NIEUWS* EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOÖ R D- H Q1,1, A Nb BUITENLAND ON o. 40 Woensdag 18 Februari 1^20. 14e Jaargang Verschijnt dage 1 Ijks HOF ALDAAR. - Te!ef@©n; SS" 433, Ontkenningen baten niet FEUILLETON. Het witte huis. OlVlS BLAD Abonnementsprijs: j Per kwartaalf 2,—, franco per post f 2.50; Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. Advertentieprijs: Van 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0,26; Reclames per regel t 0.75Rubriek „Vraag en aan bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan alle abcnné's wordt cp caiwr»cg gratis een polis verstrek^ weik© h©n verzekert tegen ongevaslen tot een bedrag van f600,—f 400,—f200,-, fflOO,—f 60,—f35,— f 15.— fer-1- Dat David Wijnkoop en zijn revolution- liaire kornuiten, ofschoon danig in 't nauw gebracht, door de onthullingen van het ,3a n dels blad" over het op 3 februari eu volgende dagen in de Hoofdstad gehouden Communisten-congres, het beslaan van ©enig verband tusschen dit congres en de Jtaking der havenarbeiders, zouden loo chenen, och, dat was gemakkelijk te voor zien. Wijnkoop ontkent eenvoudig, dat de Sov jet-regeering in Rusland, diamanten en andere edelgesteenten voor het voeren van revolutionnaire actie en voor sta kingen, ter beschikking van het Uit voerend Bureau der Communistische in ternationale zou hebben gesteld. Ook aan het niet te loochenen feit, dat E. Bouwman en H. Sneevliet, zijn geest verwanten, respectievelijk voorzitter en penningmeester der anarchistische N-cderl. Federatie van Transportarbeiders, op het Congres aanwezig waren, tracht hij een keel onschuldigen glimp te geven. Bovengenoemde heereu zouuen het Con gres niet als afgevaardigden, maar alleen als gasten hebben bijgewoond! Die uitlegging van zaken door David Wijnkoop met zijn gewone onbeschaamd heid gegeven, is toch wezenlijk ai te naiei. Meent hij nu werkelijk, dat het Neder- landsohe volk het g-ebruik van zijn gezond verstand verloren heeft 011 uit een troep botterikken bestaat? Dat ook E. Bouwman, Voorzitter der Ne- derlandsche Federatie van Transportarbei ders, om Wijnkoop's bewering maar in gang te doen vinden, diens verklaring her kauwt, door op zijn beurt elk verhand tus schen de gehouden communistische confe rentie en de staking in het Transportbe drijf als uit de lueht gegrepen te looche nen, baat den heeren anarchisten niets. Geen verstandige man of vrouw, die eenig geloof aan hun ontkenningen zal hechten. Het gebruik van groote woorden kau de door het ,,Hbld." zoo te rechtertijd gedane onthullingen niet te niet doem Het Amstirüainsche orgaan heeft het echter niet bij zijn verrassende ined-edee- lingen van Zaterdag j.l. gelaten. Tegen de ontkenningen van David Wijn koop c.s., heeft het nieuw bewijsmateriaal aangebracht, door verder nauwgezet ver slag van het communistisch congres uit te yrengen. Wij citeereu er uit: „Op de eougreszitting van 5 Februari 1920, gehouden vau half drie tot zeven uur in den namiddag, kwam aan de orde: De organisatie van het internationaal BureAu. He heer S. J. Rutgers, ingenieur te Amers foort, hield in die bijeenkomst een rede, waarin hij o.a. het navolgende zei: „Lottin heeft Nederland het meest geschikte land voor de vestiging van het Bureau geacht. Daar ie de reactie het slapst, van daaruit kan ook het gemakkelijkst relaties met andere landen worden onderhouden. Dit Bureau zal zich met drie zaken bezig hou den: lo. met de verspreiding van lectuur; 2o. met de propaganda; 3o. met het ter beschikking stellen van fondsen ter ondersteuning van allo bewe gingen en stakingen, die een revolution- nair karakter dragen. 1) Het Bureau zal verbinding moeten hou den met het hoofdbestuur te Moskou. Vóór alles moet het een werkend bureau zijn. Hier wordt ronduit de verklaring afge legd, dat fondsen beschikbaar gesteld wor den door het internationaal Bureau om stakingen, die een revolutionnair karakter dragen, te steunen. En toch durven on Wijnkoop èu Bouw man, met *het onnoozelste gezicht ter we reld te protesteeren tegen het leggen van eerig verband tusschen do huidige sta king in de havens en het gehouden com munistisch congres. O heilige onnoozelheid, zouden we willen uitroepen, als het gebruik van dit bijv. naamwoord, ons hier geen profanatie toescheen. Ter ochtendzitting van G Februari zoo gaat het „Handelsblad" verder waar Wijnkoop als voorzitter optrad, stelde hij aan de orde het voigende punt der agenda: „De actie inzake contra-revolutionaire interventie in Rusland." Bij de tweede lezing luidde het begin der resolutie, door den heer Wijnkoop voorgelezen, woordelijk als volgt: „De vrede met Rusland is een nood zakelijkheid, niet alleen voor het behoud van de Russische Sovjet-republiek, maar ook voor do ontwikkeling van de we reld-revolutie. Deze vrede moet eeu vre de Zijn die gebracht wordt door de ar beiders van de vveieid. Om dit resultaat te bereiken, moeten de communisten vau alle lauden elke stakingsbeweging en elke massale demonstratie gebruiken, om dit inzicht van onze verantwoordelijk heid voor de Russische tovolutie, den arbeiders bij te brengen om den arbei ders te overtuigen dat hunne belangen identiek zijn aau die van Sovjet-Rus land en hun gevoel va.n revolutionaire- solidariteit te versterken." Met deze wijziging van het eerste ge deelte is de resolutie aangenomen, nadat op voorstel van dr. Gorter ze in handen is gesteld van den heer Ruigere, die, ais zijnde op de hoogte van de' Russische re volutie de details nog eens zal kuu uen uazieu." Boveustaand citeereu wii, voor zoover het de ochtendzitting betreft die gedenk waardige zitting van 6 Februari j.l. Op de middagzittiug kwam het nauw verband tusschen het congres o'n de gift, king nog scherper uit. Ook daar presideerde weer David Wijn koop. Behalve do congressisten was aanwezig: E. Bouwman, de bekende voorzitter der Ned. Fed. van Transportarbeiders. „Aan de orde is punt 6 der agenda: „De vakbeweging in verhand met de So v- jeis'. Frayna, een Amerikaansch gedele geerde, houdt een inleiding, waarin hij er op wijst, dat het uitgangspunt van de onmiddellijke actie moet zijn de dicta tuur van het proletariaat; ook acht hij omvorming vau de vakvereenigingen tot de bedrijfsorganisatie of Sovjets ge- wensoht. John Thomas Murphy, een Engelscb gedelegeerde, wiens rede door prof. Ma- uoury wordt vertaald, is vau oordeel, dat vertrouwensmannen zich in de werk- liedenorgau isaties moeten begeven, om de revolutionaire ideeën ingang te doen vinden en tevens om de organisaties los te maken van de aan hnn bureaux vast geroeste vakvereenigingsleiders Hij ein digt met de opmerking, dat het Congres niet te veel waarde moet hechten aan vas te vormen der vakbeweging; het komt óp de revolutionaire gezindheid aan en niet op den vorm. De heer E. Bouwman zet daarna uit voerig uiteen, dat uit een deel van de onafhankelijke vakbeweging, tot welk deel ook de transportarbeiders beboe ren, het anarchisme is verdwenen en dat in de plaats daarvan een bewust revolu tionair streven merkbaar is. De onaf hankelijke vakbeweging wenscht niet mede te doen aan de opvoering der pro ductie, omdat daardoor het kapitalisme in stand wordt gehouden. Wij zullen de ze maatschappij afbreken. Wij moeten ons niet blindstaren op den „vorm" der vak beweging; 't revisionisme, dat thans in de onafhankelijke vakbeweging in Ne derland opkomt, zal wel verdwijnen. Men leze aandachtig de hierboven aan gehaalde, afgeronde stukken van het ver slag der communistische conferentie en men zal met ons tot de conclusie, komen, dat er van Wijnkoop's ontkenning eu kwa aie- verontwaardigde protesten, geen stuk heel blijft. Praatjes, zooals do „Tribune" ze weer opdischt: o.m. dat 't „Handelsblad" eu de politie geiueeuu zaak maken, om de ha venarbeiders, zooals zij hopen, te provecee- ren, vullen geen gaatjes. Het is, zooals „Het Volk" ditmaal juist zegt: met eeu paar groote woorden en pitsvondige uitvluchten, kunnen YvijUkoop c.s. zich niet van do zaak afmaken. Onzerzijds wenschcn we hier in het licht te stellen, hoe roekeloos het spel is. dat individuen als Sneevliet en Bouwman met groote Nederlandsehe belangen spelen en die belangen ondergeschikt maken aan hun zucht om het met eeu revolutionnaire poging eens te probtereu. De omstandigheid dat men van hieruit wil trachten in. Noord-Amexika, Oost- Azië, Spanje en Mexico revolutionaire bu reaux op touw te zetten, bewijst hoezeer het streven onzer regeering gerechtvaar digd is om het vreemelingenverk(_er in ons land aan controle te blijven onder werpen. Op onze regeering rust do plicht om te trachten te verhinderen, dat hier complot ten van dezen aard op touw wordeu gezet. Lgen vreemde regeeriugen. De onthulling van liet „Handelsblad" hebben o.m. aangetoond, dat in ons land siuwe en met hardnekkigheid volgehou den pogingen in 't werk gesteld worden, om de mensthen rijp te maken voor het militairistisch Wovjet-imperalisme op het voorbeeld van Rusland. Verder is er uit'gebleken, dat, om daar toe te geraken, men van de gelegenheid heeft gebruik gemaakt, die zich voordoet door de slaking in het Transportbedrijf. En ten slotte zien wij er opnieuw uit, dat er in ons land meerdere personen uit iütellectueele en geleerde kringen rondloo- pen, die onverdroten blijven aansturen op omverwerping der maatschappelijke orde en de „dictatuur van het proletariaat." Inzake den ontzettenden jammer en on afzienbare ellende welke deze dictatuur om ziek heen verspreidt, we weten het allen, we behoeven daartoe alleen naar Rusland te wijzen. Moge alle goedgezinden in de critieke dagen, die wij misschien tegemoet gaan, dit terdege beseffen eu de Regeering in haar moeilijke taak, die kort en goed gezegd daarin beslaat: de revolutie uit ons land te houden, terzijde staan. Door vierkant stelling te nemen tegen alles wat tot rust- en ordeverstoring aan leiding geeft, door, vooral in 't openbare leven, met woord en daad zijn afkeer te uiten tegen alles wat den indruk wekt naar revolutie te voeren; door alle maatregelen welke de autoriteiten noodig of wensche- lijk achten in 't belang der openbare orde en veiligheid met kracht en toewijding te steunen, kunnen wij de dagelijks drukken der wordende taak onzer landsregeering aanzienlijk te verlichten. 1). Het vetgedrukte is van ons. (Red. DE ADRIATISCHE QUAESTIE. De Liondensche correspondent van de „Echo de Paris" zegt, dat Millerand en Lloyd George iii hun antwoord aan Wilson blijven vasthouden aan het compromis in zake de Adriatische kwestie van 20 Janu- ari. Lloyd George heeft als voorziter van de vredesconferentie (te Londen) aan Treem bitsj, den leider van de Zuid-Slavische de legatie, geschreven, dat het verdrag van Londen zal worden uitgevoerd als Zuid- Slavië het compromis niet aanvaart- Keuter verneemt ook dat in de nota van Wi.son een zeer uitvoerig document zegt Keuter wordt veerklaara, dat als de ge allieerden een besluit nemen in -den geest van het Parijsche compromis van 20 Janu ari, de Vereenigde Staten verplicht zullen zijn te overwegen of ze zier niet aan het verdiag van Versailles zullen onttrekken. Tevens meldt Reuter dat de Italiaansche premier volkomen instemt met Frankrijk en Groot-Brittannië niet alleen wat betreft de Adriatische kweestie nraar ook ten aanzien van alle andere vraagstukken, die de con ferentie behandelt. Er wordt meegedeeld, dat president Wil son in zijn nota aan de premiers der En tente niet heeft verklaard, dat de Vereenig de Staten niet langer in de Europceaehe aangelegenheden betrokken wilden zijn, in dien de regeling in zake Fiume zonder raadpleging van Amerika zou worden ge troffen. Volgens een Reutertelegram uit Washing ton wordt in ambtelijke kringen gezegd, dat de 'Vereenigde Staten wel eens hot onder- steuïiingswerk in Europa zouden kunnen beëindigen als een wijziging van het vre desverdrag in werking kwam (d. w. z. het Èeheime verdrag van Londen) die de Ver- .eenigde Staten als in strijd met de begin selen der zelfbeschikking zou moeten be schouwen. WILSON NIET TOEREKEKENBA AR De correspondent van het „EBbkL-" te Pa rijs seint: Een zeer ernstig onderwerp is thans de houding van Wilson. In overeenstemming met een gewijzigde opinie ie Londen, waar de oorspronkelijke tekst van een verontwaardigd antwoord aan Wilson niet verzonden werd, begint men hier te zeggen: We moeten toch voorzich tig zijn met Wilson, want voor het oogen- blik vertegenwoordigt hij toch nog Ame rika. De algemeene opinie is echter, dat het weinig zal geven zich naar Wilson's ei- schen te schikken, want dat hij een middel zoekt om met Europa te breken en dus tel kens met nieuwe eischen zal komen. Daar om prediken bladen als „Echo de Paris" de noodzakelijkheid zich in verbindingte stellen met de republikeinsche meerderheid in den Amerikaanschen Senaat- om een gemeenschappelijke houding te bepalen te gen Wilson op het oogenblik. dat zich in West-Europa een blok Frankrijk-België-En- geland-Italië vormt, de toekomst in groot .gevaar brengt; als we niet spoedig van de republikeinsche meerderheid in den Senaat een tegenspraak van Wilson's houding in de Adriatische kwestie krijgen, besluit hij, zal het alliantie-systeem in Europa daaronder zeer lijden en gevaar loopen. Pertinax verdedigt een zelfde stelling en schrijft, dat de allié's niet anders kunnen doen dan hun standpunt in de Adria-kwes- tie van 20 Januari handhaven. De correspondent van de „Echo de Pa ris" te Washington seint, dat volgens de algemeene opvatting de ratificatie van het vredesverdrag er zeer slecht voorstaat. UIT DE VEREENIGDE STATEN. De Senaat hervatte de behandeling van het Vredesverdrag. Algemeen werd met de ze hervatting ingestemd. Volgens de „Times" is president Wilson voornemens zelf weder de behandeling der bestuurszaken in handen te nemen. Men verzekert, dat hij persoonlijk den deze week te houden ministerraad zal leiden. De vrienden van Wilson verzekeren dat zijn gezondheidstoestand thans zeer goed is. DE ONRUST IN IERLAND. Een gewapende troep deed gisterenoch- lend een aanval op de politiebureaux van Aghem, zeven mijlen van Fermoy gelegen. De strijd duurde een uur. De aanvallers trokken zich daarop terug, één gewonde en een hoeveelheid kanonnen en ontplofbare stoffen achterlatend. GEMENGDE BÜ1TENL. BERICHTEN. Suiker voor geweren. Uit Praag wordt aan het „Berl. Tagebl." gemeld: Zooals bekend is hebben Tsjecho- Siowakije en Beieren een overeenkomst ge stoten: Tsjecho-Slowakije levert Beieren suiker en Beieren Tsjecho-Siowaldje gewe ren en machine-geweren. In de jongste zit ting van het Beiersche kabinet werd over deze levering gesproken. Geconstateerd werd dat Beieren tot nu geleverd had 15.000 mauser-geweren, 10.000 karabijnen, 200 machine-geweren en 3000 zoeklichten. Beieren zou in ruil krijgen 400. 000 ton ko len en 30.000 ton suiker. Niettegenstaande Beieren prompt had voldaan aan zijn ver plichtingen. leverde Tsjecro-Slowakije tot nu allceen suiker en geen kolen. Het Vlaamsehe Congres. Den 14 Maart zal er te Brussel een groot Vlaa-msch congres worden gehou den, waarop gedelegeerden van het 300.000 leden tellende Algemeen Vlaamsch Verbond uit alle plaatsen des lands tegen woordig zullen zijn. Boven aan de agenda staat het wets voorstel tot het vervlaamschen der Deut sche Hoogeschool, dat, naar men weet in de Kamer een gedeeltelijke overwin ning heeft behaald. Ook de vervlaam- sching der openbare besturen zal op hel congres grondig worden bes, r jken. Ten slotte zal het Congres nog een be slissing nemen in zake de houding, welke dient te worden aangenomen ten opzich te van de parlementaire taalcommissie. Wie is do baas? Do J-Iomme Libre meldt, dat het blad. gisteren een artikel niet lieeft kunnen publiceeren omdat de zetters weigerden het te zetten. Zij eischten, dat sommige zinnen zouden worden geschrapt. Het ar tikel handelde over de Zondagsrust der journalisten en de oppositie daartegenaan de zijde der Federation d.u iivre. Do Homme Libre heeft de zaak aanhangig gemaakt bij het Syndicat de la press's pariesienne om te beslissen of voortaan 105 Dokter Ckanfcilgois opende zijn salon, de heeren traden binnen, en spoedig zat men in een vertrouwelijk gesprek om de tafel Wederzij dsclie plichtplegingen, hoofdzake lijk da nieuwe kennismaking betreffende, worden gewisseld, en onder de woorden; „Mijn broiader zal u niet lang laten wachten", bood de dokter zijn bezoekers jeenige ververschingen aan, waarvan, uit hoofde van het pas genoten ontbijt, geen gebruik werd gemaakt. Da geneesheer was een dier gelukkige lieden, die ons altijd op de aangenaamste wijze kunnen bezighouden. Hij; bad daarbij' leen minzaam voorkomen en drukte zich uit in zeer verstaanbaar vloeiend Fransoh waarin zijn collega, dokter Roestól, hem niets gewonnen gaf. De laatsten kwamen (eindelijk <>P een zeer vertrauwelijken yoet boen zij als echte miahnen der wetenschap geneeskunde gtingen behandelen, ggn (Een onderwerp, minder aangenaam voor Ifiharlefl was een genot voor zijn vriend Hat hp item «ajatrne ffmOg, Ja meer, Om hij begreep, dat het wellicht ten goede op zijn humeur zou werken. Deze gis sing bleek niet van grond ontbloot; geen kwartier was er nog verioopen of de beide heeren waren in zulk een druk discours dat Charles zijne woorden tot volgende gelegenheid kon sparen. De ad vocaat, op wien men wachtende was, werd geheel vergeten, en toen m©n elkander rijn wederzijdsche ervaring op het gebied der' geneeskunst van de lichtste maar ook van de donkerste zijde had aange toond, kwam als vanzelf het onderwerp op het ongeLukkige meisje dat dokter Gkantilgiois ten zijnen huize verpleegde. Nogmaals vernam Eduard de treurige bij zonderheden van dit noodlottig geval, dat hij reeds uit de brieven van zijn vriend had leeren kennen, en opnieuw gevoelde hij medelijden met de rampspoedige maagd wier knagend zieleleed geen einde had, doordien zij het gebruik van haar spraak voor altijd had verloren. „Al de middelen welke de kunst ons aan de hand geeft, heb ik reeds beproefd" sprak de heer Chantalgois, „doch zonder ©enige uitwerking; ten goede", „Ik moet M bewonderen om de be- liangloiosheiid waarmede gij het arme schep „9öl foffi wide, Udtwd „subAk een goedheid, zulk eene edele hulpvaar digheid en oprechte mensehenliefde zijn inderdaad zeer zeldzaam. „Men leeft niet. voor zich zalven al leen, mijnheer", antwoordde de Eransch- men; „het is mij altijd een genoegen geweest een ongelukkige te kunnen bij staan, al leverde mij dit ook geen dade lijk voordeel op." „Het is edel en braaf van u", her nam Eduard, „te meer daar hier niet al leen geen sprake is van eenig voordeel, maar gij u zelfs groote opofferingen moet getroosten." „Toch schuilt er een zeker egoisme ach ter datgene wat gij enkel menschlievend- heid gelieft te noemen, mijnheer Roestel Mijn echt is, helaas, tot nu toe kinder loos, nu had ik mij gevleid mijne onge lukkig© patiënte te redden, waarna ik haar als mijn pi gen kind zou aangenomen hebben", „En wanneer hare bloedverwanten, het zij ouders, broeder of zuster, haar bijt u hadden ontdekt, zoudt ge haai' dan niet afgestaan hebben?," „Voorzeker, dit is mijn plicht", zeide hij„maar zo© ik van haar scheiden moet zal dit onder alle omstandigheden met tranen In fle wegen rfca". lkuj „Hieeft zij dan zooveel aantrekkelijks voor u, dan ge haar niet missen kunt?" .„Aantrekkelijks? ja, indien gij dit zoo wilt, ma-ar versta mij goed, ik gevoel voor haar da genegenheid eens vaders en wil haar levenslang als zoodanig ten dienste zijn. Deze genegenheid deze liefde, wan neer ik mij zoo Uitdrukken mag, is ge grond op een innige deernis met haar lot, die zoo1 aangrijpend is, dat ik haar niet kan beschrijven. En zoo< u dit mocht ver wonderen, doe ik u de vraag: Hoe komt het, dat gij,, die haar nooit gezien hebt, met zooveel belangstelling naar haar yer- neemtY' „Omdat ik ©ene geliefde verloren heb wier ongelukkig lot tot op zekere hoogte op het hare gelijkt. Heeft mijnheer; Lind scheer u dit nog niet gezegd?" „,Ja, dit heeft hij mij verteld. „Komt zij spoedig naar beneden" vroeg Eduard, „of verlaat zij vandaag hare ka mers niet? Mijn vriend heeft mij! geschre ven, dat hij haar enkele malen in de huiskamer heeft ontmoet." ,,'t Gebeurt wel, doch zeer zeldzaam, zij is ©r zeer moeilijk toe te krijgen om zich tet midden van drukte en gewoel to bewegen, geheel vyij mm mausetea- eahoiwitoid is v v „Is zij altijd zoo stil ais thans? Zij; bevindt zich, zoo ik geloof, hierboven en ik hoor niet het minste geschuif „Zij sluimert op dit oogenblik een wei nig op haar canapé. Tot den leefregel welken ik haar heb voorgeschreven, be hoort, dat zij 's morgens om zéven uren op moet staan, en of het regent of waait ©n of het fraai of slecht weder is vóór het ontbijt eene wandeling moet doen. Zij is zeer zwak en de lucht geeft kracht. Om zich dan ©en weinig van de opgedane vermoeiuis te herstellen, gaat zij tegen half elf een weinig liggen, en slaapt dan doorgaans maar één uur. Het is nu kwartier over elven", zeide hij,, zijn horloge raadplegende, „aanstonds zal zij wel ontwaken". „,Het spijt me "dat zij niet naar beue den komt," sprak Eduard. „Zoudt gi& haar zoo gaarne willen zien?" vroeg zijn collega, „dan zullen wij naar boven gaan, gij kunt haar door de glazendeur van de achterkamer op uw ge mak gadeslaan, maar beloof mij geen beweging te maken, anders zoudt ge haar in haar. SjaaP slorgn, en zij heeft rust uOiOidig". v" i SJVorclJ vervolgd.) V'

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1