DERDE BLAD. Zwijgen is goud! Zaterdag 14 Februari 1920. b-i— Eene zeer behartigenswaardige les geeft Ons de H. Jacobus, waar hij schrijft: „Ie dere mensch zij ijverig, om te hooren, maar traag o<m te spreken." De onnadenkendheid toch en de lichtzin nigheid, die ons tot noodeloos en overtollig spreken aanzet, is oorzaak van veel kwaad en van ontelbare rampen. En ach! hoe weinigen worden er ge vonden, die hlun woorden voorzichtig Wik ken en wegen. Diezelfde Apostel noemt de Ongebreideldheid der tong een wereld van Ongerechtigheid. Van groot, heel groot belang is der halve een gepast stilzwijgen; niet echter een somber en onhebbelijk stilzwijgen, het welk getuigd van een zwartgallig gemoed, Daar zijn er, zegt de H. Schrift, die zwijgen, omdat zij geen redeneervermogen bezitten en daar zijn er, die zwijgen, om- Idat Zij kien bekwamen tijd van spreken .weten af te wachten. Het gepast stilzwijgen is de karakter trek van een wijs en voorzichtig mensch, Jdie zijn tong bedwingt, totdat de noodza kelijkheid of het nut van spreken gebleken ,|s. Zulk stilzwijgen is de trouwe wachter ivan het hart, die daar de praktijk onder houdt van alle deugden. Hij handhaaft de godsvrucht en beschermt den godsdienst. 'SVant. zoo 'iemand meent, dat hij gods dienstig is, maar zijn tong niet beteugelt, jdiens godsdienst is ijdel. Het stilzwijgen bedwingt de hartstochten ook tegen de Woede en den laster onzer vijanden. Zóó Was het silentium triumphale van den Za ligmaker tegenover Zijne rechters. Het stilzwijgen is tevens de groote leer meester van het gebed en de ingetogen heid. Het is zo-o goed en zoo zoet, dag aan dag in stilte het heit des Heeren te verbeiden. In dusdanige eenzaamheid spreekt Go:d tot 's menschen hart, en laat daarin zijn bovennatuurlijk genadelicht schijnen tot voortgang in de deugd en tot alge- Seele opheffing der ziel tot God. Bij het spreken staat ook vaak onze eer en goede naam op het spel. De (Veelspreker toch' wordt lichtelijk voor on nadenkend en luidruchtig, voor blufferig len pocherig gehouden. Hij heeft spoedig Zijn crediet ingeboet. Men gelooft hem iniet meer en zal hem weldra bespotten en voor dwaas schelden, votgiens deze Uitspraak van den H. Geest: De dwaas vermenigvuldigt zijne woorden. De lippen der onvoorzichtigen zullen zotternijen uit spreken. Het hart der dwazen ligt op hunne >ng;. Bovendien loopt de veelspreker ook 'groot gevaar Zijne deugd te verliezen. Het is de waarschuwing! van den wijzen Ko- .ming! Salomon: In multiloquio non decrit peecalumWaar veel gesproken wordt, zai ,'lde zonde niet ontbreken. „Velen heb ik er gekend, zoo getuigt de H. Ambrosius, die al sprekende tot zonde zijn gekomen, slechts één enkele, die al zwijgende tot val -is geraakt." Wanneer het water buiten zijne oevers treedt vangt het lichtelijk slijk en modder. Eén misplaatst woord kan een jarenlange farnilieveete veroorzaken. En wat komt er terecht van het gebed en van de ingeto genheid b-ij een praatziek mensch? Zijn geest is voortdurend verstrooid en zijn hart uitgestort en gelijkt op een open stad zonder muren of poorten, waar de vijand van alle kanten binnendringt. De poorten onzer ziel, zegt .de H. Gregorius. Zijn de inhouding en de breideling on zer tong, welke haar beveiligen tegen de aanvallen des duivels. Smeeken wij daarom met den Koninklij ken Profeet en Psalmist David: „Stel Heer, een wacht aan mijnen mond, en een gele- g'enhc-idsdeur aan mijne lippen, opdat ik nite.t valle in woorden van ongerechtig heid," Wie niet zondigt met de tong, Üéze is een volmaakt mensch! Inderdaad, wie niet zondigt door het woord, kan zijn geheelen persoon in be dwang houden. Verneem de treffende vergelijkingen van Iden H. Apfostel IaoobusWij beteugelen het paard door het een toom aan te leg gen, en wij leiden het waarheen wij ver- Kiezen; zonder gebit zou het paard op hol slaan. Wij besturen het grootste schip door een klein roer; met één handdruk van den stuur man wenden wij het naar den koers, wel ken wij begeereu. Is echter dat stuur defect of vermolmd, het schip geraakt op klip of zandbank. Eén vonkje steekt een heel bosch in brand; één kwade tong bederft een heele parochie. Wij menschen heerschen over de vogelen in de lucht, over de vissehen in het water, en over de dieren van veld en woud, en niemand weet zijn tong te be dwingen, dat onrustig kwaad vol doodelijk vergif. Met diezelfde tong zegenen wij ,uoid onzen Vader, en vloeken wij den even- mensch, naar Gods voorbeeld geschapen! Op die tong1 komt Jezus rusten in Üe H. Communie en met diezelfde tong spre- xen wij onkuische taal! Neen, mijne broe ders en mijne zusters, dat mag onder ons me: plaats, vinden. Wie onder ,u wijs en ordelijk zijn wil, toone zijtie werkzaam heid m zachtmoedigheid en geduld en eer baarheid. Luisteren wij naar deze schoone vermaning van den H. Augustinus: „De dienaren Gods moeten in hiumnen omgang, tn hunne gesprekken, zedig zijn, ernstig voorzichtig, godvruchtig, zonder verwijt of aanstoot, opdat al wie ons ziet en ai' wie bins hoort getuige: .Waarlijk deze menschen Wier omgang zoo uitstekend en zoo vol- "a s' inderdaad kinderen Gods Alkmhar, idem 14en Februari 1920 M. P„ Al OOMS, D. ^ProvmGtaai wT®üw$ ZUIDSCHARWOUDE. ZülD-SCHARWOUDË. Vergadering v. den Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gaderde alhier Donderdag j.l. De voorzitter opent de vergadering, waarna de secretaris de lange notulen leest die met algemeene stemmén goedgekeurd worden. Do voorzitter leest de verschillende inkom sten en uitgaven, loopend tot een gezamenlijk bedrag van i 10250.74. Er bleek, dat er zich in de kas van het levcnsmiddelenbedrijï liog een saldo van f 15.61 bevond, wal juist bevonden werd. Goedgekeurd is teruggekomen van Ged. Sta len de begrooting over het dienstjaar 1920. Ingekomen is een dankbetuiging van den lieer P. voorde bekomen loonsverhooging. Van de Gêmeente Broek-op-Langendijk kwam Len schrijven in, waarmede zij te kennen geeft dat ze niet kan ingaan op een voorstel tot samenvoeging der gemeenten. B. en W. stellen voor de suppieloire begroo» ting op te maken. Van J. G. D., gemeente-ontvanger kwani een verzoek in om toeslag op zijn pensioen. li. en \V. stellen voor 25 pCt. te verleenen dal zou zoowat f 54 por jaar bedragen. Aan genomen. Ged. Stalen deelen de mcening mede vat den Minister van bmncn'.andsche zaken, die het niet eens is met den raad omtrent de min dering op het schoolgeld. B. en W. stellen voor op het stuk in te gaan. Aangenomen. De klokkenist zond een Verzoek in om verhooging zijner wedde mei terugwerkende kracht lol 1 Juli 1919. Thans geniet hij' f50. B. en W. stellen voor het op f80 te bren gen. Aangenomen. Hel verslag van de commissie lot wering van schoolverzuim1 is ingekomen. B. en W. stel len voor liet voor kennisgeving aan.te nemen. Aangenomen. Ged. Stalen stellen voor de jaarwedden van de ambtenaren van den Burgerlijken Sianl lx herzien Aangenomen. Ged Staten zeggen, dat de huurwaarde van de woning van (iet hoofd der school zou vastgesteld worden. B. en VV. meenen, dat dit reeds gedaan its, hel werd namelijk op f300 gebracht. Het voor stel van Ged. Staten is slechts een formaliteit. Do heei Kramer vraagt of liet hoofd der school hel recht heeft te eisehen dat die waarde op nietopoger dan 10 pCt. van zijn salaris bepaald wordt. Do voorzitter meent dat hij recht bezit te kiezen tusschcn 10 pet. of de volstrekte huurwaarde van het huis. Van Ged. Staten is verzet ingekomen tegen vastgestelde bepalingen omtrent den hoofde- lijken omslag. B. en W. willen hel nu brengen op 80 cent voor f150—f250 en 120 cent voor moer dan f250. Aangenomen. Ged. Staten stellen de vraag of er niét mcel- herzien worden in de kwestie genot van vrij wonen toegekend aian Burgemeester, Ontvanger en Secretaris. B. en W. mceuen dat die huurwaarde huiten het loon om is toegekend, en dat dit zoo blij ven moef. "Aangenomen. Een voorstel lot adhaesie-bctuiging aan een verzoekschriil van de gemeente Sniailingerland om1 de rijksbijdrage in het pensioen vim Bur gemeester en Secretaris op 50 pCt. te brengen. De voorzitter memoreert dat. hst rijk thans 1/4 lol oen maximum van f 600 uitkeert. R en W, meenen er niet te mcelen op in gaan, en dit wei omdat de vereeniging van Ned. Gemeenten reeds een adres naar God Staten gericht heeft in deze zaak, zoodat er kans is dat zoo e,r adhaesie betuigd wordt het rijk zich ha-ast to gemoot te komen, om aan de hoogere eisehen van de vereeniging van Ncdeilandsche gemeenten te ontkomen. Laten wij' afwachten. Do gemeente Ransdorp zond een voorstel in tot adhaesie-betuiging aan aan adres, vra gend de algeheele "afschaffing der plaatselijke belastingen. B. en W. willen het stuk voor kennisgeving aannemen, omdat zij geen mogelijkheid zien tot de vervulling van het uitgodrukt ferlan- gen over te gaan. Do heer Berkhout geeft toe dat het stuk een vagen inhoud heeft, maar er zou iets goeds uit kunnen geboren worden. De heer Bekker meent zoowat het tegenover gestelde. i 1 1 Ten koste van het algemeen zullen er fan tastische uitgaven gedaan worden. De heer Zeeman wijst er op, dat er ook kaïll. is dal de gemeenten hun nu reeds zoo geringe zelfstandigheid heeleinaal verliezen. Het voorstel B. en AV, wordt aangenomen. B. en W. hebben besloten de voorgestelde leeoing van f 12500 voor uitbreiding van het electrisch lichtbedrijf terug in te trekken, om dat er geen ziel is die tegen het bepaald pCt. leenen wil. B. en W. zullen met een gewijzigd voorstel komen, waarin het procent van 51/2 op 6 gebracht is. Aan de beurt komt nu de bespreking van de salarisregeling dér beambten en werklieden van de gasfabriek, voorgesteld door de gascommissie. De heer Kroon leest een lang schrijven voor waarin hij er zijn spijt over uitdrukt dat hij zich met de gedane voorstellen niet vereenig-en kan, hij is p.l. tegen alle verhooging, .omdat bij een Jager terugzakken der prijzen van le vensbehoeften de loonen dan te hoog zullen zijn in evenredigheid van de eerste kostprijzen. Spr. zal piles niet zeggen wat over deze zaak in verband met de commissie te zeggen is want dat zou Jiertt in een openbare vergadering te ver leiden, ,maar het is een feit dat, moest hij er lo-e overgaan, zijh houding gerechtvaardigd was. De voorzitter noodigt den heer Kroon uit zijn houding ,te rechtvaardigen, want wat hij ge zegd heeft is van dien aard dat zijn houding 1111 minder dan ooit gerechtvaardigd Js; hei heeft den voorzitter ten zeerste verwonderd dat de heer Kroon toen hij zitting had in de Com missie, hij maar liefst gezwegen heeft. Door de commissie js geen lichtvaardig besluit ge nomen, zooals de heer Kroon het wil doen uitkomen. Daarbij heeft iedereen den indruk gekregen dat de heer Kroon het .eens' wa.S met net met alg. stemmen genomen besluit. De heer Kroon wil beslist geen uitleg geven in een .openbare veTgaaering. Do voorzitter: Hel is toch een openbare zaak. Dé salarissen, zijn toch openhaar! De heer Kroon: Het een houdt verband met het ander. Sommige personen zouden er misschien aanleiding tot onaangenaamheden in vinden. De voorzitter: Als u zoo blijft doorgaan doet dit u meer kwaad dan goed. Wat zal men niet al gaan meenen dat er in de commissie besproken is? De heer Kroon gelieve zijn hou ding te rechtvaardigen in deze. Do heer Kroon meent, niet meer le moeten ztggen, dan hij reeds Seed De voorzitter stelt voor tot b'ehandelirt6 over te gaan. De heer Zeeman meent, dat van nu af aan de zittingen van de commissie openbaarheih moet gegeven worden, anders ia dit na de woorden van den heer Kroon een onvoor zichtigheid. Ook den heer Berkhout is de meening toege daan dat men de pers uitnoodigen moet. Do heer Zeeman wil weten of de besprekin gen enkel de salarieering betreft of wel oos. de andere verbeteringen. Da voorzitter: Op het oogenblik is enkel de salarieering aan de orde. De heer Zeeman: Er staat in de clausule vermeld, dat er geen bijbelrekkingen mogen aanvaard worden, de directeur moet zijn ~pe» soon ten volle geven. Aldus zal ook zijn di recteurschap van de brandstoffen-commissie ver vallen. üe voorzitter deelt mede, dat er voor deze zaak een uitzondering bestaat, overigens is er uitdrukkelijk bepaald dat geen der beambten en bijverdienste aanvaarden mag. De heer Bekkcr maakt de berekening van het loon van den directeur, 't zal ie zame* zcowat f 4500 worden, dat is niet te houden, spr. stelt een voor déze regeling slechts voor den duur van 5 jaren te laten gelden. De heer Zeeman zegt, dat e.- naar voren gebracht is dat ads de lagere salarissen ver. hoogd worden do hoogere liet ook moeten wón den, maar het is toch een vastgesteld feit, dal het hier niet gaat o-m levensvraag voor den directeur; spr. kan zich met het voorstel niet vereenigen, hem- moet de opmerking van het hart, dat in verhouding het loon van del directeur te hoog boven dit der andire.i staal. Laat c-ns eerst de lagere salarissen verbeteren, en wat van het overdreven loon van den direc teur ainemen om het aan dc arbeiders toe te kennen. De voorzilter zegt dat de directeur zijn heele persoonlijkheid moet geven en daarbij een hcoge verantwoordelijkheid heeft. De heer Berkhout wil het directcursloon behouden zooals het thans is, men moei ook rekening houden niet de Iastenbeteler-s, spr. is zelfs tegen een termijn van 5 jaar. De voorzitter deelt mede, dat dc salaris- verho-ogingen een gastariefverhoogmg tengevol ge zal hebben, en dit wel o-vfer eea bedrag val 1/2 cent per M3. De heer Kramer meent, dit hel salaris naar. bekwaamheid moet zijn, anders krijgt men iemand die niet voor zijn taak berekend-ii. Sp- wil weten met hoeveel hel administrateurschap daL door den directeur wordt waargenomen ver goed is Do voorzitter:, Dut wordt £650 na twee ar dienst. De heer Zeeman wil het eindsalaris op f5300 vaststellen. Nu ko-nil hc-t voorstel van dc gascommissie in stemming en wordt verworpen, vóór stem den de heer C. Kramer en tegen dc hee-rén G. Bekker, C. de Jong, J. Gro-cn, P. Zeeman, P. Berkhout, J. Kroon. De heet Bekker trekt zijn voorstel in om de ve-rhooging over 5 jaar te laten gaan. In stern, ming wordt gebracht het voorstel-Zeeman (eind salaris 13500) en aangenomen met 4 stem men voor, 2 stemmen tegen en één blanco. De heer Kroon onthield zich. In stemming komt nu het salaris der kler ken f 1300 met een toeslag van f 50 op een maximum van 10 ja-ren. Men stelt voor lie! ma ximum op 5 jaren te brengen. Aangenonlcz In stemming komt nu het salar.s le klerk- incasseerder (f1200 met toeslag £50 op een maximum va.n 6 jaar). Men stelt voor het maxi mum op 5 jaar le brengen wat verworpen wordt. Aangenomen naar het voorstel der gas- cc-inmissie. In stemming kómt het loon van den 2e klerk incasseerder (f 1000 met toeslag van f 50 op een maximum van 8 ja-ar). Als voor le aa:> genomen. Het salaris van den haas f 1750 met toeslag van f50 op een maximum van 9 jaar wordt eveneens goedgekeurd. Ook dit van de fitters, stokers, grondwerkers, hulpslokers enz. (zie verslag Ncord-Scharwoude) wordt na een korte bespreking ongewijzigd aangenomen. (Wordt vervolgd). BEEMSTER, DEEMSTER, R. IC. Volksbond. V-er. gads-ring Woensdag j.L bij G. Schippers van de oprichting van den R, K. .Volks bond. I>o .WelEerw. heer Kapelaan opent met gebed de vergadering en het doet spr. pen groot genoegen een groote opkomst -te zien. Met blijde opgewektheid open ik 'de ze. vergadering. Mot dit slechte weer, dacht ik al zou do opkomst wel toornend wezen, maar is schitterend. Een woord van welkom aan den presi dent van den Volksbond den heer Smit, .en dat gij allen zijn rede m-oiogt aan- hooren en hopen op liet welslagen. Hierna komt de geachte spreker aan het woiord. Heit do-et spr. ook een waar genoe gen, de groiote opkomst te zien. Ook ik, alduts spr., w.as bang door het sleohto weder eon geringe opkomst, maar al is het w-eier slecht, een reuizeno-pkoimst. de katlio- liteke mannen zijn opgekomen. Als ik spreek van katholieke mannen, dan denk ik aan mannen van de daad die ei" prijs op stellen, om aan het verzoek vah* het hoog© kerkelijke gezag te voldoen, om zich ta orga-niseeren in katholieke ver- eeiiigingen. Dat katholieke mannen zich schikken naar dat geza-gi Wij hopen dan dezen avond hier te stichten een R, K. Volksbond .Wie waren de eersten, die de stoot ge- gtev-en hebben? Hot was Pastoors z.g. ien enkele vrienden, die krachtig en sterk, da kreet aanhieven: „Vpiqr Vorstin Kerk -e-n Land" Reeds IOC afdcclingcn zijn zijn er gevestigd. Nu te ontwaken uit Üen socialen slaap. Döt Heuzen-leger dat zulke flinke sla gten heeft geleverd iii de November maand. Hierna behandelde spr. de Rerum No- varttm. Spr. zegt die zoo pruttelen te gen de arbeidsduur zijn geheel mis. De Paus wensoht een geregelden arbeidstijd de vrouw behoort niet meer in do fabrie ken. Maai* behoort te zijn de engel van hielt gezin. Toenadering van werkman en patroon en van patroon en werkman. Hiér neemt -de arbeidersvereenigiiig een eerste plaats in. Ito 2e vraag: faoc moet de organisatie zijn? V001' alles haar do-el voor oqgen houdie-n bevorderen dé geestelijke en lï- óhamielijke belangen. Ito godsdienst moet bare grondslagen zjjn. Wat baalt liet den arbeider, als liij voordeel behaalt in een dikke boterham, ma.ar schade lijdt aan het geestelijke. Onza organisatie kan zijn alleen een ka' tliolieke organisatie. Pastoors z.g. eras voor 32 jaar bezig dieze vereeniging te stichten. Het was tij dens een Pausfeesü dat do stoot er aan gegeven werd. Hierna somde spr. pp de vele groote werken van den Volksbond. Wanneer man aan heit woord komt met de S.D.A.P. hoort men, dat de geestelijkheid zich niet bo- kommiert over hot lot der arbeiders, maar zich alleen bekommert om zieltjes te winnen. Maar de uitzending van do „Rerum No varum" bewijst het tegendeel. Ook Mgr. CaUiier brengt dank voor het vele, dat drai Volksbond doet. Als do volksbond de organisatie is, hoe kan het dan nog, dat or zoo-veel nog niet georganiseerd zijn. Waarom juist in een Roomsche vereeni ging? Di-o zoo spreken, denken aan de boterham. Diat mag 011s standpunt niet zijn. In een neutrale vereeniging kan mem niet, over godsdienst spreken, men kan geen vaandel ontplooien, dat heerlijk symbool der eenheid. Alle neutrale véreenigingen gaan over tot het socialisme. Socialist én Rmomsch kan men niet zijn. Mien zegt wel godsdienst is pri vaat zaak, maar dat is niet zoo-. Spr. be handelde verschillende uitspraken, waaruit duidelijk bleek hoe socialisme en Room sche zijn onvereenigbaar is. Ten 3c. hoort men wel eens het is toch een rommel, waarom' georganiseerd Maar gij alten zijt overtuigd, dat de le vensvoorwaarden thans oneindig vèel be ter zijn dan voorheen, en daar hebben wij 25 jaar voor gezwoegd en gewerkt. Of is het heden niet prachtig, hoe de oude van dagen worden geholpen. Rpr. bracht een woord van hulde aan Talma zg. Verder een woord van hulde aan Minister Aalberso den uitvoerder der wetten, welke de link- schie regoering had laten liggen. Het is al weer door den drang van ouzo organi satie, dat deze voordeelcn zijn verkregen. T011 4e: liet maakt zoo uithuizig, dat is ook e-en argument. Wanneer men oena een keer in do maand o-f om de tweo maan den vergadert-. Dat maakt don mensch niet uithuizig, maar toch zijn e-r helaas zulke menschen, het is lakschheid ea onverlschfil- •ligbeid o-m zich niet te organiseeren. Het zijn fteesehentrekkers. Maar ik geloof hier met mannen te do-en te hebben, die zich Eoonisoh willen veroenigen. Men hield in den oorlog weddenschappen, welke tronen zouden blijven bestaan' en welke over de straten zouden rollen. Maar een wedden schap van den troon van den Paus, daar heeft men zich niet aan gewaagd. Hoe do uitslag ook is geweest, do Pauselijke troon slaat nog onwrikbaar vast. En al hebben zo den Paus niet uitgenoodigd ter vredesconferentie, wij zien met liefde en hoogachting naar hein op. Sluit u aan als één man bij den R. K. Volksbond. Neutraliteit bestaat niet.. Men moet als onderdanige kinderen in een Room sch-o organisatie. Do spr. verzocht allen op te staan waaraan allo aanwezige voldeden. Ik dank kapelaan Berkhout voor zijn vele moeite on do ijver waar mede hij' getracht heeft, om deze vergadering te doien slagen, benevens een woord van dank aan den heer Noë., uit de Rijp. Het a-anlal leden in het Bisdom Haar lem loopt al naar de 30.033. Hierna een kwartier pauze. Waarna be handeling dér statuten. Na voorlezing nam de WelEerw. heer- kapelaan het woord. Het was spr. aange naam dat er zoovelan zich hadden opge geven. Ik dank den lieer Smit die u zoo- duidelijk heeft doen inzien, o-m u te v-ereenigen in Roomselie Bonden. Ik hoo-p, dat de Beemster oen bloeiende afdie-eling moge wezen. Allen mijn harte lijke dank voor uw opkomst. Hierna werd het „Wien Ne/irlands bloed" gezongen en sloot de WelEerw. heer ka pelaan met gebed deze goed geslaagde vergadering. Waterschap. Bij de Donderdag ge houden stemming voor de verkiezing voior bet „Waterschap de Beemster" voor hoofd ingelhnd werden do aftredende Jhr. va!n Merl-en en de heer J. Brommersma herkozen en in de vacature waren candidaalt gceteljd de heeren: Jac. Bakker (Vrijz.), J. Geertsema- (Vrijz.) en G. Bltee- kef Oz. (R.K.) zoodat gekozen zijn 5e affcr. en in de vacature den heer O. Bloc ker (R. K.) BEEMSTER. Ingelanden. Volledige uitslag der gehouden verkiezing voor in geland voor het waterschap de Beemster. Uitgebracht 324 stemmen. J. Brommers- ma 282 st. aftredend, herkozen. Jhr. Mr. B. C. van Merlen 274 st. aftredend, berk. in de vacature Hartog gekozen. C. Blee- ker r.k. 165 st., voorts bekwamen de hiï. Jac. Bakkér 134 st. G. J. Geertsenra 28 st., P. Smit 6, O. Otjes 3, IJ. Hartog, 3 st., Jb. Sluitemaker 2, C. Bleeker 1. DGMOND-BINNEN EGMOND-B1NNEN. Propaganda. Woensdagavond hield de B. Kath, Kies ver-, oeniging haar jaarvergadering. Tot deze bij eenkomst waren ook de vrouwen uitgenoo digd Zij waren eet ter slechts in klein getal opgenomen, wat zeer jammer was. Vis spre ker zou optreden de heer J. A. de I.obel van Haarlem De Voorziticr opende dc vergadering nij den Cnr, groet, hcelte de aanwezigen welkom 011 wees er op, dat hij 11a ongeveer 20 jaat voorzitter der Kiesvereeniging le zijn ge- 'weesl, thans voor de eerste maal de' aanwe zigen kon toespreken met: dames en hoereit De notulen der vorige algemeene verg. wer den gelezen en goedgekeurd. De penningmeester legderekening cn ver antwoording af, Waaruit bleek, dal er f 63,281/3 in kas was I11 verband mei de toetreding van vrou wen tot de vereeniging werd liet r-eglemenf in dien geest gewijzigd. Na deze werkzaam heden kreeg dc heer die Lob-al bil woord. Staande voor een vergadering, waarin de vrouwen verreweg in de minderheid wareil, terwijl hij juist liet omgekeerde verwacht liad, was liet moieilijk een keus te doen voor liet onderwerp van den avond Slof was er in overvloed: oorlog, revolutie, werkslaking, socialisme, vrouwenkiesrecht en wal nicl al. Over de laatste zaken mocht wcf eens ijls gezegd worden, want dc laatste verkiezin gen brachten bij de vele socialisten reids 50 -roode dames in de gemeenteraden. Il-n socialisten zijn 011s als propagandisten verre, voor geweest, en nu slaan zij tegenover 'ons als sterke vijanden: dc strijd der toekomst zal zijn die tusschcn Scciilisme cn Chris tendom Om een goeden kijk in de toestanden cn een begrip van onzen tijd te krijgen, nioAiidin spreker het nuttig de ontwikkeling der maat schappij na te gaan in de laatste 100 jaren. In het begin der 19de eeuw zat men onder de naweeën van de Franschc revolutie, onder de o-drlogen van Napoleon. Toen was het pa rool: „vrijheid". De vrijheid zou geluk bren gen. De godin v. d. vrede werd op den troon geplaatst Raak en vaak humoristisch.schetste spreker het liberalisme, dat sindsdien aller" de-ort-ok, zelfs de Katholieken, zoo-dra ze builc.i de kerk waren, en toch telden die Kath niet mee onder de verlichte vriie-manneii. de liberalen Doch liet liberalisme lieeft hel beloofde geluk niet kunnen brengen; het leid de lol zelfzucht,"' tot kapitalisme in de on gunstigste beteekenis; het stelsel mo&st wel ineenstorten Toen kwam de oorlog, die a-a gevolg was van de ideeën en wereldbeschou wingen van het liberalisme, en in den oorlog gingen de oogen van velen open: leg-jnovor! do heerschzuchl, de zelfzucht, hel kapita lisme kwam miet groote macht in opstand, het socialisme met al zijn uitwassen. E11 nu is aan dit stelsel de toekomst; wat liöt liberalisme niet geven kon, zal nu het soci alisme moeten brengen, het groote geluk hier) op aarde. Spreker behandelt vervolgens op zeer gjes- lige wijze hel socialisme cn de socialisatie. Wat dit laatste eigenlijk was, kon spreker niet precies zeggen, er was een commissie, in.ge-i steld om dat nu eens juist uit te zoeken. En vriend Duijs, die het in Hoorn ook niet precies wist te vertellen, had de socialisa tie toch maar slerk aanbevolen, omdat de wereld nu toch eenmaal zoo gemeen cn slecht was, dat gerust een proef genomien kon worden, -hel zou er niet beroerder op wor den Enk.ele dingen wist spreker over die onvolprezen socialisatie echter wel mee le doelen: en die dingen sloegen in! Wij kunnen den spekerr niet in zijn prach- ligen toespraak van anderhalf uur volgen, maar willen toch nog even vermelden, lioe scherp liij aantoonde, dat de socialisten niet tegen godsdienst zijn, neen erger, ze zijn) tege,ii( God zelf, en hoe geestig hij Troelstra, hekelde met zijn brief van den Paus aan president Ebert. Nog schelste spreker den toestand der vrouw in den heidenschen tijd. en wat het Christendom van haar gemaakt had. Hoe zij nu de gelijke van den man was geworden, maar daarvoor ook moest trachten zicli op die hoogte een waardige plaats te verzekeren. Ze kan nu eenmaal niet meer builen do politiek blijven, onze "wet geving grijpt te zeer in in het dagelijksch leven. Senitterend was de slot-pcroratie, waarin spreker den stervenden Marcus Aurelius voorstelde, die het mensclidom oen stelsel had willen geven om gelukkig te zijn, maar helaas had, en die op de vraag 'dor omstanders antwoordde, dat ze zich nu wenden souden naar dc opkomende zon tol den nieuwen kei zer, Commodius, die de wuftheid in per soon was. Marcus, het stervende liberalisme, Commodius, het oplevende socialisme. Maar wij, Katholieken, wenden ons tol een ander© zon, tot den -Christus, de zon die nimmer ondergaat. De tijd" was voorbijgevlogen, zóó wist do heer de Lobel zijn gehoor te boeien. We weten zeker, dat velen spijt voelen niet tor vergadering te. zijn gekomen, nu ze door do aanwezigen met zooveel geestdrift van den spreker hjnoren vertellen! De Z.Eerw. Heer Pastoor dankte sprekex en cioopto hem spoedig hier weer ij zien Ilij verzekerde hem dan een volle zaal Wellicht zullen er een paar bijeenkom sten belegd worden .uitsluitend voor vrouwen, oini haar wat meer nog in de politiek op te voeren •Allo aanwezigen gaven zich pp als lid der 'Kiesvereeniging. EGMOND1 AAN ZEE. EGMOND AAN ZEE. -121/2-]' a rig) bes staan. Op 1 Maart a.s. Zal 't 12',2-jaat geleden Zijn, dat Üe R. K. Bijzonder^ School hier werd geopend. Met het oog op den besloten tijd zal het feest voor loopt® alleen kerkelijk worden gevierd. Op dien dag1 herdenkt het Hoofd der School, .de heer H. R. Garritsen tevens' den dag, waarop hij' voor 12V2 jaar aan deze school als zoodanig! verbonden werd. HEER-HUGOWAARD. 0EERHUGOWAARD. Priesterjubilé. Mor ge,n (Zondag) viert de Weleerw. hee# O. S. Dieesing (li. Dionysiuö) zijn 12y*« jarig prteterjubilé. l.j- 1 y .-..jjii' HOORN, r 1 - HOORN. 121/o-jarig priestx*. De Wef leerw. hoer li. A. Roozen, kapelaan alhletf viert morgen (Zondag) Zijn 12y,-jarig prie» fcerjubilé, iül f .VOLKNDAM. 'i 1 'A!'; MOLENDAM. Priesterfeest. KapelalaMiW, G. D|eesin'gi alhier viert morgen (Zpndag) Zijn 12yrjafig prtest<afwL 1 1 Jy-é

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 9