Zaterdag 26 April 1919 in m om Alkmaar Da nog stasis ét peloste Provinciaal Nieuws n «maeMW—f L Zooals onze lezers zich' zullen Kerinne ren, deden wij in Augustus van het vo riff jaar een boekje of liever: een kran tje open van den toenmaligen woning nood in Alkmaar. 't .Was eenvoudig bar, vonden wij, dat men in een plaats als Alkmaar, die tocli aangewezen is op vooruitgang in bevol king, vooral met het -oog op haar handel en industrie, met zulk een hinderlijken en tot achteruitgang doemenden woning nood te kampen. Stelde Alkmaar er prijs op, steeds meer te gaan beteekenen onder de steden van Holland's Noorderkwartier of althans met te dalen in aanzien en beteekenis;dan moest het gemeentebestuur aan dien nood een einde"'maken, dan moest het veel. h'éél veel huizen bouwen, zoo spoedig mogelijk. Kr heerschten toen reeds talloos vele ongewenschte, ja, ongeoorloofde woon toestanden tengevolge van der. algeinee- ïien woningnood; bijna 2CO gezinnen leefden zóó bekrompen, dat h'un wooti- gelegenheden. spotten m-et de eisclien, welke deTie-dendaagsche hygiene aan wo ningen stelt, en e-en voortdurende bedrei- de bedreiging van de goede zeden vorm den. De Alkinaarsclte burgerij vooral de minderbedeelde huisde als haring in ■een ton; alle woonhuizen en -huisjes wa ren vol, propvol, terwijl de stroom van woningzoekenden van elders aanhield terwijl velé arbeiders genoodzaakt wa ren dagelijks op en neer te reizen om in Alkmaar hun werk te kunnen verrichten. Alkmaar was propvol, terwijl onge looflijk velen, die zich in Alkmaar moés ten vestigen („hoe"? dat moet men maar niet vragen!) die volte noodzakelij kerwijze nog kwamen verergeren. Er is sindsdien hij-gebouwd; er zijn meerdere woningen beschikbaar geko men, en wie slechts oppervlakkig ken nis neemt van het woningvraagstuk' in Alkmaar zou nu toch' de Belgen en de militairen uit Alkmaar vertrokken kunnen mecnen, dat de kwestie al voor een goed deel op-gelost is. Och! Als men rustig woont in z'n eigen Huisj.c, of als men dank' zij de be moeiing der Huurcommissie mag 'olij ven wonen, ofschoon de huiseigenaar de 'Huur zou wenschen op te zeggen, dan bemerkt men niet zooveel van den nij penden nood; men knijpt onwillekeu rig zoo gaarne z'n oogen dicht voor de ellende in z-n omgeving, men wordt niet gaarne onprettig gestemd..... Maar, wie om een of andere reden genoodzaakt is te verhuizen of wie zich van buiten af in Alkmaar moet komen .vestigen, hij ondervindt in 'l zweet zijns aanschijns, hoe moeilijk) hoe onmogelijk het is, een woning té vinden, die zijn finantiëele draagkracht niet te bovengaat, laat staan een woning, die Hem nog al bevalt. Aan de algemeene duurte, docli óók iin niet geringe mate aan de onbewuste onwilligheid, waarmede men kennis ge nomen heeft van het woningnood-leed te Alkmaar, schrijven wij. het toe, dat de toestand op hét oogenbiik zóó diep- treurig 'fS. Dat is zeker: dat men onze verma ningen tot voorziening in den woning nood niet genoegzaam ter harte genomen heeft, Had men dit wél gedaan, en had men zich eens volledig rekenschap ge geven van wat er te Alkmaar om wille van een onderdak' gestreden en geleden wordt, dan we zijn er zeker van zou er op het oogenbiik om wille daarvafi niet zoo fel meer gestreden en niet zoo deerniswekkend meer geleden behoeven te worden. Het Rijk immers maakt Het gemeente en woningbouwverenigingen gemakke lijk genoeg, als zij arbeiderswoningen wil len bouwen, en moeten de nieuw gebouwde woningen een ietwat höogere huur opbrengen, de. loonen zijn over ,'t algemeen wel zóóveel gestegen, daf de arbeiders iets méér betalen kunnen aan woninghuur. Teiwijl toch ook de behoefte afln on derdak wel zóó groot is, dat men zich gaarne een grooter. offertje voor een wo ning getroost. Hadden de autoriteiten-dit alles begre pen, zóó als het begrepen moét worden, dan zou Alkmaar thans niet in 't bijzonder bekend staan om z'n huizen-gebrek, dan was door middel van beduidenden aanbouw tenminste "voorzeker de érg ste nood gelenigd. Is de toestand dan inderdaad zóó cri- tiekr zullen ons degenen vragen, die tot op neden rustig konden blijven wo nen, en die veronderstellen, dat het ver trek der Belgen en der militairen eenige ophrchtmg heeft veroorzaakt. antwoordbon. WiUen Wij hier0p €en in aanbouw zijn aan de' Landstraat, dat er eind 1919 of begin 1920 55 woningen be schikbaar komen aan den Westerweg, en dat op 15 April LI vanwege „Goed Wo nen" die aanbesteding plaats h'ad van 84 woning.en, te bouwen aan den Baansin- gel. In 't gunstigste geval zullen we der halve in den loop van het jaar 1920 over 186 woongelegenKeden méér beschikken. Deze cijfers ons welwillend verstrekt door den heer Vos, inspecteur van Bouw en Woningtoezicht, waarvoor wij hem bij dezen, hartelijk dankzeggen: - spreken voor zich'. Is de toestand nu critiek, of is ze t niet?. geven: Men weet uit leden iaar a.iTi-Ï, 2lue, artik'elen van ver toestand te AlkmbrV^ ie„I0ninP004 ba ar was. Alkmaar WeedsTnXud: Welnu; ondanks liet vertrek van Rpi too ^véS'onhobh6 ™houdbare toestand l«/- llb J er geworden! ii ete dan, dat er op 't oogenbiik Wer-duhh'pi^en ,dubbe1-'. 8 dne-dugbei 2 Worden - terwk'ï vïyVbbel bewoond gaats aan nocf 3 pakhuizen en 1 verk enengezinnen tot behuizing Daartegenover staat dat er 47 woningen VEBRICHTINGEiN VAN HET PLAAT SELIJK STEUNCOMlTé. De heeren leden van liet Plaatselijk Steuncomité hebben aan Burgemeester en WetWouders van Alkmaar het-hierna vol- gelid beknopt verslag over de werkzaam heden en uitgaven van liet Plaatselijk Steuncomité gedurende h'et jaar 1918'doen toekomen Door dat Uw College als leden van het Comité heeft benoemd1, behalve eenige gemeenteraadsleden en een Commies en een adjunct-commies ter Secretarie, leden van werkliedenorganisaties^ van alle rich tingen, bestaat het comité uit een vrij groot aantal personen. De samenstelling op deze wijze door Uw College uitgevoerd is gebleken een zeer practiscbe te zijn omdat er tui bijna geen aanvraag om steun kan inkomen waarvan de aanvrager niet bij een der leden bekend is en waarover niet een der leden een informatie kan geven. In een plaats als Alkmaar kennen de ar beiders elkander wel zoo van nabij, dat het op deze wijze bijna onmogelijk is dat iemand ziclf als werkloos zou opge ven zonder dit te zijn en zijn de arbei dersteden van het Comité controleurs der door hen vertegenwoordigde arbeiders. lederen Vrijdagavond houdt ons Comité een vergadering .waar de verschillende aanvragen worden behandeld en worden verschillende voorschriften aan de contro leurs, die deze vergaderingen moeten bij wonen gegeven, alsdan worden ook di verse circulaires die liet steuncomité aan gaan behandeld. Deze vergaderingen worden ook bij gewoond door de .Voorzitters der neutrale en der RoomscK-Kathol. middenstandsver- eenigingen die inlichtingen geven over de 'kleine 'kooplieden en eigenwerkers die om steun bij hét Plaatselijk Steuncomité aankloppen. De uitbetalingen aan de ongeorgani seerden heeft steeds plaats op Zaterdag middag. Niemand erlangt steun Wanneer hij niet bij de arbeidsbeurs als werklooze is ingeschreven en zijn werkloozenkaart die twee maal daags op verschillende, door de controleurs aangewezen uren moeten worden afgestempeld! niet kan vertoonen. Wordt er bij de uitbetaling aan getwij feld of de opgaven van verdiensten van h'en, die gedurende eenigen tijd hebben gewerkt in de week waarover zij steun ontvangen, dan wordt dit ten onderzoek' aan de controleurs opgedragen. Het con- troieeren hiervan is dikwijls wel niet ge makkelijk maar het is toch wel na te gaan, moeilijker wordt liet wanneer het gezin bestaat uit meerdere personen waar van sommigen werken en verdienen, doch wanneer het hoofd van liet gezin werkloos om dan te controleeren welke de in komsten van zulle een gezin zijn is ver bazend moeilijk en bijna onmogelijk is de controle op de gezinsinkomsten der kleine kooplieden. Allerhande maatrege len zijn door het comité bedacht om aan de bezwaren der heeren van Vuure en Keijsper, die zich', bijgesla'an door ide con troleurs, met de steunverleening aan de kleine kooplieden hebben belast, tegemoet te komen doch telkensmoesten zij er varen dat hun onware gegevens waren verstrekt. Bij informatie bleek dat men op andere plaatsten met hetzelfde euvel had te Jiampen, niettegenstaande men daar een staf van controleurs had aange steld. Voor de georganiseerde arbeiders is het comité van de stelling uitgega dat de besturen der verschillende v; vereenigingen hun eigen menschen moe ten controleeren; is een bestuur daartoe door gebrek aan tijdi of door andere redenen niet - instaat dan kan het de hulp van" óns comité en van onze contro leurs inroepen. Het spreekt vanzelf dat bij een vak- vereeniging, die een werk'loozenkas heeft die controle gerust aan die vakvereeni ging zelf kan worden overgelaten om dat liet strijd tegen het belang van de .eden wanneer een lid zich ten onrechte als werkloos opigeeft. Bij vakvereenigin- gen die geen werkloozenkas hebben moeten wij steunen op de moraliteit van de bestuurders, wat in de praktijk neerkomt op de moraliteit van de pen ningmeesters. De georganiseerde arbei ders stempelen bij hunne penningmees ters en ontvangen ook bij hen de steun uitkeeringen. Tot nog toe is deze wijze van behandeling der georganiseerde ar beiders goed gegaan en wordt in den regel in gevallen van twijfel door de di verse penningmeesters van het Plaatse lijk' Steuncomité overleg gepleegd. Van de werkwijze van het Plaatselijk Steuncomité betreft wiilen wij er ook nog op .wijzen, dat alle leden .behalve de controleurs, die een bezoldigde be trekking bekleeden en die hun opge dragen taak moeten uitvoeren, een stem hebben en dat alle zaken, zoowel de gewichtigste als de kleinste.,, aan het oor deel van geheele comité worden onder worpen. Voor den tijd) dien de leden aan het comité geven wordt hun een presen tiegeld toegekend van f0.40 per uur, daar dit over 1918 in totaal f 1373.15 heeft bedragen, is Ket bewijs, dat over liet geheele jaar de ledieii getrouw op hun post zijn ttewe-est In het geheel zijn gedurende 19.18 Ue volgende bedragen uitgegeven: aan ongeorganiseerde. arbeiders f 50071.59V? aan georganiseerde arbeiders f 41423.86 aan georganiseerde sigarenmakers f 7055.74 Na| 1 Juli is aan sigarenmakers - voor wie door het Koninklijk' Steuncomité een wachtgeldre geling is vastgesteld geen, steun meer verleend; aan die kleine kooplieden en eigen- werkers f 13453.15^2 aan huurbons is uitgegeven f 7312,95 Toen in Juni de Raadi Het be sluit heeft genomen om h'et zoogenaamde Amsiendamsche tarief tot basis van steunuit- *- keering te nemen is tevens besloten aan de werkloozen een huurbon uit te keeren tot ten hoogste een bedrag van r f2.50 en is met deze uitkee- ring op 1 Juli begonnen. Aan drukwerken en algemeen - ne onkosten is uitgegeven een bedrag van f 495.51 Aan presentiegelden f 1373.15 Aan controleurs en zaalhuurf 2583.85! Aan administratie f 662,81. Voor de bakkers is door Ket Koninklijk Nationaal Steunco- >- mité een aparte regeling ge troffen. Van wat aan hen wordt uitgekeerd krijgt het J3- Plaatselijk' Steuncomité 55 pCt, terug, wat betreft de ongeorga niseerden en 60 pCt. van dft uitkeeringen aan de georgani- seerden. Deze regeling geldt van 7 September af en bedraagt voor ongeorganiseerden f 577.84 ■en voor de georganiseerden f 435.75 Er is dus in totaal uitgege ven f 125431.21 Van dit bedrag is door Het Koninklijk Nationaal Steunco mité gerestitueerd een bedrag van 132492.761/2 Zoodat voor rekeningdei- gemeente komt f 92938.541/2 Om de bijdrage van het Koninklijk Na tionaal Steuncomité te verkrijgen zijn ver schillende onderhandelingen gevoerd. Bij besluit van den 9en Februari 1918 werd door den Raad een steunregeling vastge steld die niet langer dan tot den 4en Mei zou duren; dat de werkloosheid' een zoo grooten omvang zou nemen gedu rende het geheele jaar 1918 was moeielijk te voorzien. Dit eerste tarief was niet gebaseerd op het principe dat haar de individueele omstandigheden van het ge heele gezin moet worden uitgekeerd en kon door het Koninklijk Nationaal Steun comité niet worden goedgekeurd. Toen later een tarief is vastgesteld waarin hel beginsel van steun naar behoefte meer tot uitdrukking kwam, heeft het Koninklijk Nationaal Steuncomité, na onderhandeling en bespreking besloten, 50 pCt. bij te dragen in de'uitkeeringen alsmede in de kosten van controle s.,-an 1 Juni 1918 af. Bij 'de besprekingen gehouden ten kan tore van hét Koninklijk Nationaal Steun-, comité zijn destijds niet alleen de kosten van Steunuitkeering ter sprake gebracht, doch' ook' de kosten van werkverschaffing aan het stationsplein en de kosten der centrale keuken. Het gevolg van die be sprekingen is geweest dat die zakten door het bestuur van het Kon. Nat. Steuncomité zijn onderzocht en een flink bedrag ook van deze kosten is gerestitueerd. Van de noodzakelijkheid om ook een bijdrage te erlangen in dc kosten der h'uurbóns die aan de werkloozen worden versirekf heeft ons bestuur het Kon. Nat. Steuncomité niet kunnen overtuigen en blijven deze geheèl voor rekening van de gemeente. Op verlangen van Ket Kon. Nat. Steun comité worden maandelijks staten opge maakt waarop elke rubriek van arbeiders, het aantal steuntrekkenden en het bedrag door hen ontvangen staan vermeld. De rubrieken „losse arbeiders" variee- rende van 51 tot 96 en „kleine kooplie den" van 52 tot 88 per week' zijn steeds het talrijkst en de controle op deze cate gorieën van steuntrekkenden is h'et moei lijkSt. Het bedrag der uitkeeringen aan de steunbehoevenden hangt natuurlijk ten nauwste samen met het meerder of minder aanwezig zijn van arbeidsgelegenheid. In October 1918 bedroeg het aantal werkloo zen per weelc respectievelijk 240, 239,228 en 257; aan deze 964 is uitgekeerd de soni van 15662.29 dus is de gemiddelde uitkeering per week toen geweest f 5.S7i/E In November werd het aantal steeds groo ter en klom in December tot respectieve lijk 322, 348, 342 en 353 per week aan wie is uitgekeerd geworden in die maand f 10833.55, zoodat elkte werklooze door el kander gerekend een bedrag heeft ont vangen van f7.93 per week' gedurende die maand, behalve de huurbon. Wij vernemen hiermede de hoofdzaken het Plaatselijk Steuncomité betreffende te hebben weergegeven. Wij veroorloven ons nog te vermelden, dat op dit oogen biik' de behoefte aan steun vooral wat de georganiseerde arbeiders betreft, sterk da lende is en is het te wenschen dat bin nen afzienbaren tijd de hulp van dit Co mité' niet meer noodig zal zijn. Dat de toestand overal normaler wordt blijkt wel uit de mededeelingen van het Koninklijk Nationaal Steuncomité, waarin o.m. mel ding tvoidt gemaakt van het voornemen dat "binnen niet te langen tijd de steun verleening zal worden stopgezet. Alkmaar, 14 Maart 1919. Het Plaatselijk' Steuncomité. - Mr. A. J. J. M. LEESBERG, Voorzitter. F. H. VAN DIJK, Secretaris. C Tf (J, E. LUBBE, Penningmeester. ILPENDAM. Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van den Burgemees ter, den heer W. Stolp, vergaderde de raad dezer gemeente. Na opening werden de notulen gelezen pn onveranderd goedgekeurd. 1. Proces-verbaal was ingekomen van de kasverificatia van den gem.-ontvanger, waar uit bleek, dat de ontvangsten over 1919 be liepen f 116.739.96, de uitgaven f 115 475.43i/2<. zoonat er een saldo was van f 1264.521/2. Hiervan .was aan werkelijk kasgeld f 401.771/2 aanwezig en de rest als voorschot verstrekt. 2. Mej. J. J. de Vos, ontslagen onder wijzeres te den lip, verzocht om haar ont slag in plaats van 15 Mei met; 1 Mei te doen ingaan, zulks in verband met een cursus welke op dien datum begon. B. en W. advi seerden hieromtrent gunstig mede in ver band ook dat de sollicitanten allen pp 1 Mei in functie konden treden. Alsnu komt aan de beurt de benoeming van een tijdelijke onderwijzeres te Ilpetidam. No 1 was Mej.. D. Kat te Zaandam. No. 2 Mej. W. Büter te Haarlem. No. 3 Mej. W. Willemse te Bussum. Da raad ging hierover eerst in comité- generaal. Na heropening werd Mej. Kat benoemd met 4 stemmen, terwijl Mej. Bütgr 3 stem men verkreeg. 3. 'Benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim, wegens ver trek van den heer K. de Waal. l)o voordracht van B. en W. luidde: ao. 1 J. Leguit; no. 2 G. Brouwer. Benoemd werd met op één-na algemaape stemmen de heer J. Leguit. 4 Schr.ijven van de Commissie van het vcoiloopig bestuur ter uitvoering van de Lauaarbeiderswet, ter verkrijging van purpe rend goed door landarbeiders. Op een vergadering hiervan was besloten centralisatie der gemeenten in het kanton uPurmerend te bevorderen. Daarvoor was noodig, dat de gemeente Ilpendam als- lid der vereeniging toetrad, twae personen aanwees om d© gemeente te vertegenwoordigen en bijdroeg in de voor- ipopiga kosten door dit comité gemaakt. B. en W. adviseerden hierop in te gaan, als vertegenwoordigers aan te wijzen de hee ren W. Stolp, burgemeester ©11 J. Lakeman Fzn., wethouder, en in de kosten hij te dragen 1 oent per H.A., wat ongeveer tot een bedrag van f30 zal loopen. Enkele opmerkingen werden door de leden gemaakt en er wordt besloten naai- het advies van Burg. en Weth. te handelen. 5. B. en W. van Purnierend hadden ver zocht om medewerking voor de stichting van het hulptelegraaf en telefoonkantoor in de Purnier. Het Rijk had daarvoor toestemming verleend. De inslallatiekosten evenwel voor de gemeente bedragen f 230.— ©n de jaarljjk- scha belooning voor Simons bedraagt t'100. B. en W. hadden geadviseerd hierop in te gaan en in do kosten i/k bij te dragen, zoo mede in de j aarlijksclie belooning voor Si mons, die do toestellen zal bedienen. 6. Sclirijven was ingekomen van de Ned. Ileide-maatschappij om tot verbetering van deal vischstand iii die streken waar de wa tersnood was geweest Het advies van B. eai W. luidde overeen komstig liet verzoek, om het eerst© jaar f 50 en latera jaren f25 bij te dragen. Welli. Wals sprak hierbij deai wensch uit, dat er nu vooral een goed toezicht zal worden gehouden en dat niet de pootvisch zal worden weggevangen, dit heeft de laat ste jaren wel wat te wenschen over gelaten au dan is het weggegooid geld. De Voorzitter doet toezegging. 7. Ingekomen was een verzoek van J. S. Dekker en anderen, allen benoemd tot leden en plaatsvervangende leden der Stenibu- reaux, 0111 een vergoeding voor den dag dei- stemming. B. en W. adviseeren op dit verzoek niet in te gaan, aangezien bij een vorige bespre king naar aanleiding vaa een bij de-begroo- ling docr den heer de Boer gedaan voor stel hieromtrent reeds besloten was bet niet te doen. Da hoer Buurs meende, dat, hoewel het een eervolle betrekking is, een belooning wel op zijn plaats zou zijn en zou daar, als de wet zulk een belooning niet verbiedt, ©en voorstel van willen maken, Wetli. Lakeman heeft in ander© plaatsen enderzócht en hem is gebleken, dat liet in sommige plaatsen wel wordt gegeven, doch dat dan door de betrokkenen zelf voor con sumptie moet worden gezorgd. Welh. Wals acht liet niet zoozeer noodig, heeft men loonderving dan is het wat an ders, doch onder adressanten bevinden zich Lwee predikanten en twee onderwijzers, bij wien- geen van allen van loonderving sprake kan zijn. De heer de Boer «vindt een hetooning bil lijk, het is een vervelende dag voor de be trokkenen, laten wij hen daar iets voor aan bieden. Spr. ondersteunt het voorstel-Buurs om daar iets voor beschikbaar te stellen. Dit voorstel komt in stemming en wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen; voor stemden alleen de beide voorstellers. 8. Verzoek van de Gemeente-ambtenaren ter plaatse om hun van de verplichting te ontheffen van pensioenbijdragen te stor ten. B. eu W. adviseeren afwijzend te be schikken, aangezien pas dit jaar de jaar wedden zijn verbeterd. De heer Beets kan zich er mede ver eenigen en noemt het een. verkapte loonsver- hooging. Er wordt besloten ia overeenstemming met het advies van Burg. en Weth, 9. Prae-adviezen ter vorige raadsvergade ring aan B. en W. ter hand gesteld. I. Adres aan W. Korevaar en anderen namens de bewoners van de Purmer om voor rekening van de vier gemeenten een molorbrandspuit hl de Purmer ta plaatsen. B. en W. adviseeren op dit verzoek niet in te gaan, daar zij eerdaags met een vooistel hopen te komen om te Ilpendam zelf een motorschuit aan te schaffen en deze dan even vlug in het tot Ilpendam Hoewel de lieer Beets nog voor hei doen plaatsen opkwam, besloot tie raad nul op één na algemeene stemmen met Hat prate advies mede te gaan. II. Verzoek van de afd. Ilpendam tan de S. D. A. P. 0111 te geraken tot gemeente lijke woningbouw. B. en 'W; gaven als liuu mecning, da) liiorop niet kon worden ingegaan en dal door hen reeds aan die dfd. was geant woord om te trachten tot oprichting vaa eene vereeniging werkend in het belang van de volkshuisvesting te geraken. Een tweede verzoek van deze afd. om hier in liet leven te roepen een liuui com missie achtte men overbodig, daar. indien uitspraak van een huurcommissie noodig is. men dit ook in een naburige plaats kan; doaii. III. Een verzoek van verschillende bouw vak vereenigingen om hïer een werkgelegen heid te scheppen voor de werklooze arbei ders door op een of andere wijze een be drijf op ta richten om hen daardoor in de gelegenheid te snellen meer werk te kunnen vinden. Werd besloten in banden te stellen van Burg. en Weth. om prae-advies. j Rondvraag: De lieer Bloem vraagt naar de besnoeiing der hoornen. De heer Van Slaveren naar da steiger bij Purmerland en het daarmee in verband slaande onderhoud aan de kanaalscKoeiïng. Nadat de heeren van antwoord waren ge diend sloot de Voorz. de openbare verga dering en ging de raad in comité ter be spreking van een bezwaarschrift ter zake hoof delij keu. omslag. OUDE NIEBO.RP Candida tuur 'Hot Hoofdingeland van het Bamierbestuilr tar voorziening; .in de vacature Alz. Ovpr is door de jft. ET. Kiesver-eoniging eandldaat gesteld do heter A. Strijbis. BEESTERZWAAG. Herbenoemd.Tot schoolopziener in hot arromdiSiSom'Snt Bees- terzwaag, is herhanoieimd mr. W. H. Jon kers, te Kortazwaug. OUDE NIEDORP. C an d i d a t en 1 ij s- ten. De ingeleverd© candidatoulijstcn voor de a,s. Gemeenteraadsverkiezing zullen als volgt op het stembiljet voorkomen: 1. (R.K, Partij) J. Wit ©nz.; 2< (Prot. Kiesver.) J( Pluister enz.; 3. (Groep kiezers) G. Lief hebber enz. R, K. Ingelanden. Dinsdagavond ver gaderden R. IC. Slemgerechtigdo Ingelanden van de Banne Oude Niedorp ten lokale van Mej. 'de Wed. P. J. Bruin. De heer F. C. Jong, voorz. der R. IC. ICies- vareeniging, doelde na opening mede, dat wegens overlijden van de heeren P. Schaap en Abr. Over en wegens vertrek van den heer P. Mul 3 zetels in het Bannebesluur vacant zouclen komen, van welke drie dej laatstgenoemde tot de R. K. partij behoort. Spreker zegt, dat het de bedoeling is ge weest 0111 bij deze verkiezing één zetel moer voor rechts op te eisclien, waardoor dan bet Bannebesluur, wat sedert vele jaren 6 links om 5 rechts is geweest, zou omk©e- m' in 6 rechts en 5 links. Een bewering van de tegenpartij, als zou een zetel meer ons niet toekomen, acht spr. onjuist aan de hand van de volgende ge gevens, waaruit blijkt, dal 119 stemmen kun nen worden uitgebracht door linksche kie zers, 115 door R. IC., 2 door C.-H. en 5 door A.-R., zoodat de verhouding, welke tegen links feitelijk staat 122 legen 119. Na verschillende besprekingen, waarbij werd opgemerkt, dat de R. IC. Partij gerust een zetel meer zou kunnen o-peischen en dit ook met'goed gevolg bekroond zou zien, uit kracht van hare c -anisatie, wordt besloten voor dezen keer da toestand te laten zooals hij is. Bij da daarop volgende stemming werden 52 stemmen uitgebracht ter voorziening in de vacalure-Mul, waarvan 30 op J. Bakker Jz. Jr., 14 op Th. Dekker, 4 op F. C. Jong, 3 op P. Ligtliairt en 1 op D. de Groot, alzoo gekozen de heer J. Bakker, die Zich deze candidatuur liet welgevallen. Door eenige linksche kiezers was als oan- didaat ter voorziening in de vacature-Schaap (lid van het Dag. Bestuur) voorgesteld de heer P. ICriller IIz., welke candidaat door de vergadering met algem. stemmen werd aangenomen, terwijl besloten werd om ter voorziening in de vacature-Over nader te- zulten beslissen. Daarna volgde verkiezing voor een candi daat hoofdingeland voor den Leijerpoldei in de N'iedorperkogge Strijkmolens, wegen? overlijden van den heer Abr. Over (Prot.). Alsnu werden 19 stemmen uitgebracht, waarvan verkregen A. Molenaar 12, J. Bak ker 4 en P. Ligthart 3 stemmen. Gekozen A. Molenaar (R.Kdie deze benoeming aan nam. Na een aansporing door den Voorzitter om bij de a.s. verkiezingen als één man ter stembus te gaan e» als steeds de sten; uit te brengen op de door de R. IC. ICiesver êeniging gestelde candidates werd deze bij eenkomst gesloten met den Chr. groet. DE NOOED-HOLLANDSCHE (TARWE. Die vrees, dat de wintergewassendoor deni viorsfc zouden liebben ge-Leden, is gei- lukkig niet bewaarheid, Het hioofdgewas- de tarwe staat in Noiord-Ho-lland uitmun tend. OBDAM. Drankbestrijding. Alge meene vergadering Kruisverboind „St. iVic- tcr" en Mariaveraendging „Obdam", ter herdenking van het 5-jarig bestaan der vereenigingen, op- Maandag 28 April 1919, *8 avorujsi half 9 uur precies, in het lo kaal „de Admiraal Obdani". Spreker dig WelEerw. hoer Hemsing, kapelaan te Heb der. Medewerking van „Rein Genoegepi" en aldeeling tooncei Mariaverosliiging. Zondagmorgen algemeen© H. Goinrmmie voor de leden der beide v-ereenigingem- SCHAGEN. Burg. Stand. Onder trouwd Adrianus Go-melis van Best, 30 jaar, hoofdonderwijzer te Tilburg en Alidaf Clatharina Wagemaker 29 jaren, z.b. alhier» Tobias Koo-rdes, 83 jaar, kleermaker en Anna Maria .Wit, 80 jaar S.b. beide» alhier. Verloren: eiesi rozonkralia, kÜosmlte behoor end gedeelte van de Purmer kan ko- men dan indien deze ia de Purmer zelve I terteltor, 2 portemoruiale B. gestationeerd is. 1 Ge vtondeö: 2 RoitemoönMirfa.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1919 | | pagina 9