GEMENGD NIEUWS Kerk en School Stafësi-fiensraaJ Tweede Kamer Leger m Vioot Provinciaal Nieuws Tefeqrafiscft Weerbericht LUITENANT VOGEL'. 1 De Berlijhsclie correspondent van de „N. Rolt Öt." berjcht o.m: Volgens oen bericht aan „Het Volk",_ is in do zaak van het pas visum voor luit. Vogel de beslissing geveld, dat onze consul, de heer George niet geweten heeft dat do pas, die op den naam Felsen (Stond, voor luit. Vogel bestemd was 11e geloof als getuige te kunnen zeggen, dat deze voorstelling onwaar is. Het staat vast en ik ben in staat dit door verdere bewijsmiddelen te staven, dat da valschheid van den pos en de ware naam van zijn bezitter tenminste reeds onmiddellijk na hot visoenen in ons qon- vulaas bekend waren, .TAN TItUYEN. Het oud-lid der Tweed.* Ivamer, da lieer dan Truyen te M'oijel, is door eeu beroer te getroffen on van de laatste H.H Sacra menten voorzien. L CCIFERSBELA STIMG. Naar aan „De Standaard" van goed ingeleide zijde wordt meegedeeld, nadert •Je ref®S*pg der liicifersbelasting met laatste stadium. Nadat do onderhandelin gen met de eigenaren der Netkfflaradsehe iuoifersfabrieken -moesten afspring et tsitige volgo van „overvragen" dar fabrikanten schijnt heffing van een accijns vol gens hot banderollestelsel titans vapt te staan. Evenwel: als een overgangsmaat regel. Immers, de invoering van e« zui ver Staaitsmonopolie staat, e vena la in Duitsohland, op het program. MIDDENSTANDSWONINGBN. De Min. van Arbeid brengt ter kennis van gemeentebesturen, die nog voor het foopende dienstjaar voor steun voor den bouw van middenstandswo-ningen krachtens het K. B van 6 Nov. in aanmerking weriochcn te komen en die nog niet een verzoek' met teekeningen en eeiploitatiera- taling indienden, dat zij hun verzoek on verwijld moeten indienen. Verzoeken, die na 1 Dee. inkomen, kunnen voor het loopende jaar niet meer worden behandeld. Vergadering van Dinsdag 11 Nov. '19. De heer van Groenendael heeft niet bijs ier veel plezier beleefd van zijn te voren aangekondigde hernieuwde poging om zich schoon te wassdien van annexionïstische smetten. Hij vroeg het woord voor een aanvulling zijner verklaringen van 14 Oc tober. En toen hij het had gekregen, zeide hijdat de persoon met wien hij te Brus sel sprak, geen bezwaar had tegen open baarmaking van het onderhoud en vertelde daarna dat hij op 19 Juni naar het Frars- sche consulaat te Luik was gegaan in ver band met een pas naar Frankrijk. De consul verwees hem evenwel naar Öen Franschen gezant te Brussel, met wien h'ij op 20 Juni een onderhoud had. Tij dens dit onderhoud verklaarde hij persoon lijk voorstander te zijn van het instituut van het referendum er bij voegende dat als thans een volksstemming in Limburg zou worden gehouden, er geen meerderheid voor België zou worden gevonden. Alle andere verhalen noemde hij fantasieën. De heer van Groenendael was dus een zoete jongen. De heer Kooien deed evenwel een an der boekje van hem open. De woordvoerder der Katholieke Kamer- club verklaarde, dat de beschuldiging van Dt. Nolens een onderhoud met een andere autoriteit, dan den Franschen gezant 'te Brussel betreft. Zoodat, zeide hij, nu blijkt dat de heer van Groenendael zijn funeste pogingen bij anderen heeft herhaald. Trou wens, toen de autoriteit «.lie Dr. Nolens ©p het oog had, den heer v. G. zeide, dat zijn streven niet te pas kwam, verklaar de deze, dat hij zich dan waf tot een ander zou wenden. De heer Kooien'las daarop den letterlij ken tekst voor van het uitzettingsbesluit der Katholieke Kanicrclu.b. Daaruit bleek dat dc uitspraak berustte op pogingen van den heer v. G. bij buitcnlandsche auto- riteiien om door een volksstemming: te ko men tot afscheiding van een gedeelte van limburg. Dc wetenschap van deze pogin gen, voegde de heer Kooien erbij, berust op onwederlegbare bewijzen. En voor de Katholieke Kamerclub is de zaak hierme de afgeloopen. Enpassant merkte hij nog op, dat het wel vreemd is dat men als men voor een pas mc-ct zijn bij een ge zantschap, doordringt tot den gezant zelf. Waarop de beschuldigde maar weer eens zeide. dat het niet waar was. 't Is te begrijpen dat de Kamer er nog wel wat meer van wilde hooren. De heer Schaper vroeg eens of de Katholieke Ka- tnerciub haar bewijzen in geheime verga dering' zou willen overleggen. En toen de lieer Kooien zeide dat de naam onder verplichting van absolute geheimhouding- was genoemd, ging de lieer Schaper, die met den heer Schokking vond dat het zoo niet mocht afloöpen, op de Regeering af. Hij wilde dat zij zou verteilen wat zij er van wist. En hij had inzooverre succes dat de premier met Minister van Karnebeek zal overleggen over voldoening aan hef ï'erzoek. Aan de behandeling: der StaatsbegTooting waaiwoor de Kamer eigenlijk bijeenkwam, ging- nog vooraf het verzoek van den heer Kruyt om te mogen interpelieeren over het interneeringskamp te Harderwijk. De heer Rink (U.-L.) begon. Hij verkon digde dat we zuinig moeten zijn (wat we weten!) en vond een Staatscommissie inzake de socialisatiequaestie wel aardig. De Vrij-liberale woordvoerder, de heer Visser van IJzendoorn, bleek tegenstan der van een militair verbond met België (wat geen wonder is!) en verlangde dat de Kamer te voren zal worden gehoord over het met België te sluiten tractaat. Voorts vond hij Minister de Vries veel ie zwartgallig toen deze den toestand van 's lands financiën in hooge mate zorg wekkend tioem'dè. Wat mét name 1920 "betreft, kan dat Zorgwekkende verdwijnen als er maar flink Wordt bezuinigd op de militaire uitgaven, Daarom z.u spr. danook alben voor de militaire begrootingen stemmen als ze zeer aanzienlijk worden besnoeid. Dit bleek liet sein voor verdere aan vallen op de militaire ministers. De heer de Muralt betoogde dat we met de defensie weer den ouden weg1 opgaan en dreigde den Minister van Marine met verlies van vertrouwen als deze niet volledig zijn plan nen blootlegt. En de h'eer A. P. Staalman (Oir. Dem.), die bovendien geweldig te keer ging over de houding der Regee ring inzake lijkverbranding, vrouwenkies recht en tooncelsubsidie, sprak het rond uit uit, dat de beide militaire Ministers in dit Kabinet niet thuis behooren. De dag1 werd besloten met een krachtig pleidooi van den heer Fleskens (R.-K.) voor de noodlijdende gemeenten, die z.i. speciale bestemmiiigsbelastingen moeten kunnen heffen. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Poh'iie-toezicWt op ide Noordzee. Vragen van den heer Hugenholtz aan den Minister van Marine: 1. Is het juist, dat, in afwachting van de gereedkoming van de „Triton", de tor pedobooten G. 3 en G. 10 zijn aangewe zen om telkens voor een tijdvak van vijf dagen politietoezicht te oefenen op de Noordzee? 2. Indien ia, acht de Minister zicli dag verantwoord voor dit doel oorlogsvaartui gen te bezigen, die niet berekend zijn voor langdurigen dienst in het slechtste jaarge tijde en nog minder voor huisvesting van een betrekkelijk talrijke bemanning? 3. Is het niet mogelijk in plaats van deze torpedobooten een grooter, zeewaar diger cn als woonschip bruikbaarder niet- miiiiajr vaartuig' te huren, dat tijdelijk van lichte bewapening zou kunnen worden voorzien, bijv. een der vele stoomtraw lers, welke, volgens de laatste berichten, ten gevolge van bedrijfsstoornissen in IJmuiden stilliggen? L Crisisaangelegenhedeit Brood-rantsoeneer inx* Do Min. van Landbouw aoht het noa- dig het rantsoeneeren van bruinbrood en roggebrood voort te zetten. Ook is tijde lijko beperking van wittebrood gewenseht, tot het winnen van open voorraden tot dc vrijlating der bnoodgrondstoffen, (La bin nen afzienbaren tijd te wachten is. Levende postduiven, In het belang van exporteurs wordt er de aandacht, op gevestigd, dat de Ne- derlandsche Uitvoer Maatschappij' vergun ningen kan endosseeren vcoa* 'den uit voer van levende postduiven. TREINONGEVAL. Van trein no. 1679, die te 8.45 uur van het C.S. te Amsterdam naar Amersfoort vertrekt, is Maandag! tusschen het C.S. en hel stition Muiöerpoort van het ach terste rijtuig een stuk van het dak ge kraakt. Dat gedeelte van h'et dak viel met het bagagenet op een in den coupé zittend reiziger, die daardoor een vrij ernstige schedeiwonde opliep. Per brancard is deze naar liet O. L. V.-gasthuis gebracht en daar opgenomen. De oorzaak van die dakbreuk is niet bekend; verondersteld wordt, dat het bo venste gedeelte van hét rijtuig door aan rijding' met een brug is beschadigd, zon der dat dit was bemerkt Het beschadigde rijtuig is tot Amersfoort in den trein gebleven. ALWEER EEN "INCIDENT." In verband met het z.g. incident te Bres- kens tusschen een Belgischen schipper en Nederlanders, moet een voorlcopig onder zoek hebben uitgewezen dat de feiten zich in hoofdzaak hebben toegedragen ztooals de pers die nader vermeld heeft. Echter was, toen het incident plaats greep geen politie of marechaussee aanwezig, zoodat de mededeeiing in Belgische bla den dat de Nedcrlandsche marechaussee (gendarmerie staat in het bericht van de Belgische „Soir") weigerde tusschenbeiden te komen, niet met de feiien zou strooken. MISLUKTE OPLICHTING. Een bewoner van de Weimarstraat in Den Haag was door toevallige omstandig heden in kennis gekomen met een hande laar uit de Daguerrestraat aldaar. Hij was overtuigd en zijn inlcihtingen bevestig den dit dat hij met een fatsoenlijk man te doen had en toen deze hem' voorsloeg, een zaakje te doen in marken, ging hij daarop in. Hoe dat zaakje in elkaar zat, doet er niet toe, hoofdzaak was, dat hij in het bezit moest zijn van f7000. Dit bedrag zou moeten voldaan worden aan den man, met wien het zaakje zou wor den gedaan. De conferentie daarvoor zou bij den han delaar plaats hebben en op het afgespro ken uur was de bewoner van de Weimar straat aanwezig' met de zeven 'roodruggen in zijn portefeuille. Men wachtte op' den derde en toen deze verscheen, werd hij in een spreekkamer gelaten. De handelaar begaf zich naar hem en kwam een oogen- blik later terug: bij den houder van de f7000, met het verzoek, hem dit geld! één minuut toe te vertrouwen alleen" om het te laten zien. In goed vertrouwen gaf de ander de bankjes en wachtte. Twee minuten later hoorde {»ij; rumoer in de gang, de voordeur sloeg dicht en met een ontdaan gezicht stormde de han delaar weer bij hem binnen, roepende, dat de ander hem het geld had ontrukt en er van door was gegaan. De bewoner van de Weimarstraat spoed de zich naar de politie in de Archimedes- straat, en de rechercheurs'A. Jansen en C. Meulmeester gingen met hiem isrug. Zij vermoedden, dat het geen zuivere koffie was en begonnen met den handelaar in te rekenen. Deze viel bij een verhoor al spoedig door de mand, hét was afgespro ken werk geweest, een bewoner van de Snelliusstraat, had in overlegl met hem de f7000 meegenomen. Op dit adres gingen de rechercheurs af en toen hun op hun schellen niet werd opengedaan, wisten zij zich Idjoor het dak toegang te verschaffen en weldra hadden zij de hand gelegd op 6 der verdwenen bankbiljetten. Met het zevende was de bewoner de stad ingegaan om' het te wisselen, doch toen hij, on- verrichterzake met dit papiertje terugkwam, was het weidra evenals de andere, in han den" van den eigenaar teruggekeerd. De 'handelaar uit de Daguerrestraat is in hechtenis genomen, de ander op. vrije voeten gebleven. ST. B'UREAUCRATIUS. Dezer dagen heeft de heer Schaper een vraag tot de Regeering gericht over een ambtenaar, wien bij schrijven van 6 Octo ber 1919 namens den Minister van Finan ciën werd medegedeeld, dat zijn pensioen grondslag met ingang van» 1 Januari 1918 op een zeker bedrag! was vastgesteld. Thans deelt men aan „Het Volk" een nog' sterker geval mede. Aan iemand! te Zwolle werd bij schrijven van 8 September 1919 medegedeeld, dat zijn pensioengrond slag! met ingang van! 1 juli 1917 was vast gesteld op een bepaald bedrag. En hoewel het schrijven van den minister op 8 Sep tember 1919 gedateerd was, ontving de geadresseerde bet pas op.... 1 November! DE TREINBOTSING TE NIJMEGEN. Men schrijft nog nader uit Nijmegen aan „De Tijd". De botsing' van de trein uit Den Bosch' had Vrijdagavond ongeveer zeven uur plaats en geschiedde tegen een op verkeerd spoor staanden goederenwagen van een goederentrein. De botsing was hevig en maakte zoo'n lawaai, dat het ver te hoo ren was. De schuld moet te wijten zijn aan ide onoplettendheid van een rangeerder, die de lijn veilig gaf. terwijl de laatste drie wa gens van den in een zijlijn staanden goe derentrein juist de toegang tot het spoor van den Bosschen trein versperden. De laatste drie wagens van den goe derentrein waren das min of meer een sta- in-den-weg veer den bimienrijdenden per sonentrein, welke dan ook in zijn volle vaart de laatste drie goederenwagens op zij drukte. Maar d.at geschiedde niet zonder schade Van de drie uit de rails gelichte goe derenwagens werd de achterste, welke lage wagen blijkbaar met zand geladen was, geheel uit elkaar geschud en gerukt; de ze wagen kwam' met gescheurde wanden, verwrongen buffers en verbogen wielen, dwars over de rails en werkte op den passeerenden personentrein als een zware stok, gestoken in een draaiend wiel. Alle ruiten en treeplanken van den Bos schen personentrein, welke rakelings langs den vermorzelden wagen gingen, werden vernield, geen ruit bleef er bijna heel in de personenrijtuigen. De passagiers werden door een pani- schen sdirik aangegrepen vooral onder de fabrieksmeisjes van de Jurgens fabrie ken te Oss, die in grooten getale in «ïen Bosschen trein aanwezig waren, heersch- tc een overweldigende angst; een zestal hunner waren zelfs zóózeer door den schrik bevangen, en door de zenuwen aangegre pen, dat zij als béwusteloozen moesten ge holpen worden en door dr. Moeijs werden bijgestaan. Overigens liep alles zonder per soonlijke ongelukken af, met uitzondering van eenige inzittenden, die lichte ontvel lingen opliepen. Eenige leden van het personeel liepen schrammen op. De materieele schade is nogal aanzienlijk. HET TOPPUNT. Twee individuen zijn gisteren uit het Amsterdarnsehe Huis van Bewaring ont snapt, door den portier eenbevel tot onverwijlde invrijheidstelling: onder de oogen te houden. De man liet hen daarop zonder erg vertrekken. Fioe de beide man nen aan het stuk zijn gekomen en hoe zij den portier hebben bereikt, is nog een raadsel. HOE MEN GOUD SMOKKELT! Aan een der Amsterdarnsehe hulppost- kantoren vervoegde zich, naar de „Tel." bericht, een Duitscher, die een aangetee- kenden brief voor Duitschland aanbood. De postbeambte liet den brief per ongeluk vallen, waardoor een der vijf groote lak- stempels brak en een gouden tientje te voorschijn kwam. Bij onderzoek bleek ook onder de andere vier lakken een tientje té zitten. GEEN BEZOEK GEEN BLOEMEN. Do concierge-bode, in dienst van de ge meente Wijmbritseradeel, had bij de jongste behandeling van do begrootng dier gemeente, pok verhooging van salaris gekregen voor zijn dubbele functie een totale verko-oging van f7.50 per jaar. Dit komt den man zeker te hard aan, vandaar dat hij' in een der te Sn eek verschijnende bladen adverteert, dat hij hoopt verschoond te blijven van verdere felicitaties met zijn vermeerdering van sa laris. fiLEJK ALLERLEI Gedeputeerde StA"u van Noord Holland hebben bepaald at de winterzit- ting der Provinciale Staten zal worden ge opend Dinsdag' 2 December. In een vergaderingte Almelo is de finitief besloten tot het oprichten van een Bond van R. K. gemeenteraadsleden in Overijsel. Het „Soer. Hbl." meldt, dat er plan nen bestaan tot oprichting van een twee de kinineiabriek in de onmiddellijke na bijheid van Bandoeng. Van verschillende gezantschapsgebou wen in de Residentie was gisteren gevlagd we gens den verjaardag van het sluiten van 'den wapens! ilstand. De heer Troelatra is uit Zwitserland terug en woonde gisteren de vergadering van de Tweede Kamer bij. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDINGEN. De „Acta Apostolicoe Sedis" van 1 Nov. 1.1 bevatten o.a. de offieieele benoeming tot geheim Kamerheer van de Mgr. Bosman en Stoffels uit het bisdom Haarlem en van Mgr. Ariens uit het Aartsbisdom Utrecht d.d. 14 Oct. OPPERBEVELHEBBER VAN, LAND "EN ZEEMACHT Met ingang van 15 November is de luit.- generaal W. F. Pop, chef van den generaien staf, eervol ontheven van de waarneming der functie van opperbevelhebber van land- en zeemacht, onder dankbetuiging voor de be langrijke diensten, door hem in bovengenoem de functie aan den lande bewezen HET ZUIDERZEEiVRAAGSTUK. In verhand met de droogmaking van de Zui derzee zal de rpgeering aan de betrokken vi's- schers schadevergoeding verleenen.„ Hiervoco is door belanghebbenden een comité ge vormd. Er zijn echter ook nog andere belang hebbenden, zooals scheepmakers, zeilmakers, vischrookers en vischvenlcrs, enz. die ook uit hun bedrijf zullen geraken. Deze belangheb benden uit de nevenbodrijven, zulien een actie gaan voeren om ook schadevergoeding tc krij gen. Op verschillende plaatsen zijn comité's ge vestigd, waar de belanghebbenden zich kun nen aanmelden. Het Centraal Comitó zal bin nenkort een rappo-rt betreffende deze zaak bij tic regeering indienen. Dit Centraal Comité beslaat uit de volgende leden: J. Boor Kz., Huizen, voorzitter; L. Max, Volcndam, vice- vccrzitler; H. Dolman, Huizen, secretaris; L. Spaander, Volcndam; penningmeester; F'. Ad miraal, Enkhuizen; M. de Gropt, Amsterdam; B. den Herder, Harderwijk; G. van der Heide, Eihurg; S. Jordens, Broekerhaven; G. Laaf, Hoorn; B. Kat, Wieringen; K. de Haas, Monnikendam; j. L. Jansen, Amsterdam; D. Mannus, Landsmeer; J. de Rook, Lemmer; J. Sterk, Lemmer; G. Snoek, Urk; F. van Hoerde, Kampen; Jb. Schaap, Huizen; H. Nieuwboer, Spakenburg; H. Kroon, Durgerdam; K. Keu ris, Ewijcksluis en H. Suoelc te Blokzijl. DE VORST. De plotseling ingevallen vorst zal voor vele landbouwers eene gx-oote schadepost opleve ren Vele akkers suikerpeneu, rooda b aten, knolrapen en aardappelen moeten nog ge oogst worden. Men vreest, dat een groot doel dezer vruchten verloren zal zijn. LID PRO\. STATEN NOORD-HOLLAND. In de lieden ten raadhui ze te Haarlem ge- houuen zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van dc loden der Provinciale Staten van Noord-Holland is in do vacature mr. H. Th. 's Ja cobs benoemd tot lid der Pro vinciale Staten de heer E. Luden, commission- nair te Hilversum. (Chr. Hisl.). JAARWEDDE BURGEMEESTERS SECRETARISSEN EN ONTVANGERS IN N-HOLLAND. Gedeputeerde Stalen van Noord-Holland zon den voor enkele maanden aan de gemeenteraden om advies een herziene regeling van do jaar wedden «Ier burgemeesters, secrelarissen en ont vangers. De nieuwe regeling zou ingaan gere kend van af 1 Januari 1919. Niet alleen waren de bedragen in de onderscheidene klassen niet onbelangrijk verhoogd, maar bovendien zouden .•oorlaaii alle dienstjaren boven 23-jarigeu leef tijd, welke voor pensioen medetellen, ook in aanmerking komen voor toekenning der perio dieke verhoogingen. Het gevolg hiervan was, dat een zeer groot deel der titulariseen onder de nieuwe regeling dadelijk de maximum jaar- wende zou bereiken. Op verzoek van de af- deehng Noord-Holland van den Nederiaudschen Bond van Gemeente-ambtenaren werd, vooral nok wegens de sedert het ontwerpen der nieuwe regeling ingetreden veranderde omstandig heden, door zeer veel gemeenteraden, aange drongen op een betere regeling. Ook werd in deze richting bij den Commissaris der Koningin krachtig aandrang uitgeoefend door een com missie uil de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Noord-Holland. De Com missaris der Koningin, die ten opzichte van behoorlijke bezoldiging zeer sympathiek stond, heeft hierna op verzoek van deze commissie een nieuwe regeling aan haar oordeel onderworpen, welke in meer opzichten nog belangrijk verder gaal dar. de aideeling Noord-Holland van den bond is gevraagd. Deze regeling is titans door Gedeputeerde Staten vastgesteld en bereids aan de Kroon ter goedkeuring ingezonden. Inzon derheid in de kleine gemeenten rijn daarbij de salarissen zeer aanmerkelijk verhoogd. Ook is nog eenigszins tegemoet gekomen aan het be zwaar van belanghebbenden, dat bij combinatie ran het secretaiis- met het burgemeestersambt de secretaris-wedde een te belangrijke verminde ring onderging. Verzekerd wordt dat de nieuwe regeling zoodanig is, dat zij aan redelijke ver langens ruimschoots voldoet. SCHAGEN. SCHAGEN. Raadsvergadering. Dins dagmorgen te 10 uur vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig was 'cle heer v. Vliet met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en behoudens kleine wijziging goedgekeurd. Dè voorzitter deelt mede, dat aan de be woners van Schagen, die een huis leeg hebben slaan, is verzocht deze ter bewoning af te willen slaan. Dat in verband met de opmerking van Mevr. Roos—Breed betreffende de tijdelijke leerkracht voor handwerk onderwijs, hij zich tot het hoofd der school heeft gewend. Met 1 .Mei zal een klas gesplitst worden, zoodat dan een leerkracht vrij komt. Om te voorkomen, dat alsdan een leeritracht te veel zal rijn, is het beter nu een tijdelijke te benoemen. Aan den Minister van Onderwijs is verzocht in de wet ook op te nemen, de wijze van uitbetaling der jaarwedden der onderwijzers. In overleg met het hoofd der school is een oproeping geplaatst voor een onderwijzeres met akte Franseh. Inmiddels hebben zich aangemeld 3 mannelijke en 1 vrouwelijke candidaat. Ingekomen is een adres van de afdeeling Schagen van de Noord-Holte ndsche Mij. van Landbouw, inhoudende een verzoek om subsidie van i 3000 voor de Landbouwtentoonstelling 1920 en deelnamen in het waarborgfonds ten bedrage van f5000. D. en W. stellen voor deel te nemen in het wat rborgfonds ten bedrage van f5000 en een bedrag van 12000 te plaatsen op de begroe ting 1920 voor subsidie. 1 Do heer Renrot stelt voor f 3000 te ver- Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, nevelig tot ZWaarbe* wolkt, wellicht nog sneeuwbuien, tempera tuur om het vriespunt. Iconen. Verder stelt hij voor de subsidie fei verlecnen onder voorwaarde, dat er een dag bepaald wordt, waarop de inwoners van Scha gen legen veel verminderd tarief toegang ver leend wordt tot de teiilooustelling. De heer Koster kon een dergelijk voorstel niet toejuichen, daar f 2009 subsidie te veel is. Het bestuur der tentoonstelling zal wei voor zien in het bezoeken legen lager tarief van de tentoonstelling. Het voorstel RemDt wordt verworpen met G tegen 4 Stemmen, Vóór stemden mevr. Roos Rteeci en de hceren P.erapf, Trapman en ONcrioam. Mevr.' RoosBreed stelt nu voor het voor stel betreffende de bepaling van lager tariejf voor de imvöneiiden toe te voegen aan hef voorstel van B. en W. Over dit voorstel staken de stommen. Tegen stcmnen de hoeren Snel, Koelmeister, Hopman, Me «is en Trapman. Nog is ingekomen een schrijven van de of- deeling Schagen van den R. K. L.T.B., in houdende een aanvraag om subsidie ad f 109 voor den cursus 19191920^-- B. en W. stellen voor, gezien de begrooting deze f 100.— uit te trekken op de begrooting voor 19SO Do heer Traptnan is er vqor de subsidie te verlecncn. doch wenseht dat B. en W. aan den L.T.B. in overweging zullen geven van de mcergegoeden schoolgeld le heffen. Aldös wordt besloten. De vereeniging Algemeen Belang betuigt in een sdi'es de volle instemming mot het ver zoek om de Noord tc dempen. Dit adres wordt voor kennisgeving aange nomen. i De derde suppletoire begrooiing wordt vast gesteld tot een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 2503.50. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van belasting cp publieke ver makelijkheden. B. en W. wilden alvorens dit besluit tot. vemubbeling van de belasting ter goedkeuring aan Ged. Staten te zenden, in de verordening nog wijzigen de bepaling omtrent de heffing van belasting van bals. B. en W. stellen voor 10 pGt te heffen vah de entreegelden hij bals. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Benoeming onderwijzeres in de vacature Sen- nekes. B. en W. hebben de volgende voordracht) opgemaakt: 1. ,H G. Buter; 2. G. .\Y. van Knik; 3. M. G. Ot. Mevr. RoosBreed verlangd comité-verga-) dering. Na comité vergadering wordt met algemeene stemmen gekozen Mej. H. -G. Buter te VVianen. Adressen inzake verhooging jaarwedden. Van de afd. Schagen van den Ned. Bond van werklieden in openbaren dienst is een schrijv en ingekomen, verzoekende de jaarwedden der gemeentewerklieden te verhoogen en ia afwachting van deze verhooging £200 in eens aan allen uit te keeren. B. en W. stellen voor de duurtetoeslag vanaf 1 October 1919 te verhoogen met f2 per week en de verhooging der salarissen te regelen bij de begrooting 1920. Mevr. Roos—Breed heeft «r verbaasd vaB gestaan, da! B. en W. met een dergelijk voor stel durven komen. Zij stelt voor f 200 toeslag te verleenen. De werklieden hebben het meer aan noodig. Dc heer Rempt is het ook onbegrijpelijk, dat B. en W. roet een dergelijk voorstel komen. Hij stelt voor aan de werklieden van ii!Z 1 Januari 1819 f 4 toeslag toe le kennen. Mevr. RoosBreed yereeuigt zich hiermede. De heer Trapman is het met de vorige sprekers in heel veel punten eens. Meerdere malen is den werklieden opslag gegeven. Hij laat in het midden of de sala rissen voldoende rijn. Na de laatste salarisher ziening hebben de werklieden hun dank bo- tuiga. Wat betreit de toekenning van f4 duur tetoeslag kan spr. niet zoover gaan. Hij stelt voor deze toeslag toe te kennen vanaf 4 Octo ber 1919. Mevr. Roos—Breed wijst op de groote ach terstand bij de werklieden en blijft bij het voorstel van den heer Re_jr.pt. liet voorstel van den heer dempt wbrdt ver- wox'pen met 7 tegen 3 stemmen. Vóór stem den Mevr. Roos—Breed an do Keeren Rempt en Koelmeister. In stemming zal nu komen het voorstel van den heer Trapman, hetgeen B. cn .Wi overnemen. Mevr. Roos—Breed zou gaarne een verder strekkend voorstel indienen. De heer Trapman: 't is geen loven en bieden. De voorzitter merkt op, dat de discussies ge sloten zijn, doch vraagt of de Raad cr op tegen beeft, dat aan Mevr. Roos—Breed het woord wordt verleend. De heer Trapman vindt zulks niet parle mentair, doch verklaart zicli cr voor deze keer met tegen. Do meerderheid van den raad verklaart zich er niet tegen, dat Mevr. Roosïffsed het woord! voert. Mevr. Roos—Breed merkt op, dat zij niet niet zal loven en bieden. Zij stelt voor aan de werklieden vail 1 Januari 1919 af f2 toeslag to geven. Dit voorstel .wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Wóór stemden mevr. Roos—Breed en de keeren Rempt en Koelmeister, Het voorstel van den heer Trapman, over genomen door B. en W. wordt zonder hoofd, stemming aangenomen. (Wordt vervolgd), VENHUIZEN. VENHUIZEN. Samenvoeging vatf gemeenten. De Raad dezer gemeente heeft met 5 tegen 2 stemimm bes'<>tetf tot het vereenigen der gemeenten Wijü©* nes en Venhuizen tot écn gemeente. VELSEN. VELSEN. Ontslag gevi-aagd. De burgemeester, mr. dr. rl. ver Loten vaa Tffemant. heeft tegen 1 Mei 192Q Sïfftssa» Them a at, heeft tegen gevraapfd.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1919 | | pagina 2