jBINNENLAND Orde en Arbeid BUITENLAND Gemengd Nieuwst BsnnenSandsch iteuws. L^oik; „de staking wordt doorgezet". Dat spreekt van zelf en wel tot propaganda van den klassenstrijd. Erger: „straffer doorgezet dan ooit". Alsof de S. D. A. P. zich ooit straffer heeft vergiet dan in 1918. De reediers zijn maehtwellustelingen, do soci's macht despoten, want meer dan" ooit vertrouwt de rooie Transportarbei dersbond op zijn macht en op zijn aantal. Bij voorbaat» wordt de hulp der klasg'e- ïiooten ingeroepen, terwijl later iedere sympathiestakiag en besmetting uit den booze wordt geacht. De S. D. A. P. wil geen politieke strijd, ai hoeft ze die tot op dcii liuidigen dag in haar vakbeweging betrokken en al werd .in 19iS heel dc moderne vakbeweging voor do revolutionuaire omwentelingsplaunen gespannen. De rooie leiding maakt er maar wat van als de heereu beweren „politikken strijd wil len wij niet," dan kunt gij verwachten dat il hun bewijzen van actie en.propaganda juist gericht zijn op een mogelijke herha ling van November '18. „Kommunistische, nev olu li onna ire- lei ding', de S. D. A. P. zegt er bahU) van, hoe aangenaam eu sympathiek-gezind het soiealLsme overigens alle hulptroepen van de revoiutio zijn. „De fronteenheid der ar beiders mag niet worden verbroken." Hebben de heeren daar in 1918 om ge maald? De fronteenheid is louter 'n woord. Een siukje romantiek in de prozaisehe rooie beweging! De heeren zien reeds storm opstekeu en aanvallen van allo kanten. De rooien zien altijd dingen die anderen nooit zien. De sccis, moeten storm-'en aanval van links en rechts iooveren, want Jan de So cialist voelt zich held bij stormweer en Jan de proleet bij aanvallen. Eigenaardig, dat bei socialisme den storm oproept en om aanvallen vraagt, als beiden behoorende tot de propaganda. De romantici beschouwen se S. D. A. P.'ers als sukkels. Wat heeft nu in hemels naam de romantiek met do staking uit te staan? En past het de S. D. A. P. een verwijt te richten tot de romantici? De partij zélf leeft van romantiekc pro paganda en van een romantisch toekomst beeld van staat en maatschappij. Zijn vol gens het oordeel dor romantici de socia listische vakbewegings-brocderen sukkels, dan zal dat oordeel waarschijnlijk herkom stig zijn van het sukkelend optreden van een traplustigen Troelstra en diens suk kelende volgelingen, die zich gaarne tot sukkelvoorwerp laten gebruiken. De ro mantici, ziet de S. D. A. P. afsukkeleu naar een politiek van avontuur en üic politiek van avontuur zou weldra de keele arbei dersklasse in versukkeling brengen. Maar waartoe leidt het speeiaal-rooie vergissings-systeem dan anders toe dan tot sukkelen en nog eens sukkelen, dan tot een zich steeds herhalend gesukkel mét de doordreven rooie eisehen en de onmo gelijke verwezenlijking daarvan. 01' sukkelen de socialistische leiders niet voortdurend om hun volgelingen tot vriend te houden? En dan maar weer een staking aange grepen om langs oen sukkeligen weg iot een sukkelig voordeeltje te komen. Do bloedverwantschap tusschcn S. D. A. P. en romantici ie toch zoo logisch. Beiden beminnen het avontuur en beiden- vergapen zich aan de schermutselingen van een fantastisch brein. En beiden kwakken op den beganen grond met de ontnuchtering, dat fantasie en werkelijk heid tegen elkaar inbotsen. De Nederlandsche rooie arbeidersbewe ging. doorleeft voor de zooveelste maal een dor zwaarste krisissen. Van November '18 via bet Congres en langs het Amsterdamsehe conflict inzake gemeenteloonen en socialistische wethou ders, is er sprake van zware krisissen. Is de socialistische partij dan niet bij uitstek een krisispartii? Eu wat te ver wachten van een partij bij voortduring betrokken in krisissen van allerlei a«jrd, krisissen als gevolg van ideaal-beginselen, in de werkelijkheid niet door te voeren- Alzoo oen kris is jacht met geboren kri- sisleiders en volgelingen, belust op krisis sen, Alzoo een krisispropaganda en orga nisatie. De S. D. A. P. laat zich niet verplette ren door kapitaal, veeleer, door avontuur en conflicigevolgen. De S. D. A. P. Iaat zich beentje-lichten door zwakke en vertwijfelde arbeiderspo- liiiei met avontuurlijkheid tot levensde vies. Maar wat is een krisis doorgaans anders dan zwakte ên wat wil een conflict bij de S. D. A. P. in den regel liever dan avon tuur? "Was het zwakte, vertwijfeling, of lust naar avontuur, toen Troelstra onder uit bundig applaus zijn crisis-trap gaf aan zijn partijcollega's-wtihouders ta Amsterdam? Is het zueht naar avontuur of niet als do Volksredactie den schare inpepert: „de staking moet straffer worden doorgezet dan ooit"?? Is het zwakte of vertwijfeling, wan neer bij dit conflict de solidariteit der ge heels moderne beweging wordt te hulp geroepen? Is liet vertwijfeling over het Welslagen als de machtswellust der reeders op de boterhammen van de iieve, zachtzinnige en vredelievende havenarbeiders moet wor den gesmeerd? Is het een rooie connectie of niet, wan neer besmet-verklaringen en sympathie- stakingen en alle verdere hulpmiddelen t opi dit economisch konflikt in een poli- tiekeu strijd te d-oen ontaarden, alleraar digst worden verworpen en toch in naam der solidariteit bij voorbaat worden ver wacht? Is het een rooie martelaarsmanie of niet om storm cn tegenwerking te ver wachten, neen liever ie verwekken? Onze R.-ïf. leiding eu arbeiders moeten van sliaat- en werkwillige rellefjes niets nebben, dat zou koren op den revolution- nairen molen zijn. Is het geen afschuwelijke leugen, dat de Moderne Vakbeweging van tyrannic niets moet hebben? Doet do S. D. A. P. ooit iels anders dan terroriseeren, konflikten uitlokken, kri sissen bewerken, wanneer ze de overmacht in deze of gene beweging heeft en wil ae zelfs niet trachten anderen te dwingen, ook al is ze in de minderheid? De S. D. A. P. schreeuwt het uit: „Wij laten ons niet verpletteren door die macht van het kapitaal. Goed. Doch laat de S. D_ A. P. zich dan evenmin laten ver pletteren door de vergissingen van goed- bezoldigde leiders en de avonturen van rooie kapitaalkrachtige voormannen, wel ke geen stukje vleesch minder eten en geen schouwburgje minder bezoeken om bet mogelijke leed vn morgen. De S. D. A. P. laat zich geen beentje; lichten. Edoch, zij, die zich op den weg van kon- flikten, krisissen on avonturen hegeven, zij loopen gevaar, k la Troelstra, met zwak heid te worden geslagen en met een avon tuurlijken kater onder de wol to worden gestopt. K. Ds uitleveringskwestie. Naar' .uit Berlijn wordt gemeld, heeft de Buitsche rijksregeering Dinsdag be raadslaagd over de antwoord;-not a d.r En tente inzake de uitlevering. De regeering zal echter definitief haar houding eerst na den terugkeer vaan den rijkskanselier uit het Ituhrgebied bepalen. Noske over de Entente- nota aan Deitschland. Noske, de rijks-minister van verdedi ging, heeft zich te Bremen uitgelaten over de Entente-nota. Het zou zeer voorbarig zijn, zoo zeide de minister, dat wij nu al voor alle verdere "cr.istige moeilijkhe den en represailles zijn gevrijwaard. De geallieerden hebben zich onder meer het recht voorbehouden, alle schuldigen, die zij te pakken kunnen krijgen, voor hun eigen rechtbanken te sleepen. Zoo blijft dus iedere Duitscher, die ooit aan den oorlog heeft deelgenomen, het be treden van een van de geallieerde lan(- den een groot waagstuk. De berechting der oor logsmisdadigers. Do Frankfurter Zeitung verneemt uit Parijs, dat de vroegere lr.ansche gezant te Berlijn, Jules Cambon, het voorzitter schap zal aanvaarden van de commissie, die het materiaal betreffende de aanklach ten der geallieerden tegen de z.g- „oori- logsmisdadigers" zal verzamelen en het 't rijksgerechtshof in Leipzig zal overkant-' digen. Een bericht uit Berlijn meldt, dat de gew ijzigde houding der Entente, inzake de uitleveringskwestie mede te danken is aan een optreden der V. S. PRESIDENT WILSON EN DE ENTENTE. De Matin en de Echo de Paris blijven tegen alle" tegenspraak in volitouj- den, wat zij, omtrent dc nota van Wilson aan de Entente, hadden meegeidbeld. Die nota van ,V/iison beslaat ten minste vijf bladzijden cn draagt die oncLerteekening van Wilson. Daaronder komt een post scriptum, dat zonder twijfel van den pre sident zelf is, cn waarin het standpunt wordt ingenomen, dat indien dp Ameri- kaansche opvatting wordt aanvaard, pre sident Wilson het serieus in overweging zal nemen de Verj Staten zich te laten terugtrekken uit het vredesverdrag van Versalleis en uit het verdrag met r r.ankr rijk. DE STAATSREGELING IN HON GARIJE. Het .wetsontwerp over de voorloopige grondwet in Hongarije heeft een veran dering ondergaan. Eerst was bepaald e.ai de Nationale Ver gadering binnen twee jaar kon worden ontbonden en wel aileen door een wet, dus door een eigen besluit. Dit wordt nu anders. Het voorloopige hoofd van den staat krijgt liet recht de Nationale Veri gadering te ontbinden en nieuwe verken zingen uit te schrijven. De Agrarische partij verhangt in het nieuwe kabinet, behalve den zetel van minister-president ook zes ministerzetels. DE KONINGSPARTIJ IN BEIEREN. Aan de Frankfurter Zeitung w crit uit Münehen gemeld: De Beierache konings partij heeft een nieuwe oproep uitgevaar digd, .waarin zij verklaard, d^at de docr revolutie slechts bedolven, d.oeh niet be>- graven koningstrouw wederom uit het Beiersche volk moet «worden gehaald. De Beiersche koningspartij wil dit doel ech ter niet door een omwenteling, doch door de beslissing van het volk en door een herziening der grondwet zien te berjiken. MILITAIR OPROER TE FIUME De Matin verneemt uit Mila,an> dat de zer dagen een ernstig militair oproer: te Fiume is uitgebroken. De brigade Scsia, die van d'Annunzio bevel had ontvangen om een andere ka(- zerne te betrekken, weigerde ham vroe ger verblijf te verlaten en ersigcie zich gewapenderhand te zullen verzetten, in dien men andere troepen zou .willen ge bruiken om haar te verurij ven. d' Annunzio heeft de officieren laten ao resteeren, maarhSg moest hen wet® in vjjjr heid stellen om erger te voorkomen.. DE ADRIATISCHE K.WESTIE. In de bijeenkomst dor conferentie te Lom den is het bericht bevestigd, dat Wilson do behandeling van het Vredesverdrag in don Senaat en de inwerkingtreding van het Verdrag met Frankrijk, afhankelijk zou hebben gesteld: van de oplossing der Adxi- atisebe kwestie, - 1 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. De griep. Te Dortmund zijn in de af.géloopen. week 115 personen aan de griep overleden. De meesten waren tussolien 1 tot 10 en tusschen 30 en 40 jaar oud. In Breslau zijn alle scholen tot 1 Maart gesleten om uitbreiding van de griep .te voorkomen. Een stijging der prijzen van vele arti kelen wordt in Engeland aangekondigd. L)e rockers zullen ruiim een stuiver meer hebben te betalen» voor tien sigareten en twee stui vers per ons tabakde huisvrouw zal bemer ken dat naaigaren duurder kost en te be ginnen a.s. Maandag zal de prijs van regee- ringsboter stijgen van 2 sk. 8 d. tot 3 sb. per pond. Het is niet onwaarschijnlijk, dat suiker spoedig duurder zal wezen en dat de regeering een subsidie op brood zal over wegen. In alle stilte en door niemand verwel komd. is dr- Sthamer. de nieuwe Duitsche zaakgelastigde, Maandag te Londen aan gekomen. Leden van de ZwitsersChe legatie, die het gezanischapsgehouw tijdens den oorlog in orde gehouden heeft, kwamen te laat aan liet station. Dr. Sthamer riep daar op een huurauto aan en liet zich-naar het gezantschapsgebouw rijden. Van het publiek herkende niemand hem. Gisteren zou hij zijn geloofsbrieven aan Lloyd George of aan den miister van buiienlandsche zaken overhan digen. Dr. Slhamer is geeen ambassadeur- Alleen in dit geval" zou .de Koning ziin ge loofsbrieven in ontvangst nemen. De Daily Chronicle meldt, dat er, voor het eerst sedert 1914, elke week millioenen Deensche- eieren in Engeland aankomen en er nu volop ie krijgen zijn. Binnen veer tien dagen zal de prijs, die nu nog 4'A penny (17 cents) is. zoo denkt men, dalen tot in/., penny (ruim 9 cis.). In elk geval worden zii nu al verkocht beneden den maximum-prijs fan 5% penny. Boter en melk dalen ook in prijs. In de laatsten tijd wordt te Aken in vele winkels van vreemdelingen 50 pet. op slag op de gewone prijzen verlangd, om daardoor de eenigszins lage valuta le neu traliseeren. Dientengevolge heeft de Polizei- President de volgende waarschuwing gepu bliceerd': draagt de waarde van de goederen, die in gevolge het onlangs afgesloten economische verdrag tusschen Oostenrijk en Hongarije uitgewisseld zullen worden, naar schatting rond een half milliard Kronen. Hongarije zai vee. onbewerkte huiden- varkenshaar en cement leveren, Oostenrijk papier, textiel- goederen en ijzerwaren. UITVOERINGEN IN DEN VASTEN- TIJD. ea Voor zoover noodig, herinneren wij on zen lezers en brichtgeyers er aan, dat ge durende den H. Vastentijd, geen verslagen van uitvoeringen in ons blad worden op genomen, tenzij van muziek. EEN MOOIE BESLISSING? Het dageüjksch bestuur van de gemeente Almelo had voorgesteld, aan de gehuwde onder wijzeressen, die haar bevalling tegemoet zien, vijf maanden verlof te verle'enen drie vóór, twee na de bevalling onder uitbetaling van de volle jaarwedde. Een vrouwelijk' socialistisch raadslid stelde voor, het woord, „gehuwde'' weg te laten, welk voorstel werd aangenomen. „Het Volk" noemt dit „een mooie beslis sing''. Van wie de 'openbare school zóó verlaagt en neerhaalt, als de socialisten doen, mag word'en getuigd, dat hij de openbare school verkoopt en verraadt. Niet de voorstanders van het bijzonder onder wijs zijn de sloopers der openbare school, merkt de Tijd hierbij op. GEZÏNSLOON. De uitslag van de stemming gehouden onder de leden van het Genootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasiën inzake „gezinsloon", is als volgt: - Van de 191 geldige stemmen verklaarden zich vóór „gezinsloon" 121 stemmen, terwijl 69 stemmen, tegen werden uitgebracht eu I blanco. Van de voorstemmers verklaarden zich 85 voor toekenning van kindertoeslag reeds bij het eerste kind, terwijl 34 toekenning van kindertoeslag wensebten vanaf het derde kind. Het bur au voor zeeoorlogsschad'e, ingesteld door het ministerie van buitenlandsche zaken, verzoekt ons, in herinnering te brengen, dat Nederlanders, die ter zake van onrechtmatige handelingen in den jongsten zeeoorlog gepleegd, aanspraken op de oorlogvoerende mogendheden meenen te kunnen doen gelden, vóór 1 Maart hun naam eu adres bij het bureau moeten op geven. Ofschoon reeds zeer vele belanghebbenden aan de oproeping hebben gevolg gegeven, bestaat e» red'en, aan te nemen, dat nog niet alle daarvoor in aanmerking komende namen en adressen aan het bureau zijn meegedeeld. In het bijzonder ontbreken nog verschillende groote belangheb benden; het is gewenscht, dat ook deze zich zoo spoedig mogelijk opgeven. Het bureau is gevestigd Keizersgracht 450 te Amsterdlam. Gemeld wordt, dat in de eerste dagen van Maart aan alle postkantooren in Nederland- de Vredespostzegel verkrijgbaar zal zijn, waarvan de opbrengst is bestemd voor het herstel van de kathedraal van Reims. Het initiatief voor dit plan is uitgegaan van een comité te Kopen hagen, waarvan prinses Margaretha van Dene marken eere-presidente is. Dit centraal comité heeft afdeelingscomdté's in alle geallieerde en neutrale landen. Deze postzegel heeft als frankeerzegel hoege naamd geen waarde; hij dlient naast den ge- won-en frankeerzegel te worden aangebracht. De kleur ,van den zegel is voor Nederland blauw. De zegel vertoont de silhouetten van de kahe- draal van Reims; in het hoofd staat: P. a. x. .(Vrede) en aan de onderzijde. Veritas, Libertas, Justitia (waarheid, vrijheid, gerechtigheid). Aan het hoofdbestuur van den post- en' tele graafdienst is verzocht, zoo mogelijk deze zegels met de gewone te laten afstempelen. DE STAKING DER TOONEELSPELERS GEËINDIGD? Ia de Dinsdag: en. gisteren onder voorzit terschap van Burgemeester Telegen te Amsterdam gehouden vergaderingen, van eenig'e afgevaardigden van de groep Too- nieeldirecteuren van den Bond van Direc teuren van Openbare Vermakelijkheden en van het Hoofdbestuur tier Nederlandsche Tooneelkunstenaarsvercenigiiig is men tot overeenstemming gekomen over de drie bekende geschilpunten. Door die Directeuren is toegegeven met betrekking tot de minimum-salarissen. De kwestie van de sejour-regeling wordt aan do arbitrage van den burgemeester overgelaten. In zake het pensioen is besloten, dat door een commissie, bestaande nit twee afge vaardigden van de zij Je der directeur en en twee afgevaardigden van de zijde der N. T. K. V., onder voorzitterschap van den burgemeester van Amsterdam, een regeling zal worden vastgesteld. De wijze van opheffing der staking zal in een vergadering, eveneens onder voorzit terschap van den burgemeester van Am sterdam, op Zaterdag 21 Februari nader worden besproken. „Hbld." KIESWET. B. en "W. van Nijmegen hebben den Mi nister van binnenlands olie zaken medege deeld, dat huns inziens bij de samenstel ling- van de kiezerslijst voo^ 19201921 zich moeilijkheden kunnen voordoen. Volgens art. 7 der Kieswet moeten op de lijst ge plaatst worden inwoners, enz. En de wet g-eoft niet uitdrukkelijk aan, wat men heeft te verslaan onder inwon-ars. Nea'g'ens vindt men uitdrukkelijk bepaald, of men moet aannemen de .wettelijke of de werkelijke woonplaats. Zii 'verzoheten den minister zijn zienswijze hieromtrent mede te doelen, doch deze heeft bericht te mee nen, zich met-het oog op de bepalingen van art. 11 en volgende dor Kieswet het antwoord te moeten voorbehouden. (Art. 11 bepaalt, dat tot en met 15 April ieder bevoegd is, b het gemeentebestuur verbetering vau de door dat bestuur vast gestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf, of een ander, in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. BE BUITENGEWONE AUDIËNTIE Omtrent die audiëntie bii de Koningin wordt nog het volgende bericht: De dames uit alle deelen des lands, die hare opwachting' wensch.en te maken, of voorgesteld wènschen te worden aan die Koningin, kunnen zich daartoe wenden tot de GrooteMeesteresse, Lange Voorhout 19, te 's-Gravenhage, terwijl de dames, in Am sterdam woonachtig, verzocht worden zich aan te melden bij mevrouw Van-Loon, Kei zersgracht 672. D-e Koningin zal uitsluitend des namid dags ontvangen. INTERNATIONALE JAARBEURS TE BRUSSEL. oprichten der stands voor de a.s. Intc-rna- Te Brussel is men druk bezig met het tionale Jaarbeurs van 4 tot 21 April 1920. De inschrijving wordt op 29 Februari g-esloten. Zooals bekend stelt die Nederlandsche Kamer vau Koophandel te Brussel zich tot de beschikking van Ned-erlandsehe be langhebbenden tot het verstrekken van al le gewensebte inlichtingen. HET BROODGEWICHT. Bij de controle op de broodgewichten te Amsterdam is herhaaldelijk gebleken dat sommige bakkers aan het publiek trachten hdood af te leveren voor 800 gram, hoewel die hij controle niet meer dan ruim 600 gram bleken te wogen. Teneinde dit kwaad afdoende te keeren. hebben-B. en W. van Amsterdam bepaald-, dat voortaan geen brooden van 600 gram meer mogen worden gebakken. Het publiek dat tot nog toe gewend was deze brooden van de bakker-s te betrekken zal zich dus op andere wijze deze gewiehtshoeveelheid moeten aanschaf fen.; TWEEDE KMaER. Vergadering van Woensdag 18 Februari. De heer Nolens is een bij uitstek prac tised man. een vijand van dikke woorden, iemand die een o,pen oog heeft voor de nuchtere zakelijke werkelijkheid. En dit is de reden, dat de leider der Katholieke frac tie ook nu nog. nadat er reeds zooveel over was gezegd, belangwekkende dingen wist op te merken over onze aansluiting bij den Volkenbond. Dat het Volkenbondverdrag niet beant woordt aan het ideaal, achte spr. niet op de laatste plaats veroorzaakt door het vast koppelen van den bond aan het vredesver drag.. Andere voorname oorzaken ervan zijn dat geen rekening wordt gehouden met het bestaande, met het Haaigsche vredeswerk. De overwinnaars hebben verzuimd een teweede overwinning, die der matiging, te behalen. Daarom vooral is het zoo te be treuren, dat een zedelijke macht als de Paus van de vredesbesprekingen opzetelijk is uit gesloten. waardoor niet het minst het ver drag dat evenwicht moet brengen in de Staenorde, iedere evenwichtigheid mist. Het Volfcenbondverdrag ligt er nu een maal. En we hebben het te aanvaarden of af te wijeen. In verband daarmede wilde de heer No- lens graag Antwoord hebben op een paar belangrijke vragen. Hij wildé met stellig heid weten1 of de besluiten van den Volken bond alleen adviseerende en geen bindende beteekenis zullen hebben en of in ie er ge val alleen de Regeeringen en niet de dcoar- tementen door de Desluiten gebonden zulleo zijn-, zoodat de uitvoering afhankelijk jg- van de medewerking der voiksverlegemvoor- - diging. Voorts nio'et uitdrukkelijk worden" geconstateerd, dat van het doo-rtochtreclit zonder medewerking c'er betrokken mo-geildl heid -geen gebruik mag worden gemaakt.- ■Indien dienaangaande eenige twijfel beU stond, moet de Kamer uitspreken, dat zij bedoelde, opvating huldigt en dc Regeeringi daaraan te zien vasthouden. Er. de heer Nolens nocuigde de heer Dresselhuys uifc eventueel zijn motie in dien zin aan te vullen. J Evenals de overgreote meerdeiiici-d der Kamer ziet ook Dr. Nolens naast gewidh- tige 'na-deelen groote voerdeel-en in onzè aansluiting en is hij daarom voor de aan sluiting. De belangrijkste die vccrdeelen. zijn dat oorlogsverklaring en oorlogvoering inderdaad veel moeilijker zullen "worden' gemaakt /en dat onze toetreidng geleg-enheiji geeft tot medewerking aan verbetering, voor al waar wii een goede reputatie hebben o-p internationaal rechterlijk gbeied en bekend staan als menschen met e er. heldeen hl ik. De pogingen (er verbetering moeten- voor- eerst gericht zijn op teolating van a Tc be schaafde staen Ook van de Centra-en en niet op de laatste plaats van den Paus, de geestelijke vander van honderden millioen de zcldeiiike macht die staat bo-v-en ieder in- tenaticnaaj geschil. Voorts moet gestreefd worden naar uit breiding der arbitrage (ot verplichte atbi-' 'trage en naar vermindering van bevvap'e- aing die zooveel mogelijk ontwapening na bij komt. Do hoer Marchant, de vrijzinnigi-diemo,- cratische chef die ook voorstander is van toetreden om zoodoende te' kunnen verbeu ren, gaf Cn o.i- zeer aanhevclcTiswaardi- gen raaad. Hij wil namelijk dat wc zullen verklaren dat we den Bond weer zulLen verlaten als de Centralen en Rusland, niet onmiddellijk worden toegoelaten. Alleen zijn we het ten aanzien vaa Rusland .weer eens met den heer Trcub, die den tijd voor toelating van idjt thans- allerminst besch»1» Je land nog niet gckci- men vond. De rede van den lieer Treub was veri der in zooverre merkwaardig dat zij eet pleidooi was voor net vredesverdrag het eerste dat we in de Kamer hoordea Spr. erkend dat er onbillijkheden In zijn. Doch men vergeet zijns inzien te veel dat de overwonneling van thans de vroef- gere overweldiger was en dat het gevo-el van veliigheid stellig niet grooter zon zijn als Duitschland liad overwonnen. Over de redevoeringen van de heerea Heemskerk en Oudegeest kan gevoege lijk worden gezwegen. D-e heer Stulemeijer maaakt-e zich los van de Katholieke fractie. Hij zal tegen- aansluiting stemmen, als de Minister niet volkomen geruststellende verkloringenl kan afLeggen omtrent het behoud onter meest volledige militaire en 'economisch© neutraliteit bij aansluiting aan den Vol kenbond, waarin spr. niets anders ziet dan een oorlogsmachine vermond "als vreh dee werktuig. (Ongecorrigeerd). DE UITSLUITING TE ENSCHEDÉ, ,s VOORKOMEN. !v Een goede tijding uit Enschedé valt te ver-» melden. De wevers van de firma Serphos en Zon-enl hebben Woensdagavond met aigemeene stemmen- besloten, Maandag den arbeid te hervatten- op- de door de fabrikantenvereeniging toegezeg-dö, voorwaarden: dat de richtloonen moeten worden, betaald en dat een commissie, bestaande uit leden der fabrii.-. tenvereeniging en 4 led'en der) textielarbeiders-organisaties, een onderzoek za) instellen naar de grondstoffen 'en den techmscbert toestand in de fabriek, welke corrimsisde voor*, lichting zal ontvangen van de firma en van idt arbeiders. j, De groote uitsluiting is dus voorkomen. 1 1 I" II, ERNSTIGE VLimG-üNGELUKKEN. - Gisterenmorgen is bij het vliegkamp De Kooy^ bij Den Helder, een landvlicgiudg, bestuur/1 dooC luit. ter zee Dulfer, naar beneden gestort. Df bestuurder werd zwaar gewond. Bij het vliegkamp de Mok, op Texel, is gis*, terenmorgen een zeevliegtuig van een -hoogte, van 5° meter naar beneden gestort. De bestuur*, der, kwartiermeester. De Pas, kreeg geen letsek Een oplichter. Maandag vervoegde zich bij den beer Dres< selihuys, Engelsch vice-consul te Tiel, een' Engelsch sprekend persoon, die door mevr. D. bij afwezigheid van haar man Ontvangen wereld Hij noemde verschillende buiten* en binnen* lanidsche connecties van haar man, vertelde, dat' hij, Engelscihman, in zijn vaderland! had gevaite gen gezeten al? Duitsch spion en kwam eindelijk met zijn verzoek voor den dag, of mevrouw hem' desnoods op zijn gouden horloge als onderpand1, vijf pond wilde lecnen. Mevrouw deed dat tegeit, kwitantie. Na het vertrek van haar bezoeker kreeg z achterdocht en waarschuwde de politie, die deiï' vreemdeling in'het station aanhield. Hij blecKl Nederlander, en een ingezetene van Nieuwediep) te zijn. y Voorloopig is hij in het politiebureau opge*, sloten. ;j lijp..'! Goed afgeloopon. Al spelende leunde een zesjarig kind, niet zijn ouders van Weenen op reis naar Amerika, tegen, een der portieren in een zijgang van den; treï^ uit Oddenzaal, tusschen Bathmenn en Holtmf'y De sluiter week en het kind viel uit den ir, vollen, vaart zijniden trein. Men vermiste het echter eerst) te Dijkerhoek. Daar werd gestopt; inmiddels.ha<ï\ de gemeentebode in Holten het gevonden. Dtf kleine bleek vrijwel ongsdeerd. Per auto v.-crdem ouders en kinid naar Holten, teruggebracht.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2