R,It. NIEUWS- EN ADVERTËNTÏEBLAD VOOR NOORD-HOLLANS BUITENLAND. No 64 Woensdag 17 Maart 1920. 13e Jaargang D@ operette-revolutie. DE REVOLUTIE IN DUITSCHLAND. FEUILLETON. Het witte huis. Verschijnt dagelijks Bureaus HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: rÊdAc't.™©™ 433' Zij die zich met I APRIL a s, op dit blad abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Ears Jubileum. De stakingsbeweging breidt zich uit Kapp schijnt den toestand niet meer meester en doet wanhopige pogingen cm ie "omterhasideien, In taf van plaatsen straatgevechten, waarbij vele dooden en gewonden vallen. De voedselvoorziening in de groote steden loopt gevaar.Hindenburg tegen de nieuwe Regeering. - A- BLAD Abonnementsprijs: Per kwartaalf 2,—franco per post f 2.50^ Met GeillustreerJ Zondagsblad f 0 45 hoogor. Advertentieprijs: Van 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0,25 Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aan bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan allo abonné's wordt op aanvraag gratis een polls verstrektj welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van SSOO,—S 400,—f 200,—flOO,—160,—, SSS,— f IS.— - 1 1 f 1 ■I'"""" i Op 1 April a.s. zal het 12i/2 jaar ge leden zijn, dat Holland's No-order-kwar tier in „Ons Blad" zijn eigen Katho liek nieuwsblad kreeg... Ben 12i/2 jarig jubileum wordt over 't algemeen niet met bijzondere plicht plegingen gevierd, bij jubilea van „ko per" wordt er over 't algemeen niet geweldig getoast, niet plechtig geklon ken, gesteld, dat dit laatste nog „in de mode" was; en wij nemen o-'ns d!an ook vóór, het jubileum te vieren ïn de bescheidenheid... van alle dagen, UJls een doodgewonen eersten April-dag als een dag, zooals de goede God er drie honderd vijf en zestig in een jaar geeft, behalve, wanneer 't ©en schrikkeljaar is... Toch mogen wij het feit van ons 12t/2 jarig bestaan hier niet, onherdaciht la ten: daartoe ia in de 12t/s jaar. "welke „Ons Blad" thans achter zich heeft lig gen, te véél geschied, dat tot herden king en vooral tot dankbaarheid stemt. 't Zou een ondankbaarheid zijn jegens God, l>le aan „Ons Blad" een kiem- liraoht en een wasdom geschonken heeft, waarover een fader verbaasd moet slaan, indien wij de geschiedenis van „Ons Blad" tot-op-heden niet eens even in enkele woorden in herinnering brachten. Y Menig Alkmaarder zal het nog heggen, hoe thans 12i/a jaar geleden in een Keer sober vertrekje achter het toen- matige hotel „Neuf" in de Hoogstraat het bureau van „Ons Blad" gevestigd werd en hoe nadat gedurende eenigeii tijd proefnummers verspreid waren „Ons Blad" als tweemaal per week ver schijnend orgaan zijtrï intrede deed in de Moo-msche gezinnen van Alkmaar en (omgeving'. Kordaat is daar gewerkt in dat be scheiden kamertje door den toenmaals 'alleen-staandeu redacteur en door den heer Jb. Baart, die vanaf de oprichting aan „Ons Blad" verbonden was en steeds zij'n beste en zeer groote krachten aan „Ons Blad" is blijven wijden. Och, 't was toen nog zoo'n heel an dere tijd dan thans. (Het Katholieke volk was zich nog zoo weinig bewust Van zijn macht en van Zijn recht. Wat ïiïefc liberaal was, dat deugde niet, werd g'eminacht en straal' genegeerd, en zóó beschouwd was het een dappere ■caiad van de heeren Mr. H. P. M Kraak man, J. Lutz en H. Kenter aan het BiOiotmsohe volk van Alkmaar en wijde omgeving een eigen Bpomsohe krant aan te bieden. _'tj een dappere daad. 't Is tevens toen het succes! groeide met ieder jaar een verlos sfende daad gebleken. Veilig toch mag gezegd worden, dat 'de Boomsche pers alhier een groot aan deel gehad heeft in de „emancipatie" van ons Bpiomsohe volk. Wij zijn geen „quantité négligeable" meer: wij zijn ons bewust geworden van onze beteekenis, dank' zij de heilzame wisselwerking tu-sslch-en het Boomische volk en zijn Boomsche pers, doordat het Bioiomsohe volk zijn Boomsche pers sticht te en steunde doordat de Boomsche pets het opnam, voor het Boomsche volk, zoo vaak dit noodig bleek, doordat de Boomsche pers den minder go-edwil- ligen tegenstander dwóng, de rechten van het Boomsche volk te eerbiedigen. Een woord van dank en hulde mag hier voorzeker niet achterwege blijven aan het adres van bovengenoemde, heeren, die tezamen met nog meerdere tot stichting van een Boomsche pers te Alkmaar het initiatief namen en zoo doende het sehoone resultaat mogelijk maakten; een woord van dank en hulde ook aan het adres van den Zeereerw. Pater Aug. Orie, die tevens als Bis schoppelijk Censor de zaak stoedsl met hart en ziel' heeft gesteund. Spoedig werd het „bureau" van „OnS Blad" in de Hoogstraat te klein en ver huisde men naar de Breedstraat, om na verloop van eenige jaren „Ons Blad" drie maal per week te doen verschijnen. Gestadig duurde de groei voort, en in October van dit jaar zal het twee jaar geleden zijn, dat „Ons Blad" op werd omg'ezet in een dagblad ge- %rooirtdurend aandringen van vele abonné's vestigd in het welbekende massale ge bouw op het Hof. Vele en inspannende arbeid van vélen is noodig geweest om na 12i/a jaar dit sehoone resultaat te doen bereiken, doch Gode zij dank. de hulp heeft niet ontbroken: we zijn gegroeid tot het or gaan, dat men „Ons Blad" noemt heden ten dage; en nog steeds blijft het devies Excelsior1 I Naar hóóger moeten wij1 1 1 Moge in de nieuwe periode Van 12.i/s jaar, welke wij thans intreden en welke ons scheidt van ons zilveren jubileum de hulp van God en de medewerking van allen wederom ons deel zijn, dat wij de schoon e en groote plannen, welke wij nog koesteren, tot heerlijke verwe zenlijking mog'en brengen1 Dan gaan we moedig voorwaarts, immer maar voorwaarts1 De Directie van „Ons Blad" heeft ge meend mede tot bewijs van erkente lijkheid voor de medewerking van zoo- velen met ons streven in de afgeloopen 12i/3 jaar bij gelegenheid van dit ju bileum den abonné's van „Ons Blad" een meervoudige verrassing wèl te mogen be reiden. Voor nadere bijzonderheden dienaan gaande verwijzen wij! naar pagina 3 in ons nummer van heden. Spot is zeker misplaatst bij de ernstige ge beurtenissen, welke zich thans in Duitschland afspelen. Maar, na den loop, dien die toe stand te Berlijn gisteren genomen heeft, lijkt het gewettigd o-m van Ka.pp's „staatsgreep" te spreken over een operette-revolutie. Zaterdag, Zondag en Maandag scheen het, alsof er te Berlijn een daad, zij het dan ook een afkeurenswaardige was gesteld. Zelfs de Engelsche Regeering nam den staatsgreep zóó serieus, dat zij nog Maan dag in persberichten en in het Lagerhuis liet doorschemeren, den afloop van de binnen- landsehe beroeringen in Duitschland te wil len afwachten, alvorens te beslissen, welke regeering zii zou erkennen. Hoe kon het ook anders. Kilmarnock, de Britsehe zaakgelastigde te Berlijn had over den staatsgreep aan Lloyd George aldus geseind: „In 35 steden heeft een militaire staats greep plaats gevonden. Die positie van de nieuwe rageering schijnt steviger te zijn." Dezen indruk moest men wel krijgen. Trou wens de berichten van gisteren wijzen er nog op, dat vooral het platteland en verschillen de kleinere steden naar de nieuwe Regeering wenschen over te loopen. Alleen, die „nieuwe Regeering" blijkt 'n stel onverantwoordelijke zwakkelingen en heethoofden te zijn. Eerst aarzelden nog een aantal ernstige politici der monarchistische partij om haar te steunen. Thans komen allerlei berichten, dat mannen als Hindenburg, Gröner, Helfferich en an deren niets van Kapp wihsn weten. De dictator heeft er her clan ook naar ge maakt. De verzameling fc'richten, die hij in een paar dagen tijd® van uit Berlijn de we reld- in liet sturen, is een collectie merkwaar dige leugens gebleken, waarbij de Turksche oorlogsberichtgeverii nog maar kinderspel is. De heer Kapp heeft het er ons daarmee in middels niet gemakkelijker gemaakt. Wat moesten wii gisteren denken van zijn perti nent volhouden; wij, nieuwe regeering, on derhandelen met de oude, op verzoek van deze laatste: en later: er is reeds overeen stemming bereikt! Wat blijkt nu het geval? Generaal Mar ker. commandant van de Saksische rijksweer, (de troepen, waarop de oude Regeering in Stuttgart steunt) is op eigen gelegenheid naar Berlijn gegaan, om te zien, of er aan de tragi-comedie geen eind was te maken. En Kapp maakt daarvan: ik onderhandel met ■de oude regeering op haar verzoek. Het heerschap schijnt die onderhandelin gen hard noodig te hebben en daarom juist bl-ijü Tie oude regeering natuurlijk doof- De algemeene staking blijkt een leelifk wapen, scherper dan de bajonetten van Kapp's troepen. In die algemeene staking groeien de communistenzij hebben haar steeds gewild, maar niet kunnen bereiken. Nu verschaft Kapp ze hun gratis. En zij profiteeren van de gelegenheid ooi thans hun radenrepu bliek te propageeren. De oude Regeering blijft hopen dat Kapp's zaakje in elkaar stort en blijft halsstarrig onderhandelingen weigeren. Zal die hoop niet ij-del zijn? Natuurlijk kan een figuur van het gehalte als Kapp zich nu ontpopt, zich niet lang staande houden. Maar of hij-vrijwillig zal heengaan staat zeer te betwijfelen. Reeds nu worden uit tal van plaatsen sitraatgeveahto gemeld. Vooral te Berlijn komen ernstige botsingen voor. Het ligt in de lijn van een dergelijk dicta tor, -dat hij eerst veel bloed Iaat vloeien, alvorens zelf van het ioooeel ie verdwijnen. En wat zal er bij d-e dan komende ver warring van eenig regeerings-prestige, het zij dan oude of nieuwe, overblijven? De onderhandelingen. De nieuwe regeering deelt officieel me de: Generaal Maerker is thang, vergezeld van deu G-ehei-mrat von Berger, vertrok ken, cm zich met cte oude regeering in ver binding te stellen en met deze t» onderhan delen, met het doel het streven van de nieuwe regeering te bereiken langs een volle macht en in het bewustzijn, dat het haar plicht is haar doel op een voor het gelieele volk gelukkige- wijze te bereiken. G-enenaal Maerker is cp weg naar Stutt gart gegaan, nadat zijn- onderhandelingen op eigen houtje -ondernomen, geen resul taat hebben gehad. D; „Frankfurter Zeiltuig" meldt: Nadat gistermorgen parlementairen van (le re geering Kapp te Stutgart waren aangekomen om met de oude rageering over een schikking te on derhandelen, hebben zich heden op -uitaoodiigin-g van de Rijksregeetin®'. 1 den .van het parlement en van het ministerie van Baden naar Stutgarcl begeven. De regeering van Baden staat op het standpunt, dat eventueeïc onderhandelingen met vertegenwoordigers der regeering Kapp slechts kunnen worden gevoerd op den grondslag van een onvoorwaardelijk aftreden van de regeering Kapp. De nieuwe vegeevlng bereid aï te treden? Volgens een bericht van de „Frankfurter Zei- tung" uit Stuttgart moet de regeerirtg-Kapp zich bereid' hebben verklaard af te treden indien de oude regeering binnen twee maanden de nieuwe verkiezingen vaor de Nationale Vergadering zou wiill'en- houden. Generaal Maercker afgezet. Bij beschikking van de regeering-Bauer is gis teren generaal Maercker van zijn ambt ontheven wegens zijn houding ten opzichte der oude regeering. Tot zijn opvolger is generaal Muller benoemd. Ludendorff in actie. Kolonel' Bauer en Ludendorff ontwikkelen acti viteit voor de regeering-Kapp, door-dat zij trach ten vroegere reserve-offici-eren voor de nieuwe regeering te winnen. Hindenburg tegen Kapp. Uit Berlijn wordt gemeld, dat rijkskanse lier Kapp gisteren een telegram van Hin denburg krieeg, waarin deze hem voorstelde zijn troepen uit Berlijn terug te trekken ori de grondwettelijke regeering te herstel len. Van diit telegram is ook een afschrift aan Ebert gezonden. Tegeiistroomingen te Berlijn. De Berilijmsche correspondent van het „H'bld." rteelde gisteren mede: D-c onderstaatssecretaris vaal financiën, öt. Moeste, heeft geweigerd te voldoen aan een verzoek van de nieuwe regeering, een orediei te verleunen van zeven mïl- lic-en .mark. Be Pruisische minister van financiën, heeft oen soortgelijk verzoek eveneens van de band gewezen. Door verschillende leden van de Natio nale Vergadering iis gisteren een voorstel gedaan, het seniorenconvent bijeen te roe pen, teneinde dien pol l i leken toestand te he sp-réken. De leden der rechtsche fracties weigerden hiertoe echter hun medewer king, aam-gezien zii daardoor het voortbe staan van -d'e Na-t, Vergadering gesanctio neerd zouden hebben. Zij verklaarden z-ich echter bereid, particulier verder te onder handelen. Intueschen wordt de p-ositie van die re geering-Kapp steeds wanhopiger. Niet al leen Hindenburg' keurde, na daartoe in een open brief door generaal Grön-er te zijn op gewekt, haar optreden in een telegram af, maar ook Helfferich. Kad-owitz (de chef van de kanselarij onder von Hurtling) en anderen weigeren met Ka,pp samen te wer ken. Ka-pp wilde d-an ook gisteren reeds aftre den, m-aar werd door zijn militaire raad gevers overgehaald te blijven. Het rijks- graanbu-reau heeft h-em mtufischen een ul timatum gesteM, dat hij ver'd'wijinen m-o-et, da-ar anders dit belangrijke bureau den dienst staakt. De nieuwe verkiezingen. De nieuwe regeering maakt offioi-eel be kend, dat de nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben volgens het stelsel van al gemeen en gelijk kiesrecht. De nationaal-liberalen willen een coaiitie-regeering. Het bestuur van d-e Duitse!]e volkspartij, (nationaal-liiberalenl deelt mede, da-t het streeft naar een eo-alitie-regeering op den breedisten grond-slag-, opdat in de tegen woordige situatie een burgeroorlog verme den "worde en de daaruit voortspruitende economische en politieke chaos. Steun van de oude regeering. De onderstaatssecretarissen d'er Hijksml- nïs-teries h-ebb-en Maandag vergaderd1. Zij li-ebben eenstemmig besloten hun ambt uitsluitend uit te oefenen in opdracht- der grondwettig gevormde rii-ks-ministeries en die loopendie zaken te behartigen krach tens de grondwettige bepalingen voor de uitoefening van hun am-bt gesteld. Zij ver klaren krach-tens liun ambtelijke verplich tingen van niemand an-dters bevelen te kun nen ontvangen dam van de loden van h-et Rijkismiindsteiri-e Bauer. Van dit besluit zullen de ambtenaren in kennis gestald wo-rden. Zuid-Duitseliland trouw aan Noske. De eommand-eerende generaals te Stutt gart en Karterulhe hebben in een pr-oeila- nrntie verfcla-and, d-at hun troep-en en offi cieren onvoorwaardelijk achter de oude re geering sta,an en dat zij de bes-chermiihg der nationale vergadering te Stuttgart op zich niem-en. Gesn gehoor! Een afgezant van den heer Kapp trachtte gisteren een bezoek te brengen aan den. Engels-clien zaakgelastigde, lord Kilm-aJ- noch, diie echter bas-list weigerde met een vertegenwoordiger van den beer Kapp re laties aan te knoopen. De misrekening van Noske. N-os-ke heeft z-iin gen-ara-als en officieren te lang vertrouwd, schrijft d-e „Fra-nkf. Ztg." Nog in den nacht, nog tot in dien vroegen m-o-rigen was hij overtuigd, dat de militaire opstand mislukken zou dio-or -de trouw van de rijksweer. Generaal vo-n Liittwitz beschouwde hij als e-en trouwen raadsman. On-dler de afvalligen is ook een kapitein Humann, tijdens den oorlog een 132.) „Ten eerste aan belangstelling in uw 4ller welzijn, mevrouw," antwoordde hij, „en ten tweede aan de geneigdheid u iiete nieuws te vertellen. Aan mijn belang stelling' zult gij," vervolgde hij. „wel nooit getwijfeld hebben, te meer, daar ik ria den gelukkigen terugkeer van uwe dochter meer dan vroeger mij het ge noegen verschafte, u te bezoeken; en "wat nu het nieuwtje, hetgeen iku wetnsch mede te deelen aanbelangt, da-ar moet g:e -u niet te veel van vo-orstellen; maar ter zake: Hebt ge binnenkort nog iets gehoord van mijnheer Lindsoheer?" „Als ik iets van hem vernomen heb, is dit altijd dooi' dokter Ro-estel geweest," zeide zij. Clara ontvangt nogal veel brieven van hem, miaar zij is daar zoo geheim m-ede, dat ik 't niet zeggen kan, en als zij ons niets wil vertellen, vragen wij ook maar niets." „Zóó1 Ontvangt juffrouw Clara' zooveel" brieven van hein? Dat belooft iels goeds1" ®>rak de notaris, het meisje met een plaagzieken lach op Zijn gemak in oogen- scho-uw nemende. Clara werd verlegen en zich naar me vrouw Traumbach keerende, zeide zij blo-zend. „D-at is niet lief van u-, mevrouw, het gebeurt een enkele maal dat ik brieven van hem ontvang welke meestal zaken behelzen die -u volstrekt niet zouden in teresseeren. W-at mijnheer Lmdseheer mij schrijft, loopt altijd over het proces,, waar in, zoo-als gij allen weet,, mijn belangen betrokken zijn, en ik' meen, dat ik er u ook nog wel eens iets uit verteld heb". „N-u-, ik zou me dat verwijt van me vrouw ma;ar niet zio-o aantrekken," ging de notaris voort, „Charles Lindsoheer is een aardige, goede jongen, en als hij wat ge luk in zijne ondernemingen heeft, vol- streki, geen verwerpelijke partij." dit zegt ge wel", sprak mevrouw Traumbach, „hij is, meen ik, niet slecht in Frankrijk aangeland, en, zooals ik van den dokter hoor, nogal tevreden in zijn nieuwe betrekking". „Hierop slaat juist het nieuws wat ik u vertellen kom", zeide do notaris. „Ik heb nu en dan evenals de burgemeester en de ontvanger, brieven van hem ontvanY gen, waarin hij mij pp de hoogte van gijn toestand houdt. In den 'laatsten, dien ik gisteren ontving deelt hij mij mede, dat hij eerlang o-p zijn handelsreizen ook Nederland zal bezoeken, en dit m©t woor den die van innige blijdschap getuigen. Ik heb mij gevleid dat die vreugde bij hem voortkwam do-or het v-oo-r-uitzioht dan ook zijn vrienden op Marrelboef te kunnen bezoeken, do-oh, nu ik hoor dat mejuffrouw Bo-Iard zoovele brieven van hem ontvangt is het duidelijk te be grijpen, dat hier voetangels en klemm-e-n voor hem liggen". „Mijnheer ik vind u van morgen recht ondeugend", sprak Clara met een spij- tigen teek om haar mond; „dus het is niet goed de gebeurtenissen vooruit te loopen". „Heb ik 't niet gedacht", riep de no taris in een schaterlach uitbarstende, „dat zij gebeurtenissen wachtende is, o, mijn goede Olara, nu verklapt ge u zelve" Olara schudde misnoegd o-p haar stoel heen en weer en zeide: „Zoo- h-e-b ik 't niet bedoeld". „Jat bedoeld of niet bedoeld", ging de plager voort, „maar de da-mes zullen mij moeten toegeven, dat die zin toch vol komen in uw woorden ligt opgesloten". „En wat is de slotsom, als ik u vra gen mag?" viel L-aura in; „zal mijnheer Dindsolieer op zijn reizen lang te Marrel boef vertoeven, of heeft hij dat niet ge schreven"? Olara beloonde haar met een dankbaren blik en de notaris vervolgde: „Mejuffrouw Bo-lard mag mij waarlijk wel erkentelijk zijn, in plaats va'n boos op mij te worden. Hoewel ik nu begin te begrijpen dat ik met oud nieuws vóór den dag kom, daar Charles haar d-e heugelijke tijding wel in Zijn brieven zal medegedeeld hebbein, is mijn bedoeling fiooh goed, daa-r ik u al len iets go-eds wenschte te berichten,- is dat niet zoo?" „Wel zeker", sprak' Laura, die ha-a-'r vriendin uit haar verlegenheid wilde red den, „maar het is nog altijd de vraag of het Olara zoo b ijzonder aangiema-am zal zijn hem te zien". Hlet do-et 'mij zeker genoegen 'dat mijn heer Lind-scheer voor een poosje Frank rijk kan verlaten o-m zij'n Vrienden eens te komen zien," zeide Olara terwijl het naar reeds bekende nieuws een aahge- nam-en lach, welken zij" niet bij machte was te bedwingen om haar lippen too ver- de „daarbij hij' is zeer onderhoudend en gezellig, ©n 't kan ,u daarom niet be vreemden, dgé het vooruitzicht van b«m alzoio- nu -en dan te ontmoeten mij wel. kom is". „Z-ie, dat vindt ik nog eens rond borstig' gesproken", riep mevrouw Traum bach. „Er is immers o-ok volstrekt geen kwaad in gelegen een jo-ngmensch te wil. len zien", 'sprak Laura. „Wel, wie is er ook die dat beweert", hernam de notaris, „o-ok mij dooi- liet ge noegen dat wij het jonge mensch van tijd tot tijd weer in o-ns midden zullen zien, want ik mag hem gaarne lijden". „Als hij eerst maar in Holland werk zaam is", aeid-e Laura, „dan zal hij zich wel spoedig o-p ons dorp laten zien, wanneer zou hij te Marrelboef komen?" „Hij heeft mij geschreven dat dit aan staanden Dinsdag zou kunnen zijn, en het is Vandaag Woensdag dus nog eeaï kleine acht dagen, C'lara-, dan krijgt gij hem te zien, m-aar,... 't is ook waar, gij zult $it ujt Zijn brieven wel weten". ifWordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1