R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND BUITENLAND BINNENLAND HET WITTE HUIS. Een socialisatie-rapport No 90 Maandag 19 April 1920. 13e Jaargang - d'ig eu ng v-mo :stuur. .Gmme- yer zocht te geven KLOET, od versolt» OM 'elefoon 531. hls®, EMARKT 1920 MAAR. EEKHORST, arte Sajet Verschijnt dagelijks Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: "?ioTiEH«fE On den goeden weg De crisis in Duitsehland. FEUILLETON ,fA M van het statioa n. i verkoop van c HOUTTIL filialen RAAT. AAT. ACHT. AT. )d te leveren, ildoet 0OSHU1S. sboden een zoo ■gerwoonliuis met ïe bevragen P, Castricum. iüigseii >m met 10 cent e concurrentie. olumbobeztins, ieii en prima ALITEIT. SDE PRIJZEN, anbevelen d, DE LEEUW. Alkmaarj 22, ALKMAAR, Kappengaas, utsen, Hullen en enz. >5, £1,10, 11,25 1,50; 1HS, Larissm uw ver- ;s in dit blad fa bereikt liet ge 4 uw erag'-v'.ng art Abonnemenleprijs: Per kwartaalf 2,—, franco per post f 2.50; Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. Advertentieprijs: Van 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0,25; Reclames per regel f0.76; Rubriek „Vraag en nar.-;- bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aan alle efconné's wordt cp aanvraag grails een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot ©en bedrag van tSOO,-, 5 400,-, 1200,-, 1300-, 160,-, 135,-115.- Zooals onze lezers reeds uit een bericht in dit blad ervaren hebben, is eindelijk het socialisatie-rapport van de S. D. A. P. ver schenen. Eindelijk Doch laten we eerlijk erkennen, dat 't ■ons nogmeegevallen is, dat het rapport j thans reeds klaar kwam Immers, als je maanden en nog eens maan den op sleeptouw wordt gehouden, dan be gin je er zoo langzamerhand aan te wan hopen, of er nog wel óóit iets van komen zal, en als dat „iets" dan toch eindelijk verschijnt, dan ben je nóg verrastDan zeg jekijk, dat valt me nóg mee Zoo gaat het nu eenmaal met dingenwaar op je welhaast niet meer gerekend had Maar, propos We hebben ons de niet-geringe moeite gegeven, het socialisatie-rapport, zooals het vi „Het Volk" gepubliceerd is, te lezen en te overwegen, en, was onze eerste indruk „half werk," onze eindndiruk luidt.,.. onmogelijk werk Dat is nog heel wat erger, want ;,half werk kan misschien toch nog wel eens tot goed werk gemaakt worden, met onmoge lijk werk is dit niet het geval. Hoe de S. D. A. P. -sche enquête-com missie inzake de socialisatie zelf de onmogelijkheid van het werk inziet, moge blijken uit de wijze, waarop zij in haar rap port met de zuiver-socialisatische begin selen marchandeert en waarop zij 't met het kapitaal op 'n accoordje blijkt te willen gooien. De commissie spreekt het thans onom wonden uit, dat de socialisatie geleidelijk zal moeten geschieden (in de revolutie-da gen werd een en ander voorgesteld als een peuleschilletje en in die geleidelijkheid ziet u, daarin zit 'm juist de moeilijkheid Er moet tegenover alle produceerende bezitters in verhouding tot elkander zoo veel mogelijk billijkheid betracht worden, niet om wille van de billijkheid (die lappen de sociaal-demokraten aan hun laars doch omdat een zekere billijkheid ten deze ge boden wordt door dedoelmatigheid der te scheppen socialisatie-verordeningen, omdat men 't anders met het kapitaal nooit op een accoordje zal kunnen gooien, Om dat zij, die nu eenmaal géén socialist zijn en die niet gediend zijn van door den Staat gesanctionneerde gapmethodes, de socia- lisators altijd en in alle phasen den sociali satie zóó zullen kunnen dupeeren, dat er van de socialisatie niets goeds (wat de so cialisten althans goed noemen!) terechtkomt. Men wil 't met het kapitaal op 'n accoord je gooien en daarom..schadevergoeding moet er gegeven worden. Verbeeld u zooietsschadevergoeding aan de bezitters-tot-op-datum van de door een Staat op socialistische wijze te onteigenen bedrijven Wat zou de oude Marr er wel van zeggen, als hij nog leefde Maar dat daar gelatenals Marx nog eens terug kon komen kijken, dan zou 't ons niets verwonderen, als hij zijn heele socialisme overboord gooide bij het zien van wat daarvan tot op heden in de prak tijk terecht gekomen is, bij het begrijpen, dat hij zich indertijd deerlijk vergist heeft Wat nu die „schadevergoeding" betreft de commissie wringt zich om aan die schadevergoeding een schijn van billijkheid en van doelmatigheid te geven, m. a. w. om die schadevergoeding als te-aanvaarden voor te stellen voor de bezitters in zoo dwaze bochten, dat zij daardoor te kennen geeftmet het geval geen goeden raad te weten. Wij kunnen ons de S. D. A. P. -sche com missie niet zóó naiëf vóórstellen, dat zij zelf gelooft aan de praktisch-goede uit voerbaarheid van haar socialisatie-plan inzoovorre Van een „plan" gesproken mag worden in verband met deze zeer onvolle dige beschouwing over het socialisatie-vraag- stukwant méér is het rapport inderdaad niet. Het ééne socialisatie-rapport is thans verschenen, het tweede, dat van de Re- geerings commissie, is in voorbereiding. Vol verwachting klopt ons hart Of dat voor de socialisten ook zoo „ge lukkig" uitvallen zal Eenig-en tijd geleden bepleitten wij in een artikel een meer algemeene, een meer gelijkelijk verdeelde bulpverleening aan héél noodlijdend Europa. 't Was ons opgevallen, dat men wan neer er sprake was van levensmiddelen- nood, enz. over 't algemeen bijna uit sluitend dacht aan Weenen, terwijl toch in vele andere gebieden van Europa (wij toonden een en ander destijds met cijfers aan) de nood eveneens zeer groot te noe men is. Allereerst ook in Hongarije en in Duitsehland. Dn aantallen kinderen, die in deze beide landen van ondervoeding dreigen om te komen, de nood, die daar algemeen ge leden wo-rdt, 't moet ontzettend zijn, evenals i?i Weenen;, hier en daar is 't wellieht nog érger gesteld dan in Oosten rijks hoofdstad. Wij mogen niet tevreden zijn, alvorens we weten, dat in Weenen althans de erg ste nood voorbij is, en we worden daar om niet moe, onze lezers tot groote liefda digheid jegens die stervende wereldstad op te wekken. Doch geldt ditzolfde niet ook voor de overige 'noodlijdende gebieden in Europa? Voorzeker ja! Dat. hebben wij beseft,en daarom heb ben wij meenen te moeten aandringen óp steun ook voor de niet-Weensohe noodiij- dendheid. Het verheugt ons oprecht, in het jongste communiqué van liet Centraal Bureau van het R.-K. Huisvestingecomité te 's-Hertogenbosch gelezen te hebben, dat besprekingen in een vergadering van het Bossche Hoofdoomitó gevoerd er toe geleid te hebben, dat algemeen de wen- schelijkheid is erkend, voor hulpverlee ning aan Duitsehland, waarom dringend gevraagd was, gebruik te maken van de bestaande Katholieke organisatie van het R.-K. Huisvestingscomité, dat besloten werd de medewerking der georganiseerde ai'deeJingen daartoe in te roepen en een beroep te doen op de Nederiandsche Ka tholieken, om ook voor de Buitsche stre ken, waar daaraan bijzondere behoefte be staat, levensmiddelen beschikbaar te stel len, om wederom Duitsche kinderen in ge zinnen op te nemen. Niet. minder verheugt het ons, diat door middel van het Bossche Hoofdcomité ooik méér dan tot op heden hulp verleend zal worden op de beide gebruikelijke wij zen aan het arme Hongarije. Wanneer ons Roomsche Huisvestings comité binnenkort bij u aan zal komen kloppen om steun, óók voor Duitsehland, óók voor Hongarije, och, toont dan, dat ge een breede, een grootsché opvatting hebt van de liefdadigheid in Ohristelijkon zin. Zulk een opvatting toch is de. eenig juiste. Wij kunnen ndet geven aan allen en aan alles, er wordt zoo geweldig véél ge vraagd, doch er moet toch naar ge streefd worden, door middel van de giften van allen te zamen den nood van overal zoo gelijkelijk mogelijk te lenigen. Moge de E conische charitas zich waar lijk groot betoonen, onder de voortreffelij ke leiding van ons Roomsche Hnisveet- tinigscomité. De geallieerden eu Duitseh land. De gezanten van België en Italië hebben aan Millerand medegedeeld, dat zij zich aan sloten bjj den stap, dien Engeland gedaan had, betreffende een gemeenschappelijke actie van de geallieerden bij de regeeriug te Berlijn, om de volledige uitvoering van het tractaat van Versailles ie eisehen. Het Journal des Débats acht staking vam allen economisdhen steun aan Duitsehland door de goallieerden een onvoldoende straf voor het niet uitvoeren van de militaire be palingen van het vredesverdrag' door Duitschlamd. Het blad verlangt allerminst een onbepaalde verlenging van de bezetting van do steden aan den .Main, maar het raadt aan om gewapende detachementen ter beschikking van de contróle-commTssles to stellen om de vernielingen te bewerkstelli gen, die door het verdrag voorgeschreven zijn en het materiaal te bemachtigen, dat uitgeleverd dient te worden. Eerst moeten er dan met de Duitsche regwring schikkin gen getroffen worden om haar verantwoor delijk te kunnen stellen voor de ongeregeld heden «f het verzet, waartoe de regelmatige verrichtingen dier detachementen aanlei ding kuinnen geven. Uit het Roergebied. De stoenkoolproductie in hot. Roergebied heeft thans weer hot peil bereikt van vóór het tot .stand komen van do z.g. ovorwerk- overGerakomst. Aan deze orvereenkoms t houdt zich'slechts oen dc-el van de mijn weekers: in oen groot deel dor mijnen weigeren, .ze. overwerk wegens liet- verminderde brood rantsoen. De vermindering der kolenprcductie ten gevolge van de algemeene staking en de revolutionaire onlusten in de vorige en de loopends maand wordt op 2 f 3 millioen tem geschat. het Togtland. In het Vogtlnnd ziin vliegende kolonnee ter vervolging van de naar de grensuibwij- lcende misdadigers-benden naar Eisten, Jagersgrün, Lengenfeld en Eibenstcck ge zonden. De Tsjechen bewaken de grens scherp. Do te Grlauohau binnengerukto rijksweer baarheid' heeft een groot wapendép® t<b Hohenstoin in beslag jremomen. Overal ontvangt do bevolking do troepm met vreugdebetoon. Naar gelang do benden worden ontwapend en do raddraaiers gevan gen genomen, keert de rust terug. Verschei dene gevaarlijke communistische leiders, partijgangers van Hölz, zijn gevangen ge nomen. Hoclz. HogIz. die bij Klingenithal zich bii een bevriende familie verborgen hield, is thans met een valeche pas naar het kolendisfrict van Noord Bohemen ontkomen. Do familie is door de rijksweer gevangen genomen. Staking in de Dorlijnselie restaurants. Zaterdagnacht besloten de kellners te Berlijn, voor de zooveelste maal het werk neer te loggen. Do stakers verlangen de toepassing van een nieuw loontarief. waar over sinds November al wordt onderhan deld- Verder duuïtetoeslagen van 50 mark per week, betaling van de stakingsdagen en geld voor de „posten," dio tijdens de staking toezicht op de lokalen hielden. Behalve de kellners staken de koks, het technische per soneel, het hulppersoneel, de stokers, de ma chinisten en do muzikanten. In een aantal restaurants zijn op het laatste oogenblik de eisehen nog ingewilligd, zoodat aldaar het bedrijf niet stil staat De eigenaars van de restaurants waar gestaakt wordt, zijn vast besloten ditmaal niet toe te geven. Het aan tal stakers 'bedraagt 40.000. Kapp in hechtenis te Stockholm. Aan de N. Rott. Ct. wordt uit Berlijn ga- meld Kapp is te Södertelje, een kleine fabrieks- en badplaats, een paar uur van Stockholm gelegen, gevangen genomen. Hij was met een vliegtuig naar Zweden gekomen- Hij reisde niet een val sche pas onder den naam van dr. von Kanitz! Daar Kapp alleen van politieke misdrijven kan worden beschul digd, schijnt zün uitlevering onmogelijk. Do Zweedseho regeering zal hem kunnen inter- noeren, of uit liet. land laten zetten. Men vermoedt dat Ivapp geïnterneerd zal wor den. totdat hij vergunning heeft gekregen zich in een ander laud te vestigen. Over de aanhouding verneemt dg Vossï- sche Zeitung nog, dat Kapp zich in de eerste dagen na de mislukking van zijn onderneming op een landgoed in Pommeren heeft schuilgehouden. Toen bii zich daar echter niet moer veilig voelde, vluchtte hij per vliegtuig naar Zweden. Het gelukte Kapp in het Zuiden van .Zweden onopg'e- merkt te landen. In oen automobiel vertrok hij naar Mairno. eu vandaar naar Stock holm. Om elke verdenking af to leiden, stapte hij een paar K-M. voor Stockholm te Södertelje uit. Daar nam Kapp zijn in trek in een hotel, onder den. naam van dr. von Kanitz. De beginletters van zfin naam waren dezelfde gebleven. Kapp is op een heel eigenaardige wijze ontdekt. Hii zat in het restaurant, van zün hotel en bestelde een flesch Zweedsche punch. Nu is dit volgens de wet op het alcoholisme in Zweden onmogelijk, daar ■IU?n ton minste met 2 personen moet zün 'en eek eten moet, alvorens recht op punch "te krügen. Een groepje vrooliike Zweden, die ook daar aanwezig waren, hadden mee- lüden met den eenzamen gast en noodigden hem uit aan hun tafel. Kapp dronk ver schillende glazen puch en werd toen spraak zaam. Hü vertelde waarschijnlijk wat te veel, want den volgenden morgen verscheen oen journalist in zün kamer, die hem wilde interviewen. Kapp vertelde toen, dat hü koopman was en van politiek geen flauw besef had. De journalist verwittigde daar op d.e politie, die nogmaals de pas van Kapp controleerde, en daar de P'as valsöh bleek, den vroegeren rijkskanselier a&fihield- GE53ENG0E BUITEWL BERICHTE!®. Een dreigende staatsgreep te Weenen? Klofac, de minister van landsverdediging, heeft in een openbare vergadering gezegd, dat er Hongaarsche officiers-bataljons tel' sterkte van 20,000 man aan de grens van West-Ho ng ar e zijn geposteerd, om een eventueelen reactionairen staatsgreep te Weenen te steunen. Dit gevaar is van groot gewicht voor Tsjecho-Slowakjje, dat belang heeft bü het behoud van een demokratiseh bewind in Oostenrijk. De staking in de Unie. De spoorwegstaking zal heogstwaarschü'n- lijk spoedig ten einde zün. Te Philadelphia is de groot© meerderheid der stakers weei aan 'het werk gegaan op do belofte dat er geen rancune-maatregelen genomen zul'len worden. In andere spoorwegcentra wordt de arbeid ook op groote schaal hervat. Tegen Zaterdagmiddag was een groote vergadering te Chicago belegd, waar. naar verluidt, de staking officieel zou worden opgeheven. De staking der bootwerkers loopt op zijn eind. De geschillen met de United Fruit Cy. en andere belangrijke lijnen zün bijgelegd. Frankrijk en Polen. Op voorstel van senator Noulens, heeft de minister van onderwijs besloten, een krediet van 1-500.000 frank beschikbaar te stellen A ten einde de intellectueele betrekkingen tusschen Polen en Frankrük te bevorderen. Er zullen van dat geld ook beurzen voor Peolsche kinderen, die te Nancy willen stu deer en, ingesteld worden. Engeland's financieelo kracüt. Verkoop van oorlogsvoorraden zal diit jaar een belangrüke vermindering van de staats schuld in Engeland tengevolge hebben. De netto-opbrengst van den verkoop bedraagt namolü'k rond 190 millioen pond sterling. De Times zegt. üat de regeering veel ge wicht hedht aan de etaatsbegrooting, die Austen Chamberlain heden, Maandag, in het Lagerhuis zal indienen. Zii is van oor deel. dat de financieele kracht van. Enge land diepen indruk zal maken op de geheele wereld. Deze begrooting zal zich kenmerken door een groot plan tot delging van een aanzienlijk deel der staatsschuld binnen af- zienbaren t-iid. In. de staats-porceleinfabrick te Meisman zijn, naar men a.an do „N. R. Ct." uit Leip zig meldt. in opdracht van het rijks- ministerie van financiën, geslaagde procveii genomen met het vervaardigen van geld stukken nit porcelein. Er zijn vijf- en twee markstukken gemaakt, die zoo 'het heet, „licht hygiënisch en glansloos zijn.., Terwijl bij do laatste veiling in Leipzig voor runderhuiden nog 32 tot 38 mark per pond werd betaald, brachten ze op de te Cassel dezer dagen gehouden veiling, waar ruim 1(10,000 huiden aanwezig waren, slechts 12 tot 14 mark per pond op en mee verwtebt nog een aanmerkelijke daling der prü'zen en dientengevolge ook van liet lc- der. De Fokkerfabrieken te Swerin (van de Sweriner Industrie Werke) worden ge sloten en alle arbeiders worden ontslagen, wat voor de industrie dier stad een zware slag is. Vermoedelijk evenwel zullen de fa brieken zoodra de termijn dat aan de Duit sche vliegtuigenfabrieken het- vervaardigen van vliegtugen verboden is, zal zijn afge- loopen, heropend worden. Men had geprobeerd de arbeiders aan bet werk te houden met de fabrikatie van boo ten, weegschalen, kachels, enz., u: -.r dit is niet gelukt. s De voormalige Oostenrpksche minister van bnitenltndscihe zaken Czernin ligt te Weenen zwaar ziek aan de griep. Zijn toe stand wordt als ernstig beschouwd. De Italiaansche, Engekche en Eransche mariue-chefs zullen aan de conferentie deelnemen- De president der Tsjecho-Slowaksche republiek heeft het ontslag van bet kabine.t- Tusar aanvaard, doch het verzocht aan te blijven tot het nieuwe ministerie is benoemd Te Harburg bii Hamburg is Zaterdag ochtend een entrepot met groote voorraden voedingsmiddelen en veevoeder ter waarde ven 25 millioen mark verbrand. Oorzaak onbekend. TEKORT AAN GESCHOOLDE WERK LIEDEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft eens nagegaan of het tekort aan ge schoolde arbeiders, waarover in een aantal bedrijven wordt geklaagd, ook zou zijn toe te schrijven aan het feit, dat zooveel ar beiders uit bet particulier bedrijf overgaan naar gemeentedienst. Het heeft zijn licht opgestoken bij de 15 grootste gemeenten des lands en al is dit onderzoek niet volledig ge weest toch heeft het doen zien. dat in 1919' vele prsonen, en daaronder niet weinige vak lieden, zijn overgegaan in gemeentedienst en dat verscheidene van deze vaklieden zijn aan- vele personen, en daaronder niet weinige vak kennis niet noodig hebben. Zoo zijn alleen leeds bii de politie, blijkens de uit 12 ge meenten ontvangen opgaven, aangenomen 1092 personen, onder wie. behalve 35 tuin- J-oi.) Meest altijd was Oscar er bij te genwonrdig en het gebeurde, als wij hem bezochten, ook wel bij' hem aan huis ■naar hij een klein jachtroer had, waarmede Lij op gevogelte schoot. „Dikwerf was hii er bij tegenwoordig '.wanneer Ludwich, van dag tot dag ge- /taehjker, zipi oude neiging tot de mili taire manoeuvres weer bij zich boven feilde konieiij en mij, hoewel vriende^ hik. toch met belachelijken, ja, kinder- (achtigen aandrang verzocht voor hem Ie exerceeren. Dit geschiedde meestal iwanneer hu uit zijn middagslaapje ont maakte en aan de theetafel1 verscheen i'Daar jk bii ondervinding wist, dat ik P'W ziekelijken 'echtvriend een groot (genoegen deed, wanneer'ik zijn wensch <op dit punt inwilligde, haalde ik meestal ®Poedig het geweer, zonder hem ook Hiaar in de geringste mate te doen hoe schrikkelijk idat kinderspel mii begon te vervelen. Het gewoon com mando luidde dan: „Op schouder 't ge weer! Zet af geweer!" enz. tot liet oogenblik kwam, dat ik, na de lading, op hem moest aanleggen, wat ik altijd met gerustheid kon doen, daar het wa pen nooit geladen was; en als hij dan commandeerde: „Vuur!" liet ik den vuur steen ketsen, waarmede de exercitie was afgeloopen. „Op zekeren middag had Oscar onze krijgskundige oefeningen met de meeste aandacht bijgewoond en ofschoon ik mijn blikken op .mijn commandant ge vestigd hield, zag ik zijdelings, dat hii mii opmerkzaam gadesloeg. Toen het oogenblik kwam dat ik vuur gaf, speel de er om zijne lippen een onheilspellen de, valsche glimlach, welke mij altijd naderhand in mijn zwaarmoedige droo- meriien is bijgebleven. .Wat er in dit oogenblik in zijne ziel omging, was een vreeselijk voornemen, waarvan ik toen met het minst vermoeden had, maar wat mii kort daarna uit zijne handelingen verklaarbaar werd. „Hii was dien middag, evenzeer als altijd, de oude, voorkomende vriend v°or mij, en al wist ik, dat hij het met godsdienst en zeden zq,q flauw «iet nam, ik dichtte hem het bezit van eenige natuurlijke deugden toe, welke, zooals ik meende, het gemis van godsdienstige gevoelens, steunende op de kracht der openbaring, ruimschoots konden vergoe den. Helaas! dat ik eerst op mijn ouden dag moet inzien hoe verkeerd mijne beschouwingen en opvattingen waren! Ach, hoeveel tijd van mijn leven ging er nutteloos verloren! „Indien iemand zich onbesproken in de wereld weet te gedragen, dacht ik, was het genoeg; het overige is een zaak tusschen hem en het Opperwezen; en zoo stond ik als liberale, of laat ik liever zeggen, als flauwe protestante tegenover den echt Voltairiaanschen vrii denker. „Werkelijk was hii in de samenleving een aangenaam mensch, en de fiere, mannelijke kracht, welke in hem geheel verpersoonlijkt was en die der vrouw onwillekeurig achting en eerbied af dwingt, stelde mijn zieken en zwakken echtgenoot in de schaduw, terwijl het onophoudelijk geklaag en gejammer van den zieke 't mii deed betreuren, dat mijn jeugdig leven "onder eenig .genoe gen daar henenvlood. „Eens pp een middag, het was den 29en Februari, mijn verjaardag, wii hadden een schrikkeljaar, 's morgens was er veel bezoek geweest, en mijn echtgenoot had zich na het eten zeer vermoeid te ruste gelegd bereikte zijn taal het toppunt van onbeschaamd heid. Onthutst dc'nsde ik achteruit; doch nadat er eenige seconden verloo- lien waren, voelde ik mii .genoegzaam hersteld om hem te kunnen antwoorden. „Met de verontwaardiging van eene diep gekrenkte vrouw, wees ik hem met verachting af, en bracht' hem het mis dadige van zijn gedrag onder het oog. Wii scheidden met geene vriendschappe lijke woorden. „Een half uur later verscheen mijn echtgenoot aan de theetafel; hij was dien ganschen dag nogal opgeruimd, daar hij, ofschoon hij zich des morgens een weinig had vermoeid, echter in die oogenblikken weinig of.niets van zijn kwaal te lijden had. Hii zag,mii bijwijlen vriendelijk aan, doch bemerkte weldra dat ik zijne opgeruimdheid niet deelde, „Gil zijt vandaag niet zoo vroolijk als anders" „zeide hij, mii met opmerk zaamheid aanstarende; „en dat op uw verjaardag! Wat scheelt er aan?" „Ik 'voelde dat ik bloosde eu zijn blik niet kon verdragen, waarom ik mijne oogen nedersloeg. „Ludwich", zeide ik, „meermalen heb ik u gezegd dat het beter ware, zoo uw vriend Oscar ons niet zoo druk bezocht; ik gevoel mü heden ..erplicht u daar weder aandachtig op te maken hu was daar aanstonds hier, toen gh sliept." „Is hii alweer vertrokken?" vroeg hin spijtig. „Waar gingjiii heen?" „Hii had nog een paar boodschappen te doen", luidde zijn voorwendsel, „en begaf zich dan naar huis; hii zal van daag wel niet weeromkomen." „Ik kan maar niet begrijpen wat ge tegen dien besten kerel hebt", hernam; Ludwich, zijn woorden telkens door eefl lastig gekuch moetende afbreken; „wat heeft hii u in den weg gelegd?" „Ik zag er erg tegen op hem het gebeurde te vertellen en bracht piet moeite de woorden uit: i „Hii heeft uwe eclitgenoote diep, be leedigd en daar zijt ge toch zeker mee gediend.'- s (Wordt vervolgd^,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1