TWEEDE BLAD. ALKMAAR Vrijdag 5 Maari 1920. Vergadsring van des Raad öet gemeente ALKMAAR. (Vervolg le Biad.) Spr. geeft els zijne reselling te kennen, lat Het particuliere initiatief vow het vak- Onderwijs niet deugt. Le leeraren der ambachtsschool klagen eeer. Met de ontsmetting van bepaalde h.ui- Bfrn gaat het ook niec naar weuscb. Aan de Soe.-Uem. komt ook een plaats toe in de Ge^ondheids-commissie Spr heeft zich verwonderd over het niet- (toestaan van sommige subsidie's. Hij zou ook een bükse.m-afleider willen 'doen* plastsen op het Iharenhuis. De Voorz. zegt, dai si. en W. eerst zuilen antwoorden ais de Raad heeft uitgesproken. Toch wil hij naar aanlei ding- van de opmerking van den heer van 't Veer over de verstrekking van het antwoord van B. en W. aan de pers iets te zeggen. Dat de „Rotterd. Courant" reeds Zaterdag een bericht had omtrent het antwoord van B. en W. is niet de schuld van B. en W. Spr. dacht, dat Zate.d.,giiiid-,ag tegeiijk met de verzending .aan de Raadsw.den ook ,de memorie van antwoord aan de Alk- maarsche pers was verzonden. Dit is niet geschied. Dinsdag is de Aikmaar- sche pers bii hem geweest met een klacht dienaangaande. Het is een kwestie van misverstand tusschen twee ambtenaren. De een dacht dat de andere er vpor gezorgd had en omgekeerd. Dit is de oude zaak. Spr. heeft toen ook reeds tegen de Aik- tnaarsche pers gezegd, dat als er voor één pers voorrang zou moeten bestaan, dit moest zijn voor de Alkinaarsche pers Spr. heeft maatregelen genomen dat Jtulks niet meer gebeurt. Mocht iets dergelijks nog eens ge beuren. .dan hoopt spr. dat men hem ,r direct mede in kennis zal stellen. •g wil spr. den heer van 't Veer 'll, toevoegen betreffende zijn betoog. Le lieer van '1 Veer is gekomen met bc- twaren tegen versctiplende diensten. Ver- tcbiUende diensten zijn besproken in .het Mgemieeq verslag, andere weer niet Dc klachten zijn geneel nieuw, zoodot liet hem niet mogelijk is hedenavond te antwoorden, waarschijnlijk morgen ook niet. Spr. vraagt hem, waarom men zulke za ken niet eens met hem Komil bespreken. Hij is er van overtuigd, dat hij aan zulke klachten direci tegemoet had kunnen ko nen, Indien men hem er direct van in kennis bad gesteld. Hij vindt liet niet de juiste manier om deze klachten bijl de begrooting naar voren le brengen. Spr hoopt, dat men voortaan met- zulke klachten direct lot hem zal komen. De heer M r. W. C, Bosman wil een woordje wijden aan den financieelen toe stand der gemeente. B. en W. z'ggen, dat liet uiterst moeilijk voo.' de gemeen ie is om financieel gezond Ie blijven, en verder zeggen zij, dat zij bereid zijn, bun werkprogram uil te voe ren,, mits de financiën het toelaten. Ook voor de mogelijkheid van afsluiting van ver dere leeningen wordt door B. en W. ge vreesd. Deze uitingen vindt spr. onjuist en Ion deêlc ook ongevaarlijk. S]H-, is het ten deze mei de Soc -dem. eens. Hij vindt dc financieelen toestand nieit zoo ernstig. Men had moeten zeggen: ui; hebben vee! schuld, maar hoeveel balen hebben wij ook? Spr. kan daarover niet oordcelen, daar hij oen calculatie der baton nergens vinden lean, 't Is maar de vraag: hoe groot zijn de activa en hoe groot de passiva. Wanneer alle schuldeischcrs werden be taald, dan zou er r.og heel wat geld over blijven; zóó groot zijn wel de bezittingen der gemeente T Is de positie der geldmarkt, welke het voor Alkmaar zoo moeilijk maakt aan geld te komen; A is niet te wijten aan (inge zonden financieelen toestand der gemeente. Alkmaar zal voorzeker op iedere manier zijn financieel:; verplichtingen kunnen nako men: 't is alleen moeilijk, geld te leenen. F.i- wordt gezegd, dat het moeilijk is, de begrcöling sluitend to maken. Spr gaat ver schillende algemeeuc oorzaken (duurte, enz) rfia Doch een en ander zal tijdelijk zijn; de duurte zal verminderen; men zit "vol met voorraden. Boter, kaas, enz. wordt niet uil gevoerd vanwege do lage Vistula, maar met absolute noodzakelijkheid zullen da prij zen weer dalen. 'I ]s een weet van Meden, en Perzen, dat alles zich weer herstell; dezelfde wiel, tlis) dc Iconen omhoog dreef, zal deze loonen ook weer omlaag trekken. Er zal echter een voordeel b 1 ij v e 11 d zijn voor de arbeidende massa. 1 Een andere factor, waardoor het moei lijker wordt dc begrooting sluitend le ma ken, is de mindere opbrengst van de bedrij ven; door de bedrijven moet opgebracht wor den voor den algemeenen dienst. Do gemeente echter moet doorleven en .vooruitgaan, daartoe is geld noodig, en dat geld moet geleend worden. In dit opzicht zal men niet le schroomval lig moeten zijn. Gekend za! er moeten worden voor een grondbedrijf, een stadsgehoorzaal, enz. Voor liet grondbedrijff zal het niet vol- idoende zijn, dat men verordeningen maakt, er zullen ook daden gesteld moeten wor den volgens systeem, volgens algemeen plain. Over een stadsgehoorzaal is al veel te lang' gezeurd; we moeten hier onafhankelijk van eer. particulier beschikken kunnen ovfer ern flinke zaai voor loomed, muziek-, 1 Wa verdiogeu hier in Alkmaar; we hebben veel te weinig contact met de buitenwereld. 1-rn' iie gemeente hiertoe thans overgaan; wil ".en voorstel indienen bat betnr.e- wing van een commissie, iWelke tot taak zal hebben de stichting van een stadsgehoor zaal voor te bereiden. Een stem: En het particulier initiatief? De heer M r. W. C. Bosman: De ge meente moet het doen. Ook al zal een en ander financleele offers vergen; voor nuttige dingen moeten offers gelroost worden. liet heeft spr. vervolgens verwonderd, dai hij iu de stukken van B. en W. alle gegevtaas geruist heeft omtrent aanwijzing van een viieg- terrein. De vliegmachines zuilen groolen .om mekeer brengen in het verkeer in <1© pos- terij, enz. liet Egtnondsche vliegterrein moet vlak bij Alkmaar komen. Spr. hoopt, dat B. ell W. hun aandacht er aan zuilen wijden, reeds thans uit le zien naar een geschikt terrein en gronden daar toe aan te koopen. Ook hiervoor kan geleend worden. Het budget moei voorzeker kloppen; de redeneering van den heer Westerhof, als, zou de arbeider percentsgewijze nog meer belasting betalen dan de beter gesitueerde, heeft spr. niet kunnen volgen. Spr. is van mecning, dat juist de iielor- gasitueerden te veel belalen. 't W,erlct op voedend voor de arbeiders, als zo welen, dat ze mede belasting betalen moeten. Er is hier de opmerking gemaakt, dat reeds thans bij het Kijk gereclameerd hid moeten worden cm een aandeel in de O.W.- belastingopbrengst. Spr, vindt die opmerking zeer juist. Alkmaar heeft groo'.e ersisuit- gaven gehad, Welke andere bronnen van inkomsten kun nen er zijn voor de gemeente. Men moet d© belasting halen van menschel!, die bij Alk maar wonen. Spr, doelt hier op de per sonen, die villa's zetten 111 het Heilooer bosch er. dus feitelijk in Alkmaar wonen en niet dragen in den algemeenen last. Spr. zou willen overgaan lot grenswijziging «1 we) de grenzen trekken vlak bij de kom van heiioo. Ook wil spr. naar den kant van Oudorp grenswijziging tot stand brengen. Spr. koml nu lot de kwestie over de Am bachtsschool. De heer Westerhof zegt, dat hel systeem afstamt uit de regenten-regatf- ring. We lachen nu om dè regentem-regee)- ring. Och, wie weet hoe men o.er 10J jaar zal lachen om den heer Westertiof eu zeg gen zal: wal was dat een achterlijke m-.uv (Gelach.) De Ambachtsschool lieeft mei de regenten- regeering niets Ie maken. Een 25 jaar ge lsden is de school opgericht onder parti culier initiatief. Een klein gebouwtje ver rees toen. In korten Lijd is het onderwijs gestegen jtot wat liet 1111 is. Nu is de school weer te klein on moet men weer uitbre.den. 't Is en blijft een particulier iets. Het Inni ge! is nu zeer gestegen. Werkelijk cr is wel iets te zeggen tegen het gov©n van zoo',11 budget .in particuliere handen. Het is echter niet billijk, dat men smalend over deze zaak spreekt. Men heelt een lijstje gegeven van de sala rissen. Hierbij moet mén echter nog tellen wat do leeraren hebben als leeraren aan d;> Burgeravondschool. Dan komt men tot de juiste bedragen. Nu kan men zeggen, dal dii niet mag, docti dan moet men twee stellen leeraren hebben en het onderwijs scheiden. Wil men de school voor de gemeente heb ben, dan zal het bestuur direct hierop in gaan. Spr gelooft echter, dat het niet wen- scheiiik is. De manier, waarop het onderwijs is ter hand genomen, kan alle kritiek doorstaan. De salarissen heelt het bestuur uit kunnen belalen, dank "ij den steun van het Kijk ta de gemeente. Een nieuwe salarisrngaluig is in bewerking. Dat deze regeling zoo lang duurt, komt, omdat het over zooveel schij ven loopt. De rechtspositie is bij hel regle ment van de school geregeld. De lieer We ster hof: We kunnen wel liet geld geven en niets in deze regeling me-d espreken. De lieer W. G. Bosman: Men behoeft het geld niet ie betalen, indien men aanmer king heeft op de schooi. Da Voorzitter meeni, dat het 't heit: zal zijn 0111 de zaak van de grenswijziging niet verder te bespreken. In deze zaak moet men met tact te werk gaan. Een sprekend vcorl>eeld hoe we niet moeten doen heb ben we pas gehad. Het is beter niet fhejr over deze zaak te spreken. Wenscht men in lichtingen (daaromtrent, dan is het beter deze inlichtingen ,le vragen in gesloten zitlfn, of in de Commissie van P. W., oï in spr.'s kabinet. Wanneer de plannen rijp zijn zullen ze ter tafel komen in den Raad. Mevrouw Aukes-Timmcrs wil ce.) op merking maken naar aanleiding van hef door Mevr. Weslerhof gesprokene, betreffende de wenschelijlheid van een consulta.tie-bureau. De Consultatie-hureaux (met meikkeuken;) zullen opgericht worden allereerst le Alk maar vanwege de Prov. Slaten; in een daartoe benoemde commissie heefl zitting de heer Michels te Den Helder, partijgenoot van Mevr. Westerhof. De heer van den B 0 s- c h zegt dat .het hem spijt, wegens ilek'ie niet veel te hebben kunnen medewerken aan deze begrooting. De sectievergaderingen heeft hij nfe-t kun- bijwonen. Hij heeft waardcering voor hel werk van B. en W. Men bon wel eisehen stellen, doch tenslotte moet men rekening houden met heigeen uitvoerbaar is. Daarom is het heter niet veel le heioven. Wij moeten vertrouwen in het streven van B. en W.. Er is gesproken over Volkshuisvesting. Inderdaad eischl dii on derwerp de volle aandacht van B. en W,. Wanneer B. en W. zeggen meer te zuil n doen dan gelooft spv. ook' in deze vertrouwen te kunnen stellen in B. en W-. Zoolang hij ha- mens de gemeente commissaris in de Ver©emi- ging Volkshuisvesting Is heeft hij ondervonden, dat in Volkshuisvesting met liefde wordt gewerkt voor het doel. Wanneer er verbetering is geldomen in ie. Volkshuisvesting dan is dit te danken aan de vereeniging „Volkshuisvesting"' Hij brengt hier voor huldle aan die vereeniging. Ook gelooft spr. dat het particulier initiatief zoolang de zaken goed gaan, niet moet wor den weggenomen. Sipr. heeft alle kulde vbor hetgeen hel oude armbestuur voor de armen gedaan heeft. Het nieuwe college zorgt zoo geel en met zooveel ernst voor de armen, dat het toch niet goed is zóó over het armbestuur le smeken ais hier is gedaan. hij geloofl, dat de leden van da armbesturen wei op, de hoogte zijn van hetgeen d» armen willen. Hij wil echler niet zeggen, dat men iedere, vraag maar moet afwijzen. Er kon een zekere sleur komen, doch daarvan ie hier niet le spre ken, daar het college nog nieuw is. In dit college zit een arbeider en de armbezoeker is cob uil den arbeidersstand voortgesproten. Spr. meent, dat het particulier initiatief in deze ook alle hulde verdient Het maken van een reclame voor 3e ge meente, heigeen is aangeroerd door den heer van 't Veer, heeft spr. ook reeds meerdere, malen r.aar voren gebracht. Hij beveelt deze zeak in de aandacht van B. on «4J aim. Voor liet behoud van de schoonheid beveelt srp. de Vereeniging Heemschut aan. Namens de rechlsche leden deelt hij mede, dat zij het voile vertrouwen stellen in B. en Wi en mede zullen werken met hat college. Do heer Veen spreekt zijn leedwezen uit over de uitlating van B. en W-. betreffende het niet willen of met kunnen toekenrm; va® meet' subsidie. Hij zou 't alsnog op prijs stellen indien de posten voor drankbestrijding, „Herwonnen Le venskracht'' en voor het fonds voor de graphi- sclte vakken verhoogd werden. Het verheugt hem dal B. ea W, sympathiek staan tegenover gedeeltelijke droogleggii g van Alkmaar. Hij zal ecu motie in dezen ge; ;t in dienen. Verder zou spr. ook gaarne zien, dat men er toe overging, de drankgelegenheden op be paalde uren 1-e doen slui.ea. De heer Kingers memoreert, dat B. an W. zeggen nog geen beslissing te kunnen nein.u ten opzichte van den houw van een nieuw Burgerweeshuis. Indien B-, en W. in het be slaande Weeshuis eens ecu bezoek' hadden ge- biacht, dan twijfelt hij niet, of hel antwoord van B. en W. zoui eeuigszins anders geklon ken hebben. I11 hel groote hoerenhuis, dat thans tot Wees huis is ingericht, zijn reeds '10 personen onder gebracht; 't is hoog noodig, dat er een nieuw weeshuis komt. Spr. zal dam ook gaarne, zien, dal B. en W. spoedig :nct daartoe strekkende voorstellen bomen. Do heer Verkerk wil een enkel woord zeggen over liet Burg. Armbestuur Do kwes tie Staat voor hem zoo, dat B. en W. en de rechlsche raadsfractie de leden met «a Soe.-Dem gedachte systematisch woren uit de commissies van bijstand. Zes jaar ge leden .heeft hij er reeds op gewezen, da! het tijd werd. 'dat men ten persoon in liet Burg. Armbestuur 'plaatste met een Soc_- Dem. gedachte Men heeft bij de benoeming van een arbei der in het Burg. Armbestuur een Vrijz.- Dem. arbeider gekozen. y Bij de tweede verkiezing werd er weer een Vrijz-Dem. arbeider gekozen. liet wordt nu toch tijd, dat men er een arbeider met een Soe.-Dem maatschappijbeschouwing in plaatst. Hij h'oopt, dal deze woorden iu zul len slaan. Het is volgens hem zeer goed gezien van B. on W., dat men moest remmen. Doch men kan ook te hard remmen. Volgens spr. is liet nco.Jzakelijk, dat er hier een gemeente lijke leesinrichting kwain. Doch dal is niet mogelijk. Toch had spreker gaarne ge zien, dal B. en W. de hoogcro subsi die voor die leesinrichting hadden toegestaan. Hij noopt dat de leden straks zullen stem men voor de hoogere subsidie. De heer Bak wil een en ander op merken naar aanleiding van het door den heer Verkerk gesprokene. 't Was niet gelukkig van den heer Verkerk, erover te klagen, dat niet een soe.-dem. in het Burg. Armbestuur be noemd werd. Dc candidaat, bij die gelegenheid be noemd. was iemand, die eerst van zijn Roomsch geloof afviel, vervolgens soc. dem. werd en tenslotte zich aansloot bii de vrijz.-dem. De heer H. E. Bosman geeft jjn ernstige overweging jrii de volgende bepaling van de huren, **sze lager te doen stellen dan op het oogenblik. Verder wil hij vragen, nu de gasprij- zen zoo hoog zijn, ol B. en W. nu nog kunnen en willen komen met een pro gressieven gasprijs. Hierna wordt 5 minuten gepauzeerd. De Voorzitter heropent de vergade ring. Hierna was het woord aan B. en W. De Voorzitter deelt mede dat de mo tie van dén heer Veen is binnengeko men. De heer Thorns en beantwoordt nu de sprekers. Hij begint met den heer Cloeck. Het is wel waar, dat de uitgaven v. d. distributie te zijn verminderd, doch in 't algemeen zijn de uitgaven niet verminderd. De uitgaven in verband met den 8-urigen werkdag en in verband met de aflossingen der leeningen, zijn uitgaven die we vorig jaar niet hadden. Wanneer de heer Cloeck er prijs op stelde staten te hebben, dan had hij die zelf kunnen maken. Ze kunnen echter gemakkelijk verstrekt worden. Het is niet juist wat de heer Cloeck gezegd heeft dat het niet hebben van staten nadeüiip zou zijn bij de uitkeeringen uit de oorlogswinstbelastingen. B. en W. hebben den heer v. d. Bilt den toestand der financiën 'medegedeeld en verzocht om uitkeering uit de Oor logswinstbelasting. 'De heer Westerhof heeft gezegd dat er we! te leenen zou zijn bii de Rijks verzekeringsbank. Spr. dankt den hr. Westerhóf voor deze mededeeling en hoopt in correspondentie te treden met d:v Rijksverzekeringsbank. De heer .Westerhof heeft gezegd, dat wii zouden zijn een zakencoilege. Dit stemt spr. in vele opzichten toe. Daar voor behoeven we ons niet te schamen. Wii zijn hierin voorgegaan door de ge meenten Amsterdam en den Haag. In dc- gemeente Zaandam zeggen B. en W. dat veel noodigs zal moeten worden nagelaten. Spr. gelooft, dat B. en ;W. hier dus in goed gezelschap zijn. Spr. wijst op de memorandum van de groote financiers en de politici aan de geascosicerde en geallieerde mogendheden. Dat we geen bedrag op de begrooting gezet hebben voor de O. W.-belasting is zeer juist. Het is een bedrag, dat we krijgen en niet vast staat. H ij gelooft dat het is een goede politiek. Over het drukken van het Kohier, merkt spr. op, dat dit eerst vorig jaar om de hooge drukkosten is afgeschaft en daf B. ën W. geen aanleiding vinden om daarop terug te komen. Wat de ophaaldienst betreft zegt spr. dat zoo'n dienst reeds in bewerking is. Wat betreft de opmerking van den h.r. W. C. Bosman merkt spr. op, dat scho ten enz. niet op de balans gezet kunnen worden. Wanneer we onze scholen zouden ver- koonen moeten we direct nieuwe bou wen. De moeilijkheden zijn te danken aan dc geldmarkt. Dit doet echter niets ter zake, het doet er niet toe hoe de moeilijkheden zijn ontstaan. De gemeen te heeft slecht gefinancieerd. Dit is geen verwijt. Men kon niet anders. Hoe ver klaarbaar echter die handelingen zijn het was geen goede politiek. De heer Sluis zegt als weihouder van onderwijs een gemakkelijke laak te ii^b- Den. ïiegen hem is geen enkel verwijt gericht. Hij is niet van plan veel te doen. Op het program staat, schoolbios coop Dit is echter niet zoo noodzakelijk Verder vindt hij hoogst noodzakelijk een school voor zwakzinnigen Dit onderwijs is altijd stiefmoederlijk bedeeld. Wat belreft de zwemschool zegt spr. dat zwemmen een uitstekende sport is. Wanneer de financieele toestand der ge meente zulks toelaat zullen B. en W. er voior werken. Voor een schoolarts is spr. ook. Wat echter de heer Oioeck wenscht is reeds geschied. Aan de besturen van de bijzon dere scholen is bericht, dat zij gebruik kunnen maken van den schoolarts. De heer Westerhof zegt: Wat hesft rnen aan een schoolarts zonder verpleeg ster B. en W. hebben nooit de nood zakelijkheid ingezien van een school ver pleegster. Ee schoolarts heeft er nooit om gevraagd. .Dpet hij zulks, dan zal spr. in liet college pleiten voor toevoe ging' van een scnooilverploegster. Hetzelfde geldt voor meerdere schoolart sen Wat betreft hot inrichten van een speelplaats voor de kinderen merkt spr. op, dat. hij er niet van overtuigd is, dat daardoor de baldadigheid zal worden te gengegaan. Over het overnemen van de drie scholen zegt spr. dat het particulier initiatief nummer één moet zijn on daar na eerst do overheidsbemoeiing komt. Wan neer men al de volkskracht die zit jn particulier initiatief op de schouders der overheid legt clan gaat de maatschappij spoedig ten gronde. Spr. sluit zich ge heel aan bij het be.oag van Mr. Bosman betreffende de ambachtsschool. Verder vindt hij liet niet verstandig zonder hoor en wederhoor dergelijke be schuldigingen, als door den heer Wester hof zijn geuit, aan het bestuur der be waarschool toe le voegen. Verder wijst spr. hier op een inconse quentie in do rede van den heer Wes terhof, waar hij het heeft over bet bou wen van een n euwe bewaarschool. B. en W. wenschen te wachten op de in be werking zijnde v/et op liet bewaarschool- onderwijs. Den heer v. 't Veer, deelt spr. mede, dat nooit een motie is aan genomen, dat slechts 36 kinderen in één klasse mogen zitten. B. en W. zijn hier dus niet in gebreke gebleven. De heor Leesberg zegt, dat als men het collego toevoegt, d. h. het particulier initiatief steunt, mon volkomen gelijk heeft En hierin staat, liet college sterk, daar het de meerderheid in den Baad achter zich beeft. Spr. noemt het particulier initia tief een der gelukkigste factoren in de wereld. De Soc.-Dein. partij in de groote steden begint ook reeds sceptischer te genover ©veirhe'dsbemoeiing te staan. Men hoort daar spreken van socialisatie. Spr. zou haast gaan denken, dat men hier niet op de hoogte is van den tijd. Fir is gezegd dat het college een za kencoilege is. Nu kan dit twee beteekenissen hebben 11.I. Een college, dat alleen uitvoering geelt aan bastaando verordeningen ©n een ooilego, dat zaken wil 'doen, Dit laatste is hier van toepassing. Het collego is bezig aan grenswijziging, waarover reeds een rapport bij spr. ia ingediend Verder houdt het zich bezig met de inrichting van een sportterrein, een bad en zweminrichting. Ook staat in het pro gramma de verbetering van de Voormeor. Veel zal er daar verbeterd worden. De heer Westerhof: Dat kan uitge steld worden. De heer Leesberg komt nu tot het woningvraagstuk. Dat spr. een groote invloed zou hebben in het college, zooals de heer We3terhof zeide, is niet waar. Het college is in alle voorstellen bij deze begrooting gedaan ho mogeen. Hij wijst dan ook, dat com plement van de hand. Alkmaar neemt ten opzichte van andere gemeenten geen ongunstige plaats in, wat betreft het woningvraagstuk. Wanneer men alles nagaat, moet men verwonderd staan, dat zooveel ineens wordt aangepakt Spr. somt op, wat er hier gebouwd wordt. Totaal zijn door Volkshuisvesting 873 wo ningen gebouwd, terwijl Alkmaar 5500 woningen bezit. Alkmaar maakt geen on- gunstigen indruk. Maar daarmede is de woningnood niet weg. Spr. zegt echter ua.t van het college geen plan te verwachten is als dat van Wethouder Wibant in Amsterdam. Het gaat niet aan arbeiderswijken !e stichten. Spr. stelt nu twee vragen n.T. Mag mén, waar blijken worden gegeven van goeden wil, köinèii til01 een i,;pfio eu mag' de Soc.-Dem. zulks dbon? Het, moet spr. van het hart. Eindelijk is men bij de S. L. A. 1'. gekomen tol een woningbouw vereeniging Hoods 1 to jaar geleden heeft men zulks geiracht, maar cr is toen niets van gekomen. Het is wel gemakkelük een motie te stellen, doch spr. acht deze motie overuodig. r-v' v. De schoonheid van de huizen ik ia acht genomen. Zij voldoen aan de dschen, Aan wie fe dat alles te danken? Spr. brengt nu hulde aan de vereeniging „Volkshuisvesting" Ook net ksrenhuie is door haar bemoeiing VA stand gekomen. Spr. noodigt de leden nit sens Aaar ba gaan kijken. De neer West er hoi: Begin iafir maar niet over. De heer Leesberg: De tueuschen dia daar wonen zijn zeer tevreden. Brtjna alle woningen zijn bewoond. De heer Wester ii of: C moat er eer. wo ning zien te buren. De heer v. 't Veer: .Voor een arbei der is het gauw goed. De heer W e s t e r h of Hc-t ledikant staat in de kamer ter meerdere opluistering. De heer Leesberg. Het college is de groote gezinnen wel genegen. In hot ge heel zal dit jaar -10.000 toeslag op de huur worden gegeven. Voor de aanbesteding van de laatste woningen verklaart spr. zich volkomen verantwoordelijk. De laagste inschrijver, was de firma Hoogland te Beverwijk, B. en W. hebben inliohtingen ingewonnen' en zijn tot de conclusie gekomen, dat bij het laatste door hem uitgevoerde werk geen aangename verhouding tusschen di rectie en firma heeft bestaan. Bovendien riet de deugdelijkheid ook wel wat te wenschen over. De firma Klein en Wimer was overla den met werk en stond niet in voor spoe- dgie uitvoering. De firma Broertjes en de Vries had den nog nooit een werk aangenomen^ zoodat B. en W. het niet wenschelijk achtten dit werk aan de firma te gunnen De heer van 't Veer; Allemaal argu menten van niets. De firma Bakker en Karsien bad de beste referentiën. Daar de firma taan bepaling in het besiek over hei hoofd had gezien schreef ze zoo hoog in. Nu heeft ze echter f20.000 laten vallen. B. en W. kunnen dus niet leticnt worden van roekeloos geld. uitgeven. De iieer v. 't Veer Allemaal sehijn- argumenten. De heer Leesberg De opmerkinpnö over de werkverschaffing heeft spr. di reet ter harte genomen. Men is ecldve tot de conclusie gekomen dat hier weinig werkeloozen zijn, die geholpen moeten wor den. Verder is gebleken, dat stelselmatig de arbeiders elkaar drukken. Door over- too,pen naar andere werken, wordt «o veel mogelijk gezorgd, dat één pioeg aan het werk blijft. Dit is eon groote Soul. van de organisaties. O vei' het burgerweeshuis merkt spr. nog op, dat eerst een week geleden bericht bij hem is ingekomen, dat men ruimte te kort kwam. Omtrent de stadsgehoorzaal behoeven B. en W. geen verdere aansporing. Hierna sluit dc voorz. de vergadering Vergadering van Vrijdag 5 Maart, des namiddags te 1 uur. VOORTZETTING VAN DE BEHAN DELING DER GEMEENTE BEGROOTING 1920. Voorzitter: De heer Mr. W. C. ,W.en- rlelaar. Secretaris: de heer Donath. Afwezig de hceren Bak, en Mr. Y\ C. Bosman, de laatste met kennisgeving De Voorz. opent de vergadering e» stelt aan de orde de voortzetting dcc algemeene beschouwingen over dc ga- meentebegrooting. het woord is aan den Voorzitter. De Voorz. wil nog enkele opmer kingen toevoegen aan hetgeen reeda door de wethouders is gesproken Spr, waardeert den goeden toon, waarop dt debatten worden gevoerd. In het bijzonder wil hii nog enke'.e opmerkingen maken omtrent het wo ningvraagstuk en de finantiën. Spr. ge looft dat de klacht van den heer iWes- terhof. als zou het enthousiasme van snr. verflauwd zijn, niet gegrond is. Het woningvraagstuk blijft voo- hem een moeilijk punt. In de memoi.o van Ant woord hebben B. en W. zakelijk uiteer gezet wat onze plannen zijn. Het mini mum zal allicht cen.gszins koud hebben aangedaan. Het blijft echter een mini' mum Wii.willen niet meer beloven da,» wii meénen te kunnen uitvoeren. Wat de financiën betreft merkt spr op. dat als we evenais de heer W. C Bosman, de activa en passiva beschou wen. de financieele toestand B. en W, absoluut niet verontrust. Doch wat be treft de loopende uitgaven moeten B en W. wel bezorgd zijn. Men wil Alkmaar geen kapitaal meer leenen dan voor kapitaalsuitgaven. An dere uitgaven moeten gehaald wordett uit de belasting. Gezien de hooge be- lastina-moeten B. en W. wei eemgszins verontrust zijn. Het maximum kan al tijd opgevoerd worden. Docii een ge meente. .die het hoogste staat met haaf belastingen, krijgt hierdoor een vinger wijzing om op te passen met de uitga ven. Alkmaar staat nu wel niet boven aan doch toch wel onder een van de hoogste. Daarom moeten wii hier voor zichtig zijn. Dit is ook dc reden waarom B. en W. verschillende zaken aan het particulier initiatief moeten overlaten. Ook komt het, evenals gisteren reeds gezegd is, de bewoners zelf ten goe de. Gok spr. wil hier een woord vatt hulde brengen aan het particulier livita- tief. Hij heeft bewondering voor het vele goede, wat de \ereeuiging heeft tot stand geb'ticht. en voegt daaraan (.eu woord van watiucn clank toe. l oeit moet men niet van spr. verwachten? dat bii bii'de pakken zal gaan neerzitten, Spr. zou willen zeggen: „Wacht euzie* Tegenover ons vinden v. ii.de critieif cie S.D.A.P. Volgens hen zal net nTci \"!oi £cpoeo; gaan. M :n zal er niet naar kunnen streven OT het deze til e tv schen hier .ncuir den 7,'A te 2ï?«ny6n. loeit ir«oet het roer eeui&'seiu? omgelegd \vor« den. Dc laatste jaren is het gemeente Irestunr voortdurend afgelcin door allen

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5