TWEEDE BLAD. Provinciaal Nieuws Woensdag 5 November 1919. fresgggfi ■-1"."..qsErvarr .'.•ry.r - M'. l"Bfli UITGEEST. it a d S v or ga tl er ing, (Vervolg). Nog wuren ingekomen de volgende stukken: a Een request van do Esperanto-club, inhou dende een verzoek om gratis een lokaal 1 avond per week te mogen gebruiken. DU verzcek wordt ingewilligd, met dien ver stande, dal er voor 8 uur geen gebruik van het lol.aal gemaakt wordt. b. Een verzoek van den hsec H. Twaalfhoven om ontsisy als nachtwaker met 1 Januari 1920, en een bijslag op zijn pensioen, zoodat liij een uitkeering zou krijgen gelijk aan zijn salaris. B. en W. stellen voor hen» een bijslag te geven van 1200. De ontslag-gave geschiedt door -den burgemeester. Do heer Brommen wijst erop dal de beer I waalfhoven toch recht heeft op eon goed leren en stelt voor gunstig op het adres te beschik ken. Do heer Starreveld markt op, dat B. en W. meenden ^scn precedent te mogen schoppen voor andere personen. De heer Twaaifhovcn vraagt of zijn vader minder gepre cd heeft dan de veldwachter. Deze toch iiec.i f IKK) pensioen. De krachten van den heer Twaalfhoven zijn gesloopt in dan waarlijk niet gemakkelijken dienst van (ie ge meente. Do secretaris merkt op, dat de veldwachter maar f 800 pensioen heeft. De heer Starreveld gaat met den heer Twaalf- hoven mede en laat hot voorstel van B. en W. vallen en steil voor den heer Twaalfhoven i 800 pensioen te geren. De heer Brommert handhaaft zijn voorstel van f 900 en hoopt straks bij de begroeting vcor den veldwachter een dergelijk voorstel te ooen. De heer Starreveld trekt daarop zijn voorstel in-. Hel voorstel Brommert wordt met algemeen® stemmen aangenomen. De heer Twaalihoven bleef' buiten stemming. c. Een adres van de bewoners van den Tol weg, inhoudende een verzoek deze weg te verlichten on bij de Zaanlandsche Communicatie Mjj. aan te dringen op verbetering van den weg d. Idem van de bewoners van Assum, ver zoekende een lichtpunt te plaatsen bij het huis van den heer Ürsem. B. en -W. stellen voor op deze adressen goed gunstig te beschikken. Aldus besloten. De voorzitter dpelt nog mede, dat de Pro vincie bezig is de Tolweg te onteigenen. e. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Brommert is een begrooting ingekomen voor een electrische ventilator in do raadszaal en een schel. Voor de ventilator wordt begroot 1155 en voor de schel f 140. Tot beider aanleg wordt besloten. f. Een verzoek van de ónderwijzeres Mej. Manning, om haar ziekteverlof met doorgang van het salaris te verlengen tot de nieuwe veror dening in werking treedt. Dit verzoek wordt ingewilligd. g. Een schrijven van de consumentenvereeni- ging te Uitgeest, waarin gewezen wordt op de volgens h. i. slechte molk controle on gevraagd wor dt deze controle te dóen geschieden volgens de eisehen Ües tijds en zoo noodig oen be ledigd controleur aan te stellen. De heer Starreveld merkt op, dat voor de melkcontrole een goede verordening moet wor den vastgesteld. De heer Brommert vraagt hoe de gemeente momenteel met de melkcontrole staat. Hij kan rich veroenigen met net adres wat betreft de heëedigde controleur. In de Zaanstreek ia een dergelijke controleur, misschien dat deze in Uitgeest ook zoo nu en dan de melk eens kan ccntroleeren. Hij stelt vsor dat B. en W. dezo zaak nader onderzoeken en de volgende vergadering met voorstellen, kennen. De voorzitter deelt mede, dat da melk thans gecontroleerd wordt in de inelkfebriBk As- ficmbuig Deze week is ze juist gecontroleerd. Spr. leest daarop een staatje van hot vetgehalte der melk voor. De hoer Zonneveld betwijfelt of het publiek ,)ïj een verordening zal winnen. Hij staat ver baasd over het hoog-e vetgehalte. I>e heer Brommert vraagt of een onderzoek naar hel vetgehalte alleen voldoende is. De heer Zonneveld antwoordt hierop, dat vetgenalte de hoofdzaak is. Het adres wordt hierna in handen van B. en W. gesteld om advies. h. Een adres van de eigenaren van de polder het Zwaansmeertje. Dczo •wilden overgaan tot cleclrische bemaling en verzoeken aansluiting bij ket net. Door den adviseur is hierover rapport uitge bracht, waaruit blijkt, dat 2 K.M. geleiding ncocug is. De kosten voor aansluiting zouden vcor bemaling en licht komen op f 6500, al leen voor bemaling op f 6000. De polder zal «eaurende 10 jaar f 750 jaarlijks dienen te betalen plus f 640 voor de stroom. Do heer Zonneveld wijst erop, dat de garantie wel zeer goed .gesteld mag worden, zoodat bij eventoeele verkoop de garantie van kracht blijft. De secretaris zegt dat er een contract'aan gegaan moet worden voor minstens 15 jaar. Alnus besloten. i. een adres van de bewoners van den Hcogeweg, waarin zij. klagen over de plaatsing van Lwoe woonwagens en verzoeken, deze wa gens builen de konr der gemeente to slatio- neeren. De voorzitter zegt, dat aan da plaatsing niets te deen is, daar de eigenaar van do wagens <®n stukje grond gehuurd hebben. Het adres wordt voor kennisgeving aangeno- UTfip B. en W. stellen voor do verordening op de opcenten van de personeele belasting overeen komstig de wetswijziging te veranderen. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Do heer Brommert wenscht aangetoekend te j^en, dat hij geacht svordt tegen gestemd te «ebben wordt eemige oogenblikkon gepau- 1 No de pauze komt de gemeente-begrooting 1920 in behandeling. Bij de algameene beschouwingen vraagt de heer Brommert het woord. Bij de besprekingen van de begrooting dient de beer Brommert twee moties in. Dan komt hij neer van de woningen van de woningbouwvereeniging. Er wordt maar luk raak gebouwd. Deze woningen deugen niet. De gemeente zal hier later voor op moeten komen. Deze woningen worden gebouwd vol gens de verordening. De verordening nu deugt ook niet. Hij stplt voor dat B. co W. deze veror dening grondig herzien. flii dient een nieuwe verordening in en ver zoekt B. en W. hierover prae-advies uït te brengen. Ten slotte komt apr. neer op de sa larissen en de verschillends Iconen. Hij noemt de salarissen veel te laag. Er moet op die ma nier een groot te kort rijn. Spr. stelt daarom voor aan allen een toeslag ineens te geven, en wel aan personen boven de 18 jaar 7100 en beneden de 18 jaar f50. Wij mogen niet nagaan of de» of gene persoon door een bijbaantje 'n redelijk salaris verdient. Wij moeten een salaris geven, naar gelang hun werk is, zjj moeten van het salaris alleen kunnen leven. Spr. stelt daarom voor de volgende salarissen: le ambtenaar ter secretarie f 1(300; 2e. ambte naar 1950 en klerk f300.; hoofd der bewaar school f1600; helpster f700. Dan stelt spr voor aan allen premievrij pen sioen te '"verkenen. Verder zcu hij B. en W. in overweging willen- geven den ouden gemeentewerkman te adviseeren entslag aan te vragen en hem: een flink pensioen te verleenen. Hel salaris van den gemeentewerkman zou dan moeten worden f 1600. Spr. doet deze voorstelleu omdat de achter stand moet worden ingehaald. Verder vraagt spr. den burgemeester hoe het staat met de burgerwacht Hij vindt de som voor de subsidie uitgetrok ken geen verstandige en loyale daad. De meer derheid van de bevolking heelt geen cönt voor de burgerwacht ove.r. Oefenen do mensohen zich nog steeds in de georganiseerde moord, in het hanteeren van het moordwerktuig? Is het geld goed besteed. Indien het nog niet besteed is zou spr. willen voorstellen het besluit te herroepen en do gelden niet te verstrekken. De burgemeester van Purmerend heeft cton goede daad gedaan. Hij heeft de burgerwacht, deze idiote instelling, opgeheven, daar de bur gerwacht daar een specifiek Katholiek ka rakter droeg. Ook hier heeft de burgerwacht een specifiek karakter. Spr vraagt den Burgemeester, of hij zich nog niet gedrongen govoelt dezo instelling op te heften. Hjj hoopt, dat de zaak nu eens principieel zal worden besproken en er niet gezwetjan zal worden Spr wil niet den opbouwenden arbeid be lemmeren. Doch opbouwenden arbeid is niet mogelijk dan ua vernieling van bet kapialis- tiscb systeem. Wij praten niet alleen. Wij durven ook zelï het bewind in handen te nemen, getuige mijj.: prrlijgenooten in Rusland. De voorzitter vraagt, of de heer Brommert de moliesTbij~ae begrooting wil zien behandeld wordenót direct De heer Brommert zegt vóór de begrooting dezo moties te willen behandelen. Niemand verlangt het woord over de mo ties. Zij worden beide niet 5 tejjuq 2 stemman, die van do heeren Jansen on Brommert, v\jr worpen. Het voorsbei betreffende een toeslag in deze wordt na eeniga discussie aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór slemden de hoeren Brommert, Jansen, Twaalfhoven en Starreyelda De bouwverordening wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. De voorzitter, over de burgerwacht spre kend, zegt gedaan te hebben, wat hem door du regeering is opgedragen; hij heelt liet be stuur en den commandant benoemd. Verder heeft bij nu en dan gevraagd hoe do zaak stond. Verleden week heeft de commandant ontslag gevraagd. Da Vioe-voorzitter zal nu een vergadering beleggen. Of or oen burger wacht moet zijn of nipt is nog hangende. De heer Brommert is hiermede n.oi tevre den. Hij vraagt den burgemeester of hij be reidt is do burgerwacht te ontbinden. Deze instelling, waar het moorden wordt geleerd, moet worden opgeheven. Verder vraagt hij of de subsidie al verstrekt is. De secretaris antwoordt hierop van neen. De heer Brommert stelt dan voor het raads besluit te herroepen en de subsidie in te trekken. De voorzitter zegt weinig te voelen voor een burgerwacht. Hij moet eerst can verga dering niet het bestuur hebbeii. Voorshands is hij nog niet voor ontbinding. Hij staat niet principieel tegenover do zaak. De hoar Brommert schildert het volgens spr. wel wat te zwart, door het oen moordoollegc le noe men. Do lieer Brommert: 't Is toch zoo; hel moorden wordt daar toch geleerd. De voorzitter: de burgerwacht is er om do orde te bewaren De heer Jansen zegt hierop, dat de burger wacht er is om de orde te verstoren. Do voorzitter merkt pp, dat zulks ook een opvatting is. Doch zonder toestemming van den burgemeester kan 'de burgerwacht niet optreden, dus kan ze nooit ordeversto rend werken. De heer Brommert wijst er op, dat men in de burgerwacht wel het moorden loert. Men leert daar hoe men de jnenschen het best dood kan maken. Verder treedt do burger wacht wel op om de orde te verstoren. Spr. noemt de tegenwoordige maatschappij een wanorde. Het gaai mei een systematische gang naar een nieuwen wereldoorlog. Als men dezo maatschappij wil bestendigen handhaaft men de, wanorde. Men kan niet spreken van orde. En wanner nu het volk dezen toe stand moe is en ze ongedaan wil diaken, treedt de burgerwacht op. De voorzitter toont weinig zelfstandigheid en spr. gelooft, dat als bet (eenmaal zoover is de voorzitter even weinig zelfstandigheid zal toonen. De heer Twaalfhoven vindt liet zeer lagisch, dat de beer Brommert tegen de burgerwacht is. Hij protesteert tegen het betitelen van de burgerwacht als een jnoordcollege. De meerderheid wenscht Mg bat wettig gezag tc erkennen. Wanneer we zien, dat do minder heid de orde niet anders kan handhaven dan door gewald. Tegen zoo'n stelsel moet wor den opgekomen. Dan is de burgerwacht daar om te voorkomen, dat de regeering omver gestooten wordt. De heer Brommert weerligt het stelsel in Rusland en mprkt dat wat nu in Rus land gebeurt, uïtslu_.-nd de schuld fs van de kapitalistische laudsa, die het land wil len boycotten. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den hoer Brommert, om de subsidie in te trekken, verworpen met 4 tegen 3 stem men. Vóór stemden de heeren Brommert, Janssen en Starreveld. Alsnu wordt post voor post voorgelezen. Bij den post salarissen ambtenaren stelde de lieer Brommert voor het salaris van den len ambtenaar te stellen op f 1600. Dt voortstel wordt verworpen met i tegen 3 stemmen; vóór stemden de heeren Brom mert, Jansen en Twaalfhoven. Het voorstel van B. en W, (i 1300) wordt aangenom.su. De heer Brommert stelt voor het salaris van den 2en ambtenaar te stellen op f900. Met algameene stemmen aangenomen. De heer Brommert stelt voor dat van den klerk ta stellen op f300. Aangenomen met 5 te-gen 2 stemmen, die van de heeren Zonneveld en Groot. De heer Brommert aeeft in overweging de kiezerslijsten niet te doen drukken, maar er oen afschrift van te maken. De voorzitter zegt overweging toe. Bij den post gemeente-arbeiders geeft d© hoer Brommert B. en \V. in overweging den ouden werkman aan te raden ontslag le vragen en een goed pensioen toe te kiennaa en hot salaris van den gemeente-workman to brengen op flüOO. De voorzilter zegt, de de oude man zijn werk nog bast kan doen en gaarne zat blijven werken. B. en W. zullen met hem over deze zaak spreken. De heer de Wildt vindt 116iX) verbazend hoog, Hij vindt dat het wel wat minder kan. De heer Starreveld stelt voor f 1300 te geven. De heer Brommert kan zich niet begrijpen, dat de heer Starreveld met zoo'n voorstel wil komen. De beer Starreveld zegt het schrikbeeld vin die f76.000 voor o-og&n te hebben. Het voorst-el van den heer Brommert wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Brommert, Jansen en Twaalfhoven. Het voorstel van den heer Starreveld wordt met algemcene stemmen aangenomen. Do heer Brommert verklaart zich tegen alle uitgaven voor de politie. Bij den post salaris nachtwacht stelt de heer Twaalfhoven voor dit salaris Le bren gen op f 1300. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. U De lieer Brommert verklaart tegen gestemd te hebben. De lieer Twaalf hoven geeft B. en W. in overweging den menschen te verzoeken hel vuilnis in tweeën te laten sciielden met het oog ®p de meststoffen. De voorzitter zal probeeren zulks gedaan te krijgen. De lener Brommert stelt voor het hoofd van de bewaarschool flotK) en de helpster f700 salaris toe te kennen Beide salarissen worden alzoo vastgesteld met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de hoeren Brommert, Jansen, Starreveld en Twaalfhoven Het pensioen van den veldwachter Wagen- meester wordt met algemeen© stemmen ge bracht van f 800 op f 900 Bij den post uitsteken van vlaggen verklaart de heer Brommert zich tegen dezen post Hij is niet voor de nationale vlag, wel zon hij er voor zijn als het de roode vlag gold. De post onvoorziene uitgaven bedraagt f976 26 De heer Brommert stelt voor aan allen in gemeentedienst premievrij pensioen te ver leenen Dit voorstel wordt aangenomen piet 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Brom mert, Jansen, Starreveld en Twaalfhoven. De post II. O wordt pl.m. f82000 De begrooting wordt vastgesteld- tot een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 142745.61. De heer Brommert verklaart tegen de geheele begrooting te stemmen uit principieel oogpunt. De begrooting van het electrisch bedrijf wordt vastgesteld, tot een bedrag aan ont vangsten en uitgaven van f31450. Bij de rondvraag stelt de heer Jan sen voor een toeslag op de brandstoffen te geven aan hen, die een inkomen bene den f 1500 hebben. De beer Zonneveld merkt op, dat er zeer lastig een grens te bekken is, want zijn zij; die flCOÖ hebben zooveel beter gesteld De heer Jansen stelt de grens dan op f2000. De heer Twaalfhoven zegt dat er een voorstel van den Volksbond zal komen om degenen die voor f 1000 of daar be neden zijn aangeslagen een toeslag te ge ven en deze toeslag progressief te doen Zijn. Met algemeens stemmen wordt het voor stel van den heer Jansen aangenomen. De volgend evergadering zullen B. en W. met meer gedetailleerde voorstellen komen wat betreft de grootte van den toe slag. De Beer Starreveld verzoekt alle lantaarns wederom 'te doen ontsteken. De Voorz. zegt, dat dit wat meer kost, maar diat er todï toe overgegaan zal worden. Hierna sloot de Voorzitter de openbare vergadering. UR8EM URSEM. Gemeenteraad Maandag j.l. ten 3i/3 ure, vergaderde de Baad dezer ge meente in het raadhuis. De voorzitter, de heer v. d. Heuvel, bur gemeester opende de vergadering, heette de leden welkom sa hoopte, dat de te nemen besluiten in hot teisag der gemeente Ursem mogen zijn, waarna hij (i© notulen voorlas. De heeren Buis, Koopman en Ruiter maak ten eenzelfde opmerking aangaande de no tulen. De Burgemeester zei toe de notqjon iu dien geest te zullen veranderen. De Voorzitter deelde mede, dat waren in gekomen: a. Een schrijven van Ged, Staten d.d. 15 October, omtrent het onderwijs. b. Van den Minister van Financiën, waarin Zijns Exc. het pensioen van den burgemees ter op f1100 stolde. Een dankbetuiging van den veldwach ter voor zijn verhoogd tractement. d. Idem van den ambtenaar tar Secre tarie. e. Verschillende schrijvens van bet Pro vinciaal Electrisch Bedrijf, waarin medege deeld werd, dat enkele malen storing in de rtroomgeleiding geweest was. 1'. Een schrijven van den Commissaris dei- Koningin, waarin hij liet weten, dat bet niel geoorloofd is sollicitatie-stukken van onder wijzers aan anderen over te geven. g. Een staat van ingekomen en verzon den telegrammen in den kosteloozen kring De aantallen bedroegen respectievelijk 31 eii 24. Al dezo stukken werden voor kennisgeving aangenomen. fa. Een verzoek van den telefoonkantoor- houder, don lieer Starrenhout, waarin hij verzoekt om een duurtebijslag. De heer Buijs zei, dat B. cu W. voor stellen een duurtetoeslag te gfevem over 1919. maar 1918 were vergeten. Is dat wel do bedoeling, vroeg "spr. Do Burgemeester beaamde dit en merkte op, dal Starrenhout vrij wonen geniet, wat de gemeente f 209 per jaar kost. B. en. W. stelden voor f 60 te geven. De heer Nes vond f 60 voor twee jaar wal weinig. De Burgemeester zei, dat B. en W. meen den. dat het genoeg was; en in 1920 is Star renhout geen gemeente-ambtenaar meer. Het Rijk acht f75 voldoende. De heer Nes zou f80 willen geven «1 maakte een voorstel. De heer Buijs zei, dat Starrenliout iedereen ten dienste staat en stelde voor f 100 ver goeding ta geven. De heer Ruijter ondersteunde dit voorstel. Het \oorstel-Buijs werd in stemming ge bracht en verworpen met 4 stemmen voor, 2 legen en 1 blanco. De heeren Buijs, Koppes, Stam eu Schaap stemden tegen; de heeren Ruiter en Buijs voor, terwijl de heer Nes blanco stemde. Hel voorstel van den heer Nes werd aan genomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Koopman, Koppes, Buijs en Nestegen de heeren Ruiter, Stam en Schaap. i. Een adres van het besluur van liet Vakonderwijs te Hensbroek. Hierin werd ver zocht do jaarlijksche subsidie te verhoogep tot f25, omdat, wil jnen subsidie van de Provincie verkrijgen, men. van de gemeenten een zeker bedrag aan subsidies moet ont vangen. li. en W. advseeriden hierop afwijzend tv beschikken. De heer Ruiter vroeg, of inwoners uit de gemeente Ursotn het onderwijs volgen. De Burgemeester kon hel van dit jaar niet medcdeelen, doch het vorige jaar waren er twee. De hees- Buijs zou het bejammeren, als de vereeniging niet kon doorgaan met hol onderwijs. Spr. vindt het een prachtige in stelling en zou f 10 willen geven. De Burgemeester zei, dat B. en W. er niet tegen zijn subsidie te verleenen, rij wil len de oude subsidie handhaven. Do gemeentekas staat er niet gunstig ge noeg voor om hoogevr te subsidieeren. De heer Buijs zou een bedrag willen voor stellen, dat per leerling en per jaar gegeven wordt. Het voorstel van B. en W. werd vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. Adres van het bestuur van de Burgerwacht om! voor eiken oefeningsavond f 0.25 per lid te ontvangen. B en W. stelden voor afwijzend te beschik ken. Zij vinden het te Kostbaar en liet vrij willige idee gaat er vanaf. De Burgerwacht heeft een collecte gebon den bij de ingezetenen on ecu subsidie van f50 uit de gemeentekas ontvangen. De heer Koopman zou een afwachtende houding willen aannemen tot do balans op gemaakt is. Wat betreft het gezegde van den Burgemeester, dat het vrijwillige idee or van af gaat, daarmee ging spr volkomen acooord De hoer Buijs vroeg, of bet Rijk niet bjj- di-aagt. Do Burgemeester antwoordde, dat het Rijk de instructeurs betaalt. De heer Buijs vond de vraag niet onbillijk. Als de burgerwachten gelag gebruiken, pioe- ten ze het zelf betalen en dan gaat. volgens spr., do ambitie er af De Burgemeester repliceerde, dat cr op do paraatheid van do Burgerwacht gebouwd moet kunnen worden en de paraatheid moet er niet zijn, omdat do gemeente vergoeding geeft. Spr. oordeelde het beter, als de Raad een vergoeding in eens, als vrijwjllgo nijd rage gaf. De hoer Koopman vond dit mooi. Het voorstel van B. cn W. om afwijzend op het verzoek te beschikken mot de bemer king dat, mocht er ©en nadeclig saldo zijn, de Burgerwacht alsdan een nieuw verzoek tot den Raad kon richten, werd met alge meene stemmen aangenomen. De begrooting vin het Gemeentelijk Elec trisch Bedrijf, sluitende met een ontvangst en uitgaaf van f9812.21, werd in handen ge steld van do commissie van bijstand. Voorstel van B. en W 0111 Starreveld, telefoonkantoorhouder, met ingang van 1 Jan. a.s, eervol te ontslaan, in verbond met een schrij ven van den Directeur-Generaal der Pos terijen en Telegrafie. liet Rijk neemt de gemeente-ambtenaren over. Tevens werd in het schrijven Verzoent de spreekcel kosteloos aan het Rijk af te staan met ingang van dien datum. De kantooruren, voor Ursem worde» be paald van 9121/2, van 2—S ett van 6—7 uur. Het ontslag ward eervol verleend en het andere verzoek toegestaan. Het punt sluiting van het kantoor des Zon dags werd aangehouden tot de volgende ver gadering. Benoeming onderwijzeres. De voordracht luidde als volgt: 1. Mej. E. van Berkel (Hoorn). 2. Mej. J M. Dammes (De Rijp). 3. Mejt C. A. van Zooneu (Helder). De Raad ging in comité. Na heropening werd mej. J, M. Dnmmés benoemd met 4 tegen 3 stemmen op mej. E van Berkel. Do datum van m-funciio-treding werd be paald op 17 November a.s. De vaststelling van de petitie-verordening werd uitgesteld tot de volgende vergadering teneinde de raadsleden gelegenheid tc gevet de verordening thuis in te zien Rondvraag. De heer Koopman vroeg, of B. en W. reeds geïnformeerd hadden naar de verbetering Van den weg tusschen het Raadhuis en de Kerk. De Burgemeester zei bericht gezonden te hebben naar „Drechterland", maar cr was nog geen antwoord ingekomen De heer Koopman drong alsnog op spoed aan, daar het jaargetijde daar is waarin de toestand van den weg slecht is. De Burgemeester zei spoed toe. De heer Koopman informeerde of Ursem iu de kost-sa inoet bijdragen van den sluis bouw bij den ringslool. Dc Burgemeester deelde mede. dat bet ar beidsloon door de gemeente Ursem oetaald moet worden. De heer Ruiter vroeg, welke maatregelen dia Burgemeester dacht te nemen tegenover liet z.g. zwikken Do Burgemeester wilde de plannen utet in het openbaar inededeelen, maar zei dat ar plannen bij hem bestaan om dien kanker ge heel uit to roeien, misschien ten koste des kasteleins. De heer Koopman was aangesproken ge worden door een kastelein, die spr. verzocht publicatie aan le plakken. De Burgemeester voelde uiet3 voor publi- catie's, doch de kasteleins moeten meewerken. De heer Ruiter vroeg nog, of er gelegen heid bestaat goedkoopere melk te leveren. De Burgemeester, zal gedaan zien te krijgen, dat do melk op een maximum-prijs kotml te staan, welke lager is dan 20 cent. De heer Slam vroeg, waarom de raadsver gadering óm 31/» uur was gehouden. De vorige keer was het reeds ook zoo. De Burgemeester was te voorbarig geweest toen hij beloofd had des morgens te ver gaderen. De heer Ruiter kan 's Maandags en des Donderdags vóór den middag nie£ vergaderen en »pr. wilde graag een voltallige vergadering houden. De beer Stam bad gedacht, dat het mode geworden was, des middags te vergaderen Bch'foten werd in het vervolg 's morgens te vergaderen. De heer Schaap besprak het landpad «air Rustenburg. De varkens van Itoelemeij wroe ten d-eu weg om. Moet Koelemeij nu niet zorgen, dat dit zich njet meer herhaalt? De Burgemeester zal de zaak met Koote- rneij bespreken. Spr. wilde een betonnen wej, aan laton leggen, als Itoelemeij mee in dó kosten betaalt. Den heer Schaap was het opgevallen, dat- een keer de electrische straatverlichting bij ee-rsle kwartier was blijven branden en nu vroeg spr. óf dit zoo bleef. Do Burgemeester zal den administrateur opdracht geven de lantaarns vau eerste kwar tier lot en met volle maan niet te laten bran den. De heer Buijs vroeg of bij da nieuwe R.K, Kerk een groote drinkwaterbak geplaatst zal worden. De hoor Schaap antwoordde,— als lid va» het Kerkbestuur dat dit niet gedaan zal worden. Er komt een gewone bak. Do Burgemeester hoopte, dat de drink watervoorziening door de provincie ter hand zal worden genomen. Dg heer Nes vroeg, Of het niet wen scha lij k was, dat de raadsleden de begroetingen gratis verkrijgen kunnen. Do Burgemeester zag er geen bezwaar in, waarom besloten werd in net vervolg de be groeiingen bij de raadsleden te bezorgen. Hierna werd do openbare vergadering geslo te,n| ©n ging de raad in comité ter behande ling van enkele reclames van den Hoofde- lijken Omslag. B. K. W onin gbou vr voreeni gin g. Op 31 Oct. 1.1. had op de bovenzaal van café Oudejans ©en geanimeerde oprichtingsverga dering plaats ecner R. K. Woningbouwver eeniging. Wegens ongesteldheid van den heet Th. J. van Diepen werd op diens verzoek de vergadering geleid door den heer G. v. d. Heuvel, ambtenaar ter secretarie te Heer- hugowaard. Na opening, gaf genoemde heer een mooie inleiding over de bepalingen der Woninig- bouwwet en schetste het groote gemeente belang, hetwelk niet het welslagen der verga dering was verbonden. Daarna werd een ingekomen schrijven vair den E.Acht. hoer Burgemeester voorgelezen, waarin hij zijne grooto sympathie lsstuigt voor het mooi© doel der initiatiefnemers, Tev-ens werd medegedeeld, dat d© heer van Diep&n reeds een onderhoud met Jhr. dia, .Graeff ta Den Haag heeft gevraagd, hetgeen reeds op Maandag 3 Nov. was gesteld, doch door verhindering van den heer v. Diepen een paar dagen zal worden verdaagd. Vervolgens werden behandeld de door bet voorloopig comité 'opgemaakte concept-sla- tuten, welke behoudens enkele kleine wijzigin gen onveranderd werden vastgesteld. Aan punt 3 der agenda gekomen werden als bestuursleden gekozen: als voorzitter dn hoer J Ruijter, als seor.-penningm. de lieer Th. J 'van Diepen, tot overige bestuurslede» de heeren Jb. Mulder, SN!, Ursem en A. II©iv mes. Na de rondvraag, welke niets bijzonder» opleverde, sloot de Voorzitter de vergadering OBDAM. OBDAM. Burg £taad. over da miaand October, óeboren: Nioolaaa Johannes BeiV nardus, "0, van Martinne Broom en Agathft Maria van Kampen, Maria en Nicolaiaa B, en d van Niool&as Scho en en Marii6 Wijnkoop. Oornelis, 0 van Oornelis Ajfr psiman en Elisabeth Mölenaar. Overleden: David Vinser, ongehuwd, IS jaar. Bvart de Haan, echtgenoot va* Oatlsarin» Bieeker, 69 jaar, Johannes Immink, echtgenoot van Aaltje Jcnkeiv U jaar.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1919 | | pagina 5