TWEEDE BLAD. KUNST EN KENNIS Esiehusiana. Maandag 12 April 1920. Revolutie-Helden, ingezonden stukken Toen het bolsjewisme nog tot de nteuwighc- ïten behoorde en. de proletarische revolutie ia Rusland nog meer dan thans dagelijks de aandacht trok. bleek herhaaldelijk hoe ook in deze omwenteling weer de oude historie zich herhaalde, dat bij maatschappelijke woelin gen het schuim spoedig boven drijft en hoe idealistische ondernemingen, zoogenaamd voor ,.de rechten van den mensoh" of „de alge. meene vrijheid" en dergelijke fraaie leuzen meer begonnen, weldra verloopen in een ahrikbewiod van weinige brutale booswichten. De omwenteling in het Duitsche industrie gebied, vlak bij onze grenzen, heeft ons weer hetzelfde geleeid. Verbazingwekkende staaltjes worden meegedeeld omtrent het op treden van de roede terreur. Weken lang is nu de dichte bevolking van een der nijver ste streken der geheele wereld ten prooi aan de bandeloosheid van gespuis en geboefte. Een aantal leden van de internationale roo- de bende, meest Russen van verdacht allooi, hebben een tijd lang cp de loer gelegen om hun silag te slaan. De staatsgreep van Kapp gaf een schoone gelegenheid; de ge vangenissen werden opengezet en het spel begon. Burgemeesters werden afgezet; de roods vlag op het stadhuis geheachen. Het gezag" weid in handen gelegd van ge- wetenitooze schurken, voor wie het pistool of machinegeweer het eenige presiige vorm den. Koof, moord en plundering waren dan die zegeningen van het nieuwe bewind. Op de meest krasse wijze is bij de jongste Duitsche omwenteling gebleken, dat soort gelijke troebelen slechts door leegloopers en misdadigers worden verwekt. Niet aileen de christelijke arbeiders protesteerden herhaal delijk tegen het schrikbewind en weigerden aan de stakingen mee te doen, maar zelfs zonden in onderscheidene plaatsen de corpo raties van socialistische en onafhankelijke vakverenigingen rekwesten naar de regee- rktg te Berlijn om een einde te maken aan de „weldaden" van het zogenaamds com- aiunisme. De fatsoenlijke arbeider zag heel goed, wie zich aan hef hoofd der beweging stelden en bedankte er voor te leven 'bij de gratie van lieden, wier eenig gezag in een machtswap enschuiit. De laaise mededeelingen omtrent den roo- verhooldmam Hölz in Saksen, laten nog maals zien, boever wij met onze beschaving zouden komen, wanneer de heeren commu nisten vrij spel hadden. Het meest frappante in het optreden der nieuwe vrijheidshelden is de Lichtzinnige wijze, waarop zij met het leven van hun me- demenschen omspringen. En toch heet het, dat zijn de vrijheid en gelijkheid aan allen wensch emte brengen! Dat, o<m van deze ge neugten tie kunnen genieten, eerst het kost baarste van alle goederen, het leven zelf, veilig dient te zijn, schijnt den heeren te ontgaan. Terwijl zij onder veel fanfaies een rood ikeger vormden en een werkelijken oorlog begonnen met die Rijksweeriroepen, richtten zij naar burgerlijk" voorbeeld, ook een soort roode kruis in tot verpleging der ge wonden. Een correspondent van het „Hbl." kreeg dezer dagen officieele rapporten in handen van de gebeurtenissen bij Hamboni, waarin omtrent den ,,chef van het gezond heidswezen van het roode leger" de volgende merkwaar'fge bijzonderheden werden mee gedeeld. Deze chef van dien gezondheidsdienst was ten 23-jarig jon.gmensch, dat in het zieken huis van het toen door de rooden 'bezette Hambom cp frappant radicale wijze opera ties verrichtte op de van het front binnen gebrachte gewenden. Was een daarvan een haudwortelbeenije stukgeslagen, dan werd de hand eenvoudig afgezet, en een schot wond in de dij had bij dezen geleerde on middellijk verlies van hei been ten gevolge. Om spierbundels bekommerde hij zich al evenmin. Den eigenlijken hospitaaldokter tel dit toen hij zijn patiënten, rijksweerman- oen, bezocht, op, en in een gesprek, later in een brief voortgezet, uitte het jonge mensch als zijn oordeel, dat in dezen tijd diploma's en examens niet noodig meer waren. Zijn kennis was gebaseerd op practische geoe fendheid, die hij gedurende zijn praktijk als revoiutionnair arts in Rusland had verkre gen. Gedegenheid om operaties uit te voeren had hij daar echter niet gehad. Hij vond dat trouwens ook voor een dokter minderwaardig werk; de verplegers en ver pleegsters behoorden dat te doen. zijn taak was slechts deze te bevelen. Zoo iets gebeurt nu niet in het half-be- schaafde Rusland, maar in Duitschland, waar tot voor kort de wetenschap zoo zeer bloeide. Arm menschdom, dat door dergelijke ge- neesheeren van zijn kwalen bevrijd moet wor den! ENCHUSIANA. Men schrijft ons uit Enkhuizen FtiH -rendü *1^ van Karei V heeft cnKnuizen een groote rol gespeeld in zeevaart. Niet alleen was het de z.g. gvot- vissc ij, d.w.z. de haringvisscherij, vaarbij de plaats wel 140 buizen in zee had, maar ook de gewone handels- en de oor logsvloot van Erikh'uizen waren bekend. De z^efnan ,aP der Enkhuizers genoot rv-l rnt ,nen £oeden naam, dat Keizer 1 dikwijls van en naar Spanje voer en, zooals We reeds gezegd hebben, in per soon de expedihe's tegen de zeeroovers van Hums en Algiers aanvoerde, zich voor zii'n persoon nooit anders dan op een Fnkhui- zer schip toevertrouwde. Ook zijn zoon en opvolger Filips II volgde dit "voorbeeld veiuiiinste zoolang deze gewesten niet ler-en ZjJh gezag in opstand kwamen, dus Tot welk jaar men algemeen ajs bet begin 1 ÜCii S0-jar,gen oorlog beschouwt, hoe wel heel wat meer te zeggen zou zijn voor 1572. De Zuiderzeesteden, onder welke "Enk- Kuizen een eerste plaats innam, lagen dan ock zoo gunstig! mogelijk' voor de scheep vaart. Wel was ook toen de Zuiderzee niet dieper dan tegenwoordige dus zoo ge middeld 'n, 3Va meier, maar dat was toen geen bezwaar, 'daar ook de kleinere sche pen van dien tijd geen grooteren diepgang hadden, ja zelfs mag die mindere diepte der zee als een voordeel beschouwd worden daar in die woelige tijden het voor een vij andelijke oorlogsvloot moeilijk viel de zee steden te komen verontrusten. Mindere be kendheid met de geulen en slenken verhin derden voor vreemdelingen de vaart. Al leen 'de Gelderschen, zooals we reeds opge merkt hebben, waagden het vrij' dikwijls om de stad te komen bestrijden, doch tegen dezen waren de Enkhuizers wel opgewas sen. Ock de ligging dezer gewesten was Zeer gunstig voor den handel. Europa is als 'tvvare in, twee helften verdeeld, welker producten tot een soort ruilhandel aanlei ding geven. De landen om de Oostzee bren gen granen, hout en visch' voort en die be zuiden het Kanaal zijn rijk aan wijnen, olie en zout. Tusschen de Oostzee en de Mid- dellandsche liggen juist in 't midden de Ne derlanden, die bovendien door de Noord zee een gemakkelijke verbinding met Enge land hebben en langs den Rijn met Duitsdi- land. Het is te begrijpen, dat deze gewes ten gemakkelijk de marktplaats worden, waarop de vreemdelingen elkander ont moetten. Het was dus geen gering nadeel voor de Hollanders, toen in 1532 Koning Frederik van Denemarken voor hen de Sont gesloten verklaarde, de ecnige goede zeeweg v. hén naar Oostland, zo-oals men de korenrijke landen om de Oostzee hier noemde. Deze Frederik van Denemarken besloot hiertoe uit wraak, omdat de Hollanders en West- Friezen zijn tegenstander Christiaan, dien hij van den troon had gestooten en die se dert zijn val buitenslands vertoefde, had den bijgestaan, Christiaan was een zwager van Karei V en het was dus natuurlijk, dat men hem op zijn vlucht hier niet vijan dig bejegend had. Met dit geval kregen we ook nog andere vijanden op den hals, n.m. de Lubec'kers, die afgunstig; waren op on zen handel en, de oude vijanden, de Gel- deischen. In den zomer van genoemd jaar kwam men reeds tot eeij verdrag met Fre derik van Denemarken, waarbij de Sont weer geopend werd verklaard, op voor waarde, dat men den verdreven Koning niet meer helpen zoude en ook geen schepon naar Noorwegen zou zenden, zoolang hij daar blee fvertoeven. Nog eenige malen echter haalde Frederik dezelfde aardigheid uit, natuurlijk tot groot nadeel van onzen handel, tot eindelijk in 1541 voor goed de vrede met Denemarken gesloten werd. Ook aan het oorlogvoeren met de Gelderschen kwam gelukkig een einde toen in 1543 Willem, hertog van Gulik en Kleef, die in 1538 Karei van Gelder was opgevolgd, zich in zijn nieuw bezit niet kon handhaven en genoopt werd dit her togdom aan Karei V af te staan. Al dat oorlogvoeren had ook den Enk huizers zware offers gekost. Niet alleen de aanwas der bevolking maar ook de noodzakelijkheid om de veste tegen vijan delijke aanvallen te versterken, had vee! werks noodzakelijk gemaakt. Zoo werd in 1540 de tegenwoordige Keetenpoort ge bouwd en ook nog andere verdedigings werken opgericht. Vooral 's Keizers stad houder, de graaf van 'HoogsEraten oefen de daarop veel invloed uit, terwijl hij be loofde, dat hij de Enkhuizers In de kos ten tegemoet zou komen, zooveel in zijn vermogen was. Het deelnemen aan de zes- oorlogen van Karei V kosttte ook heel wat offers. Om aan een en ander tegemoet le komen, verzocht de Magistraat der stad van tijd tot tijd vermindering in de beden, d.w.z. de belastingen, die men voor het Rijk moest opbrengen onder opgaaf van de schade, die ze door de defensie-workeu geleden hadden. Zoo verklaarde men in het kwartier van West-Friesland, dat er in den tijd van 3 of 4 jaren zeventien, -diepen verloren waren gegaan, die aile ta Enkh'uizen thuis behborden. De reederij klaagde men, had dien tengevolge macht noch moed, om nieuwe schepen op sta cel te zetten en met het aangevangen muur werk om de stad durfde men niet voort gaan zonder eenige kwijtschelding in de bede. Als bewijs werd aangevoerd, dat de verloren schepen een gezamenlijke waarde vertegenwoordigden van 83330 Karolu,s- guldens. De inkomsten der stad bedroegen ge middeld 27000 Karolusguldens per jaar en daarvan moesten betaald worden 1300 los en 625 Kar. guldens lijfrenten, behalve nog de kosten van de bolwerken, het wacht houden, het onderhouden van de haven en de hoofden, alsmede het betalen in de gewone en buitengewone beden en andere lasten. Het is ons niet gebleken, of deze tege moetkoming- werd toegestaan, doch we ver moeden wel, dat het vprzoek succes had, aangezien we later meermalen bemerken, dat vermindering van lasten werd gegeven als gevolg van dergelijke kosten en be locpen schade. Hiermede meenen wij wat Eukhuizen be treft, het voornaamste uit het tijdvak van Karei V vermeld te hebben. Op voortreffe lijke wijze waren do Nedgrlandscho gewesten bestuurd geworden door Karel's zuster Maria van Hongarije. In 1555 lei de Keizer da regecring over al zijne landen neder en kwam die van deze gewesten en van Spanje in handen van zijn zoon Filips II. De onge veer -10 jaren van zijn bestuur hadden alle krachten van deu keizer gesloopt. Op iTou| leeftijd, dien men nog tot den middelbaren mag rekenen en waarop althans de normale man nog over zijn volle Icracht beschikt, was Karei een afgeleefde grijsaard. Steunend mot de eene hand op zijn wandelstok en met de andere op zijn vertrouweling, Willem van Oranje, deed Karei op 55-jarigen leeftijd le Brussel, zijne residentie, plechtig afstand van do regecring. De volts Statenvergadering zij ner landen was daarbij tegenwoordig ge knield voor hun toekomstigen vorst fegueri de afgevaardigden den eed van trouw of. Het was bij die gelegenheid, dat de afgevaardigde van Friesland, d» heer Gemme van Burmania, weigerde te knielen. Dit deed hij voor God alleen, zeide hij. Vandaar dat sedert dien de Friezen den naam Stamfries als ©erenaam beschouwen. Het incident wekte echter de ver ontwaardiging van, Filips II op. Zijn laatste levensjaren ging Karei doorbren gen in het klooster San Yuste in Spanje, waar hij zfch vooral bezig hield met de zaken zijner ziel, die hij gedurende de drukke jaren van zijn Vorig leven teveel trad moeten ter zijde stellen. Reeds in 155S overleed hij. Niet in al zijn landen werd Karei door Filips opgevolgd. Zijn broeder Ferdinand werd heer der Oostenrijkscho landen en keizer van Duitschland. Door deze splitsing van hel Habsburgsche huis werd do band tusschen de Nederlandsche gewesten en het Duitsche kei zerrijk, waarvan zij sedert 1548 bij het ver drag van Aagsburg deel uitmaakten als 10e of Bourgondische kreits, heel wat losser. Daar onder Filips' regeering de afscheiding onzer gewesten van Spanje plaats vond, moe ten we ons ook een voorstelling pogen te maken van de karaktereigenschappen van dezen vorst, aangaande wlen het meerendejl onzer geschiedschrijvers zeer ongunstig oor dcelen. Dat men hem ook thans nog in Spanje tot de zeer goede vorsten rekent, gesft to denken, dat alle partijdigheid bij onze schrij vers niet is buitengesloten. Zeker is hot waar, dat hij krachtens zijn Spaanscho opvoeding hier in de Nederlanden niet zoo geliefd kon zijn ais zijn vader, die op en top Neder lander was. Het Spaansch volkseigen brengt met zich .een zekere teruggetrokkenheid, die men verkeerdelijk wel trotscliheid noemt, doch dit niet is, want de Spanjaard weet cok minzaam en voorkomend le zijn. Dat Filips II onze landstaal niet sprak, maakte de tegen stelling met zijn vader nog grcole.r. De moeilijke tijdsomstandigheden, waarin hij geplaatst was, en inzonderheid datgene, wat hij als hoofdbeginsel van zijn regeering nastreefde, de handhaving van den Katho lieken godsdienst tegen de steeds veldwin nende ketterij, maakten, dat hij uiterst voor zicht moest zijn in de keuze zijner personen, die met een of andere waardigheid bekleed waren ot werden. Zoo heeFt hij bijv. Willem van Oranje, nog wel d» vertrouweling zijns vaders en stadhouder vau Holland, Zeeland, Utrecht en Franche-Comté, nco.it vertrouwd en de uitkomst heeft toch wel bewezen, dat hij geen ongelijk daarin heeft gehad. Men schrijft Filips daarom toe, dat hij wantrou wend Was en achterdochtig. Ook tegen zijn groote werkzaamheid, die niet pulkend kan worden, voert men nan, dat deze zich teveel lot kleine zaken uitstrekte, terwijl hij in be langrijke omstandigheden dikwijls besluiteloos was. 't Kan zijn, dat hij bij t wikken en wegen hoever hij in geweten een of ander kon toelaten, niet snel te werk ging, want rjieilig feit in verband met onze geschiedenis wijst er op, dat Filips, waar het slechts e.ven kon, cok toegevend Wist te zijn. Naast de handhaving van den Katholieken gedsdienst en zijn persoonlijken godsdienstzin valt in zijn regeering' ook de aandacht op zijn streven maar de absolute macht. Hij besefte, dat zonder die macht ook zijn voor naamste deel niet bereikt zou worden oir bovendien was ook deze richting oen uitvloei sel van zijn opvoeding, daar hij in Kastilië en zijn Italiaanselie bezittingen nooit anders dan hel absolutisme had gekend. Dat hij daardoor al spoedig in botsing zou komen 'niet de Nederlandsche bevolking, die zoo prat pas op hare vele privilegiën, die een zekere vrijheid tegenover den vorst waarborg den, laat zcih denken. Do Redactie van „Ons Blad". Mijnheer de Redacteur, Vergun mij nog eenige plaatsruimte om eenige misstanden te voorkomen. Het lag geenszins in mijn bedoeling van het ingezonden stuk va.n 8 April, een ver wijt te maken aan „Ons Blad", wegens het publiceeren van 't ingezonden stuk van den Heer N. R. van Vrijdag 2 April, daar ik weet dat dergelijke ingezonden stukken, buiten verantwoodelijkheid van de rredac- tie worelen gepubliceerd. Doch dat derge lijke uitlatingen (zooals de veroordeeling der doorbetaling op de turende Chr. Feest dagen) zoo maar niet door een Roomsch Katholiek in een Katholiek Dagblad mo gen worden gepubliceerd. Ziet mijnheer de Redacteur dit lag bij mij voor, dat ik juist „Ons Blad" er bij moest hiaten of de nadruk er op moest leggen. U nogmaals dankzeggende voor u afge- slaande plaatsruimte. Verblijf ik' EEN ORGANISATIEMAN. NOORD-SCHARWOUDE NOORD-SCIIARWOUDE Burgerwacht. Deze week vergaderde in hotel „de Burg'' de Vrijwillige 'Burgerwacht. De Voorzitter, de heer G Duijves, heet de leden oen hartelijk welkom en hoopt dat de besprekingen in liet nut der vereeniging mogen zijn. Waarna de notulen der laatstgehouden ledenvergadering werden gelezen en goedgekeurd. Volgt besprekingen inzake het houden der oefeningen. De heer Li. Schrijver, reserve-luitenant al hier, is aangesteld als commandant en doell mede, dat het hem het beste voorkomt het corps in tweeën te splitsen. Het ledental is te groot om slechts op een avond in de week oefening te houden Aan cle aanwezigen wordt dus de keuze ge laten, welken avond elk het geschiktst© uit kwam, met het resultaat, dat de oefeningen op Maandag- eu Woensdagavond zullen plaats hebben, te beginnen 12 on 14 April. Hierna worden door de leden do legitima- tiekaarten geteekond De heer Schrijver drukt den led©n op het hart de oefeningen trouw bij te women pn steeds op tijd aanwezig te zijn. Hierna dankt de Voorzitter voor de mede werking dor ledera en hoopt, nu de oefenin- 'geri gaan beginnen, dat het nooit noodig srfal zijn daadwerkelijk gewapend naar buiten op te "treden en sluit de vergadering. HARENKARSPEL. HARENKARSPEL. .Gemeente raad. Vergadering van den raad de zer gemeente op Vrijdag 9 April na middags 3 uur. Allen present. Alvorens de vergadering te openen, vvenschte de Voorz. een enkel woord te spreken naar aanleiding van een ju bileum dat heden gevierd wordt. Donderdag werd tnii door den secre taris zoo terloops meegedeeld dat het heden 40 jaar zal zijn dat hii in dienst van deze gemeente is. Mijn vraag of ik er in openbare ver gadering melding van mocht maken, werd met liefst niet beantwoord. Nu dit feit echter vrij algemeen be kend mag heeten meen ik toch een en kel woord te moeten zeggen. Ik wensch u, mijnheer Dam, van harte geluk met dezen dag. Een woord van geluk voor de gemeente Harenkarspel is hier zeker op zijn plaats. Een gemeente die in het bezit is van zoo'n ambtenaar, mag zeker van geluk spreken en het is dan ook wel bewe zen dat u hier de rechte man op de rechte plaats bent. De laatste 11 jaar heb ik het kunnen ondervinden hoe veel werk ge voor de gemeente als secretaris hebt verricht. In al dien tijd heb ik niet den min sten achterstand kunnen bespeuren, zelfs niet in den distributietijd, toen vooral u met zooveel werk overstelpt was. Secretaris, in de 40 jaar die u in deze gemeente hebt meegemaakt is u zeker veel gepasseerd, hoeveel geluk kige vaders zult ge in dien tijd bij u gehad hebben die aangifte van een kind kwamen doen, 'hoeveel jeugdige paart jes zult ge hebben ingeschreven en in den echt gebonden, doch ook hoeveel acten van overlijden zult ge hebben uit gereikt aan hen die van een hunner dierbaren moesten scheiden. Hoeveel pe riodick werk hebt ge verricht en ook hoeveel malen zult ge in figuurliiken zin gesproken uw hoofd hebben ge broken met de finantieele afwikkeling tusschen rijk en gemeente vooral wat betreft het onderwijs. Naar aanleiding van dat alles voel ik me verplicht u namens het bestuur der gemeente als blijk van waardeering de ze enveloppe met inhoud aan te bieden. Ik wensch van harte dat ge eenmaal uw gouden jubileum zult mogen vie ren. God geve dat deze wensen in ver vulling moge gaan. De vergadering stemde met applaus met deze woorden in. In verband hiermee zei Voorzitter zou ik liever het officieele werk niet te veel willen rekken om gelegenheid te heb ben officieus nog eenigen tijd bijeen te kunnen blijven. Spoedig hebben we weer vergade ring zoodat nu het noodigste zal wor den afgehandeld. Door onderwiizer Wisschershof is te gen 1 Mei ontslag gevraagd; wel is hii hier een korten tijd geweest doch hii heeft getoond een goed onderwijzer te zijn waarom B. en W. voorstellen hem op de meest eervolle wijze dit ont slag te verleenen. Aldus werd besloten. Een nieuwe oproeping is geplaatst en daarop hebben zich 4 sollicitanten aangemeld, waarvan zich een heeft te ruggetrokken. Voorzitter zeide dat de eerste termijn voor de schoolbouw te Waarland grobt f5352.55 betaald is, dat als laagste in schrijver de levering van schoolbehoef- ten is gegund aan de firma Trapman voor f751, dat bii de laatste kasopname bii den gemeenteorrivanger overeenkom stig de boeken in kas was f4208.50, dat van den directeur van de posterijen bericht is ingekomen dat er geen ter men zijn om in het Waarland een post kantoor te stichten, dat goedgekeurd teruggekomen zijn de betalingen uit on voorzien, groot f51.70; de geldleening groot f 10.000 en de af- en overschrij vingen op een totaal bedrag van f 2193.84V2- Van den heer P. Nieuwboer te Waar land was een verzoek ingekomen om voor den bouw van een arbeiderswo ning te mogen afwijken van art. 20 van de bouw en woningverordening. De hoogte van de kamer zou dan wor den 2.27 M. in plaats van 2.50 M. B. en W. stellen voor de omstandig heden in aanmerking genomen op het verzoek gunstig te beschikken, hoewel de gezondheidscommissie adviseert hét niet toe te staan. "Het is zei Voorzit ter een aanbouw aan een bestaand huis, waardoor het geheel er door zou ont sieren en de bouw zelve minder hecht zou worden. Bovendien wordt het iets lager zijn van de learner ruimschoots vergoed door de ruimte in het vertrek. De heer Bakker vroeg of de gezond heidscommissie niet meer kan doen dan adviseeren. Voorzitter antwoordde daar op dat deze het besluit ter vernieti ging .kunnen voordragen. De heer de Vries vond het niét zoo'n bezwaar het verzoek toe te staan. De raad ging met het voorstel van B. en W. accoord. Voor benoeming van een onderwijze res te Kerkebuurt was de volgende voordracht opgemaakt 1 mei. van Bu ren, 2. Mei. Decider, 3. Mei. Westers. No. 2 werd met 6 van de 7 stem men benoemd. Hierna-kwam aan de orde een voor stel van B. en W. tot uitbreiding van de begraafplaats, daar deze aan ruimte veel te wenscheii overlaat en het met het oog jap de werkloosheid toch ge- wenscht is vverlc ter beschikking te stellen. De oude begraafplaats heeft nu meer dan 30 jaar stil gelegen en mag dus worden afgegraven. Met den grond daarvan kan gedeeltelijk de begraaf- nlaats worden uitgebreid. Het is de tBeÖo'eling 5*/» .Meter aan cfe'n Zuidkafifc uii te breiden, de ruimte is er én het geheel wordt er niet mee ontsierd. Er zouden op deze manier 48 graven bijkomen ein dan bestaat er voor verdere uitbreiding nog gelegenheid. De kosten zullen na ruwe berekening circa f 1000 zijn. Het werk heeft geen haast zoodat het geheel door vverldoozen kan wor den uitgevoerd al zijn er nog zoo wei nig. Als voorwerker of voor het houden van toezicht zou de opzichter van de banne de Leeuw kunnen fungeeren. Als loon voor de werklieden zou 3 a f3.50 per dag kunnen worden bepaald. De heer Dekker vond het niets tri hoog, doch zou ook niet hooger willen gaan dan het loon dat men bii particu lieren geniet. De heer de Vries merkt op dat het toch gewenscht is om een behoorlijk loon uit te betalen. Allen vonden het goed dat het werk op ,de aangegeven wiize wordt uitgevoerd. Voorz. wil ditmaal liever geen rond vraag houden en sloot daarom met een woord van dank voor de opkomst en met den wensch nog-cen poosje gezellig samen te zijn, de vergadering. SCHOORL. SCHOORL. Rijwieldiefstal. Dezer dagen is bii de scliippersioods te Hargen onder deze gemeente een nieuwe fiets staande bii een andere weg gekaapt. Eigenaar was een motorschipper die tot lading van duinzand zich in de na' bijheiu bevond, doch zich even had ver wijderd. Men zii op zijn hoede! Kiezerslijst. De kiezerslijst 1920 '21 dezer gemeente, bevat de namen van 906 kiezers voor Tweede Kamer cn Provinciale Staten en 860 voor den Ge meenteraad, tegen het vorige jaar 46/ voor de Kamer en 448 voor den Ge meenteraad. OBDAIvI. O BH AM. Gemeenteraad. De Itaal dezer gemeente komt Donderdag a.s. 15 April in openbare zitting1 bijeen. De agenda bevat o.a. de volgende be langrijke punten: vaststelling van den "noordelijken omslag en vaststelling der hondenbelasting. SU PANCRAS. ST! PANCRaS. Werklieden naar Am sterdam. Een groot aantal arbeiders uit deze gemeente mon noemt ongeveer 3D in getal, zijn in dienst getreden bij een of meer stomnvaarlmaateckappijon te Amsterdam om1 daar als werkwilligen dienst te doen. HOORN. HOORN. Uit den Raad. DE gemeen teraad besloot Donderdagavond het ta rief voor huur van gasmeters te veriico- gen. De gasprijs, thans 16 cent per 3D bedragende, werd verhoogd tot 19 cent voor muntmeters tot 20 cent voor gewone meters. OPMEER OPMEER. Burg. Stand Maart 1920. Geboren: Cornelis Nicolaas, z v. Pieter Hi ring en Maria Boots. Overleden: Elisabeth Kieft, 44 jaar, ccii - genoote van Petrus Wester. WORMERVEER". WORMERVEER. It. K. Woningb'ouw- vcrecn'.gir.g. De voorbereidende werk zaamheden der R. K. Wbningbouwveree- niging: „St. Antonius" alhier worden met kracht ter hand genomen. Bereids is in hei uitbreidingsplan „Noord" de beschikking verkregen over 20.090 M2 grond, waarop voorloopig 50 woningen za len gebouwd worden, waarvoor zirii het benocdigd aan tal huurders hebben aangemeld. Als are! i- toet voor de te bomven woningen is aau gezocht de bekende bouwmeester jan Stuijt. Een woord van hulde aan de man nen die deze zaak op zoo flinke wijze heb ben aangepakt, is hier zeker op zijn plaats. Benoemingen. Tot vierden kerkmecs ter der parochie van O. L. Vrouw Ge- Haarlem benoemd de heer M. Fust v' hooi te. .s door Z. D. H. der. Bisschop van Zaandijk, een dee! van welke gemeente tot bovengenoemde parochie hebcon cn tot vieraen armmcester de heer D. G. und- gren ie Worm er veer. Met St. Crt. 69 zijn verzonden de ge wijzigde statuten van tie FiecUische Slrócanverkcop-Maaischappij „Z?a:iia d alhier. WESTWOUD WESTWOUD. Herstelling Hier ea daar wordt de 'straat liorsleld, wei ec-n on- gerrief voor het vervoocr. Doch clo verbeLering valt daarna direct te bespeuren, evenals de straal bij Dr. Laan le Blokker, welke lit nas keurig in orde is gebracht HOORN. HOORN. Attractie. Een bijzondere at tractie is wel do reclame in ds „Toko", N'icuw- steeg. Als men passeert, gaat nier. de groote ruilen finaal gebarsetn. lit de étalage rit een eerh, die met geweld en met 2 slokken in de hand op het raam zit te beuken on do barst en scheuren zijn het grootst daar waai de stok het raam aanraakt. Komt men na derbij, dan bespeurt men, dat met krijt do barsten zijn gemaakt op bet raam en met reght Jigt er in de kofffie- on üve-étalagc „Wij slaan de ruiten stuk om u te roegen." Propaganda. Met noesten vlijt wordt er propagande gemaakt door de propagan disten der Wijkverdeeling, om alle R. K. opft e roepen de groote vergadering in het Park te bezoeken op 16 April a.s. waar zal worden gesproken door Pastoor J. G. van Kelckhoven en Mevr. Bronsveld-Vï- tringa. Het is niet alleen vergadering, doch cok Muziek en Zang zijn er aanwezig!, Voor afwisseling, zal worden zorg gedra gen. Tevens zijn ook wij verplicht onze propagande te maken door U nogmaals ta „Ons Blad" aan te sporen en toe te roe pen. Bezoekt vooral deze vergadering op 16 April a-s. in de groote zaia] van het Parit Alle R. K. Mannen en Vrouwen mogen NIET ontbreken.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5