k „R. ^tÊUWS. EN ADVERTENTIE BLAD VOOR NOORD-HÖLtAftTD BUITENLAND No. 45 Dii s Tag 24 Februari 1920. 14e Jaargang FEUILLETON Verschijnt dagSijks Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: SÏS7?S7?£f 48*' Contrasten. r r Onverdacht getuigenis. Het witte huis. BLAD Abonnementsprijs: Per kwartaalf 2,—, franco per post f 2.50; Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. Advert® nil oprijs: Van 15 regels f 1.25 elke regel meer 1 0,25 Reclames per regel f 0.75Rubriek „Vraag en aan- bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan aite abcnné's wordt cp SEnvueag grstis een polis verstrekt, weike hen verzekert tegen ongevaSSen tot een bedrag van fSOO,-, f400,-, f200,-, f500,-, 160,—, fSS,— f 15. .Twee Duitsche publicaties, welke ons dezer dagen onder de cogen kwamen, ge ven wel een heel bijzonder beeld van onzen tijd. D>c eerste was een brief, die ons uit Münclien werd gezonden en waar in de stichting werd aangekondigd van en steun verzocht voor de „Ka-tliolische Liga," een bond voor practiscbe, acade mische beschavingsarbeid, bedoelend de talrijke Duitsche bestudeerden, die dp or don nood der tijden in verval zijn ga- raakt, te vereenigen, op te beuren aan geschikten arbeid te helpen en tevens daardoor op practische wijze, namelijk door publicaties, oprichting van woningen en studie vereenig i ngen, vacantiekoloni, n enz. voor de Kerk, het eigen volk en Üe onderlinge verhouding der volkeren nuttig werkzaam zijn. De andere publicatie was een stukje in de ,,Deutschen Medizinischor YVochen- schrift" waarin een medicus in Berlijn ge vestigd, op diet schrikbarende toenemen van het cocainisme in de Deutsche hoofd stad wees. - Eet is nu veel gemakkelijker cocaïne ie krijgen dan voor den oorlog. D,e dro gisten leveren dit vergif in hoeveelheden van .één kilo zelfs. Het gram kost thans H a 8 mark. tegen één mark vpor den oorlog. De drogisten mengen om nog meer te verdienen, de cocaine met Door- zuur of novocains, Eelfs wordt 's nachts op straat cocaine te koop aangeboden in pakjes van 1, 2 3 en 6 gram. Ook de hotelportiers, kell- nerinnen. en kellners hebben voorraden. Zij bieden dan geen cocaine aan, maar gramafoonplat^n of cokes, om de politie controle te misleiden.^ Werd vroeger dit Europeesche opium voornamelijk gebruikt door de diepst ge vallenen onzer, samenleving, een zeker soort vrouwen van verdachte zeden, thane zijn er voornamelijk de jongelieden van 20 tot 27 jaar uit gegoede families aan verslaafd. In den vorm van snuiftabak dragen zij ue bedwelming bij zich. Ziehier het onderscheid tusschen geloof en ongeloof. Er is voorzeker heldenmoed noodig voor do inteliectueelen in de centrale landen, om het hoofd boven water te houden. Professoren venten brochures op den publieken weg, geestelijke arbeid wordt meer dan ooit slecht betaald. Wij lazen onlangs van oen iinancieele specialiteit, die de economische rubrieken van twee groote Beriijnsche bladen verzorgt voor een loon van 300 mark per maand. Het meisje, dat zijn dictaten opneemt, ver dient ,420 Mark, de loopjongen 490 Mark. Inderdaad de „cultuurdragers" beleven daar vooral een zwaren tij d l Maar gelukkig zij, die in materieele el lende het hoofd hoog weten te houden en zalig het geloof, dat in den zwartsten nacht licht en leiding geeft, om staande te blijven in de beproeving, om, ondanks eigen vernedering en hulpbehoevendheid, een gids, een steun en voorlichting voor anderen te wezen. Maar diep betreurenswaardig daartegen over de moderne cultuur, die, wanneer de stoffelijke welvaart wegvalt, haar volge lingen niets beters weet te reiken clan een slaapverwekkend gif, om hun zinnen te bedwelmen en in een verstanclsver- doovend medicament ecnige uren van rust in vertwijfeling te vindon, om straks' in erger toestand te ontwaken en tot groo- ter wanhoop te vervallen. Henriette Roland Holst is in de Neder- landsche revoiutionnaire beweging, wat Rosa Luxemburg was in de Duitsche. Zou in ons land waarvoor gelukkig niet de minste aanleiding is een oproer uilbar sten, als de Spariacisten tot driemaai toe in Berlijn wislen te bewerken, dan zou me vrouw Roland Hmst degene zijn, die de vaan des oproers in de voorsie gelederen droeg. Want, zien wij in Wijnkoop den comeaiant, den schreeuwer, die Gm een glas water roept, wanneer men zijn prediking in daden omzet, henriette Holst heeft heel haar leven, door haar geschriften, polemie ken en gedichten bewezen, dat de waan denkbeelden van de noodzakelijkheid eener weieldotnwen te)ing bij haar lot een over tuiging zijn vastgegroeid- In haar verhine phaniasie wordt het heil van het menseh- dom Siechts geboren in een bloedige wor steling der verschillende maatschappelijke klassen. In ons land vertolkt dan ook niemand zuiverder het revoiutionnair sentiment dan deze dichteres, die haar groote talenten in •dienst heelt gesteld van de misdadige en onchristelijke revolutieleer, van oen klassen strijd die zich in bloed en tranen wil uit vieren. Deze vrouw nu heelt zich dezer dagen over de transportarbeiderssiaking uitgela ten en het is wel teekenend. haar met de voile kracht harer overtuiging te hcoren verklaren: „In den tegenwoordigen tijd moet uit een loonstrijd als vanzelf de politieke strijd geboren worden bij eemge uitbrei ding van het confict. in het bijzonder geidt dit voor stakingen, welke diep in het economisch leven ingrijpen, zooa s de transporiarceicicrssiaking. leii slotte grij pen dan politieke en loonstrijd in. elkaar en vormen een ondeelbaar geheel. Blijft men de havenstaking zien enkel en alleen als een looft/staking dan, geloof Ut, is de kous van slagen niet groot. Resuiiaat, inwilliging van de loeneischen. verwacht ik alleen, wanneer de staking zich uit breidt over het-geheele transportwezen in den ruimsten zin." Ziedaar dus ronduit verklaard, dat hel proletariaat iedere groote economische strijd tot een politieke moet maken, dat wil zeggen, moet aangrijpen om de bestaande orde omver te werpen en door revolutie een dictatuur van de brute kracht te vormen, die die voert tot de rampzalighelden, waarvan Hongarije de droeve uitkomsten liet zien en waarvan de Russische gruwelen nog da gelijks spreken. Daaruit blijkt ook de kortzichtigheid dier katholieke transporarbeiders, die op de jongste vergaderingen in Rotterdam en Amsterdam verklaarden: tegen de revolu tie willen wij vechten, maai" van deze sta king willen wij niet afzien. Mevrouw Ro land Holst heeft het nu ruiterlijk verklaard: deze staking wil niet anders dan de revo lutie. De geestelijke adviseur, die dan ook te Amsterdam verklaarde: gij zult nog wel eens spijt hebben van uw besluit om door te staken en op uw beslissing moeten terug komen, sprak een waar woord, dat de ka tholieke transportarbeiders helaas niet be grepen hebben? DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Volgens de „Echo de Paris" koestert men groote verwachtingen voor een nieu we oriëntatie tengevolge van de aanwezig heid van Poincaró (als voorzitter) in de commissie tot herstel Allereerst zal hij zijn krachten wijden aan de kwestie van het opschorten van die termijnen betreffende de ontruiming van het Rijnland. Het is helaas maar al te waar, vervolgt liet blad, dat do tor zake door Mi 11 er and aangeno men houding verzet heeft ontmoet in den boezem der commissie, die zich niet heeft willen vereenigen met het besluit tot op schorting dor termijnen. Een en ander is niet vreemd aan het aftreden van Jonnart. Men mag verwachten, dat hot gezag-van Poincaró op dit gewichtige punt goede re sultaten zal bereiken. iD© „Echo de Paris" publiceert oen on derhoud met Jonnart, waarin deze het be richt van gisteren over verschillen in dc commissio van herstel tegenspreekt en zegt dat dit dwaasheid is, aangezien zij in do kwestie van het bezethouden van den Rijnoever niets te zeggen heeft. Daarover beslissen alleen de regeeringen cn kon dus in oommissie geon meeningjsverschil ont slaan. Het blad voegt er echter tenden tieus bij, dat het Amerikaanaehé en Engol- sche lid van de commissie geen Fransoh kennen en dat dus alles telkens vertaald moet worden. DE FRANSCHE SOCIALISTEN EN DE DERDE NATIONALE. Het soc. congres van de federatie van de Seine heeft zich met groote meerderheid uitgesproken voor onmiddellijke aanslui ting bij de Dorde Internationale. FRANKRIJK HET KIND VAN BE REKENING. In een tegenover Engeland en Amerika zeer heftig artikel betoogd do Matin", dat de ernstigste kwestie voor Frankijk, die nu te Londen zal behandeld worden, niet is Turkije of Rusland, maar de schepen-kwes tie. Men is bezig daarin Frankrijk schan delijk te benadeolen. Wilson en Lloyd Ge orge zijn samen overeengekomen, dat de naties, die tijdens den oorlog schepen in beslag genomen hebben, deze mogen hou den. Zoo krijgen de Veroenigde Staten, die maar 354.500 ton verloren hebben, 620.000 in de plaats, waaronder de mooiste Diriteche schepen, dio daarheen gevlucht zijn, toen Amerika nog neutraal was. Er ger nog is het met Brazilië, dat 25.000 ton verloor en nu 230.000 ton houden zou. Vol gens dezo regeling zou Frankrijk maar 40.000 ton krijgen en van de 549.000. die het volgens de voorloopige regeling beheert, cr 300.000 moeten teruggeven. Zelfs wordt al met dwangmiddelen gedreigd. De Fran- sche vertegenwoordiger te Londen heeft doen weten, dat, indien Frankrijk weigert zich te schikken naar de overeenkomst van Wilson en Lloyd George en deze sche pen terug te geven, Engeland op Frankrijk pressie zou kunnen uitoc-feneu door op schorting der kolenleveranties, weigering cm bunkerkolen aan Fransehe schépen in heel de wereld niet langer beschikbaar te stellen, weigering tot levering-van de schepen, die in Engeland voor Fransehe rekening worden gebouwd en door finan- cieele pressiemiddelen. Tegen dergelijke eischen, door dergelijke bedreigingen gesteund, verzet de „Matin" zich krachtig. Allereerst moet rekening gehouden worden met het feit, dat de Fransehe werven tijdens den oorlog niet konden bouwen omdat in 't gemeenschap pelijk belang de geallieerden voor den oor log werkten. De vaststelling van het deel der Duitsche schepen, dat door elke natie „voorloopig" beheerd zou worden, is tijdens de conferentie zeer zorgvuldig en na lange onderhandelingen geschied. Frankrijk kan thans niet aanvaarden, dat zijn deel ver minderd wordt, omdat Amerika thans de inbeslaggenomen schepen houden wil en dit voorbeeld gevolgd wordt door „autres nations intéressées sinou dans las pert es du moins dans les profits." Komt het tot stemmen, dan heeft Frank rijk Engeland, Amerika, Italië en. Japan tegen zich. De „Matin" besluit met de hoop uit te spreken, dat do regeering de alios zal kunnen doen begrijpen, dat Frank rijk onmogelijk aldus afhankelijk gemaakt kau worden voor zijn voedselvoorziening' on verbinding met de koloniën van ande re, mer begunstigde naties. HET GROOTE V it AAGTEEKEN. Moer dan ooit last men in het duister over hetgeen er nu eigenlijk in de binnen- en buiteniandsche politiek omgaat de mysteriën van d© middeleeuwen zijn niets vergeleken bij die van 1920, meent Clement V" autel. Wat wil persident Wilson? Waar is hij? Wat voert hij uit? Is hij weer beter? Is hij eigenlijk wel ziek geweest? Wat heeft- hij gehad? Is president Wilson nog een groot man of moet men hem beschouwen ale een leuterende maniak? Men weet het niet! Dn de Bolsjewiki? Zijn het nog misdadi gers of zijn het prachtkerels, niet wien. met het zoo gauw mogelijk eens moet zien t-o worden? Wat gebeurt er nu eigenlijk in Rusland? Loopt Lenin op zijn laatste b-cnen of is hij machtiger dan ooit? Is he-t Rooda leger een havelooze bende of oen stevig georganiseerde en goedgewapende nationale strijdmacht? On no sait pas! tMeu weet het niet) Bestaat er in Frankrijk nog een fiuan- ciisle politiek en laat men er zich iets- ge legen liggen aan de toekomst? Bestaat het vredesverdrag met Duitsch- ïaud nog? Zijn de Duits diers nog van plan hun schulden te betalen en zijn de gealli eerden nog mans genoeg om hen ertoe te dwingon? is het Duitsche leger 200.000 man sterk of 2 millioen? Wat met Wilhelm? is do Volkenbond nog toekomstmuziek of wel een herinnering? W at is er geworden van de fiancees van Landra? Het is alles één groot vraagteken. En het ziet er niet naar uit of de oplossing spoedig zal komen! LENIN AAN HET WOORD. In 'n interview, dat Lenin toestond aan de „New York World" en waarvan melding wordt gemaakt in de „Daily News", heeft deze verklaard, dat de bolsjewisten bereid zijn vrede to sluiten op voorwaarden zóó billijk, dat zelfs de meest imperialistische kapitalisten daartegen niets zouden kun nen inbrengen. Hij is vol vertrouwen, dat do sovjet-regeering niet in gevaar ver keert door militaire kracht te worden om ver geworpen en hii beschouwt de handels- voorstellen der geallieerden als onoprecht en als een zet in het politiek schaakspel. GEÜEMGBE BUITENL. BERICHTEN, Clemeneeau op reis. De Tijger heeft tijdelijk afscheid geno men van de politiek, maar de pers kan hem toch niet met rust laten. Edouard He- lëy vergezeld hem uaar.j#de woestijn en vertelt in 't „Journal" bij gebrek aan bete re kopy, allerlei grapjes van Clemeneeau. Zoo moet de oude politicus, toen hem mededeeling werd gedaan van Millerand't verklaring, dat hii in de Russische aange legenheid de politiek van Clemeneeau, zou voortzetten, gezegd hebben: „Nu, nu, dat kan grappig worden." Hij denkt er over zich een villatje op da helling van den Stromboli te koopen: niet duur, aardig wonen en vrij centrale ver warming! Overigens doet hij een vermicelli-kuur een der vele, want hij heeft veortier kwalen, „evenveel kwalen als Wilson pun ten heeft". Einde April keert hij terug naar Parijs niet in de jiolitiek. maar.in den han del. Clemenceian in den handel! Hij vindt, dat be.t nu tijd wordt om in financieel op zicht voor zijn toekomst te gaan zorgen, Eindelijk is hij er achter gekomen wat" ei= genlijk de handel iskoopwaar verkoopen, welke je niet gekocht hebt. Dat is het middel om in een o-nrmeaien rijk te wor den. Een nieuwe Duitsche Leening? Naar de BerL corresp. van het Hbl. ver neemt, koestert de Rijksregeering bet plan voor den dag te komen met een groote bui teniandsche leening. Men hoopt dJat niettegenstaande de onderhandelingen met Nederland op zooveel moeilijkheden zijn gestuit in de eerste plaats de neutrale rijken deel zullen nemen a,an deze leening. Een voorstel tot het aangaan eener ge dwongen leening zou volgens een mededce- ling van zekere zijde die met officieele kringen in relatie moet staan, niet wor den behandeld, daar de Rijksminister va» financiën eienst weuscht af te wachten hoeveel de vermogens- en andere belastin gen zullen opbrengen. Chineesche Leening. De onderhandelingen in New-York om trent een Chineesche leening groot 5 mil lioen pond Sterling, hebben een bevredi gend verloop. De' uitgifte zal v.. trechijn- lijk over een maand plaats hebben. Heit Britac-he gedeelte zal in Amerika worden uitgegeven, heet Fransehe in Japan. Het rendement zal vermoedelijk 8 pel. bedragen. Met ingang van 1 Maart e.k. zal het tarief der openbare „taxi-cabs" te Londen met 50 pet. worden verhoogd. (Die verhoo ging is het gevolg der hoog"© benzine prijzen). De Engelsche bladen melden dat de katoen-spinners voornemens zijn een loons- verilo-cging te eischen van 100 pet boven de voor-den-oorlog loonen. -Bij dezen loon- eisch zijn 400.000 werklieden betrokken. Het officieel verblijf van £fen Engel- sehen bisschop van Chester wordt bij ad vertentie te koop aangeboden. De bisschop Dr .Paget, woont tijdelijk in een veel een voudiger huis, waar eens de kanunikken woonden. Iu de advertenties wordt het pa leis uitnemend geschikt verklaard voor familie-pension. Kort na zijn benoeming verklaarde Dr. Paget dat 'hij niet in het paleis wilde wonen; onder de huidige omstandigheden achtte hij het niet juist daar te verblijven. Men zal pogen de Nationale Vereeni- ging van de Engelsche Kerk te lie wegen in den vervolge het overgaan van kerke lijke goederen aan particulieren tegen te gaan. Volgens de Times is een bom gewor pen naar Sjafik Paska, den Egyptischen Minister van landbouw. De minister ont kwam zonder letsel bekomen te hebben. Te Stavanger Fjord is eeen zekere Jozef Newman gearresteerd, die voor een waarde van 10.000 dollars aan diamanten wilde smokkelen. Dé diamanten waren verborgen in tandpasta en in een vulpen. 111.) Een dankbare glimlach was haar ant woord. Zwijgend bleef hij eenige minuten naast haar staan. Alvorens naar zijne plaats terug te keeren, sprak hij „Nu weet ik ten minste hoe gij Ijeet, 4-k mag mij thans zeker wel het recht .van een vader toeeigenen en u Laura h©e- ten, niet waar? Dan krijgen dat koude wooid „mejuffrouw" en ook de naam van Agnes welken wij u gaven, hun beslag", „Niets zal mij aangenamer zijn," was haar antwoord, „uw© pleegdochter heet yoortaan zooals toot ieder haren vriendin 'Laura Traumbach. Intusscben was het gesprek aan tafel imet de meeste levendigheid voortgezet len eenige genotvoile ,uren werden er door gebracht vóór men zich ter rust begaf Charles vertrok alleen en liet zijn vriend genot der beminnelijke gastvrijheid Van dokter Chantilgois. Al koesterde hij •v. t .geheim den wensch dat hij bij hem aJm mocht hebben genomen, hü - daar liever geen© verandering in brengen te meer daar de beide collega'f naderhand ten opzichte der verdere be handeling van Laura in een wetenschap pelijk onderhoud waren getreden, in welk? sfeer het hem zeer moeilijk viel zich te bewegen. Vier dagen van onverstoord geluk gingen er voor Laura voorbij. Haar spraak was in dien tijd veel verbeterd en zij sterkte zichtbaar aan. Ho® zorgvol ook de behan deling, welke zij bij haren pleegvader ondervond, mocht heeten, toch was het zeer natuurlijk dat zij in stilte reikhalsde óm te vertrekken en de neiging om hare moeder weder te zien niet langer kon be dwingen. 'Op den avond van den vierden dag kwam eindelijk de broeder des dokters tehuis. Ofschoon hij «enigszins voorbereid was op het tooneel dat er gedurende zijne af wezigheid kon worden vertoond, bleef do afloop nog altijd voor hem in 't onzekere, en piet welgevallen hoorde hij het ver haal der beide geneesheeren, dat alles zich naar wensoh had toegedragen en het ver moeden van zijn broeder en den heer Lindseheier waarheid bleek te zijn. Hij bracht Laura zijn® gelukwenschen, en deelde aan Charles, toen deze dan volgen dien dag terugkwam, zijn wedervaren me de omtrent zijne-bemoeiingen in zake de nalatenschap van den heer Bolard, waar van men zulk een gunstigen uitslag had gehoopt, doch welke, volgens hem, zeer waarschijnlijk tot geen gewenscht einde zouden leiden. De. aanzienelijke nalaten schap vond een stoutmoedigen betwister in ©en zeker iemand die zich een neef van den erflater noemde en dien graad van bloedverwantschap ook meende te kunnen bewijzen. Het rechte tijdstip dat Oiara Bolard als kind uit Rouaan was vertrokken kon men niet aanwij'zen, niemand was er zelfs op te sporen, die hare geboorte al daar kon bevestigen, en de geboorteakten dia feeds met veel kosten waren gelicht, deden oen ongelukkige naamsverwarring zien, welke de zaak hoe langer hoe duister der maakte en den advocaat wilde men zijn vermeend recht doen gelden, tot een rechtsgeding zou noodzaken, dat even kost baar als ingewikkeld kon zijn. Ho® gelukkig Charles zich mocht ge voelen, toen hij tot het .vermoeden kwam dat Oiara Bolard familie in Frankrijk had, wier rijke nalatenschap haar door erfenis een onafhankelijke positie in de maatschap pij kon bezorgen, er was in dat te ver wachten geluk, al deed het hem ook .ge noegen het meisje daarvan kennis te mo gen geven, iets wat niet geheel en al met zijn zienswijze strookte. De jonkman bezat veel eigenwaarde en daarbij de nei ging, om, misdeeld van fortuin als hij zich zag, een eigen weg door het leven te zoeken en zich een bestaan te verwerven dat, onafhankelijk als hij het wehschfcej geen financieele hulp eenèr vrouw gedoog de. Al gunde hij Clara volgaarne dat for tuin en al mocht het geen zaak zijn de gelegenheid om dit voor haar te verkrijgen, tie verwaarloozen, aangenamer zou het hem geweest zijn, zoo hij haar zonder dat een maal da zijne had kunnen noemen. Uit dien hoofde was 't hem niet ongevallig dat het verkrijgen dier erfenis vele be zwaren opleverde, en ofschoon hij dit in zijn brieven aan het meisje niet bekende, voéd de hij de hoop, dat de geheele toeleg, al zou da zaak tót een rechtsgeding leiden, op niets zou uitloopen. Zeker had Clara' hem, ware dit ter harer kennis gekomen, zijn te ver gedre ven gevoel van eigenwaarde zeer kwalijk genomen, want al was zij niet jjdel ge noeg, pan,, toen de fortuin haar 'den rug keerde, aooals velen met een teugelopzen zucht naar rijkdom te haken, het ging toch njgit aan, pm wanneer deze .zich onverwachts op haar levensweg voordeed haar geheel en al te versmaden. Dr;" mannelijke trots werd in Charles niet minder, toen hij in zijn nieuwe be- kreeg Dagelijks was hij in de gedegenheid trekking vasteron grond onder den voet op te merken hoe hij in al zijn werk zaamheden en gedragingen aan zijn pa troons beviel, en hij gevoelde dat er een tijd zou kunnen aanbreken, waarop hij', zich in zijn nieuwen werkkring voortdu rend handhavende, zich eindelijk onmisbaar kon maken. Hij had, 't is waar, met vele moeilijkheden te kampen, zoo was 't hem' zeer moeilijk zich voortdurend in de Fransehe taal te moeten uitdrukken cn kwam zijn gemis aan genoegzame ge- ographischa kennis op zijn reizen niet zelden zeer duidelijk aan den dag, doch dit alles waren gebreken, welke door ge duld en een vasten wil overwonnen kon den worden. Zeier aangenaam was hem op zekeren dag de mededoeling van een zijner pa troons, dat hij voortaan ook Nederland zou moeten bereizen en men van zijn bekendheid met de behoeften en do ge bruiken zijner landgenoten een gunstige ujltbjigiding vppr de zaak verwachtte. v (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1