R.. St. NIÉUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HÖLLANÖ BUITENLAND BINNENLAND No. 37 Zaterdag 14 Februari 1920. 14e Jaargang Verschijnt dagelijks Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: n^HSfiRiJS 433 De Bouw van Middenstands» woningen. FEUILLETON Het witte huis. BLAD Abonnementsprijs: P-er kwartaalf 2—, franco per poet f 2.50; Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. - w* Advertentieprijs: Van 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0,25 Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aan- bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. •f Aan alle abonné'p wordt ep aenvrpeg gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van fSOO,—f400,f200,—, f300,—, f60,—, f35,— f 15.— j In den strijd om her leven, „the struggle for life", zooals de Engelschman zegt, neemt tegenwoordig en dat veel meer dan vroeger het zoeken, houden en profitee- ren van een beha gelijke woning een eerste plaats in, naast bttt zwoegen om geldelijk gewin voor 't dagel.ksch brood. Want verrukkelijke maannachten en zil- verdiuppelende dauwmorgens, stralende zonneschijn en overweldigende bandjirs mo gen den dichters een verrukking wezen, de moeder, die met een aantal blerrende kin deren om zien heen zit en straks den ver moeiden, S- ns door het dagelijkscii werk prikkelbaren man wacht, voelt niets voor de poëzie van den blooten hemel, maar ver kiest een prozaïsch dak dat niet lekt, bo ven een fonkelenden sterrenhemel. En toch hcevelen zagen of zien het schrik beeld zonder woning te komen voor cogen. Een woning is tegenwoordig een rijkdom; een woniDg, die bescheicien wenschen be vredigt, eenvoudig een luxe. De woningtelling, die pas gehouden is, zal zeer zeker interessante, veelzeggende, maar reeds lang vermoede cijfers leveren over het tekort aan woningen in alle huur prijzen. want zelfs de dure huizen worden tegenwoordig gesplitst in. kleinere om ze yoordeeiiger te kunnen vei huren. Intusschen: er wordt gebouwd, er wordt veel gebouwd, maar nog geruimen tijd zal het duren voordat er van eenige ruimte in de keuze sprake kaa zijn. Met prijzenswaardige!! spoed leggen tal Van vereenigingen, stichtingen enz. zich toe op den houw van, in hoofdzaak, arbeiders woningen. Men behoeft daarvoor maar eens rond te zien aan de" zelikant van Haarlem en de wakkere secretaris van den Nederl. R-K. Volksbond, de heer Klein, veitelde ons onlangs dat hij reeds over de dertig wo ningbouwverenigingen in de verschillende afdeelingen van den Bond had opgericht. Het is niet te ontkennen dat deze wonin gen machtig veel bijdragen om den wo ningnood. ook voor niet-aibeiders. te leni gen. Maar een vaststaand feit is ook dat er niet in evenredige mate aan den bouw van duurdere woonhuizen, aan woningen voor middenstanders gewerkt wordt. En toch zijn ook deze zeer noodig voor een goede oplossing van deze sociale behoefte. Langen tijd werd aan den bouw van middenstandswoningen zoo goed als niets gedaan, omdat deze woningen, evenmin als die van een goedkoopere soort, door parti culieren konden worden gebouwd, tenzij met steun van rijk en gemeente. En in Den Haag talmde men. Op aan vragen om steun kreeg men geen antwoord. Het was maar immer ,,in overweging" en het bleek wel of men de kat eens uit den boom wilde kijken oi. ,e zien oi de oplos sing niet met den tüd van zelf zou komen. Deze kwam intusschen niet en eindelijk kwam ook van rijkswege den lang verwach ten steun voor middenstands woningbouw. Er is thans steun te verkrijgen, mits ook de gemeente in de kosten bijdraagt en het lijkt ons van belang hierop te wijzen om gegadigden den weg te wijzen hoe zij in 't bezit kunnen komen van een zij 't al geen eigen huis. dan toch van een woning, waar zij niet het spook van huuropzegging be hoeven te vreezen. De aangewezen weg hiervoor is. wan neer men geen huis van een particulier koopt, dat velschillende aspirant-nieuwe- huizen-bewoners, coöperatief houwen en zich daarvoor vereenigen in een bouwveree- niging, vennootschap of stichting. Maar de vraag hoe dat moet worden aan gepakt is voor velen zoo moeilijk, dat zij van de onderneming al maar vast afzien. Daarom wijzen wij met genoegen op het pas verschenen, zeer actueele en practische boekje „Beknopte handleiding voor bestu ren van woningbouwverenigingen" van het Bureau van de Katholieke Sociale Actie te Leiden, waarin men in den vorm van vra gen en antwoorden alle inlichtingen en vingerwijzingen krijgt, die voor zulk een vereeniging noodig zijn. met modellen voor statuten, oprichtingsakte, wijze van aanvra gen der koninklijke goedkeuring, verzoek- schrifcen~aan jremeenteraden. huurreglemen- ten huurovereenkomsten enz. Wie zich voorstelt het initiatief te nemen tot de oprichting van zoo'n vereeniging, schaffi zich dat boekje aan. Welke steun wordt verleend aan den bouw van middenstandswoningen? De Regeering, ervan overtuigd, dat ook in het tekort aan middenstandswoningen slechts kan voorzien worden door de huur ders dezer woningen, waarvan de bouwkos ten thans ook bovenmatig hoog zijn, terwijl de inkomens nie.t naar evenredigheid zijn gestegen, heeft een regeling getroffen, waar bij de Minister van Arbeid ten behoeve van den bouw van middenstanoswoningen uit 's Rijks kas aan gemeenten bijdragen kan toekennen tot ten hoogste het drievoud van het bedrag dat voor hetzelfde doel uit de gemeentekas wordt beschikbaar gesteld- De bijdragen worden alleen gegeven voor middenstandswoningen. waarvan de huur prijs niet overschrijdt een bedrag door den Minister van Arbeid voor iedere gemeente vast te stellen. Men dient dus bij zijn ge meentebestuur te informeeren oi deze huur prijs reeds is vastgesteld en zoo ja welke die huurprijs is. Voor Haarlem mag de huur prijs niet hooger zijn dan f 750 per jaar. De bedragen van het Rijk en de gemeen te te zamen voor een bepaald bouwplan mo gen niet meer bedragen dan het verschil tusschen de werkelijke bouwkosten en an derhalf maal liet bedrag van de kosten- die de uitvoering van het bouwplan in 1014 zou hebben gevorderd. Indien derhalve de bouw van een mid- denstaadswoning in 1914 zou hebben ge kost f 5000 en thans f 12000, wordt als bijdrage gegeven f 12000f 7500 -- f 4500, waarvan het Rijk geeft f 3375 en de gemeente f 1125. Behalve de bijdrage,, die wordt verstrekt a fonds-perdu, behoudens recht tot terug vordering in bijzondere gevallen, verleent de gemeente Haarlem een voorschot voor het restant der bouwsom, tegen een rente over eenkomstig die, waarvoor de gemeente geld- leeningen aangaat, dus vermoedelijk 6 pet. De aflossing wil Haarlem bepalen op 1 pet. per jaar, terwijl het voorschot na 15 jaar zal moeten worden terugbetaald. Ook aan particuliere bouwers geeft Haar lem momenteel nog desgevvenscht steum voor den bouw van middenstandswoningen, waarvan de bouwkosten f 12000 of minder bedragen Onder- verschillende voorwaarden worden gelden voorgeschoten voor den tijd van ten hoogsie 10 jaar tegen een rente vergoeding van niet lager dan 4y2 pet. Met bedrag van dit voor te schieten geld zal, voor zoover bet noodig is voor den aan koop van grond gelijk kunnen zijn aan de voor dien grond te beialen koopsom, en voor zoover noodig ter bestrijding van de bouwkosten tea hoogste 90 pet. van deze kosten. De gelden worden verstrekt onder eerste hypothecair verband van den grond en de daarop te stichten woningen en op de gebruikelijke hypothecaire voorwaarden. Voor een bedrag gelijk aan 20 pet. der to tale bouwkosten moet meerdere zekerheid worden gesteld. Minstens 2 pet. moet jaar lijks worden afgelost. Het verzoek om dit voorschot moet aan B. en W. worden ge daan. Daarbij moeten teekeningen, beschrij vingen en kostenbegrooting worden overge legd. Dit voor wat beireft den steun aan par ticuliere bouwers. De hulp in dezen is niet zoo groot als de steun, die aan vereenigin gen wordt geboden, omdat hij, die parti culier bouwt met gelden van de gemeente, eigenaar wordt van het gebouwde en dit vrij kan verkoopen, terwijl het de bedoeling is van den minister om aan de steunregeling de voorwaarde te verbinden, dat de gemeen te zich voor 15 jaar het recht van naasting voorbehoudt. De voorwaarden, die de Minister van Arbeid aan de steunregeling verbindt zijn; dat de woningen ten minste 15 jaren voor verhuring bestemd blijven; dat de woningen verhuurd worden alleen aan hen, die op grond van hun inkomen als huurders der woningen in aanmerking ko men; dat naasting door de gemeente wordt onder worpen aan de goedkeuring van den Mi nister; en bepalingen, die betrekking heb ben op de verhouding tusschen gemeente en Minister van Arbeid. Verder heeft Haarlem liet verkenen van voorschot afhankelijk gesteld van in hoofdzaak dezelfde voorwaarden, waarop aan arbeiderswoningen voorschot wordt verleend. In hoofdzaak zijn deze voorwaar den in wat hiér voorafgaat reeds neerge legd en betreffen voorts administratieve be palingen. De clausule omtrent naasting luidt aldus: de gemeente zal te allen tijde, met goedkeu ring van Gedep. Staten, of bij weigering, met goedkeuring van H. M. de Koningin, het recht hebben, alle bezittingen der stich ting met de daarop rustende lasten en ver plichtingen en alle schulden gezamenlijk over te nemen, tegen eene vergoeding ten bedrage van het geheele kapitaal, benevens een som van f 1000 voor liquidaliekosten- Een andere bepaling, is dat de huizen ge bouwd moeten worden binnen de gemeente en dat zij alleen in gebruik mogen gegeven worden aan personen die achtereenvolgens twee jaar in Haarlem; wonen oi daar gedu rende dien tijd hun werkkring hebben ge had. Wil hebben ons gebaseerd op de regeling zooals die in Haarlem beslaat, niet om dat zii als model of ideaal is te beschou wen, maar om als voorbeeld te dienen. Het is niet alleen mogelijk, maar ook gewenscht dat in andere gemeenten, waar deze rege lingen nog niet bestaan en toch gewenscht zijn, aangedrongen wordt op de totstandko ming daarvan. Ten slotte een practische opmerking. Het oprichten, rechtspersoonlijkheid geven aan een nieuwe vereeniging enz. vraagt zorg, tijd, moeite en brengt dikwijls teleurstel lingen. Wanneer een groep middenstanders zich geroepen gevoelt een complex nieuwbouw middenstandswoningen tot stand ie bren- brengen. is het meest practische en gemak kelijke wel dat zij zich aansluit bij een reeds bestaande woningbouwvereeniging. Zoo kan b.v. aan een bestaande arbeiders- woningbouwvereeniging zonder bezwaar een afdeeling middenstandswoningbouw verbon den worden met afzonderlijk bestuur, archi tect. raadgevers enz. Dat is het geval b.v. bij de bouwvereeniging „Patrimonium" te Haarlem en de heer Klein, voorzitter der woningbouwvereeniging „St. Bavo" deelde ons mede, dat hij gaarne bereid is aan een groep middenstanders onderdak te verlee- nen in zijn vereeniging. Ze zullen er zoo vrij zijn als een vogeltje in de lucht. Tien a vijftien personen b.v. zouden reeds vol doende zijn. Dit laatste geldt natuurlijk voor Haarlem. HET PROCES HELFPEiRIOH—- ERZBERGER. De laatste dagen in dit proces zijn niet bijzonder aangenaam voor Erzberger ge weest. In behandeling was het geval van de Berger-Tiefbau-ondernemmg. Erzber ger .was destijds lid geweest van een scheidsgerecht in een conflict tusschen be wuste onderneming en het bestuur van liet .Kanaal van Kiel. Hij had zich, toen ten gunste van de Berger Tiefbau uitge sproken. Drie weken na zijn uitspraak werd Erzberger tot lid van den raad van to-ezieht van de Bcrger-Ticfbau benoemd. Helfferich beweert, dat Erzberger van te voren .wist dat het baantje hem wachtte. Erzberger's verdediging is in deze zaak in de zitting va Dinsdag vrij zwak ge weest, en bepaalde zich tot de opmerking dat'Erzberger nooit op besliste wijze een plaats in den raad van toezicht avn de Berger-ïiefbau was beloofd. Overigens bleek wel uit do debatten dat de voor- deelen van Erzberger bij de Berger-Tief- bau, erg gering waren, In de zitting van Donderdag bleek nog, dat Erzberger wel degelijk door de firma Berger als lid van den raad van toezicht werd voorgesteld, 8 dagen voor dat Erz berger uitspraak deed in het bewuste scheidsgerecht, maar benoemd is Erzber ger in deze zitting nog niet. Een getuijge, rijksarehitect Hatzki, vertelde nog, dat men in de onderneming der Tiefbau al gemeen van oordeel was, dat de benoe ming van Erzberger tot lid van den raad van toezicht verkeerd was, daar Erzber ger als scheidsrechter nuttiger voor de rirma was. Vervolgens wordt uitvoerig ge debatteerd over den invloed die Erzber ger zou hebben doen gelden urn laden van de firma Borger Tiel'bau aan lintjes te nelpen. Bewijzen leverden deze debatten echter .niet op, STAKING DER ENGELSCHE MIJN WERKERS IN ZICHT? In een gesprek met een journalist over de verwerping van de motie ton gunste van nationalisatie door het Lagerhuis, ueeft Vernon Hartshorn, een van de mijn- werkersleden van het parlement gezegd, van de kwestie van nationalisatie buiten het .parlement zou beslist worden. Hij dacht dat dit komende week zou gebeu ren, nadat het bestuur van de mijnwer- kersvtreeniging en het vakvereenigings- ocongres vergaderd hadden. Onder iüje mijnwerkers zou een stemming gehouden worden en naar zijn meening zou het i, n over zes weken midden in een nationale staking zijn. Wij zullen vechten, zeidc hij, tot wij het gewonnen hebben, UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. In het Lagerhuis heeft Balfour gisteren do bepalingen nopens herstel in het vre- destractaat verdedigd en uit laten'komen, dat er een bepaling in voorkwam, volgens welke Duitschland in slaat werd gesteld, binnen vier maanden na do onderteeke- nin-g van het tractaat voorstellen te doen nopens de betaling van een schadevergoe ding i neen ronde som. Ten aanzien van de oorlogsmisdadigers was de Eugelsche regeering er op uit ge weest, om de lijst zoo klein mogelijk te maken en had zij zich bepaald tot dege nen die buiten bun bevelen, hoe onmen- schelijk die ook waren, gegaan waren. Over den economischen toestand van Europa verklaarde Balfour dat de moei lijkheid van. Europa te wijteu waren aan den oorlog en niet aan het vredestractaat. Engeland liad alles gedaan wat het kon en het was onmogelijk dat dit land den hielen last op zijn schouders nam. Engëland's besté bijdrage tot bet bar ste! van het erediet van Europa zou zijn de uitbreiding van de industrieën waarom de veiligheid van Europa draaide. Enge land kon echter niet zonder zichzelf te vernietigen, iets op groote schaal doen om den Europeeseken last te verlichten en de nieuwe kleine en groole naties van Oost-Europa moesten strenge zuinigheid en een goed bestuur invoeren, krachtda dig werken, hun onderlinge veete èn klei ne eerzuchtige wenschen vergeten. Op die manier zouden zij het best mee werken om hun economischen toestand gezond en veilig te maken en Engeland zou hen zoo veel mogelijk helpen. Het Lagerhuis heeft na de rede van Balt'our- een amendement van de onafhan kelijke liberalen op het adres van ant woord, waarin een herziening van het vxe- dsetractaat verlangd werd met 254 tegen 60 stemmen verworpen. IIET INTERNATIONALE HOF. Naar do „Tenips" verneemt, zal het in wording zijnde Internationale Gerechts hof alle zaken behandelen, die tot dusver aan het Haagsehe Hof werden voorgelegd. Het Comité, benoemd door den Raad van den Volkenbond om het statuut van, hel Hof te ontwerpen, zal het samenstellen. In geval van geschillen, die tot een oorlog kunnen leiden, zal de Raad van den Vol kenbond echter zelf de samenstelling op zich nemen. HET VREDESVERDRAG MET HONGARIJE De Hongaarsche vredesdelegatie heeft gisteren het antwoord op de vredesvoor waarden der Geallieerden ingediend. Hel vraagt een volksstemming in de betwist te gebieden en belooft waarborgen voor de rechten dier minderheden in Zevenlber- gen. GEMENGDE BUiTENL. BERICHTEN, f Volgens het „Giornale dTtalia' dreigt er in Italië een ministercrifiis. Viji of zes minsters zijn voornemens hun ont slag te nemen, zoodra Nitti uit Londen zal zijn teruggekeerd. HET ONTWEEP-DUURTEWET. Op 12 Dec. jl. zond het Verbond van Ned. Eabrikanten-vereenigingea aan ei leden der Tweede Kamer een request, 'irtiel; het verzoek het ontwerp-Duurtewe; qn ie t aan te nemen. Thans is door hel Verbond een adres aan de leden diei Kamer gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat inmiddels het Voorliopig Ver slag op dit ontwerp verschenen is er- adressant daarin met groote voldoening neeft gezien, dat vele leden zich met de zeer diep ingrijpende voorstellen der Re- geeriug niet kunnen vereenigen. De Me morie van Antwoord der Regeering kan adressant geenszins bevredigen en de ge dachte, dat de volharding der Regeering op haai' z.ó gevaarlijk standpunt er toe zou kunnen leiden, dat hc-t onderhavige ontwerp wet werd, vervult hem met groo te zorg. Adressant heeft na zijn vroeger uitgegeven brochure „Tegen de duurte of tegen den woeker" opnieuw gegevens ver zameld, voornamelijk met betrekking op de analoge wetgeving irt het buitenland, en biedt deze, verwerkt in een nota, dei: Kamerleden thans aan, daarbij idea: wenscli- uitsprekend, dat de Kamer dc 102 Etsje was teruggekeerd met dc couranten sn verwijderd: zich, na ze op tafel te hebben gelegd. Eduartt doorliep ze met den meesten epoed, d; een na de andere wetd evenwel onvoldaan door hem ter zijde gelegd cloch in de derde vond hij eindelijk wat hij'zocht „Wo-cnsclagmiorgen vertrekt, de boot -te zes uren van Rotterdam", zeide hij, „dat is nogal vroeg, dan moet ik Dinsdaginor- dag met de diüigence weg en dan een nacht in die stad overblijven, daar is niets anders op.... 't Is jammer ging hij voort, meer tot zich zeiven sprekend, „dat ik zoó weinig lijd heb om de couranten te lezen, is bi tj f zoodoende niet op de boogie v:::i mijn lijd, en men vindt er dik-.yijb to .'li nog wel iets wetenswaardigs in. ik hier juist dc kennisgeving van IK ouwelijk van een mijner oudste ii, ii c te Amsterdam woont... 1d .ar zie it woud r van op, moeder, «K'i p.Icc gelezen'? De grond naast wtv hui; p. verkocht, daar zal dus fiobau.-J v.-j.d. :i. Nu. dat is wel goed. dan krijgt mevrouw Traumbach buren zij heeft 't daar eenzaam genoeg". Zijnp moeder had het nieuws niet opgemerkt. „Nu", vervolgde hij, „dat noem ik dag- bladert lezen, Ik reken er op„ omdat ik ze zelden lees, dat ik door u op de hoogte zal worden gehouden, en biet» vind ik wee»' iets dat waarlijk belangrijk genoeg was om mij mede te drolen, dat zeker alweer door u over 't hoofd gezien is", en bij las: „Berlijn 15 Juni. Hedenmorgen had, een uur gaans van deze et d, een duel met het pistool plaats tusschen den heer K, •u een zekeren avonturier, zich noemende idi'-'u .Von Riodesb&in, waarin de eerste gedood werd. Dc genoemde baron, die zich toegang tot zekere kringen wist to verschaffen, is naderhand gebleken een be drieger van de ergste soort te zijn. Hij hoeft zich in verschillende landen aan oplich terijen schuldig gemaakt, doch overal liet oog der politie weten te ontduiken, daar hij achlereenvolgens verschillende namen voerde en zich nu eens baron Von Ilode- stein, dan weder Spanizer, of .ook wel Froundlieh noemde. Naar men vermoedt, heeft hij naar Holland do wijk genomen, waar de politie bereids van zijn mogelijke komst verwittigd is. Die- beide secondanten hebben zich eveneens door de vlucht aan de nasporingen der politie onttrokken". „Dio ellendeling schijnt nog te leven", riep Eduaid toornig uit, „anderen blaast hij het licht -uit, en het zijne blijft tot groot nadeel van do wereld branden. Zoo ik den kerel nog eens onder mijne handen krijg, is zijn laatste u,ur geslagen. Zulke wezens zijn gelijk aan wilde beesten, men bewijst de menschheid een grooten dienst wanneer men de, am de er van zuivert." „Om Gods wil, lid aard, neem u toch in acht. Ach, ik ho-op maar, dat ge dien ms.i nooit weer ontmoeten zult, want zoo gij er liet lev-en bij inschoot, wie zo-u er overblijven om uwe droeve moeder to troosten, en wanneer gij hem mocht dioden4 dan hadt ge, al is het nog zulk een booswicht, toch een moord op uw gek weten, - Het spijt me dat ge dit bericht hebt gelezen, nu is uw haat tegen dien man opnieuw opgewekt, en zoo even, toen ge -u.it de- kerk kwa.amt, waart gij zoo ge sticht. Als men christen wil zijn, moet men vergeven en vergeten". „Dat alles is goed gezegd, moeder, maar ik goloof, dat ik reden heb om mjj over dien Spantzer te beklagen. Doch in uwe nlaats zou ik mij maar nie-t npodelpos beangst maken, want ik geloof niet dat bij nog lang uit de handen dor politie blijven zal". Onder het spreken dezer woorden stond hij op, -en maakte zich gereed om te vertrekken. „Wees maar niet bezorgd moeder", zei- de hij, baar een hartelijkon kus op de lippen drukkende. ,,'t ZaL zoo slim niet loopen. Als ik vanmiddag met u liet diner heb gebruikt, dat zeker wel smakelijk zal zijn, omdat bet Zondag is, kunt ge er pp aan, dat mijn haat koelen zal. Nu, tot wederziens, ik ga nog eenige patiënten bezoeken. Om half vijf kom ik Jehuis, en dan blijf ik den ganseden avond bij u". „Nu,, dat is goed", hernam zij, en volg de hem tot aan den straatdeur, welke zij opende, terwijl zij hem, toen hij de stoep afging, nog' oen „goeden dag" nariep, waarin ei&ne zachte trilling barer stem van voldoening ©n blijdschap te gelijk getuigdie, _.j tj lli; iVRWIENDE HOORDSffiUK.. ">i 'K V*r£ Den volgenden Dinsdag bracht Eduard movro-uw Traumbach reeds vroeg oen be zoek. Hij vond haar in den meest ge- wonschfcp.n kalmen zielstoestand. Zii ont ving hom in de voorkamer en was reeds gent-et gekleed, daar zij het voornemen had dadelijk na het ontbijt met Clara eene wandeling' te doen", „Wil ik u eens wat nieuws vertellen?'' vroeg zij den dokter. „En wil ik eens raden wat het wezen zal?" was zijn wedervraag. „Dan is het ook geen nieuws meer voor u", zeide zjj; „uu, laal eens hoorcu" „Dat go u voortaan niet meer zult te beklagen hebben over de eenzaamheid waarin uw huis zich voortdurend bevond, het vooruitzicht bestaat dat gij buren krijgt, - en ik geloof u hiermede geluk te mogen wenschen", „Hoe weet gij dit, door wien is 't Verteld?" vroeg zij met een blijden lach, „Ik heb in de courant- gelezen dat er een plek gronds verkocht is in de onmid- dellijue nabijheid van uw huis. Dit moest natuurlijk zijn om er op te bouwen, en zoo ik' daaromtrent nog eenigen twijfel mocht voeden, deze werd opgeheven toen ik zoo even de plaats van uwe woning naderde, en ontdekte dat men bezig war opmetingen te do-en en er dus reeds een aanvang mede had gemaakt. Wie te uw gelukkige huur?," L J K (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1