binnenland!' &.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HÖLlANB No. 27 Dinsdag 3 Februari 1920. 14e Vïsscherijbelangen in gevaar FEUILLETON, Het witte huis. -"'mm"-- w-i-K"1-.'". -mm «a. bm - a BLAD êfeannBmentsprijS; Per kwartaalper agent f 2.15; met geïllustreerd Zondagsblad f 2.60; franco per post f 2.50; franco met guit ustreerd Zondagsblad f 2.96; afzonderlijke .nummers van de courant 5 ct.; van het Zondagsblad 5 ct. Verspin ij ut dag ©8 ij ks. eyreaux: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: redIc^sT 433' Ad vert entiep rijs; Van 15 regels t 1.—elke regel meer 1 0.20; Reclames per rogel i 0.52^ Rubriek Vraag en aan bod" per plaatsing f 0.50. Aan aüe chcrmt's «.crtft op Esavrsag gratis een poiis verstrekt, weïfce hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van t SOO,—f 400,—, f 200,f ÏO0,f 60,f 33,l JS.- Onze Regeering heeft met Duitschland tien overeenkomst gesloten. Een overeenkomst, waarvan wij de boofdbepaliugöu "bereids in ons blad mee deelden. Zij komt hierop H6er, dat wij onze eco nomisch er bijzonder slecht voorstaande .Oostelijke buren met een erediet voort helpen, terwijl die buren ons op gemak kelijke en voordeelige voorwaarden hel pen aan bet voor ons zoo onmiebans zwarte goud: steenkolen. Ook levensmiddelen kan Duitschland, waar het met de productie treurig uitziet, (èest gebruiken. En daarom zal Nederland ook levens middelen over onzen Oostgrens uitvoeren, Waaronder: haring. Haring is een gezond voedsel en er valt uiet aan te twijfelen of de Duitschers lollen in het „kostelijk zeebanket", met graagte de tanden zetten. Maar wie bij deze economische -overeen komst ook tevreden mogen wezen, niet de besturen der IJ muider Visohhandelverce- 'niging en der Reededjvereeniging. Die hadden verwacht, dat ook de leve ling van versche viseh onder de voor gaarden der overeenkomst zou opgeno men zijn. Immers, door den lagen markenkoers is ffle export naar Duitsehland van versche i&isch, reeds geruimen tjjd gestaakt. Bovendien, ook de valuta in België en zelfs in Engeland, naar welke landen thans nog uitgevoerd wordt, zijn dalend. Daardoor zal binnenkort ook de uitvoer naar deze rijken moeten ophouden. Dan zal al de versche visch in ons land blijven en daar gekoeht en gegeten moe- Aen worden, Op zich zelf zou dit zoo erg niet wezen. ■Integendeel. Maar de prijzen van de visch tonden een aanzienlijke daling ondergaan; We reederijen, die aan hooge loonen en ■"drukkende onkosten gebonden zijn, zouden (grootendeeis hun bedrijf moeten stop zet ten; de opvarenden der stoom- en zeilvis- dchersvaartuigen, mitsgaders de -werklie- ijden, werkzaam in de aan de visscherij .yerwante bedrijven, zouden ontslagen ■moeten worden. In 't kort, tal van in de Wisscherij werkzame, naarstige lieden zou den werkloos worden en daardoor buiten "staat zijn, ljun brood te verdienen. Dit lot staat de vissebersbcvolking van 'IJmuiden voor de deur, wanneer geen be- 'hoorlijk afzetgebied naar het buitenland \Sroor de versche viseh geopend wordt. v IJruuiden, dat de voornaamste visseherij 'haven van het vasteland is, en dat wil 'heel wat zeggen zou dan haar plaats ■als zoodanig moeten inboeten, t De besturen van beide bovengenoemde pvereenigingen hebben zich dan ook in deze jernstige aangelegenheid met een adres tot de Regeering gewend, waarin de noodza kelijkheid betoogd wordt van 'n ingrijpen ■harerzijds, om het gevreesde; den onder gang van IJmuiden als vissoherij-haven, te vyoorkómen. Het geval lijkt ons ernstig genoeg, om van de Regearing te mogen verwachten, (diat zij haar volle aandacht aan deze zaak zal wijden en een uitweg zal vinden, waar door het hier'boven gesignaleerde gevaar Uit den weg geruimd wordt. EEN VERST AN Dill WUUKD VAN EENAPBSElDEltisLEIDE®. Het Engeische parlementslid Thomas, se cretaris van de federatie der Engeische spoorweg-arbeiders, heeft aan 'n lunchhein te Lonoen door de ..American Lunch Giub aangeboden, een rede gehouden, waaiin hij als zijn meening uitsprak dat de arbeiders klasse in Engeiand aan het roer zou komen, doch tevens verklaarde dat het nadeeliger zou ziin voor de arbeiders-klassen zeiven en voor de gemeenschap in het algemeen, dan voor de Labour-partii als zij aan het bewind gekomen uitsluitend zou regeerPn in het oelang van één klasse der samenleving. Men moest in het oog houden dat ieder bur ger dezelfde echten .had; de Labou-gaiiij moest dat sieeos bedenken. De werklieden wilden den werkgevers doen begrijpen dat zij, de werklieden, fouten zouden maken, doch ook de werkgevers verkeerden in het zelfde geval Het had geen zin elkander de tekortkomingen van het verleden te ver wijten, doch het was veel beter samen te werken in het belang der nijverheid. We- derzijdsch vertrouwen diende te worden her steld zoolang dat niet gebeurd was, kon er geen hoop bestaan- op een oplossing van het arbeidersvraagstuk. De arbeiders had den recht op vertrouwen «i Thomas was van meenmg dat de eerstkomende zes maan den feitelijk de kritieke tijd zouden wezen. DE NATKi NAL1SATTE DER EN- GELSCHE MIJNEN. De ..Westin. Gaz." is van oordeel dat de leiders der mijnwerkers thans zoo spoe dig mogelijk de nationalisatie-kwestie tot een crisis willen brengen en dat men bin nen enkele weken ernstige gebeurtenissen kan veiwachten, nu een atmosfeer is gescha pen in 't voordeel van „directe aciie". Zij meenen dat de nationalisatie thans zoo vtr- eenzelvigd is met de politiek om voor het publiek een verlaging van de kosten voor le vensonderhoud te verwerven, dat het publiek allen last, die het gevolg van een werksta king op zóó groote schaal zou wezen, daar voor zal willen verduren. Het gevaar is dat zelfs de gematigde lei ders genegen zouden zijn een ultimatum aan de regeering te steunen, daarbij vergetende dat in het verleden dergelijke bedreigingen de Labour-leiders gebracht hebben in een positie, die hun dwong tegen beter weten in, hun bedreigingen uit te voeren. Zoo iets dreigt ook thans het geval te zullen wezen als ,de leiders der mijnwerkers in hun hou ding volharden. Dit alles is onomwonden gezegd door een aantal gedelegeerden, die de vorige week te Londen gehouden confe rentie bijwoonden, maar het is te vreezen dat de meerdtrheid der aanwezigen voor hu" waasehuwing geen oor hadden. GEEN VERBINDING MEER TUS- SCHEN DUITSCHLAND EN POLEN. Volgens een bericht uit Koningsbergen is het geheele verkeer met Oost-Pruisen gestremd, omdat, de Polen de pasvisa niet erkennen door de Duitschers gegeven. Ook het telefonisch verkeer is onderbro ken. Het eenige middel van verkeer is de nieuwe verbinding over zee naar Oost- Pruisen, die echter in dit jaargetijde noch aangenaam, noch betrouwbaar is. De Prtiisische regeering heeft onmiddel lijk bij de Entente geprotesteerd tegen deze inbreuk op de bepalingen van het vredesverdrag. Indien het noodig mocht blijken, zal de Duitsche regeering deze inbreuk beantwoorden met het versperren van alle verkeersmiddelen tus-schen Polen en de "Westelijke staten. In den namiddag werd bekend gemaakt, dat de Poien ook het v.erkeer voor per sonen en goederen via Dirschau hebben gestremd. Er was voor dien tijd nog eeni ge kans, dat de express.treinen naar het Oosten over DirschauDanzig konlen rij den. Hetgeen Zcnlagmorgen is geschied. Doch 's avonds konden deze treinen .niet meer rijden. jj j UIT SIBERIA De „Times" meldt uit Oharbin d.d. 30 Jan dat daar een algemeen staking van de Russische arbeiders dreigt indien er nog meer Japansclie D'-oepcn worden ge zonden. Men is tegen een vreemde inter ventie in Siberië ia welken vorm dan ook. Uit Irkoetsk wordt gemeld, dat de ban ken cn de goudvelden aan de Lena ge nationaliseerd zijn. De Sovjeteoanmissaria- sen vormden ecu revolutionair tribunaal om Ko lts jak te berechten, maar zij zouden er toch de voorkeur aan geven om hem naar Moskou te zenden, opdat' hij' voor een hoogere rechtbank zou kunnen te recht staan* DE VLOOTSTBEKffE BfflR VER. STATEN. Admiraal Taylor, plief van de afiiee- ling aanbouw van hot ministerie van ma rine, deelde in do maria a-commissie" vas, het Representanteniuis medé, dat 9IC schepen, ond'er welke 16 dreadnoughts, 13 pro dreadnoughts, 8 gepantserde kruisers, 17 lichte kruisers, de vrca s sterkte van de vloot zouden vormen i._ 1 Juli. De tonnage van die schepen was anderhalf maal zoo groot als de tonruge der vloot was toen Veregriigdc Staten in den oorlog gingen. FRANKRIJK EN" BELGIë. De „Soir" deelt moe dat do Belgische ministerraad Zondagnamiddag zich met de Eransehe voorste 'feu heeft bezig ge houden. Zijn we góèu iiigelidht, zegt Riet blad, dan blijken onze Pranscho vrienden zich geen rekenschap te geven van don toestand. .Wel zijn andere mannen in Frankrijk aan het bewind gekomen, die -voorzeker tegenover België welwillender zijn gestemd, doch hun denkbeelden en plannen zijn dezelfde gebleven. Millcrand en do zijnen blijven getrouw aan do poli tiek van voorheen; beginselen en denk beelden worden derwijze in toepassing ge bracht, dat wij in een impasse terecht zui len komen, zoo o*j econo niseh als op mi litair gebied Ook is de Belgische regee ring door een dichtbij verieden geloerd en hoe sympathiek cok tegenover frank rijk gestemd vastbesloten Belgiïi"s be langen'te verdedigen met de energie, wel ke do toestand eischfc- GEMENGDE BÜITEKL. BERICHTEN, Arrestatie van ean „b: nki'er." De Pransche politie heeft den 70-jarigen financier Albert Daguer gearresteerd in zijn kasteel te Palaiscau. Hij had reeds zeven tien vei oordeelingen achter den rugin 1917 had hii den grondslag geleegd voor een bank, die eenk apitaal van 50 millioen fr. moest hebben en dienen moest om de ver woeste gebieden ie herstellen. Hij had tweehonderd duizend francs bij elkaar we ten te brengen. De bank werd nimmer ge sticht en bij het .parket kwamen tal van klachien binnen. Daad van een krankzinnige Op een papier, waarop gedrukt staat „Berlin. Reichswekrministerium" heeft een ongetwijfeld krankzinnige Duitsche officier een bevel gestuurrd aan een reeks van offi cieren van den staf van, de rijksweerbrigade, waarin deze officieren verzocht wordt vlieg tuigen en vliegerbommen in het geheim ge reed te houden, dat in de westelijke provin cies het passeeren van 60 en meer vliegers mogelk is en dat van 1 Februari af alle vliegers zich in alarm-toestand moeten be schouwen. Deze officier is in het begin van den oorlog ernstig aan het hoofd gewond, lijdt sedert dien tijd aan krankzinnigheid.Hij is in verzekerde bewaring genomenf naar een sanatorium gebracht. Zonder eénigen twijfel zal de entente, indien zii van dat bevel hoort. Duitschland beschuldigen van een deloyale houding en inbreuk maken op de bepalingen van het vredesverdrag. Om deze' mogelijkheid te voorkomen heeft de regeering onmiddellijk het bevel en de beteekenis daarvan gepu bliceerd. i i Een dienstboden-club. De dienstmeisjes te Birmingham, dus ver telt 'de correspondent der „Daily Chronicle" in die stad, hebben baar eigen clubgebouw. Zij beschikken daar over gemakkelijke fau teuils de laatst verschenen geïllustreerde Madeneen bibliotheek en een vleugel-piano en de eclitgenoote van den burgemeester der stad is er eere-presidente van. De vleu- gelpiano was een geschenk der dames, die jelangsttiling voor de club gevoelen. Het clubgebouw is dagelijks geopend van 2 tot 9 uur. en de meisjes betalen wekelijks een stuiver contributie. Er worden ook dansles sen gegeven. De club heeft de sympathie van tal van dames in de stad en heeft voor^de meisjes een groote aantrekkelijkheid. Vrienden der andere actie mogen geiniro-' duceerd worden, wordt aan liet bericht toe gevoegd, wat de gekheid wel geheel vol maakt! en De ,.Neue Wiener Tageszeitung" pu bliceert op grond van ePn onderhoud met een Hongaarsch politicus de lijst der Hon- gaarsehe frooncandidaten. Bovenaan staat de vroegere keizer Karei, gesteund doo Hus- zar. Dan komen de ex-kroonprins Oito, voor gesteld door Andrassy, aartshertog Joseph (candidaat van minister Friedrich en de kerkelijke partij) ende 22-jarige aartsher- log Albrecht, zoon van den aartshertog Joseph. Volgens de Belgische blden heeft ge nei aal Duf our voor de commissie van en- quete inzake de overgave van Antwerpen verklaard, dot hij, in 1912 tot cimmandaht vin Antwerpen benoemd, in een rapport aan den minister van oorlog gewezen had op het volslagen gebrek aan verdedigingsmid delen en dat er tot 1914 niets gedaan was om daarin verbetering te brengen. De leden van den vereenigdden ler- schen Bond in het kiesdistrict Paisley heb ben eenstemmig besloten den Ierschen kie zers aan ie raden hun stem uit te br.-ngen op Biggar, den Labour-candidaat. Dit is een ernstige slag voor Asquith, die gehoopt had te Paisiey den steun te krijgen van 3000 lersche stemmen. Den 6en Februari zal kapitein von Kessel terechtstaan. De aanklacht luidt: misbruik van zijn macht tegenover zijn on dergeschikten. luitenant von Ma.t'ch, mein eed en uitdagisg tot een duel. Von Hindenburg's memoires zullen in Maart onder den titel van ,,Aus meinem Leben" verschijnen. De eerste transporten entente-troepen zijn hier aangekomen voor de eerste zone in Opper-Silezië, die ontruimd zal worden. Zaterdag zijn 230 wagens levensmid delen verzonden door het Internationale Verbond van Vakvereenigingen en bestemd voor de Duitsch-Oostenrijksche arbeiders te Weenen aagekomen. De assistenten en hulp-assistentPn aan de universiteits-klinieken te Weenen beslo ten Dinsdag in staking te gaan, omdat hnn eischen niet werden ingewilligd. Volgens een Wolff-bericht uit Wceneu zou de Servische regeering nog drie lich tingen mobiliseeren en zouden twee divisies uit ret bezette gebied van Hongarije zijn teruggetrokken en naar Dalmatië worden gezonden. Officieel wordt medegedeeld, dat het percentage stakers bij de iongste spoorweg staking in Italië betrokken, nimmer de 35 pet. heeft bereikt. Den eersten stakingsdag liepen er 1063 teinen, den tweeden 1310, den zevenden 1789. De dienst wed geleide lijk beter, dank zij de trouw van de mter- derheid der spoorwegmannen en het werk der vrijwilligers De pogingen tot sabotage en vreesaanjaging namen toe naarmate ide stakers hun hoop op succes zagen vermeer deren. In liet bekende „Kurort" voor long lijders Lipspringe zijn verscheidene ge vallen waai zwarte pokken voorgekomen waarvan twee met ('"n-^'ijken afloop in In het district Hattingen a. d. Ruhr zijn alle feestelijkheden met het oog op het pokkengevaar verboden. - L „BUITEN" OOK AL. „Het is jammer schrijft „Boeken schouw" dat het tijdschrift „Buiten", hetwelk steads schoone platen ons bracht en wel aardige artikelen vaak, ook al niet in staat blijkt de g'evoeiens van katholieke lezers te eerbiedigen. Een voorzitter van het bestuur toner R.-K. openbare leeszaal schrijft ons althans: „Reeds ineerruaien er- waren wij, om de ellendige artikelen, welke „Buiten" nieit nalaat op te nemen, beslo ten onze abonnementen op te zeggen. Nu heeft het artikel „Rome,, de stad der pa leizen" onze laatste aarzeling overwonnen. En zoo moesten al do veertig Kath. Lees- zateu, de bibliotheken en leesgezelschap pen eens doen. Het is toch te gek, diat wij ons goede geld uitgeven om onze Kerk on ons Geloof te laten verguizen. DE BEZOLDIGING VAN HET BURGE MEESTERSAMBT. Zooals men weet, heeft de beweegreden, van den burgemeseter van Arnhem, om ontslag te nemen, veel opzien in de pers en dus in 't land gewekt. Men zal zich herinneren, dat wij aan do schrielheid van Gedeputeerde Staten van. Gelderland dit ontslag hebben geweten. Hiermede eens is het „De Gemeente stem", welke de opvattingen en meeningen van colleges van Gedeputeerde Staten niet meer van dezen tijd acht. Na dit vooropgesteld te hebben, schrijft het blad: „Iemand, die in moeilijke jaren, welke achter ons liggen, het burgemeesterschap met eere heeft bekleed, die door de bur gerij zeer wordt gewaardeerd en die ge tuigt in het ambt van burgemeester meei- te zien dan dat van een eersten ambtc naar, gaat heen, omdat hij het tegenover zijn gezin niet langer verantwoord acht, zijn particulier vermogen aan de vervul ling van zijn ambt te besteden. En Geel. Staten van Gelderland stellen het salaris van dezen ambtsbekloeder vast op een be drag, dat drie duizend gulden lager is dan de Raad wenschelijk oordeelde! >9i Heeft het u iets geholpen?" sprak hij. ,,'t Kan zijn, maar ik betwijfel het Soms zou ik het denken," zeide zij. v „Ik meen zeker te weten van niet," ging hij voort en wil ik u de reden eens zeggen De dokter werkt natuurlijk op uw lichaam, f maar het is de ziel die krank is, en deze moet .genezen worden." „En dat moet de pastoor doen sprak zij met iets spotachtigs in hare oogen. Zou de dominee er kans toe zien Vraag het dan aan hem." O neen, die heeft er in het geheel geen slag v van. Het is een goede, beste man, maar zijne redeneeringen raken alleen het verstand, ter wijl zij mijn hart koud laten. Ik weet het niet, ^ik ben ook nooit vertrouwelijk met liem. In dien ik hem een geheim wilde toevertrouwen ■zou ik altijd vreezen, dat hij 't aan zijne vrouw Vertelde, want wie is er nader dan ziine vrouw." J Opnieuw een bewijs voor de noodzakelijk heid van het celibaat, dat ook zoo dikwijls yloor u bestreden werd. Maar wij dwalen van ondajwerp &f. Laat üj mjj het genoegen mogen verschaffen u een kruisbeeld als cadeau te vereeren, en stoor u nu niet aan de menschen. Ik raad u 'ook aan het in uwe slaap kamer te hangen, daar wordt het door weini gen gezien. Evenwel, gij moet mij beloven u er niet voor te schamen, want dan zult gij er geen nut van hebben." „Welnu, mijn vriend, i,k wil uw raad ter harte nemenhet zal mij aangenaam zijn zulk een geschenk van u te ontvangen." „En zult ge dan waarlijk doen wat ik u met zooveel aandrang verzoeker eiken morgen en avond voor bidden „Wat zal mij dat vreemd zijn," riep zij peinzend uit, terwijl haar bleek gelaat eens- jklaps door. .een vuurrood overtogen werd; ik kan de gedachte toch niet onderdrukken, dat het juist zal wezen of ik het beeld aan bid." Wees nu niet dwaas," zeide hij, gij hebt immers uw verstand kunt ge mij een enkelen katholiek aanwijzen, die zoo iets doet Gij belooft mij dus alle morgens en avonden geknield daarvoor te bidden ?"- „Ik beloof u dit." „Maar bedenk wel, dat gij bidden moetdat wil zeggen, niet enkel uw lippen bewegen, maar uw hart moet tot God spreken en die innige gemeenschap met Hem zoeken te verknjjgen. die ree.ds een vporsnjaak <Jer ge lukzaligheid is." „Ilc heb den wil mij volkomen naar uwe voorschriften te gedragen," sprak zij. „Dat is voldoende," antwoordde hij „God zal u ondersteunen Hij is hen die goed wil len, altijd ter zijde." „Komt dat kruisje gauw vroeg zij, nog niet vrij van alle ongerustheid. „Morgen, denk ik gij moet u ook niet ver beelden dat het zoo klein is. Een kruisbeeld moet, zal het indruk maken, een zekere grootte hebben." Bij deze woorden stond hij op om te ver trekken. Mevrouw Traumbach volgde hem tot aan de deur, nadat zij tevergeefs eenige pogingen had aangewend, om hem nog een weinig bij zich te houden. Tot op de stoep genaderd, keerde de goedhartige priester zich om, en vóór hij haar zijn afscheidsgroet bracht, zeide hij met nadruk „Het zal wel onnoodig zijn u aan te manen zooveel mogelijk bedaard te blijven. Zoo er onaangename gedachten in uwe ziel mochten oprijzen, die zeker opnieuw een noodlottige verwarring in uw brein ten gevolge zouden hebben, bestrijd ze dan met al de kracht die in u is. Want, geloof mij, er zal een tijd komen dat gij lachen zult met den angst, dien gij u zonder reden op het lijf hebt gehaald." Dokter Roeste! had het pooit gewaagd or deze wijze tot haar te spreke n. Hij hield het voor gevaarlijk de mogelijkheid van eene herhaling dier droevige tooneelen in haar op te wekken. De zielkundige priester wist wat hij deed en hoeyerre.hij gaan kon. Hij erkende qet aanwezig zijn van het gevaar,maar sprak haar moed in door te verklaren, dat zij die kracht in zich bezat om dit af te weren en de uitdrukking, ongeveer luidende, dat er een tijd zou komen waarin zij over hare eigene dwaasheden zou lachen, had de uitwerking welke hij er van verwachtte. Meer dan ooit trachtte zij zich zelve te kennen en te heer- sch'en. Zij leefde voortaan, zooveel zij kon, voor het tegenwoordige en maakte zich los van dat akelig donker verleden, dat hare ziel zoo dikwerf in beroering bracht en haar zoo onuitstaanbaar deed lijden. Zoo wij in het begin van ons verhaal aan toonden dat mevrouw Traumbach het libera lisme toégedaan scheen, kwam dit omdat hare gedragingen dit vermoeden in ons opwekten de waarheid was, dat zij van jongs af aan streng protestantsch was opgevoed en eigen lijk niet had opgehouden altijd nog tot het rechtzinnige over te hellen. Het liberalisme had ook in die dagen nog zulke snelle vorde ringen niet gemaakt,en uit hare verdraagzaam heid, welke eigenlijk onverschilligheid moest heetrai, moet*» wij opipaken, dat zii slechts een weinig afgeweken was van de geloofsbe grippen haar in hare jeugd ingeprent, meer verflauwd was in de verplichtingen haar opge legd, dan naar een liberalisme neigende, waf maar al te dikwert volslagen ongelool met zich voertwant haar vader voedde haar rechtzinnig op, al had hij voor zichzelt afwij kende begrippen. Hoe verdraagzam, hoe onverschillig zij mocht wezen, had zij echter von harep rilste jeugd, zoo al niet dien haat dan ten minste dien bijna nice te overwinnen afkeer of eigenlijk teruggetrokkenheid teg en over het CathoUcisine en die ieder protestant in meer of mindere fate kenmerkt, ingezogen en hoe zij ook al in zich zelf veel wot in de katholieke Kerk voorkomt, als schuon en goed mocht- prijzen en bewonderen, had zij zich daar niet mede willen vereenzelvige alleen omdat het katholiek, omdat het Room sch was en zij alle vrome gebruiken van die Kerk, waarmee zich, zooals zij dacht niets dan eenige domme, oppervlakkige lieden vereenigden, gaarne bestreden zag. Was het te verwonderen dat de p astoor handen vol werks had om die lastige terugge-, trokkenheid in haar te overwinnen? Al zagp onti

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1