BUITENLAND 'Binnenlandsch feisws. Orde en Arbeid' Gemengd Nieuwsj Nederland en België r&fl volgende motie met aïgemecne stem- 'ïsien aan: ,/Do Vergadering enz., gehoord de iw- ""klaring van Bouwman en Sneevliet om- "freut de sensationeele onthullingen \an 'het „Handelsblad" over de geheime confe rentie Van de derde Internationale; aanvaardt die verklaring en concludeert 'op grond daarvan, dut ue staking ia bet 'transportbedrijf niets heeft te maken niet die conferentie, daar niet is gesproken en iu geeu^nkcl opzicht-onder den in vloed staat van de actie der derde inter nationale; besluit den strijd in liet transportbedrijf le voeren met de middelen en votgens de 'taktiek van de onafhankelijke vakbcwc- .ging, zooals die geformuleerd zijn in hare 'beginselverklaring en bekend uijphare ge schiedenis." Overgaande tot de bespreking van het gerezen conflict in de Transportbedrijven steldo de vergadering uitdrukkelijk ais haar oordeel vast, dat het er van werkge verszijde om gaat om door krachtig geor ganiseerd optreden de actie van de arbei dersklasse .over de gehcéle linie te bre ken. Eenstemmig- steldo de vergadering- zich op bet standpunt, dat tegenover de klasse-eenheid der Werkgevers de klasse- eenheid dor arbeiders geboden is en dat de staking in bet transportbedrijf het best gediend wordt, door de arbeiders in andere belangrijke bedrijven, en vooral in die wel ke direc-t of indirect met het transportbe drijf verband houden, den arbeid neerleg- gen. He vergadering besloot dan ook ue onaf hankelijk en anders georganiseerde arbei ders op te wekken hunne klasse-solidari- teit met de Transportarbeiders te betoo- aen, door in de eerste en voornaamste plaats in de beide groote havenplaatsen massaal den arbeid te staken, en in geen feval besmet werk te verrichten. De vergadering sprak voorts als haar meening uit, dat er te meer reden voor 'een daadwerkelijke solidariteitsbetuiging bestaat, wijl de beëindiging van de Trans por (arbeidersstaking van zeer groote be- •teekenis en invloed zal zijn voor de ver-, ie-re poging- van de Nederland-sche arbei dersklasse, om door Ioonsverhooging tot verbetering van haar positie te komen. Ten slotte werd besloten, de meest ver gaande maatregelen ter hand te nemen, iten einde den finaneieelen steun voor de stakers zoo hoog mogelijk op te voeren. De aanwezige bestuurders besloten van deze week af een dag loon. per week voor jüie stakers af te dragen, terwijl het N. A. TS.-bes-tnur opdracht kreeg de overige be stuurders en de ledqp van de onafhanke lijke vakbeweging op te wekken, geduren- tdio" den strijd eveneens een dag loon per 'week af te staan. De toestand te Amsterdam. Bij de Hollandsehe Stoomboot Mij. heb ben zich weliswaar een aantal werkwilli gen aangemeld, dooh deze kunnen niet aan het werk, omdat de bazen niet met deze werkwilligen willen arbeiden. Dezelfde maatschappij had bij een bedden fab riek lier ter stede een bestelling gedaan van ^00 bedden, om de arbeiders te logeereu'. De firma is echter van de zijde der sta kers gewaarschuwd, dat het beddentrans port tot molestaties aanleiding zou kun nen geven. De firma heeft nu van de leve ring afgezien. Van de zijde 'der werknemrs wordt ge meld, dat gisterenmorgen het s.s. „Tellus" van de K. N. S. M.. dat mot fruit is gela den, door werkwilligen werd gelost. Er werkten daarbij drie kranen. Een paar feodswerkers brachtén het fruit in de lood sen. Dij de K. N. S. M.zijn eenige werkwilli gen uit Edam en Volendam aangekomen. Eenige arbeiders, die hier per trein aan kwamen, zijn weer door de stakers opge hangen en naar huis teruggekeerd. Gisteren zijn nog binnengekomen de „dsikiri" van de K. W. I. M. en de ,,Max", den Duitsck schip. Dc toestand te Rotterdam. De algemeeno bazenvereeniging' Onder ling Belang, afdeeling van den Nederl. Bond van bazen en anderbazen in het ha venbedrijf, heeft in een huishoudelijke vergadering beslqteu, geen arbeid te ver richten, noch. toezicht te houden op werk zaamheden, wejke reehxstreeksch of zijde lings in verband staan niet de staking in bet transportbedrijf. Op het stoomschip Tambora, van den ivo tier da.mscheu Lloyd, liggende aan de Lloyd'kade, wordt gewerkt.-Men is bezig het schip te laden. In de Eekhaven wordt cle Delagoa Maru geladen met stukgoed, door de bemanning gelost; in dezeilue haven lost men ook een. cementboot. Eigen volk lest in da Kijnha- voii de J. P. Justes'en en in de Waalhaven do Monfenera, met ersts geladen. Het stoomschip Oastex-land lost in do Keilcha- ven steenkolen voor de gasfabriek. In een gistermiddag in het Algemeen Verkooplokaal gehouden huishoudelijke algemeeno vergadering van den Centra- len Bond van Transportarbeiders is een stemmig het beleid van be.t «hoofdbestuur van den Bond ten opzichte van de Ned. Federatie van Transportarbeiders goedge keurd. Do afdeeling Rotterdam van den Ned. [Ï.-K. Transportarbeidersbond St, Bonifa- 'cnis, heeft gisteravond, onder voorzitter schap van den lieer M. II. Kenkens, een vergadering gehouden in Diiigentia op de Kruiskade. De bondsvoorzitter, de lieer J. Zwaga, heeft er het woord gevoerd, doch- voor hij daarmede aanving, werd eerst door de vergadering uitgemaakt, of de. aanwezige vertegenwoordigers van de pers de verga- vvidi i..echten bijwonen. Uit de verga dering gingen tegen die aanwezigheid stemmen op, maar toen de bondsvoorzit ter, hierin gesteund door den geestelijken advic,-- Ka, la; n s.- geen bezwaxen had. slemde do vergadering er. ten slotte mee in, dat de pers bleef. - De heer Zwaga heeft in deze vergadering op dezelfde gronden en overwegingen als hij gietermiddag te Amsterdam gedaan heeft» uiteengezet-, waarom het hoofdbe stuur van St. Boüifaeius thans komt met het advies; daar waar het mogelijk is den arbeid te hervatten en t-e breken met de negatieve houding, tot dusverre aan genomen. Hij herinnerde eraan, dat het eerste advies van het hoofdbestuur aan vaard is met de mederieeliug uat iedere wij ziging in den strijd aanleiding zou zijn dit advies te herzien. Dat oogebblik is nu aangebroken. Hierna werd er gelegenheid voor debat gegeven, waarvoor zich ai dadelijk 15 per sonen aanmelden. Het debat had dezelfde verloop als in Amsterdam. Eindelijk, als met zitten en opstaan tot stemming wordt overgegaan staat bijna de geheele vergadering tegelijk op. Met bij-na algemeen© stemmen wordt het ad vies van het hoofdbestuur om, waar mo gelijk, het werk ie hervatten, verworpen. Dadelijk ging men claarna uiteen. De vergadering was door ongeveer 350 man bezocht. Ernstige molestaties. Een havenarbeider had sisternamiddag omstreeks half zes aan het bureau ICat- ienfcursiersracht een toegangskaart tot het havengebied gehaald, wijl hij voornemens •was heden te gaan weiken. Stakers, die 'hem uit-het buieau zagen komen, zijn hem icaarop gevolgd. De man liep de Prins KerprikicEde op, begeleid door een aanlal bootwerkers. Bij -de Foelestraat diorig de inmiddels aangegroeide troop den werk willige te water. Een schipper stak hem zijh v'aartoom toe, de politie maakle ruim baan. Het slachtoffer kon daardoor op den wal worden getrokken en werd op het bu reau Meerpleiu in de gelegenheid gesteld, van kleeren te venvisse.en- De man kwam gelukkig met den schrik vrii. Het was niet mogelijk vast ie stellen, wie uit den op- dringenden troep zich aan de laakbare handelwijze 'heeft schuldig gemaald. Een ander geval va-n ernstige mishan deling houdt slechts indirect verban! met staking in het grcat-transportfeodiijf- Gis termiddag omstreeks half zes trachtten in de Spuistraat stakers der binnenlandsche vrachtmaatschappij „Trajectum", een- ge ëmployeerde dier maatschappij te bewegen-, zich bii deze kleintiansportstaking aan te slutten. Deze .weigerde. Daarop hebben een viertal stakers den man danig toegetakeld. Het is de politie van het bureau Warmoes- straat gelukt, drie hunner te arresteeren. Zij bevinden zich in voorloopige bewaring •en zullen, wegens openlijke geweldpleging, strafrechterlijk worden vervolgd. Wjj vernemen dat de politie opdracht heeft, dergelijke molestdaden met kracht 'te verhinderen. Op hef Damrak is een werkwillige door- stakers gemolesteerd. De politie wilde den 'man in een huurauto vervoeren, doch de chauffeur Weigerde. Onder politiegeleide is de werkwillige per tram weggebracht. Voorls moest gistermiddag in de om- .geviuig van Kattenburg en het Mariorriers- plei-n de politie .eenige malen charges uit voeren. 0 KABINETSCRISIS IN ZWEDEN Uiti Stockholm wordt aan de ,,Frankf. Ztg." gemeld, dat een regeerings-crisjs in Zweden verwacht kan worden. Gesteund door den sooialistischen partij-dag trachten de socialistische leden van -de regeeringhet wetsontwerp o-.p de gemeentelijke belastin gen uitgewerkt door den socialisiischen minister van financiën er door te krijgen- De liberale ministers zijn echter tegen dit ontwerp en dreigen met aftreden, indien de meerderheid der regeering mocht besluiten het toch in te dienen. Dientengevolge ve- wacht men binnen kort het aftreden van het kabinet Eden- Waarschijnlijk zal de premier Eden den koning raden Branting, den socialist, op -te dragen een hieuw mi nisterie te vormen. DE .VERMINDERING AN DE STERKTE VAN HET DUITSCHE LEGER Draadlocs wordt uit Carnavon gemeld, dat Lloyd George als voorztier van den oppersten raad een bnef heeft gezonden aan St. Hamer, den Duitschen zaakgelas tigde re Londen, waarin g"zPgd wordt, dat de voorzitter van de commissie van toezicht ie Berliin de aandacht van den oppersten raad gevestigd heeft op de moeilijkheden, waartegenover de Duitsche regeering zich geplaatst zal zien, indien de geallieerden blijven siaan op de strikte uitvoering van artikel 16ö van het verdrag van Versailles, jWaarin hep-aald wondt, dat de totale sterkte van d-e legers der staten, die het Duitsche rijk vormen, uiterlijk den 31 en Maart 1920 niet srooter mag zijn dan 100.00-0 man, de officieren en de depots inbegrepen. In den brief verklaart Lloyd G-eorge, dat men bii de vaststelling van dit artikel was uitgegaan van de veronderstelling, dat hei verdrag van Versailles veel eerder van kracht zou zijn geworden. De opperste raad heeft besloten toe te staan-, dat de Duitsche strijdkrachten den lOden April 1920 tot 200.000 man moeten zijn teruggebracht, dat wil zeggen, drie maanden na het van kracht worden van „het verdrag, zooals voorzien is in artikel 163 en tof honderdduizend man op den lOden Juli van dit jaar. 81.3 URIGE .WEEKDAG IN DE KOI EN- MIJNEN De Rijkskanselier is gisteren te Berlijn te ruggekeerd. Mij woonde de kabinetszitting b;j en deed mededeelngen over ziine indruk ken en de begonnen onderhandelingen met de mijnwerkers. Volgens mededeelig van den Rijkskanselier ligt het in de bedoeling- van de regeering in plaats van den be~ staanoen 7-urigen werkdag een 8y2-urigèn werkdag in het Ruhrkolendistrict in te voe- reo,ji OPVOERING DER KQLENPROD UCTIE IN HET RUHRGEBIED. De onderhandelingen van den Duitschen rijkskanselier Bauer met de vereeniging va" werkgevers en de arbeiders-organisatie in het Ruhrgebied over het vergrooten van het aanial ploegen, hebben dit resultaat opge leverd', dat het aanial ploegen uitgebreid zal .wdroen met twe'e halve per week, d-us vier heele per maand.Voor deze extra ploegen wordt betaald' aan arbeiders in de mijnen 100 pet. toeslag, boven den grond 50 pet. Bovendien krijgen zij aan levens middelen maandelijks 12 K.G. brood en, 4 K.G. vet extra. Deze overeenkomst geldt i^sor drie we ken. Spoedig zal onderhandeld worden over een nieuwe overeenkomst. GESEMGQE BUiTtftL. BERICHTEN. Plundering door bezettingstroepen De „Frankf. Ztg." deelt mede. dat vol gens verklaring van een harer redacteuren, die zich. ter plaaise op de hoogte stelde, de fcezetiingsirc-epen, die op hunne door tocht in het slot Braunhardt bij Darm stadt waren ingekwartierd, de zeer waar devolle inventaris van het slot grooten-deels hebben weggesleept of hebben vernield. Schilderijen en meubelen van groote waar de werden stugesiageu of meegenomen. In de bibliotheek zijn de meest waardevolle historishh-e werken, eerste uitgaven van historische klassieken, -verscheurd. Ook werd al het antieke glas- en 'zilverwerk en alle kleederen en linnengoed onivreemd. Kort voor den oorlog kwam klit slot in het bezit van prof. Bamberg. De „Frankf, Ztg." zegt naar aanlejding van deze plunderingen: Men moet wel in het oog houden, dat hier door mensohen, die tot een volk behooren, dat officieel en in het 'bijzonder tegenover Duitschland overloopt van moreele verontwaardiging, na het einde van den oorlog, dingen ge- daan zij-n, waarvoor eenvoudig geen ver ontschuldiging begtaat. Het duro gfu-en. Dinsdag j.l. ging de prijs van een klosje garen in „Engeland naar boven" va-n 7J4 stuiver tot 10 stuivers. Woensdagavond -heeft de sub-commissie in zake de wcekerwet i-n haar rapport ver klaard, dat zelfs 7% -stuiver nauwelijks te verdedigen was en een priis van 6 stuivers zelfs mogelijk is. Het rapport houdt zich bezig met de firma J. en P. Coats, die fei telijk in deze het moncpoli-e heeft en het publiek komt nu le weten, dat in 1919 d-e vermeerdering in de nei(o winst per klosje vergeleken bij 19'14 bedroeg 168 pet- en -dat, terwijl de productie minder werd. de win sten stegen." „B-erlingske Tidende" "mel-dt. dat er "binnen koryin Kopenhagen een tenioonstel- ling van Engelcche indusirieele artikelen zal plaats vinden. Zij wordt op touw ge zet dcor ce Federation of British Indus tries, die 18.CCO Engeische fabrieken ver tegenwoordigt. Van Duitsche zijde zal cp hei inter- nationrle congres van mijnwerkers, dat den 2en Augustus in Genève.z-'al worden gehcu den, worc'en voorgesteld een besluit je ne llen ever ce internationale invoering van den zesuren arbeidsdag. EEN „VR-F.-DES'POSTZEGEL." In de eerste dagen van Maart, zal aan alle poslkanloien van Nederland, dc ,,Viedesposlzeg-el" verkrijgbaar ziin, waar van de opbrengst is bestemd voor -de res tauratie van Reims- Het initiatief voor dit plan is uitgegaan van een comité ie Ko penhagen met afdeelingen n alle Gealli eerde en neutrale landen. Deze postzegel zal als frankeerzegel hoegenaamd geen waarde hebben en dient alleen naast een gewoner, frankeerzegel te worden aangekocht. De kleur voor Ne derland is blauw. j ALWEER BE ZAAK-VAN GROE- NENBiAEL. Het te Sittard verschijnend' blad „Het Zui den" bericht, dat, na de Zaterdag gehouden ver gadering van den Lira. R.-K, Kiezersbond, c'en zestig-tal personen een vergadering hebben ge houden, die met mr, Van Groenendael de bon-dsvergaderjiig hadden verlaten. In -deze ver gadering heeft mr. Van Groenendael in het kort een uiteenzetting gegeven, van het verloop van de geheele zaak, alsmede van hetgeen er aan. ten grondslag ligt. Verscheidene andere aanwe zigen namen het woord en van aiie zijden, zoo meldt het blad, werd den heer van Groenen dael met na-druk verzocht, toch vooral niet te bedanken als Kamerlid, daar nog duizenden kiezers in Noord en Zuid het volste vertrouwen in hem zouden blijven stellen. Men was van meening, dat door de zeer partijdige berichten in de pers het publiek en ook vele goedgezinde kiezerè verkeerd waren ingelicht. D-e heer van Grdenenidael" zeide toe, binnen kort in een of meer vergaderingen van zijn 'kant de zaak uiteen te zetten, misschien ook in een uit te geven brochure. Het gedrag van Mr. van Groenendael wordt iloe langer hoe meer zinwekkerider, nu hij na maanden lang de gelegenheid onbenut te hebben gelaten, zich te rechtvaardigen, thans, als mos terd na den maaltijd, uiteenzetting van zijn ver loren zaak belooft te doen. E. H. VAN WICHEN De heer P. H vaa Wicen, lid van de Eerste Kamer, burgemeester, van Alkema de is volgens de „N. IK Crt." zeer .erar stig ziek. l REISPASSEN. IN DUITSCHLAND In de Duitsche Nationale Vergadering is, volgens de Tag., onlangs een wets ontwerp ingediend dat flp vergoedingen regelt die de Duitsche consulaten voor verschillende diensten in rekening mog n. brengen Bovendien bepaalt het ontwerp dat ook de Duitecli'e gezantschappen vooortaan voor siommige diensten een ver goeding zullen mogen vragen. Wat voor Nederlanders van belang is, zijn voornamelijk de bepalingen die dan voor reispasseo zullen gelden. Voor het verstrekken y,a,n een pan zal ,als het ontwerp in dezen vorin aangenomen worar 50 Mark in rekening gebracht worden voor Europa, 100 Mark buiten Europa en 'voor Turkije, terwijl een visum resp. 30 en 60 Mark voor één reis, 100 en 200 Mark voor herhaalde reizen (Djauer-visum) zal -kosten. Behalve c-en belangrijke ver-' meerdering van inkomsten, verwacht de Duitsche minister van buitenlands'che za ken veel heil van "dezen «maati-egcl wat betreft het tegengaan van liet overvloe dige bezoek van vreemdelingen, die Duitschland leeg plunderen van alle moi- gelijke goederen, oi* van den lagen koers der mark te profiteeren. Hij hecht daarom veel aan een spoedige afhandeling van het ontwerp. ONZIN VAN DEN BELGISCHEN AFGEVAARDIGDE HUBIN. De afgevaardigde Hubin, die Dinsdag in de Kamerzitting te Brussel, zooveel onzin over Ne- d-cilan-d verteld, heeft, zeide, naar uit Brussel aan de „Maas-bode" geseind wordt, volgens het of ficieel korte verslag, nog de volgen-de enormitei ten; In September 1919 schreef een mondain blad van Den Haag „de Maasbode'', orgaan van dc klasse der parosieten, dat België nooit iets schit terends geweest is en dat het gansch verloren is door de bezetting. Dat blad voegde erbij: „Wij hebben nooit veel van de Belgen gehouden en omgekeerd." Eenige weken nadien vroeg dat blad de aanhechting van Vlaanderen bij Holland. Op de vraag van den minister-president: „Welk blad- is dat?", verklaarde Hubin: „Dc Maasbcnte. Welnu, de correspondent van dat blad is immers de heer Van Cauwelaert." De „Maasbode'' kantteekent hierbij „Onze lozers zullen wel even hartelijk moeten lachen om dezen onzin van het Belgische Ka merlid. De „Maasbode'* een mondain blad uit Den Haag. een orgaan van de klasse der paro sieten! Het is werkelijk, om te schateren. Wij kunnen den heer Hubin gerust stellen. De Maasbode heeft nimmer een woord geschreven ov^r annexatie van Vlaanderen bij Nederland, integendeel. Evenmin is de beer van Cauwelaert. ooit cor respondent geweest van ons blad. Blijkbaar bedoelt Hu-bin een Haagsch week blad, waarover hij tater raasde. Maar men moet waarlijk medelijden hebben met dezen volks- vert.tgerawoordiger, die zulke dwaasheden zegt, en daardoor eens te meer bewijst, dat hij niets weet van de Nederlaudsche pers, welke hij van pan-Ncerlandisme tracht te beschuldigen. De arme nationalistische socialist Hubin wordt inderdaad slecht ingelicht." STAïi£N«G£N£BAAL. T'VVEEDE KAMER. - Vergadering van DonciArdag 19 Februari. Minister van Karneibeek is er in ge- slaagd onze toetreding: tot den Volkenbond aan te prijzen als ten verstandige daad, zonder dat bij daarbij de bezwaren over het boold deed zien. Zijn uitnemende rede was een volmaakt eerlijk betoog en doet daarom met des te meer vertrouwen "Overgaan tot een sfai> in de sehemèring. Z.Ex-0. was als voorzichtig staatsman zco wijs een bespreking van bet vredes verdrag achterwege te laten. Hü bepaalde zich tot bet Volkenhondsverdrag en be antwoordde eerst do vraag, welke de be- teékenis is van den volkenbond. We bebbèn, zeide Z.Exc., niet te maken met een s-uperlaat, een Statenbond of Bondstaat, zelfs niet met een Vol kenrechtelijk persoon, maar niet een basis van p-ex-manent-e, regelmatige samenwer king' in een kring van staten, waarvan de k-eim is, dat wanneer een dei- leden iets on geoorloofds üoet hij allen tegen zich krijgt en moet worden gestraft. En de toepas sing van dit beginsel openbaart zich in de verplichting tot deelneming aan den eco- noniischen boycot en aan een gemeen schappelijke actie. Evenwel zal niet ieder lid verplicht ziin tot deelnemen aan de gemeenschappelijke actie. Slechts de mo reele plicht daartoe, bestaat en de toepas sing ervan is een zaak van omstandighe- üen. p Dok do Minister bleek van oordeel, dat de leden van den Bond een deel van hun aouver-einiteit loslaten. Echter niet m-eer dan strikt noodig is. Do Re,geeringen zullen in den Raad van den Volkenbond gebonden zijn door hun mannen in den Raad. Maar de landen die niet in den Raad ziin ge-roepen, zullen vol ledig' vrii zijn. Alle constitutioneele rech ten in de verschillend© landen blijven om aangetast- Waar medewerking der parle menten gevorderd wordt, zal de medewer king dus blijven gaëiscFit Ontwapening ligt, als onvereenigbaar met een gemeenschappelijke actie, nieit in de bedoeling. Vermindering van bewape ning is evenwel een moreele plicht en eiseli van goeden trouw voor die leden van den Bond. Het plan van bewapening dat aan de leden van den bond zal wonden voorgelegd, zal alleen de leden binden, die er zich mede vereenigen. En niemand zal kunnen worden gedwongen tot verder _gai,nde bewapening, dan hij zelf wil. Hierop behandelde spr. de vraag, wat de toetreding beteek ent voor Nederland. De beperking onzer sonvereiniteit zal belangrijk en ingrijpend zijn. In geval van optreden tegen een land dat een ongeoor loofde oorlog begon, zullen we onze neutra liteit moeten opgeven. Wé zullen dan ven- plicht zijn tot meedoen aan een econo misch boycot. Tot een gemeenschappelijke actie zullen we echter ook dan niet gehou den zijn als we niet direct bij d-e zaak be trokken zijn. En wat het d oorto-chtrecht betreft: als door dien Raad van den Vol kenbond wordt besloten tot een gemeen schappelijke actie in een ongeoorloofd en oorlog en wij zijn en bij betrokken, dan moet ons zeggenschap worden verleend over de uitvoering der actie en dus ook over de regeling van. den doortocht. Hierdoor wordt het gevaarlijke door- tocktsrecht wel wat minder bedenkelijk. Derde en laatste vraag, welke de Minis ter beantwoordde _was deze; Moeten, wij toetreden? Hij achtte het ongewenscht met teef re dui g te wachten totdat ook de Centrale»-' zullen zijn toegelaten. Als lid van do*'- bon'd kunnen wij des te hater voor toela-' t-iug dit-r uitgeslolenen opkomen. Ook van het al of niet' meeuo-en van Amerika moeten we onze toetreding' niet afhankelijk stellen, evenmin als van het aanvaarden der reserves. Als deze aan an deren worden toegestaan eu yvij zonden, er wat aan kunnen hebben, dan kunnen we nog altijd beproeven ze ook voor ons tc verkrijgen. En nu erkende Z.Exc. de bezwaren, ver.. bonden aan den Bond en d-e toetreding daartoe. Evenwel acht ook bij verbetering; allerminst uitgesloten en vreest hij moei lijkheden van niet-toetreding. We zouden kunnen woixlen beschouwd ais een reehte- looze staat. En de Bond is in den fegen- woordi-gen ckaotiscken toestand een aan rakingspunt voor de Staten, een gelegen heid,om te werken aan de verbetering van den geest in de wereld. Tegen do motie-Dresselhnys had de Mi nister geen bedehking. De motie werd inmiddels nas flink ver helend. De heer Drcsseïlniijs leed uitne mend werk, teen hij er een passage invoeg de, waardoor ook de-meening van d-en Mi nister betreffende het bedenkelijke recht van doortocht v.era vastgelegd. Na de wijziging luidde de motie aldus; De Kamer van oordeel, dat ce Volkenbond van zijn tegenweprdigen onvolmaakt-en vorm zich zo" spoedig mogelijk zal moeten omwikke len ju de richting van een c-p hert recht ge bouwde samenleving, en da; dientengevolge op den voorgrond moélm staan. a. verplichting tot vreedzame beslechting van alle internationale geschillen -en in ver band daaimcfde de instelling vain een Për- raenent Kof van Internationale Justitie; b. vermindering van bewapening krach-' tecs internationale regeling. c- toelating tot den Volkenbond van alle beschaafde Stalen, die den wensch daartoe te kennen geven, vertrouwende, dat bij de toepassing vaa de bepalingen van het verdrag, met name van die. welke betrekking hebben op den doortocht van iroepen in .art. 16 vaa het verdrag beloeM, het recht van medezeg genschap van Nederland zal woilden ge ëerbiedigd, voor zoover dit land bii de toe passing betrokken is. nocüigt de regering wit bij de deelneming aan den Bond zich op dit standpunt te stel len. En zoo werd zij aangenomen met 58 st. voor en 4 (de revolutionnairen) tegen. Het amendement Troelstra om in de con siderans den wensch betreffende spoedige aansluiting van alle beschaafde staten op te nemen, werd heel verstandig was dat van den voorsteller ingetrokken omdat een stemming zou kunnen schaden aan de beiteehenis der aanneming van de motie- Dresselhuijs. Het ontwerp werd daarop goedgekeurd met 59 tegen 5 stemmen, die der revolulonnairen en van den katholieken heer Stulemeijer. as»i-ir v -draw STAKING TE TILBURG Gisterenmorgen is onder het personeel der losplaats der Staatsspoorwegen té; Tilburg een staking uitgebroken zonder voorafgaande opzegging en zo-nd-er de or ganisaties daarin te kennen. De arbeiders, die aangesloten zijn bij; den R.K. Trausportarbeidersbond, vragen; hooger looon. 1 - i J, De staking omvat 80 man. ji I 7 ZOO WAS HET NIET BEDOELD. Toen bet beleend werd, dat d-e regeeringf, „gemoedsbezwaren" tegen de verzekerings wetten zou eerbiedigen, meenden d-e be* trokken-en, niet zonder triomfantelijk ge baar, het pleit te hebben gewonnen. Zij zonden hunne formulieren terug mef de bemerking, dat zü gem-oedsbezwareij .te-gen de verzekering hadden. Niet zelden werden die bezwaren met meestal niet zeer gelukkig gekozen bijbelteksten ge. ijkt als gefundeerd op een onwankelbaar geloof, dat geen geweld moeht worden aangedaan. Dat daarmede maar niet zonder mee?' genoegen zou worden genomen had men zeker niet gedacht. De in. him conseientft bezwaarden keken echter raar op toen zij werden uitgenoodigd hun handteekening te zetten onder eene verklaring van. de* volgenden inhoud: „Do ondergeteekendegebov ren te den wonende te... verklaart naar waarheid, dat hy, ernstige bezwaren beeft tegen elke. verzekering welke ook en dab hij npeh zichzelf, noch iemand anders noch zijn eigendom-men. heeft ver- zekei'd." Dit papiertje frischte het geheugen van bijna alle bezwaarden op. Zij herinner den zich, dat zij hunne huizen en inboe-' dels, hun vee, ja. wat al niet, verzekerd hadden en nu hadden zij besswaar om te teekenen..".... Slechts zeer weinigen op dé Veluwe, althans toch één der middelpunten^ van dei actie bewezen door onderteekexidng van* het formulier, dat hunne bezwaren den toets konden doorstaan. C RUISTE HEÜiOiiirEiJT Dinsdagavond is een Rotterdamsond chauffeur met ziin auto onder Sduebroek in een sloot gereden. Hij werd daardoot zoo wanhopig, dat hij totdriemaal toe ii» het water sprong om ziah te verdrrflkenj Een bewoner van Schiebroek was 'ien*i echter de baas; hij haalde hem er telkens uit en bracht hem tenslotte naar een ppljg post,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2