TWEEDE BLAD BINNENLAND 6EIEMSP WiEUWS WoeDsdag 17 Maart 1920. de nederl. belgische overeen- komst. het e.-k. vakbureau. de uitlevering van den ex-keizer. het faillissement-dikkers. drooglegging van het plas- sengeibied 'aan de vecht. Provinciaal Nieuws KATHOLIEKENDAG. Z. D. Id- Mgr. A. J. Callier. Bisschop aan Haarlem, heeft 't voorstel van 't Hoofd- festuur van den Katholiekendag in het Bis dom Haarlem goedgekeurd, dat dit jaar te Leiden een Katholiekendag zal worden ge houden. waarop als onderwerp zal worden behandeld: De groote kwalen van onzen tijd en de drie geneesmiddelen: Gebed, Arbeid. Spaarzaamheid. Als sprekers zullen optreden: in de eerste af deeling (Gebed) prof. Groenen te War mend: in de tweede afdeling (Arbeid), prof. mr. Veraart te 's-Gravenhagein de derde afdeeling (Spaarzaamheid)mr. L. G. Kor- tenhorst te Amsterdam, terwijl in de Alge- meene Vergadering dr. J. van Ginneken S- J. zal spreken. Mr. A. Tepe, te Leiden, heeft zich bereid verklaard om als voorzitter van het Uitvoe rend Comité op te treden- De Katholiekendag zal plaats hebben op Woensdag 22 September a.s. Naar wij van het dep. van Buitenl. Zaken ver nemen, zijn de Nederl. en Belg, delegaties tot overeenstemming gekomen omtrent de economi sche clausules voor de herziening der tractaten 1839. De Schelde komt van Antwerpen tot in volle zee, voor zoover die sclieepvaartbelangen betreft, onder beheer der Belgisoh-Nederf. Commissie met arbitrage bij gemis aan overeenstemming. Concurrentie tussohen het Nederl. en Belgische loodswezen is behouden voor de vaart Antwerpen naar zee. Voor schepen naar Antwerpen, die door die Wielingen de Schelden binnenkomen, zal' de Bet- gbche loodsdienst uitsluitend bevoegd zijn. Op het. kanaa! GentTerneuzen, is de loods dienst facultatief. België krijgt 2 nieuwe kanalen. De Zuid-Willemsvaart wordt verbeterd. Het kanaal Luik-Maastricht, wordt verbreed en de Zn id-Willemsvaart met de Maas verbonden bij Maastricht! Do jaar vergadering van het Bureau voor E.-K. Vakorganisatie zal gehouden worden te Apeldoorn op 31 Mei én 1 Juni a.s. Het ligt in de bedoeling op genoemde dagen het sanatorium van het fonds der Katholieke Arbeidersbeweging 1,Herwon nen Levenskracht" te Apeldoorn gevestigd officieel te openen. Op vragen van het Kamerlid Duys be treffende het niet ter offieieele kennis van die Volksvertegenwoordiging brengen van nota's der Geallieerde Regeeringen in zake de uitlevering van den gewezen Duitscben Keizer en het plegen van overleg met de Volksvertegenwoordiging aangaande het antwoord daarop heeft minister Van Karaieibeok geantwoord, dat het in strijd zou zijn met de diplomatieke gebruiken, in dien de Regeerdng de schriftelijke mede- deelingen, haar namens de Verhonden Re geeringen gedaan met betrekking tot den gewezen Duitschen Keizer, zonder toestem ming van die regeeringen aanstonds ter offieieele kennis van de Volksvertegen woordiging had gebracht. Bü haar antwoorden was intusschen de Eegeering in de gelegenheid aan de nota's bekendheid te geven. Overigens wordt de tekst daarvan in het eerlang te verschij nen Oranjeboek opgenomen. Do vraag daargelaten van den aard van het bedoelde overleg in verband met de verantwoordelijkheid der Regeering was er, naar de overtuiging van deze laatste voor zoodanig overleg geen aanleiding. Een 12-tal jaren geleden failleerde te Al melo het bankiershuis-Dikkers, welk feit destijds een groote ontsteltenis teweeg bracht onder de 2500 crediteuren, meest menschen uit den arbeiders-, boeren- en middenstand, die tezamen ongeveer 3 mil- 'ioen gulden te vorderen hadden. Er kon toen dadelijk 52 pet. worden uitgekeerd ter wjjI nog eenigo hoop werd gegeven op een uitkeering later. Dank zij het volhardend werken van een commissie uit de crediteuren en het beleid der liquidateurs, de heeren A. H. Lodaboer te Almelo en mr. ten Gate te Hengelo, zul len de crediteuren de indertijd jn uitzicht gastelde uitkeering ontvangen. CO... SE VOOR DE BEDUI J ES- HYGIèNE. Zaterdag heeft de Minister van Arbeid tevens voorzitter van den Hoogan Raad van Arbeid, de oommissie voo-r bedrijfshy- giène uit dien Raad geïnstalleerd met een vede, waarin hij o.a het volgende zeide: V erschillende maatregelen op het gebied der arbeidsverzekering zullen ji .worden toegezonden. Gij zult bij het beoordeelen daarvan waarschijnlijk overleg hebben te zoeken met de dezer dagen in te stellen oommissie voor de arbeidsverzekering uit den Hoogen Raad van Arbeid. Voorts overweeg ik maatregelen tegen schadelijke gevolgen van het gebruik van loodwit als verfstof en ter bevorde ring van de reactionne&ringt en de vak opleiding van invaliden. Ruimer nog zal uw taak zijn hij de maai,regelen, die beoogen niet slechts zorg to dragen voor de gezondheid van den dezc s&Par IooPt maa® scna.de te voorkomen door tijdig rekening si.i.i 011 met 5®® Psychischen en pbyv bervi S^teidlmid van arbeiders voor een oepaaid ueroep. Lo voorzitter dor commissie, prof. L tcoys, antwoordde daarop o.m.: t .jcgiu van de arbeidswetgeving zyu bepalingen ter. bescherming- van leven en gezondheid der arbeiders samengegaan met voorschriften ter regeling van den arbeidsduur. Dat verband is bij do ont wikkeling en de toepassing der arbeids wetgeving steedB blijven bestaan. Aanvan kelijk waren het sprekende gevaren, die bij jonge onervaren industrieën bedwon gen moesten worden, doch uit bestrijding van die gevaren heeft zich een weten- scliaopelijke bedrijfshygiëne ontwikkeld, die zich haar taak breeder stelde Het verband tusscben arbeid en gezondheid van ziel en lichaam is niet alleen voor de geheeie gemeenschap, maar ook voor ieder persoonlijk, van een overwegende beteekenis Daaromtrent kennis te verwer ven en inzicht te verspreiden is een dankbare taak. De beoefenaars der be drijfshygiëne in haré verschillende vor men zullen echter het grootste gewicht eraan hechten dat de sociale wetgever met hunne inzichten rekening houdt" STAKING VAN TIMMERLIEDEN. Iu den Zuidoosthoek van Friesland zijn de timmerlieden In staking. Zij eisohen een 9-urjgen werkdag, vrijen Zaterdagmiddag en een uurloon van 56 eent. Te Drachten waar 67 man staakten, hebben thans de patroons toegegeven. Te Gorredij-k en Oos- terwoLde is het nog niet tot een schikking kunnen komen. CRIT1EK OP laudy'S PARADIJS- VLOEK. De volgende aardige „krabbel" wordt in het „Ov. Dgbl-d." ten beste gegeven, De Paradijsvloek van Laudy: In de pauze. Schouwburg-zaal is half leeggestroomd. Vestibule en foyer zijn overvol. Groepjes mensehen staan of zitten druk te praten. Critiekü Een groepje handelslui. Hard rookend gesticuleerend: 'n Prachtavond en wat vol. Wel 806 menschen. Ik schat de opbrengst wel op een kleine twee duizend pop. 'n Paar van die stukken en zoo'n tooneed- directeur is binnen. Als ze niet gaan staken, ha-ha. Daar moet je tegenwoordig minstens 25 van do winst voor reserveeren. Maar 't is een prachtig stuk. Een stelletje bakvisschen. Zeer be weeglijk, druk gesnater, gilletjes, hooge uithaaltjes. Door elkaar gewemel van kleurigetoiletjes en gevladder van lange vlechtenEééééénig zeg. O vond j e het niet hóéééérlijk. Verrukkelijk. En die Eva, wat 'n pracht-type. Zeg Mientje begon te hui len. Dat 's niet waar. Nou ik ook iets, 't was ook zoo èeht. Neen, ik denk altijd maar 't is komedie. Ik vond Kaën veel aardiger dan Abei, dat was zoo'n zoete. O, o, hè néé, ik had. echt medelij met Abel. O zeg, hoe vonden jullie die bloote voeten, ik had toeh zoo'n lust om eens met een strootje te kietelen. O, o nee. ik heb er heelemaal niet op gelet, ik zie niet andes dan 't spel. Zeg- Truus, wat knikte die Jan Berends van 't Gym jou toe. O, zie zo eens 'n kleur krijgen. Toe nee, dat 's flauw. Sess-t! daar komt ma aan. Een zwaar-op-de-handsche. Zit nog te deuken. Heeft langzame bewegingen. Be gint eindelijk te spreken en knikt bij ieder woord nadrukkelijkEr zit in dit stuk nog veel meer. Als je goed nadenkt. Die wan hoop van Adam is de wanhoop der geheeie mensohheid Schopenhauer en ook Nietzsche beweren.... Hij houdt op. Z'n toehoorders zijn weggevlucht. En dit geeft weer stof tot nieuwe overpeinzing-en voor hem. Een vroolijke. Goedmoedig bol gezicht. Drinkt een glaasje hier, rookt een sigaar en lm eft ook nog een stukje chocolade in reserve. Lacht met korte schokjes nog na. Zoo'n mooi stuk. Maar ik moet nog altijd lachen, hi hi. Moeit je voorstellen, 't Is heel stil in de zaal, dood stil. Nu krijgt daar net voor me een juffrouw de hik. Ze houdt zich in.... op 't tooneel roept Adam uit: O menschenmoeder Eva, waarom schreit ge.... Hik. schreeuwt de juffrouw 't uit. Hi, hi hi. Alle menschen kijken ver ontwaardigd om. Wie deed dat, vraagt een nieuwsgierig oud heertje. Hik, hikt weer die juffrouw. Ik lach me slap, hi, hi hi. Critiekloozen. 'n Paar mevrouwtjes. Elkaar in jaren niet meer gesproken. Knus samen babbelend. Koppen chocolade wor den goud: Ik drie, hoeveel u? Ai vijf. Ja drie jongens en een meisje. Ondeugend, o, ontzettend toch wel aardig. O, daar is m'n man. M-annie, dat is nu mevrouw Pieters, waar ik je wel eens van verteld he-ben. Me vrouw, aangenaam. Dag meneer, heel aardig met u kennis te maken, ('t Belletje rinkelt). Nu me vrouwtje ga ik weer opstappen. U moet eens aankomen. Daaag. (Uit de verte): wat 'n mooi stuk, vindt u niet? Daag. Reeds jarenlang was deze drooglegging' een ernstig punt van bespreking van be langhebbenden. Tot practische resultaten hadden deze besprekingen tot nu toe niet geleid. Thans is -tot stand gekomen, de oprichting van het Grootwate-rschap de Vecht, dat omvat het poldergebied en de verveningen in de provinciën Noord-Hol land en Utrecht langs de rivier de Vecht, waaraan ook het beheer van het nieuwe stoomgemaal te Muiden wordt toever trouwd. In de gecombineerde vergadering te Breukelen werd, een commissie van uit voering benoemd, waarvan voorzitter is jhr. Q. J. van Swinderen, burgemeester vau Oud- en Nieuw-Lcosdrecht, en welke wordt geassisteerd door esn ingenieur Da drooglegging van het plassengebied zal aanvangen met den Spiegel- en Blijk- pokler, waar tweemaal een vervening plaats had. Grondonderzoek in de twee moerassengebieden had reeds plaats en een deskundig rapport over de bodemge steldheid is verschenen. GEEN TOENADERING. De staking in de bouwvakken te Vlis- singen cfaurt nu al di'ie weken en de par tijen staan nog steeds op hetzelfde stand punt. De werkgevers willen het uurloon j bepalen op 55 cent, terwijl de werknemers 65 cent eisohen. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven heeft reeds her haaldelijk haar bemiddeling aangeboden, doch bet mocht haar niet gelukken, de partijen tot elkaar te brengen. ARR -RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 16 Maart, NIEUWE ZAKEN. I O die k 0 m! ni i e z e n t A. L'., 27 jaar oud, sLagor te Bergen, staat terechl, omdat hij op het beleefde verzoek van een kommies niet in staat was een accijns- bewijs te 'vertoonen. De kommies Boorsma van Bergen kwam op een mooien zomerdag voorbij de woning van beklaagde, toen een karretje, dat voor den winkel stond, bij hem het vermoeden opwekte, dat er in den .win kel zelf wel eens vleesch kon aanwezig zijn, waarvoor geen accijns betaald was. De kom mies trok er binnen en hij vond inderdaad 52 K.G. koevl-eesch, voor éen waarde van on geveer f 110, waarvan men het accijnsbewijs niet kon overleggen. Bekl. loo-client pertinent, hij weet niets van heel het zaakje af. Do Rijksadvokaat Mr. Asser acht de feiten bewezen en vordert f 150, aan het O. M. de gelegenheid oper. latend de straf subsidair hechtenis te maken. Het O. M. eischt subs. 75 dagen hechtenis. Ze had er een hekel aan! Aagje P., z. b., te Heiloo, had een hekel aan accijns betalen, gelijk ze er een hekel aan heeft met kommiezen en rechters te confe- reeren Zoo kwam het, dat ze, eerst op 1 Augustus 1919 in gebreke bleef aan den hof- felijken kommies, die haar daartoe uilnoo- digde, een accijnsbewijs over te leggen van vleasch, dat zij in voorraad had, cn tweedons niet verschijnt voor de rechters die haar nochtans ook hoffelijk daartoe uitgenoodigd hadden. Nu de zaak opgeroepen wordt, blijkt het echter, dat ook de kommjezen maling aan het zaakje hebben, wat niet belet, dit da Rijks, advolcaat de doorzetting eischt. Gevorderd wordt f 150, terwijl liet O. M. deze vorde ring subsidiair 75 dagen hecht, maakt. H ij idem. Arie H, veehandelaar te Westwoiid, is vrij wel uit hetzelfde hout gesneden en verscheen daarom maar liefst niet. Hij heeft zich te ver antwoorden over 't feit, dat hij het accijns bewijs niet kon vertonnen voor twee kalve ren, wegende 35 K.G., die op 4 April 1919 in zijn huis in beslag genomen werden. Do Rijksadvokaat vordert f 150 boete. Het O. M. stelt do boete subsidiair 75 dagen hech tenis. Het geschonden w a a r d e e r m e rk. J. D. L, slager en landbouwer le Medem- blik, had op 9 Mei 1919 in zijn winkel een geslachte koe liangen, waaraan 't waardear- nierk op verdachte wijze vastgehecht was. Bii nader onderzoek door een kommies bleek het zelfs iï-rar "losjes bevestigd. Get., de kommies Visscher to Hoorn, vroeg eerst aan bekt het accijnsbewijs, wat deze vertoonde, toen onderzocht hij pas het waar- deermerk. Getuige komt tot de conclusie, dat heit merk ongeschonden moet aanwezig zijn, ander? kan er van bedrog gesproken worden. Bekt. verklaart, dat de kommies Veen van Amsterdam het loodje aldus aan d-e koe bevestigd had. De president oppert de mee ning, dat het loodje op de lo-sse wijze als het bevestigd was, best van een andere koe af komstig kon zijn. Do kommies Visscher legt de getuigenis af, dat beklvoor zoover hem hakend is, niet ongunstig aangeschreven staat. Bekl. loochent thans zijn vroegere bewering als zou net mogelijk zijn, dat zijn kinderen het loodje los gewoeld hadden. De Rijksadvokaat besluit plichtigheid aan verwijdering van het waardeermerk en vor dert f25 boete, wat het O. M. subsidiair 10 dagen hechtenis maakt. Een., hij. .gelijk de anderen! Joh K., slager te Spanbroek, is ook van de reeks. In zijn woning te Spierdijk, ontdek ten de kommiezen op 8 December 1918 een hoeveelheid vleesch, wegende 78 K.G voor een waarde van f 105 30 Get, de kommies II. Roerhorst van Hoogwoud, komt verkla ren, dat het versch afgehakt vleesch was en dat bekl. geen accijnsbewijs kan overleggen. Do Rijksadvokaat eischt f 150 boete met verbeurdverklaring van het aangeslagen vleesch, wat het O. M. subsidair 75 dagen hechtenis uiaakt, Nog een „hij" die er het land aan heeft. Th'. E., slager te Hoorn, heeft op 21 Maart 1918 vee gestald, dat voor slachting bestemd was, zonder hiervan aangifte te doen. Get., de kommies Rink, vond bij hem in het hok een kalf, aat zou geslacht worden; get. ver klaart, dal dusdanig vee enkel mocht ge stald worden in daartoe opgegeven stallin gen. Bekt. heeft het raadzaam gevonden zich niet le vertoonen en dit was ook hot ver standigste, want da Rijksadvokaat vordert slechts f25, die het O. M. subsidiair 10 dagen hechtenis maakt. Een raadsel. J. W., Slager le Bovenkarspel, kocht op 21 Februari 1919 een rechtervoorvoet van een pasgeslacht vee, onder beding, dat het vleesch voorzien was van een geleibrief en dat gebeurde inderdaad het vleesch werd naar zijne woning gebracht, alleenlijk was het voorzien van een geleibrief voor eem o die kommiezen! in de gelegenheid waren up inker voorvoet, zoodat de kommiezerg het vleesch beslag te leggen,, .Een ijverig onderzoek, onmiddellijk ingesteld, kon echter niet leiden lot ontdekking van den a-nderfji voorpoot, die dus logischerwijze óók rn-el een verkeerde geleibrief moest vervoerd zijn. I>e Rijksadvokaat voelt geen lust om het raadsel van den anderen voorvoel op le lossen en stelt enkel vast, dat voor den inbeslag genomen voorvoet geen geleibrief aanwezig was; derhalve voredrt hij f75 boete met ve-r- beurdvcrklaring van het aangeslagen vleesch, door het O. M. lot subsidiair 25 dagen hechte nis gemaakt. Een ,,h ij die ra a a r van slapen hield. M, Z, slager te Wognum, had een nooj- slachting gedaan, waarvoor Irij dan ook de Icelating had, alleenlijk vergat hij, naar eigen verldaring, niettegenstaande hij schuin tegen over het bureau der kommiezon woont, aan- gifie van do slachting te doen, om inning der accijnsen mogelijk te maken. De koe in kwes tie werd op 4 April 1919 geslacht on te 2 uur 's nachts opgehangen. Bekl ging toen naar bed, sliep wat lang, en 's morgens waren de kommiezen er hij nog voor hij tot aangifte kon overgaan. En wat bovendien de zaak verergert is nog wel, dat er bij nader onderzoek nog een andere hoeveelheid van 50 K.G. vleesch in zijn huis gevonden werd, waarvan bekl. geen accijnsbewijs kon over leggen. De Rijksadvokaat vordert voor elk der feilen f 100 boete, wat door het O. M. subsidiair met 2 maal 50 dagen hechtenis gamaakt wordt Nog een ;,hij" van de reeks. C. Z., koopman te Hoorn, reed o-p 31 Maart 1918 te Hoorn met een bespannen rijtuig langs den weg, toen hem door nieuwsgierig», kc-imniezen „halt" toegeroepen werd. Zijn he kel aan Uit slag van menschen was eehhtcr van dien aard, dat hij hun al zijn verachting liet gevoelen, de zweop over het paard legde er... .zoo snel reed, dat hel onmogelijk was hem in le halen. Niettegenstaande werd bekl. herkend door een der kommiezon, maar hij moet van die lui niets hebben en daarom zeker wel is bekl. niet verschenen. De Rijksadvokaat is over zooveel durf niet goed le spreken en vordert wogons het niet onderwerpen aan visitatie, f300 boete. Het O, M. maakt het subsidiair 150 dagen liccht. Een „hij" geestesver want van de vorige. H. v. S„ slager te Anna-Paulowna reed met zijn fiets langs de straten, toen hem van wege een bemoeizieken kommies erin donderend „halt" toegeroepen werd, maar „hij" vertrouwend op zijn vLugheid als fietser, ging aan den haal, wat een misre kening bleek', want hij werd 000 waar door den commies ingehaald. d;e hem' wil de visiteeren. wat bekl. nogmaals belebte door zijn- pakje voor den neus van den kommies aan een tweeden „hij" ver der te geven. De Rijksadvocaat blaakt niet van be wondering voor dezen durver, walrit hij vordert gladweg f300 boete, dnoir O.M. «ubs. 150 dagen hechtenis gomaakt. Een „hij" primidr interpa're|s... .k.-. Gerrit B., tuinbouwer te St. Pancrais heeft waarschijnlijk meer dan elk dei- vorige beklaagden het land aan „nijdige" kommiezen en aan rechters die je zoo maar weten in hun vragen te verstrikken, en daarna veroordeel en... Toen voor en kele weken met die andere reeks van ,hij's" de zaak van bekl. opgeroepen werd, gaf hij er niet om, wa.t de oorzaak was dat zijn zaak heden opnieuw voor kwam, maar...bekl'. heeft het nu nog maals beneden zijn waardigheid geacht er zich mede in te laten. De Rijksadvo liaat wensoht ditmaal de zaak bij verstek af te handelen. Het van bekl. aangesla gen vleesch, waarvoor hij geen accijns bewijs loon overleggen, werd destijds d-oor de Bsifcributie gebruikt en bracht f86 op. De Rijksadvokaat vordert f 150 boete O. M maakt deze vordering subsidiair 75 dagen hechtenis. Met verbeurdverklaring van het aangeslagen vleesch. Een „hij" cum ïaud'e... De laatste zaak die opgeroepen werd en waaraan men een giausohen middag besteed, is werkelijk deze van een „hij" oum laude. Arie Rt„ slager te Uitgeest, en Jan K. koopman te Uitgeest, zijn beiden be klaagd te Uitgeest in den nacht van 6 op 7 Juni 1918 een vaars geslacht te hebben zonder accijns te betalen. Bekl. J. Kj., fo van de reeks,, en ver scheen niet, maar bekl. A. R., is een man voor twee. Bekl. A. R. loochent de feiten Get, Buur heeft aan beide bekt. hij wc.: niet meer aan welkeeen koe verkocht voor f400. Het beest was een zoogenaamde „schot". Bekl. is zoo geslo ten en terugkrabbelend in zijn verklarin gen, dat de president hen opmerkt, dat hij de waarheid en niets dan cb waarheid te zeggen heeft. Hierop wordt Get. nog stugger, waarop de president opmerkt, dat er bij get. reeds van het afleggen van den eed onwil was (hij stak de hand slecht omhoihog en strekte maar één vinger uit) en dat getuige thans zóó onrustig staat net iemand die wat op het ge weten schijnt te hebben. Bekl. bekent den aankoop der koe, echter niet het opzet om te slachten. Uit de verdere ondervraging blijkt dat get. A. Bruin zou gevergd hebben, dat hem van het beest dat hij verkocht eenig vleesch terugverkodit werd. Bekl. loochent hardnekkig. De president. Heeft u daags na de slack ting aan gek niet enkele kilogrammen vleesch laten brongen? Bekl. Ja een of twee dagen nadien.. De president: Je ziet wel dat de koe geslacht werd, want ik vroeg u opzettelijk „heeft u na de slachting enz." Bekl .(verward) Ja maar zoo heb ik het nie," bedoeld... {algemeen gelach). Bekl. zegt dat, als hij indertijd kocht of verkocht, hij nooit naar den naam van den kooper of verkooper vroeg om even tueel ongemak met het gerecht te voor komen...want dit gebeurt soms zonder dat men er zelfs de minste schuld in heeft. Get. K. Corneiissen (huisvrouw van M. Tromp) wordt thans gehoord. Bekl. J. II. heeft van haar, naar vroe gere verklaringen door haar tegenover den kommies J. Mulder van Zwolle ge daan, op den dag waarop de slachting' plaats had slagers gerief geleend. Get. beweert thans echter, dat zij niets ge leend heeft" dan een hakblok. Get. Mulder komt het tegendeel daarvan bevestigen, waarop de president get. K. Gornelissen op het beLang van haar eed wijst „de waarheid moeten wij hebben, anders krijg je het zelf nog met do justitie te doen". Get. blijft bij' haar verklaringen. Get. Mul der zegt, dat zij hem o.a. zou gezegd hebben, dat zij als vergoeding voor het gebruik van een en ander slacht-gerief een zoodje soepbeendcrcn met nog wat vleesch eraan" ontvangen had. Get. Gor- 1 nelissen loochent dit gezegde met krach) De president: „U denkt hier uw mede dorpsgenoot een dienst te bewijzen, maar u sjpeelt een gevaarlijk spd". Geo Cor, nelissen loochent verder. De president vraagt nu aan get Mulder of hij ook bj zijn verklaringen blijft. Get. Mulder zegt, dat hij hot in eer en geweten doel. want hij schreef de verkla ringen van Gei. destijds onmiddellijk op De president: laat nu den majoor der veldwacht roepen, on verzocht hem ge tuige Gornelissen naar de vachtkamer des veldwachters te brengen cn haar daar verder ter beschikking van hot ge- recht te houden, zuiks nadat hij get. nog maals op het gewicht van haar eed te genover deze van een ambtenaar die go- heel buiten de zaak staat gewezen hooft. Get. Gornelissen wordt v/o,gebracht, terwijl zij' voortgaat uitdrukkelijk te loo chenen. ,1 De president richt zich tot hok!. A. U heeft misschien ce.i zeer perfideu indruk! op do getuigen gehad, maar ondanks al.es zal het recht worden gehandhaafd. Eu als U vrijgesproken wordt of er met ec:; hcc!e van afkomt, terwijl enkele menschen in de gevan genis zullen terecht k'oineu, dan is dit ujv iaife schuld. Get. E. M. Fred'riks (een vrouwelijke gelnigo) komt verklaren, dat haar man daags 111 de slachting van held. J. K. vleesch gekocht heelt Get. H. Starreveld (echlgenoote van M. Boj- ten) heeft op 8 Juni (dus daags 11a de slachting) vleesch van Bekl. J. K. gekocht, gei. verklaart, dat haar man dit zaakje geregeld hee.t, Gel. had destijds gezegd legen get. J. Mulder „die lui zullen er wel invliegen", doelend op K. en R, Get. Starreveld' is zeer karig met haar verklaringen. Dc President wijst haar op het belang van d'e waarheid, en hel elendig fi guurtje dat iemand slaat die in dj gerechtszaal staat te liegen. Get. verklaart, dat zij aan K- on R. dacht, wanneer ze sprak van er in lo vliegen", omdat die lui wel eens meer slacht ten. Bekl. hekent thans omstreeks dien tijd 70 k 80 K.G. vleesch in zijn bezit gehad' te heb ben, de herkomst daarvan weet hij eriner niet moer op te geven. Gel. J. Tïera, landbouwer, heelt op 7 o! 8 Juni 20 K.G. koevleesch bij Get. P. Buur afgehaald en hij kan verder nog verklaren, dat het algemeen hekend was dat K. en R. eon koo zeuden slachten. Get. M. Rozendaal (een vrouwelijke getuige) heeft o p7 of 8 Juli vleesch voor bekl. J. K gekocht. Get. heeft vroeger verklaard ook vleesch van bekl. gek;egen te hebbOn voor verleende hulp, maar nu tracht zij van deze verklaring terug le krabbcien, waarin zij ove rigens niet slaagt. Eindelijk verpraat zij ,.,cen klein stukje" gekregen le hebben, terwijl zij liet overige kocht. Get. G. Kabel echtgenoot dor vorige gei verklaart dat hij een stukje vleesch kreeg omüat hij aan bekl. een dienst bewezen heeft a!ia bestond in het in zijn kelder opbecgen van vleesch maar hij ktocht ook een stuk. Bek'i A. R. heeft op deze verklaringen geen banerkingen te maken. Get. G. Kabel bewö.irt nu, cfat bij hij dit alles geen minste verdenking had op de herkomst van het vliesch. Do Voorzitter: Etii dit alles durft U onder eedo bevestigen? Dan moet U voor den esd welh eel weinig eerbied' bebben. De Get. Buur wordL nu opnieuw in ver hoor genomen, cn verklaart, dat hot verkochte bteesï wel (iegelijk voor de slachting bestemd was. Do Voorzitter wijst got. er op, dat zijn ver klaring niet klopt met andere, nochlun; ook onder eed afgelegde... Nu wordt het bekl, A. R le -erg en dezc roep! verbolgen uil: „E11 als U me hij dit alles veroord'eli dan wcrdl hier toch geen recht gesproken!" welk gezegde hij nog eens herhaalt. Dé president zegt dat het hem lot op heden nog nooit gebeurd is, dat een bekl. op derge lijke onbeschaamde wijze de rejliters dur'; insinueeren. Op vierlangen van den president wordt dc getuige Corneiissen d'oor den majoor van de veldwacht weer binnen gebracht. De president wijst er in een lang en streng betoog o,p dist get. op het gevaarlijk' terrein vau den meineed gekomen is. Get. Corneiissen verklaart nu, dal hc moge lijk is dat zij ander slachlgerief dan ce:i hak blok leende, en dat zij soepbeenderon curving, maar dat zij zich daarvan in elk geval niet» meer kan herinneren; verklaren kan zij allemi wal zij weet. Hierop gaat de rechtbank1 omtrent het lot v-an get. Corneiissen in beraadslaging over. Get. schijnt onder den indruk. Als de rechtbank weer zitting neemt verklaart do president dat men geen termen gevonden heelt om tot vervolging wegens meiuort' ov<?. te gaan, gezien de laatste verklaringen 11 get. De Rijks-advoeaat betoogt nu, dat de schuld van beide bekl. A. R. en J. K. vaststaat, en eischt f 150 boete, wat door O. M. subsidiair 75 dagen hechtenis g emaak't wordt. (Ongeoc 'gèerd.) TEXEL. II. Vormsel. In de R. K Kerk te Den Burg werd Zondagmorgen medegedeeld, dat Z. D, H. de Bischop van Haarlem op 6 Juli a.s. op Ter.cl zal komen om het H. Vormsel toe te dienen. Tevens zal dan de parochie-, kerk le Den Burg worden geconsecreerd. Da inzegening van die kerk heeft plaats gehad in 1863; het nieuwe gedeelte is ingezegend in 1912. Me lkstrijd. Vermoedelijk zullen de Toxelsche consumptiemelkers jn een melk- slrijd in Den Helder worden betrokken. Ia een gecombineerde vergadering van de Vee- houdersbonden te Den Helder van die afd, Texel, Breezand, Anna-Paulowna an Helde» wérdbesloten aan de Heldersche Melkcen- trale een schrijven te richten, dat gedurende de maand Maart de huidige prijs van 20 ceiK per Liter zal worden gehandhaafd, met 1 April zal men dan den prijs invoeren van 18V» cent per Liter. De Heldersche MelkcentralB gesteund door de Held. Ver. van Huisvrou wen, zal met dezen prijs .wel geen Senofr, gen nemen.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5