BINNENLAND' Orde en Arbeid Gemengd Nieuws' De staking ïn de Havens Handel en Nijverheidj Provinc Landbouw ten leider die ieiditiy rtooüig free. Binnenlandsch Nieuws. "Vertwijfeling te redden, die door hnn lan ge krijgsgevangenschap het vaderland reeds groote offers hebben gebracht. De staalarheidersstaking in Wales. De staking van staalarbeiders in Wa les breidt zich uit. De mijnwerkers te Seraing hervatten den arbeid. De stakende mijnarbeiders te Seraing hebben Dinsdag besloten het werk te her vatten. De staking van de mijnwerkers, welke zich j.l. Zaterdag over alle mijnen in het gebied van Seraing had uitgebreid, is dus thans geëindigd. De mijnwerkers zullen het nationaal congres van 15 Maart af wachten om hun verdere houding te be palen. Onder de arbeiders te Seraing loopt het gerucht, dat op dien datum een alge- uicene staking der mijnwerkers zal worden afgekondigd, waarhij de metaalarbeiders zi.ii zullen aansluiten. Sinn-Feiners brengen een trein tot stilstand Een gewapende bende deed Dinsdag nacht een raid op het Kincasslagh-station in Denegal, daarbij een trein van London derry tot stilstand brengend, teneinde te onderzoeken of zich mogelijk daarin am munitie bevond. Er werd eeliter niets ge vonden. Een gewapende en gemaskerde bende biehl to Dublin een postwagen staande, die officieele correspondentie van den on derkoning en van verschillende regee- ringsbureaux vervoerde. Do bende maak te zich meester van alle brieven en koos toen het hazenpad. In het graafschap Galway werd een landbouwer doodgeschoten en elders wer den tweehonderd militaire rijwielen uit een verkooplokaal gestolen. Het proces Helfferiek-Erzberger. In het proees-Helfferich eiaohte de pro cureur-generaal, na nogmaals do ver schillende bewijsgronden te hebben nage gaan, tegen den beklaagde Helffericb, we gens beleediging een boete van 300 mark; voorts het recht voor den eiseher het von nis te doen publiceeren en vernietiging of intrekking der brochures en van de eli- ehé's en vormen, welke bij haar vervaar diging werden gebruikt. Relletjes te Dusseldorf. Naar uit Dusseldorf wordt gemeld; heb ben de onderhandelingen tusschon de ar beidersorganisaties en de werkgevers om do staking, die nu reeds 3 weken duurt tot een einde te brengen, tot geen resul taat geleid. De fabrikanten wilden eerst na de hervatting van den arbeid over ioonsverhooging onderhandelen. Zij eisch- ten onvoorwaardelijke erkenning van de 48-urige werkweek. De arbeiders-verte genwoordigers verklaarden, dat deze voor waarden de arbeiders niet tevreden zouden stellen. Voor het gebouw, waar de onderhande lingen plaats hadden, stonden duizenden het resultaat af te wachten. Toen de vergadering 'savonds om 11 uur afgeloopen was en de patroons op straat kwamen werden zij door de menigte, on der leiding van verscheidene met stok ken gewapende personen aangevalilem Zij moesten in het vergadergebouw vluchtten. De menigte trapte de deuren in en sleepte hen op straat, waar zij mis handeld en zwaar gewond werden. De politie hield zich op den achter grond en keek rustig toe. Eerst toen na eenigen tijd een inspecteur van p-oliti»; kwam opdagen, grepen de agenten in en toen lieten de oproerigen de patroons met rust, zoodat deze zich konden verwijde ren. De menigte omsingelde toen de poü- ie en verhinderde dat deze de mishandel den in bescherming nam. Het Vrouwenkiesrecht in België. Het is bekend, dat de vrouwenbeweging In België niet militant is. Dit kwam op duidelijke wijze tot ui ting toen in de Kamer het vrouwenkies recht voor de gemeenten in behandeling kwam. Ofschoon het feit, dat de Kamer zich definitief over dit onderwerp zou uitspreken, algemeen bekend was, was de eenige vrouw, die zich op de publieke tri bune bevond een gepcnsionneerile onder wijzeres, die daar sedert dertig jaar baar miudageu doorbiengt.' Een lugubere moord. De Lembergscke bladen vertellen een lugubere moordgeschiedenis, welke zich In een durp op de grens van Ooekraine hoeft afgespeeld. Een jongeman keerde te voet naar huis terug, nadat hij drie jaar in vijandelijke krijgsgevangenschap vertoefd bad. In z'n dorp aangekomen, vernam hij van den herbergier, dat zijn oudei-6 hem dood waanden en li ij besloot hem eerst incog nito te bezoeken. Hij klopte op de deur ler ouderlijke woning en vroeg als Tcemdeling om een nachtverblijf. Eerst werd dit geweigerd, maar toen de bewo ners zagen, dat do reiziger veel geld bij zich had, lieten zij hom ten slotte binnen. De vreemdeling, nog steeds niet her kend, kreeg een plaats hij den haard, ter- vijl de vader en moeder in een andere tamer een complot smeedden om hun joon voor zijn geld te vermoorden. De oude man verliet daarop de woning om vod-ka te halen, opdat hij, half beschon ken, meer moed zou hebben om den moord te plegen. De herbergier, die meen de, dat de man drank kwam koopen om don terugkeer van zijn zoon te vieren, wensckte hem met deze gelukkige gebeur tenis geluk.. Hoorende wie de vreemde ling eigenlijk was, vloog de oude man naar huis, doch te laat, om den zoon te redden; want de oude vrouw, vastbera dener in haar besluit dan de man, had den moord reeds gepleegd en kwam hem aan de deur reeds met een van bloed druipend mes tegemoet. Sneeuwstormen, fieweljige yorsfc $n ongekende sneeuw stormen teisteren op net oogenblik, vol gens een telegram uit Moskou, geheel Zuid-Rusland. Sinds meer dan 20 jaar heeft daar een dergelijke koude niet ge- heerseht. Honderden mensehen zijn reeds omgekomen. Daar er weinig kans bestaat dat spoedig hulp kan verleend worden, mede tengevolge van de transportcrisis, verkeeren geheel© dorpen in het ernstig ste gevaar uit te sterven. Kerkdiefstal. In den nacht van 3 op 4 Maart drongen eenige mannen de kerk van Friedriehsfel- de, bij Berlijn binnen. Ze roofden wat ze vonden aan goud en zilver en kwamen in het naast de kerk gelegen klooster, waar ze hnn pluniderwerk voortzetten. Over deze afschuwelijke inbraak zijn tot nu toe de volgende bijzonderheden hekend: De Katholieken van het distriet Ber- lijni-Friedrieksfelde bouwden destijds een klooster met kerkje. En sindsdien werd de actie der brave kloosterzusters zoo alom gewaardeerd, dat niet alleen de Katholie ken, doch ook de andersdenkenden niet anders dan met lof over het werk der al tijd tot hulp biereide ziekenzmstentjes spraken. Hetgeen dan ook gebeurd is, heeft een hevige opschudding veroor zaakt. Een viertal jonge mannen moeten het geweest zijn, die het heiligschennend vergrijp pleegden. Ze drongen, zooals ge zegd, het kerkje binnen en hielden daar op de meest ruwe wijze huis. Zij stalen o.a. 2 groote cibories en verschillende an dere gouden en zilveren voorwerpen. Toen kwamen ze op hun rooftocut aan een kloosterdeur. De overste der zusters werd gruwelijk mishandeld en toen ze d-oor een openstaand raam trachtte te ontvluch ten werd door een der bandieten op haar geschoten. Het schot trof gelukkig geen doel. De mannen namen daarop de vlucht al het gestolene medenemend. De afgevaardigde Riitter heeft in de Pruisische Landsvergadering het volgen de medegedeeld: Op de Mittelsehulen van Frankfurt a.d. Main is een volksuilgave van de „1001-dag"-vertellingen verboden, omdat daarin vorsten en vorstinnen voor komen. Wat zal de regeering tegenover een dergelijk drijven doen? De politie te Hannover heeft 18 Ga- liciërs gearresteerd, die in alle goudsmids winkels gouden artikelen opkochten en de ze dan naar het buitenland smokkelden. De „Wesph. Anzeiger" meldt uit Karlsruhe, dat in den Badenschen Land dag d'e minister van financiën meedeelde dat naar aanleiding van den diestal van een groot aantal spoorwegwagons van 't rangeerstation in Mannheim, 76 spoorweg arbeiders en 103 staatsambtenaren in ver hoor zijn genomen. De Duitsche lijst van geallieerde „oor logsmisdadigers" is gereed. Zij is omvang rijker dan die der Entente- De Opptrste Raad. welks zitting te Londen Woensdag gesloten is, zal zijn volgende zitting in het begin van April te San Rsmo houden. Griekenland krijgt de „ontrok" over Thracië. De enquete-commissie naar Rusland zal worden vergezeld door journalisien. De „Kreuzzeitung" publiceert een op roep. in welken de stichdng van een nieuwe partij wordt aangekondigd. In den oproep wordt gezeg'd: Met den aanvang van het nieuwe jaar is door een aan'al mannen '?n partii gesticht, die den naam Dinfscbe Ko ningspartij'' draagt. De nar'ii breft ten doel alle monarch's'isch gezinde riiksorderdanen onder één enk»le te verenigen." Naar de „Frankfurter Zeifung" uit Zurich verneemt, is in den afgeloopen nac'it even na twaa'f uur op ret j*i,"-:krmnsehe consu'aat een aanslag genleegd. Fr was een bom neergelegd in de geopende s'ranM-ur: zij heeft door baa<- buitengewone c1 Moffen- de uitwerking groote maferiHe schade aan gericht. Menscherlevens ziin niet te be treuren. De Tapansche pers toont het Nede1"- landsche standpunt in de keizer-kwesfie vol komen te begrijpen en kiest onomwonden onze partij. We zijn geen bewonderaars van burg. meester Tellegen als hoofd der gemeen ,e Amsterdam en evenmin van ziin leiding als voorzitter van den Amsterciamschen Raad. Onze bezwaren tegen zijn houding in eerstgenoemde kwaliteit', hebben wij, wan neer daartoe aanleiding bestond, meerma len uiteengezet. In de jongst gehouden zitting van den Raad der Hoofdstad, heeft de heer Teile gen getoond, dat voor hem zelf. den leider der debatten, leiding niet altijd een over bodige weelde kan genoemd worden. Bij de discussie over de kwestie, wie den Stadsschouwburg zou bespelen, achtte de Burgemeester het noodig, het in Dr. Roy- aards af te keuren, dat deze als lid der Rijkscommissie voor de dramatische kunst het rapport dier commissie mede ondertee kend had. Nu heeft de heer Tellegen even als ieder een het recht, er een eigen meening op na te houden. Alleen komt het ons voor, dat er voor het uitspreken dier meening. in bovengenoemde discussie, zoo goed als geen aanleiding be stond. Maar de onheusche bejegening, die hij zich tegenover den heer de Wolf veroor loofde. kan niet door den beugel. Toen dit Katholieke raadslid den voorzit ter vroeg, of deze alleen voor zich zelf die critiek oo Dr. Royaards ten besk gaf, kreeg hij den wind van voren, met een nijdig: ik zal spreken, zooals ik verkies en ik wil niet. dat u mij interruppeert. Een zeer onheusch antwoord, zonderling en ongepast in den mond van den heer Tei legen. die de meest beleed'cende interrup ties aan zijn adres van socialisten, meer nog vtn communisten, met onverstoorbare kalmte en gelijkmoedigheid langs zich heen laat glijden. HET HAAGSCHE GERECHTSHOF EN DE DUURTEWET. In navolging van den Hoogen Raad, heeft het Haagieche Gerechtshof bezwaar gemaakt tegen de eventueele bekrachti ging der hesluiten mn de Duurteraden. DE BURGEMEESTER VAN WIE- RINGEN. Het „N. v. d. D." verneemt, diat de heer Peereboom, die bedankt heeft voor zijn be noeming te Medemhlik, en ontslag aange vraagd als burgemeester van Wierdngen, zich metterwoon te Bergen bij Alkmaar zal vestigen. DE HEER NIERSTRASZ LID DER KAMER. De heer B. Nierstrasz, van wien verluid de, dat hij geen zitting in de Tweede Ka mer zou nemen, heeft zijn benoeming tot lid der Kamer aanvaard. NIEUWE REGELING DER KOLEN- DISTRIBUTIE. Naar uit de Residentie aan de „Msb." ge meld wordt, zal binnenkort een nieuwe regeling der bolendistributie gepubliceerd worden. Deze regeling zal 1 April a.s. in werking treden. Zij komt in hoofdzaak overeen met die, welke voor dit jaar (1 April 1919 tot 31 Maart 1920) geldig is. VAN BEEESTEIJN OF DE GEER? Het in de bladen circuleerend bericht, dat het Tweede Kamerlid Jhr. Mr. Van Beresteijn tot Burgemeester van Arnhem zal benoemd worden, wordt door het Corr. Bureau tegengesproken. Daarentegen verneemt de „Mslb." uit Den Haag, dat het aftreden van den heer De Geer als lid der Tweede Kamer waar schijnlijk is-, wegens zijn aanstaande be noeming tot burgemeester van Gelder land's hoofdstad. PASSEN VOOR RELGIë. Naar de Msb. verneemt, hebben de Bel gische consulaten in ons land bericht raf vangen, dat tot nader order geen visum meer op de passen voor België mag wor den verstrekt. Omtrent de reden hiervan kon men het blad niet inlichten, daar behalve dit tele grafisch bevel nog geen verdere gegevens waren verstrekt. Van andere zijde deelde men mede dat deze maatregel in verband zou staan met het pan.Nederlandse!) congres, dat in de tweede helft van deze maand te Leuven zal gehouden worden. We zijn benieuwd naar nadere bijzon derheden over dit congres, waar we ons mo.ilijk een juiste voorsle'ling van kun nen maken. VAN HET IIOF. Dezer dagen heeft Jonkvr. L. P. v d 'Pol hare functie, .waarin zij belast was met de opvoeding van Prinses Juliana, neergelegd. H. M. de Konirr in begiftigde liaar met hot ver-iersol ua Eere-dame in de Huisorde van Oranje. Met ingang van 1 Maart is nu jonkvr. I. Gr. baronesse S'oet van Marxveld be noemd tot eerste hofdame, belast met de opvoeding van H. K. II. Prinses Juliana Tevens aanvaardde op denzelfden da tum mejuffrouw A. E. Co r ce haar func tie van gouvernante van H. K. H. Mej. Oosterlee zal zich tevens belas ten met liet onlerwijs in de Fransche taal aan de Pvin os. Zij s'u teerde aan de Rijk u iversitei te Groningen bij prof. Salverda de Grave, wa r zij in Decem ber j.l. met goed gevolg li aar examen a'legde voor de ak:e MiJd 1 air Fransch B. Mej. Oosterlee is de dochter van den directeur van de Cliri 'e! ke Normaal school te Nijmegen. Z'.j s u 'e r 'e ook eenigen tijd aan de universiteit te Lau sanne. VERBETERING IN HET BROCDi- RAKKEESB WIJF. Bij de brood' akkers b s aan verschil lende bezwaren tegen de wijze waarop zij hun bedrijf moeten ui'oefenen. Zoo zijn ze tegen het z.g. rayonstelselg waardoor het den bakker niet mogelijk is, z.g.n. meel en bloem te betrekken van dengene, die het voordcetigst te berei ken is. Daarom heeft het bestuur van den Ned. R. Kath. Bond van Brood-, Koek- en Ban- ketbakkerspa!roons aan den minister van L. en H. een adres gezonden, waarin ver zocht wordt, zoo spoedig mogelijk ver betering te brengen in de toes: an waar in het broodbakkersbedrijf verkeert. Ook wordt in dat adres gevraagd we gens hooge bedrijfskosten tot aanmerke lijke broodprijsverhooging' of bloem* en meel-verlaging te besluiten. BOND VAN R. K. GEMEENTE RAADSLEDEN. Woensdag j.l- is op initiatief van de RX. Statenkieskringvereeniging- „Hoorn" beslo ten tot oprichting van een hond van RX. Gementeraadsleden in den Statenkieskring Hoorn. In het voorioopig bestuur werden gekozen de heeren E. J. M. Stumpël (Hoorn), G. de Wolf (Purmerend) en me vrouw S. C. L. Bronsveld Vitringa (Hoorn) DE HOOGE RAAD EN DE DUURTE- WET. Wij gaven reeds als onze meening te kennen, dot de Hooge Raad der Nederlanden, ook be zwaar zou hebben tegen het amendement van de commissie van rapporteurs, waarin voorgesteld wordt om d'e bekrachtiging van de besluiten van den centraJen duurteraad door den Hoogen Raad alleen te doen vereischen wanneer een der beide betrokken partijen zulks wenscht. Thans ver neemt het Haagsdhe Corr. Bureau, dat de Hooge Raad in een schrijven aan den minister van Justitie inderdaad de zelfde bezwaren tegen den tekst van het ni.mve ais tegen dezen van het ouode artikel heeft ontwikkeld. INVOERRECHT OP TABAK EN PAPIER. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend' tot herziening van bet invoerrecht op tabak en op papier. UITVOER PEULVRUCHTEN. Met ingang van 12 Maart a.a. is het uitvoer verbod van peulvruchten opgeheven, alleen voor zoover het postpakk'etzendingen betreft. DE VROUWEN NAAR DE STEMBUS. Op last van Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, is Zondag j.L in al de kerken van Limburg het volgendo voorgelezen: Bij de eerstvolgende verkiezing zullen ook de vrouwen geroepen worden, om hare stem voor de keuze van afgevaardigden in de vergaderzalen van land, provincie en gemeente uit te brengen. Het is daarom noodig, dat spoedig de vrouwen op politiek gebied georganiseerd worden. Ten dien einde wenschen Wij, dat de Heeren Geestelijken op den tweeden Zon dag in de Vasten in alle H. H. Missen de volgende mededeelingen doen: Over het Vrouwenkiesrecht schrijft Z. D. H. het volgende: 1. Nu voortaan ook aan de vrouwen het kiesrecht is verleend, kunnen de ka tholieke vrouwen een machtigen invloed op de verkiezingen doen gelden; 2. Zij mogen zich niet laten verleiden door Onafhankelijken Liberalen en Socia listen, die alle. pogingen zullen aanwenden om hare stemmen voor hunne lijsten te winnen; 3. Zij moeten overtuigd zijn, dat het hare heilige plicht is op de lijsten der ka tholieke kiezersorganisatio te stemmen, om aldus de katholieke zaak in Nederland te bevorderen; 4. Daarom moeten alle stemgerechtig de vrouwen zich aansluiten bij de Katho lieke Kiesvereendgingen, waarin zij ook de noodige politieke voorlichting zullen ont vangen. 5. De Katholieke Vrouwenbonden zul len èn bij de organisatie der vrouwen in de Katholieke Kirsvereeniging èn hij de politieke voorliV' iug der vrouwen de hel pende hand bif' 6. Wij hopen, f onze geloovige vrou wen particuliere belangen en eigen inzich ten zullen laten varen voor het algemeen belang, dat ook het hare is: de zegepraal der katholieke beginselen. Verder verzoeken wij de Heeren Geeste lijken met de Besturen der Katholieke Kiesvereenigingen en der Katholieke Vrouwenbonden krachtig samen te wer ken, om zoo spoedig mogelijk de politieke organisatie der vrouwen tot stand te brengen en haar de noodige voorlichting op politiek gebied te laten geven. JHR. VAN BERESTEIJN BURGEMEES. TER VAN ARNHEM? Naar de ,,TeI." verneemt, is bi nenkort de benoeming te verwachten van Jhr. Mr. dr. E, A. van Beresteijn, lid der Tweede Kamer, tot burgemeester van Arnhem. De heer Van Beresteijn zal dan ontslag nemen als lid der Tweede Kamer. Zijn plaatsver vanger is de heer P. Nolting, oud-lid der Tweede Kamer. DE STAATSCOMMISSIE VOOR SOCIALISATIE. Naar „Het Volk" verneemt, zijn de hee ren Wibaut en dr. v. d. Waerden door de Regeering nitgenoodigd om deel uit te maken van de commissie onder voorzit terschap van Mgr. dr. Nolens. STATEN.SENEBA&L. TWEEDE KAKÏEB. Vergadering van Donder.' ,g 4 Maart Van alles en nog wat. Blijkbaar is het naderoverleg over de Duurte- wet tusschen de Regeering en de Commissie van Rapporteurs, waarvoor onlangs de behandeling werd gestaakt, vrijwel a apen. De voorzit ter stride althans voor het ontwerp weer een plaatsje te geven op de werklijst. Wel kwam het heel achteraan te staan. Dinsdag zal worden uitgemaakt welke ..groote'' ontwerpen nog vóór Paschen zullen worden afgehandeld. De voorzitter zal dan voor stellen, dat het 't n.euwe Wetboek van Straf vordering en uc nieuwe Lager-Onderwijswet zullen zijn. En de Kamer zal dat wel goed vin den. De heer Brumer heeft inderdaad we ver moedden het reeds met zijn interpellatie over de uitvoering der Invaliditeitswet, die hij op nader te bepalen dag zal mogen houden, de ge- moedsbezwarengeschiedenis op het oog. De heer Duys slaagde erin, hem de mededeeling te ont futselen. Aan de insteljing van een Staatsgirobedrijf wilde de Kamer niet. Zij was het in haar groote meerderheid eens en dat vinden we volkomen verklaarbaar met de heeren Rink en Kooien, dat het nieuwe Staatsbedrijf veel nieuwe ge bouwen en ambtenaren in zijn staat zou mee voeren. verwierp het ontwerp met 37 tegen 19 stemmen en besliste zoodoende, dat we den ge wonen postchéque- en girodienst zullen behou den. 't Spreekt vanzelf, dat deze beslissing geen Ministerieele crisis zal tengevolge hebben. De Ministers van Waterstaat en van Financier, zullen) er niet om heen gaan. Maar de mee Ata- heid tegen het voorstel is zoo groot, dat de w:- werping toch nog al pijnlijk moet zijn. Een wetsontwerp tot regeling van iter v» artsenijkundig Staatstoezicht (eenheid.' en de be strijding van besmettelijke veeziekten) vond geen bedenking. Het wekte er.kel eenige vrees, ten aanzien van het weder afmaken van aan mond en klauwzeer lijdend vee. Toen de Minister van Landbouw evenwel had verklaard, d-at er geen vee zal worden afgemaakt voordat het rapport der betreffende Staatscommissie zal zijn ver schenen en de Kamer dienaangaande .ral hebben beslist, was het laatste schijntje van verzet ver dwenen en werd het ontwerp zonder hoofde lijke stemmen aangenomen. Tijdens de behandeling van een wetsontwerp tot wijziging Onteigeningswet met de bedoe ling de onteigeningsprocedure te .bespoedigen, Uit IJmuldcB. Het vaai Meanei naar Schiedam bestemde doch later naar IJuraidon vertrekken Duitsche stoomschip JS'adt Memel", ligt aldaar nu met eigen kracht te lossen. HÓN heeft vlas en lijnzaad geladen. Uit Baarnt Te Baarn is opgericht een afdeeling van den R.-K. Transportarbeidlerebond, aan vankelijk met 15 leden. Een vrouwenbijeenkonis't In het gebouw Handwerkers Vrienden kring te Amsterdam, werd Woensdag avond een bijeenkomst gehouden voor de vrouwen der leden van den Central n! Bond van .Transportarbeiders aid. Am sterdam, waar als spreekster optrad mevr. C. Pothuis—Smit, het pas gekozen vrou* welijk lid der Eerste Kamer. Spreekster wees op de moeielijke laak die de vrouwen van de stakers hebben om in dezen strijd met een veel mindeii weekgeld het gezin in stand te houden en daarbij nog een opgewekt humeur te houden en hierdoor haar man bij den strijd te steunen, want voor alle3 moet de vrouw met den man dezen strijd voor lotsvi rfietering en versterking van de macht der arbeidersklas e voeren. Spr. bracht verder naar voren, dat deze strijd niet alleen gevoerd wordt om enkele eischen ingewilligd te krijgen doch ook om te komen tot een nieuwe wijze van voortbrengen, om een nieuwe wereldorde te scheppen, opdat ook de arbeidersklasse in het genot gesteld kan worden van het geen thans alleen voor de bezittende klasse is weggelegd. ontdekt de voorzitter vele groote groene plekken op de banken der leden. De Kamerbewoonder werd op verkenning gezonden naar den kapstok in de vestiaire en kwam terug met de bood schap, dat er in de verste verte geen 51 hoofd deksels waren te tellen. De voorzitter, indachtij dat de Grondwet eischt, dat de Kamer alleen zal beraadslagen als er minstens Si kden aanwezig zijn, verschoof nu de stemmingen over de k'leine amendemendementjes tot den volgenden dag. Zoolang er meer dan So namen op de presentie lijst staan, kun je je zelf wijsmaken, dat er min stens 51 leden zijn, ook al hangen er maar 20, hoeden 1 En dan kan zoo'n stemming je zo< ruw uit den droom helpen! UITVOER VAN VLEESCH WAREN, Behoudens de goedkeuring van den Mi nister van L. N. en H. zal de N. U. M, uitvoervergunningen geven voor zekere hoe veelheden bereide vleeschwaren en conser ven in worstvorm, d. w. z. in darm ver pakt. I I ONTEVREDENHEID IN DE VENEN.' Ook in de Drentsehe venen, zoo wondi(f uit Coevorden aan de „Leeuw. Crt." ge schreven, is het tegenwoordig veir van rustig. Do wederzijdsehe organisaties kunnen, het niet eens worden, voor welk bedrag in' de komende periode zal worden gegraven!, De werkgevers willen 5 pet beneden hefl loon van 't vorig jaar blijven, omdat 't bet drag voor de verplichte verzekering te. hunne laste komt. De arbeiders wenschen niet te „plak ken" en eischen een loon, dat 10 pet. bo ven dat van verleden jaar a-aak Van ver schillende zijden wordt vernomen, dat eeni staking op groote schaal lang niet tot da mmogclijkkeden behoort. EEN DIEF EN INBREKER INGE REKEND'. De politie te Kerkrade heeft gearresteerd een electricien, die in verschillende wonim gen aldaar diefstal met braak had gepleegd. Langen tijd verbleef hij vroeger in Buitscle land. Daar heeft hij tal van vonnissen ach' ter den rug wegens diefstallen. In 1918 iiidens de revolutiedagen, werden de poor ten van de gevangenis te Dusseldorf ge opend. Toen kreeg ook de thans aangehou dene de vrijheid. Na een avontuurlijk leven kwam hij in Kerkrade terecht, waar hij op kamers woonde. Hij is nu naar de gevan genis te Maastricht overgebracht. KlittfE BEKlCHTEik In den nacht van Woensdag op Donderdag is brand uitgebroken in de stoomvleeschwaren- fabriek der Firma Steg.man Co. te Diepen veen. Het ketelhuis is uitgebrand. De bran-dwee uit Deventer wist de overige fabricksgedtelteti te beschermen. Het bedrijf wordt spoedig weet, voortgezet. De kantoorbediende v. W. te Delft werj de vorige maand gearresteerd, verdacht van het uitgeven van valsche Belgische bankbiljetter. van fr 500. Bij een zwager van v. W. werden 14 bankbiljetten in beslag genomen. Het is than» gebleken, dat v. W. onschuldig is en de bank biljetten niet vaisch zijn. De justitie heeft zt teruggegeven. Een aantal schoenfabrikanten te Kaats, heuvel hebben besloten slechts drie dagen pet week- te werken. Ook de leerlooiers beginner, ernstig te deriken aan beperking van den ar beódsiijd. Een onderzoek op kasteel „Henkenshage'' te St Oedearode, eigendom van den heer Van Gulick U Den Haag, heeft uitgewezen, dat niets wordt vermist. Klaarblijkelijk hebben de inbre kers naar goud, zilver en geld gezocht, en dit niet gavpnd.en._Dc kimstiy-.kên Uiten zij. page/ moeit) 1 yooRTGI in d: Dinsdagavond terste jaar van. Bovenkarspel gal voorzitter der C< met zooveel sue eenige opiuerkingt liet onderwijs aai in de dorpen Bo en Lufjebroek eet Het bleek, dat d< lijk de eersteling onderwijs prograi vakonderwijs, lanc bezitten alle heel king wat betrefl kelue leervakken, veel versnipperd in 't werk gesteh onuerwijs o-nder brengen, waartoe mauuen in de dri bereid verklaardei van den steun zich overtuigd lie Dat kan een l'lui BE BERGEN. R. Be R. K. Kiesv man", hield Dins vergadering. De voorzitter, mei den Christelij deu secretaris, de gadermg werden veranderd werden Nu voigde jaarvi waarin met een veiiedcn werd a "iaaupartij door tot hare tegcnwooi iedere uitbreiding nacieel was, waaro ■ven de ujlbreidiii recht kunnen teg leu wij onze org; lid te worden. Wat K. kiezers tellen, 250 leden telt, 111 alle kiezers, inani rganisaitie te bren vrouwelijke propaj leu ijveren, meend rijke politieke proj en wenschelijk was Hierna deed de deelingen, pi.a. Le, organisatie door k kieskring, waar voelen was, geen kiesvereeniging op in ec vereeniging Dinsdag 16 Maar gehouden worden, len worden uitgeni De heeren J. A ter K. van Duin, ker Ozm, die dit aftreden, werden d waren gesteld bij ling herkozen De rekening ei den Peeningmeeste aan van f20.57. De lieer Spie.inj tie van 25 cent en wilde versekill naai ieders vermog Voorzitter toonde praktisch uit te v> ons Eoomsch zijn zoo mogelijk een betalen. Op voorstel van den briefjes uitgert vangeven, welke c waarvan de uitslaj ngekomen brie.je; Untie was geteeken Voorzitter bracht dank met den wen 200 leden hun hieri Bij de rondvraag lende zaken besproi Schappelijke wijze, ongeveer 10 uur d den Ohristelijken gi Wormstekige Steeds meer en m Tevestigd op het m fruchtboomen in heeft. Bij mij komt af dit nut wel van nis zal zijn, als er '.eweaen wordt, dat >eu van vruchtboom nen tot groote sein moet toch begrijpen roekeren van ins 'boom, doch ook lansteekt, ja zelfs kunnen aansteken. kruid vergaat niet, Insecten toepassen, d gemeen belang, en belang vc<l kan doe rige ongedierte tot e ken, is zeker. Veelal als ons ee wordt om het worm; peren tegen te gaai middel met een moo. liefstniet te dui Ik wil volstrekt n aiet zjjn, die eenigsz velen is het: „Baat ook niet". Of ander le remedie erger is Onder die middelt; Pf Octoberbanden r schouwen. Doch het gens rnjj, 0nge ibaiLden wegvangen. Dit is niet alleen doch het meest af do. makkelijker en mind< «ebruik van al die m

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2