4L-R. MÏEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD.HQLl.4NB BUITENLAND FEUILLETON. Het witte huis. Donderdag 29 Januari 1920. 14e Jaargang Liberalisme, Socialisme, en Katholicisme in het bedrijfsleven, 'L v. JNq. IS i "J.-L Abonnsmentepriis: Per kwartaal: per agent 1' 2.15; met geïllustreerd Zondagsblad f 2.60; franco por post t 2.50; :>-anoo met g s Clt nstreerci Zondagsblad f 2.95; afzonderlijke nummers van do courant 5 et.; van het Zondagsblad 5 ct. Verschijnt dagelijks, Bureaux: HOF 6, ALKMAAR. - Teiefcon: Sf 4S3' AdVBrlentieprijs: Van 15 regels 1 1.elke regel meer 10.20; Itec'.araes par regel f 0.52j< Rubriek .Vraag en aan-' bod" per plaatsing f 0.50. Aan at!© abonné's wordt op afinvraag gratis een polis verstrekt, wetke hen venekert tegen ongevallen tot een bedrag van 5 SOO,f 400,f 200,f 100,i 60,f 35,f IS.- De schande der leugen. Men spreekt geen kwaad, door te bewe gen, dat tijdens den oorlog meer dan één onwaarheid do-or het dagblad de „Tele- gTaaf' wereldkundig' werd gemaakt. Onder die onwaarheden, bekleedt een, Keggen we maar ronduit, „smerige" plaats, het in haar kolommen gelanceerde bericht, dat generaal Van Heutz in den aanvang ran November 1918 keizer Wilhelm II zou hebben uitgenoodigd, om op Nederlandsch 'gebied te komen. De blijkbaar tendentieuze „canard" wexd, nadat bij was uitgebroed, onmiddel lijk in de pers tegengesproken. Maar in het deel der Entente-pers, dat .Ons met schele oogen fixeerde, deed hij op geld en werd als wapentuig tegen ons ge- •ibezigd, om ons, misprijzend, Duiiseho Sympathieën aan t.e winnen. Totdat generaal Van Heutz er zelf bij te pas moest komen en openlijk een démenti In de pers plaatste tegenover het hatelijke Insinueerend bericht. We zijn nu 15 maanden verder. Het antwoord van Nederland op het yerzoek tot uitlevering van den ex-keizer is verschenen. De annexionistische, Nederland vijandig gezinde „Indépondance Beige" ie daar, eooals te verwachten viel, volstrekt niet door gesticht en speurt Ln haar ontstich ting naar vuurwapens rond, om op ons los te branden. En ziet, een der door baar uit den rom melkamer, tüsschen oud-roest opgediept schietwapen, is het lasterpraatje over Van Heutz en Wilhelm. Het wordt door bet Belgische blad opge poetst als een feit(l), dat bij de beantwoor ding van het verzoek om uitlevering, in overweging had moeten genomen worden. De leugen door een onzer Nederlandsehe bladen over de wereld verspreid, moet dus Ha 15 maanden opnieuw dienst doen, oin yalschelijk tégen Nederlaud te getuigen.!. ,Wèlke is dan wel de tastbare vorm, Waarin de idee der goede, der christelijke Sociale verhouding thans voor een ieder ie aanschouwen is?. Wat is de R. K. Centrale Raad yan Bedrijven Wat is zijn doel?' Hoe met welke middelen tracht Se Centrale Raad dat doel te bereiken;' De R. K. Centrale Raad van Bedrijven \s een R. K. economisch groot-instituut, dat omvat en is opgericht door de .volgende organisatie's: le. R. K. Verbond van Werkgevers-Vak- yereenigingen; 2e. Ned. R. K. Middenstandsbond; 3e. Ned. Boerenbond 4e. Bureau voor de R. K. Vak-organisatie. Deze Raad stelt zich ten doel 't is na de door ons reeds gepubliceerde artike len eigenlijk overbodig, het nog eens te zeggen de bevordering van den socialen vrede tussclien de verschillende standen der samenleving. Minder overoodig lijkt het ons toe, hier eens de middelen te noemen, welke de Centrale Raad blijkens de Statuten ian wil wenden om zijn doel te bereiken. De middelen zijn: lo. bet bevorderen van bel lot Jtand komen ln alle bedrijven van collectieve arbeidsover cenkomsten, waarin de conelusiën van bet R.K. Bedrijfscongres van Juli 1919 zijn vastgelegd; 2o. het bevorderen van hel lot sLand komen van prijzen voor diensten en goederen, waarbij een maatschappelijk geoorloo'de winst en rente en goede arbeidsvoorwaarden gewaarborgd 1 worden en de afnemers derhalve prijzen beta len die redelijkerwijze gevraagd kunnen wor den; t 3o. het verleeneu van bemiddeling (er voor koming en oplossing van strijd tüsschen ver schillende groepen; 4o. bet bevorderen van het lot stand komen van Centrale Raden van Bedrijven met hetzelf de doel en dezelfde middelen ais de Centrale Raad voor niet-icatholLeke groepen der bevol. king; 5o. bet bevorderen van internationale verbin dingen met groepen in het buitenland, die het zelfde of soortgelijk doel nastreven en dezelfde of soortgelijke middelen gebruiken; 6o. het behecren van instellingen en fondsen tol. welker vorming bet Congre3 besluit,- 7e. bet bevorderen van publiekrechtelijke organisatie van het bedrijfsleven; 8o het bestudeeren van maatregelen op het gebied der s ociale overheidsbemoeiingen en bel zenden van adressen daaromtrent aan regce- ringsllchamen; üo. andere wettige middelen, die aan bet doel bevorderlijk kunnen zijn. Na alsnog vermeld te hebben, Jat ge- won.e leden van den Centrale tl Raad zijn: le. de Algcrn. Bedrijfsraad voor het Groot-bedrijf; 2c, de Algem. Bedrijfsraad voor hét Mid- denstandsbedrijf, en 3e. de alg, Bedrijfsraad voor het Land en Tuinbouwbedrijf, en dat buitengewone leden van den Raad slechts kunnen zijn de Bestu ren van lé. de alg. R. K. Werkgeversvereeniging, 2e. den Ned. R. K. Middenstandsbond, 3e. den Ned. Boerenbond, 4e. de Federatie van R. IC Werklieden- verecnigingen in Nederland, en 5e. de Kath. Soc. Actie in Nederland, kunnen wij gevoegelijk overgaan tot een bespreking van de eigenlijke z.gv be drijf sta den. De hierboven genoemde drie algeraec- n e Bedrijfsraden bestaar, ieder op zich 'uit een aantal (enkelvoudige) bedrijfsraden, waarin zitting hebben evenveel afgevaar digden van werkgevers- als van werkne mers zijde. Alvorens tot de vorming van bedrijfs raden in een Algemeenen Bedrijfsraad wórdt overgegaan, moet voldaan worden aan een aantal eischen, weike de veron derstelling wettigen, dat de bedrijfsraad indien hij eenmaal tot stand gekomen is, - naar behooreu zijn taak zal kunnen vervullen. De taak der afzonderlijke bedrijfsraden vinden wij als volgt omschreven: le. ingeval van conflict in het bedrijf moet de bedrijfsraad als vast scheidsge recht optreden, tenzij deze bevoegdheid, door den bedrijfsraad aan een ander li chaam is overgedragen; 2e. de bedrijfsraad moet de collectieve arbeidsovereenkomsten ontwerpen en be handelen 3e. indien een -collectieve arbeidsover eenkomst is tot stand gebracht, moet de bedrijfsraad als ho-ogste scheidsgerecht over arbeidsgeschillen fungeeren: 4e. de bedrijfsraad moet medezegging schap der werknemers op de leiding in het bedrijf verzekeren. Deze taak men ziet het is van het grootste belang; vooral de rege ling van de medezeggingschap der werk nemers op de leiding in het bedrijf kan niet hóóg genoeg aangeslagen worden; zij is immers van ver strekkende beteekenis. Wanneer in bedrijven, werkend voor tie nationale en plaatselijke markt, de vakver- eeniging de? werkgevers .omtrent prijzen en leveringsvoorwaarden onderlinge over eenkomsten, tüsschen, of bindende beslui ten voor hare leden kent, welke onder meer door het verplicht lidmaatschap krach tens de collectieve arbeidsovereenkomst met de werknemers-vakvereeniging(en), die par tij is (zijn) bij de collectieve arbeidsover eenkomst worden gehandhaafd, zoo zal de goedkeuring van den Bedrijfsraad daarop verkregen moeten worden. Iedere vaststelling als boven bedoeld, wordt aan het Bestuur van den Centralen Raad medegedeeld en treedt niet in wer king, 'dan nadat de Consumentenraad zijn goedkeuring daaraan gehecht heeft Wanneer de vakvereeniging der werkge vers alleen of met anderen zonder de di recte medewerking der werknemersvereeni- ging(en) prijzen en leveringsvoorwaarden als vorenbedoeld vaststelt, gelijk bij een trust of kartel, heeft de Bedrijfs raad de bevoegdheid, wanneer door ge noemde vaststelling het maken van le hoo- ge prijzen tegefijkerwijze wordt gevreesd, een onderzoek in te stellen. In dit geva: kan de Bedrijfsraad een boekenonderzoek in eeuige ondernemingen door accountants doen instellen. Wordt omtrent de beoordeeling der vraag of inderdaad redelijkerwijze gevreesd wordt dat te hoogc prijzen worden ge maakt in den Bedrijfsraad geen overeen stemming verkregen zoo beslist de Con sumentenraad. Lévert het onderzoek van den Bedrijfs raad het bewijs op, dat inderdaad de vast stelling der prijzen en der leveringsvoor waarden maatschappelijk ongeoorloofd is geweest, zoo is (zijn) de vakvereeniging (en) der werknemers zélf bevoegd on danks het bestaan eener collectieve arbeids overeenkomst een staking" af te kondi gen, tenzij de vakvereeniging der werkge vers waarborgen gééft -dat de veroordeel de prijspolitiek wordt gewijzigd. In beide bovengenoemde gevallen en ook wanneer de vakvereeniging der werkgevers gelijk in -de grootere bedrijven, die in ternationale mededinging ondervinden, noch onmiddellijk, nock middellijk, prijs- of leveringsover'eenkomsien voer hare le den vaststelt, zoo zal de Bedrijfsraad, be voegd zijn, wanneer bij de onderhandelin gen over de vernieuwingen (of) verlenging eener collectieve arbeidsovereenkomst door de vakvereeniging der werkgevers bepaalde in geld uit te drukken cisch tot verbete ring der arbeidsvoorwaarden wordt af gewezen op grond dat de economische positie van het bedrijf in het algemeen en de algemeene loonstandaard dien eisch niet kan dragen en (of) het algemeen belang niet gedoogt bij inwilliging van dien eisch de prijzen der voortbrengselen te verhoo- gen, een onderzoek daarnaar in te stellen en zijn bevindingen kenbaar te maken. Het overleggen van een accountants-rap port over de balans en de winst- en verlies rekening van één of meer ondernemingen kan worden gevorderd, tenzij de weigering gegrond is op den algemeenen loonstan daard. De Bedrijfsraad draagt- zorg voor de uit voering der collectieve arbeidsovereenkomst en heeft het recht inzage te nemen-of te doen nemen van de fabrieksadministratie, die. op de loonen en arbeidsvoorwaarden betrekking heeft. De Bedrijfsraad zal op geregelde tijden beraadslagen over den toestand van het bedrijf, o\er de te„voerén prijspolitiek, over de middelen om de. voortbrenging op te voeren, zonder de arbeidskrachten overma tig te belasten, en over de noodeti en verlangens van werkgevers en werknemers. Zoo ziet men, dat de Katholieken van Nederland van allen rang en stand in liet bedrijf met grooten ernst ernaar streven, de christelijke idee in liet bedrijfsleven praktisch naieefbaar te doen worden. Hoe moeilijk een dergelijk streven in de sinds eeuwen ontwrichte samenleving eu in liet steeds gecompliceerder geworden bedrijfsleven ook is. Dank zijn we verschuldigd aan Je groo- te mannen van onzen tijd, die 't in dit streven reeds zóóver brachten, dat wij thans de Statuten van dejn Centralen Raad vóór ons hebben liggen, waarin tot op zekere hoogte uitgestippeld staat, op welke wijze, werkgevers en werknemers elkander ter verzoening zullen kunnen vinden ert in de toekomst met elkander solidair zul- ien kunnen blijven. TEGEN Dïï ONWELKOME VREEM DELINGEN. De Duitscfcc overheid is van plan den .volgenden maatregel te nemen om het over- stioomen van Ditiischland met onwelkome vreemdelingen te voorkomen: Degementelij- ke autoriteiten mogen het verhuren van wo ningen aan buitenlanders slechts goedkeu ren. wanneer de inheemsche bevolking een behoorlijk onderkomen heeft gevonden. Daar dit zoo goed las nergens het geval is. komt dit in de praciijk hierop neer, dat voortaan aan buitenlanders geen kamers verhuurd mogen worden, behalve in hotels en pensi ons. Daar het bewezen is. dat veie vreemde lingen in Duitschland vertoeven zonder le gitimatiepapieren, dat zij er Jus binnen ge komen ziin zonder pas, heeft de Pruisische regeering bij de rijksregeering hef voorstel ingediend een strengere controle in te voe ren in de grensgebieden en alle vreemdelin gen. die op ongeoorloofde wijze in het land zijn gekomen, en geen beroep uitoefenen in Duitschland, te inlerneeren in speciale vreemdelingen-kolonies, tot zij over de grens gezet kunnen worden- Verder zal de politie een onderzoek doen naar alle vreemdelingen, om. vast te stel len hoe vele er in Duitschland verblijf hou den en met welk deel. Een groet aantal bui tenlanders houdt zich in Ditiischland op, al leen met de 'bedoeling geld te verdiener aan het doen van ongeoorloofde of dubieuze za ken. DOJNCARé'S PLANNEN. Een der medewerkers van „L'Eclair" heeft Poincaré gevraagd, of het waar v.as, dat hij na zijn aftreden in een nieuw te vormen mi- nisierie zou treden. j Poincaré antwoordde ontkennend en zciae 1 dat hii al zijn krachten wilde wijden aan het departement de la Meuse, waarvoor hij de senator is, en daar hij achtte (wee jaar ncodig ie hebben voor het volbrengen van de taak. di hij zich heeft gesteld, zou het hem onmogelijk zijn een ministers-porte feuille te aanvaarden. „Niet voor over drie jaa waarde vriend!" aldus sprak hij. De „Éclair" voegt erbij dat het meer is voorgekomen, dat de omstandigheden den staatslieden de baas werden en alle plannen in duigen deden vallen- HULPVE SLEEN1NG VOOR EUROPA. Naar de „Star" meedeelt zal president Wiiscn binnen enkele dagen aan het Con gres verzoeken, toestemming te geven tot liet ver'ei-nen van een crediot, groot 15U.000.000 dollar aan Oostenrijk, Polen andere landen van Europa en aan Arme nië voor voedselvoorziening. HET ADI.ATISCHE VRAAGSTUK Volgens een te New-York ontvangen te legram uit Rolradè heelt de Zuid-Slavische regeering besloten het ultimatum der Ge allieerden inzake do Adriatisehe kwestie aan le riemen. Uit besluit is ha e-en lange gedaciitenwissoling met een kleine meer derheid genomen. DE TOESTAND TE WEENEN x Sedert eenige dagen wordt de stad doof groote branien geteisterd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister, maar acht? de mogelijkheid vult brandstichting niet uitgesloten. Eergister is een groot koffie* huis in den Prater, waai- juist eon bal ia vollen gang was (11) geheel in vlammen Opgegaan, en gister liet oude hoofdpost-* kantoor. .Vermoedt wordt dat tijdens do brand groot®, diefstallen zijn gepleegd. Een gister gehouden groote vergadering van de Duitseh-nationalea is rustig afge* loopen. Er is een motie aangenomen, waarin aansluiting bij Duitschland wordt geëischt eu gedreigd wordt met gewcida- dige stappen, voor het geval-de Entente, vreedzame verecniging van Duitschland en Oostenrijk mocht wille», verbind ere 11. DE AMERIKAANSCHJ3 SENAAT EN HET VREDESVERDRAG. Dc .Westminster Gazette verue-vaii d.d« Maandag uit Ncw-York het volgende: Hoewel, na de verklaring van senator Lodge, dat liij geen letter van zijn pro gram zou laten vallen, de vooruitzichten op een vergelijk om tot ratificatie te ko men, hopeloos schenen, blijft de Demo cratische pers liopen, dat Lodge toch rog; voor een vergelijk te vinden zal zijn. Lodge schijnt nu ouder invloeden bui? JiCti het congres geraakt te wezen, en hij! iioeft 'dc waarschuwing ontvangen, datj hij zijn partij niet mag gebruiken voor hei! dooden van liet verdrag, EEN NIEUW MINISTERIE IN PORTUGAL. Er schijnt thans een oplossing verkre gen van do ministerieclc crisis in Portu gal, zoolang liet duurt dan althans. Dia heer Domingos PereLra hoeft do taak op zich genomen een ministerie te vormen en Schijnt daarin geslaagd, volgens den den correspondent van de „Times" te Lt-,- sabrn; (Hij zelf neemt naast het premier schap 'Je portefeuille van -inenland.-,cho sehe zaken. Voor buitenlandscho zaken treedt op de heer Meiio Barreto. Perei- ra, dóe een portijloose politiek belooft, en bezuiniging, kreeg belofte van steun van -de leiders der democratische meer derheid en de liberale minderheid, UIT RUSLAND'. De toestand te Odesm. Reuter seint aan de Engelse'ie bladen uit Konstaptinopei, dat volgens een be,- trouwbaar persoon, die juist uit Odessa was teruggekeerd, waar hij een week doorbracht, do stad kalm was en de over heid en bewoners vertrouwden dat zij de stad.tegen do bolsjewisten zouden, kun nen houden, en deze nog op grooten af stand 'daarvan verwijderd rijn. Er was' blijkbaar geen gebrek, ofschoon het dis tributie-stelsel onvoldoende en slecht ge organiseerd was, want velen hebben veel on anderen staan op den rand van hon gerlijden. Brandstof is niet zoo overvloe dig, maar een beperkte dienst der oiec- trische trams én voorziening in electriscii licht kunnen genanJluiafd worden. In de stad heersclien orde en zindelijkheid ca de winkels zijn goed van alles voorzien, 's Avonds hoort men echter Rier en daar. revolverschoten, waaraan de inwoners echter reeds zoo gewend zijn, dat zij er geen aandacht meer aan schenken. Af en toe ondervindt men moeilijkheden met net laden en lossen van schepen, omdat er gebrek is aan werkkrachten. De mili taire politie aan liet nieuwe front van Denikin ontwikkelt zicli en de verdedi- gingsrwerken nemen toe. Vooreerst ver wacht men geen verdere ontwikkeling van den toestand. - 87 Clara schortte de hare nog eenigen tijd op liep naai voren en opende de deur. De brievenbestellei was, hoe snel hij liep, edi tor nog onder het bereik van hare stem en getroostte zich de moeite terug te keeren; nu bleek het dat Eduards gissing juist was; de man had ook een schrijven aan ziin adres, dat hi] liefst den dokter zeiven wilde overhandigen, die hem onmiddellijk hiertoe in de gelegenheid stelde. Nu wer dén de brieven geopend en gelezen, nadat imeii beleefdheidshalve daarvoor de toe stemming van mevrouw had verzocht, die, hare nieuwsgierigheid moeielijk kunnende óedwmgen. met ongeduld het oogenblik af wachtte, dat men haar met den inhoud be tend maakte, waarop zij verkeerdelijk meen de v-clkcineii aanspraak te hebben. De in houd van beide geschriften, althans dat ean Eduard gericht, was van dien aard, Öat iedereen daarvan kennis han mogen ne men; er bestonden dus volstrekt geen rede- flen om hem aan de aandacht der nieuws gierige vrouw te onttrekken, evenmin als er aanleiding was om hem slechts gedeel telijk voor te lezen, en zonder eenige be denking voldeed Eduard aan liet verzoek dat hii op het gelaat van zijn patiënte meende te kunnen lezen. Het schrijven luidde: „Waarde Eduard. „Na eens reis van ongeveer vier en twintig uren. d'ie even vermoeiend als ge vaarlijk was, heb ik Havre bereikt. Wij hadden veel ruw weder door te staan en zijn herhaalde keeren op het punt geweest van (e vergaan; echter zooais ge thans ge waarwordt ik ben er heelhuids afgeko- "men. Daar het dc eerste zeereis was die ik ondernam, zult ge u een denkbeeld kunnen vormen hoe ik te moeae ben geweest. Zoo lang de reis duurde, was ik zeeziek en heb ©ogenblikken doorgebracht, dat ik inder daad niet wist of ik nog bestond. Als wij een. ongeluk hadden gekregen en men mij niet geholpen had, ware ik een verloren man geweest, daar ik niet de minste kracht gevoelde om mij te bewegen van de plaats waar ik uren achtereen vergeten nederlag. „De vijf laatste uren van onzen tocht ben ik een weinig bijgekomen en maakte ik ken nis met een advocaat uit Havre, een zeke ren mijnheer Chanliigois, die in het belang van een aardrijkskundige beschrijving, wel bezocht en thans naar zijn vaderland met de opgedane schatten terugkeerde. „Het is een aardig er. zeer onderhoudend man. die van alles wat weet en zich ook ta melijk goed in onze moedertaal uitdrukt. Daar hii zeevast was, omdat hi; reeds ver scheidene malen zulk cetie. reis ondernam, had hii van de gevreesde ziekte, waardoor ik werd ingerekend, nicis te lijden, en dien de aan verschillende mijner lotgenooten en medelijders tot troost en hulp Toen den nood aan den man kwam en liet zulk een boos weer werd dat wij ieder oogenblik dachten te vergaan, maakte hij gezamc-lijik met de matrozen toebereidselen om ons te redden. Hij sleepte mij half de kajuitstrap op, daar het mii biina niet mogelijk was te staan., en legde mii naast de andere passagiers, waar van hij eenige met den kok cii 'dei hofmees ter samen naar -boven had gedragen, in de groote boot neder, met het inzicht om ons met dit vaartuig te redden, wanneer wij schipbreuk leden, daar wij nogal dicht on der de wal waren. Ofschoon de boot reeds los was geraakt, bleken die voorzorgen ou- noodig. zag en veerde. „Daags daarna trad ik in mijne nieuwe betrekking op. Ik ben geplaatst op eeu ma- geiaaKt, Dieken cue voorzorgen ou- en ik dankte den Hémel dat ik land eindelijk behouden ie Havre arri. - gadijn van Zwitsersche manufacturen, waar uien bii voorkeur Hollanders en Duitschers als ondergeschikten neemt, omdat zij werk zamer zijn dan de Erauschen en niet zoo veel toegeven aan de zudtt tot uitgaan als deze laafs'crt. Zooals men mij nader bericht heeft- zal ik vooreerst met de taak belast worden om de departementen te bereizen, waar ons Huis echter overal reeds bekend is en de firma als zeer solide door iedereen wordt geroemd. De kans bestaat dat ik eenmaal als compangnoii zal kunnen optreden, wan neer ik de noodige fondsen beschikbaar heb, daar c-en der vennooten reeds op leeftijd is en bet tot de laatste wilsbeschikkingen van tjeu ouden man behoort, dat de zaak, welke reeds over de honderd jaren bestaat, in denzelfden geest voortgezet zal worden. Mijne werkzaamheden zijn nog al afwisse lend. maar zeer vermoeiend tevens; zij worden evenwel goed beloond en naar het zich laat aanzien, zal ik 't nogal met mij ne patroons kunnen stellen. Het is een groot gemak voor mij,' dat ik op de boot reeds met mijnheer ChaiïtiigO's heb kennis ge maakt; nu weet ik, a's ik van mijne kleine reizen terugkeer, waarheen ik mij begeven kan, want hij heeft zijn huis jen allen tijde voor mij opengesteld en mij gezegd, dat het hem aangenaam zijn zal als ik hem zoo veel mogelijk kom zien. „Ik heb aan dit verzoek reeds verschei dene malen gevolg gegeven en ben altijd goed door hem ontvangen. Somtijds trof ik liem met bezigheden overladen, en ik vond dan gelegenheid mij te vermaken met de werken der beste Fransche schrijvers, die in eene bevallige wanorde in het vertrek dat aan zijn kantoor grenst op een groote tafel verspreid liggen. Ook maakte ik bij zulk eene gelegenheid kennis met zijn broec-er, die dokter in de medicijnen is en bij vvien hij eigenlijk inwoont. Het is een flink en ferm huis dat zeer veel gemakken bezit, en. zelfs een verblijf van eenige uren, zooals. ik er die heb doorgebracht, is niet onaan genaam te heeten. De dokter, die vele ia- ren gehuwd is, heeft geene kinderen, een ge-1 mis, dat voor hem de grootste verdrietelijk heid in zijn leven uitmaakt. Hij heeft daar om een nichtje, dat ziekelijk is, onder zijnet behandeling genomen, en voor haar twee der bovenste kamers beschikbaar gestelek welke zii sinds eeuigen üid bewoont. Ik hen het meisje, dat zoo wat twintig jaren outf moet zijn, nog niet gezien, en de dokter, die niets dan Fransch spreekt, heeft mij dit niet verteld, maar een oude knecht, die een aartsbabbelaar is. Hij hield mij op een

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1