*..R. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND ÏÏÏItenlahd. Bo 260 Vrijdag' 31 October 1919 13e Jaargang FEUILLETON Verschijnt dagelijks. Bureaux: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: 433' Jeufidorganisate. Het witte huis. ^'ikd udtonLni ten kwade Zondagsrust. Uit ds Pers. Godsdienst is Prïvaatzaak. VOEDZAAM flEionnementsprijs: Per Kwartaalper agent 2.15; met geïllustreerd Zondagsblad I 2.60; franco per post i 2.50; franco met .,'u ustreerd Zondagsblad i 2.95; afzonderlijke nummers 'van de courant 5 ct.; van bet Zondagsblad j ct. Advertentieprijs: Van 1 5 regels 1.clke regel meer i 0.20; Reclames per regel 1 0.52^ Rubriek .traag en aan bod" per plaatsing f 0.50. Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f SOO,—ff 400,—, f 200,—, f 100,—, 60,—, f 35,— f 15.— De zorg voor de rijpere jeugd is iets, wat in onze dagen zeer bijzonder de aan dacht vraagt, In het huisgezin en op de Katholieke school wordt voor de opvoe ding van de kinderen gezorgd en wor den deze van de Katholieke beginselen doordrongen, doch voor dc jeugd van 13 tot 18 jaar moet nog zeer veel worden gedaan. In die jaren immers is er een bijzondere lorg noodig om de vruchten van het Ka tholiek onderwijs niet verloren te laten gaan, in die jaren moet het karakter wor den gevormd, doch ook juist in die iaren zijn de gevaren het grootst. De jongen en het meisje zijn dan niet langer in de ge zonde atmosfeer van het huisgezin of van ide Katholieke school, zij komen dan in de wereld; op werkplaatsen en in betrek kingen komen zij dikwijls in aanraking met menschen van geheel andere beginse len of met personen van slecht gedrag; zij hooren en zien dan zooveel, wat hun vroeger onbekend was. Hoe licht kan dan in het ontvankelijk gemoed van zulk een jongen of meisje twijfel ontstaan, hoe ge makkelijk kan op zulk een wijze een reine en onschuldige ziel voor goed worden be dorven. Voeg daarbij de gevaren van lectuur, bi oscoop enz. en gij zult het woord begrij pen van Paus Leo XIII: „niet zonder vree- ze kan men de toekomst tegemoet zien, omdat telkens nieuwe zaden van onge rechtigheid in de harten der jeugd worden uitgestrooid." De zorg voor de jeugd in deze gevaar lijke jaren is op de eerste plaats het werk der ouders, zij blijven voor God verant woordelijk voor de kinderen, hun toever trouwd. Zij vinden echter een machtigen steun in het patronaat, daar wordt alles gedaan, wat maar mogelijk is om de rij pere jeugd godsdienstig en maatschappe lijk te ontwikkelen, om haar karakter te vormen, om haar tegen de talrijke geva ren bestand te doen zijn. Het patronaat verdient dus van aile ouders de grootste belangstelling en steun. Zij vooral moeten ervoor zorgen, dat de jeugd zooveel mogelijk worde georgani seerd in de patronaten. Daarmede is echter nog niet alles ge daan; het patronaat houdt zich voorname lijk bezig met het individu en vormt meer de kern, het patronaat zal ook niet de geheele jeugd zonder utzonderiing omvat ten en toch: over de geheele massa moet zich onze zorg uitstrekken. Het patronaat alleen zal dit niet kunnen doen zooals de Freiburgschc professor Max Turman zegt: „Het onvoldoende van de resultaten spruit hieruit voort, dat wij ons alleen bezig houden met het bewaren van ieder persoon afzonderlijk zonder te den ken aan een echte sociale actie." Massa-organisatie is noodzakelijk, er moet iets zijn, wat zich niet bezig houdt met ieder afzonderlijk, maar met de jeugd in haar geheel. Evenals de standsorganisa ties alle standgenooten zoeken samen te brengen, moet er ook een organisatie zijn, welke de gansche rijpere jeugd omvat en welke de jeugd in de stands- en vakor ganisatie binnenleidt. De jeugdorganisatie \vorde dus opge vat en ingericht als voorbereiding van de standsorganisjgie der volwassenen. Tot oprichting van die jeugdorganisaties dienen de standsorganisaties zoodra moge lijk over te gaan: er kome een Jonge Volksbond, een Jonge Hanze, een Jonge L. T. B., een Jonge Vrouwenbond. Om nu Ihlet doel te bereiken, dat allen in die 9). Spoedig stonden drie der passagiers om de kachel gegroepeerd en, miet hunne han den^ naar het verwsrmingstoesel uitge strekt, liefkoosden en streelden zij, zoo net scheen, het lieftallig kind, doch met dat opmerkelijk terugtrekken als vreesden dat het oe venvacht z»u bijten, ,*1° v\or6o reiziger, een Israëlitisch koop iJt,n z'°'1 terwijl de anderen hun llsrf f4111 warme punch voldeden, naar da«v hegeven, en de dame die zich zeida vu? mQt 0011 ku>poogje toelachende zonde cen aangesneden ham wijr flat" 660 broodie kundjgi0biroewemte f6 Dif mer Plaat" van typen te hpt.h eenige kennis doen had en ieder Teöt'aill<;nt te wilde laten, antwoord™ m n waarde 'Huwn i? werkzaam maken dat ?orgkriK *T ITW Yieeecfc, geef rae organisatie komen, waarin zij behooren, diene men aldus te werk te gaan: de K. S. A. benoeme een commissie voor jeugd organisatie, waarin zitting hebben verte genwoordigers van het jongtnspatronaat, meisjespatronaat, St. Josefgezellen, Volks bond. Hanze, L. T. B. en Vrouwenbond. Deze commissie vrage Z. D. H. den Bis schop. een priester aan te wijzen, die aan het hoofd zal staan. Vooi eerst nu zorge de „commissie voor jeugdorganisatie" de geheele jeugd van 1318 jaar in kaart te brengen; op. die kaart worde vermeld: naam, wo-, nplaats, ouderdom, beroep. Vervolgens verdeeie de commissie hare beschermelingen volgens de standsorganisatie, waarin zij behooren en zende een lijst met de namen aan Volks hond, Hanze, L. T. B. en Vrouwenbond. Dit geschiede voortdurend met degenen, welke de lagere school en de Katechis- mus verlaten. De commissie vergadere geregeld en be- raadslage wat er in het belang van de jeugd kan worden gedaan, zij zorge in sa menwerking met het patronaat voor een Bureau van beroepskeuze, vcor een arbeidsbeurs, voor vakonderwijs, zij hou- de ook contact met de Militaire Vereeni- gingen en geve kennis, welke jongens naar de verschillende garnizoenen zijn vertrok ken. De Standsorganisatie's zorgen, dat hun beschermelingen lid worden van de con gregaties, aspirantlid van de vakvereeni- ging en dat zij zich zooveel mogelijk bij het patronaat aansluiten. Voor degenen, die van het patronaat geen deel kunnen of willen uitmaken, wor den cursussen ingericht in godsdienstleer, sociologie, enz. doch steeds zal met de meeste kiem op de aansluiting bij het patronaat worden aangedrongen. In overleg met de patronaats-commissie kunnen de Standsorganisaties van tijd tot tijd al hunne jonge leden te samen roepen om hen meer speciaal te spreken over hun sociale ontwikkeling. De Jonge Vrouwenbond zorge eveneens, dat al hare leden tot de congregatie toe treden en verdeeie de meisjes in twee sec ties: sectie A omvat degenen, die alleen de lagere school hebben doorloop-en, de ze brenge men onder in het meisjfespatro naat; sectie B omvat degenen, wier onder richt wordt voortgezet op M.U.L.O., H. B. S. of Gymnasium, voor hen organisee- re men ontwikkc.ingscursussen op allerlei gebied. Een weekblad of maandblad! voor de ver schillende jeugdorganisaties zou zeer wen- schelijk zijn; aansluiting bij de jongens- en meisjesbonden van Kruisverbond en Maria- vereeniging worde bevorderd'. Moge de organisatie vam de jeugd weldra overal worden ter hand genomen en mogen er velen gevonden women, die gaarne hui] beste krachten wijden aan de vorming van het opkomende Katholieke geslacht. 'B. H. HOSMAN, Pr. In de officieele mededeeling, welke kort geleden verschenen is betreffende dc ver hoogde post-tarieven, enz., welke opi 1 No- vembervan kracht worden, vinden wij er cie aandacht op gevestigd', dat des Zondags ■lichts die brieven en briefkaarten worden iiczorgd.. welke van het etiket: „Bestellen op Zondag" zijn voorzien; die etiket jes zijn voor een koopje 1 cent de 10 stuks aan de postkantoren verkrijgbaar. Laten wij thans, nu de nieuwe perio de intreedt, waarin men het postperso- er ntaar wat slordig op." X>3 houdster van het buffet voldeed aan het bevel, niet zonder met moeit© een glimlach te onderdrukken, en de niet zeer zachtzinnige zoon van Abraham ver orberde het broodje in drie gulzige hap pen. De vier vermoeide paarden hadden, na gevoerd te zijn, hun leger gevonden en smekten met welgevallen de aifgomatte le den uit, het aan vier andere wit- en bruin gevlekte collega's overlatende, in den kou den nacht het dienstwerk verder te ver richten. waarvan zij in ruime mate hun aandeel hadden gehad. Do conducteur had verscheidene pakjes en brieven afgegeven, en na ontelbare malen in- en ui.geloo.pea te hebkéh, bLef hij eindelijk insgelijks voor üc warme kachel slaan, haalde haar eens even aan, en riep toen, zich met dat opmerkelijk, schurken, wat men doet als men koud is naar het buffet keerend. „Juffrouw, een glaasje warme punch. Ik ben tot in 't merg van mijn ge beente koud". Met een hah, hall, haalde b£j daarna zijn horloge uit den zak, en het raadple gende, zeide hij „Hoeren wij hebben nog vijf minuten tijd, de paarden zijn voorgespannen en zullen er ons eens gauw overheen bren gen, want zij slaan van ongeduld te trap pen. Sterke beesten, heeren. sterke bees ten" neei een meer behoorlijke Zondagsrust dan voorheen wil verschaffen, op al onze lezers een ernstig, een hèilig beroep doen: dat zij niet dan in hej; uiterste geval van noodza kelijkheid door opplakking van een eti ket ie als bovenbedoeld een bestelling op Zondag vergen. Zoo min jnogelijk worde van die eti ketjes gebruik gemaakt. Het heeft tocli inderdaad zijn be teeke nis, dat de bekende roode etiketjes van „n i e t bestellen op Zondag" vervangen worden door opplaksels. die wèl bestelling eischen: de etiketjes zijn er natuurlijk voor de uitzonderingsgevallen Was het voorheen een uitzondering, wanneer een afzender zoo christelijk was „niet bestellen op Zondag" goed te vin den, in 't vervolg moge het een nog grooter zeldzaamheid wezen, wanneer een afzender wèl „Bestellen op Zondag," vraagt. De bedoeling van den nieuwen maatre gel late men in werkelijkheid tot haar recht komen. Er kunnen zich' natuurlijk gevallen voor doen, waarin het onvermijdelijk noodza kelijk en van 't allergrootste belang is. dat een poststuk op Zondag bezorgd wordt, en voor diè gevallen zijn dan ock de nieuwe etiketjes beschikbaar ge steld; doch wanneer alle briefschrij vers er 'n gewetenskwestie van maken, op Zondag werk te doen verrichten, tenzij dit onvermijdelijk nadelig' is, dan twijfelen wij niet, of het postpersoneel zal voortaan een behoorlijke Zondagsrust erlangen. Men schatte de uitwerking van opplak king der nieuwe etiketjes niet te licht; men bedenke het wèl: één enkel etiketje „Bestellen op Zondag" kan een brieven besteller een groot deel van zijn heilige Zondagsrust door God' den mensch voorgeschreven ontnemen. Even èrnstignitgedacht, alvorens men ertoe overgaat, „Bestellen op Zon dag" op te plakkeu, en we gelooven zeker, dat de uitwerking van dezen zeer dnisteiijken. schoonen, nieuwen maatregel een zeer heilzame zal wezen! Men kent de onwaarheid van deze leu ze, die vooral door de S.D.A.R. misbruikt wordt, om de christelijke arbeiders aan den propagandistischen haak te slaan Hoeveel zij waard is blijkt thans weder, zoo schrijft „De Tijd", uit een rondschrij ven, door den bekenden socialistischen pre dikant, ds. van der Heide, gericht aan zijn boeren, en waarin hij dezen opwekt om geen orthodoxe arbeiders in hun dienst te nemen. Godsdienst is privaatzaak! Farceur, va! Wat zooveel zeggen wil als: „Wou je main neeme!?" DE INTERNATIONALE ARBEIDSCON- FERENTIE TE WASHING I ON. Heden heelt te Washington do internatio nale arbcidsconferentie, waartoe de Vredes conferentie in het voorjaar besloot, onder eigenaardige omstandigheden plaats. In artikel 421 van het vredesverdrag van Versailles is, gelijk men zich herinneren zal, bepaald, dat de eerste zittmg van do inter nationale arbcidsconferentie gehouden moet worden in de maand October 1919 op een plaats en met een dagorder als' ia een aan- Een der reizigers bood hem een sigaar aan, waarvan hij dankbaar gebruik maak te een tweede schonk hem ©en vlam metje en een derde vroeg of hij nog een glaasje punch kon gebruiken. „Met genoegen", was liet antwoord, ,,'t is maar jammer dat zulk lekker goed zoo duur is, anders dronk ik het in plaats van koffie. „Nou conducteur, jij. maakt er ook niet veel morgenspraak mee", sprak cen Is raëlitische ,meester, toen de mian in den tijd van een paar seconden den inhoud van het glas naar binnen werkte, ,,'k heb schik in je, waraohtig, 'k heb schik, Als 'lc niet bang was dat we 'n ongeluk kregen, zou 'k je der ook nog eentje presenteeren. „Doe 't maar een3", antwoordde de conducteur, „de postillon rijdt immers dus al 'aou 'k in slaap vallen, kan dit nog geen kwaad. „Neon maar ik zóu niet graag willen dat jo 'n ongeluk kreeg; bij mijn leven 't was om nooit te vergeten", sprak de jood mot het zoo liet schijnt onmisba re beweging, zijne natie altijd eigen. „Jo hebt van die lui die geen spoog water voor hun evenmenseh over hebben", mompelde de conducteur binnensmonds, maar toch duidelijk genoeg om door den giorigen Hebreet- gehoord te worden. „Zou jo zoo waan donken, dat 't je geen kwaad kon?" hernam de laatste, aen verbolgen conducteur gemeenzaam hangsel nader zal worden vastgesteld. In het aanhangsel zelf wordt o. m. be- paald, dat de conferentie te Washington ge houden zal worden, dat de regeering der Vereenigde Stalen uitgenoodigd zal worden haar bijeen te roepen en dat cen in ter- nationaal comité van organ.satie samenge steld zal worden uit zeven personen, aan te wijzen door de regeeriugen van de V. S., Engeland, Frankrijk, Italië, Japan, België en Zwitserland, zoo noodig door andore leden uit te breiden. De dagorder voor de eerste conferentie luidt, volgens het aanhangsel, aldus: le. Toe passing van het beginsel van den achturigen dag, of acht-en-veerlig-urige werkweek; 2o. Vraagstukken betreffende de middelen tjr voorkoming van werkloosheid en ter voor koming van haar gevolgen; 3o. Vrouwen arbeid: a) vóór en na de bevalling (inge sloten de kwestie van moeder-steun), b) nacht arbeid, c) in ongezonde bedrijven; 4o. Kinder arbeid: a) leeftijdsgrens voor arboidsgebruik, b) nachtarbeid, c) in ongezonde bedrijven; 5o Uitbreiding en toepassing van de inter nationale conventies, aangenomen te Bern ?p t90ö, over het verbod van nachtarbeid van vrouwen, in de industrie werkzaam, en het verbod van het gebruik van witte (gele) fosfor in de lucifers-industrie. Woensdag is de in het vredesverdrag vast gestelde conferentie te Washington geopend, hoewel het verdrag zelf nog niet eens of ficieel in werking is getreden. De opening heett dan ook gelijk de „Mb." hierbij opmerkte onder eenigszms zonder linge omstandigheden plaats gehad. De u.t noodiging tot de conferentie ging van Ame rika uit, dat zelf echter niet op de confe rentie vertegenwoordigd is. Aan de conferentie nemen alleen da mo gendheden deel, die het verdrag geratificeerd hebben en een aantal neutrale vertegenwoor digers. Ook Duitsche afgevaardigden zullen aan dezen eersten raad der volken deelnemen Oostenrijk zal echter niet vertegenwoordigd zijn, daar, naar gemeld wordt, het zenden van vertegenwoordigers te duur Uitkomt; een zuinigheids-maatregel waarschijnlijk met kh demonstratief tintje! De eigenlijke werkzaamheden van de .con ferentie zullen, na de formeelc opening, die in October moest plaats hebben, wel uitge steld worden, of tenminste dermate gerel;l, dat de beslissing over de meast-belangrijke onderwerpen onder meer geregelde omstan digheden en verhoudingen plaats zal hebben. HEERLIJK VOÓRDEEUG op zijn schouder tikkende. „Nou juffrouw, geef den mail dan nog 'n glacie pons, maar.asjeblieft vooi zen eigen rekening", riep de jood, m©t een hoeveelheid speeksel in den mond, dat bij ieder woord wat hij! sprak een douche- bad veroorzaakte. v De conducteur liep driftig naar buiten en verlichte in de koude nachtlucht zijn ziel door eenige scheldwoorden, die vol strekt niet do minste genegenheid verrie den voor het Hébreeuwsche geslacihfc. Nu kwam de postilion binnen, en zijn zweep omhoog heffende, als wilde hij de passagiéns naar buiten drijven, riep hij': „Heèren, 't is tijd, komt spoedig, want ik leg er de zweep op". Daarna behielp hij zich met een een voudig glaasje Schiedammer vocht dat de buffetjüffrouw reeds een kwartier gele den voor hem klaar had gezet en gaf toen de jood, die thans in stille overpein zing verzonken scheen, een wenk met het" hoofd, om zich van eon plaats in het voertuig te voorzien, daar het meer dan tijd was, „Juffrouw, geer nog zoo'n broodje met kalfsvleasch", riep eensklaps ,dc jood, uit zijn mijmering ontwakende, nadat hij ge- ruimen tijd in den diepen zak van zijn pantalon gegrabbeld naar zijn geld, daar bij overwegende, niet of het met zijn geweten, maar wel of het met de schraal heid van zijn kas overeen kwam- dat hij1 ENGELAND De Engelse he financiën. Chamerlain opende in het Lagerhuis de finai cieele debatten. Hij wees op de wel- s'aart van het land, die blijkt uit de onver wachte toename der inkom- ten. Hij verwierp het denkbeeld van een algeinoeuo h fiing van de kapitalen, maar stelde voor dat een commissie benoemd zou worden om dc kwes tie le onderzoeken, in het bijzondei- dc baias- ling der ooixogs-weelde. Om de toekomstige begrootingen in even wicht le brengen zouden geen nieuwe belas tingen noodig zijn en na d,t jaar geep nieuwa leeniiigen. Integendeel, het volgende jaar zou er een degelijk begrootings-saldo beschikbaar zijn voor de aflossing der staatsschuld. „Onze lasten waren zwaar, doch onze schouders breed," zei do minister. „Er is alle aanleiding voor voorzichtigheid, maar geen voorwendsel voor eeii paniek. Onzo fundamenten waren stevig." Het succes der ratten week. Het ministerie van volksgezondheid becij fert het aantal gedoodc ratten op ettelijks millioenen d. w. z. ettelijke in do juiste beleekenis van eenige, en niet van veie. Vijf duizend krijgsgevangeenen hebben zich te Bedfordshire bijzonder verdienstelijk ge maakt, door elk in vijf dagen gemiddeld 620 ratten te dooden. Zij gebruikten daarbij methodes, die zij in de loopgraven geleerd hadden FRANKRIJK Het gele gevaar. Volgens een bericht uit Parijs, komen in den laatslen lijd huwelijken tusschen Fran- sche vrouwen en Ghinecsche arbeiders in de verwoeste gebieden zoo dikwijls voor, dat de Fransche minister van binnenland.seno zaken een circulaire heelt uitgevaardigd, waarin alle vrouwen, voor de nadeelen, wel ke aan die verbintenissen verbonden zijn, worden gewaarschuwd. De Ghincezen genieten wel hetzelfde loon als de F'rausche arbei ders, maar, zegt de minister, als zij na» Chna terugkeericn, verdienen zij daar slechts enkele dollars per maand. Bovendien zijn vele Chineezen reeds in China gehuwd, zoadat de Fransche vrouwen, in China aangekomen, daar zullen overgeleverd zijn aan het despo tisme van do wettige vrouw om nog niet eens van dat der schoonouders te reppen enfa an allerlei soort kwellingen van den echtgenoot. OllTiü BERICHTEN Te Londen zij n telegrammen ontvan gen, welke weinig twijlel overlaten, dat het jongste voorstel van Tittoni ter oplossing van de kweslie-Fiume voor de Vereenigde Staten onaannemelijk is gebleken. Het Amerikaanse he Roode Kruis heeft voor de hospitalen te Weenen 14 wa gons dekens, instrumenten enz. ter beschik king gesteld. Dezer dagen is er te Parijs een posl- zegelverkoop gehouden, waar meer dan c;a ton voor zeldzame soorten werd besteed. Een blauwe en rose 108 para-zegel niet het Moldavische poststempel van 1858 brachten ruim f 11.500 op. Te Aubervilliers (Seine-deparle- ment) deden dezer dagen omstreeks midder nacht een 15-tal apachen een inval in een tramwagen, waarin zich behalve de conduc teur, eenige passagiers bevonden. De roo- vers werden op de vlucht gejaagd. Chamberlain heeft in het lagerhuis ver klaard, dat de totale kosten van de spoorwegsta king, die voor rekening van de schatkist ko men, volgens ruwe schatting 10 millioen pond sterling (120 millioen gulden) bedragen. De Parijsché politie neemt krachtige maatregelen om het onttrekken van zilverer, pasmunt aan de circulatie cn tot handel drijven, m zilvergeld tegen te gaan. zich nog eenmaal een wetso vertredende weelde veroorloofde. „Gauw, gauw", voegde hij er bij, „want. de diilesans vertrekt". Hij had zich onder het uiten dezer woor den in het buffet voorover gebogen, en het meisje dat hem zoo spoedig mogelijk van de gevraagde lekkernij voorzag, was gedwongen na zijn geforceerd vertrek, met behulp van haar zakdoek, zeker vacht van haar gelaat te verwijderen, door den Israëlitisehen koopman in het vuur zijnen rede er op gebracht. De laatste liep met het broodje in zijn hand, waarin hij achtereenvolgens eenige kwaadaardige beten deed, naar buiten, en zich naar zijn plaats in de diligence wil lende begeven, hoorde hij den .ponduoteur juist gereed om op den bok ie stappen, in zich zeiven Duisteren: „Die aap van 'n jood, dat doet ie Vak de duiten van miijn glaasje pons". De reizigers waren eindelijk gezeten, de portieren gesloten, de conducteur haal de een enkelen toon uit aij'n hoorn, de postillon legde kletterend zijn zweep over de paarden, en met een zwaarmoedig gier dreun verliet het logge voertuig het doip, om zijn passagiers eerst den andem» morgen aan hun bestemming of te aette^ [Wordt vervolgd^ ..-I-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1919 | | pagina 1