Vergadering van dan Raad (Zie vervólg '3e Blad.) der gemeente Alkmaar op Vrijdag 5 Maart 1920, nam. 1 uur. (Vervolg.) De heer Wester hof komt ook op tegen de voorstelling van Mr. Bosman, als zoude de aftrek voor de belasting voor de arbeiders niet verhoogd kunnen worden. De cijfers staan zóó,dat bij eenzelfde aftreksom de arbeiders 15 pOt. belas ting be.aalt en iemand met een inkomen van f3033.—4 2'j pOL Het doe, spr. genoegen, dat ook Mr. Bosman van oordeel is, dat Alkmaar een deel van de O.-W. belastingopbrengst moet krijgen. Als spr. gisteren gezegd heeft, dat ©en instelling als onze Ambachtsschool uit bet Regenten tijdperk dateert, dan houdt hij dit vol. Wat Icireft, de harde woorden, welke hier gezegd zijn over het minder goede beheer der bewaarschooluitdrukkelijk is gevraagd, of een en ander hier gezegd mocht- worden. Mr. Sluis heeft gezegd: ik handhaaf mijn princiep, ook wat betreft het onder wijs. Welnu: als men erkent, dat het gezag van God komt, dan moet men het zwaarte punt ook leggen, daar, waar men het leggen moet. Spr. huldigt het beginsel, dat deze scho len iri handen der overheid moeten zijn. De cijfers noemde Mr. Bosman niet jukt. Hij maakt aanmerking op het ru moer in d j zaal en het oonverseeren on der elkaar. Men is hier niet me:, alle ernst aanwezig, (gelach.) De heer van den Bosch heeft gezegd, dat men met een program niet te veel rekening moet houden. Hij had voor hem een mooi program, natuurlijk het Katho lieke. Toch staan er dingen in waarop de leden spaakloopen. Men moet het pro gram zoo nu en dan verzaken. Betreffende een eventueelen accoun tantsdienst zegt spr. dat de heer Schier- beek hier gekomen is om uit de belas ting te halen, wat er uit te halen is. Ben accountantsdienst is van het hoogste belang. Uit de belasting wordt niet ge haald, wat er uitgehaald kan worden. Op de groote bedrijven heeft, men abso luut geen toezicht Do accountant van de gasfabriek wordt door niemand ge controleerd, evenmin als de ontvanger. Wij moeten toe zien, dat de financiën niet alleen zuinig, maar ook zoo doel matig worden beheerd. Dit is alleen doen lijk door een accountantsbureau. De Rijksverzekeringsbank zal binnen kort over enorme geldsommen beschik ken en gaarne loenen. B. en W. zeggen, dat het werkprogi am alleen dan zal worden uitgevoerd als er gelden voor zijn. Als B. en W. een werkprogram padden, dan zouden zij cèk de middelen mee en aangeven, waarmee zij het program willen uitvoeren. B. en W. zeggen toe, veel to zulten over wegen. Spr. is al jaren lang bezig te zoeken hoe hij rijk kan worden. De heer Le es berg: Dus kapitalist De heer We s ter hofDat is nu een maal het oerinstict van den mensch. De heer Verkerk: Daar heb j ij geen kaas van gegeten. De heer Wester hof merkt op, dat men niets aan het program heeft. Hij ontkent dat door B. en W. noch door den Raad een heillooze politiek is gevoerd op financieel gebied. Spr. wijst dat de heer Sluis cok onder zijn bestuur heelt de uitvoering van het 7de leerjaar. Spr. gelooft, dat het niet op den weg ligt voor den schoolarts om te zeggen, dat de zaak niet goed is aangepakt. De kwestie van een s c! i co iyerplaagster moet ter hand genomen worden. (De heer Bak komt ter vergadering.) Spr. komt nu lot liet particulier initia tief. Dit kan goed zijn. Hij is er echter tegen, omdat het is een surrogaat voor beter, terwijl de overheid, niets doet. Wanneer het particulier initiatief hier iets onderneemt trekt de overheid zich terug .Spr. wijst hierbij op de slechte salarissen bij het particulier initiatief, die men bij overheid bemoeiing niet zou heoben tiet particulier initiatief werkt ook in de socialisatie. Dit is in zooverre waar aLs men liet particulier initiatief ook zoekt in de organisaties, doen dit is geen par ticulier initiatief. De lieer Leesberg hoeft gezegd dat het college zaken moet doen. Hier vindt hij een tegenspraak in tegenover het ge uite van den heer Tjiomsen. Over de Volkshuisvesting zegt spr.. dat toen het seperatisme in uw partij zoover ging, dat alle mogelijke woning- bquwvereeriigingen kwamen, toen zijn wil 'gekomen met arbeiderswoningbouw vereenigingen, die betiteld worden ais socialistische. Het is geen achterlijk heid van ons geweest, doch een onmo gelijkheid om ons vrij te maken. Hij Vleit er prijs op, dat hij de eerste is tewc.-st, die het woningvraagstuk in den Ra -d ter sprake bracht. (Eenige 'in terrupties'). Spr. wendt zich vervolgens tot den lieer Leesberg en komt tot de hulp aan groote gezinnen. ïiii voegt spr. toe: Als u spreekt over hulp aau groote ge nenenden deze alleen aan de gemeen tewerklieden wil geven aan vait ge u zelf af. pc Voorzitter bpfft gezr-gi dat hij altijd cal ver!;.n o.n recht te doen we 'd .ren. Ook heeft de voorzitter ge zegd. dat hij éven enthousiast siaac te genover het woningvraagstuk als bij zijn intrede lp. deze gemeente. De heer Wes ten ioi gelooti. dat de voorzitter niet te gen rijn motie kan zijn en meent, dat de meerderheid van den Raad zal zijn voor een vast plan in de uitbreiding van de gemeente. De heer Cloeck heeft eertijds gezegd, dat de S.D.A.P. hef! zout in den Raad is. Hij weet niet hoe dc heer Cloeck er nu over denkt, of hi, nog denkt, dat de S. D. A. P. nog het zout in den Raad is. Dc heer Cloeck: ja, nog zoo. De heer Westerhof doet het ge noegen beschouwd te worden als on misbaar te zijn. Spr. zegt geen critiek uit te oefenen voor propaganda, doch de partij voelt een stuwende kracht te zijn voor de sociale hervormingen. (De heer Leesberg hoest). De heer Westerhof merkt op, dat de voorzitter heeft gezegd, dat de schijn alleen is. dat de heer Leesberg het college beheerscht. Doch dan moei geen der leden dien schijn vermeerderen. Dit is een kleine vingerwijzing voor den heer Leesberg. De heer Leesberg: Wel allemach- tig- De hec-r W.esterhof merkt op, dat de uitdrukking, dat de iieer Cloeck een socialistenhater bij uitnemendheid is niet zoo bedoeld is als de heer Cloeck meent. De heer Cloeck is altijd de per soon die de soc.-dem. het meeste be strijdt. De heer Verkerk komt neer op zijn gisterenavond ingediend amendement. Dat is gisteren zóó uitgelegd, dat sur. er geen genoegen mee kan ne men. Het amendement in oorspronkelijke!! vorm wil spr. behouden, doch enkel wil iir.uegen „en „afgescheiden daar van1' met de draagkracht der bewoners" zoodat de mode thans luidt: MOTIE. De Raad, kennis genomen hebbe-nde van de meening van het eoliege van B. en W. inzake het woningvraagstuk, noodigen B. en W. uit nog dit jaar den Raad een welomlijnd plan aan te bieden om binnen den kortst aiogeiijken tijd aan den woningnood een einde t: maken door woningbouw van bouw- vereenigingen en gemeente, waarbij met de eischen van gezondheids- en schoon heidsleer en afgescheiden daarvan met de draagkracht der bewoners voldoen de rekening wordt gehouden. Mevr. Westerhof heeft gisteren te ken nen gegeven, als zou het wenschelijk zijn, de schooivoeding en -kleed ng ook meer rechtstreeks in de school te doen geschieden. Spr. is het daar niet mee eens: .hii Vindt zooiets niet zoo hec! gezellig. Door een lid van een sectie is geïnsi nueerd. als zou het eten voor Kinder voeding niet deugdelijk samengesteld zijn: spr. trekt zich als voorz. van Kin dervoeding zulks aan. Doch hii moet er ernstig tegenop komen, als zou zulks inderdaad het geval zijn. 't Komt natuurlijk voor, dat een kind dit of dat niet belieft, maar dat doet op het eten zelf niets af. Laat men met klachten eventueel bii het bestuur komen. Vervolgens zegt spr. aan het adres van den heer Bak, dat hii gisteren eenigs zins ongelijk had toen hii den nieuwen functionnaris in het Burg. Armbestuur aanduidde als iemand, die reeds zoo veel politieke partijen had doorloopen. Wat betreft de veei besproken aan besteding vindt spr., dat er niet gepin geld moet worden in 't algemeen; het gevolg zou kunnen zijn, dat de aan nemers er rekening mee gaan houden, dat er misschien afgepingeld zou kun nen worden. De heer Go vers dankt den heer Westerhof voor de attentie, aan spr. zoo straks bewezen, toen spr. schijn baar weinig aandacht hechtte aan den heer Westerhof. Spr. wil er op wijzen, dat hij van pro pagandist s.he redevoeringen niets we ten wil. Spr. zegt niet veel: hii heeft echter den eed afgelegd, de belangen der gemeente te zullen behartigen en iiii meent dit niet minder woorden te kunnen doen dan de heer Westerb.pf, die filer steeds voor één partij spreekt en die daarbij steeds zóó veel woorden gebruikt, dat het geen wonder is, wan neer er aan zijn redevoeringen niet meer aandacht gewijd wordt. Hierna is het woord aan B. en W. De heer Thomsen zegt, dat de heer Westerhof den accountantsdienst v. de gemeente niet juist begrijpt. Voor de bedrijven behoeft de heer Westerhof niet een accountantsdienst aan te beve len. want daarover ging de geheele zaak De Ned. Bank zal niet zoovee! geld aanmaken als ze willen. (Gelach). Hii begrijpt niet dat de heer Wester hof bezwaar maakte tegen het voorbe houd van B. en W. Verder heeft spr. gezegd dat de uit drukking „heillooze politiek" niet als verwijt diende. Spr. wijst in verband hiermede op de steunregeling. De heer Sluis meent, dat de heer Westerhof ten volle tevreden kan zijn met de toezeggingen van B. en W. Zijn wenschen zijn niet alle ingewil ligd hetgeen maar goed is, want an ders was hii al zijn reclame kwijt. De heer W-ester hof: Is dat wet- houdei sstijl De heer Sluis: Wat is er voor om- stijl in. De heer v a n 't V e e r (binnenkomend 't wordt tijd, dat ik er bij kom. De heer Sluis vindt, dat het abso luut niet te pas komt, dat een mede lid zegt hetgeen de heer Westerhof van den heer Govers gezegd heeft. Hij wil eigenlijk zeggen: Hou jij je mond maar want je kan toch geen 5 minuten ach ter elkaar spreken. Spr. stelt verder de zaak omtrent de overheidsbemoeiing zoo, dat de staat eerst dan moet in grijpen als het particulier initiatief te kort schiet. De staat is er alleen om de vrije volkskringen te schragen en te steunen. Tevens is de overheid door God bekleed met gezag. Dit maakt hem gemakkelijk te stemmen voor een bur gerwacht, daar dit een machtsinstituut is dat door de overheid moet worden gesteund. Indien den lieer Sluis duidelijk blijkt uit officieels gegevens dat dc schoolarts een sclioolverpleegster noolig heeft, dan zal hii er voor ijveren een school- verpleegster hier te krijgen. Doch hoe kan spr. alles weten. De heer van 't Veer: U moet dat weten! De heer Sluis: Weet u ailes. U moet u toch ook in laten lichten om trent verschillende zaken. Spr. vóelt voor de vrije school et; niet voor overname van de scholen dooi de overheid. Nogmaals wijst spr. erop, dat noo: een motie is aangenomen waarbij gc zegd werd, dat een klas slechts 3ó leer ling en mag bevatten. Spr. zegt toe x. zullen waken voor een overbevolking van de klassen. De heer Leesberg merkt op, dat hii zeker nog iets hooger stelt dan het particulier initiatief. Den godsdienst stelt spr. als het hoogste van alles. Nogmaals wil spr. er op wijzen, dat de S. D. A. P. in het woningvraag stuk zelf niets gedaan heeft. Wel wór den de woningen die gebouwd zijn het metst door S. D. A. P.-ers bewoond. De heer Verkerk: Absoluut onjuist. De heer Leesberg: Toch zal de heer Verkerk mii moeten toegeven, dat dc S. D. A. P. het initiatief niet heeft genomen. Dc eigen partij is in gebreke gebleven. Dc heer Verkerk stemt dat toe. maar zegt tevens, dat de heer Uiten- bosch met den woningbouw is begonnen De heer Westerhof: Hoe lang zijn de katholieken bezig mfet den woning bouw De heer Bosman: Hoe lang is de S.D.A.P. bezig met de socialisatie? (Verschillende interrupties volgen). Dc heer Leesberg merkt op, dat de woning tegenover den heer Westerhof zal worden opgeruimd en dat er een nieuwe woning voor in de plaats komt. Bovendien betaalt de man geen belas ting. Spr. betoogt voorts, dat B. en W. inzake de gunning van de semi perma nente woningen het juiste standpunt hebben ingenomen. Uit eigen vrijen wil zijn de aannemers bij B. en W. gekomen en hebben gezegd f20000 te willen la ten vallen. Wanneer men de houding van B. en W. niet goedkeurt stel dan een motie van wantrouwen. Het Katholieke program zal zeer ze ker door de Katholieken voorop worden gesteld. Doch men moet ook rekening houden met het algemeen "belang. Hierdoor, kan het wel eens 'noodig blijken af te wijken van zijn programma. De Voorz. merkt nog op, dat geen sprake kan zijn van een bevoorrechting van wie ook door B. en W. Het doet hem leed, dat de heer van 't Veer, on danks de toelichting van den heer Lees berg zulks volhoudt. De lieer van 't Veer: Dan is het een onbewuste bevoorrechting. De Voorz.: Zelfs onbewust zou zulks niet gerechtigd zijn. De heer van 't Vee r zegt, dat van af het eerste oogenbiik, dat hem ge bleken is, dat. hii niet juist was, hii zijn woorden zal intrekken. De Voorz. merkt op, dat ten aan zien van het door hem gesprokene over de wenschen van de S. D. A. P. men hem verkeerd begrijpt. Hii zal met hun wenschen evengoed rekening houden als met de wenschen van de andere par tijen. Spr. zal zich geenszins in dienst stellen van dc S. D. A. P. De heer Westerhof: U is voor- loopig nog geen partijgenoot. De Voorz.: zegt, dat hü van zijn ambtenaren verwacht, dat zii het initia tief nemen, daarvoor zijn ze ambtenaren. Moeten ze zulks niet doen dan zal spr. ze in verzuim stellen. Hierna schorst hij de vergadering eenige oogenblikken teneinde den leden gelegenheid te geven te spreken over de moties. Na de pauze zou de heer van den Bosch gaarne een vraag stellen aan den heer v. 't Veer: of deze n.l. na lezing van het rapport betreffende de aanbesteding der semi-permanente wo ningen zijn beschuldiging van min of meer opzettelijke bevoorrechting al dan niet wil terugnemen; hii eischt, dat de heer v. 't Veer ziin woorden zal in trekken. Anders zal spr. een motie van vertrou wen in B. en W. stellen mede namens den lieer Cloeck. De heer v. 't V e e r wenscht zich niet te laten ringelooren; eerst wanneer hii geheel overtuigd zal wezen, zal hii zijn woorden intrekken. De lieer v. d. Bosch meent thans de motie van vertrouwen als dan te moeten stelien. Spr. leest een motie voor. waar in het meest volledige vertrouwen .wordt uitgesproken in B. en W. De heer W e s t e r h o f wijst erop, dat de heer van 't Veer reeds toegaf, dat een en ander eventueel wel onbe wust gebeurd zou zijn. De heer Leesberg: We zijn niet be wusteloos. De heer-W es terhof: Hij voelt niets voor de motie. Wat de motie voor B. en W. betreft: zii zouden goed doen, de motie af te wijzen. Er blijft altijd iets van hangen. Hii meent, dat de voorz. wel genoe gen zal nemen, met de toezegging van aen heer v. 't Veer. Hij meent, dat de heeren Cloeck en v. d. Bosch ook goed zouden doen met de motie terug te nemen. De Voorz. gevoelt ook niet veel voor motie's van vertrouwen, zü zijn hier zeer ongebruikelijk Spr. meent, dat de debatten over deze motie eventueel hedenavond kunnen wouden voortgezet. De heer Verkerk is er tegen, de i motie aan te houden, de voorz. stelt do kwestie zuiver: de lieer van 'i Veer heeft geen motie van wantrouwen ge steld. B. en W. gaan toch gedechar geerd rit. Hii geeft in overweging de motie weder in tc irekken. Dc heer Oskam vindt de motie ook totaal misplaatst. De heer v. 't Veer heeft het College geen Dertinent ver wijt gemaakt Als er bevoorrechting heeft plaats ge had, dan is het onbewust geschied De heer Cloeck meent na de vele besprekingen te moeten zeggen, wat in de motie staat uitgedrukt. Spr. vond en heer v. d. Bosch, omdat hii met ■em in Woningbouw zit. De heer Sluis is vóór terugneming der motie; hii gelooft niet, dat de heer 't Veer een en ander zoo kwaad bedoeld heeft. De heer Leesberg Jcan de motie gerust aanvaarden; het ergerlijke in dit geval is, dat v. 't Veer den moed niet heeft, een motie van afkeuring te stel ten, en toch de afkeuring niet terug neemt. Besloten wordt de behandeling dei- motie uit te stellen tot hedenavond, met de stemming der soc.-dem. tegen. Vervolgens had de stemming .plaats over de verschillende gestelde motie's. MOTIE. De Raad. kennis genomen hebbende van de meening van het college van B. en W. inzake het woningvraagstuk, noodigen B. en W- uit nog dit jaar den Raad een welomlijnd plan aan te bicden om binnen den kortst mogelijken tijd aan den woningnood een einde te maken door woningbouw van bouw verenigingen en gemeente, waarbij met de eischen van gezondheids- en schoon heidsleer en afgescheiden daarvan met de draagkracht der bewoners voldoen de rekening ivordt gehouden, komt allereerst in stemming. De heer v. d. Bosch motiveert zijn stem vóór de motie, door er op te wijzen, dat hii daarmede allerminst eenige afkeuring van het beleid van B. en W- beteekent. De motie moge voor B. en W. zoo veel als een werk-agenda-puntje zijn. Met algemeene stemmen (de wethou ders bleven buiten stemming) werd de motie aangenomen. Hierna werd gestemd over de motie De Raad, gehoord de discussies, spreekt de wenschelijkheid uit, dat het college van B. en W. zich in verbinding stelt met het bestuur der Huishoud- en Industrieschool, om besprekingen te ope nen ten einde te geraken tot het door de gemeente overnemen der Huishoud en Industrieschool. De heer Cloeck zegt deze motie niet te kunnen steunen; B. en W. hebben al werk genoeg. Vóór stemden alleen de soc.-dem. (De heeren Leesberg en Sluis bleven buiten stemming), zoodat de motie verworpen werd met 10 stemmen tegen. De motieWesterhof ten aanzien van overname van de algemeene bewaar school door de gemeente, kwam in stem ming, waarbij Mevr. Aukes verklaarde, dat zii wel vóór stemmen zou, indien zii niet wist, dat binnenkort een Rijks wet in deze zaak regeling zal brengen. De motie werd verworpen met de stemmenverho.ding evenals hier boven. De heer We ster hof verzoekt B. en W. een onderzoek in te stellen naar de door hem aangeduide misbruiken. De heer Sluis zegt een onderzoek toe. Blijkt het, dat het Bestuur niet deugt dan zal spr. een eind aan den heerschen- den toestand maken. Aangenomen werd de motie Wester hof c.s. Oudergeteekenden, leden van Uwen Raad. .hebben de eer U voor te stellen ie besluiten: a. Het kohier van den hoofdelliken omslag „voortaan weer in druk te doen verschijnen ten behoeve van de raads leden. Met 16 stemmen voor. Alleen de hee ren Thomsen en Leesberg stemden te gen. Het tweede deel der motie, b. afdrukken ervan tegen matigen prijs ook algemeen beschikbaar stelien, werd verworpen met 8 stemmen voor en 10 tegen. Voor stemden de heeren Verkerk, Westerhof, Oskam, van 't Veer, Veen, Cloeck en de dames WesterhofKoopal en Aukes—Timmers. De motieVeen. De raad, gehoord de discussiën, acht drooglegging van bepaalde, in het bij zonder nieuwe stadsgedeelten zeer wen schelijk, en noodigt B. en W. uit met desbetreffende voorstellen te willen ko men, wordt door B. en W. overgenomen en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. AVONDVERGADERING; De Voprz. heropent te half aclht uur de vergadering. Afwezig de heeren Bak, W. O. Bos man. en Verkerk. De Voorz. stelt aan de orde de be handeling van de mo tie van den Bosch en Cloeck. De heer vain 't Veer heeft het college beschuldigt van iets wat B. en W. niet op zioh kunnen laten Kitten. De heer van 't .Veer kan op de enkele mededeeling van B. en W. niet zijn bewering intrekken. Daarop is de motie van de heeren van den Bosch en Cloeck gekomen. Spr. gelooft dat de motie met overgroote meerderheid zal wonden aan genomen. Dit zou spr. niet aangenaam zijn. Wanneer de heer van 't Veer da zaak nader onderzocht heeft, zal hij be slist zijn onvriendelijkheid terugtrekken,- Daarom zou spr. niet gaarne deze motie aangenomen zien. De heer van den Bosch zou het zeer spijten als het B. en .W. onaangenaam was, deze motie te nandhaven. Hij trekt de motie in. Hierna stelt de Voorz. aan de ordz de artikelsgewijze behandeling van u» begrooting. UITGAVEN. Art. 73. Jaarwedden wethouders. Het artikel wordt gewijzigd aangeno men, zoadat de jaarwedde is f2000. Bij art. 76 zegt de lieer Cloeck, dat de Vrijzinnigen mecnen dat het pre sentiegeld der raadsleden niet behoeft te "•orden verhoogd, vooral daar men een leeszaal krijgt. De heer V, esterhof zegt, dat dit standpunt conservatief is. Een raadslid kan met f5 niet toekomen. Het daggeld van een gewonen arbeider is f7. als men het hoogste salaris neemt. De lieer Sluis: U staakt toch niet als u f 10 krijgt. De heer Wester hof: Neen, wij zijn te ijverig van natuur. De leeszaal ont heft de leden niet van de noodzakelijkheid! thuis boeken voor studie te hebben. Spr. noemt hec een breed gebaar, dat de vrijzinnigen ook hadden moéten toonet?' bij de salarissen der wethouders. De beer II. E. Bosman zou willen vragen of het waar i3, dat 'de meerder heid voor f7.50 is. De meerderheid is echter althans meent spr., voor f10 pre sentiegeld. Dit stelt hij voor op dezelfde gronden als den heer Westerhof Het ar gument van de leeszaal is voor hem ook niet stukhoudend. De Voorz. merkt op, dal B. en W. niet gezegd hebben dat de Raad gezegd heeft dat het f7.50 moest zijn. De heer Ringers wijst op de behan- deling van verschillende loonsverhoogin- gen Toen plaatste men zich op het stand punt dat de verhooging 100 a 150 pOt. moest zijn. Nu zeggen we, dat we liefst voor ons zelf 300 pOt. verhooging hebben. Voor 1914 was liet presentiegeld f2.50 en nu stel't men voor f10. (De heer Verkerk komt ter vergadering!! Spr. gelooft, dat er geen meerderheid zal te krijgen zijn voor f 10. De beer Cloeck merkt op, dat de vergelijking van de wethouderssalarissen met zijn persoon niet opgaat. Hij meende geheel in de lijn te zijn. gebleven. De heer v. d. Bosch merkt op, dat men het presentiegeld niet mo©t beschou wen als loon voor gepresteerden arbeid Het is billijk, dat men een vergoeding krijgt voor verzuimden tijd. Spr. moti veert zijn stem voor f10 presentiegeld! De heei Verkerk wijst er op, dat de commissies veel te lang vergaderen. De levensmiddelen-commissie heeft- w? ken gehad dat ze 22 uur vergaderdei, CDe heer Bak komt ter vergadering) Men moet niet alleen kijken naar da uren die men hier zit, in openbare vei* gadering. In andere plaatsen in deze pro* vincifi, zooials Bussum, en Zaandam is ook het presentiegeld op f 10 gesteld. De heer 'Govers merkt op, dat men er niet een winstbejag van moet maken.- Wanneer men redelijk wordt schadeloos- «esleid is bet voldoende. Gehoord ecliter- de besprekingen, meent hij en zijn frao tiegenooten om mede te gaan met het middenvoorstel van f 7.50. De heer Sl-uis voelt voor het vboiV stel van f10. In de sectie-vergadering was hij als voorzitter voor f 10. Dit schijnt een der leden tegen den beer Westért' hof gezegd te hebben. StemmenMevr. Westerhof. De heer Sluis: Waarschijnlijk hebben ze er op bed over liggen spreken. De heer West er hof: Mijnheer dq voorzitter laat u toe, dat er hier oves» „bed" gesproken wordt. De heer Sluis heeft toen nog get zegd, dat mevr. en den heer Westerhof slechts f15 zouden krijgen. q Hij zal nu gehoord de besprekingen! stemmen voor f 10.— De Voorz. vraagt of de heer Ver kerk zeker woet, dat Geel. Staten dei besluiten ad f10 hebben goedgekeurd D-e heer Verkerk zegt, niet bet ft gendeel gelezen te hebben. - De heer Leesberg vraagt of men in Helder ook de Begrooting 1920 nog moet behandelen. De beer Verkerk zegt zeker te wet* ten, dat 'in Bussum en Zaandam de pro, s-entiegelden op f10 zijn gebracht. De heer Wester hof zegt niet bedoek te hebben te zeggen, dat de heer Govers* geen 5 minuten kan spreken. De heer Govers neemt dit aan. Hij1 merkt op, dat het verhoogde presentiegeld geen aanleiding moet zijn om de discuss* sies te rekken, zo-o-dat een extra verga dering ao-u noodig zijn. De heer Wester hof zegt, dat dlV een persoonlijk feit is. De heer Govers meende alleen K moeten zeggen, dat men de discussief moet- bekorten en niet noodeloos rekken. De vooirz. roept den heer Govers tri de orde. De heer Bak merkt op, dat als de heer Westerhof zich dit aantrekt hij het zelf moet weten. De Voorz. zegt, dat men zelfs in 'f algemeen die opmerking niet- mag' ma kom De heer Sluis neemt akte van hef geen de heer Westerhof heeft geztegd aan* gaande het sproken van den heer Gc* vers. Toch wenscht hij te zeggen, dat diegene die het langste spreekt nieft het beste is. o' De heer Westerhof protesteert ei tegen, dat de voorzitter dit toelaat. Wie geeft u het recht, mijnheer Sluisf om dergelijke onbeschaamdheden t« zeggen. De heer Sluis zegt, dat het geen onbeschaamdheid is. De .Voprs. «egt, dat deze uiting mef aanvechtbaar te. Hij wil niet zeggen zelfs f10 te veel is. Als wij moeten taxeeren het werk der raadsleden <H inpassen in de bezoldiging v«n de werk* lieden, dan zonden wij nog geen goedj bezoldiging zflen. Daarover nfflöfc tosn mm niet spreken.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 6