a..IC NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLANS BUITENLAND No. 28 Woensdag 4 Februari 1920. 14e Jaargang ...t. administratie 433. Onze toekomst. FEUILLETON. Het witte huis. BLAD Abonnementsprijs: Per kwartaal: per agent f 2.15; met geïllustreerd Zondagsblad f 2.60; franco per post f 2.50; franco met gJÜl nstreerd Zondagsblad f 2.95; afzonderlijke nummers Tan de courant 5 ct.van het Zondagsblad ct. Verschijnt dagelijks. BtsreanxHOF 6, ALKE¥BAAR. Telefcon. redactie ess. Advertentieprijs: Van 1—5 regels i 1.elke regel meer i 0.20; Rec'ames per regel f 0.52^ Rubriek .Vraag en aan bod" per plaatsing f 0.50. Aan alle abenné's wordt ep aanvrsEg gratis een polis verstrekt, welke hen verxekert tegen ongevallen tot oen bedrag van t 500, f 400, t 200, f 100, f SO, f So, f la. Wanneer men gedurende den oorlog v.er- scbiltende menschen sprak over de toestan den, welke zich uit den oorlogstoestand Ontwikkelen zouden, als eenmaal de wape- 'oen weer zoutten rusten, dan blaken de meeningen daaromtrent zeer verdeeld. 't Waren echter vooral drie meeningen, "welke verkondigd werden. De eerste meening was die der optimisten: dat zoodra de oorlog maar eens ten ein- Üe was de normale toestand vanzelf weer terugkeer en zou na betrekkelijk korten tijd, want ochzoo werd er geredeneerdzoo- 'dra is de ooi-zaak van het abnormale niet Weggenomen of snel verdwijnt ook de ab normaliteit: zie maar eens naar den handel in schaarsche artikelen: zoodra komt er van dit of dat niet wat meer voorraad.of de prij zen dalen en er komt meer evenwicht. De tweede meening was die der méér le- yenservarenendat ook na afloop van den oorlog de abnormale toestanden nog ge- ruimen tiid zouden aanhouden, doch dat al les zich geleidelijk wel weer zou herstellen; de wereldproductie zou nog wel eenigen tijd te gering blijven, doch als er weer voldoen de geproduceerd kon worden, dan was het leed geleden; al kregen we dan ook de oude gemoedelijke toestanden van vóór den Oorlog niet meer terug: het nieuwe leven zou ons spoedig weer tot oen normaal leven worden. De derde meening was die der pessimis- ien; dat de oorlog voor de wereld-econo mie nog geweldige rampen na zich zou slee pen; de pessimisten in dit geval wanen lover t algemeen de meer-intellectueelen. groot-industrieelen en bankiers, die zidh door hun studie of hun bedrijf sen ruimen ■blik over de wereld en haar handel en wan del hadden eigen gemaakt en meer dan eenig ander sterveling uit het verleden de toekomst kondien voorspellen. Hun meening luidde: Aanstonds na den ^orlog zal 't nogal losloopen met de ellen de: zoolang men 'bepaalde toestanden en omstandigheden als abnormaal beschouwt enaanvaardt, in het besef, dat 't mo menteel ,nog niet anders kan, doch dat 't zóó toch niet zal mogen, noch kunnen voort duren. zóólang zal 't met de na-weeën van den oorlog noga! schikken; doch, o iwee- wanneer 't zaak wordt, het leven noodgedwongen weer te pormaliseeren l(zij het ook in geheel' gewijzigde omstan digheden), dan eerst zal 't blijken, dat men noch vóór. noch achteruit kan. dat er ten catastrophe voor de deur staaf, voor ons land welhaast nog erger dan de oorlog zelf. Wanneer we heden ten dage eens nauw lettend om ons heen schouwen in het econo misch leven, wanneer we vooral nagaan, Van welken fatalen invloed de lage .standen der buitenlndsche valuta op onzen ('bui- ienlandschen) handel zijn, en we blijven bovendien niet doof voor de uitspraken van de groote economen onder ons, dan moet het ons wel duidelijk worden, dat de hier boven weergegeven pessimistische de mees te juiste van alle drie is geweest. Herhaaldelijk, tot vervelens toe, hebben *uj het sedert het einde van den oorlog ver kondigd Zóó als wij thans reilen en zeilen, zóó als wij thans voortgestuwd worden door den telkens nieuwen drang van de elkander op volgende oogenblikken, zóó komen we nim- 5ter. waar we wezen moeten, zóó bereiken wij nimmer het nieuwe, het meuw-normale «even. Er zal een overgang van 't abnormale in het normale ontdek) moeten worden; men «:al houvast moeten krijgen, óf wel aan le- Vensloon. óf wel aan levenskosten, en wij gewaagden reeds van op- en afgaande loo tten (in verband met de in crisistijden wis selende levenskosten), we klampten ons vast aan billijke, doelmatige bestrijding der duurte, aan radicale beperking van te groo te winsten, kortom, aan alles, wat min of meer effectief een nieuwen evenwichtstoe stand zou kunnen scheppen. Inmiddels gebeurde er echter hoegenaamd niets, dat in die richting zou kunnen wer ken, en huiverend voor de onzekere, fa tale toekomst werden wij niet moe te her halen: Zóó gaat het niet langer! Toen is er geleidelijk „teekening" gekomen in den groot-econoauischen toestand: van uit de verte hebben wij de malaise zien na deren. Onze binnenlandsahe welvaart, welke ten nauwste verband houdt met de kapitaal- en koopkrachtigheid van het buitenland, is er geducht onder gaan lijden, dat het buiten land tengevolge van lage valuta-standen niet koope.n durfde en niet koo-pen kon: De Nederlandsche kooplieden blijven dat wordt hun met den dag duidelijker met hun waren zitten. Een en ander heeft nu reeds tot gevolg gehad, dat in 't binnenland eenige waarde vermindering oftewel prijsdaling te consta- teeren viel: hier en daar werden boerderijen verkocht tot prijzen, welke beduidend laag waren in vergelijking met prijzen van en kele jaren terug; het vee werd goedkoo- per, enz. enz. en menigeen juichtt Te vroeg! naar wij meenen. Te vroeu en zonder reden! Immers: voor zoover bepaalde waarde verminderingen of prijsdalingen het gevolg waren van gebrek aan koopkracht in het buitenland (en niet het gelukkig gevolg van woeker-verdwijning), zijn die prijsdalin gen en die waarde-verminderingen geens zins gezond en kunnen zij slechts een ge weldige malaise aankondigen. Hoe zol het verloop zijn? Producten zijn er in ons land genoeg aan wezig en men heeft aan de arbeiders steeds hoogere loonen uitgekeerd Ln de veronder stelling, dat het buitenland die producten tegen behoorlijke prijzen zou blijven afne men. Nu deze veronderstelling echter niet juist blijkt, nu onze fabrikanten met hun artike len, onze landbouwers met hun grondpro- ducten blijven zitten, nu wordt het overbodig ongewenscht, ja, velen onmogelijk, nog lan ger te produceeren, patroons zullen fail liet gaan en arbeiders zullen werklo'ös wor den. Kan men zich een grooteren nationalen ramp indenken dan faillissement van den patroon en werkloosheid van den arbeider, en dat alles op groote schaal!? Daaibii komt, dat men 't er van revolu- tionnaire en socialistische zijde op aan ligt, de ongelukkige toestanden, die dan zullen komen te heerschen, uit te buiten tot ver bittering der gemoederen, tot ophitsing, tot revolutie. Reeds schreef de „Tribune"; „De crisis komt Doodsbenauwd is de bourgeoisie. Wij deden den angst der bourgeoisie, niet. Wii wisten, dat de groote crisis ko men zou en wt hebben er den arbeiders geen geheim van gemaakt. En nu de crisis komt, nu de crisis er is, herhalen wij. wat wij steeds gezegd hebben: alleeen de felste strijd tegen de bourgeoisie kan ons redden, de strijd die niet alleen directe en kleine voordeden beoogt, maar de strijd over de geheele li nie tegen het kapitaal, om het de macht te ontnemen. Moge een groote, zooveel mogelijk ar beiders omvattende stakingsbeweging in dit land daartoe de eerste aanloop zijn." Zoo ziet men: wanneer eenmaal de ramp zalige stonde zal zijn aangeroken. wanneer alle burgers van Nederland méér dan ooit één zullen moeten wezen om den .nationalen ramp zoo niet te kééren. dan toch zoo beperkt mogelijk te houden, dan zullen de treurigste elementen, onzer samenleving ge reed staan, om dien ramp zoo gróót, zoo erg mogelijk te doen worden voor land en volk: algemeene staking wordt daartoe reeds als het eerste hulpmiddel genoemd! Wii vragen in gemoede: Waar moet dat heen? Geen econoom, hoe kunstig en hoe levens- ervaren ook, kan voorzeggen hoe juist de toestanden zullen ontwikkelen uit de heden- daagsche onzekerheid; er zijn te veel du bieuze factoren in het spel, dan dat thans uit verleden en heden een toekomst afgeleid zou kunnen worden, zooals men die eenmaal „normaal" noemen zal. Doch dat staat voorop: dat wij onver schrokken de crisis tegen moeten treden, dat wij den ernstigen wil moeten hebben, als krachtige menschen de crisis te doorstaan, te trotseeren, om eenmaal God geve het- gelouterd tot betere menschen uit den crisisstrijd te voorschijn te komen. Pal zal de overheid moeten staan tegen over iedere poging tot orde-verstoring; im mers. krijgen eenmaal anarchie en wahorde de overhand, dan valt er niets meer te red den van wat er thans T zij wellicht ook met groote moeite nog te redden valt, dan ziin we hopeloos verloren, dan zal de oplossing van de thans nog niet te cver- ziene moeilijkheid zich steeds verder van ons verwijderen. Zeer moeizaam, lange jaren zwoegend, zuilen de volkeren van de door den oorlog uitgeputte landen zichzelf weer rijker aan producten kunnen maken. Op déze wijze en,niet anders zul len zij hun kapitaal- en koopkracht weer kunnen doen groeien en zal het econo misch overzicht tusschen de verschil lende landen hersteld kunnen worden tot heil van allien, tot welvaart van heel Europa. God moge inmiddels de oogen der Re- geeringen openen, opdat zij zien door mid del van welke maatregelen de crisis zal zijn te verzachten, zóó, dat liet economisch leven hier en elders zoo veel mogelijk in stand büift of weer opgewekt wordt en de meiischheki althans, zoo weinig mogelijk leed te lijden krijgt. DE UITLEVERING DER DUITSCHERS. De lijist der oorlogsmisdadiger®, wier uitlevering; gevraagd wordt, is bedien mot een begeleidend schrijven aan von Les,nor aangeboden. De Opperste Raad heeft besloten dat de lijst hie,r niet zal worden gepubliceerd. Behalve de namen, d-ie op gezag van de „Echo d© Paris" ziin gemeld, bevat de lijst de namen van den kroonprins, waarvan di uitlevering door Duitsehland van Neder land zal moeten worden geëischt, prins Eitel Friedrioh, Hindenburg, Ludisndorf en een groot aantal namen. Men verwacht hier groot verzet van de zijde der Duitsehe re,geering en de confe rentie der ambassadeurs zal er dus waar schijnlijk toe moeten komen de gevolgen eenier weigering ondeir de o-ogen te zien, Nietttemin büift men vastbesloten de vol ledige uitvoering van het verdrag op dit punt en andere punten te eischen. Onder de uit te. leveren schuldigen wordt volgens een Havas-bericht ook ge noemd Bebbinann-Ho 11 weg', die door Bel gië zou worden opgeëischt. De „Matin" vertelt nog, dat de lijst 890 namen omvat. Ruim 300 zijin door Frank rijk; vastgesteld, ongeveer evenveel door België en een honderdtal door Engeland. Van de andere beschuldigden wordt de vervolging gevraagd door Roemenië, Servië, Polen of Italië. Het blad noemt be halve die reeds vernielde namen die van von Falkenhayn, den voorganger van Lu- dendorff; verder prins Oscar van Pruisen eu voorts, door Engeland geëisclit, de al- mlraals von Tirpitz en von Scheer. DE TOESTAND IN RUSLAND. Gisteren is, volgons een draadloos tele gram uit Moskou, de vrede tusschen Est land en de Sovjet-republiek geteekend. Volgens een telegram aan Central News heeft Polen zijn militaire toerusting- tegen Rusland, die plannen omvatte voor e,en gc- lijktijdigén aanval op St. Petersburg- en Moskou, gestaakt. Het ministerie van oorlog te Washing ton heeft bericht ontvangen, dat de revo lutionairen Wladiwostock zijn. binjnenge- ru-kt. Een verlaat telegram uit Tokio aan de „Westminster Gazette" meldt, dat reeds den 29en Januari de Boljeiwiki de verbin ding te Nik-olsk hadden doorgesneden, waardoor Wladiwostock volkomen geïso leerd was en dat de Japamsohe troepen niet tussehenibeide kwamen. Beweerd wordt, dat tusschen Amerika nen en die B-olsjewiki berichten zijn gewis seld voor de Bolejewiki tot den aanval overgingen. Er zijn aanwijzingen, dat -de troep-en van admiraal Koitsjak, die bij Nikolsk lagen, zich bij de Bc-lsjewiki hebben aangesloten. Officieel wordt medegedeeld, dat Bolsje wistische agenten aan wie het overbren gen van berichten omtrent- een wijd ver takt revolutionair plan tussohen BeiTijn- soyjet-Rusland, wordt geweten, hebben ge reisd op valsebe passen. De passen noem den hen als verbonden aan bet RBfad® Kruis. Be D-uitsche onafhankelijke eo-oia,list-en ouden trachten de regeeriug omver te werpen, geholpen door Lenin. HANDELSBETREKKINGEN TUS SCHEN ENGELAND EN OOSTENRIJK. VieT en twintig afgevaardigden van de Oóstenrijks(?he Kamers van Koophandel zijn te Londen aangekomen. Hun bezoek is niet officieel, maar is toch door den Brit- sejh-an handelsoommissaris te Weenen ge organiseerd. Het bezoek zal ongeveer drie weken duren. DE TOESTAND IN IERLAND. De „Star" meldt dat onder de winkeliers in midden- en west-Ierland een beweging gaande is oni de Ulster-fabrikanten to boycotten, als de schei-ding, zooals die voorgesteld wordt in Lloyd George's Ho me Rulo wetsontwerp mocht worden aan genomen. Er wordt een groote nationale betooging voorbereid. DE AMERIKAANSCHE SENAAT EN HET VREDESVERDRAG. De republiikeinsche en democratische leiders kondigden voorstellen aan oni het reglement van orde buiten werking te stellen teneinde de volgende- week het vre desverdrag opnieuw in den Senaat te kun nen bespreken. GERSEMGDE BUITEHL. BERICHTEN, Communisten gearresteerd. Maandag werd te Berlijn een vergade ring van communisten ontbonden door de veiligheidspolitie. De deelnemers, 130 man ne». en 8 vrouwen werden naar het hoofd bureau van politie gebracht, waar zes vrouwen op vrije voeten gelaten werden. Onder de gearresteerden zijn verschil lende aanvoerders van de communistische partij in Duitsehland en enkele vreemdelingen, van wie een deel in het bezit was van val- Gche papieren. Volgens een telegram uit Genève, zal het internationale posteongres het tarief voor huitenlandsehe brieven vermoedelijk verhoogen tot 20 cents en dat voor brief kaarten tot 10 cents. De Amerikaansch-» vlieger-luitenants Davis en Grimes ware;: Woensdag 1.1. ia de noodzakelijkheid geweest, op Mexi- caanseh territoir een nood-landing te ma ken. Zondag werden zij in vrijheid gesteld] en zij zijn bij Laredo de Rio Grande overs gegaan en zoodoende weer op Amerir kaan sell gebied teru ggekeer d. Wegens weigering van de bootwer kers te Havana om de staking op te hef fen, die reeds wekenlang het werk in da havens had stopgezet, heeft de President voor den d'uur van 60 dagen de oo-nstitutio- neele waarborgen opgeheven. Ia de school voor adelborsten te. Mue-r- wi-ck moest gisterenmiddag op bevel vaal ecu Pransch officier een Franisehe afdee- ling, 'bestaande uit een sergeant en twaalf man, het daar aanwezige beeld van Blü- ehe.r afkomstig van. het oorlogsschip Bliicber stuk slaan en o-p de mestvaalt werpen. Da OostennjKscho minister van Fi nanciën, dr. Reisck en de minister voor de! voedsel voorziening zijn naar Parijs afge reisd. Aan vertegenwoordigers van da pers heeft Br. R. verzekerd dat getracht zal worden van de Commissie tot Herstel! het voorschot op de be-oogde vei-wachting, van het tabaksmonopolie tot betaling van levensmiddelen te verkrijgen. Verder doel' van de reis is het afsluiten va,n een lee ning van 65 millioeu Hollandsthe guldens in Nederland. Een groote dichte vrachtauto doet eiken dag dienst om arbeiders van de scheepsbouw-i werf te Portsea (Engeland) naar hun woon plaatsen buiten de stad te brengen. Dezer d-agenl was dc bestuurder even van dien bok geklom men. Terwijl de auto daar onbeheerd .-tand', sprongen er twee vagebonden op -en gingen er mee van door. Zij stuurden de auto een zijwes op en stapten daar af, om den bult er binnen te onderzoeken. Tot hun schrik, ontdekten zij' dat zij binnen vol met mannen was, die de twee dieven fluks bij d'en kraag pakten en hen te Vareham aan de politie overleverden. Thomas Raine Munyard, een autobestuur der, die vroeger in dienst van koning Eduard' is geweest, stond Maandag in Spöithorne terecht, omdat hij zijn auto bestuurd zou hebbenl op een manier, die voor het publiek gevaar op levende. 'De auto was met e-en zware vracht auto in botsing gekomen en had eenige schade aangericht. Thomas verdedigde zich met te zeg gen, dat hij stellig niet onvoorzichtig had ge reden. Hij had den Koning, graaf Haig en maarschalk Foch in den oorlog gereden. In 1907 ook den gewezen Duitschen Keizer. De advokaat: Jammer, dat er toen geen nood;, lottig ongeluk is gebeurd. (Gelach). De magistraten waren nochtans van meening. dat Thomas ni-et goe-d uitgekeken had en be boetten hem met 5 pond. Fijngevoelig was die Engelscbc rechter nu juist niet! Het transportschip „Main1', dat Maandag te Plymouth aankwam met ongeveer duizend naar hun land terugkeerende Duitschers, had ge durende de reis aan boord honderd en vijf tij gevallen van influenza. Twee Duitschers wa-en- overleden. De „Main"' zette de reis voort naar Rotterdam. In Duitsehland vrerden maatregelen vooi\ bereid tot steunverleening aan die firma's ir den groothandel, die tijdens den oorlog credie-, ten in liet buitenland hebben opgenomen en, tengevolge van de daling van d-en Marken-koers bij de terugbetaling dezer credieten in moeilijk heden kunnen geraken. 92 Toch had de waardige man een in vloed op haar verkregen, die, ging het dan ook langzaam, haar eenmaal van hare verkeerde meeningen zou genezen; want er was reeds veel van haar verkregen, dat haar afkeer van datgene wat de oppervlakkige protestant beeldendienst noemt, endelijk over Wonnen was. De ijverige priester liet er, zooals men zegt, geen gras over groeien, hij zond, volgens zijn beloften, den anderen dag het kruisbeeld en als wilde hij haar stilzwijgend herinneren aan het gebed dat zij hem beloofd had dagelijks Eïlend naar den Hemel iop te zenden, had er een bidbank bijgevoegd, welke door lijkheid van vorm en fraai borduurwerk Üitmuntte, wat zoodoende iedereen morgen en avond noodzakelijk haar aandacht trek ken moest en haar dus onophoudelijk herinne- len aan hetgeen zij had beloofd. Het kruisbeeld, dat de pastoor met opzet 'fonder eenige bedekking over straat liet voe- jfen, werd door een man gedragen, terwijl een 'tweede de bidbank droeg. Dit braeht bij me vrouw Traumbach geen geringe ontsteltenis teweeg, en weder,maar nu toch voor het laatst kwam de kleingeestige gedachte bij haar op: Wat zullen de menschen daarvan zeggen Zij was in die oogenblikken evenwel helder genoeg van geest om in die oogenblikken evenwel helder van geest om in den toeleg van den moedigen priester de beste bedoe ling te zien zij begreep hoe hij haar op een een gevoelige les wilde geven en zij in het ver volg, nu zij waarlijk gelukkig wilde zijn, alle vrees voor menschelijk opzicht had tc vermij den. Het kruisbeeld was van indrukwekkende grootte. Het eigenlijke kruis had volstrekt niets fraais of sierlijks wat het oog bekoort het was niet van kostbaar zilver, of van glan zend mahoniehout, maar bestond uit twee ruwe balken kruiselings over elkaar geslagen waaraan men het beeld, zeker van driekwart levensgroot had gehecht, dat het lichaam van onzen goddelijken Verlosser voor stelde. Afgemarteld, verwrongen, ja gekerfd, zooals de ijzingwekkendste verbeelding zich dit kan en moet voorstellen, hing het daar, terwijl de doornenkroon, op liet gebogen hoofd gedrukt, eenige dikke, ruwe bloeddrup pels op het verwrongen gelaat en de verma gerde schouders deed neerzijpclen, welke een steenen hart zouden vermutrwd hebben. Cla ra, die zich achter bevond en nadat Martha, toen er gebeld werd, opengedaan had, eene buitengewone bedrijvigheid aan de straat deur waarnam, snelde naar voren, om te zien wat er gebeurde. Nauwelijks had zij het zeer prachtigen kruisbeeld, dat een hevigen indruk op haar maakte, en de fraaie bidbank aanschouwd, of zij begreep dat de pastoor beide voor werpen had gezonden en al had de eerwaarde mail noch hare meesteres er haar iets van ge zegd, doorzag zij toch zeer goed wat dit alles moest beteekenen. Dadelijk was zij als een bekwaam timmerman met haar hamer in de weer, en na een stevigen kram opgezocht te hebben, sloeg zij deze in een der muren van het slaapvertrek, waarheen bij hetontwaken het eerst de aandacht werd getrokkenen binnen weinige minuten had zij het kruis beeld, met behulp van Martha opgehangen en de bidbank zooals het behoorde daaronder ecne plaats gegeven. De slaapkamer van me vrouw Traumbach was een dier ouderwetsche vertrekken welke men op de heerlijke voor- brengselen der oudhollandsche schilderschool zoo dikwerf aantreffen, zij bevatte geen be nedenramen, maar het licht viel van boven door een klein venster in, en Clara had ge zorgd dat het kruisbeeld zoo was geplaatst, dat het bij dag den vollen glans van 't licht opving. Hare meesteres gaf volstrekt geene verklaring van het verschijnsel en zij was bescheiden genoeg om niet naar opheldering te vragen. Verstandiger vond zij het ook de goede vrouw, die in de laatste dagen haar weinig zorg had gebaard, maar stil haar gang te laten gaan, en zoo zag zij iedereen morgen en avond mevrouw voor het kruisbeeld lig gen, terwijl zij in stillen eenvoud haar gebeden te Hemel zond Bij zijn dagelijkse bezoeken vond de pas toor het niet noodig haar aan iets te herin neren; alleen had hij gezegd, toen mevrouw hem voor zijn fraaie cadeaux (bijzonder werd hier gedoeld op de mooie bidbank) bedankte, dat hij zich genoeg beloond zou rekenen, zoo zij er het gebruik van maakte dat zij hem had beloofd. Eenige dagen later vroeg hij haar of zij tegenwoordig nogal lust tot lezen gevoelde, waarop het antwoord luidde, dat iedere lec tuur, zelfs al was zij niet zeer ingewikkeld, haar vermoeide, maar dat Clara nog wel eens de goedheid had haar voor te lezen. Hierop overhandigde de pastoor haar een door hem geschreven werkje, getiteld„De Roomsch katholieke godsdienst, voor onze dwalende broeders en zusters opgehelderd en toegelicht," waarin al de aanvallen tegen de biecht afgeslagen, de gemeenschap der heili gen als noodzakelijk betoogd en de leer er aflaten op zulk een bondig afdoende wijze verdedigd werd, dat alle verdere redeneering van zelf overbodig werd. Hij verzocht Clara hare meesteres uit dit werkje dagelijks voor te lezen, en deze vervulde naderhand de haar opgedragen taak met een innig genoegen; zij vond in hare meesteres eene toehoordster, die door hare vrome aandacht hare moeite dank baar beloonde, terwijl zij zich voortdurend mocht verheugen in den terugkeer van een waren zielsvrede, welken zij vroeger nooit had opgemerkt. Zoo stonden de zaken toen op zekeren avond de postbode weder twee brieven bracht, een aan het adres van Clara en de andere an dat van Eduard. Men zal begrijpen dat zij van de hand van Charles waren en met reikhal zend verlangen in ontvangst werden geno- Als wij een blik werpen op dien Eduard; lezen wij daarin, dat de zaken van Charles naar wensch gingen en hij zich langzamerhand tehuis begon te gevoelen in een land dat hij zich in zijn jeugd als een eldorado droomde, maar dat toch ook zijn schaduwzij de, had, waarmede men zich op den langen weg eerst kon verzoenen. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1