TWEEDE BLAD. Woensdag 4 FeSrnari 1924). Provinciaal Nieuws Do heer Apeldoorn verdedigt nogmaals I lie U«cr pekker zou willen dat het werk zijn voorstel. worden aanbesteed. 0. ba iW|. gelooven De Voorzitter vraagt t>i de Raad zich EG MON D-BINNBN. EGMOND-BÏNNEN. Raadsverga dering. Dinsdagmorgen be hall 10 ver gaderde de Raad dezer gemeente. Aanwezig alle leden. i Dia Vooirz. opent de vergadering, waar na de notulen worden gelezen, en na' en- ktele opmerkingen van den heer Apeldoorn worden goedgekeurd. Da Voorz. heet allen welkom 'in het nieuwe jaar cn hoopt, dat allen eendrach tig mogen samenwerken, in het nieuwe -jaar. Ingekomen zijn: a. Prov. Blad, waarin de Regeling der jaarwedden van Burgemeester secretaris ©n gemeente-ontvanger. Do heer Balt-us vraagt of de ge meenteraadsleden daar nu maar genoegen mede moeten nemen. De Voorz. meent, dat Ged. Staten wel vast zullen houden dan deze rege ling. Hij gelooft, dat B. en W. niet anders dan dankbaar kunnen zijn dat Ged. Staten heit nu ©ens goed geregold hebben. De heer Baltus vindt het meer dan terg, dat de gemeente1, zonder er in ge kiend te worden zulke hicoge salarissen moeten betalen. Da ,yo<orz. vraagt of f 2500 te veel is voor al het werk. Da heer Baltus is er sterk tegen. Het is nu lang gieen eerebaantje meer. De Vooirz. gelooft, dat zulks juist gtelukkig is. Da heer Or ie vindt het jammer, dat Ged. Staten zoto laat met deze regeling komen, daar de begrooting reeds opge maakt is. De heer Dekker zegt, dat in Arnhem de Burgemeester wegens armoede ont slag heeft moeten aanvragen. Hij vindt de salarissen niet te hoog. Da heer Apeldoorn kan gedeeltelijk mieti den heer Baltus medegaan. Vroeger kreeg de burgemeester een vergoeding en was de post een eerebaantje. Wan neer nu die post betaald moet worden vindt spr. peit niet te hoog. Toch komt jij er tegen op, dat de Baad in dozen niet gekend is. Hij wil de salarissen wel be talen, indien hij weet hoe aan het geld Da komen. De Vooirz. vraagt of, dab deze perso- ïilen op een hongerloon moeten blijven De heer Apeldoorn stejt voor te pro- Cesteeren tegen de handelwijze van Ged. Staten. Da heer Orie wil protesteeren tegen die terugwerkende kracht. Bet voorstel Apeldoorn wordt aange komen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Groot, Dekker en Noort. Verder waren nog ingekomen enkele schrijvens betreffende een geldleening, de begrooting, aanneming van de aanstelling als vroedvrouw, goedkeuringen pp Baads- besluiten, welke alle voor kennisgeving- worden aangenomen. Da verslagen van de commissies tot wering van schoolverzuim te Egmond- Binnen en a. d. Hoef werden voor kennis geving aangenomen. Aan dei orde is een schrijven van Ged. Staten betreffende de jaarwedden v. d. ambtenaren v. d. Burg. Stand Ged. Staten neenen, dat de jaarwedden nog steeds te laag zijn on willen deze salarissen alle O'P een gelijk peil brengen. Verzocht wordt opgave voor 1 Maart welke salarissen men wil verstrekken. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen, terwijl de vragen zullen wor den beantwoord. Brief van Ged. Staten betreffende de wonhighuur van deze ambtenaren. Dit schrijven wordt eveneens voor ken nisgeving aangenomen. Toetreding werkeloosheidsbeslujt 1917. Be betreffend© stukken zullen bij de lieden circuleeren. Een schrijven van het Armbestuur ver wekende de rente inschrijving Grootboek te verkoopen. B. en W. meenen, dat het niet de juiste manier is om het geld meer rendabel te maken, daar de ko-ersen te laag zijn. Da heer Baltus dacht het volle be drag tanig te krijgen. Hij' trekt het ver zoek in. Rekening Burg. Armbestuur over 1919 Dia rekening wordt goedgekeurd tot een beorag aan inkomsten van f509.33, -uitgar ven f 392.80, aldus een batig saldo van f 116.53. Het verzoek van de heeren P. Baltus en N. Boozen, over het verleggen van een sloot, wordt onder voorwaarde, dat het polderbestuur zulks goedkeurt ingewilligd. Verzoek van de gemeente Gastrioum om een bijdrage in het onderzoek voor verbe tering van den weg Gastricum—Egmond —Bergen. B cn W. stellen voor, aan de gemeente uastncum_ ts kennen te geven, dat de ge meente zich tot de polder moet- wenden haar da weg van de polder is. De heer Apeldoorn zou willen voor stellen een commissie te benoemen, die met commissies van de andere gemeenten zal confereeren over deze zaiak en aan Gastricum te, melden, dat de gemeente or met in principe tegen. ia. Do Voorzitter geloort, dat zulks nu nog nier noodjg :s, daar men nog geen plan- ften heeft. De heer D e k Isa e r is het niet don voorzitter eens om de voorloopige kosten door den polder Je laten dragen. Do heer Orie zou wiilen hebben, dat de gcir.ceuie het betaalde. Da heer Baltus vraagt ,wat te doen als de polder uicis van het plan wil welen. De oorzjticr zegt, dat dan ccn lus teen 'nvnor-.te! ja te dienen. er mede kan vereenigen f 50 te geven en den polder ook f 50 te laten betalen. De lieer Apeldoorn ziet niet in waar om niet, nu reeds tot het benoemen van een commtoto kan worden overgegaan. Besloten wordt een commissie te benoemen. Do commissie zal bestaan uit den Bur gemeester en den heer Apeldoorn. Verzoek van de wed. J. Lieftink Pin «en toeslag op het ontvangen loon en eventueel een pensioen als school schoonmaakster. B. en W. stellen voor niet op dit verzoek in te gaan. De heer Dekker zegt, dat deze vrouw buiten haar schuld haar betrekking kwijt is geraakt en heeft er niets op tegen pen sioen te verleenen. De heer Orie meent, dat met deze toe-1 kenning een gevaarlijk preoedent geschapen wordt. ij De heer Baltus vindt het bezwaarlijk, Maar deze vrouw reeds 3 A 4 jaar uit haat- betrekking is. De heer Dekker vindt pensioen ook wiel te erg, doch om ze zoo te laten zitten is ook niét goed. Spr. zou haar een toeslag willen geven en wel ad f 59 Dit voorstel wordt niet ondersteund. De heer Orie stelt voor f25, hetgopn ook niet wordt ondersteund. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verzoek van de gemeente Sniallingerlandi om de halve jaarwedde van den burgemees ter enz. door het Rijk te doen betalen. B. en W. stellen voor adhaesie aan dezof motie te betuigen. Aldus wordt besloten. Tariefsverhoogitig stroom door P.E.N! Door de P.E.N. is verzocht om verhop- ging van de maximale belasting. De Vereeniging van Ned, Gemeenten komt in haar uitvoerig rapport tot de conclusie, dat het alleszins billijk is de maximale be lasting te verhoogen. De contracten met de gemeenten zullen dus moeten worden gewijzigd. De meeste gemeenten hebben zich met tot advies ver- eenigd en zijn er reeds toe overgegaan de max. belasting te verhoogen. De heer Apeldoorn zou toch gaarne zien, dat alle stukken dit punt betreffende) zouden circuleeren bij de leden. De Voorzitter meent, dat het veel stu die zal vereischan om deze stukken na te gaan. Hij gelooft, dal men in deze af moet gaan op het advies van de Vereeniging van Ned. Gemeenten. Een discussie ontspon zich over het al of niet circuleeren van de stukken. De Voorzitter merkt op, dat de tarie ven te Egmond tamelijk laag zijn volgens de algsmeene maatstaf. De heer Apeldoorn stelt voor dcZei zaak de volgende vergadering te behande len en de stukken rond te zenden. Het voorstel B. en W. om over te gaan tot verhooging wordt aangenomen met 4 legen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Apel doorn, Noort en Baltus. Nieuw Raadhuis B. en \V. komen niet rechtstreeks met een voorstel tot den bouw van een nieuw Raadhuis; zij willen alleen de zaak aan hangig maken. Dit Raadhuis voldoet absoluut niet meer. Er is plaats te kort. De secretarie is te klein, kortom 't is hoog tijd, dat er een hieuw Raadhuis koml, B. en W. zouden gaarne van den Raad willen vernemen hoe hij over deze zaak denkt cn of aan den architect, die vroeger njods oen plan gemaakt heeft, opdracht gegeven wordt. De heer Orie vraagt of het nieuw aan gekocht huis niet geschikt is voor een niieuw Raadhuis. De lieer Apeldoorn gaat op het idsei van den heer Orie dieper in. De Voorzitter zegt, dat het idee niet voor overweging vatbaar is; dit huis is er absoluut niet voor geschikt. De heer Baltus js het er mede eens, dat dit raadhuis te klein is, doch spr. gelooft, dat ever 5 ]aar een andere tijd zal zijn aangebro ken. Hij kan niet voor een nieuwen bouw zijn De heer Dekker merkt op, dat uit het lange wachten reeds veel nadeel voor de ge meente is geboren. Spr. weet beslist zeker, dat de materialen niet goedkooper zullen wor den. De heer Apeldoorn zegt, dat hij niet kan besluiten de schuld nog te vergrooten Do Vo orz. merkt hierbij aan, dat de schuld hier niet zoo hoog zal zijn. De totale schuld is f 53000, waarvoor men dan ook het elec- trisch net heeft en de eigendommen. De heer Noort stelt voor stemming. Do raad verklaart zich intet 4 tegen 3 stem men in beginsel voor den bouw van een nieuw Raadhuis. Tegen stemden de heeren Orie, Apel doorn en Baltus. Gratificatiën aan politie. B. en W. stellen voor de gratificatie aan Kra mer to verhoogen tot f250; de gratificatie aan de Rijkspolitie te stellen op f 25 en van de Vries op f 10. De heer Dekker vindt de gratificatie aan de Vries te weinig. Hij stelt voor dit te bren gen op f 25. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer Baltus. De andere gratificatiën worden overeenkom stig het voorstel van B. en W. vastgesteld. Het kohier van het schoolgeld wordt vast gesteld tot een bedrag van f 318.721/a. Hol kohier voor het schoolgeld voor hei herhalingsondarwijs wordt vastgesteld op een bedrag van f 53.80. Beslissing gunning aanbestedingswerken 1920. B. cn W. hebben niet gegund de metsel werken omdat men zoo var boven de bcgroo- ling was en stellen voor bet jn eigen beheer dit jaar te doen uitvoeren. De heer Noort zou voor willen stellen, wanneer de laagsto inschrijver hel voor f500 zou willen doen tiet hem te geven. Hel voorstel B. en W. wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. liet vuibiishok is niet aanbesteed. Men wil de het vuilnis op lai.cn balen. Voor Egmond a.d. Hoef zou voor één keer in de week uit sluitend ophalen van asch f4.per week ikosien. dat 'l tot baste la deze zaak voorfoopig aan te houden. De heer Apeldoorn vraagt of het vuilnis vat niet verplaatst kan worden. De heer Dekker merkt op, dat in alle plaatsen tot vuilnis opgehaald wordt en Eg mond alleen weer achteraan komt. Aangenomen wordt nog een verordening waar bij verboden is onder een boete van f 10, door staan voor de ingang van een anders huis of ramen het vrije in- en uitgaan en uitzicht le beletten. Vastgesteld wordt een suppletoine begrooting ad f 210 voor verpleging en transportkosten van krankzinnigen. Bij rondvraag merkt de heer C. Groot ojj dat de verbetering van het zomerdijkje 30 c. per strekkende meter zal kosten en dat het zoowat 500 M. bedraagt. De heer Dekker zegt dat een goede oplos sing zou 2ijn, als de gemeente teen vast go mieenteweikman aanstelde. Beide punten zul len in. de eerstvolgende algemeene vergadering worden behandeld. De heer Dekker zegt, dat uit een o» derzoek is gebleken, dat het aantal lichlpui» ten voor Wimmenum minstens '6 zal moeten bedragen. Besloten wordt opgaaf te vragen van de kosten en wel aan den lijnwerker. De heer Dekker vraagt of de gemeenteop» zichter geen opgaaf gedaan heelt van bestrating van wegen. De Voorz. zegt, dat alleen een raming is ingekomen voor de schoolsteeg. Deze ra ming bedraagt f 2400. In de eerstvolgende vei» gadering zal deze zaak behandeld worden. De heer Apeldoorn vraagt of het in dertijd een raadsbesluit is geweest, dat de pe.« sonen die geen meter hebben 4 cent meer moeten betalen voor het licht Hierop wordt bevestigend geantwoord. De heer Apeldoorn vraagt of er niet een beetje grind aan de ljooge duin gestort kan worden. De Voorz. zegt onderzoek toe. Do heer Apeldoorn merkt op, dat de klok van de Ned. Herv. Kerk te Egmond-Bimien niet gaat on vraagt of daar niets aan te doen is. Besloten wordt een verzoek te richten aan hel Kerkbestuur om de klok na te laten zien De heer Apeldoorn vraagt of de con> missie van bijstand b'.v. die voor de wegen, niet herkozen moet worden en of aan deze commissie een instructie gegeven kan worden Op de eerstvolgende algemeene vergadering zal dit t er tafel gebracht worden. De heer Baltus vraagt of de voorzitter reeds iets v ernomen heeft omtrent de strandweg De Voorz. meent binnen zeer korten tijd nadero mededeelingen hieromtrent te kunnen doen. De heer Baltus vraagt of er geen inge komen stuk was van het Ned'. Herv. Kerb bestuur betreffende het kerkhof. Do Voorz. deelt mede, dat er verzocht i-j het kerkhof te mogen beplanten cn in te richten naar de cisc'hen des tijds. Dit adres is echter nog niet in B. en Wi behandeld Besloten werd dan ook hel te renvoyeerea aan B- en W. Hierna werd de vergadering gesloten. NIBBIXWOUD'. NIBBIXWOUD. Vergadering vatf" den Raad der gemeente Nibbixwoud, gehouden den 29en Januari 1920. Tegenwoordig alle leden. Vo0rzitter de Bur gemeester. De voorzitter opent met een welkom de vergadering. De notulen worden onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Van Ged. Stalen goedgekeurd terug di wij ziging van de verordening op de heffing van de inkomstenbelasting. 2- Bericht van den heer P. S. Moeskops, dat hij zijn benoeming tot lid van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim, dorp Nibbixwoud aanneemt. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. 4. Hierna komt weder ter tafel het verzoek van het P.E.N. betreffende prijsverhooging voor to leveren stroom. Na eenige bespreking wordt besloten, dit verzoek van de hand le wijzen. 5. Rapport van de heeren Kieftenburg en A. Wit, betreffende bet gemeenleland in gebruik bij R. Koiver. Besloten wordt het gen0men beslujl te handhaven en dit land weder te doen begrassen Hierna wordt de openbare vergadering ge schorst en gaat men over jn geheime zitting voor het opmaken van het k0hier van de in komstenbelasting, dienst 1920 cn het behandelen van eenige reclames. De vergadering wederom' openbaar zijnde wordt besloten aan J. Bumalda vo0r 1/3 ont heffing te verleenen van zijn aanslag voor den dienst 19X9 Bij de rondvraag niemand tot woord ver langende, sluit de voorz. onder dankzegging de vergadering. HEEMSKERK. HEEMSKERK. Burg. Stand. Onder trouwd: H. A. Pekel en A. Timmerman. G. Jongejans en G. Klokman. A.r. Jac. Smit en M. J. Vendel. Geboren: z. van II. Dekker en G. M. Ber- Iee. d. van Joh. Beentjes en Chr. Gastricum. z. van P. Nijman en G. van der Eng. d. van Th. Ineke en Calh. Kruijshoop. Overleden: Jan Joseph Schuijt, vijf dagen. Adrianus Duin, 1 jaar. SCHAGEN. SCHAGEN. Benoemd. Onze plaatsgenoot de lieer J. A. Brugemann is benoemd tót chef- bedrijfsleider bij den manufaclurenhandel N.V. „St. Martinus" le_ Hoorn. Uitv.oeri.ngen. Maandag en Dinsdag a.s. zal door onze R. K. Tooneelvereenjging ,Con- stanljn" een uitvoering worden gegeven. Opge voerd zal worden „Baboe Rita'". Hel stuk speelt in een kleine zeestad. Men venvacht hiervan veel succes cn volle zalen op deze avonden. HOORN. HOORN. Staatscourant" 22 bevat Je gewij zjgde aclen van de Hoornscho slootnbootreede- rij, voorheen onder de firma Horjus en Co., 1 alhier. Zitting van, Dinsdag 3 Februari. Nieuwe Zake». DIEFSTAL TE KOEDIJK. Een Keele reeks beklaagden werden voor deze zaak opgeroepen, met name A. B. los werkman te Bergen, Siena St. z. b. te Ber gen, L. Cr. S., Card .Willi, v. Sw. schilder te Koedijk, Gerrit St. machinist, beide laat ste gedetineerd en Cornelia St. ged. Getuige D. de Bruin (weduwe van ider Zijde) winkelierster te Koedijk komt getui gen. De beklaagde C. Wl van Sw. schil der, ged. werkte bij haar ten huize aan het behang toen de postbode kwant om een wissel van f700 te trekken. Get. riep aan ide meid dat zij dit be drag boven maar nemen zou. Beklaagde hoorde dit. Den volgenden nacht (2930 Nov.) werd zij gewekt door slappen. Eerst dacht zij dat haar zoon uit zijn bed ge stapt was, al slapend en gaf een gil om hem te waarschuwen, daarop hoorde zij een duidelijk gestommel, zij ging zich zelf overtuigen en bemerkte dat haar jongen niet opgestaan was, maar hoorde iemand wegloopen. Bij nader onderzoek bleek dat dieven binnen gedrongen waren en geld uit een laadje gestolen hadden n.l. 1 briefje van f 200 één van 60, één van 40, verschil lende van 25 en meerdere van 10, sa men voor een bedragi van f830. Ook een zilveren knipzakje en dito knip, een geld beugel met inhoud, een gouden dames horloge met kettinkje, een gouden bro che met kinderportret, een gouden hals ketting, een zilveren horloge waren ver dwenen. Uit den winkel werden vermist 3 wollen sjaals, .eenige fiesschen reukwa ter, een doos met 500 cigaretten. Uit een blikken trommeltje van de meid was f5 genomen. In den winkel lag alles overhoop; een ruit werd met zeep besmeerd en daar na stuk geslagen. Get. herkent alle voor werpen, Bekl. hebben geen bemerkingen te ma ken. Na deze get. wordt gehoord Mej. Turk- sira 21 jaar, dienstbode bij de eerste get. Zij komt de feiten bevestigen, heeft hooren schreeuwen en ook mannen hooren weg loopen. Zij zelf vermiste f5 en wat zilver bons. Ook een portemonnaie met f8 en een steenen varken met inhoud. Bekl. hebben geen aanmerkingen. Get. Cornelia Stam, z.b. te Bergen heeft gezien, dat bekl. St. in bezit van gestolen voorwerpen was. Hij gaf haar f 10 en een zilveren knip. Get. overhandigde alles later aan de po litie, omdat zij het verdacht vond. Get. ,W. J. Feijen, agent van politie heeft ten huize van de wed. Scholtus (moe der van bekl. St.) op de vliering op een gedeelte van het gestolen geld beslag ge legd zijnde f549.43 in 't geheel, later op 3 Dec. nog' f30 en legt daarvan de ge tuigenis af. Get. S. St. (zuster van bekl. St.) heeft haar broeder in dien bewusten nacht zien thuis komen en zag hem voorwerpen voort komende van den diefstal uitpakken. Bekl. hebben geen bemerkingen te maken Zuster wordt stuipachtig weenend weg geleid. Get. ij. Heisdingen, hotelhouder te Ber gen, liet een fiets in bewaring aan zijn gé rant, deze fiets werd door bekl. St. gestolen. Get. W. v. G. gérant komt bevestigen. Bekl. St. bekent. Get. Mej. M. V. Zwaan te Alkmaar komt verklaren, dat haar rijwiel geplaatst tegen den gevel van een huis in het Dayglop weggestolen werd, en dat Zij hét niet terug bekwam. Bekl. bekent, hij heeft het te A'dam verkocht. Get. A. Dogterom, te Bergen is op ge lijke wijze van zijn rijwiel staande voor een boekwinkel in de Stationstr. te Bergen ontlast. Later kreeg h'ij de fiets terug van iemand die ze te Koedijk gevonden had. Bekl. bekent. Get. Mej. A. Sch'olten, 20 jaar z.b. te Alkmaar, bevestigd, dat van Sw. haar arm band gestolen heeft ten haren huize, waar hij commensaal was. Bekl. zegt het voorwerp gevonden te hebben. Mej. A. Schotten, verklaart ech ter, dat dit onmogelijk is. De Voorz. vraagt aan bekl. waarom hij het voorw. niet aangaf op het politiebu reau. Bekl. dacht er niet aan en schonk later dezen armband aan het dochtertje van zijn schildersbaas W. W. Get. W. W. had bekl. in dienst en komt getuigen dat bekl. den armband aan zijn dochtertje schonk. Bekl. herinneren zich de omstandighe den niet meer, maar bekennen toch'. Bekl. St, heeft een brief geschreven om van Sw. te laten overkomen, dan werd pr in tegenwoordigheid der moeder en zuster afgesproken. Beklaagde was in 't bezit van een scheemes. Eerst hebben ze .onder hun beiden getracht in Alkmaar een Alibi te verkrijgen en drongen daarna te Koe dijk binnen. ,v. Sw. bekent alles na den diefstal gingen ze weg en verdeelden den buit. St. bekent nu ook, Zij hadden samen afgesproken om bij een „rijke" ,ved,mve binnen te breken. Van Sw. her.au lach evenwel niets meer omtrent de - tten, het reukwater, de sjaals, enz. Bekl. St. zegt, dat de eenige oorzaak, die hem tot stelen aanzette de toestand is tusschen hem en zijn vrouw: „de rech ters weten wel, wat ik bedoel." Voor zijn deel heeft hij zoowat f275 en eenig klein geld, in 't geheel f315 ontvangen. Bekl. bekent volledig, maar hij loochent de broche met hét pjortret gezien te hebben De 'getuige D. de Bruin geeft toie, dat bedoelde broche door de beklaagden kon verloren Zijn, want zij hadden ook enkele stukken gescheurde zilverbons verloren, die later teruggevonden werden op den open baren weg. O. M. acht Het bewijs' meer dan voldoen de ,en eischt, gezien beide beklaagden in hervalling verkeeren (St. 7 maal en Van Sw. 8 maal) een gevangenisstraf yain 2 jaar enJ6 maanden. De Pleiter stelt vast. dat er zooveel ge schreeuwd £s van ^dievenbende" terwijl er' ten lange laatste Slechts twee mensclien op Het bankje zitten. Hij legt dit Vast;-' omdat Hij er zeker van is, dat diefstal in, bende zwaarder gestraft is. De eerste be klaagde weid door zijn avontuurlijk ka rakter in deze zaak betrokken, terwijl de tweede buiten zijn wil zonder werk geraakt is. De man heeft een wrok tegen de Maat schappij, is een echte maniak, leeft ge scheiden van zijn vrouw en zocht een uit vlucht in zijn benarden toestand. Straf zal hem niet tot betere gevoelens bren gen. Nu wordt beid. L. Chr. S. opgeroepen Deze beklaagde is de moeder van bekl. St. en staat terecht wegens heling van 2 maal f 10. C. W. van Sw. komt hier op nis getuige en zegt dat de moeder van St. in de Zaak voor niets betrokken is. Getui ge sprak met zoon St. in het Duitsch De mqeder verstaat geen Duitsch en was dus piet op Üe hoogte. Bekl. heeft er niet van gehoord, dal- getuige bij haar zoon zou geweest zijn maar zij zag 's nachts beiden geld ver deden. Bekl. begreep toen wel, dat er een dief stal gepleegd was. Als getuige 2 maal f10 van haar zoon ontving', dart was dit geld het kostgeld dat hij haar verschul digd was vo-or zijn verblijf. Bekl. heeft niet opgeschreven, hoeveel haar zoon schul dig' was en kon op deze vraag ook niet antwoorden. Later zegt zij dat het 6 we ken kostgeld moet zijn. Op een vraag van een der rechters ant woordt de moeder wel Duitsch te verstaan. De zoon verklaart dat zijn moeder hei wel verstaat, maar dat ze het niet spie ken kan. Bekl. kan niet zeggen, of hij het geld giaf voor of na het fuifpartijtje, dat na' den diefstal gehouden werd, maar het geld dat hij aan de moeder gaf was geen ge stolen geld, wel eigen overgespaarde dui ten, zoodat de heling hier vervalt. De rechter vraagt hoe het mogelijk is, dat iemand van zijn eigen geld betaalt,- terwijl hij gestolen los gelid in Jianden heeft. De Heer W. ,J. Fijen, agent van politie heeft gehoord dat de moeder St. (bekl.) van ,uit haar cel riep naar get. „Jij had niet het goed, wel het geld moeten stelen."- Beklaagde zegt dat zij mets geroepen heeft. Zij begreep wel, dat de diefstal haar in 't ongeluk gestort heeft. O. M. meent, dat er goed en wel van Keling mag gesproken worden en besluit in een lang pleidooi dat de schuld' be wezen is. Eisch 6 maanden gev. straf. De Pleiter komt nu aan het woord en begint met de rede van O. M. te ont zenuwen. O. M. trok zijn rede zoo lang omdat hij de zwakheid er van gevoeldfe, aldus pleiter. Bewijzen voor de strafbaar heid zijn er niet, pleiter vraagt vrijspraak Op het bankje der beklaagden neem) nu plaats Cornelia St. 40 jaar, beklaagd van diefstal van een reiskoffertje. Als ge tuige wordt gehoord Mevr. D. D. L. de Ridder zonder beroep te Oterbeek. Getuige herkent echter de reiskoffer niet, zoodat deze getuige zich onmiddellijk kan ver wijderen. Bekl. moet niettemin .terecht staan voot diefstal van het aanwezige koffertje. Bekl. zegt het koffertje gevonden te héb- ben; zij heeft die vondst echter niet bi) de politie aangegeven, daar zij geen tijk daartoe had; haar dochtertje was ziek. O.M, toont zich utierst streng en eischt 3 m gev. straf. Sina St. zuster van den bekl. St. Heeft an den medebekl. van Sw. eenige zilver bons, alsmede een gouden 'dameshorloge met kettinkje en een gouden colbertje met hangertje ten geschenke aanvaard, niette genstaande zij wist dat het van dief stal afkomstig: was. Bekl. bekent en is ten zeerste onder den indruk. Als getuigen worden gehoord O. W. van Sw., G. St. L. Chr. Sch. mede beklaagden, benevens mevr. wed. D. Dc Bruin. G. St. tracht zijn zuster vrij te praten wat hem niet goed gejukt; de voorzittci onderbreekt hem om er hem op te wijzen, dat zijn zuster reeds bekend heeft. O. M. neemt verzachtende omstandige heden in aanmerking, en eischt één week gev. straf. Cornelia St., eciitgcnooto van Jan SI, komt nu ten tweeden male op liet bankje, ditmaal beklaagd van diefstal van waschgoed, ten na- d'eele van J. Mars, J. Langereis, J. Kokkes en J. G. Ramakers allen te Berge.n. Al deze getuigen erkennen het voorgelegde als zijndj hun eigendom. Bekl. stal omdat zij alleen niet. 111 liet on derhoud van haar vijf kinderen kon voorzien. O. ,M. eischt 5 maanden gevangenisstraf. Pleiter betoogt, dat bekt. het slachtoffer g-» worden is van de omstandigheden. Om in het het onderhoud van haar en de vijf kleintjes le voorzien, waarvan er drie. tuberculeus zijn, kreeg Zij f It per week', dit is beslist onvoldoen-, de, als men daarenboven weet, dat zij f5 per week aan woonhuur betalen moet. Keiler vroagf voorwaardelijke veroordceling De laatste van het groepje, die aan de beurt komt is Arie BI, los werk'man te Bergen, d» verloofde van Siena St. beklaagd van dief stal van twee lederen riemen. Bekl. bekent het hem t en laste gelegde. Als getuige wordt gehoord de heer P. N. Zonneveld, meesterknecht te Bergen in d« Kalkzandfabriek Van Reeth. Bekt. stal de riemen voor eigen gebruik. 1 O. M. eischt f25 of 25 dagen hechtenis, j D'i afstal van een 1 fiets', A'. G. W„ ged'., is' beklaagd van diefstal van een rijwiel ten nadeelle van P. SluijS, get., Zaadhandelaar te Enkhuizen. Bekl. stal met opzet ,omi gevangen geinomeni te worden. Hij heeft het rijwiel naar Amsterdanï gebracht. f I O. M. eischt, aangezien bekl. reeds ,7 maal veroordeeld werd, een gevangenisstraf van 121 maanden. Pleiter wijst er op, dal bekl. die pjaS uit de gevangenis' ontslagen was, slechts vier dagen in vrijheid liep, wat een bewijs dat hij geen uitweg wist en wijst aan op verzochte»,» de omstandigheden

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5