genoeg zou opleveren om de schulden der markiezin te betalen. Den volgenden dag kwam een schuld- eischer al zweetende en blazende op, het kasteel geloopen. 't Gerucht is verspreid in de streek, 'mevr. de markiezin, zeide hij' tot da oude vrouw, dat gijl üwi schulden gaat betalen? Toen haar eerste ontroering voop- bij' was, bracht zij hem aan 't praten. Zoo vernam zij' het bezoek vaQ Jacques aan Mr. Cappe. j (Wordt vervolgd.) 1

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1