Provincial!.! Niouws bergen. Landbouw en Veeteelt - LftfiïAAB. Vergadering van Én Raad t i .VOORTGEZET ONDERWIJS IN OB STREEK. Dinsdagavond, bij de sluiting van het eerste jaar van den Handelseursus te Bpvenkarspel gaf do^ lieer Wille brands, voorzitter der Commissie, die dit werk. met zooveel succes tot stand oracht, eeuige opmerkingen ten beste, welke voor liet onderwijs aan de schoolvrije jeugd in de dorpen Rovenkarspel, Grootebroek en Lutjebroek een ruim verschiet openen. Het bleek, dat deze Iiaudelseursus eigen, lijk de eersteling is van een veel ruimer onderwijs program. Herbalingsonderwijs, vakonderwijs, land- en tuinbouwonderwijs bezitten alle heel wat punten van aanra king wat betreft de algemeen omwik kelde leervakken. Thans zijn deze dus te veel versnipperd en daarom zijn pogingen in 't werk gesteld, om al dat voortgezet onaerwijs onder éen algemeen bestuur te brengen, waartoe reeds vooraanstaande mannen' in de drie genoemde dorpen zich bereid verklaarden en men eveneens zich van den steun der Ee.w. Geestelijkheid zich overtuigd heeft. 1 Dat kan een flinke organisatie worden. BERGEN. R. K. Kiesvereaniging. De Bi. K. Kiesvereeniging „Dr. Schaep- wan', hield Dinsdag 2 Maart haar jaar vergadering. De voorzitter, de lieer Baltus, opende mee den Christelijken groet, waarna door den secretaris, de nouuleu der vorige ver gadering werden voorgelezen, welke on veranderd werden vastgesteld. Nu volgde jaarvcr-Tag van den secretaris waarin met ecu kou overzicht uit het verleden werd aangetoond dat de Kath. "taatspartij door urgarnsa-ie is gegroeid tot hare tegenwoordige grootheid, ook. dat iedere uitbreiding van kiezers haar geen nadeel was, waarom wij ook met vertmu- •veii de uitbreiding door "t vrouwenkies recht kunnen tegemoet gaan, en moe ten wij onze organisatie versterken door lid te worden. Waar wij hier' ruim 320 R. K, kiezers tellen, en onze vereemging 250 leden telt, moet er geijverd worden alle kiezers, mannen en vrouwen, in de rganisatie te brengen. Waar zeker eenige vrouwelijke propagandisten hiervoor zul len ijveren, meende seer. dat een manne. lijke politieke propagandaclub ook nood tg en wensehelijk was. Hierna deed de voorzitter eenige mede- deelingen, oi.a. bespreking over vrouwen organisatie door het bestuur van Rijks kieskring, waar men algemeen van ge voelen was, geen afzonderlijke vrouwen- kiesvereeniging op te richten, maar allen in ec vereeniging. Dinsdag 16 Maart zal eene vergadering gehouden worden, waarop de vrouwen zul len worden uitgenoodigd. De heeren J. Apeldoorn, penningmees ter K. van Duin, Secretaris en P. Bak ker Czil, die dit jaar periodiek moesten aftreden, werden daar er geen candidanen waren gesteld bij enkele candidaatstel- ling herkozen De rekening en verantwoording van den Peeningmeester gaf een batig saldo aan van f20.5Y. De heer Springs meende do oontribu die van 25 cent te laag gesteld was, en wilde verschillende oontributieheffing naar ieders vermogen. Voorzitter toonde het onmogelijke, dit oraktisch uit t,e voeren en meende^ dat ons Rioomsoh zijn voldoende moest zijn zoo mogelijk een hoogere contributie te betalen. Op voorstel van een der leden war den briefjes uitgereikt, waarop ieder kon vang even, welke contributie te betalen, waarvan de uitslag was dat op de 44 ngekomen brie.jes voor f34 aan contri butie was geteekend. Voorzitter bracht hiervoor aan allen dank met den wensch, dal de aanwezige 200 leden hun hierin moge navolgen. Bij de rondvraag werden nog verschil lende zaken besproken op zeer kameraad schappelijke wijze, en werd de vergadering ongeveer 10 uur door den voorzitter met den Ohristelijken groet gesloten. Wormstekige appels en peren. Steeds meer en meer wordt de aandaent tevestigd op het nut, dat het planten van fxuehtboomen in particuliere turnen heeft. Bij mij komt evenwel de vraag of dit nut wel van zoo bijzondere beteeae- nis zal zijn, als er niet eens krachtig op ïewezen wordt, dat het laten verwaarioo- ,en van vruchtboomen in particuliere tui nen tot groote schade leiden kan. Men moet toch begrijpen, dat het laten voort woekeren van insecten niet alleen u w boom, doch ook die van uw buurman «insteekt, ja zeifs geheele aanplantingen kunnen aansteken. Het spreekwoord: on kruid vergaat niet, kan men ook op oe Insecten toepassen, doch dat men in het al gemeen belang, en dus ook in uw eigen belang vcal kan doen om het vernielzucn- age ongedierte tot een minimum te beper ken, is zeker. Veelal als ons een middel gevraagd wordt om bet wormstekige van appels en peren tegen te gaan, verwaokt men een middel met een mooi klinkenden naam en liefst.niet te duur. Ik wil volstrekt niet ontkennen, dat ei aiet zfjo, die ©enigszins helpen, doch met ■velen is het: „Baat het niet, het schaadt ook niet". Of andere middelen, waarvan ie remedie erger is dad de kwaal zelf. Onder die middeltjes kan men de Hjm- of Octoberbanden nog als de beste be schouwen. Doeh het beste middel is, vol gens mij, dit ongedierte zelf met zijne handen wegvangen. Dit is niet alleen een kosteloos middel, li n Tllee,s^ afdoende en zelfs nog ge makkelijker en minder omslachtig, dan het gebruik van al die middeltjes. AlleenT komt minder geleerd voor.' Het doel van Oetoberband is, om het vrouwelijke vlindertje dat niet vliegen kan doch tegen Reu stam opkruipt, ie vangen, doordat het aan de lijm blijft kleveu. Op deze wijze werden er reeds velen ter dood gebracht. Iu het voorjaar, tijdens den bloei, kan dat ter dood brengen op nog grooter schaal gebeuren. Bij aandachtige beschouwing van de af zonderlijke bloeiuituiltjes zal men al da delijk de vernielzucht van de larfjes, die de wormsteek veroorzaken, bespeuren, dóórdat verschillend® bloempjes door een bruinachtig vocht aan elkaar geplakt zijn. Zonder eenige overweging plukt men die bloempjes.weg en verzamelt ze zorgvul dig om ze dadelijk na afloop van dat werk je te verbranden, Zoolang de boom in bloei staat en ook na de vruchtzetting, d. is als de jonge vrucht jes gaan zwellen, lette men er terdege op of ze aangestoken zijn, waarop men dan dadelijk de bloempjes of de aangestoken vruchtjes verwijdere. Men houdt ze zorgvuldig bijeen, om ze daarna te verbranden, daar het larf je zich in het vruchtbeginsel of in het reeds ge zette vruchtje bevindt. Ook de afgevallen bloempjes en vruchtjes zoekt men dage lijks bijeen om ze dadelijk te verbranden. Vooral bij jonge en kleine boompjes is dit een werkje, dat diét veel moeite kost en rijk beloond wordt.. Bij groote boomen gaat het moeilijker, doch zoo goed als men in zoo'n boom kan klimmen om er de vruchten van te pluk ken, kan men er ook een paar keer in, om de aangestoken, pas gezette vruchtjes er af te halen. Al mag men ze dan niet allen te pak ken krijgen, dan is het toch de weg om ze zooveel mogelijk uit te roeien. Zonder moeite heeft men niets en voorze ker geen goede vruchten. Daarbij komt nog, dat men in particu liere tuineu, gewoonlijk maar 'n paar boo men beeft, zoodat bet afzoeken naar aan gestoken bloesems of vruchten een oogen blikje werk is. Men outziet zich vooral niet, elke aan gestoken vrucht te verwijderen, daar er toch niets van tereeht komt en men de kans beloopt, dat de larf er uit gaat en later als vlinder het leven geeft aau ve len, die het verwoestingswerk nog erger voortzetten. W. A. IJZERDRAAD. der gemeente ALKMAAR. Rectificatie. In het verslag van de vniddagzitting hebben wii den heer Oskam laten zeg gen, dat de heer Blokker akte M. O. had. Dit moet zijn „De heer Blokker bezit akte K Vil en Q. (Ned. Taal)." De heer Cloeck heeft voorts niet gezegd dat de belasting in de laatste 7 jaar mét 1351 pCt. hooger is geworden doch met 651 pCt. (Vervolg). De heer Westerhof vervolgt: Wat de opruiming van krotwoningen betreft noemt spr. het schandelijk, dat men hiermede niet doorgaat. De wet houders weten heel goed hoeveel krot woningen er zijn. Doch de heeren we ten niet wat het is in zoo'n krotwo ning te moeten wonen. Wisten ze het, dan zouden ze deze woningen wel op ruimen. De hr. Leesberg: In Amsterdam zijn er veel meer. De heer Westerhof: Dat is zoo, doch daarmede is de zaak niet goed te praten. Dit is geen handige zet van den heer Leesberg. De heer Leesberg wil hiermede zeggen: daar is het ook zoo. Een vergelijking met andere ge meenten is hier niet te trekken. Spr. wenscht te zien een uitbreidings plan. Er is een hopelooze systeernloos- heid in het bouwen van wonmgen. Om der wille van de democratie, om der wille van de schoonheid, zou hii de schoonheid der stad willen behouden ook in de arbeiderswoningen. Dit is niet mogelijk, tenzij men een vast om lijnd uitbreidingsplan heeft. Om tot een plan te komen dient spr. de volgende motie in: MOTIE. De Raad, kennis genomen hebbeiide van de meening van het college van B. en W. inzake het woningvraagstuk, noodigen B. en W. uit nog dit jaar den Raad een welomlijnd plan aan te bieden om binnen den kortst mogelijken tijd aan den woningnood een einde te maken door woningbouw va:n bouwvereeni- gingen en gemeente, waarbij mot de eischen van schoonheids- en gezondheids leer voldoende rekening wordt gehouden. Dat B. en W. niet in widen g ,,pen ook niet als het particulier initiatief niet voldoende in de zaken voorziet, be treurt spr. ten zeerste. Hii vraagt of B. en W. dat standpunt niet willen ver laten. Spr. merkt op, dat de gemeente geneesheer het werk niet alleen kan doen. Hii betoogt, dat een schoolver- pleegster noodzakelijk is. Dat B. en W. het Sportterrein af wil len staan voor de schoolspelen juicht spr. toe. Dat B. en W. niet over willen gaan tot stichten van openbare speel plaatsen betreurt spr. Er is spelen en spelen. Door de fractie wordt bedoeld spelen onder deskundige leiding. Voor deze spelen zouden zij een speelplaats willen hebben. Hii zou willen dat B. en W. van dat standpunt terugkwamen. Wat betreft het overnemen van de scholen vraagt spr. op welke gronden B. en W. nun afwijzende houding basee ren. Als we ons stellen op het stand punt, dat onderwijs overheids zorg is, dan is het niet goed de za ken zoo te laten. Het gaat niet aan te zesgen,: het gaat goed. Spr. wijst op de treurige toestanden aan de algemeens bewaarschool. Mier uit blijkt, dat het bestuur niet goed werkt en ingrijping van de gemeente noodzakelijk is. De salarissen zijn er zeer slecht, en als een onderwijzeres aanhoudt om wat meer salaris, dan zegt het Bestuur, dat zii het „tergt." Spr. toont uit de bedragen der subsi dies aan, dat geen particulier initiatief bestaat, doch dat er slechts kwestie is van een uitvoering door particulieren. Spr. stelt 3 moties voor, inhoudende respectievelijk tot het aanknoopen van onderhandelingen tot overname van de Ambachtsschool. Huishoud- en Industrie school, en de algemeene bewaarschool door de gemeente. Het systeem 'dat een Ambachtsschool een zelfbestuur heeft, stamt uit het re- gententijdperk. Omtrent een gemeentelijke waschfa- briek neemt het college hetzelfde stand punt in als het college in 1918. Doch welk standpunt is dat. Toen hebben B. en W. geen standpunt ingenomen. In het officieel verslag staat niets. De heer Leesberg: Kijk maar wat ik gezegd heb. De heer .Westerhof: De heer Lees berg is het college van B. en W. Öe heer W. C. Bosman zakt door dt overdekking van de verwarming, het geen den heef Westerhof aanleiding gaf tot de opmerking: men kan wel zien, dat we in een gevaarlijke Maatschappij leven, niemand zit veilig (gelach). Spr. gaat hierop verder met zijn be- toog. Hii wil niet ingrijpen in de leiding van den voorzitter, doch zou toch gaar ne zien, dat men hem het spreken be ter mogelijk maakte (3 raadsleden be vinden zich achter de zetel van den heer Westerhof). De heer W. C. Bosman: We staan heel aandachtig te luisteren. De heer Westerhof: Dat doet me plezier, dat doet u altijd. Hii ..vervolgt, dat er een geneeskundi ge dienst móet worden ingericht, waar onder alle betrekkelijke dingen ressor teeren. De Voorz. vraagc noe hii hier een geneeskundigen dienst wil hebben. De heer Westerhof zegt, da>. men moet weten welke huizen de Baarden zijn van Ubercuiose enz. Dit alles komt men met te we,en zonder geneeskundi gen dienst. Hu geeft B. en W. in over weging zich eens in veeb.nd.ng te stel len met Dr. Heijermans. Nu heeit men ten minste een excuus om geen gemeen telijken geneeskundigen dienst in ie Snel len, dat had men vroeger niet. Spr. merkt verder op dat men de menschen niet moet laten beialen voor het nemen van een bad. Ons voik is vuil op z'n licnaam. Wil men, dat het volk zich zal baden, dan moet men eens niet beginnen met het er voor te laten beta len. iVlen moet een gemeemelijke badm- ricnting stichten waar men Kosteloos kan baden. netlenende de levcnsmidde.envoorzie- ning viaagt spr. wannéér t>. en w. den ken dat 'gemeentelijke oemoeinig wet noodzakelijk is. Wanneer denken B. en w.. dat de tiju aangeoroken is voor oe stichting van een gemeentelijken gjoen- tenwimeel. vervo.gens komt spr. tot de werke- loosneia. mij vraagt of net met goed zou zijn dat en wintijds plannen ma ken om piodacttéven arbeid te verscnal- ien aan weiK.oozen. spr. begrijpt met waarom het college van B. en w. te zijner tijd nog piaeau vies moet uitmetigen over een ge meentelijk bateau voor tvos,eiuOzen reentsoijstanu voor on- en minvermo genden. apr. vindt verder, dac men de arbei dersklasse wat Peter moest tloen ver tegenwoordigen iii het armuesidur. Waar het voorat de aroeiders aangaat is net niet meer dan rnihjx, dat de ar beiders er in vetiegenvvoord.gd zijn. spr. geeit den raad éen aigevaarüig- de uit eik der 4 vakcentrales in het armbestuur te benoemen, rnj zet nader uiteen waarom zijn vaste overm-gmg is, ciat de arbeiders m net annbesmur ver tegenwoordig moeten zijn. De H. O. is een bron van zorg voor de gemeente en ook voor spr. riet doet hem eenter vreemd aan, uat men den controieur der peiashngen ook aan wij steden ais hoofd van ue a.gemeene boek nouding.over de Bedrijven. riij p.eit voor mtoreiding van personeel bn de belas tingcontrole. 1 eiloops bepleit hii ook de wensche- lijkheid van net publiceeren en doen drukken van het kohier van den H. O. Spr. wijst erop, dat in vernouding de aftrek voor Noodzakelijk levenson derhoud veel minder is dan voor den oorlog. Men kan vaststellen," dat de arbeiders momenteel van 2 derde van zijn inko men belasting betaalt, voor den oorlog 1 veertiende deel van zijn im.omen. Wil de vernouding gelijk olijven dan zou de ai trek moeien verdubbelen. Men kan den toestand van voor den oorlog nog niet krijgen. Wanneer echter de ar beider nu zijn aanslagbiljet thuis krijgt met den bestaanden aftrek, dan vinoi spr. dat een veel te hoog bedrag op het arbeidersbudget. Hii rekent, uit. dat een arbeider naar verhouding meer belasting betaalt dan de bourgeoisie. Geen enkele gemeente is er, die zoo'n lagen aftrek heeft. riii durft, omdat hii in Alkmaar is niet meer voorstellen dan f 1000 voor aftrek. Daarbii.wii hij de belasting halen waar ze te halen is. Hii .stelt voor den afirek voor gehuw den te stellen op flOOÜ en voor onge- huwden op f750. De Voorz. verzoekt den heer Wes- sterhof de voorstellen te doen morgen bii de behandeling van de artikelen. De heer Westerhof zegt dat te zullen doen. Hii heeft een voorstel 'er toe strek kend te besluiten het kohier te doen drukken en liet tegen een lagen prijs voor iedereen verkrijgbaar te stellen. Vervolgens pleit spr. voor het instel len van een wekelijkschen ophaaldienst. Het zal voor de arbeiders een buiten gewone uitkomst zijn. Spr. wijst op de noodzakelijkheid, van meerdere ontwikkeling voor de arbei ders. Velen zullen gebruik maken van zulke cursussen. Het verheugt hem dat B. en W. niet ingegaan zijn op de beteugeling van het vrije woord. Spr. noemt het een onge lukkig voorstel. De Voorz. stelt voor de 5 moties van den heer Westerhof een punt van beraadslaging te doen uitmaken. De heer Verkerk heeft op de motie betref fende het woningvraagstuk een amen dement ingediend hetgeen door den heer Westerhof wordt overgenomen, zoodat de motie thans luidt: MOTIE. De Raad, kennis genomen hebbende van de meening van bet college van B. en W. inzake bet woningvraagstuk, noodigen B. en W. uit nog dit jaar den Raad een welomlijnd plan aan te bieden o-m binnen den kortst mogelijken tijd aan den woningnood een einde te maken door woningbouw van bouwvereeni- gingen en gemeente, waarbij met do eischen van schoonheids-, gezondheidsleer en met de draagkracht der bewoners, vol doende rekening wordt gehouden. hierna wordt te kwart voor 5 de ver gadering geschorst tot gisterenavond, half acht. AVONDVERGADERING. De Voorz. heropent te half 8 de vergadering en stelt aan de orde de behandeling van hetvoorsteltotin- r 7c h ting van een gemeentelijk Sportpark. Afwezig waren de heeren Bak en Ver kerk. Gemeentelijk Sportpark. B. en W hebben den Directeur der plant soenen opgedragen voor een aan de eischen tics' Lijds In te richten terrein, waar gelegen heid bestaat tot beoefening van het openlucht spel en van zooveel mogelijk andere spelen, welke onder het begrip „sjiort" zijn samen te vatton, een plan te ontwerj>en. Met de uit roeiing van de noodige grondwerken hebben zij met machtiging van den Raad bereids een aanvang doen maken, teneinde tijdig met de inrichting gereed te komen. I)e Directeur heeft aan B. en W. een plan voorgelegd dat de volle instemming hoeft zoowel van de Commissie voor de Publieke Werken als van die voor de Plantsoenen. Builen de kosten van grondaankoop, welke rond f 63000 beloopen, raamt de Directeur de voor de inrichting noodige werken op 'jen bedrag van rond f 49000. nl voor: egali seeren terrein f 620., aanbrengen van gras- zonden f3500, terreinophooging f8600, drai neering f 1200, afscheidingen buitenzijde 1' 7000, afscheidingen sportterreinen binmvm f2000, overname) opstallen van beslaande vereenigingen f 1500, maken tribune, buffetten enz. 20 000, aanschaffing sportartikelen f 500. aanleg water-, gasleiding enz. f 1000, stallen, f boxen) f 1500, onvoorzien en diversen f! 1580. Voorshands worden slechts gelden gevraatW voor het doen houwen van twee paarden stollen. Mocht de behoefte aan meerdere in de toekomst blijken, dan zijn B. en W. hr- roid daaraan te zijner tijd uitbreiding te ge ven, mits Legen een zoodanige huursom, dat daarin, behalve een behoorlijke rente van de bouwkosten ook een billijke vergoeding voor afschrijving is begrepen. Het ligt o.m in hunne bedoeling het tar- ein beschikbaar te stellen voor de verschil lende bier gevesLigde inrichtingen van onder wijs, om er onder deskundige leiding te spelen. Een bij de stukken, welke ter visie worden gelegd, gevoegde voorioopige exploitatie-be- grooting, doet B. en W. verwachten, dat de onderneming een goede kans van slagen biedt. Als commissie van bijstand voor bet sporl- bedrijf zou naar bet oordeel van B. cn W althans voorloopig aangewezen zijn de Com missie voor de Plantsoenen, wier Igden de zelfde zijn als van die voor de Publieke) perken. B. en W meenen, dat de Raad bet met ben eens zal zijn, dat deze zaak zoo spoedig als met een goede uitvoering is overeen te brengen tol stand worde gebracht en stellen den Raad daarom voor te besluiten: aan Burg. en Wetli voor de inrichting van een gemeentelijk sportterrein, overeenkomstig bet daarvoor opgemaakte plan van den Direc teur der plantsoenen, een erediet te verleu nen van f 49000 en deze kosten te bestrij den uit de opbrengst van een daartoe te zijner lijd aan te gane geldleening. De heer van t Veer zegt dat de Soc.-Dem. met voldoening; het voorstel begroet hebben. Spr. stelt echter de vraag of het waar is, dat de grondar- beiders daar beneden het grondtoon werken. Voor zweminrichting is de plaats daar niet geschikt zeggen B. en w. Toch wilde hii in deze een nader onderzoek. Het komt hem voor, dat B. en W. niet erg zwemlustig zijn, hetgeen ook blijkt uit de memorie van toelichting en het antwoord op het voorloopig verslag bij de aanbieding van de begrootïng. Ook het geven van de zaak in handen van den wethouder van P. W. vindt spr. niet goed. Hij vindt het beter, dat deze zaak in handen komt van den wethouder van Onderwijs. De heer Go vers deelt mede, dat de verpachting van gras een bijzondere aan dacht vraagt Met het afweiden moet men goed toezien hoe zulks gebeurt. Men moet wel degelijk toekijken aan wien men het afweiden gunt.. Den hr. Leesberg doet het genoe gen. dat men algemeen ingenomen is met dit voorstel. B. en W. zien in deze zaak een vooruitgang voor Alkmaar, het is ook voor het financieel belang van Alkmaar. Vorig jaar, toen er 6 cour ses werden gehouden is in de gemeen tekas f2600 gevloeid. Dit jaar zijn er 10 courses uitgeschreven. Als basis voor het loon heeft men het collectief contract in aanmerkinK geno- ttie'n zöo'dat er g:e:i ver!::er1 h"n uif betaald wordt. Verder mer'; pr. on da er nog jiiets verhuurd hw lefpacl? jc Men r^oe* ^'feoirQ oon commissie overlate' d zaken zoo goet mogeliik te verpachten en te verhuren Spr. meent het vertrouwen in deze cotiv missie te moeten opeischen. B. en ,W. zijn niet zwemlustig, zegf de heer van 't Veer. Zii meenden een ter, waar de geheele raad het met u. en W. eens was over een zweminrich ting geen onnoodige woorden meer te moeten verspillen aan deze kwestie. Het terrein is niet geschikt voor zweminrichting. De bedoeling is later een speciale bedrijfscommissie daartoe in te stellen. De heer Sluis merkt op, dat de heer van 't Veer het idealer vindt het sport park onder te brengen bij den wethou der van onderwijs. Spr. meent dat het niet op zijn weg ligt deze zaak te be- heeren. De Voorz. zegt, dat het vrijwel het zelfde blijft welke wethouder het admi nistreert. Uit een oogpunt van sport in 't algemeen meenden B. en W. het onder te moeten brengen bij den wet houder van P. W. Hierna wordt het voorstel van B. en, W. zonder hoofdelijke stemming aange- genomen. Gemeente-begTOioting' 1920. Vervolgens werd de behandeling der b©- grooting voortgezet. De heer v. 't Veer begint met bet zeggen, dat alles, wat de heer Wester- bof dezen middag gezegd heeft, zijn voi le instemmingen heeft. Het heeft spr. verwonderd, dat Zater dagavond reeds in de „N. Rott. Ort." reeds de memorie van antwoord van B, en W. stond gepubliceerd, zij het ook in. verkorten vorm, terwijl de Alkmaar- sehe bLaden deze stukken eerst Maan dag ontvingen. Spr. vindt er iets beleedigends in voor de redaetie's der Alkmaarsche bladen, die steeds zoo actief zijn en die steeds in alles ter wille zijn, wanneer men tot hen ko-mt. Spr. zou B. en W. willen vragen: aan wie is dit geval te wijten? Aan den bur gemeester? Aan B. en W.? Of aan wie anders? Spr. komt nu tot de inkomsten van Alkmaar. De geldmiddelen zijn hier niet. rooskleurig. Spr. gaat aan de hand van de gemid deld belasbaro inkomens over de jaren 1915 tot nu, dat men zuinig moet zijn hier te Alkmaar. De heer Cloeck had het reeds over de semi-permanente woningen. Hierbij heeft men roekeloos een f 15000 uitgegeven. Ook de uitgaven voor de Burgerwacht waren roekeloos. Aan de hand van cijfers toont spr. te vens aan, dat de uitgaven voor de politie, enorm gestegen zijn. Spr. wil niet bezuinigen op de loonen, geenszins, 't verheugt hem, dat B. en W. voorschotten willen geven, doch wel op. andere wijze. Vervolgens vindt spr. het niet goed, dat er van gemeentewege zoo w&inig reelama gemaakt wordt voor Alkmaar als woon* stad; ook op Ue fraaiheid dient meer gelet te worden; we hebben annexai- tie's te verwachten in de richting van Heilo®, 't zal nooidig zijn een kap- verbod in 't leven te roepen. Spr. bevond zich dezer dagen bij een boterhandelaar, hij zag, hoe de boter daar behandeld werd: hij weet, dat niet min der dan f 140.000.— per week wordt be taald voor....water. (De heeren Verkerk en Bak komen ter vergadering.) Komende tot de groenten-kwestie zegt spr., dat er zoo groot mogelijke pro ductie verkregen moet worden. In Alkmaar zijn de groenten steeds duur geweest, ten deele is dit te wij ten aan het groote aantal groenfcenhan- delaars, de gemeente moet prijsragelend optreden. Met verdriet heeft spr. opgemerkt, dat 1920 niet weer veel méér dronkenschap is ingegaan dan 1919. Spr. toont, een en ander met cijfers aan. Spr. zou ieder in eigen omgeving willen laten medewerken aan drankbestrijding. Voorts wordt er in verschillende ca- fé's gespeeld om geld, 't zal goed zijn, indien de politie daarop eens let. Nog ergert het spr. dat ieder, die den makelaars! vraagt, bij B. en W. zoo'n goed gehoor krijgt, spr. schaamt zich welhaast voor zijn vak. Het Hofplein zou spr. Zaterdags wil len afsluiten voor auto's met het oog op het gevaarlijke verkeer aldaar Sprekende over politie en recherche, klaagt sjir. erover, dat de wachtkamers der agenten zoo ongezellig, en de ca chotten zoo smerig zijn. In diezelfde lokalen moeten niet zelden menscheU overnachten. Hoe worden de lokalen ge desinfecteerd? De gemeente moest de kos ten dragen voor het gymnastiek-onderwijs der agente. De recherche is het troebel-kiadje dei! gemeente geworden. Kan het niet goed- k.flO'per, nog niet lang geleden hadden; s«e: Tellinga, thans een heel leger. Spr. vraagt of zoo'n groot corps hier wel noodig i s. Voor buiten-diensten wordt niet betaald,- spr. licht dit toe, door te wijzen op het geval van den diefstal te Koedijk, op die manier gaat men werk zoeken en Alk maar betaalt bet. Spr. brengt dit alles naar voren met het oog op bezuiniging, niet op personen Voort» klaiagt spr. over het feit, dat men de motie's die aangenomen zijn iu dezen Raad, zooveel aan z'n laars lapt. Intertijd is er een motie aangenomen] dat de schoolklassen niet meer dan 36 leerlingen mogen bevatte, doch daar komt niets van. terecht De statistieken worden hier in Alkmaag zeer slecht bij gehouden. (Zie vervolg tweede blad).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 3