BINNENLAND binneniandscfi Nieuws. Kerk en Schoot Orde en Arbeid Parlementaire Kroniek Kunst en Kennis Tegen stemplicht. Oplossing van ten ernstig beswaar Dienstboden en Invaliditeitswet. „De klas lachte niet Luchtverkeer. Nederland en België, Gemengd Nieuws. üe staking in tie Havens. - - Dit jaar zullen geen Engelsdie vloot- manoeuvres plaats hebben. In Zevenb&igen hebben de Roemeniërs alle ambtenaren ontslagen en door Roeme niërs uit liet oude Roemenië vervangen. Bij koninklijk besluit is de. Raad van Zevenber gen ontbonden. De raad wil echter het ko ninklijk besluit niet erkennen en in functie ■blijven. Op de Deputatenvergadering der anti-re- volutionnaire partij, die dezer dagen gehou den is, viel o. m. de uitspraak, dat men zich vóór het schrappen van den stemplicht ver klaarde. Nu zal een ter gevolgen dier uitspraak wel niet zijn, dat de stemplicht ook werkelijk uit de wet zal verdwijnen. We zien er echler een verzwakking in ten opzichte van 't begrip der zedelijke verplich ting, cm te gaan stemmen, een verplichting, die op iederen stemgerechtigde rust. Ook de meerderheid van hen, die ter Depu- taierivcrgadering verscheen, zal het niet te gen spreken, dat, wie kiezer is, ook moet gaan stemmen. Waai om zou de overheid dan deze zedelijke verplichting niet in een wettelijke verplich ting mogen vastleggen? Wat heeft, zooals het op de Deputatenver. gadering heette, het verderfelijke beginsel der volks-souveieiniteit'* daar mee uit te staan? We kunnen het niet inzien. Daarom ook nemen we met leedwezen ken nis van boven genoemde uitspraak, waardoor de onthouding om te stemmen slechts in de hand gewerkt kan werden en,, zoogenaamde gemoedsbezwaren kunnen worden opgewekt. Er bestaat een wettelijke regeling, volgens tvelke belastingplichtigen, die een geschil met den fiscus over de grootte van het be drag van afschrijvingen voor den Raad van Beroep voor de Directe belastingen willen brengen, 25 pet. van dat gedeelte van den aanslag, waatvoor zij in het ongelijk worden gesteld, bii te betalen. Aan deze regeling wenscht de Vereenlging van Nederlandsche Accountants, gevestigd te Amsterdam, een einde gemaakt te zien. Zij heeft daartoe een adres tot den Minis ter van Financiën gericht, waarin zij wijst op de bezwaren, die aan de tegenwoordige wettelijke regeling verbonden zijn. Naar het oordeel dier verecniging is het gevolg van deze voorschriften o. nr., dat be langhebbenden vaak van het beroep op den Raad van Beroep afzien, zoodat die 25 pet. verhooging een ernstige belemmering zijn voor liet verkrijgen van een onpartijdige uit spraak. De oplossing van het bezwaar meent bo vengenoemde vereen iging te zien óf in het af schaffen der 25 pet., waarvoor echter wets wijziging noO'dig is, óf in het toekennen van het recht aan den belastingplichtige, om de tussclirnkomst van een commissie van ach vies, bestaande uit vooraanstaande personen c>p handelsgebied, waarvoor slechts de werk kring van de thans bestaande commissie van advies iet uitvoering der wet op de O. W.- belasting behoefde te worden uitgebreid. Het wil ons, met de Vereeniging, voorko ken, dat langs dezen weg een betere waar borg voor de juiste berechting van geschil len over afschrijving zou kunnen worden ver kregen. .Als ernstig bezwaar tegen, de Invaliditeits wet wordt in den laatsten tijd, in het bij zonder van de rijde der huisvrouwen, aange voerd, dat do voor dienstboden, welke later huwen, betaalde prem-iëu zouden zijn weg gegooid gold. Naar men van bevoegde zijde aan 'het .,N. v. d. D." meldt, mist het hier bedoelde be zwaar echter allen grond. De huwende dienstbode, die voortaan geen loondienst meer verricht, blijft volgens de Invaliditeitswet verzekerd, totdat zii gebruik heeft gemaakt van de bevoegdheid om de verzekering te doen vervallen. In dat geval zijn de voor de betrokkene, zoolang zij dienst bode was, betaalde premiën niet voor haar verloren. Artikel 57 der Invaliditeitswet be paalt immers, dat wanneer de verzekering vervallen is, het bestuur der Rijksverzeke ringsbank vaststelt, welk bedrag, aan vrije premiën ten name van den betrokken© zal worden geboekt. Die vrij premiën nu geven, ingeval die betrokkene invalide wordt, of den leeftijd van 70 jaar bereikt, recht op een rente, waarvan het bedrag uit den aard der zaak, onder meer zal afhangen van het aan Vrije premiën ten name van. den betrokkene gehoekte bedrag. Uit dat wetsvoorschrift volgt derhalve zonneklaar, dat van „wegge gooid geld" geen sprake is. De huwende dienstbod© is bovendien be voegd do verzekering voort te zetten, in welk geval de verdere verschuldigde premiën na tuurlijk ten hare laste komen. Wh lezen in de ,,N- Rott. Crt.": Sinds dr. Singels ziin geruchtmakend vlug schrift over de verregaande onkunde van de studieerende jeugd ten opzichte van den Bij bel heeft geschreven, wordt er misschien moer dan vroeger op deze tekortkoming in Sot onderwijs gelet. Dat de fout nog niet geheel hersteld is, bleek ons dezer dagen uil- do mcdedeeling van een leeraar aan een II. 13. ©et vijfjarigen cursus. Deze leeraar ploogi fo.y het-onderwüs in het Nederlamdsclh af en toe eens een steekproef inzake Bijbel kennis te ondernemen. Hierbij bleek hem, dat in een van de hoogere klassen een groot doel der leerlingen nooit van Christus ge hoord had. Op de vraag, wat hot Christen dom was, kreeg hii ten antwoord, dat deze godsdienst „ergens in het oosten" heieden werd. Het mooiste maakte het een leerling wien d'e leeraar by d© passage uit de Ca mera, waarin Hildebrand zegt, dat zijin oom Stastok den Bijbel las en wel Luc. X, vroeg, .wat die afkorting Luc. beteekende. Onvervaard antwoordde de leerlinge „Lucullus, mijnheer!* En de klas lachte niet!" Of de klas lachte of niet lachte, het is een droevig geval, dat getuigenis aflegt van steeds dieper voortwoekerend moderne hei dendom in. de lagen der maatschappy. VEIÏHOOGING VAN UITRUSTING VOOR INDIE. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen van den Minister van Koloniën, de tegemoetkoming in de kosten voor uitrus ting van de voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Iiidië bestemde personen, voor zoover die tegemoetkoming thans 15C0 of minder bedraagt, tijdelijk met 50 pet. te verhoog-en. Deze tegemoetkoming wordt toegekend' aan hen, die na 1 Maart 1920 hunne be stemming hebben gevolgd of alsnog zullen volgen. AFSCHAFFING DER BROOD KAARTEN? Naar verluidt, is de afschaffing der broodkaarten eerlang te verwachten. Zij staat in verband met den toevoer van meel en daarom wordt de opheffing in hoofdzaak alleen door de staking in de havens vertraagd. OPHEFFING OORDOG SWINSTBE LASTING. Do Eerste Kamer heeft in haar Don derdag gehouden zitting, de opheffing der O o rlogsw ifishb elast ing, met 22, tegen 7 stemmen aangenomen. KOSTEN DER DUITSCHE PASSEN. Wü vernemen, dat de kusten van de Buit- sche pas visa met ingang van 8 April tot IS van een enkele reis en tot, 60 voor een zoogenaamd dauer-visum zijn verhoogd. - VERKEER EN POSTERIJEN BE VERTRAAGDE POSTBESTELLING. Onlangs deelden wij mede, dat er niet op te rekenen valt, dat poststukken, welke des Zaterdagsmiddags na 12 uur worden ter post gebracht, steeds des Maandags in de eerste bestelling worden opgenomen. Naar thans uit nadere inlichtingen blijkt geldt dit laatste over 't algemeen niet voer de g-roote plaatsen, welke aan de spoorwegen liggen, doch voor de plaatsen met z.g. secundaire verbindingen, wordt n.l. in den regel Zondagmiddag na 12 uur stopgezet. De zegels „niet bestellen op Zondag" op briev, geven geen extra-ver traging. NIEUWE VERHOOGING DES SPOOR WEGTARIEVEN. Naar het ..Rett. Nieuwsblad" verneemt, is binnenkort een nieuwe verbooging der spoorwegtarieven to wachten. Zij wachten nog slechts op de minisierieele goedkeu ring. Ditmaal met niet mirtder dan 40 pro cent. Op die manier- zal het reizen ia ons land natuurlijk sterk verminderd worden. EEN NIEUW VERKEERSVLIEGTUIG VAN FOKKER. De bekende NederLancLclie vliegtuigcon struct tui- A. H. G. Fokker, meldt het „iïbld.'" zit niet stil. Gisteren heeft een nieuw vliegtuig de fabriek van de N. V. Vliegtuigenfabriek Fokker aan den over kant van het IJ verlaten; een machine, g-eheel op verkeer ingericht; een mooie slanke gesloten limousine. Het is een heel groote eendck'ev, van het Parasol-type, voorzien van één B. M. W.-moior van 185 P.K., en ingericht voor het vervoer van zes tot acht personen. Dit is wel .een groote bijzonderheid, dat één motor van 185 P.K. dat hecle toe stel mot zooveel belasting met een snel heid van ISO K.M. per uur door de lucht trekt. Het toestel is omstreeks 11 M. lang en heeft een spanwijdte van 10 M. De geweldig dikke (GO c.M.) vleugel is ge heel vrijdrag-end, zonder eenige ver spanning, slechts met vier bouten aan den romp bevestigd. Het gewicht, zonder belasting, bedraagt pl.m. 120O K.G. Het toestel kan, belast met zes personen, voui elf uren brandstof meenemen. W o 'a :d iag omstreeks vijf uur hebben de Amsterdammers dit nieuwe product van Fokker over hun huizen kun nen hooren snorren. ,Want 't startte om kwart voor vijf op het oude- 'Elta-terrein; een wondermooie start, decolleerende na slechts een dertig meter loop. Het ding deed het beste, steeg vrij snel op tot ongeveer 503 M. en vloog toen een kwar tiertje boven Amsterdam. Eerstdaags zal dit nieuwe Hollandscho verkeersvliegtuig, dat door zijn eenvoud van constructie zooveel op zijn concur renten vóór heeft, door Fokker zelf wor den getoond aan de autoriteiten. DE LUCHTPOSTDIENST NEDER LAND-ENGEL AND Naar de „Manchester Guardian" ver neemt, zal voor den luchtpostdienst tus- schen Engeland en Nederland, de eene helft van de vliegmachines worden gele verd door liet Nederlandsche gouverne ment. Het hoofd-landingsstation zal wor den aangewezen door de maatsfchappij, met welke contract wordt gemaakt. De andere helft der toestellen komt voor re kening' van den Engelsclien postdienst. Alle machines zullen worden gebruikt voor het vervoeren yan mails in beide richtingen. DE OVEREENKOMST. Volgens mcdedeeling van een der Belgi sche ministers aan den redacteur van de „Msb." te Brussel, heeft zich inzake de Ned1. Belgische overeenkomst, niets on verwachts voorgedaan. Het standpunt der Belgische regeering is nog steeds' ongewij zigd. Het verdrag zal binnen 3 weken hun meening over het ontwerp hebben g-cteekend worden, nadat de Geallieerden uitgesproken. Den Haag, 15 April ÏO. EERSTE KAMER. Bü zijn. entróe werd de nieuwe Minister van Oorlog, generaal Pop, door de Kamer begroet. Bij de AVijziging der O. W.-belasting deelde de MINISTER VAN FINANCIEN mede, dat bij het door onze regeering aan Duitschland te verleenen krediet, ook ge dacht is aan de belangen der haringvis- seherij. Zoo spoedig het advies van Gedep. Staten binnengekomen is, zal spr. met een voorstel komen om 60 millioen uit de O. W.-belasting onder de gemeenten te ver doelen. Het ontwerp wordt met 22 tegen 7 st. aangenomen. Verschillende kleine ontwerpen worden hierna z. h. s. aangenomen. TWEEDE KAMER. Wet op het Lager Onderwijs. Bij de voortzetting der algenieeue be schouwingen verklaarde de heer VISSER VAN IJZENDOORN (V.-L.) geen bezwaar tegen fiaanciecle gelüksielling te hebben. Tegen over dit ontwerp heeft hij eventu eel groot 'bezwaar. Zeer bedenkelijk zijn z.j. het verbod om in do eerste zes leerja ren andere dan de verplichte vakken te onderwijzen en de gelijkheid van school geld voor scholen van dezelfde soort. Verdere uitbreiding van leerplicht dan tot 7 jaar acht spr. niet mogelijk voor het oogenblik. De voorgestelde opleiding der onderwijzers is ruim voldoende. De kosten van de nieuwe wet zullen zeer hoog zijn. De waarborgen, dat overal voldoend openbaar onderwijs zal kunnen worden genoten, achtte spr. onvoldoende; liet ont werp zal geen bevrediging geven De heer TROELSTRA (S. D. A. P.) ver dedigde dc schoolpolitiek der S. D. A. 1'. tegen de aanvallen van den lieer Van Ra- veste.ijn; hij aanvaardt geheel de Gronin ger schcolmotie en de gevolgen daarvan voor de onderwijspolitiek. De heer VAN WIJNBERGEN (R.-K.) ziet in de polilicke beteekenis van het ontwerp in liet feit dat de wct-Kappeyne zal worden vervangen door dewet-deVis- ser. Deze wet beteekent een eerlijke uit voering van art. 192 d,er Grondwet. De be zwaren van den lieer Gesendorp deelt spr. niet. De motie-Ossen,dorp e.s. inzake salariee- ring der onderwijzers, werd door spr. be streden. De motie is overbodig. Overleg met de organisaties is geschied en spr. wacht het resultaat daarvan af. De heer VAN DER MOLEN (A.R.) juichte het ontwerp toe, Het is de verwe zenlijking van hetgeen de anti-revolution- nairen sedert Groen van Prinsteren steeds hebben gewers-' lit, de waarlijk Christelijke School, aangepast aan de be hoeften van den tijd. Hij hoopt, dat de sec. democraten niet zullen voortgaan de be langstelling der ouders in de school den kop in te drukken. Schoolgeldheffing wcnschte hij te handhaven ais retributie voor de gemaakte kosten. Spr. aclit den 8-jarigen leertijd wel gewenscht, doch voor het oogenblik is het dwingend voor schrijven niet mogelijk. Hij zal tegen de salarismotie stemmen. HULDIGING VAN DEN HEER F. A. HOEFER. Woensdag is de heer F. A. Hoef er, te llattean„ die zich oen reeks van jaren bij zonder verdienstelijk gemaakt heeft met de verzorging en instandhouding der Ne derlandsche monumenten, bij gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, op waardige wijze door een daartoe opgericht comité gehuldigd. MGR. SMEULDERS. Mgr. N. J. Smeulders, pastoor te War mond* is hedennacht uit voorzorg van de H. H. Sacramenten der stervenden voor zien. MGR. VAN ROOSMALEN. Donderdag j.l. is Z. D: H. Mgr. van Roos malen, apostolisch viearis van Suriname en titulair-bisschop van Antagonië, van rijn reis naar Rome tesuggekeerd. Z. D. H. houdt verblijf in het klooster der Paters Redemp toristen, Keizersgracht te Amsterdam. 3IGR. J. J. HOPSTAKEN. Z. H. d© Paus heeft benoemd tot Proost vaoi het kathedraal kapittel van Breda den Hoogeerw. heer Mgr. J. J. Hopstaken, pre sident van het Groot-Seminarie te Hoeven. EEN ULTIMATUM VAN XUIN- ARBEIDERS. Te Dordrecht dreigt een staking in het bloemistenbedrjjf. De moderne landarbei- dersbond, bij welk© de gezellen op een enkel uitzondering na georganiseerd zijn. heeft aan de patroons vereeniging tegen a.s. Zater dag een ultimatum gesteld. De arbeid zal Maandag 19 April niet worden hervat, ten zij de patroons komen met aanmerkelijk hoogere aanbiedingen. Gevraagd wordt 60 ct. per uur, terwül tot dusver 40 et. betaald wordt. DE STAKING IN DE VENEN. To 2e Exloërmond (Dr.), waar op een enkele uitzondering na, al de veenarbeiders staken, hebben reeds verschillend© vervenera d© looneischen ingewilligd. De arbeiders, die per week in de stakingskas, als ze georgani seerd en 10 als ze niet georganiseerd zijn. daardoor kunnen doorwerken, storten f 6 Tn de Overijselscbe venen stelden de drie arbeidersorganisaties (Moderne, Ruth, en G'kr. Landarbeidersbonden) een ultimatum aan de veenderij dor firma Erve van Rooyen te' Bergertbein, van welke d© burgemeester van Zwolle de voornaamst© aandeelhouder is. Dat ultimatum beantwoordde de firma Maandag met een uitsluitiug van al die ar beiders. die niet d© contraeten van 1919 wil den teekenen- Op een 20-tal na weigerden alle arbeiders het voorgelegde contract te tee-kenen, In de andere veenderijen van Over- iisel wordt nog gewerkt. De organisaties bob ben de andere verveners uitgenooddgd tot een conferentie te Vroomshoop. die Donder dag .jl. zou gehouden worden. Mocht geen overeenstemming worden bereikt, dan is uitbreiding der staking te verwachten. Met overgroot© meerderheid spraken de stakera zich daar reeds voor uit. De lo-oeen, in de Overüselsehe venen ziin 30 pCt: en meer lager dan in Drente. De arbeiders vragen daarom voor de Overijsel scbe venen 20 loonsverhooging. Te Veelerveen (Gron.) is de staking ge proclameerd, wijl de verveners de tarieven met 71/2 pCt. wilden verlagen. Bij niet-georganiseerde patroons, di© bet loon van 1919 betalen, wordt gewerkt. Ook in de Hoogeveensche venen is nog geen overeenstemming bereikt. ONHEUSCHE BEHANDELING. Woensdagirwgeii, even voor ,zessen zoo meldt men uit Delft aan de „Msb." vertrok uit deze plaats een transport Duitschc kinderen, door de pleegouders naar clen trein geleid. Na lang en gedul dig wachten voor het loket en op het per ron, kwam eindelijk de trein binnen. Fat soenlijk tijd om in te stappen kregen de kinderen niet want terwijl sommige kin- dereiyiog inderhaast ia de wagens werden gestopt, gaf de dienstdoende chef reeds het signaal tot vertrek, nadat de trein am per een halve minuut had stilgestaan. Het was te verwonderen dat er geen ongeluk ken gebeurden. Be onmenechelijke chef had hce] wat protesten aan te hooren, ook van de Belfische begeleidster, mej. L., die verklaarde met de kindertransporten ner gens zoo cnheuseh als in Delft te zijn be handeld en haar beklag zou indienen. De man wist niet beter te doen dan zoo snel mogelijk over de rails in zijn hok te ver dwijnen. i£0Fï7E BERiCHTEH. Tc Groningen zijn aangehouden twee personen die zich aan verscui lende spoor wegdiefstallen hebben schuldig gemaakt. Zoo werd een stuk manchester ontvreemd ter waarde van' f 800, 6 Idcozen kwatta uit een verzending van Breda en een electr. phonograaf. Ook zijn twee helers, koop lieden, aangehouden. Bij de firma Vroom en Dreesmann te Deventer hebben de naaisters het werk neergelegd, daar zij geen genoegen nemen met de berekening van het stukwerk. Te Gorinchem is een dievenbende opgespoord, die uit de kleedkamer van de Doelen en Gatnbrinus bij tooneeluit- voeringen en bals, kleedingstukken en schoeisels ènz. stal. Bij huiszoeking zijn ook gevonden 300 scherpe patronen, uit een kruitmagazijn Ten nadeele van militairen zijn ook nog ontvreemd een aantal konijnen, timmer gereedschap enz. Ook zijn manometers uitliet carrousel van Benner gevonden. De drie gebroeders v. d. W. en de twee gebroeders R. zijn aangehouden en heb ben bekend de diefstallen gepleegd te hebben. In de mijn Oranje Nassau I, te Heerlen, is de ondergrondsche mijnwer ker Simons, wonende in de kolonie Beers- dal door een vallend brok steen getrof fen en gedood. Het Engeische zeilschip «Evelyn» is in de Marinehaven te Vlissingen, aan den grond ge.oopen. Een sleepboot is ter as sistentie vertrokken Het schip zal ver moedelijk bij hoog water vlot komen. Te Etten is het 2-jarig kind van v. B. in een ondiepe sloot bij de ouder lijke woning verdronken. De kantoorbedienden en de staking. De Alg. Ned er 1. Bond van Handels- en Kantoorbedienden deelt het volgende me de: In de haven van Amsterdam worden verschillende kantoorbedienden geprest, op straffe van ontslag, tot het verrichten van het werk, wat anders door de thans in staking zijnde havenarbeiders wordt verricht. Het spreekt vanzelf, dat daar door alle kantoorbedienden, in deze be drijven werkzaam, in moeilijkheden ko men, omdat de stakende arbeiders niet zien kunnen wie wel en wie niet hun ge woon werk verrichten. Op grond daarvan wendde het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden zich tot de Scheepvaartvereeniging Noord met verzoek te willen besluiten, dat de kantoorbedienden bare leden slechts hun eigen werk blijven verrichten. Het ant woord van de Scbeepvaartvereeniging luidde, dat de Vereeniging ten opzichte van de kantoorbedienden geen standpunt wenschte te bepalen en de zaak in kwestie ter beoordeeling bleef van de leden en hun personeel. Een kolen werkorsg^ochiL. Ten behoeve van het bedrijf der Noor dei'-gasfabriek in de hoofdstad, was aan den overkant vam het IJ een schuit met kolen aangekomen, in de. Rotterdamsehe haven door werkwilligen geladen. Nu worden deze kolen jn den regel door het eigen personeel der gasfabriek gelost en dè vraag kwaim bij het personeel op, of dit met deze schuit al dan. niet geoor loofd zou zijn. Donderdag, is over d.ó kwestie op "t Stadhuis een bespreking guiouden met het bestuur van de Federatie .van Ge meentewerklieden. Dc scheepvaart to Amsterdam, "Woensdag kwam het s.s. Drechtstroom van W.-Afrika in de haven en Donder dag het s.s. Merwestropm van Rouaan. Beide schepen, dio tot de vloot van de Holl. Stoomboot Mij. behcoren, kregen lig plaats aait de Handelskade. Vertrokken zijn de Nederland.die s.s. Van Rensselaer naar jW.-Indië en Dicfo naar Hamburg, alsmede het Enge'sche s.s War Arican naar Rotterdam. Uit Vlissiiigen, Donderdag zijn te Vlissingen relletjes voorgevallen met werkwilligen!, die van boord kwamen van het Amerikaamsche schip, dat op de reede gelost wordt. Na eenige vechtpartijen mocht het de politie gelukken de orde te herstellen. De werk willigen werden door de poli ie naar huis gebracht. Wagens aangebonden. Donderdagmiddag werd door eenige sta- kera een wagen, waarin zich z.gn. besmet goed bevond op de O. Z. Voorburgwal te Amsterdam aangehouden en gedwongen te stoppen. Hot paard, "dat. het lemoen had stuk geslagen, moest door een ander worden ver vangen. hetgeen eenigen tijd in beslag nam: waardoor bot publiek meer en meer opdrong-. Onder begeleiding van een 6-tal huzaren on eenige agenten, werd do wogen naar df remise in de Blocmstraat teruggebracht. Bii het postkantoor op de Rosegracht. werd dooi de politie een charge uitgevoerd, waarna de menigte zich verspreidde. Nog eenigen tijd daarna bleef bet onrustig. tEleGR'ammEr DE VREDE MET OOSTENRIJK EN BULGARIJE LONDEN. 15 April. In het Lagerhuis i? bü tweede lezing het wetsontwerp tot ratifL cati© van bet vredesverdrag met Oostenrijk en dat met Bulgarije mot 188 tegen 34 stem men goedgekeuid. DE CONFERENTIE TE SAN REMO- PARIJS. 14 April. Volgens persberichten zal de conferentie eerst het Duitsclie verzoek tot verlenging met drie maanden van do be paling van 8 Aug. 1919 bespreken, vervol gens de Adriatische quaestie en het Turk- scbe vredesverdrag. BRUSSED, 15 April. De Italiaanseht rt- geering heeft de Belgische regeering uitge- noodigd aan de conferentie van Sam Remo deel te nemen. De Belgische vertegenwoor digers zijn de ministers van buitenlandsclie-' en van economische zallen. EEN DUITSCHE NOTA OVER HET HERSTEL. BERLIJN, 14 April. De Duitsche regee ring lieeft aan de commissie voor het herviel een nota overhandigd, waarin gezegd wordt: ..Het door de Duitsche regeering overhan digd memorandum heeft in korte vrekken den economisehen toestand van Duitschland geschilderd en aangetoond dat Duitschland, tenzü het in het beznt wordt gelaten van de bepaalde scheepsruimte ten onder moet gaan. „De commissie van herstel, heeft echter het verzoek afgewezen, onder de opmerking dat niet voldoende motieven waren aange voerd. Duitschland kan in deze beslissing niet stilzwijgend berusten. De Duitsche regeering zal voortgaan aan de commissie van herstel bewijzen van haar standpunt aan te bieden en tevens een scherp omlijnde opgave doen van de omvang der scheepsruimte, den aard der schepen, dlie zij van de commissie van herstel vraagt en tevens den noodzakeliiken duur van het ge bruik aangeven. DE TOESTAND IN IERLAND. DUBLIN. 14 April. De vrijlating van de gevangenen uit de gevangenis van Mountj-oy is geschied zonder dat er iets bijzonders ge beurde. De gevangenen zijn met ambulance wagens naar het ziekenhuis gebracht. De menigte, die zich buiten de gevangenis ver zameld had, mocht binnengaan. Iersche vrij willigers handhaafden de orde en er waren geen troepen of politie te zien. LONDONDERRY, 14 April. Een poging om een gevangen Sinn-Feiner te ontzetten, heeft bier vandaag tot opgewonden toonee- len aanleiding gegeven. De menigte ateenig- de de politie, die twaalf keer met de bajonet een charge uitvoerde, aangezien de menigte niet ophield met steenen gooien. Militairen met een gepantserde auto. werden te hulp geroepen De menigte bestookte toen de troepen met steenen. Dezen losten veertig schoten. Twee burgers werden gewond, eer in hechtenis genomen. LONDEN. 15 April. Gisteren ziio 65 'bon- gerstakers uit de Mo ntjoy-ge vangen is bevrijd en naar het hospitaal overgebracht. Van daag volgen 24. LONDEN. 15 April. Een regeeringshe- richt meldt, dat het niet in dc bedoeling ligt de gevangenen onvoorwaardelijk in vrijheid te stellen. Elk echter die medische behandeling noo- dig heeft, zal buiten de gevangenis behan deld worden. Ze worden voor bepaalden tijd op eerewoord vrijgelaten. DE SPOORWEGSTAKING IN DE UNIE, WASHINGTON, 14 April. (R.) Het mi nis toarie van justitie deelt mede, dat het be- richten heeft ontvangen omtrent een samen zwering van Russische communisten, die de spoorwegstaking willen doen overgaan inkeer algomeene staking in de ereenigde Stagen Aan een telegram van den correspondent van het „HM." to New-York ontleencn we, dat het twijfelachtig is, of de. instelling van den arbeidsraad een schikking zal kunnen ten gevolge Lebber, daar ds s-axers op er kenning van hun vereenigitiw Staan, waar tegen de vakvcrccnig'-azsu kan'on. on- tusschea Iwbbsa cnn.mnL--.:nger, 7— tusschcn ca vakvcraeuiginKen vu c-- r^:» wélke iaatsftc b ziin «f voorziening van ha zorg Ui Iragoa.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2