Mo 05 Maandag 12 Augustus 12e Jaargang R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Een edel hart. Buitenland Binnenland Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. 6O!£ti3*2SHU«W0aaiatM2SEti3KaB^tZaeZMEt3Cttl O NTS BLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal franco huisf 1.15 Met geïll. Zondagsblad bij vooruitbetaling f 1.55 Afzonderlijke nummers van de courantf 0.05 het Zondagsblad f 0.05 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regejsf 0.75 Elke regel meerf 0.15 Reclames per regelf 0.42' Rubriek vraag en aanbod per plaatsing f 0.40 Een gevaar afgewend. Sinds geruimen' tijd was het merk baar, dat er aan het mijnwerk in Lim burg iets haperde. Gestadig en onrustbarend werd'de af geleverde productie kleiner, en dat in het vooruitzicht van een langen win ter, die het noodzakelijk maait, dat de kolenproductie voor zoover het in onze macht is zoo hoog mogelijk worde opgevoerd. De oorzaak der productievermindering was spoedig ontdekt: de stoere werkers in de mijnen, die vrijwel den zwaarsten en den meest afmattenden arbeid voor de samenle ving verrichten, zij kregen in verhou ding tot de voor hun werk benoodigde arbeidskracht niet genoeg voedsel, zij slapten af en leverden' minder arbeid. Het feit werd betrekkelijk spoedig geconstateerd, doch goede maatregelen van regeeringswege onfj aan de groo- tere voèdsel-behoefte der mijnwerkers tegemoet te komen lieten op zich wach ten, totdat waarom moest het toch zóóver komen? hier en daar onder de mijnwerkers reeds over 'n staking gesproken werd. Thans wordt vernomen, dat de mijn- directie en de leiders der bruinkool- productje een levensmiddelenbureau voor de mijnstreken hebben opgericht en dat groote hoeveelheden levensmid delen daarheen zijn getonden om de mijnwerkers extra-rant-oenen te kunnen verstrekken, zoodat, naar wij ver moeden, de kwestie definitief is opge lost. Gelukkig I iwant, al leven wiij nu ook nog in goed-rwarme dagen, gedu rende welke wij ons niet gemakkelijk kunnen voorstellen, hoe ellendig het 's winters is in de koiü,de winter met zijn ellendige ko[ü zal maar al te spoedig daar Zijn! Kranige gemeenteraadsleden. Wat wij voor de toekomst noodig hebben, dat zijnkranige gemeente raadsleden. Vooral in dezen tijd, nu wij ons er op! vóór bereiden, meerdere van onze mannen in de verschillende gemeente raden te krijgen dan wij tot dusver daarin hadden, vooral nü is het dienstig, daarop eens nadrukkelijk to wijzen. Wij hebben noodig beginselvaste en voor hun taak berekende mannen. De Roomsche gemeenteraadsleden moeten vóórstrijders zijn.'voor de Room sche zaak, en wel in dien zin, dat zij niet' alleen hun stem uitbrengen vol gens nun katholieke overtuiging, doch dat zij daarvan openlijk getuigenis af leggen. Men behoeft daarbij niet in uiter sten te vallen, zooals b.v. de socialist (Westerhof voor de S. Dl A. P. propa ganda maakt in den Alkmaarschen Raad, neen; zulke Principiën reiterei doet meer kwaad dan goed aan de voorgestane partij, doch met ver mijding v.an overdrijving kunnen de Roomsche gemeenteraadsleden voor de Roomsche partij in hun omgeving veel goed werk verrichten, door uitdrukke lijk het beginsel te noemen en te ver dedigen, waar zulks pas geeft. Wij' willen niet zeggien, dat alle ge meenteraadsleden der Katholieken tot hiertoe hierin te kort schoten, geens zins, wlj! hebben dikwijls treffende be ginsel-pleidooien van Roomsche raads leden gehoord, - doch in 't algemeen was men van de noodzakelijkheid en Üe wenschelijkheid der beginsel-verde diging niet genoeg doordrongen en bracht men maar al te vaak zijn stem uit zonder méér. D'e Roomsche gemeenteraadsleden moeten voor hun taak berekend, zijn, flink ontwikkeld, met goed inzicht, ge zond verstand en (liefst ook) een flin- ken mond! Een en ander zal hun noodig wezen om liet eerst-vereischte behoorlijk ta vervullen. Er kan in stad en land zoo groote kracht ten goede uitgaan van het op treden der raadsleden. Mannen, beseft dit! En kiest wan- i neer het daartoe tijd is de best geschikte mannen! FEUILLETON Omgewerkt naar het ïransch. 74. Is dat waar? vroeg zij den graai, zoodra zij die» namiddag op Askuac aan kwam. Ba met welk recht wilt gij orde brengen in onze zaken? Krachtens het recht dat uiwe goed heid jegens Blanche mij' geschonken heeft, zeide hij zachtjes, haar bij de hand' ne mende. Zoo ik u toestond hare moeder te wezen en haar als zoodanig te verzorgen, was het op voorwaarde dat ik uw zoon zou worden. Mag nu een zoonzijine moe der in zorgen laten? Zij wilde daartegen opkomen; maar d'e ontroering, de blijdschap en die erkentenis deden diewoord'en in hare keel blijven. NoChthans, zij vond dat de dienst te groot w.as om dien te aanvaarden. Mijm verdiensten zijn niet zoo grcot als gij wel meelnt, zeide hij haar. Arselle- is rijk genoeg' aan allerlei opbrengsten om uwe zafceln weer vlot te brengén, zonder iemand iets schuldig te blijven. Ik zal u en'ket geld voorschieten. Gtij zult het mij bij gedeelten teruggeven. Dat todh kunt gr fay niet weigeren iui J OORLOGSOVERZICHT De gevechtsactijj aan het front bij Amiens is sinds ons laatste overzicht krachtig voortgezet. Rij Amiens toch gaan de Duitsehers terug op de linie, die zij voor het groote offensief in Juni bezet hadden. DeFran- •schen hebben Ohaulnes en Roye bezet, en de bruggen over de Somme, die de Diuitschers. voor den terugtocht noodig; hebben, werden door de hevige beschie ting van de. artillerie en de werking der luchtstrijdkracht vernield. Het aan tal gemaakte krijgsgevangenen is ge stegen tot 35000. Een V.' Dt-telegram uit Londen meldt, dat de Eranscke Möntdidier zijn binnen gerukt en dat een nieuwe Fransche aan val is ingezet over een front van. 16 mijlen, waarbij reeds een terreinwinst van vier mijlen werd behaald, terwijl 100 kanonnen werden veroverd. Ook het Italiaansche front trekt weer de aandacht. In tJudicarië en op het Asiago-pla- teau hebben, de Italiaansche, Engelsche en Fi'ansche troepen raids in de vij andelijke linies uitgevoerd. Den 8sten hebben elite-troepen in de Vol-D'aone een vijandelijken post op de Zuidelijke hellingen van den Dosso dei Mo rij bij verrassing genomen. Later zijn Fransche troepen tot de actie overgegaan. Zij zijn in het vijan delijk hoofdsteunpunt op den Monte Si- semol doorgedrongen. Meer naar het Oosten zijn Italiaan sche af de dingen, vertrokken uit de po sities van de Vatbella. den Ooi del Rosso en den .Col d'Echele, er in geslaagd op verschillende punten de geweldige vijandelijke linies, die zich daar bevon den, te fforceeren. Hoe moeilijker hier en daar de toe stand der Rols'jewiki-regeeringen in Rus land wordt, des te krachtiger treedt. Trotzky met het gesproken en geschre ven woord zoo mogelijk ook met geweld op. Thans heeft hij een redevoering ge houden voor het 2e congres van sov jets der noordelijke gebieden, waarin hij van den tegenwpordigen toestand der sovjet-republiek het volgende beeld gaf: „Wijl moeten goed begrijpen, dat de opstand der Tsjec-ho-Siowaten niet enkele Tsjecho-Slowaken betreft, maar een veldtocht van de Fransche en Engelsche imperialisten tegen de bov- jet-republiek beteekent." Trotzky wees op den onmiskenbaren samenhang van den opstand der Tsjecho-Slowaken en de landing der Engelschen en Franschen aan de Moermankust, '„Onze garden heb ben geen besef van het groote gevaar van den Tsjecho-Slowakiischen opstand, welke do or de geallieerde imp eralis ten wordt geleid. Dierhalve hebben wij be sloten onze beste mannen naar den Oe- raL te zenden, ten einde de ellende van den strijd met de roede gardisten to En zonder haar den tijd! te laten hem te antwoorden, weidde hij' uit over d> waarde harer bosschen en over de manier om ze te verkoopen. Morgen, voegde hij er bii. reis ik «aar Bayoiine, neem inlichtingen omtrent de prijzen van 't hout en doe, zoo moge lijk. zakenFatten zal mij helpen, hii moet toezicht uitoiefenen over de werken die ik wil beginnen. Dit zal' gaan, ik feta borg voorhem. sprak de markiezin. Er zal hard te werken vallen. Dit schrikte de oude vrouw niet jf. Het zou wel aardig zijn, antwoordde zij, dat mijn kleinzoon zich geen zware moeite zou geven, wanneer gij zooveel edelmoedigheid aan |d!en dag legt. En dan, is 't zoo'n erge zaak bosschen te verkoopen? t Er dient nog1 wat anders beproefd. Wat .nog? Ik ben van plan al uw! landerijen in goeden staat te brengen; al uwi wijnber gen opnieuw' te beplanten, uwe w'eiden te bewerken, water toe te voeren, dat hier overvloedig voorhanden is, in een woord uw landgoed te herstellen en te maken wat het vroeger wias. Daar kwam zij tegen in verzet. Dait neem ik niet aan, zeide zij, da ar ivji 'f w (nooit kwam vergelden. cleeien, en deze aan te voeren. (Wij' hebben 'groots verwachtingen van Petr i- grad en de noordelijke gebieden. Wij moeten aan het front de arbeiders geven die daar ontbreken." Ten slotte zeida Trotzky: „Ik twijfel er in het geheel niet aan dat wij zullen overwinnen, maar wij hebben niet het recht de overwinning te verschuiven, en onze vrouwen, moeders en zusters te laten verhongeren. Ik ben hier gekomen om alarm te slaan en uit te roepen: Allen naar het oosten I Het vaderland is in gevaar. Wij zweren, dat gwij het tot den laatsten droppel bloed zullen be schermen!,, Trotzky wil niet alleen tegen de Tsje cho-Slowaken, doch tevens en piet minder tegen de op de Moerman- kust gelande Engelsche troepen te keer I Natuurlijk, dit ligt geheel in die lijn van 't geen hij in zijn redevoering zeide over den onmiskenbaren samen hang tusschen den opstand der T&jeeho- Stowaken en de Engelsche landing'. Doch zie, nu hebben de Engelschen als een. lokvogel zoo zoetelijk teen proclamatie tot het Russische volk gericht „Uwe bondgenooton zoo zeggen zij hebben u niet vergeten. Wij her inneren pms alle diensten, welke uw heldhaftige legiers ons hebben bewezen in de eerste jaren van den oorlog. Wij komen als vrienden om u te heipen en u te beveiligen tegen dc afbrokkeling en de verwoesting des lands door, Duitschland, dat uw volk tracht te on derdrukken en de rijke hulpbronnen van uw land in zijn eigen belang, wil gebruiken. Maar wij' wensehen u plech tig te verzekeren, dat, nu onze troepen Rusland binnenrukken, oim u bijl te staan in nw strijd tegen Duitschland,.wij geen voetbreed van uw grondgebied zullen behouden. Volken van Rusland 1, Uw bestaan als onafhnakelijke natie staat op het spel. Die vrijheden, bij de revolutie verkre gen, worden door de ijzeren hand van Duitschland bedreigd. Verzamelt u rond- 'om de banier der vrijheid en onaf hankelijkheid. Volken van Rusland!, Wij wensehen niet alleen de Duits.che penetratie tegen te gaan, maar ptjk aan uw vernield en lijdend land verlichting te brengen pp economisch gebied. Eenigen voorraad hebben wij reeds gezonden en er zal nog meer volgen. Volken van Rusland 1, Sluit u bij ons aan voor de verdediging uwer vrijheid. Onze eenige wensen is: Rusland sterk en vrij te zien, ons dan terug te trek ken en het Russische volk zijn toekomst te zien veroveren in overeenstemming met de wensehen der unie." Als Rusland nü nog niet 'n gelukkig land wordt 1 Van dc zijde der Entente wordt vaak onlangs nog door Lloyd George gewaagd van een volkerenbond, waarin en waardoor de "wereld een oorloglooze toekomst tegemoet kan gaan, doch de voorstelling, welke de Geallieerden zich van dien toekomstigen bond vormen, is van dién aard, dat het offTcieuse Wplffbureau, naar aanleiding van de uit latingen der geallieerde staatslieden over volkerenbond en de zegepraal van het recht' opmerkt, dat de zoo zeer aange prezen volkerenbond slechts een oor logsmiddel van de Entente is, dat ten d'oel heKflSü'uitschland tot heloot te ma ken onder de volkeren der wereld. Daar om moet het denkbeeld worden door gevoerd eer de Entente de wapens neer legt. Met de heerschappij' van het recht en den eeuwigen vrede, zegt Wolff, heeft dit oorlogsmiddel van onze vijan den niets te maken. Het zal zoo gemakkelijk «iet ga,an die braakliggende landen weer in- orde te bren gen. Ook denk ik er niet aan u aan de zelfde voorwaarden als voor de fcasschen gekl voor te schieten. Niet? Aan welke voorwaarden dan? In deze streek is 'van oudsher het ge bruik de landen te verpachten aan deze conditiede bewerker van dien gronld deelt de winst met den eigenaar van het goed, ieder- de helft. Ik wil alzoo al uw Jajivdle- rijen pachten. Ja, maar Laat maar gaaliï, Ik zal u nogboven- dien winst verschuldigd' zijn, daar Fabien de onderneming' geheel bewaken zal. Er viel niet langer tegen te stribbelen, en eer teen maand veriaopen was, zat liet woud vol arbeiders, terwijl zware land bouwmachines', uit Bordeaux gekomen, de braakliggende gronden1 diep omwoelden en weer tot 'bezaaien geschikt maakten. Tot groote verbazing vaal heel de streek werden alle schulden betaald. Mevr. d'Argelles zag' al hare bekomme ring verdwijnen, zij leefde vooTtaan ge rust en gelukkig. Fabien, vol dankbaarheid, zooate Jac ques gehoopt had, vatte zij'ne taak met on beschrijflijke geestdrift aam. Niets kon zij aen moed' aan 't wankelen brengén, VERSPREIDE BERICHTEN Als de vaderlandsliefde oorlogs-furie wordt. De schilder Destienne uit Marseille had zijne vrouw verlaten, aangezien zij hem koffie voorzette in een kop, waar op het beeld van den Duitsehen keizer geschilderd was. De vrouw had den kop in Dpuai van een Duitsehen officier ge kregen. Tóen daarna op een goeden dag Destienne de Vrouw weer verzocht bij hem te komen en deze dit weigerde, sneed hij haar den hals af. Voor dit mis drijf werd Destienne door het gerechts hof van het departement der Seine vrij gesproken. Dte moord op graaf.Mirbach. Omtrent de schuld van de Russische linker sociaal-revolutionairen aan den moord op den vorigen Duitsehen gezant to Moskou, graaf Mirbach, zijn thans twee belangrijke bewijzen bekend ge worden. Het eerste is te vinden in een bijvoegsel de Iswestija, dat den vorm heeft van een oproep en onderteekend is door het „Centraal Comité van de partij der linker Sociaal-revolutionairen". Aan het slot van dezen oproep wordt gezegd: „Het Centrale Comité der Partij heeft zich genoopt gezien graaf Mirbach, dezen gevaarlijken agent van het we- reld-imperialisme, uit den weg te rui men, daar hij een geprononceerd tegen- revolutionair is geweest." Een tweede document, dat de schuld der linker Sociaal-revolutionairen be wijst, is een telegram, door hen op 6 Juli na de bezetting der telegraafkan toren aan alle sovjets gericht. Dit t-ele- gpam begint, volgens de „Nowaja Shirn", met de woorden: „Ingevolge een besluit van het Centrale Comité Van dc Partij der linker Sociaal-revolu tionairen is de vertegenwoordiger van het Duitsche imperialisme, graaf Mir bach, door de vliegende strijdafdeeling .gedood" KORTE BERICHTEN Twee vliegnff icieren zijn met twee mecaniciens van Engeland naar Egypte gevlogen; slechts een- of tweekeer zijn zij gedaald; de in flinke vaart afgelegde afstand bedraagt ruim 2000 mijlen. Alle in Rusland geïnterneerde Finnen zijn op vrije voeten gesteld. D'e Senaat heeft daarop de invrijheidstel ling 'en terugzending van alle in Rus land geïnterneerde Russen naar de grens bevoien. In de eerste instantie werd het voorstel Finland tot een monarchie te maken verworpen. Plannen zijn voltooid voor de op richting van een groote Amerikaansche geschut fabriek in Frankrijk, welke der tig millioen dollars zal kosten. Fransche bladen melden, dat ook de zoon van den ezaar vermoord is. Een beraadslaging heeft plaats geliad tusschen de Oekrajiensche regie ring en de Dionscheregeering, welke voor beide partijen zeer gunstige resul taten opleverde. Staatssecretaris dr. Helfferich is Zaterdag uit Moskou in Berlijn aan gekomen. In de dezer dagen gehouden ver gadering der levensmiddelen-commissie te Berlijn werd besloten van 19 Au gustus af het broodrantsoen te brengen op 1850 gi-am per week. Te Alexanderbad, een Duitsche badplaats, heeft een menigte vrouwen de daar aanwezige badgasten uit de hotels verdreven. Een badgast, die zich te weer stelde, werd ernstig toegeta keld. ji Hij stond op vóór dag en dlaittw, hij was ovarii tegelijk, in 't woud!, op den akker, in de tuinew, hij was een. voorbeeldig op zichter geworden; hij deed! zijn best om de machtige' en weldoende genegenheid van Jacques waardig te wordien- hij volg de in alles zijhen raad, en dieed1 zijn besi om veel te leeren van dien vernuftige1!! man, die' zich sterk toonde in ;al d'e1 daden van zijn leven. Hij zette zijnen arbeid en zijine inspan ning voort, heet den winter en de lente die er op volgde, terwijl die familie de Rhodes te Bordeaux of in Griekenland' ver bleef, zooals de geneesheeren Blanche be volen hadden. Thans stond hij" onder die leiding van Mathieu Puyloo, en, hij hradht de lange avonden door al studoerenidle in bcekeu welke handelden over land- en boschbeuw en landbouwsicheikundie. En 'toen 't gezin in 't Ibeg.imi van den zo mer iln de Pyreneën weerkeerde, stoma Jacques verbaasd. Fabien was qpgetredien alsi vrijwillig be heerder van het eigendom van dén graaf hij had zoowel bet werkvolk van Astarac bestuurd als dit van Argelles. Die arbeid had zijln lichaam en zijnen geest ontwikkeld; zijne wlang was mis schien wat meer getaand dan vroeger, maar zijn bloed was gereinigd en vloeidé sneller. Generaal Kikuzo: Otaüi, een van Japan's beste soldaten, zal als eer- (Ste officier der expeditie van de gealli eerden in Siberië optreden. D'e Vlaamsche activisten heb ben een Boodboek uitgegeven. Acht Italia arische vliegers heb ben een tocht gemaakt naar We enen en boven de stad duizenden brochures Uit geworpen. E'é „Evening New s" meldt, dat thans een veerdienst bestaat tusschen Frankrijk en Engeland. In heide lan den kunnen nu dé treinen tot aan de '.veerboot rijden. Die Pinsche bladen melden, dat ook de grootvorst Alexej, de zoon van wijlen den Tsaar, vermoord is. Voilgens berichten uit Zwit serland heerscht in Bulgarije een groo te en toenemende ontstemming tegen Duitschland en Turkije. Lockhardt, de Britsche consul- generaal te Moskou, moet gearresteerd zijn door de bolsjewikische autoritei ten. Als reden wordt opgegeven het doodschieten van sovjetleden te Archan gel. Die Britsche regeering heeft Lock- 'hart's vrijlating verzocht. V DRAADLOOZE VERBINDING MET INETË. De Minister van Waterstaat heeft be sloten een station voor de draadlooza verbinding met Indië te bestellen bij! Telefunken te Berlijn. NEDERLAND EN DE OORLOG Aanvoer van koffie. Met de verleden week van Londen te Amsterdam aangekomen Nederland se. „Eemstroom" en „Markelo" zijn on geveer 17000 balen koffie aangevoerd. Embargo opgeheven. De N. O. T. heeft bericht ontvangen, dat de Regeeringen der Vereenigde Sta ten van Amerika, Frankrijk, Engeland en Italië het embargo hebben opgehe ven op den uitvoer naar Nederland van vele geneesmiddelen, messenmakersarti- keien, postpapier, zijde, enz. GRISISAANGELEGENHEBEN Di e broodkaart. Do aandacht wordt er op> gevestigd, dat de broodkaart voor het 62ste tijdvak geldig zal zijn niet gedurende 7 doch gedurende 6 dagen. Dit tijdvak gaat in Zaterdag 10 Augustus en duurt tot en met Donderdag 15 Augustus. De nieu we broodkaart, die van het 69ste tijd vak, gaat in Vrijdagmorgen 16 Augus tus. Deze duurt wederom 7 dagen, dus tot en met Donderdag 22 Augustus. S t r o o. Het vervoerverbod van gtreo is niet van toepassing: op het vervoer van stroo van het land naar dc opslagplaats van den ver bouwer, voor zoover dit. vervoer ge schiedt langs den kortsten weg en wél tusschen één uur voor zonsopgang en één uur na zonsondergang; op het vervoer van stroo, gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven dooi; een Provinciaal Hoo.bmoau. Vastgesteld zijn de volgende maxi mum groothandelrijzen: a. voor lig- en voerstroo van eerste qualiteit, geleverd naar plaatselijk ge bruik aan of op wagon of op schip, resp. voor wit stroo ongeperst, doch gebonden f35 en g'eperst f40 per 10CO K.G.; R voor stroo van erwten, wikken Zij'n landen in buitewgieWoon, goeden slaat aaii'treifende, de uitgaven verminderd vin dende, ondanks d,e onbetwijfelbare eer lijkheid van Mathieu Puyloo, ging er in 't hoofd van Jacques een Jichtstraat op. Uw kleinzoon is een gewetensvolle jongen, mevr. de Markiezin, zeide hii, ik beu zeer tevreden over hem. Is hij u nog niet meer verschuldigd dam dat? .antwobrdlde de grootmoeder, ge lukkig en voldaan. Tusscheïi' vrienden, bestaat er geen boekhouding omtrent „verschuldigd!" en „te goed", zei Jacques glimlachende. En wij zijn vrienden niet waar? Zeker! Van mijn kant heb Ik u ook wat 'nieuws te melden. Omtrent de houtveffingén? Juist geraden. Ik ben er in geslaagd te Bordeaux er een derdie meer van te ma ken dan te Bayonn.e'. Mijlnj schepen zullen 't komen halen in een 'kkiine haven, aan de kuist, niet ver van hier. Aldus verkocht, zullen uwi eiken en pijn- bootneu veel ineer opbrengen' dan i'k vcor u uitgaf. Dat God u verhoore, maar om recht uit te spreken, ik koester geen twijfel meer. Een man (ails gij' maakt gelukkig al wat hem omringt.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1918 | | pagina 1