BINNENLAND uemengd Nieuws, TëlEgr ammbn. Binnenëandscb iieyws. Sport en Spel - De crisis in Duitschland. Rake dingen IHT OMZE OOST Kunst en Kennis KOüTE Handel en Nijverheid 0e staking in de havens N.V. „DE TIJDGEEST". Sovjet-gedelegeerden te Sau ïïeino? Volgens den bijwmderen correspondent der „D'aily News", bevindt zieli een gede legeerde der Russische Sovjet-regeering to San Reino en heeft deze reeds een lang durig onderhoud gehad met een de;r lei dende geallieerde staatslieden. De verkiezing van «len riikspresiilent. In do Nationale Vergadering werd de wet in zake de verkiezing van den rijks-president in tweede en derde lezingaangenoimon. Evenoons werd de Rijkskieswet aange nomen. De parlementaire on schendbaarheid Do commissie tot regeling der werkzaam heden van do Nationale Vergadering stelt toor, geen toestemming te geven tot go- ïoehtelij-ko vervolging van de onafhankelijke afgevaardigden dr. Geyer (Leipzig). Geyer (Saksen) vader en zoon en Biiass. Oneenigheid in de com missie van onderzoek. Het o-rgaan der onafnankelijke socialisten, do „Froihcit," doelde gisteren mede: De parlementaire commissie van onderzoek, die werd benoemd met hot doel, een onderzoek in te stellen naar de deelneming der offi cieren aan den Putsch van Kapp, is in haar zitting van gisteren uiteengespat. Aan deze zitting namen deel twee moerderheidssoc; a- iisten, twee loden, van hot eentnim, éên Duitsch-Nationaal. én democraat en éên onafihankelijlko. Vanwege het rijkssveermi- nisterie waren onderstaatssecretaris Stock en verschillend© officieren aanwezig. Op de agenda stond ten eerst© de behandeling van de zaak van majoor von Wangenheim. Iïe- slo-ten werd, hem voorloopig te schorsen. In de zaak van kolonel vo-n Ledebur werd even eens tot schorsing besloten. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een levendige discussie over de bevoegdheden, die de commissie eigenlijk bezit, en over de middelen, die Kaar ten dienste staan om baar besluiten te doen eerbiedigen. Bij deze discussies bleek, hoe onvoldoende de voorschriften waren be treffende de rechten en plichten van de commissie. De commissie verkeert in de onmogelijk heid, ernstig op naleving van haar beslui ten aan te dringen. Naar aanleiding van do mededeeiing, dat de schorsing van kolonel Von Ledobur door den rijkspresident reeds te voren was bevolen, werd de vraag te berde gebracht, wat daneigenlijk de geheel® com missie nog voor doel had. Bii de hierop vol gende discussies werden twee voorstellen gedaan: een van den afgevaardigde Schnei der (Centrum), die voorstelde de zittingen van de commissi© te verdagen, om in het parlement, met behulp van het senioren- xonveat, nogmaals d'e bevoegdheid van de commissie vast te stollen en do commissie (voiikelijk uitvoerende macht voor do na leving van haar hesluiten te verschaffen. Dit voorstel werd verworpen. Aangenomen werd het voorstel van den centrumsafge vaardigde Dietz. om het onderzoek in bot vervolg over te laten aan afdoelingschefs in het rijkswecrminleterie. De commissie zal dan zoo worden samengesteld, dat ze uit evenveel afdeelingschefs als parlementsleden bestaat- Ofschoon onderstaatssecretaris Stoc zich tegen dit voorstel verklaarde, werd het met vier stemmen meerderheid- aange nomen. Tegen stemden d© twee redhts-soeialistcn, terwijl de afgevaardigden Nnschke (demo- jraat) en Geyer (onafh.) blanco stemden. Daarmede zijn do werkzaamheden van on derzoek geëindigd' en is een geheel nieuwe lituatio geschapen. De „Fre-iheit" ziet hierin het herstel der almacht van het rijks- weerministorie en zegt. dat deze toestand in geen geval geduld mag worden. De regeeringscrisid in Saksen. Uit Dresden wortd gemeld: De berichten over ifeet aanstaande aftreden van minister president G-radnauer worden bevestigd, l'egelijik met den minister-president moet volgens de grondwet het geheele kabinet aftreden. Als vaststaand kan worden, aan genomen, dat het nieuwe kabinet weei een coalitiekabinet zal zijn. Da afgetreden mi nister-president zal tot aan de benoeming van zijn opvolger en de vorming van het nieuwo kabinet zijn ambtsbezigheden hlijiven torvullcn. Onjgewenscht bezoek. In liet bezette gebied kwamen. Don derdag verschillende treinen met meer dan COO Russen en Polen aan, die zon der pa sen of me: verval chte papieren in Frankrijk waren opgepikt en weer ver wijderd waren. Daar zij do'or het bezette igebird naar Frankrijk waren gekomen, werden de Fran eilo grenswachten. ver sterkt en i ovendien aan den JingoLschen commandant in Keulen medegedeeld, «lat in het door zijn troepen bezette gebied zicJi nog' vele duizenden va,n deze onge- w.enschte personen ophielden. Er zullen maatregelen getroffen worden o-m deze vit het bezette gebied te .verwijderen. GEMENGDE EU1TEFIL. BERiGilTEK'. Handel in zilvergeld. De g-endaianerie Gent was te weten ge komen, dat bewoners van liet dorp Wachle- beke, zilvergeld over de 'Hol'landsche grens smokkelden. Dezer dagen werd de wagen- van een bode tusschen Wadhtebeke en Gent door de_ gendarmen aangehouden en onderzocht. Zij veilden drie koffers die 28,000 fr. in zil vergeld, in stukken van 5. 2 en 1 fr. inhiel den. De koffers werden in beslas: genomen. De voerman verklaarde, dat hij handelde voor rekening van een bewoner van Overslag. Deze, die ondertussdhem per auto van Gentt naar Wachle'beke reed, 'bijtijds van liet voor gevallene verwittigd, en vluchtte de Hbt- landfedhe grens over. Het schijnt dat verscheidene personen in deze zaak betrokken zijn. Het woning-vraagstuk in Engeland. In Shorediitch (Londen) wordt thans een bijeenkomst gehouden van. veriet&eiiwoordi- gers van arbeiders-afgevaardigden uit Lon den en de provincie ter 'bespreking van den woningnood. De bijeenkomst is opgeroepen door de veertien arbeiders-burgemeesters der Londensche wijken. Men zal voorstellen in Londen en de groo te provinciale steden dat de overheid alle leegstaande huizen zal kunnen opvorderen en die toewijzen aan gezinnen, die geen vol doende onderdak hebben. Verder wil men de Londensche plaatselij ke belastingen tot eenheid brengen, om de Lasten meer rationeel te verdoelen. Terwijl in wijken als West-minster en Chelsea een be lasting van een stuiver in het pond opbrengt 25.000 p. st.; brengt een zelfde heffing in bet door veel armer menschen bewoonde Shoreditch slechts 3000 p. st. op. Gen stemrecht voor soldaten. De Nationale Vergadering te Berlijn heeft het voorstel der sociaal-democraten om bij de aanstaande verkiezingen aan de soldaten het stemrecht te verkenen, verworpen. Tot de minderheid, die voor het stemrecht der sol-dalen stemde, behoorden vele meerder heids-socialisten, de onaffaankelijk-en, de ui terste Duitsch-nationale»', de politici dus van het slag van den heer von Grafe, en de rü-ksweerminister, d'r. Gessier. Met de de mocraten en het centrum waren de Dui-tsche Volkspartij en de gematigde Duitsch-natio- nalen, zooals graaf P-osado-wsky. van oor deel dat de verkiezingsagitatie geen invloed mocht hebben op die tr-oepen. daar de crisis, die de- rij'ksweerdoorm-aakt, slechts door zulk een agitatie verscherpt zou kunnen worden. De employe's van- de groote banken te Elberfeld en omliggende steden hebben be sloten, Maandag in sympathie met de sta-, kers in Keulen en Dussel-dorf in staking te gaan, -wanneer voor dien- tijd de staking niet is opgeheven. De staking der keilners te Berlijn is gisteren geëindigd, na vier dagen geduurd te hebben. Werkgevers en werknemers heb ben beiden- een tegemoetkomende houding aangenomen, waardoor het mogelijk was tot een overeenstemming te geraken. D-e ,,Times;' ontvangt een -telegram van welingelichte zijde uit Wla-diwost-oek, waar uit blijkt, dat de jongste gevechten tusschen Japanners en Russen bij Nicholsk en Kha- b-arosk feller zijn geweest dan aanvankelijk werd- bericht. De Jap-ansche verliezen- zou den ongeveer 1CO0 man hebben bedragen. De Engels-die re-geering stelt voor die ,,profiteeri-ng"-wet tegen d-en woeker welke de volgende maand zou vervall-en. nog vooreen jaar t-e doen gelden. Het zijn rake dingen-, die Mr. Joh. Beli- fant-a in ,,De Loods" zeg't, naar aanleiding van het verschenen, soeialisatie-rapport der S. D. A. P.> dingen welke d-e aandacht van ieder dubbel waard zijn, diio zich maar niet zoo,, voetstoots do-or eenzijdige socia listische redeneering laat overbluffen. Het rapport der eoeialisatie-commisaie uit da S. ED. A. P. zegt; „dat than-s de tijd is aangebroken, om op greater schaal dan tot dusver en systema tischer met d-e verwezenlijking van bet so cialisme een aanvang te maken. Dit wordt als volgt geadstrueerd: Het is vooral d-e wereld-oorlog geweest, die in alle landen het besef der onduldbaarheid1 van voort zetting \an het, kapitalistisch stelsel op onverwachte wijze t.en zeerste heeft ver sterkt en i-n breede kringen nieuw beeft gewekt." Dit wordt niet nader aangetoond, schrijft Mr. Belinfante en hij vervolgt. ..Slechts voor diegenen, die van oordcel zijn, dat de wereldoorlog het noodzakelijk uitvloeisel was van 't kapitalistisch stel, sel, kan deze bewering eeuige waarde heb ben. Maar wij hebben vroeger reeds de on juistheid dier stelling aangetoond en er bovendien op gewezen dat in elk geval voor ons land, dat buiten den wereldoor log is gebleven, in dien oorlog nimmer een motief kan gelegen zijn, om van pro ductiewijze te veranderen." Wat het rapport omtrent het ,,hooger inzicht" der arbeiders in hun mensehen- waard-e meedeelt, is n-iets dan demagogie. Zeer juist zegt de heer Belinfante: „Het gros der arbeiders, althans hier te lande, heeft het betrekkelijk ruimer dau ooit te voren. Ten tweede is niet in te zien, waarom de arbeid door particulieren, zoo- als het rapport zegt, misbruiking van de arbeidskracht der arbeiders zou zijn en niet de arbeid voor publieke lichamen. Be talen deze arbeiders dan zooveel beter? Er is geen sprake van. De loonen in bet par ticulier bedrijf kunnen wedijveren met die in het openbare. Maar die verrijking der particuliere bezitters dan! Daartoe dragen de arbeiders, die in hun dienst werken en diie daarvoor bekoorlijk beloond worden, niet bij, doch de verbruikers. En die ,,ver- rijking" is in het belang der maatschap pij, want zij vormt den prikkel voor de ondernemers, steeds nieuwe ondernemin gen te vestigen, of bestaande ondernemin gen uit te breiden of te verbeteren, in het belang der verbruikers. Daarbij wordt een groot deel der gemaakte winst besteed v-oio-r bedrijfsuitbreiding, terwijl een ander groot deel aan de belasting-en ten goede komt, betgeen de soeialisatiecoanmissie zelf erkent." Het „hooger insacht" der arbeiders in bun menschen-waar de behoorde -dus mee te brengen, dat zij met lust en ij-ver er toe medewerkten de productie, ook waar -deze door particulieren geleid wondt, op hon ger peil te brengen, ^AJs dit niet geschiedt, dam is dit voor een niet gering deel te wijten aan de ver keerde voorlichting van de geestverwan ten van de leden der aoMalisatieeommifisie, Deze verzuimt ook, ma te gaan, waar het „bezitsvoorreckt" van de bezitters der pro ductiemiddelen nit voorkomt. Had1 zü dit onderzocht, dan zou haar gebleken zijn, dat het ten deele voortspruit uit bijzonde re talenten, groote spaarzaamheid en an dere verdiensten-, wat volstrekt niet onbil lijk mag -heeten. Voor zoover 't nit mis drijf voortkomt, richt d-e wetgeving zich reeds thans daartegen en dit geschiedt in steeds toenemende mate. Op dit gebied valt hier te lande nog een en ander te doen; men denke hierbij aan de hier nog steeds verwaarloosde wo-ekerwetgeving". En als het waar is en dat erkent ook de schrijver dat de oorlog de wereld ontzaglijk heeft verarmd, dan is het in hoicgo mate toe te juichen, dat bij die groote verarming althans een kleine, be trekkelijk welvarende klasse van personen is overgebleven. Want alleen die personen kunnen den noodigen tijd vinden voor datgene, wat 't bestaan werkelijk mensch- waardig maakt, alleen die personen kun nen voldoende geld beschikbaar stellen voor kuinst en wetenschap, hetzij dial zij zichzelf daaraan wijden, hetzjj dat zij kun stenaars en geleerden steunen. Dat de be schaving dus niet geheel te gronde gaat, is aan de kleine groep mi-n of meer welge- stelden te danken. KRANKZINNIGENVERPLEGING IN (LMVTIOH-CraOON Naar -aanleiding van geruchten, als nou bij Ged. Staten van Noord-Holland een voorstel in voorbereiding zijn, om een derde krank zinnigengesticht in Noord-Holland te stich ten, is aan het „N. v- d. D." bij informatie medegedeeld, dat deze materie wel een punt van bespreking in het college van Ged. Staten heeft uitgemaakt, doch. dat van een voorstel, als hierboven bedoeld, geen sprake is. DE DEUTSCHE KOLENLEVERING AAN NEDERLAND. Uit Essen word.t 22 dezer geseind, dat dc commissie va-n herstel aan de daar ter stede vertoevende Entente-commissi© heeft mede gedeeld. dat zit geen toestemming kan ver kenen voor verdere kolenleveranticg aan Nederland, wanneer de kolenlev-er-anties aan Frankrijk niet in overeenstemming zijn met do hoeveelheden, vastgesteld in het vredes verdrag. Zoolang de leveranties aan Frankrijk niet den omvang hebben 'bereikt, w-elke bii het vredesverdrag vereisebt wordt, zal de com missie geen toestemming geven tot bet af sluiten van leveringsverdragen met neutrale staten. PEPERZIEKTE IN ONZE OOST. In de zwarte-peper verbouwende distrie ten van Zuid-S-umatra blijft een ernstige peperziek-te heerscben. zoodat de Chineezen to Palembang en do iulandsch© handelaar» beweren, dat gedurende de eerstvolgende jaren geen korrel tei markt zal komen, daar de aanplant gdbeel vernield is. De ziekte vertoonde zich bet eerst in 1917. het eerst© onderzoek beschouwd© de gesteldheid van den bodem als oorzaak. Latere nauwkeurige onderzoekingen toonden echter aan. dat het dezelfde gevreesde ziekte is, die in Marta_ poera op Sumatra heeerscht. Bij sdbijnhaai. gezonde planten verwelken de bladeren plot seling. de bessen schrompelen in, de wortels rotten en de steng-els verdr-o-genDe ziekte plant zich ontzettend snel voort. HULDIGING WILLEM MENGELBERG. Uit Amsterdam wordt gem-eld, dat Willem Mengelberg in zooverre van zijn ziekte her steld is. dat hij heden, Zaterdagavond, bii de huldiging in het Concertgebouw tegen- v oorclig kan zijn. Het abonnementsconcert van Zondag a.s.. zal echter nog door Corne lls Dopper gedirigeerd w-ordsn en door Alp-hons Diepenbrock, die als leider van eigen werk zal optreden. eaM„saaa3«STOS»ona - NIET DE WARE WEG. De vai kaashandelaar P. te Doetincliem deed' bij de politie aangifte van verduistering van f 400 door zijn makelaar S. en ven zocht diens opsporing. Intusschen ging P. in gezelschap van zekeren B. zelf ook per auto zoeken en vond S. in Steend-eren. S. werd in de auto gedrongen en o-p weg naar Doeiincfcm zoodanig toegetakeld dat hij on kenbaar was. Hij hesft meerdere hoofdwon den hekomen, veroorzaakt door trappen en messteken. P. en zijn helper B. die per auto hun arrestant aan het politiebureau meenden af te geven, werden zelf ook in arrest gesteld'. EEN LASTIGE ARRESTATIE. De politie te Oosterbeek heeft, na een drijfjacht, waarbij' met vuurwapenen moest worden gedreigd; iemand gearresteerd; die bij de woelingen te Duisburg een van de leiders der Spartacisten was geweest. De man bleek Nederlander te zijn. die gesigna leerd stond voor het ondergaan van een maand gevangenisstraf, waartoe hij door de rechtbank te Arnhem was veroordeeld. Hij is ter beschikking van de Amhemsche jus titie gesteld, EEN VEILIGE TRAMWAGEN- In het >,Polytechn. Weehbl." geeft de in genieur I. M. Verff een geiill. artikel over de Safety-Car (veilige tramwagen), die deskun digen voor de Amsterdamsohe en Haagsche tram in- Amerika gaan bestudeeren. De Safety-Car wordt bestuurd door een man, die tevens de functie van conducteur heeft. De betaling van den vrachtprijs ge schiedt door den passagier bij het binnenko men in zelfregistreerendë kas. De Safety-car is een motorwagen van zeer lichten bouw. waardoor de snelheid van rii- uen, aanzetten en stoppen wordt bevorderd. Een schepvonnig rek onder den wagen, vangt voorwerpen of personen, die met den wagen in aanraking komen. Een druk-luchtrem voorkomt vermoeienis van den bestuurder door overmatige krachtsinspanning; tevens wordt de druklucht gebezigd voor het ope nen en sluiten van de deuren en voor het op- en neerklappen van den opstap. Al deze verrichtingen zijn in één hand gecentrali seerd. De deuren kunnen eerst geopend wor den, na remmen; wegrijden met geopende deuren is onmogelijk gemaakt. Om te rijden moet de bestuurder den handel van den con troller neerdrukken; hij is zich dus steeds bewust dat hij den wagen bestuurt. Laat hij den knop los, hetzij door ongeval of onbe wust. dan treedt de noodrem-inrichting on middellijk in werking. Men heeft hier dus wel te doen met een veiligen wagen. Donderdagmorgen is in de kleine sluis te Hausweert, het lijk gevonden van een schippersknecht, die sedert Paschen werd vermist. Er bestaan plannen om de uniform der militaire politie te wijzigen. De be doeling is o.m. de kleeding van grijze stof te doen vervaardigen. Op het terrein der N.V. Nederland- sche Zoutindustrie te Boeke'.o is de twee de boring op een diepte van 396 meter geëindigd. Ook bij deze boring werden 4 zoutlagen aangetroffen, te zaraen 66.56 meter dik. In Vlissingen is een deel van de stad en wel dat, waaronder het station en de marinehaven vallen, verstoken van elec- trisch licht, doordat een schipper bij het ophalen van zijn anker in het kanaal de hoogspanningslabel deed afbreken. Men is nu nacht en dag aan het herstellen. T- Assen is de heer Wolff met zijn motorfiets tegen een boom gereden. Zijn knecht werd van den fiets geslingerd en is in het ziekenhuis overleden. DE TOESTAND IN DE SUIKERWERK EN CHOCOLADE INDUSTRIE. De Nederlandsche Vereeniging van Sui kerwerk- en Ghocciiadefabrikanten 'verzoekt opname van het volgende: De toestand, waarin op 't oogenblik de suikerwerk- en chocolade-industrie verkeert, is treurig. Van alle zijden, hoort men ont slag van personeel als gevolg van het ver minderde binoenlandsche verbruik en het tc- ta,e gemis aan export. Daarbij kcml nog, dat verschillende fabri kanten. welke orders voor export geeed heb ben staan of gereed maken, maar wachten met liet aanvragen van het benoodigde con sent op het einde der transportarbeiderssta- king. onvmvachis voor het feit worden ge plaatst, dat de prijs der exportsuiker met ca. f 38 pe 100 K.G. veihoogd is. Deze ongemotiveerde verhooging, welke al leen nog meer winsten voor die suikerfabri kanten kan beoogen. zal niet ai'leen groote verliezen veroorzaken, maar de algeheele stopzetting der bedrijven bewerkstelligen. RESTITUTIE OF KWIJTSCHELDING VAN CONSENTEN. Naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid den lieer Van Ra-ppard, be treffende restitutie of kwijtschelding van consentgel den voor consenten, waarvan geen gebruik is gemaakt kunnen worden, heeft de minister van Landbouw o.m. geantwoord, dat dbor de N. U. M., maatregelen zijn ge nomen. waarbij restitutie kan worden ver leend van heffingen, betaald na het opheffen van eenig uitvoerverbod, terwijl een bepaling van dezelfde strekking is vastgesteld, indien in dergelijke gevallen een doorloopende ver gunning was verleend. Wordt de staking- opgeheven? Het bestuur van den Centralcn Bond van Transportarbeiders heeftDondcrdag- namiddag1 met de helft van zijn stakende leden in het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam, onder voorzitterschap van den heer H. Mol, een huishoudelijke vergade ring1 gehouden. Nadat de secretaris van het bondsbe- stuur de heer Hof, een uiteenzetting van den stand van zaken had gegeven, heeft naar de „N. R. Ct." verneemt het bestuur voorgesteld de staking op te heffen. Aan dit voorstel zit de mededeelinjgt aa,n de werkgevers vaat, dat de Bond geen verantwoordelijkheid voor den gang van zaken in het bedrijf kan drageu en niet bereid is, op de do-or de besturen der Seheepvaart-Vereenigingen Noord en Zuid aangeboden loonvoorwaarden, neer gelegd in het voorstel der Scheepvaart- vereenigingen, een overeenkomst met de- werkgevers aan te gaan. Het bestuursvoorstel heeft in de ver gadering een drukke discussie uiltgelokt. Op verlangen van de vergadering zal over het voorstel een schriftelijke stemming g'ehouden worden. Gisterenvoormiddag vergaderde het be stuur van den Cent-ralen Bond met de andere helft van zijn stakende leden, en dan zou tevens gevolg worden gegeven aan den wensch der leden om een schrif telijke stemming te houden. Volgens den geest der vergadering zou het in de bedoeling der stakend,e haven arbeiders liggen, Maandag liet werk te hervatten. Do Nederl. Federatie van Transport arbeiders hield gisterenmiddag in het Al gemeen Verkooplokaal een huishoudelijke ledenvergadering. In die vergadering zou, naar verluidt, eveneens worden voor-ge steld, de staking op te heffen. In de vergadering in „Handwerkers- vriendenkring" le Amsterdam, heeft, naar het „N. v. d. D." verneemt, de eerste pvoei) \»a 800 '"d"u v-'u> «Recht en Trekking van 100 nummers ten overstaan van Notaris fi. 6. MULIE. Donderdag 21 April 192C i Pul» va» f 1500 120 i 3 -ji f 1000 10Ó93 f 100 21S2 Prljtt» van t 90.(eigen geldji 22 2C7-) 4622 6424 (5015 1114014488 16438 19082 89 3179 4751 44 8288 59 14601 16908 19233 188 3202 4331 6880 8980 11953 14714 17038 19311 285 15 89 7180 917012C50 6717334 19785 343 97 5447 7280 955912107 15348 94 20162 835 3624 5562 7364 9639 12203 15435 18000 20570 1123 3739 5841 7494 10U07 41 37 18302 20845 1330 3993 6132 7564 10158 12772 15614 18765 85 1907 4230 73 7667 97 12913 16183 18850 20959 2075 4315 6283 7783 10360 13312 16201 18994 2189 92 6357 7912 10517 Prill 16366 19046 Plicht" besloten de staking op te hef fen onder medcdeeling aan de werkge vers, dat de organisatie geen verantwoor delijkheid aanvaardt voor den gang van zaken in het bedrijf, wanneer het werk hervat moet worden op de jongist gepu bliceerde voorwaarden der werkgevers Deze vergadering besloot ook nog over alle beslissingen ju zake de opheffing, een referendum onder ide leden te hou den. In do hoofdstad waren Vrijdag alle or ganisaties, die bij het havenconflict be trokken zijn, druk aan het vergaderen. De leden van de Scheeps- en Boo-twer- kers-vereeniging „Recht en Plicht," aan gesloten bij do Ned. Federatie van Trans portarbeiders kwamen bijeen, in 's Hand werkers-Vriendenkring, telkens in groe pen van 800 man. De schuitenvoerders vergaderden in het gebouw „WatorlocU op het .Waterloopiein, de dok- en veem-, arbeiders in „Casino", de zeelieden iw Odeon en de Centrale Transport-arbeiders bond hield bijeenkomsten in Bellevue. AJ deze vergaderingen waren strikt huishou delijk Naar. hef doel dezer besprekinge» behoeft echter niet meer gegist te wor den. De veronderstelling, dat ook te Am sterdam door de besturen aan de arbei ders voorgesteld is, de staking op te kefi fen, zal wel juist zijn. 't Is natuurlijk nu de vraag of bij een eventueel besluit tot hervatting van het werk, dc werkge vers den stakers gelegenheid zullen geven dadelijk weer aan den arbeid te gaan; want de Scheepvaartvereenigingen stelieu immers onverwaardelijk den eisch, dat voor alles de boycot der Nederlandsche schepen in het buitenland opgeheven dient te worden. Een 'zelfde besluit als waartoe „Recht en Plicht" kwam, werd ook genomen door de organisatie van .dok- en veemarheje ders, aangesloten bij de Federatie. Do R. K. Transportarbeidersbond „SU B-onifacius" zal hedenmiddag yergaderen om aan de hand der door die Federatie en Centralen Bond genomen besluiten zij(ni houding te bepalen. S.s. „Vondel" aangekomen. Het stoomschip Vondel van de Stoom vaart Mij. Nederland is Vrijdagmorgen, te vijf i.ui1 te IJmuïden binnengekropen. W eg ens de iransportstaking debarkeer den de passagiers (100 eerste, 68 tweede en 18 derde klasse) te IJmuiden. Daar werden de draagbare bagages ontscheept,- waarna het scliip de reis naar Amster-^ dam vervolgde, waarheen ook de post' werd medegenomen. Uit Katwijk!. Uit Katwijk wordt gemeld, dat ruknf 500 matrozen en arbeiders van daar op" het oogenblik in Rotterdam en Amster dam te werk zijn gesteld, hetzij in het- transportbedrijf, hetzij aangemonsterd? voor de groote scheepvaart. Wanneer de harinigvisseherij dit jaar zal worden uitge oefend, en hierop bestaat veel kans, dan zal de afwezigheid van zoovele matoor zen de oorzaak zijn, dat de geheele visr schersvloot niet kan worden bemand env dus niet kan uitvaren. Dit kan voor dat verschillende reederijon een moeilijke" zaak worden. Programma voor Mei. Kampioenschap van Nederland 2 Mei. Go AheadV. O. C. Be QuiekM. V. V. 9 Mei, Be QuickGo Ahead. M. V. V.-V. O. C. 13 Mei. V. O. C.—M. V. V. 16 Mei. Go aheadM. V. V. 23 Mei. V. O. C—Be Quiek. 1 30 Mei. Go Ahead—Be Quiek. DE STAKING TE TURIJN TURIJN, 23 April. Besloten werd' tot hervatting van den arbeid overal behalve, in de metaaifabrieken, waar de hervat ting .fhankeiijk wordt gesteld van het' resultaat der besprekingen met de re geering over de positie vaii de stakers bij de openbare diensten. BAKKERSACTIE IN SPANJE MADRID, 23 Aprii. De bakkerspa-, troons hebben besloten de werkplaatsen: te sluiten, zoodat de stad morgen waar,-, schijnlijk geen brood zal hebben. De bakkersknechts verklaren in algemeen© staking te zullen gaan op den dag, waar-) op de patroons zullen besluiten weer te gaan bakken, daar zij de sluiting dea) werkplaatsen ongerechtvaardigd acnten. EEN NIEUWE CANDIDAAT VOOR "T)> PRESIDENTSCHAP James Ferguson, oud-gouverneur van!) Texas, heeft zich blijkens een Radio-be-' richt candidaat gesteld voor het presi dentschap der V. S. op het program van, de «American Party», die te Fori Worth' in Texas gesticht door een groep vag de democratische partij aldaar.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2