Kerk en School Gemengd Nieuws BINNENLAND Binnenfandsch Nieuws. Gsedksops kleeren de ex-keizer Nederland en België. de economische overeenkomst Nog in een gedeelte onzer «plaag van gis teren plaatsten wij een kort uittreksel over de onderhandelingen, betreffende de herzie ning der tractaten van 1839. Omlrent de economische clausule zijn de Nederlandsche en de Belgische delegatie thans tot volkomen overeenstemming gekomen- Kunst en Kennis KORTE BERICHTEBB» De staking in de Havens" W .Woei een proclamatie van Kapp. Dia volgende proclamatie is uitgevaar- digd: Ten eerste: 'Om misverstand te voor. komen en op te komen tegen de geruchten, die met kwaadwillige bedoelingen zijn ver spreid, verklaar ik plechtig dat dadelijk na hs.% herstel van de orde aan het volk zijn recht zal .worden gewaarborgd do:3 nieuwe verkiezingen zelf zijn lot te te- palen, een recht dat het d,oor de regee- xing, die' tot dusver aan het bewind was werd onthouden. Zccdila de rust in het land is teruggekeerd, zullen nieuwe ver. kiezingen worden uitgeschreven. Ton tweede: De regeering is niet voor nemens noodmaatregelen te nemen van politieke strekking. Voor zoover deze nog niet zijn geno men hebben de noodmaatregelen van de regeering ten dool: A. De orde te bewaren en het econo misch leven op gang te houden. B. Den woeker ten koste van het volk te bestrijden en een einde te maken aan de corruptie. De regeeringi zal aTe bedrijven, die voor het leven van het volk van belang zijn beschermen en alle werkwilligen bescher men. 1 i w.a. Dr. Kapp M i Do iiLuwe regeering aan 1 1 I da landbouwer.?; Proclamatie aan de Duitsche landbou wers De revolutiersgêermg heeft opgehouden te bestaan. Met haar zal zoo spoedig mo gelijk de afschuwelijke raiitsoeneering, die alle landbouwproductie vernietigt, ver dwijnen. Voorloopig, totdat de toestand volkomen ordelijk zal zijn geworden, moet de voorziening van de steden nog op de tot nu toe gebruikelijke wijze geschieden. De oude regeering heeft de volksvoeding Sen eenemale in de war gebracht. Men moet voorkomen, dat de toevoer van de levensmiddelen naar de centra van be volking geheel wordt stopgezet. In het bijzonder verwacht de regeering,' Jat de landbouwers in de eerstvolgende weken, die de moeilijkste zullen zijn het uiterste zullen doen, om de vreedzame en ordelievende stadsbevolking ten vol'e van levensmiddelen te voorzien, in zoover het op een dwaalspoor geleidde gedeelte van 'de bevolking niet verhindert haar uit den nood te helpen. Duitsche landbouwers, bij u ligt de be slissing, of wij zonder hongersnood en zijn onvermijdelijke gevolgen den tijd tot den volgenden oogst zullen doorkomen. Ik vertrouw vast, dat gij evenals in den oor log, bet vaderland trouw zult blijven. w.g. Dr. Kapp Stakingen en betoogingen. Sedert Zaterdagnacht staat het tramverkeer te BerJijn volkomen stil. Op de Hochbahn is het verkeer op de voornaamste trajecten stop gezet ■roeten worden. Het verkeer op de Stadtbahn lijdt nog niet onder de' algemeene staking. Zondagochtend is de waterleiding van Berlijn afgesneden Er is te Aken een algemeene staking afgekon digd. Het spoorweg- en tramverkeer staan stil, •He fabrieken, winkels en café's zijn gesloten. De sooiaiisten beletten den werkwilligen arbeiders der christelijke partij te werken. In ali'e groote zalen van Keulen zijn prop volle vergaderingen gehouden om den politieken toestand te bespreken. Besloten werd' Maandag ochtend om io uur een algemeene staking te be ginnen als protest tegen den staatsgreep. De Making zou tot 's avonds duren; alleen de gas fabrieken, waterleiding, electrische centrale en het werk in de ziekenhuizen zullen aan dien gang blij ve in een vergadering te Müncben van de beide Beiersche sooiaaï-democratische partijen is mee gedeeld, dat de raad van spoorwegambtenaren ge meenschappelijk met de vertegenwoordigers der vakvereenigingen van spoorwegmannen de alge meene spoorwegstaking heeft uitgeroepen. Er zijn maatregelen genomen om de treinen met levensmiddelen te laten loopen. Ook zullen de kolen, dóe voor de locomotieven zijn bestemd, worden vervoerd. H°t openbare gezag is te Chamnitz in handen van de arbeiders overgegaan. De filiaal van Woi'ff is bezet. Volgens een particulier bericht aan de Magde- burger Zedtung uit Weimar is daar Zondag nacht een uur lang met geweren geschoten en bandgranaten geworpen tegen het hoofdpostkan toor, dat de veiligheidsweer bezet hdelld. Het postkantoor en huizen van burgers werden zwaar beschadigd. Het postkantoor bleef in het bezit van de veiligheidsweer. Te Kiel is het tot bloedige onlusten gekomen. De arbeiders van de scheepswerf wapenden zich en boden tegenstand aan de rijks- en veii'ighei/ds- weer. Men meldt, dat er dooden en gewonden gevallen zijn. Kiel is in banden van d'e rijks- en 'veiligbeiidsweer. Te Hamburg is de toestand onveranderd. DE INDRUK IN HET BUITENLAND. Te Londen. Reuter verneemt, dat de Britsche zaakgelas tigde tn Berlijn stellige verzekeringen heeft tntvangen, dat de nieuwe regeering van plan is, eich aan het vredesverdrag te houden. In officieek kringen acht men het voorbarig, om over de mogelijkheid van een optreden van de geallieerden te beraadslagen. Allies wat men kan zeggen, is, dat de geallieerden geen risico vviilen loopen. Een opmarsch van de geallieerden behoort natuurlijk in geval zich! zekere gebeur tenissen voordoen, tot de mogelijkheden en onge twijfeld zal de aandaoht van de Nederlandsche regeering op den nieuwen keër der gebeurtenissen gevestigd worden. Uit de Engelsckt pers. Voor aïles, zegt de Weekly Dispatch, een NoriSi cliffe-Mad, moeten de geallieerden zorgen, dat Duitschland zijn tractaats verplichtingen naleeft. De Sunday Times vindt, dat zelfs het zelf beschikkingsrecht zijn grenzen moet hebben en dat het herstel van den Keizer niet mag toege zien worden. Dg Sunday. Express vraagt;.Zal de Keizer zijn geluk nog eens in Duitschland beproeven? Neder land zal hem dit niet veroorlooven. Nederlands eer staat op het spel cn> sedert de dagen van de Wilt en Willem van Oranje, heeft het Britsche volk nooit aan de eer van 'het Nederlandsche volk getwijfeld. De Times maant de geallieerden tot waak zaamheid aan. Indien het waar is, dat de Spar- tac ers en de opstandelingen het in Duitsch land e.v; zijn, is het ook mogelijk, dat de <35- '-.:-..!clir,aen en de boïsjewiki het eens zijn. Misschien is het enkei een toevallig samentref fen dat Horthy in Hongarije mobiliseert en dat de regeering te Konptantinopcl een uitdagende houding aanneemt, maar we moeten met ons antwoord gereed zijn. Wat in Duitschland ge beurd is, schrijft de Times toe .aan het in den wind slaan van hare waarssoliuwingen met be trekking tot het troepenaantal in Duitschland. Kapp's verklaring over het verdrag van Versail les is een bedekte bedreiging met opstand. De Morning Post verwacht, dat deze bewe ging het begin is eener werkelijke monarchis tische restauratie. Uit Frankrijk. Een medewerker van de Echo de Paris schrijft, dat Zondagavond de gezantenraad vergaderde om het rapport van Foch te hooren over de inciden ten van de afgeloopen 14 dagen, en over de waar borgen^, die noodig zouden zijn. Wegens de on zekerheid der gebeurtenissen werd bet debat verdaagd. Millerand bepleitte k'rachtig de stel ling, dat de geallieerden niets te maken hebben met regeeringswisselingen, die Duitschland al leen aangaan. Wij moeten aldus Millerand het verdrag strikt blijven toepassen en ons daartoe wendien tot de feitelijke regeerders, w'ie dat ook zijn. De conferentie schijnt die woorden te h bben goedgekeurd en een ontwerp-nota, door Millerand uitgewerkt, werd naar Londen en Rome gezonden. Het geallieerde opperbevel zal waarborgen treffen. Foch keert vermoedelijk naar Mainz terug. De wraakzucht is sterk in Duitschland. alleen 25 jaren rust kunnen de Franschen van meening doen veranderen. De politiële van Wilson en Lloyd George is veroor deeld. Uit de Verecnigde Staten. Berichten uit Washington melden, dat, indien 'uit den verderen loop der gebeurtenissen mocht blijken, dat de staatsgreep te Berlijn een zuiver monarchale beweging is, zooals berichten in de bladen te verstaan geven, men het waarschijnlijk acht, dat Wilson het tractaat van Versailles uit den Senaat terug zal trekken. Leden van het congres hebben in den a!1er- Iaatsten tijd vertrouwelijke berichten gekregc- door bemiddeling van Amerikanen, die bij de hulpverschaffing in Rusland werkzaam zijn, waaruit zou blijken, dat er een rechtstreeksoh verband bestaat tusschen den Duitschen staats greep en de Russische Sow jet-regeering met bet onmiddellijke doel om Polen te vernietigen. Men meldt,dat er sedert maanden Duitsche agenten in Rusland zijn geweest om planner, te maken, ten einde Polen in een schroef te klemmen en voor goed te verpletteren. In regeeringskringen uitte men algemeen de vrees, dat er op den monarchistischen coup een nieuwe orgie van bloedvergieten in Europa zou volgen en dat bet voor de geallieerden noodig zou zijn, om met geweld tusschenbeide te komen. Een bericht van de Associated P'ress aan de Amerikaansche pers verzekert, dat noch de vroe gere Keizer noch de Kroonprins in de beweging betrokken zijn en dat zij nauwlettend bewaakt worden. Naar aanleiding van het 'bericht, dat de Regeertnof een crediet van vijf millioen gul den ter beschikking heelt gesteld van de Coöperatieve Groothandelsvereeniging: De Handelsfcainer. om de duurte te bestrijden, heeft „Het Volk" een onderhoud met de hee- ren Peters en Warmol'ts gehad, directeuren dezer instelling, waarbij zich later de heer Meddens, president-commissaris, voegde. Volgens den heer Peters, heeft de Regee ring geen enkele bezwarende voorwaarde voor dat aanzienlijke crediet gesteld. Op groote schaal zal met den verkoop van klee ding begonnen worden. Dat is, volgens ge noemden heer. een verbruiksartikel met welks prijzen schandelijk wordt omgesprongen. De prijzen, die voor confectie- en maatcostuums gevraagd worden, zijn zóó hoog, dal ze bijna niet meer te betalen zijn. Men is aangewe zen op goedkoope stoffen en betaalt die, dooi de slechte kwaliteit en de slordige afwerking, nog eigenlijk véél duurder dan de duurste co.stuums. De heer P. zeide o.a. nog, dat hii en zijn medestanders tot de conclusie zijn gekomen, dat overmatige winst wordt gemaakt door de stoffenfabrikanten, de fabrikanten van ge maakt goed en ook ten slotte door de winke liers. Een kleermaker, die een costuum moet maken, mept minstens 100 pet. te veel be talen voor slofvoering, fournituren, enz. Het doel der Handelskamer is om voor de lossing der goederen een overeenkomst met de Transportafbeidersbonden aan te gaan- De voornaamste zijde van de zaak is echter wel deze: het publiek moet vertrouwen in onze Kamer krijgen. De groote massa moet gaan inzien, welke enorme voordeden zij zichzelve verschaffen kan. door coöperatief samen le werken. En dat is een van de moei lijkste dingen. Alles goed en wel, maar we zouden het toch op prijs steil en, van officieele zijde iets meer over dat credit van 5 millioen te ver nemen. Heeft de Regeering dat op eigen houtje verleend, zonder de Tweede Kamer er in te kennen? En dit nagenoeg zonder voorwaarden? Meer licht zou ook hier ge- wenscht zijn. Misschien dat op initiatief van een der Kamerleden, dat licht ontstoken wordt Nu in Buitschland's binnanlandschen toestand weer een ommekeer dreigt te ko men, raken 'de Engelscihe bladen weer aan 't filosofeeren over ons land en den vor- stelijken banneling te Amerongten. Daily Chronicle betoogt, dat de toe stand in Duitschland een nadrukkelijk hernieuwen van den eiseh der geallieerden aan Nederland, om den ex-keizer buiten alles te houden, rechtvaardigt. Er is geen vcrontscpiuldiging! yo.or, dflt Nederland hem zoo dicht bij de Duitsche grens laat wonen, evenmin voor het toestaan van 'zooveel vrijheid, dat hij in verbindiinjg kan stvo cn kan intrigeoren mot zijn aanbanv r» Duitschland. De 'i i ent, dat indien de be schuldig] n. m Ncske luist zijn, (rut dat du - .s'/.isf in Daiischland verband zou hov.d-n --'et den gewezen keizer), Ne derland verplicht is arn de wereld amende honorable te doen voor het mislwuik ma ken van liet asylrecht ten opzichte van den keizer. ,Bs Daily Express" doet ook d,aar duit ia 't zakje. Het blad acht het noodig, dat de geallieerden moeten verklaren, dat noch den ex-keieer noch den kroo-nprnis ooit mag vergund .worden den Diuitscihen troon te bestijgen ,en dat zij hierbij kun nen rekenen op de waakzaamheid van Nederland* I 1 11 Wij laten hieronder een volledig overzicht volgen der punten, waaromtrent de overeen stemming: is verkregen met de daarmee ver band houdende onderwerpen. Het Sehelde-regiem wordt in dien zin g.> wijzigd, dat de Schelde van Antwerpen tot in volle zee. voor zooveel de belangen dei- scheepvaart betreft, onder beheer komt van een Belgisch-Nederlandsche commissie, welke tot laak zal hebben liet vaarwater ten alien tijde te doen beantwoorden aan de aan groeiende eischen der scheepvaart. Haar be sluiten zullen, behoudens in spoedeischende gevallen, onderworpen zijn aan de goedkeu ring der 'beide regeeringen. Bij gemis aan overeenstemming, hetzij in d'en boezem der commissie zelve, hetzij tusschen de beide re geeringen, zal d b? iissing worden ingeroe pen van een cl urm -sie van arbitrage voor ieder geval te urn n; voor de urgente za ken wordt een remanent arbitrage-college in het leven g, -otpen. De uitvoering der besluiten blijft r.s eg,el toevertrouwd aan de nationale admteif .ratie: alleen in spoedei schende gevalim kan de ccmmssie zelve de uitvoering .ter hand nemen. Iedere staat zal de kosten van onderhoud en verlichting e. d. van het vaarwater op eigen gebied hebben te dragen, waarbij in- tusscnen Nede land niet verder zal behoeven te gaan dan de handhaving van het vaar water in den tegenwoordigen staat van be vaarbaarheid. Zoodanige verplichting geldt niet voor verbetei ingswerkenwanneer de noodzakelijkheid daarvan is gebleken, zal door over'eg worden uitgemaakt, wie deze zal be talen. Met beirekking tot hef loodswezen is een einde gemaakt aan de inconveniënten, waar toe vet thans geldende stelsel van onbepaal de n current ie aanlidfng gaf. Die concur rentie is alleen behouden gebleven, voor zoo ver de vaart van Antwerpen naar zee be treft: in omgekee'de richting is een splitsing gemaakt, naarmate d'e schenen door de Wie lingen of door het Oostgat. dan vóel de Deurlo de Schelde binnenkomen; in het eer ste geval za] de Belgische, in het tweede geval de Nederlandsche loodsdïenst bij uit sluiting bevoegd zijn. Hef loodsen van en naar Nederlandsche haven? op Nederlandfech gebied blijft intusscren geheel aan -den Ne- derlandschen Icodsdienst voorbehouden. Aan België is voorts nog de concessie gedaan, dat de loodsrechten van zee naar Antwerpen en omgekeerd, nimmer hooger zullen zijn dan die van zee naar Rotterdam of omgekeerd'. Ten aanzien van de scheepvaart op hei kanaal Gent—Terreuzen wordt een systeem ingevoerd' soortgelijk aan dat betreffende de Sche'de. Van de kosten van de ver'beterings- werken op glit kanaal zal Nederland, voor zooveel het Nederiandsch gedeelte betreft, 1/6, België 5/6 betalen. De locti-sdrénst blijft hier facultatief. Aan België worden twee nieuwe kanalen toegestaan, een van Antwerpen naar Moer dijk en een van Antwerpen naar Ruhrort. Dit laatste zal de Maas passeeren ter hoog te van Venlo, tenzij partijen, na onderzoek door deskundigen, tot een nader besluit ko men. In ieder geval zal een behoorlijke ver- bindino- van het kanaal met de Maas wor den verzekerd. De regeling der kosten van deze kanalen wordt aan nader overleg voor behouden. Anderzijds heeft Nederland het recht be dongen op verbetering van de Zuid-Willems vaart voor de vaart van schpen van 1000 ton, en desgewenscht, hooger. Daaraan zal zich aansluiten een verbreeding van het ka naal van Luik naar Maastricht en de aan leg van een verbindingskanaal van de Zuidu Willemsvaart met die Maas ter hoogte van Maesbracht. Door een en ander komt de noodzakelijkheid van de kanalisatie van de Maas tusschen Maastricht en Maesbracht ae vervallen. Voorts is een nieuwe regeling ontworpen met betrekking tot de wateraftapping uit de Maas, waarbij met de belangen van beide landen is rekening gehouden. België stelt zich daarbii verantwoordelijk voor de wer ken, die noodig zullen zijn om te verhinde ren, dat Noord-Brabant van het naar Bel gië afstroomend water overlast ondervindt. In aansluiting daaraan is tevens een rege ling voorzien betreffende den waterafvoer in het gebied van Dommel. Mark en Rosen- daelsche Vliet, waardoor overstroomingen worden voorkomen; in de noodage werken zullen beide landen bijdragen naar den maatstaf van beider belang. Het ontworpen tractaat met uitvoerig rapport zal thans spoedig door de bedde de legaties aan de commissie van veertien wor den aangeboden, waarna het aan de betrok ken regeeringen zal worden toegezonden ter teekening en ratificatie. Tegelijkertijd zal in de commissie van veertien die definitieve tekst van het collec tieve tractaat tot afschaffing van de ga- rantiefracfaten van 1839 worden vastgesteld De noodige voorbesprekingen daartoe heb ben reeds plaats gehad, De strekking zal zijn België te ontlasten van de ptrmanente neutraliteit en van de beperking dat Antwerpen bij voortduring alleen een handelshaven zal blijven. Hét verdrag zal geen militaire of politieke ver bintenissen van Nederland inhouden. De ode kwestie over de souvereiniteit der Wielingen is ter sprake gekomen; besloten werd deze in statu quo te laten. ANTI-NEDERLANDSCHE BETOOGIN GEN. De agitatie togen Nederland in België, is maar niet van do lucht. Nu weep heeft het Comité voor Nationale Politiek teg'en Vrijdag te Brussel een groote vergadering belegd om d'en ver jaardiig van de teeke- niing der verdragen van 13 Maart 1839 en liet protest der Limburgscbe afgevaardig den te herdenken. Er zal onder meer voor gedragen worden do „Ode a Maesfcricht", welke in 1839 geschreven werd. Naar de ,.Msb." uit Brussel verneemt, heeft men hier te deen met een vergade ring, die een auti-Neidierlandtsoh karakter draagt, om tegen de Nrderl.-Belg. over eenkomst te ageer en. BE VEEVOEDERCONTRACTEN. Aan de „Tel." wordt gemeld, dat de oom- missie inzake de veevoedereontraoten heeft besloten, aan dien accountant W. K. de Brey op te dragen, een nauwkeurig on derzoek in te stellen naar ,iedier contract afzonderlijk. LITIT.-GENERAAL P. C. KOOL f Te 's-Graveukago overleed, 78 jaar oud, de gepensionneerde luit.-genieraal cLea* Ge nie P. C. Kool. DE „PRINSES .TüLIANA" TE WATER GELATEN. Bij het te water laten van de mailboot „Prinses Juliana" van de werf der Kou. Maatschappij ,.De Schelde" te Vliwingen, wareu, behalve do vertegenwoordiger van II. M. de Koningin, de luitenant ter zee ten Broeoke Hoekstra, ook aanwezig de prins van Djokjakarta, alsook verschillen de autoriteiten onder wie de commissaris sen der „Schelde" en de „Zeeland". Een groot aantal belamgetellenden woonidien liet te water loopen van liet schip hij, d'at zeer langzaam ging en daardoor niet den groiotsclien indruk maakte van anders. BE ZOMERTIJD. De zomertijd zal dit jaar op 5 April aan vangen en den 27sten September eindigen. UITVOERVERBOD OPGEHEVEN. Met ingang van 18 Maart is het uitvoer verbod van alle soorten rotting opgehe ven. BET ZEDENMISDRIJF TE 'a RAGE. Dienaangaande verneemt de „Maast).'' het volgende De misdrijven tegen de zeden zijn aan den dag gekomen in hst militair provoostliuds, ailiier, waar eenige slachtoffers van deze misdrijven ge detineerd waren en mededeeling deden van de feiten. Beniige hooge're militairen waren hierbij betrokken, waaraan op last van en door den auditeur militair een nader onderzoek werd in gesteld. Dit geschiedde all ruim een half jaar geleden. Bij dit onderzoek kwaimen steeds meer feiten aan het licht en kreeg mien aanwijzingen omtrent meerdere personen, ook mct-ntilitairendie zich aan deze misdrijven ook met minderjarigen had den sdhuldig gemaakt. De zedenpolitie werd. met het resultaat van het onderzoek' in kennis gesteld, maar nam de zaak niet krachtig ter hand. Toen die officier van justitie hier'""'" op de hoogte was gebracht, heeft diezen den -ur militair verzocht onge- machtigd het onderzoek in deze zaak ook om trent niet-militaire personen voort te zetten. Het gevolg hiervan is geweest, dat reeds een tiental personen, waaronder uit hoogere standen, die anderen tot deze misdrijven hebben verleid, zijn aangehouden en naar het huis van bewaring zijn overgebracht. De arrestatie van nog ruim 30 personen, die zicih blijkens het onderzoek aan deze misdrijven hebben schuldig gemaakt, is binnenkort te ver wachten. D'E R K VROUWENBOND IN HET BISDOM HAABLW Gisteren heeft te Rotterdam, de algemeene vergadering plaats gehad van den R.-K. Dioce- sanen Vrouwenbond in het bisdom Haarlem. Door mej. A. Meyer, voorzitster der afd. Rotter dam, werd een woord van welkom tot het dag. bestuur en de afgevaardigden der afdeelingen gesproken. De secretaresse mej. D. Coebcrgh uit Leiden, bracht daarop het jaarverslag uit, waarin het veile werk gememoreerd werd, dat de Bond' en de afdeelingen hebben verricht. Er veerden 19 nieuwe afd'eelingen opgericht. Het ledental van den Vrouwenbond bedraagt thans 17.400. Aan den socialen cursus hadden 100 dames deelgenomen. Gewezen werd op de be moeiingen van den bond inzake verzorging van Oostenrijksche kinderen, en op die werkzaam heden der commissie inzake politieke voorlich ting. Het jaarverslag werd onder applaus en dank zegging goedgekeurd, evenals de volgende ver slagen der onderafdeeldngen, zooaills dat van het Liefdewerk voor verwaarloosde kindieren, de commissie voor den Studiekring, die Ziekenver pleging, de Vakorganisatie en de Jeugdorga nisatie. Hierna werd door de penningmeesteres, mevr. Swarttouwdie Bruyn, het financieel verslag uit gebracht. 1 (Wordt vervolgd.) NED. KUNSTENAARS TE ROME. Uit Rome wordit aan de „Msb." gemeld, dot Bieh met den NedeuL beeldhouwer, ooik de bekende kuneteehlldter Schelfhout te Rome aanwesig te. Dezer dagen verwacht men eveneens Antoon v. Welto, voor wien wellicht ook Pane Benedtefcus XV, «venals Pine X, peseeren zal. H. A. VAN INGEN 1 Te Remkuin je overleden de bekende Gel- denscho landschapschilder H. A. van 1%. gten. Hij bereikte den leeftijd- van 76 jaar. TV""""" -H| PATER A. JM, LOOIJAARB' De Weleerw. pater frater A. J. M_ Looijaard, rector aan het St. Anna Gesticht te Delft, heeft Zaterdag onder vele blijken van belangstelling den dag herdacht, waarop hij vóór 40 jaren tot. priester werd gewijd. EEN VEROGRDEELING. Naar aan de „Msfo." uit Brussel geseind; wordit, is De V., ex-bibliothecaris van dé Universiteit te Gent. thans bibliothecaris te Rotten'dam;, d'oor de rechtbank te Gent veroordeeld tot 34 maanden gevangeniastr. en 3G0 franc boete voor diefstal en ont- vreemd'inig van kolen, hoonen en manus cripten. Het stoomschip „Tabanan" is, na een ge deelte der lading in lichters gelost te hebbenv gistermorgen vlotgesleept door de sleepboöteni ••Ursus", „Wittezee,'' „Lauwerzee" en „Blanken, burg". Het schip is opgestoomd naar Rotter dam. D.e Justitie heeft een instructie in verhand met den brand te Harendermolen (Gron.-j ge opend tegen den eigenaar, den heer J. v. Wolft Het vroege voorjaar heeft de te veld staands crocussen snel doen ontwikkelen, zooda-t men tus schen Leiden en Uitgeest heel wat velden in bloei ziet. Meest witte en gele; de blauwe blijven iets adhter. Zaterdagavond is zekere P. K. in de Rotte te Rotterdam te water geraakt. Pogingen om d'en man te redden mislukten. Het lijk is opgehaald en naar Crooswijk gebracht. De kantoorlooper J. A. F. M. uit de Ackers., dijkstraat te Rotterdam, heeft bij de politie aan gifte gedaan dat hem in of bij het postkantoor een bedrag van 1300 is ontrold. Aan een 35-tal sigarenmakers der firma Rijdendijke en ten Hove te Deventer is ingaand Zaterdag aanstaande wegens slapte in liet beo drijf ontslag aangezegd. Bij de firma Wijnvelft aldaar wordt bet geheele personeel', eveneens wegens slapte ontslagen, AANWERVING VAN WERKWILLIGEN IN DE ZUIDERZEEPLAATSEN. In de Zuid'erzeegemeenten Huizen, Bun schoten, Spakenburg' en Harderwijk zoo wordt uit Huizen aan de „Tel." gemeld worden herhaaldelijk pogingen aangewend personeel voor de Havenbedrijven a,an te werven. D-e economische crisis in d'e Zui- dierzeehedrijven en vooral de aangeboden- loonen: 40 weekbedrag boven den kosit* werkt een en ander in de hand. Te Harderwijk wordit thans een tweede ploeg aangenomen; het schijnt, dat vele werkwilligen, aldaar niet aangesloten zijn hij de werkloosheidsfondsen. De vissollen» die aanvankelijk aldaar ten getale van plm. 20 van Amsterdam hadden afgezien (door persoonlijk huisbezoek van stakers uit Am sterdam) hebben ten slotte hun groep toch gevolgd. In Spakenburg en Bunschoten, waar men gewoonlijk vroeg in 't jaar uit vaart, heeft d'e werving geen sucoes gehad), aangezien men eerst wil zien hoe 't amdere Z ui der zee viss ch ers in de havensteden ver gaat Deze week zijn uit Huizen twee werk krachten naar de hoofdstad gegaan. Bevalt het deze goed, dan is meerdere aanvoer uit Huizen te wachten. De Christelijke organi satie met ongeveer 400 aangeslotenen ia hier sterk. Een propaganda-bezoek van sta kers alhier, zou ernstiger gevolgen heb ben dö het relletje in Harderwijk. ^ïshandeling te 'Amsterdam. Zaterdagavond werd een werkwillige, die aan het bureau Knftenlburtg een door1- latingsbewij® kwam halen door eenige sta kers aangevallen. De politie wist dit eehtea te beletten, en de daders te arresteerem De Holl. Stoomboot-Mij, Naar de „Msb." verneemt, is door die di rectie der Hollandeehe Stoomboot Mij. het volgendie telegram aan den Minister van1 Arbeid verzonden: Hollandisebe Stoomboot Maatschappij ii bereid arbitrage van regeeringtswege te aanvaarden over de vraag, of haar loonre gelingen voor bootwerkers en zeeiiediei billijk zijn en zoo niet, in hoeverre dezs zouden moeten worden gewijzigd. DE INTERPELLATIE-MARCHANT. Naar het „Hbld." verneemt, zal de sta- kingsleiding uit die Nederl. Federatie en d'en Central en Bond hedën te Amsterdam een vergadering houden ter bespreking, van de beiteekenis van de interpellatie-Mar- chant. DE TRANSPORTSTAKING EN HET NED. ARB. SECRETARIAAT. Te Amsterdam heeft een vergadering plants gehad van de besturen der bij het N. A. S. aangesloten Federaties en Bon den, van d'e Plaatselijke Arbeids-Secreta- riaten en van de voornaamste plaatselijke syndicalistische vakvereenigingen, ter be spreking van den huldigen toestand waar in de tiunsportarbeidensstaking verkeert en tot het nemen van maatregelen inzake financieelen steun. 15.000 gulden werd aan het N. A. S.-bestuur ter hand gesteld, uit die kassen dier- organisaties. Voorts werd besloten, dat van heden af door de bij bet N. A. S. aangesloten arbei ders als minimum 10 pet. van het week loon zal worden afgedragen (votor werk kro zen werd dit gesteld op 5 pet.) terwijl in het algemeen het parool van een dag loop werd gehandhaafd. Dit laatste geldt in het bijzonder voor dt bartunrders, zoowel van landelijke aik plaataelijlke organisaties. Ten einde de stenn-opbrengst tot het ma xinmiui op te voeren, werd besloten, de heer O. Kite tijdelijk met de organisatie van de steunbeweging, oven' het gelieele land te belasten.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2