DERDE Zaterdag 10 April 1020. Brief van Neel Grootebroek en Simon Bovencarspel uit Wester-Blokker. Provincial Nieuws We zijn weer aan het einde der week' en (onze gewoonte wordt het, orn zoo nu en Üan eens iets te vertellen, van wat hier zooal gebeurt. Tr Niet alles, maar een greepje. Het leven is vol bijzonderheden maar melden we alles, dan komt het mooi en leelijk door elkaar. We houden ons alleen aan de zonnige kant, want leest men d^gelijksch' de cou rant, dan weet men eigenlijk meer dan genoeg Gister las ik Neel uit de Courant voor, iets nieuws, n.l. het „roode gevaar'Ver- leden week hadden wij tiet over deft auto bus, en dat noemt men het „gele gevaar Ook Neel noemt de autobus reeds zoo, dus toen ik begon voor te lezen, van liet „roode gevaar", was Neel reeds in de veronderstelling, van nog een autobus dienst. Toen ik even het „roode gevaar had genoemd, zei Neel reeds dat zij met die autobus ook uit wilde, met belangstel ling vroeg; ze, hoe laat deze uit Hoorn vertrok. Och mijn lieve meusch, antwoordde ik, Snel, praat er niet van, dat is heel iets an- ders. Is dit dan een driewieloer, Sijnien? vroeg ze verder, en om spoedig een eind er aan te maken begon ik, de Japanners al dus een telegram uit Tokio. Neei riep, hou maar op, is het weer over die rommel, daar wor je bah van ik ga liever te Kermis in Bovenkarspel. D-at is een goed idee Neel; en per fiets gingen we om half drie v-oor de wind uit "Blokker, en reeds half vier zaten we in het Wapen van "Bovenkarspel. Vro olijke muziek liet ons halt honen, maar de fiet sen, die konden niet buiten blijven en Neel sprak reeds van veftler gaan, eerst de plek gezocht van de stroom, de bezoe kers en kramen. Met een schitterend bord t. o. de Fa. Rood en Zn. zagen we met vette letters „fietsen stalling". Hier was een veilig on derdak voor die karretjes. Restant maar Wandelen. Zoo gezegd, zoo gedaan! Arm aan arm als jongelui Zoeken we de kennis op en iwe zagen reeds, dat hier de plaats van samenkomst was. Vrienden en vijanden, teen we de Magneet waren gepasseerd. Vroclijke muziek van aile kanten, eerst tinnen zien en dan kramen tellen. Maar o jee, we waren er niet effentjos of de samenkomst van vijanden^was reeds hier het geval, er was een Klein beetje Kerrie. We hoorden eerst, geef jij een rondje, en het antwoord luidde: ik zorg •voor mijn jongens en nfet vóór een ander, na deze mislukte vraag om een "borreltje volgde het een en ander, en Neel trok me spoedig mee naar buiten. Een andere Kaai opgezocht en de olie- bollenkraam werd door ons met een bezoek vereerd, gelukkig stonden we hier veilig, zoo meende Neel tenminste. Kermispret wordt zoo verschillend gevierd en is men op dat verschillende vieren van de kermis niet berekend, is het niets onmogelijk, of je wordt omgetrapt uit leukiteit eer je het weet. Ook Neel ondervond dit vermaak maar effentjes anders. Toen Neel de vette oliebal met verschillende hapjes bad ver orberd en nog een tweede bestelde, werd ze met de eerste hap in deze reeds aan gepakt, door een jongmensah, die dronk melk, maar Kermisdro-nken houden is ook een leuke lol. Met een ruwe modderhand, yod barstjes, dik met vasaline besmeerd, Werd ze aan haar zijden blouse getrokken van de eene kraam naar den ander ge slingerd. Zoo erg, dat ik Neel plotseling zag staan voor de speelgeedkraam. Door de groote verkoop der oliebollen had de juffrouw van de o-iiebollenkraam niet be speurd, op welke manier Neel weg was ge vlogen en denkende het met een dief te doen te hebben vloog zij de kraam uit, Neel achterna1 te zetten. De oliebojjuffrouw zag h'aar wel kreu nen tegen die speelgeedkraam, maar die de kermispret ook heel best kent, eischte trots alles onmiddellijk betaling, zij kon er niets aan doen. Neel begon met och juffrouw en zoo juffrouw, maar het is kermis, geen pardon. Sijmen, zoo begon Neel, wat was dat een ruwe hand, en jiji bleef maar staan kijken. Neel het is zoo hoor, ik bleef staan, maar het is kermis, dat is echt kermispret, op de kermis zijn verschillende vermaken. Maar laten we nu maar hier vandaan gaan en Broekerhaven in wandelen naar de Bioscoop, Draaimolen en Paardenspel. Deze gevaarlijke plek waren we dan ook spoedig' verlaten en wandelden we j/roekerhavcn in. VoorBij de Bommels' gekomen, komen daar een partij jonge klanten, bepaald een klein pertemounaeitje, we] een glas kwast kunnende bekostigen, doch finaal alle ver maken met een gezellin te bekostigen kon niet zeker, maar hossende en spingende.r van het eene café naar het andere, is ook leuk. Dn-*» vvaren we nog in liet gesprek', over bet gebeurde, of plots lag de mooie hoed van Neel met hoedepen op de straat een van de hossende partij1 trok Neel haar van Baar hb-ofd. woest richtten We ons naar de kér- imsvierders en wat moesten fve doen om meer herrie te voorkomen doorloopen m" net ^oen od je "üt ook' leuk vondt. ik- t,Mr Neel, zag liever de restant van n niet, zoom rare kermispret was nn fr ^'et voreenighaar en wc keerden v?vm "a k.r.ugie Bung, denkend onheil te g^'loen, iiepen we in vlugge draf. "de pPUJ; oB.fBoIleiikraam, was wel een van "den JTKS5e Pakken, maar spoedig lïad- 'secrd r andere hoek van padie gepas- WNUielfnIer b'l te «oten-, maagden-, tolt lioutDn! ^11' doc!r !l!er moesten we de autobus moest passecren. De schrik zat er nog geweldig in Dij Neel, en nu de autobus zijn- hoorn heeft veranderd 'in een 'claxon, een rrrnT ver- choot zij' in zulke mate van dat ding, dat ruzie met 'die koopman der wagen niet uitbleef. Wat Was Het geval, Boven cp de appelsienen zat plots Neel, en: Sij'- men betaal. Ook hier gold gjeen pardon, ook de koopman kan de kermispret ©ver verschillende manieren en antwoordde, dat hij liever had, dat ze on'der de auto maar ÏÏad moeten gaan liggen, ïnplaats hem schade te berokkenen. Het onvermijdelijke was geen opzet, moest hier verrekend wor den, niet per hand, maar per pprtemonnaie en ook 'deze zaak was weer afgehandeld. Auto passeert. Wij vliegen nai afgehan deld te hebben in haast naar onze fietsen stalling. We hollen naar Huis. Neel kon ik soms niet bijhouden, het leek' wel, dat ze op ons vuurden. Het kermisfeest was wel danig volgens Neel het „roode gevaar". BEEMSTER. BEEMSTER, Slachtveeverzekering. Dinsdag avond was er een vergadering bijeengerax pen bij den lieer A. Kooij, om op te rich ten een Slachtveeverzekering voor de Be-em- ster. De Voorzitter der Afd. van de HolL Maatschappjij van Landbouw, de heer Koster, opende de vergadering met welkom aan de aanwezigen, die opgekomen waren en gaf liiery na het woord aan dengene, die deze zaak ter tafel had gebracht. De.heer Jb Visser begint met een woord van teleurstelling over de opkomst en daar hij in de vorige vergadering de vrijheid nad om deze zaak ter sprake te brongen, zal hij nadere toelichtingen gaven. Onze Roemster veestapel is een 1ste klas Wij moeten maw naar eenheid streven. Den ïaatslen lijd hebben wij gezien, toen onze zelfstandigheid in ge vaar was, wat wij kunnen. Door de groote af keuring in Purmercnd is dat fonds zoo duur. vooral door de groote kooplieden. Spr. behandelde een zaak van D. Bakker en een van Stam van Bobbeldijk Door de groote aantal der leden, kent men de leden niet. Spr. wenschte eigenlijk voetstools te ver- hoogen De heer Spaans is -er niet voor om' een nicu we vereeniging te slichten. De heer Met antwoordt: in Leeuwarden geeft men Va pEt. der koopsom van het ver kochte rund De heer Kuin: Beemster's Veefonds heeft 1 10 59 per rund gekost, maar dan waren zo in de week ook verzekerd, cn in Punneryndi geeft men f 5.voor één dag De heer Nobel is persoonlijk niet voor een slachtveeverzekering, gaat liever mee met het voorslel-Met. Een boer is niet voor organi satie, maar wanneer we eerst met eau 1/2 pCt. begonnen, kwam van lieverlede do dranig om vo-eLslo-ots te verkoopen. Hierna volgde nog eenige bespreking zon der mesultaat. De VoorzitLar zegt: al was ik maar met 10 man, dan wilde ik een volgend jaar de hieuwe vereeniging oprichten, geeft 11 dus op bij den beer Jb Visser. Laten wij toonen, dat ivij sterk staan. Hierna sluiting met een woord van dank .voor de vertegenwoordigers der pers. R. K. Prop. Club. Vergadering der R.K. Prop Club „St Joannes de Dooper' alhier, op Woensdag 7 April. De vjee-voorzitter, de hear J, N A. Ilermes, opent de vergade ring met oen woord van wolkom. Bij afwe zigheid van den voorzitter zal hij heden avond de plaats als voorzitter aanvaarden. Spr. hoopt en wenscht, dat de zaken, welke de leden zullen bespreken, nuttig en h»iD zaam zullen worden en met den Christelijke® groet nemen de werkzaamheden oen aanvang. De Secretaris leest de notulen, welke wor den goedgekeurd Ingekomen stukken en mcdedeelingen. Een schrijven van den voorzitter, dat hij bedankt als voorzitter. Liefdewerk Oud papier. Zoo spoedig moge lijk zal er begonnen worden aan het ophalen. Bestuursverkiezing Bij eerste stemming ge kozen do heer K. Boots. Bespreken Vrouwenkiesrecht. De Vice-voorzilter zegt over dit punt onge veer het volgende: Wij beleven tegenwoordig treurige en angstige tijden. liet indivjdu (is machthebber in het staatsbestuur geworden. In het buitenland zien wij daarvan treffende voorbeelden, vooral in Rusland en Oostenrijk en ook in ons naburig land, Duitschland, eertijds zoo groot en machtig geworden door „Handlung und Wissenschaft", toen was het altijd „Deutschland fiber alles". Ook eenzelfde gevaar bedreigt nog immer ons dierbaar Ne derland. David Wijnkoop en zijn aanhang prediken ook hier steeds nog de zoo gevrees de revolutie en dan is de schitterende iiguur ontstaan zonder God, want zij haten dan gods dienst. Immers het gaat er om vóór Chris tus of tegen Christus. Ziet, hoe ook zij wil len worden machthebbers in het staatsbestuur en hoe zij van den troon willen verbannen onze dierbare en geliefde Vorstinn© Koningen Wilhelmina Ja, het individueele kiesrecht is ook onnatuurlijk en daarbij behoort op de eerste plaats gerekend te worden het vrouwen kiesrecht, maar tevens is het de schakel waar uit voor ons het heil zal geboren worden., Wanneer men vroeger iemand sprak over vrouwenkiesrecht werd men in den regel be antwoordt met schouderophalen of glim lachen. Thans is dit anders. De vrouwen kun nen nu niet zeggen: ik zou het willen of niet willen, neen men is thans verplicht. Da Roomsche vrouw heeft er niet om verzocht. Irumers jij anen w0et het, aanvankelijk is dit stelsel op touw geze dloor de socialisten «1 zij hebben dan ook zoo lang getornd en gehamerd, dat dit stelsel eenmaal wleftt is geworden en binnen afzienbaren tijd zui len con ook alle vrouwen, aie den stemgerech tigden leeftijd bereikt hebben en niet door bepaalde redenen door de wet ontzet zijn, hel recht maar ook tevens den plicht om te stem men evenals de mannen en daarom is hst noodzakelijk, dat de Roomsche vrouwen lid worden van de Roomsche kiesvereeniging. Want ook den vrouwen is een zware taak op de schouders gelegd en alhoewel in da Beemster reeds de meosta vrouwen lid ge worden zijn, wil ik er bij de propagandise beiï hog evèü (Op aandringen dm 'de gen-en, die nog niet ziijin' toegetreden,, Dok als lid te maken en dat kunt u doen door huisbezoek, pan haar voor te Jiohten dat het niet alléén is nuttig maar vooral noodzakelijk, dat de Roomsche vrouw lid is van de R. K. Kiesvereeniging. Pan hoop ik dat Vijl binnenkort kun nen zieggen, alle Roo-mscihe vrouwen zijd lid van de R. K. Kiesvereeniging, Hierna rondvraag. Pe heer Jb. Poel brengt een woord van warme hulde en dank aan den afgetreden voorzitter, voor de aangename wijze waarop bijl de ver gadering wist te leiden, Sinds de oprich ting ben ik met hem in het bestuur geweest, en steeds heeft hij' gewerkt voor het welzijn onzer Vereeniging. Pe heer O. van Etten hoopt, dat nu het bestuur, weer volledig is. dgt de club weer moge groeien en bloeien voor hot welzjjh der Parochie. Hierna neemt de vice-voorzitter het vjoord en zegt ofschoon de afgetreden voorzitter de heer G. M. Groot niet tegenwoordig is, gevoel ik mij. toch ge drongen een enkel woord over hem te spreken. Ik geloof dat ik uit naam van het bestuur en de geheeie vergadering hem kan bedanken voor al het goede wat hij' vanaf de oprichting als bestuurslid der propagandaclub heeft gedaan, en voor de prettige en zeldzame goede leiding die hij als voorzitter steeds aan de vergadering wist te geven. Tevens vertrouw ik, dat ook het nieuw- gekozen bestuurslid zijn beste krachten aan de propagandaclub zal geven. Vervolgens sluit hij de veigadering met den Chrisbelijken groet. "HOORN. HOORN. Een jubilefum. Heel stil ds het gehouden en toch kwamen we iets aan de weet! 11.!. over de buiten gewone receptie bii den heer J. Ooster- christ. BOVENCARSPEL/. 2 BOVENCARSPEL. De Burger wacht. Dezer dagen vergaderde alhier de gngewapende burgerwacht net het be stuur der gewapende. Door de comman dant werd gewezen pp de noodzakelijkheid om een bestuur te kiezen 011 plannen te maken om in tijd van verweer de gewapende burgerwacht in alles behulp zaam te zijn, om nader dit pqgratn' aan het bestuur der gewone voor je stollen. Als bestuur werd gekozen G. Kok, voor zitter, J. O. Haakman en J. Rooi Dzn bestuursleden. - Wij'k- en Gezinsverp 1 eging. Door de vereeniging Wijk- en Gezinsver pleging afdeeling Bovencarspel werden 2 vrouwelijke bestuursleden toegevoegd on wel mevr. Oanoy en mevr. Rood-Toos Met de feestdagen en kermis dagen werd hier het vleosch door den slager niet rondgebracht per vliegmachine maar door de fa. Hoedjes en Stam per rijtuig, niet een heel gewoon rij'tujg, maar een echt ponnie-karretje. Het geheel zag er keurig uit en beladen rr.ei vlacsch van een beste vetie kon. De 2-jarige Tuinbouweursus. De vorige week werd alhier de 2-jarige Tuin-- bouwcimms gesloten. Van de nog 10 trou we of rog blijvende cursisten werden aan 8 hiervan diploma uitgereikt Aanwezig waren den ËdelAchtb. heer burgemeester en H.H. Wethouders, de Raad, op wiens initiatief deze cursus was ingesteld. De voorzitter wees er op, dat de deelne mers het geleerde in de cursussen zullen onderhouden en door het lezen van vak bladen hunne kennis te vermeerderen om alzoo in de komende magere jaren gemak kelijk door te komen. Bracht verder dank aan de Leeraar, burgemeester en raads leden voor het verschaffen van een gratia verlicht en verwarmd locaal, aan de direc teur der Rijks tuinbouwschool te Hoorn, en aan onze Regeering voor de finan- cieele steun. Ook door den Burgemeester werd dank gebracht aan de leeraar en bet bestuur Van den L. Tl. B. en spoorde dit bestuur aan zoo mogelijk door te gaan met het oprichten van deze cursus. De Ker mis. We vergaten in ons vorig nummer te vermelden, dat de kor mis te Bovencarspel ook een groot be zoek had van een 16-tal woonwagens aan de dijk te Broekerhaven. Even ook daar een bezoek gebracht, en hot bloeit, ons dat het er gezellig door ging. In drie er van was muziek met dans. het scheen ons toe, 'dat zij' ook nu belasting betalen, overal waar zij' hun standplaats kiezen en zij hier tegelijk' recht hebben op standplaats Arrestatie. Door de politie alhier is tijdens de kermis zekere M. M. in zijn woonwagen gearresteerd. De man stond gesignaleerd in hét politieblad en had hier getracht met zakkenrollen jjijn slag te slaan. Ongelukje. In weerwil van het verbod rijden nog vaak wielrijders met een kind op hun fiets. Donderdagavond kwam zulk een tweetal doer den glibber!- gen weg te vallen, waardoor de kleine me derijder zich. danig bezeerde. Benoemd. De heer E. Breed vroe ger te Bovenkarspel is benoemd tot betaal- en Marktmeester der groenten- veiling „De Eendracht" te Hoogkarspe! NIEUWE NIEDORP. - I üemc e n tera ad. 1 (Vervolg). B. cii W. kregen hierin vrii mandaat. De heer Gaaierd is er voor den groot sten gashouder aan te koop-en met het oog. op de buitenwijken, wanneer die dit zouden verlangen en indien de duur te van het materiaal dit toelaat. Voorz. Naar verhouding zal dit geen groot verschil van prijs zijn. De heer Visser: 'k meen jvef van ongeveer 5 a f6000. De heer ,Wjt zag het liever wat uitge steld tot een goedkooperen tijd. De heer WilkeMet dezen voortgang kan de gascommissie de bedrijfszeker heid niét op zicli lieméri. Y'ten volle mijn sympathie, de instelling De heer de Groot. Wil het idee van lacht ik nuttig, en noodzakelijk een sub- den heer Gaaierd steunen om tot aan-fsidie van f30 is m.i. zeer koop over te gaan van den groolsten De heer Gaaierdkan de gashouder met het oog op de wijken: 't Veld, Moerbeek, Kampen, 'enz. "Algemeen was men er voor den grool sten gashouder aan te schaffen. Volgde een voorstel van de gascom missie om den gasprii's met 2 ct. te ver- hoogen. Op voorstel van B. en W- wordt besloten hieraan te voldoen, de prijs wordt thans 21 cent. De Ambachtsschool te Hoorn Ver. zoekt om de bijdrage van deze gemeen te voor die inrichting te verhoogen met f160 per leerling vanaf 1 jan. '19, dit in verband met de stijging der salaris sen, materiaalp rijzen enz. B. en W. adviseeren afwijzend te be schikken, voornamelijk omdat de in standhouding dier school geen speciaal gemeentelijk belang geldt. Alzoo besloten. Verslag van de afdeeling Winkel der vereeniging tot bevordering van "het vakonderwijs over 1919, voor kennis geving aangenomen. - Een verzoek van de Weesmeesters der Ned. Herv. Weezenadministratie al hier, om een bespreking met den Raad te mogen houden, over het in gebruik geven van een gedeelte van het Zaag- moh n weid je voor een kinderspeel plaats. Een verzoek van eenige ingezetenen om de Zaagmolenhaven, en het voorste Zaagmolenweidje, voor zoover dit niet voor speelterrein wordt afgestaan en het Zaagmolenpad voor een gedeelte, kosteloos aan lien in gebruik te geven om door het opknappen en in exploi ts tienemen van de haven en beplanting van het omliggend terrein, dat dorpsge deelte te verfraaien. De heer Gaaierd: Deze twee verzoe ken druischen m.i.z. tegen elkaar in. De lieer Visser is het met den heer Gaaierd niet eens, het terrein is groot genoeg om aan beide verzoeken te vol doen. De heer Wilke stelt de vraag of dem ping wel mogelijk zal zijn. Spr. zou een onderzoek willen instellen en acht het terrein ook bizonder geschikt voor de sport en wel voor lcorf- en voetballen De heer Gaaierd. Het is ook niet onmogelijk, zooals al meerdere malen is besproken dat wii met den bouw van een nieuwe gemeenteschool moeten overgaan. Zoo de raad niet van gedach te is veranderd, is dit toch het punt v/aar de school zal worden gebouwd, wii hebben zoodoende niet minder dan 3 of 4 voorstellen, die met elkaar ver band houden. Wii werden nog niet minder dan een half uur bezig, gehouden, met het dem pen, beplanten, voetballen, korfballen, speerwerpen en weet tk wat al meer. ten slotte kwamen we in een muziektent. De heer Visser mocht hieruit de con clusie trekken, dat de Raad voor dit doe' nog meer wenscht te geven dan wel wordt gevraagd, n.l. f1784 voor demping van de haven. Door Ged. Staten worden eenige wij zigingen aangebracht in de verordening op het lager onderwijs. B. en W. stellen voor zoodanig te handelen. Goedgevonden. Voorts wenschen Ged. Staten de huur waarde der onderwijzerswoningen in de kom der gemeente, gelijk te stellen met die van de school aan de Langereis— Hoogwoud op f250 's jaars. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen. De heer Gaaierd. Het is een besluit van de gecombineerde raadsvergadering met Hoogwoud waar onze raad slecht vertegenwoordigd was. Spr. wenscht protest aan te teeltenen bii Ged. Staten om de huurwaarde van tie woningen in de kom te handhaven als door den Raad is vastgesteld en daarbij te ver zoeken de huurwaarde voor de onder- wiizersworiing aan de Langereis ook tot dit bedrag terug te brengen. Alge meen goedgevonden. Bericht van den Inspecteur der Poste rijen en telegrafie, dat een uur 'langer openscellen van het telefoonkantoor: f 100 per jaar zal moeten kosten. B. en W. stellen voor hierop in te gaan, mits de aangeslotenen 50 pCt. van dit be drag en van de bijkomende kosten be talen en de gemeente Oude Niedorp naar gelang bet aantal aansluitingen in die gemeente bedraagt. Alzoo besloten. De gecombineerde Burgerwacht Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp en Haren- karspel, verzoekt tot dekking harer kos ten over 1919 een subsidie van f30. Die subsidie is berekend naar het aan- tai leden dat deze burgerwacht telt on der de ingezetenen van deze gemeente De heer de Groot informeert naar het advies van B. en, jW. Burgem. Mii merd gevraagd een bur gerwacht op te richten, waarop ik ge antwoord heb ik weet niet wie ik moet vragen, waarop een der vragers ant woordde, zou u misschien niet weten, wie u een wapen zou kunnen geven. Ik zelf sympathiseer niet met een Bur gerwacht, doch indertijd is deze Bur gerwacht wel door mii erkend, 'k Zou niet weten wat er tegen is wanneer ik in de benauwdheid zat, dat die lui mii gingen helpen, 'k wist niet dat ze nog geld ook noodig hadden. De heer Borst. Volgens de schrift ge sproken, geen wapens, we zijn hier allen Christelijk en het meerendeel anti-mili- tairist en zou de raad tegen de bur* gerii "ingaan om het geld op derge lijke wijze te verkwisten. Te 't Véld heb ik kinderen met een geweer zien loopen, dit noem ik verschrikkelijk. De heer Gaaierd: Waarom geven B. en W. geen praeadvies, zijn ze zoo angst vallig voor dit onderwerp. Voorz.: Ik wist niet pf ik' er yoor of tegen was. De heer örootdé Burgerwacht heeft rtieia: heer Groot mii medede-den wat zoo'n Bur gerwacht eigenlijk is en waarom zq dit een nuttige instelling noemt. De lieer Groot: Jawel, de Burger wacht is een vereeniging van mannen die de orde en het gezag gehandhaafd willen zien, waar ik volkomen mee sym pathiseer. Mochten deze eventueel wor den verstoord, zullen ze als één man pa raat staan zich te verdedigen. De heer Gaaierd: Rev'c.tic wordt niet door een paar menschc-n gemaald dit komt van onderaf, ook onder u\v eigen geloofsgenooten is hei al niet pluis, kijk maar naar de katholiek arbeiders. De heer de Groot: Daar twijfel ik geen oogenblik aan, wanneer het zoo ver komt, staan die katholieken arbei ders aan onzen kant. ik begrijp niet Burggemeester, dat u niet instemt met een dergelijke instel ling, uwe collega's hebben toch andere inzichten. Burg. 'k Gevoel er eenmaal niets voor. De lieer Visser: Een Burgerwacht ten platte lande keur ik af, zij hitst het volk tegen elkaar op, het zijn in mijn oog speeltuintjes, wat sommige kleine ge meenten f200 a f300 kost. De heer de Groot. Dit is niet mijn idee mijnheer Visser, ik veronderstel dat dit van hooger hand beter ingezien is dan van u. I11 ieder geval blijf ik mijn voorstel handhaven. De heer Wilke meent dat het een on eer zou zijn voor de burgerij. De bur gers zijn hier alien ordelijk, de zaak is van bovenaf opgedrongen en ik zal te gen het voorstel stemmen. Het voorstel de Groot werd verwor pen met 1 tegen 6 stemmen. B. en W. stellen voor een kasgeldlee- ning aan te gaan van f5000 tot een maximum rente van 6 pCt. 's jaars. Algemeen goedgevonden. Benoeming yan een secretaris-boek houder van de Algeineene Armenadmi- nistratie alhier. Door het Dag. Bestuur was de vol gende alphabetïsche aanbeveling opge maakt, de heeren P. de Boer, Keuken en D. Pool. Na ee.i derde vri.c stemming werd de heer D. Pool gekozen met 4 stem men en 3 op den heer P. de Boer. Voorstel Gaaierd verlaging van het aantal vergunningen in deze gemeente. Hierdoor ontstond een discussie tus- schen de heereu Gaaierd en Visser. Het voorstel-Gaaierd werd verworpen met 3 tegen 4 stemmen voor de hee ren de Groot, Borst en Gaaierd. B. en W. deel-en mede, dat aan den heer A. Veerman H. d. S. op zijn verzoek en ingevolge medisch attest ver lenging van ziekteverlof is toegestaan tot 1 Juni a.s. Algemeen is men er voor dit toe te staan. Om adhaesie te betuigen aan de be kende motie van den Raad van Negen voor plaatselijke keuze had aller -instem ming. Een verzoek van h-et witte kruis deed de deur dicht, door het meer en meer toenemen met het rijden van auto's en motorfietsen pn daardoor het opjagen van stof, wat zeer schadelijk -is voor de gezondheid. Werd aan den raad ver zocht hiertegen maatregelen te treffen. Daar het verzoek pas was ingekomen, was men er voor het temg te zenden naar B. en W. Waarna sluiting volgde. [ij Uki OUDKARSPEL', j H F| OUDKARSPEL. Een vergadering. D? Langedijker Winkeliers-, Nering- en Vakve-r- eeniging vergaderde Woensdagavond ten lo kale van den lieer J. de Bakker, Van den heer W. de Groot was een schrijven/ ingekomen waarin in overweging werd ge geven om do 8-uur-sluiting verplichtend to stellen. Met het oog op de slecht bezocht-a Verga dering werd besloten om dit schrijven v-o-or- loopig vo-or kennisgeving aan te nemen. Wanneer echter Langedijk ean gemeente wordt zai dit punt aan de orde worden ge steld Van den heer II. Hart was als secretaris van de duurlecommissie een schrijven inge komen waarin verzocht worden na gepleegd overleg met de afdeeling van de Hanze aan de zaalhouders eenige zaalhuur toa ta kennen voo-i- de vergaderingen van gen. commissi©. Na eenige bespreking ging men hiermee! accoord en worcl het bedrag bepaald ooft.— per avond. Tevens werd besloten om aan dp teden dier commissie 50 cent presentiegeld per avond toe te kennen 1 Met het oog op de tijdsomstandigheden, werd het presentiegeld voor de bestuursleden: van de L. W. H. en V. V. gebracht van 25 op 50 cents. Als nieuwe leden werden aangenomen D. Kansen te Noord-scharwoude cn W. Verv kroosl te Oudkarspel. Uit de rekening van de incassocommissie bleek dat voor Oudkarspel aan vorderingen was ingezonden voor 'n bedrag van f 199 3iyg, waarvan geïnd is 605, voor Naordschary woud-e voor f 114.87, waarvan geïnd f 12 O4V2. voor Zuidscharwoude voor f 41.7U/2 geïnd f 41.711/2, voor. Broek op Langendijk voof £131.621/2 waarvan geïnd £2251. Uit deze ingevorderde bedragen blijkt vol-, doende het nut van het bekende zwarte vakje. Ook bleek ten duidelijkste door ©en voor val door een van de commissieleden geschetst, waarbij een der leden van zijn achterstallige» cliënt na dreigement met liet zwarte vakji toezegging voor afbetaling ontving, doch toen hij door omstandigheden genoodzaakt was als te bedanken ook afbetaling achterwege bleef. De rekening van „Ons Weekblad" werd na gezien en in orde bet'onden niet een voordeelig netto saldo Man f 314 69 Wat met het kassaid» een totaal vormt van 632 51. Na de vrageabus, welke 'niets opleverde.- volgde sluiting. 1

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 9