tweede Blad Woensdag 21 April 1920. Naar Bromo en Smeroe. ^^Provinciaal Nieuws I (Vervolg.) '.,!Koad! zeg." f „Koud?? Je lijkt wel gek. Toe, kern er jxaar gauw uit. 'k Heb m'n sokken al aan." „01 die liad ik gisterenavond al aan." „Hm?!! nou kom er (lan toch maar uit, wont 't is al 2 uur en als we vandaag naai den Bromo willen moeten wc zeker vroeg op stap." „Als je me een bakkie lliee geeft?" „Lig nou niet te zeuren, do thae is ook koud en het vuur is uit. Toe laten we nou voortmaken." „Brrr, olies is koud. 'k Ben vannacht al een paar maal wakker geworden van de kou. Je kunt wel merken, dat we het Hollandsclie klimaat niet meer gewend zijn." Zoo mo perend is m'n coilega eindelijk onder de dekens vandaan gekropen, 't Is dan ook wer kelijk zeer friach en't is pas 2 uur s nachls. We zouden den Bromo met een bezoek ver eeren. De Bromo is een der drie bergtoppen uit de kratervlakte van het Tengel-gebergte en nu we toch in de buurt waren, konden wij daar meteen ook wel eens een kijkje nemen, t Ging in één moeite door. 't Warm worden ging lastiger. Zelfs een bijna kokend bakje thee, inderliaast gewarmd op het wachtvuur voor het huis van den Pet- Jingi, kon niet verhinderen, dat we al rillend ons aankleedden en klaarmaakten voor «en techt naar den Broom De Pettingi is ook wakker geworden en komt ons goeden morgen wenschen, terwijl hij ons mededeelt, dat een gids reeds voor ons klaar staat, 'n Helder maanlicht, 'n frisselie temperatuur en veel slargefonkelwat wil je nog meer voor zulk een tocht en 't doet ■6 zoo heerlijk aan Holland denken Allo! laar gaat ie naar den Bromo. De gids loopt alsof alle boozea berggeesten lom op de hielen zitten. Wij hebben moeite 'em bij le houden. De weg gaai nu eens jrcli og, dan weer bij na steil omlaag of vormt somwïj'en een wenteltrap om een hooger ge aegen gedeelte spoediger te bereiken. Na een flink" wandeling zijn we op den Ider-Ider, een d e! van het Tengergebergte en moeten wij afdalen om in de kratervlakle van dit ge bergte te komen. Dit afdalen gaat Teer moei- ijk. Langs bijna loodrechte rotswanden, waar- )p de hoornen een spookachtige schaduw af werpen, gaat het voetje voor voetje. Spoei- d-g zijn we op een deel der kratervlakte, dat tmet aileng-alleng (hoog gras) begroeid is. (2P10 MJ 1), rechts de steile wanden van Links van ons is de Goenoeng Widadaren het Ider-Ider (2473 M.), waarlangs zich hier ,.n daar als 'n lang wit lint de wolken koes terden, in de luuwte. Na ruim anderhalf uur kwamen we aan het begin der zandzee en geraakten tevens in de wolken, niet in figuurlijken zjin, waait 't was lang geen pietje, daar we nog geen vijf meter voor ons uit konden zien. Onze ^fidS' bleef onvermoeid doorloopen, negeerde sen reeks van voetstappen, die, zoo meen ten wij, den juisten weg wel zouden aan geven en skpte e n kalm voorwaarts alsof l.ij in z'n dorpje was. We dwaalden reeds een Sr door de zandzee zonder dat we iets kon en zien, zonder dat we wisten waar we ons bevonden. We be0 .nnen eein weinig le twijfelen aan onzen gids, die nog maar steeds zwijgend voortstapte, alsof hem de gei-cele omgeving niets aanging Volgens ons klokje (moest hei reeds dag zijn. Plotseling blijft onze gids weifelend staan. Zou hij zich dan tncli vergist hebben? Neen!.,. Ji wijst links van ons naar omhoog Tot onze verbazing zien we een bergtop boven de wolken, waar in wij nog steeds dwaalden, uitsteken, 't Is de Goenoeng Batok en wij zijn ter hoogte van den Bromo. We stappen in westelijke richr ttng en verlaien de zandzee, waardoor wij op die uilloopers van den Bromo sluiten. Lang zaam gaat het omhoog. T)lolseling verdrijft een zacht windje de wolkenmassa om ons heen. Ha! de zou! Daar komt de zon met gouden stralen en 't klinkt tot in het diepst der dalei!, Goê morgen! Duidelijk zien wij nu rechts den stellen top van den Goenoeng Batok (2434 M.) en links een woest tooneel van bergzadels en klovani Jnet ver daarachter den kalen wand van deai Bromo. Ontzaglijk kaal en dor is hier de omtrek, terwijl de Widadaren, waarvan de Bromo een deel uitmaakt, geheel begroeid is. 'En zelfs de Goenoeng Balok, wiens voet grenst aan die van den Bromo. is geheel be groeid Maar de Bromo is een nog steeds werkende vulkaan. Langs uitloopen en begruggen, waarvan ge ]ni)eent dat ze door hun diepo scheuren elk oogenblik onder U kunnen ineenstorten, gaat het zeer moeilijk Met groole omwegen gaat het geleidelijk naar boven en naderen wij eindelijk den steilen kratertop van den Bromo. Zonder hulpmiddelen is deze niet te be klimmen Lr is dan ook een trapje aange bracht van 250 treden. Aan den voet daar van staat een steentje, door aardschuivingen bijna geheel bedolven Als we het zand er voor weggraven lezen ,we op 'n marruerciï plaat; Bromo Trap gebouwd in Maart 1910 en Voor het eerst bestegen door Z. H. Johann Albrecht Hertog von Mecklenburg. ïvu, na 9 jaren, zullen wij het Z H. maar Sadoen. Ik weet niet of Z. H. in eens de trap beklom, t staat ook niet op het steentje, inhar wy moesten tweemaal rusten voor wij boven waren, terwijl onze ademhaling nog fcemoeliykt werd door zwaveldampen, waar- fcoede de geheele atmosfeer als doortrokken Nmb. »Mw«l(Jks aan t eind der trap zijnde, zagen .JW da krater aan onze voeten. Beneden kookte woelde de gloeiende aard massa en stegen «vaveldampen uit den krater omhoog BnheUapdlcnd kl'inkt dal ruischen ons in de •ifcoreBalsof de Brcmogcest ons schrik aahjngen Vijf mhuiten toerden wij aan kraterrandvijf minuten staarden «ij ptinz.. ie .ui, -1 ckkcnde diepte, 't Vvas of we cm uur naar dat machtig ruischen ge luisterd hadden, indrukwekkend grootsch, ter wijl de gansche omtrek cr naar scheen te luisteren in angstige spanröig voor earn erupi- üe van de Vulkaan. De wolken beneden ons dreven statig langs de ka.le wanden, als om de Bromo te liefkozen en te sussen in zijn eeuwige werking, altijd dreigend, altijd mach tig Ik kan mij voorstellen, dat de bewoners van de bergen ontzag' hebben voor dezen berg en in huu geestesleven hem aanbidden on hem lep eere offeren, om hem le bewegen kalm te blijven en niet boos te zijn op zij'na kin deren, de mensehen. En voor m'n geestesoog zweven beelden uit lang vervlogen tijden en zie ik groote drommen menscben moeizaam den Bromo naderend. En ziet... ze dragen offers.offers voor den grooten Bromogeest. Eli aan den kraterrand gekomen gilt en schreeuw! men in vreugde-razernij en werpt men zijn offers: vee, pluimvee, voedsel, ja zeUs ook menscben, in den Vulkaan. Een ontzettend gegil en geschreeuw dondep ren door de luchtDan wordt het stil en 1-ui.scht het daar heneden in eeuwig ruischen. En terwijl de menigte joelend en vreugdevol den Bromo verlaat, kookt en woelt de massa in haar eeuwige werking,machtig drei gend en ruischt het onheilspellend in haar eeuwig ruischen. ,,'k Geloof, dat je een klein vulkaantje van binnen hebt. Je doet niets dan drinken. Op die manier zijn we spoedig door onze voor raad heen," verweet ik mijn collega, die om de tien minuten z'n veldflesch aansprak. „Jo hebt goed praten," gaf bij ten ant woord, „maar zooveel loopeu en dan in die warmte maakt een mensch dorstig Ik ben pas aan m'n tweede veldflesch bezig. Zijn ,wc nog niet bij Ngadas?" wendde hij zich tol den gids. „Amper toewaon" 1) klonk het terug en waarlijk ginds zien wij Ngadas Nadat wij van den Bromo vertrokken zijn is het weer tje er niet mooier op geworden. Nu hangen zwartgrauwe regenwolken laag over do ber gen. Nog juist kunnen wij Ngadas en het huis van den Pettingi „droog" bereiken. Maai" ter wijl we bezig waren ons middagmaal, be slaande uit rijst met gebraden gehakt uiit 't blik» in gereedheid te brengen, sloeg de regen in kletterende vlagen over Ngadas. Onze stemming daalde lot onder nulNu is een goede tociil voor morgen, naar den Sme roe verkeken, want de bergpaden voor zoo ver deze cr zijn en hel nog begaanbare ge deelte in do bergen zal nu door den regen wel in kleine riviertjes herschapen zijn. Ver drietig kijken we door de spleten in den muur naar buiten en schudden droefgeestig het hoofd. De Pettingi tracht ons nog wat op te vruolijken door te vertellen, dat hij reeds voor koelie's gezorgd heeft en dat deze morgenochtend om vijf uur al gereed zullen staan. Maar niets kan ons opvroolijken, zelfs het knetterend houtvuur en de familiekring dier Pcttingi's niet. We schjolon onder de wol en ronken luid alsof we den rsgon Wil len overbluffen. En 't is pas zeven uur We hebben onrustig geslapen. De koude, welke ongehinderd overal toegang heeft, be nam ons de nachtrust cn met het eerste "hanengekraai zijn we dan ook al-uit de... planken De lezer heeft zich waarschijnlijk een voorstelling gemaakt van 'n heerlijk ves- ren bed, waar js bijna geheel in wegzakt? Mis: onze legerstede is een balé-balé, een. hou'sn rust- en ligbank, -die ondanks het mooie van bewerking cn een, eveneens hou ten hemel, nog hard van ligging is Maar we konden het slechter treilen... en tiet voor uitzicht nu twee nachten „onder den bloolein hemel" le moeten doorbrengen, deed ons hal houterige van onze legerstede vergeten. Ons eerste werk is weer de overgebleven hoe veelheid rijst van den vorigen avond met gehakt op te bakkenje went aan alles. De veldtlesschen worden gevuldweer drin ken we een bakje warm©erg warme thee met veel gecondenseerde melk. Onze barrang, ons heele „hebben en houen", moet nu mee 'en wordt ingepakt. Daarna wachten weDe Pelting! is toch ook wakker geworden. Maar van koelie's geen spoor. En steeds wachten we, heen en weer loopende door de groote kamer "an bet burgemeestershuis. We zien door de muren naar buitende dag vangt aan in 't Oosten. Plotseling een vervaarlijk geschreeuw en heen en weer gedraaf. In de verte, aan 't eind der liampoeng, hooren we 't geschreeuw be antwoorden. Voor het huis van den Pettingi staal iemand bij het wachtvuur, nog steeds schreeuwend alsof hij bevelen geeft. Wij ver genoegen ons niet meer met door den muur to kijken, doch doen de deur open om de omgeving beter te kunnen overzien. Uit 'n epkele woning komt een hoofd verbaasd naar buiten gluren. Over den weg zien we een man hard loopend een woning binnen gaan. Maar voor onsT is om te schaterlachen zien wij onzen gastheer, de Burgemeester' van Ngadas, rillend van de koude, een deken om z'n lendenen en een zweep in z'n naind, dreigend omhoqg. Terwijl ginds een zijner in gezetenen haastig komt aanrennen begint o|n- zen hospes den man met verwijten en scheld woorden le overladen, daarbij steeds der* zweep dreigend gereed houdend. Vlug treedt de man binnen. Het is onze koelie. Haastig, zonder een enkel woord ter verontschuldiging over z'n lang uitblijven, grijpt liij onze barrang, bevestigd deze op z'n piekolan en Is gereed ons te volgen. De 'burgemeester begint zich nu tegenover* ons te verontschuldigen. Gisteravond had ie het ai tegen dien kerel gezegd, dat ia om vijf uur hfer moest zijn, en nutida noeka brandgkali 3),.. maarrr!... dreigend gaat z'n zweep. Wij lachende burgemeester weel niet beter te doen dan ook maar le lachen, allioewel z'n prestige er onder leidt, want ook de koelie begint te lachen en voorwaarts naar den Smeroe. De gids, welke ons gisteren naar den Bro- moo vergezelde, voegt zich bij ons en neemt ook 'n deel van de barrang voor z'n rekening. Na de noodge slanxatis van den Pettingi om z'n ingezetenen gaan we op wegj. Buiteln de kampoeng houden we halt. De g'ids neemt afscheid van z'n dorpje, brandt eenige vecl- riekende sloffen, valt ter aarde en prevelt 'eenige onverslaanbare woorden. Nu kunnen \v« gai ust op stap gaau. Onze weg gaat eci heel 'e'tndj (Wordt vervolgd.) 1) Wij bevonden ons in de kratervlakte op ongeveer 2000 kt. 2) Amper toewan: bijna mijnheer. 3) Tida soeka brangkali: geen idee mis schien. ASSENDELFT. ASSENDELFT. Raadsverslag;. Deze week vergaderde onze Raad. Te genwoordig" aile leden. Voorzitter de Edelachtb. heer Burgemeester J. de Boer. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. 1. Ingekomen van den minister van arbeid de stukken betref fende het voorschot van het rijk ten behoeve van den bouw der 24 wonin gen. De heer Sikkes merkt op, dat hii gaarne het oude bouwplan, ingediend door het vorige bestuur, zou gehand haafd zien, omdat, naar hii verneemt, de woningen in dat plan meer geriefe lijk zijn ingericht dan in het nieuwe bouwplan. De Voorzitter antwoordt, dat met het oog op de hooge kosten en om de huur niet te hoog te maken er bezuinigd moest worden, daarom stelt hii voor het nieuwe plan te aan vaarden en het voorschot daarvoor te verleenen, dan kan eindelijk eens aan den bouw begonnen worden. Aldus wordt besloten. 2. Een schrijven van de Centrale Am bachtsschool te Zaandam, waarin ge meld wordt, dat de bijdrage in de kos ten voor die school dit jaar voor As sendelft gesteld is op f 1211.05. 3. Komt opnieuw in stemming de motie Vreeburg in zake „één rijksbelas ting" waarover in de vorige vergade ring de stemmen staakten. Nu werd zii met 6 tegen 5 stemmen verworpen. 4. Van de gemeente Hilversum een schrijven, inhoudende hef verzoek om f20 subsidie ter tegemoetkoming in de kosten voor het bouwen eener politie school en het inrichten van ieergangen voor de poiitie. De heer Vreeburg (Comm.) acht het instituut politieschool niet in het belang van den arbeider, maar we! in het belang van den kapi talist. Hii js vierkant tegen een subsidie. De heeren Doffer (R.-K.) en Sikkes (S.D.A.P.), zullen voor het verleenen van subsidie stemmen, omdat alle stan den der maatschappij er per saldo voor deel van zullen hebben, wanneer goed geschoolde politieagenten optreden als bewaarders van orde en gezag. De heer Aafjes (Lib.) is tegen sub-, sidie, omdat hii meent, dat het Rijk dergelijke scholen op moet richten en in stand houden. Het voorstel om f20 subsidie te ge ven wordt met 9 tegen 2 st. aange nomen. 5. Komt ter tafel een verzoek van Mej. Kok, verloskundige, om haar sala ris 'te brengen van flOOQ op f1500. B. en W. adviseeren afwijzend te beschik ken. De heer Sikkes zou gaarne zien, dat de verloskundige gemeenttambtenares werd en dat voortaan de verlossingen vrijgesteld zouden worden. De heer Vreeburg ondersteunt, dat voorstel. De heer Aafjes is het met de heeren,,.nigt/ qfehspomdat hipvfeé^t, dat met h'et geven van een vast'salaris de lust tot werken soms wordt beno men. Beter vindt hij het, dat Mej. Kok haar particuliere praktijk blijft uitoefe nen. De heer Doffer wil Verhooging geven, doch wil van gemeenteambtena res niets weten. Dan zou men ook aldus moeten gaan handelen met de dokters alhier. De heer Boon wil onderzoeken wat het inkomen alhier van adressante is en nadat de heer Veenboer in verband met de opmerking van den heer Boon voorgesteld heeft om een samenspre- king van B. en W. met juffr. Kok te houden, werd deze zaak aangehouden. 6. Van J. Boon Gz. komt een schrij ven. waarin verzocht wordt om verla ging van den hoofdelijken omslag. De toelichting daarbii is zoodanig, dat besloten wordt verlaging toe te staan. 7. Komt in behandeling het schrijven van Ged. Staten over den aftrek bii den Hoofd. Omslag, welke door den Raad lager was gesteld dan Ged. St. willen. De Raad wilde f700 onbelastbaar en f50 voor ieder kind. Ged- St. willen f800 en f25. De heer Sikkes wijst op Art. 243 3 alinea 2e lid der gemeente wet, welke een lagere progressie aan geeft. De heer Vreeburg sputtert er tegen dat Ged. St. in deze zaak zooveel te zeggen hebben en ten laatste stellen B. en W. voor de cijfers te stellen op f800 en f25 voor ieder kind beneden 21 jaar. De heer Sikkes wil tevens den aftrek voor ongehuwden boven de 21 jaar niet op .f600 maar op f800 brengen. De heer Vreeburg (comm.) onder steunt dit voorstel hetwelk met 6 tegen 5 st. wordt aangenomen. 8. Rondvraag. De heer Valkoog stelt voor omdat er hier in de gemeente met motoren en automobielen veel te snel gereden wordt ten maximum-snelheid vast tc stellen. De heeren Veenboer en Boon onder steunen dat voorstel, zoodat beslc-ten wordt deze snelheid (e bepalen op 29 K. M. per uur. De Heer Stain vraagt of het niet in strijd Ls met de Zondagswet, dat hier in de volkstuintjes des Zondags wordt gewerkt. De heer Boon vindt Het absoluut niet noouig, met het oog op den korten ar beidsduur, dat er ook nog Zondags ge werkt wordt. Bovendien vindt hij het voor ons Roomschen stoetend. De Voorzitter zegt dat er wel een Zondgswc-t bestaaat. dodti hij zou ieder maar liefst vrij laten. De lieer Doffer wenscht meer urinoirs in onze gemeente. Deze wensclï vindt in stemming en "B. en W. zullen deze zaak >-;..egen, en zoo nooiiig uu.Ovren. Van een huui commissie behoeft Ijier geen spra ke te zijn, omdat volgens h'et antwoord van den Voorzitter op een desbetreffende vraag van den heer Doffer, zich' slechts 4 personen hébben aangemeld met klach ten over huuropdrijving enz. De heer Sikkes deelt inede, dat hij van het .N V. V. en van het N. A. S. een schrij ven heelt ontvangen, waarin wordt bekend gemaakt, dat door de Textielfabriek „Bato" te Enschede tegen lage prijzen linnen en katoen, beschikbaar wordt gesteld. In ver hand daarmee wenscht de heer Sikkes dat van gemeentewege die goedkoope stoffen zullen worden betrokken om ze alhier te gen den kostenden prijs te distribueeren. B. en VV. vinden hét een mooi plan, maar willen er niet invliegen. Eerst grondig onderzoeken of het goéde stoffen zijn, die aangeboden worden. Aldus wordt besloten. De heer Sikkes vraagt of het aantal werk- loozen in üeze gemeente vermindert of grooter wordt en indien het laatste het ge val is, of er voldoende maatregelen wor den genomen. De Voorzitter is van. oordeel, dat met de te nemen maatregelen de werkeloosheid vermeerdert. Talrijke voorbeelden zijn er hier om die opvatting te verdedigen. De heer Vreeburg wil gashet aanleggen geeft werk De Voorzitter wijst er op, dat Krommenie te hooge eischen stelt, n.l. 2 cent per A43 meer betalen, dan in Krommenie en de kosten van aanlegging voor onze rekening De heer Vreeburg, verzoekt aan B. en W. pm jpog eens met Krommenie te on derhandelen, hij weet zeker dat Zaandam aan V/estzaari gas levert voor den kos tenden prijs en oen aanleg voor zij'n eigen rekening neemt. B. en W. zullen aan dit verzoek voldoen. Tot slot een reuzenplan in den dop van den heèr Sikkes. Deze stelt voor om de wegsloot te dempen met grond, die aanstonds vrijkomt bij de verbreeding van het Noordzeekanaal. 'Het zal veel kosten Joch hij vermoedt, dat particulieren, die nu 309 a 44X) bruggertjes en pi.m. 12COO M. schoeiing hebben te onderhouden', er aardig wat voor over zuEen hebben. Het geeft veel werk, zal voor het verkeer een verbetering brengen, enz. enz. B. en W. vinden het plan sublieme, maardo-en. geen beloften, in dezen. Op een vraag van den heer Vreeburg tot B. en W. komt een antwoord, waarc^t blijkt, dat de brug in de koste heit (N.-eind-e) wel spoedig zal verdwijnen en dat hét trot toir in de Lange heit eens goed zal worden nagezien en hersteld, waar het noodig is. Hierna sluiting. ILPENDAM. ILPENDAM. Raadsvergadering. Op Zaterdag 17 April kwam de Raad dezer gemeente 'n openbare vergadering bijeen des morgens ten 10 uur. Aanwezig waren alle leden. Voorzitter de heer W. Stolp, burgemeester Na opening werden de notulen der vorige vergadering vooi gelezen en onveranderd goedgekeurd. .1 Ingekomen stukken. Schrijven van gedeputeerde Staten, in houdende goedkeuring van de gemeentsre kening over 1918, Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvangersaido i Q39.225, boe ken cn bescheiden in orde. 2. Tegemoetkoming in Wbninglhiur v. tl. Rijksveldwachter. Te llpendam zal zich vestigen de briga dier der Rijks-veldwadht J[. Liefhebber. De door nem te betrekken woning moet aan huur opbrengen f 5 per week. Dit ii voor den betrokkene bezwaarlijk en daarom stellen B. en W. voor, tege moetkoming daarin van f80 per jaar. Wanneer net vestigen van den Rijksveld wachter tc veel bezwaren oplevert, zaf daar geen gevolg aan kunnen worden ge geven, de gemeente heeft er dus als zoo danig belang bij. De heeren Beets en Nooij verklaren zich er tegen cn meenden Bat ook al gaat daar 10 pCt. af voor pensioensbijdrage, een salaris van 12000 als voldoende kan wor den beschouwd. "In stemming gebracht wordt het voor stel B. cn W. aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de beide Wethou ders en de heeren Leguit en Wals. 3. Verzekering pontwachter tegen ziekte Hierover werd breed gediscussieerd. E>. en W mee.ruien, dat de pontwachtersbetrek king in dit opzicht het meest riskant was en er voor een plaatsvervanger moest wor den gezorgd. De heer Lakeman wil alle werklieden en ambtenaren beneden een salaris van f 1500 verzekeren. Ten slotte wordt besloten om ingevolge een voorstel van den heer Leguit een on derzoek m te stellen van wat in de laatste 10 jaren de gevolgen waren voor de ge meente van de ziekte van haar personeel. 4. Request Kerkeraad van de Ned Herv. gemeente te Purmeriand tot afschaffing kermis aldaar en den lip. Voorstel B. en W. tot afschaffing van alle kermissen. De Kerkeraad deed in zijn verzoek uit komen de zedelijke gevaren van de kermis waar vaak veel gebruik en misbruik van sterken drank wordt gemaakt, zoodat hij concludeerde dat de kermis het volk zede lijk omlaag haalde. Ook de Zondagsontheiliging; wordt er door in gevaar gebracht, waarom hij ver zocht de kermissen op genoemde plaatsen af te schaffen of zoo noodig alleen te Purmeriand. Op dit request was een voorstel ingeko men, een schrijven van 40 zakenmenscheii uit de gemeente, die er op wezen, dat op de kermis in de laatste jaren geen wanorde lijkheden waren voorgevallen en dat de afsdhaiüingi van de kermis gro-ofe schade aan de neringdoenden zou berokkenen, zoo zeer dat, aldus het adres der neringdoen den, de kasteleins hun zaken wel zouden kunnen sluiten. De Voorzitter deelde mede dat hoewel B. -en W. voor afschaffing van de kermis waren, hij persoonlijk zich er niet mee ccieeuigen kan. De heer Wals' zeide dat de kennissen is het algemeen hem weinig sympathiek wai ren en hij zijn stem wel aan afschaffing zou kunnen geven, mits daar iets beters voor in de plaats zou worden gesteld, want spr. is er niet tegen claf eenige dagen feest worcn gevierd. Verder meent spr. dat af sch'affing geen doel heeft zoolang de om liggende plaatsen niet meegaan. Alvorens een besluit te nemen, zou spr, over de zaak een referendum willen houden De heer Leguit zou bij een referendum 3. vragen willen gesteld zien, en wel: 1 Vóór kermis; II. Vóór kermis, doch zonder al cohol; III. Tegen kermis Dé heer Nooij meent, dat de meerder heid voor de kermis is, op een vroeger ge circuleerde lijst, sprak de meerderheid zich uit voor behoud. Weth. de Boer heeft geen tegenzin in kermis vieren, mits dit redelijk gaat. Evenwel ziet spreker het vaak aiiders en kwade gevolgen brengt de wijze van Kermis vieren thans met zich mede als de drank is in den man is de wijs heid in de kan zegt spr., waarom hii danook voor afschaffing is. Het feest wil spreker'de burgerü niet ontnemen, en zon a's gemeentebestuur willen medewerken aan volksfeesten zonder politieke kleur, zoo noodig sub- sidiëeren. Weth. Koster voelt zich teleurgesteld door de vele agitatie, die tegen het voorstel wordt gemaakt. Spr. meent dat de kermis bii de groote massa heeft af gedaan., ongeregeldheden komen altijd voor verhit door den drank geraakt in een toestand, waarbij men zich zeif niet meester is. Dit ontheiligt den Zon dag en spreker meent daartegen te moe ten opkomen. Van een uitspraak der burgerii ver wacht spreker niets, door propaganda van belanghebbenden zal daar weinig van terecht komen, dan is een derge- lilke uitspraak niet juist. Ook spreker wil volksfeesten. Spreker meent als overheid te moeten waken tegen verspilling en Zondagsontheili ging", ook daar zullen wij, aldus spre ker, tegenover de opperste overheid, verantwoording van moeten afleggen. De heer Lakeman vindt dat een eg ander te diep ingrijpen wordt, beteeke- nen doet het euvel toch niet veel, slechts de naam zou veranderen, om daarvoor een dergelijk besluit te nemen acht spre ker geheel overbodig. Het voorstel-Leguit wordt niet on dersteund. Het voorstel B. en W. komt in stem ming en wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Wethouders Koster en de Boer en dg heer Beets. Tegen de heeren Lakeman, Leguit, Wals en Nooij. Het verzoek in stemming gebracht werd verworpen met 6 tegen 1 stem, voor stemde alleen Wethouder Koster, Alsnu wordt voorgesteld tijdens de ker mis den verkoop van alcoholhoudende dran ken te verbieden. Wat in stemming komt en wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen vcor stemden de beide wethouders en de heeren Beets, Leguit en Wals; tegen de heeren Lakeman en Nooij. De heer Weth. de Boer verzoekt na aan- aanneming van het voorstel nog aan den Voorzitter om er vooral streng de hand aan te houden dat niet tijdens de godsdienst oefeningen tot kermisvïeren kan worden overgegaan. (Wordt vervolgd). TEXEL. TEXEL. Bescherming va'n vogels. De jaarlijksehe algemeens ledenverga,- dering der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels za.l genouden, worden te Den Burg op Texol op 11 Juni a.s. Aan de vergadering zal een tweedaag- sche excursie (12 en 13 Juni) worden verbonden, naar verschillende vogel broed plaatsen op ons eiland. T. E. S. O. In de dienstregeling van Texels Eigen Stoomboot-onderneming kotnt qp 25 April a.s. voor de Zondagen een wijziging. De middagboot zal dan van Texel vertrekken o-m 5 uur, en G.35 van Den Helder. Do vertrekuren waren reap. 2.45 en 415. Herben oemd. Inde parochiekerk te Den Burg werd Zondag j.l. medege deeld, dat herbenoemd zijn als Iiorkmees ters de heeren Corn. Voeger en C. Witte, voor de bijkerk te Den Hoorn werd benoemd de heer D. Voeger in den plaats van den heer E J. Witte (overleden). Tot armmeester te Den Burg is be noemd de heer W. v. Meerwaarden, voor Den Hoorn herbenoemd de heer Alb. Bakker en voor de bijberk te Oos terend de heer S. Keijeer. Dank werd gebracht aan den heer W. Smit, die wegens lioogen ouderdom had bedankt voor armmeester te Den Burg welke functie hij met grooten ijver ruim 27 jaar had vervuld. BROEK OP LANGENDIJK. BROEK OP LANGENDIJK Gemeenteraad, De raad dezer gemeente komt Donderdag ((morgen), des namiddags te twee uur, 'in openbare zitting bijeen SCHAGEN, SCHAGEN. Geslaagd. De heer F. Glas tra, alhier, is gestaagd voor eerste stuurman. Vee prijzen. Wie tegenwoordig naar vee- boelhuizen trekt om een koopje kan wel Ihuis blijven Daar de aanwezigen vrijwel allen, liefhebbers zijn, wordt het vee zoo opgedrc-; ven, dal men het goedkooper op de markt kan koopen. Op het boelhuis van den heer Zander in den polder Het Kocgras werd melk vee verkocht voor ruim1 f 800. Aan ge ndmen Door de firma Tuinman en Voorman alhier," is te Bussum aangeno men den verbouw van eene villa en den bouw1 van cenc dubbele villa, benevens een landhui*

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5