t. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Door Centraal Europa- BUITENLAND HET WITTE HUIS. No 9ó Maandag 26 April 1920. De nieuwe wetenschap. FEUILLETON 1de Jaargang ra. Per levensmirïdelentrein naar Weenen. De conferentie te San Remo. De crisis in Ouitschiantl. ONS BLAB Abonnementsprijs: Per kwartaalf 8,—, franco per post f 2.50; Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. Verschijnt dagelijks Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefoon435 Advertentieprijs: Van 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25; Reclames per regel f 0.75Rubriek „Vraag en aan bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.00. Aari alle abcnné's wordt cp eanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van fSOO,—f400, f200,—, fiOO,—f60, fS6, f 5.— (In den trein van Zevenaar naar Hagen). 20 April 1920. Na een oponthoud van eenige uren te Ze venaar (eenige soldaten kwamen hij onze aankomst te Zevenaar vervaarlijk onze cou pé binnenstormen om onze passen na te ?ien. doch wij ondervonden van grensforaia- liteiten niet den minsten overlast) reden wij in goedmoedig sukkelgangetje de grens over in het „grosze Vaterland" van weleer. De Duitsche douane in Elten toonde zich allervoorkomendst, en als het wederom eeitige uren heeft moeten duren, alvorens wij met onze kostbare lading de reis konaen •vervolgen, dan is dit niet te wijten aan on- iwilkndfaeid van douane-zijde, doch aan de 'talrijkheid 'der meegevoerde wagens, die al- te evenals in holland geschied was .Opnieuw van een sluitloodje moesten worden Voorzien en vergeleken met de vrachtbrieven. Toen wii eindelijk 't zal ongeveer half (11 in den avond geweest zijn te Emune- 'jich arriveerden en zoetjes hoopten, in den komenden nacht een Binken „ruk" door Duitschland te kunnen maken in de richting Van Weenen, toen kregen we van den ove rigens zeer welwiïlenoen,, „Ba-hnhoivoiSie- her" de tijding, dat onze trein vandaar we- .ler vertrekken zouden volgenden mor sen om 'n uur of zeven- In het Emmerichsche station het eer- f-te het beste station, waarbinnen wij een kje namen merkten wij in mensch en reeds aanstonds de verwording en de ellendiging van het huidige Duitschland jftp: waren spoorwegambtenaren voorheen "jwieke, half-militair duchtige" kerels: apa thie en fatalisme lagen thans op hun gezicht ie lezen; ze behandelen den vreemdeling aehooriijk. ze doen hun plicht 'n sleur- Vervolg op de niet lichtelijk te verstoren of te vernietigen Duitsche organisatie en „tüdhtigkeit" van weleer. te doen hun plicht, aoch de fut is er uit! Toen wij ons den volgenden morgen er over beklaagden, dat de machine, we.ke ons te ongeveer zeven uur verder Duitschland ons zou trekken, te acht uur nog niet ge arriveerd was, toen klonk hetin onze oo ien ietwat tergend, doch uit Duitschen mond yeel-beteekeaen-d, ijzig-kalm„Wird wohl 'n maht kommen!" In de v, acüikamer troffen wii 's avonds een gezin van ongeveer tien personen, dat land- verhuizen ging naar Amerika en den laat- Jten trem naar Holland gemist had. Op de houten banken en op den vloer moest nu het gezin overnachten; in de ha- valooze wachtkamer lagen de menscbe.ijke wezens als pana s zoo deerniswekkend verspreid, zich niet bekommerend uit ge voel van machteloosheid of uit lusteloosheid om den bij het gezelschap behoorenden doodzieken iongen, die, hangend over een tafel, van pijn inéénkromp. Voor het venster stond een ordinaire meid te giechelen met een jongen Na een gedeelte van den nacht bewakings dienst verricht te hebben, en na het overige deel van den nacht hoegenaamd niet te heb ben geslapen vanwege de ongemakkelijke lig ging. de steeds rangeerende treinen en de steeds puffende en stampende locomotieven in de nachtelijke „stilte", kregen wij den vol genden morgen te ongeveer negen uur eerst onze machine.... Onze machine, en wat voor een! Een in verhouding tot onzen trein klein, zielig ding! 't Was dan ook een armzalig gangetje, waarmee we van Emmerich opstoomden naar Wesel, doch we voelden ons reeds lekker als kip. we reden tenminste Achteraf bleek het nog min of meer een op eigen houtje verleende gunst van onzen Duitschen machinist, dat we hoewel de kracht der machine niet toereikend was alvast werden opgetrokken. Een gunst, die we te danken had-den aan het feit, dat er „gesmeerd" was. Met margarine! De onschuldige lezer denkt hier onwille keurig aan een Duitsch smeer-olie-ersatz. Tot op zekere hoogte is het dat ook: 't verschil is echter, dat niet de machine en de assen, dochd-e machinist en de stoker „ge smeerd" werden met dfe genoemde substan tie- In Duitschland krijgt men voor geld niet veel voor boter en iets dergelijks alles ge daan, en vandaar de vraag vati een lid van 't Bossche huisvestingscomité, die zijn Duitsche Pappenheimers op een tocht per levensmiddelen trein alreeds vroeger had lee- ren kennen; of we wel goed „smeeri'-boter bij ons hadden. Een vraag, die wij toen zoo aanstonds niet begrepen, noch die ons op onze reis al heel spoedig van het grootste belang Wedt! Dank zij dan de ,,smiier--boter, die wij in behoorlijke hoeveelheid bij ons hadden, liep de zaak voor zoover zulks met onze kleine locomotief mogelijk was .ge smeerd" tot Wesel, alwaar we er een tvveeae locomotief ook maar een kleintje! bij kregen. Even voorbij liet station Wesel passeerden wij het in een maand tijds „historisch'' ge worden riviertje de Lippe, ter plaatse, waar bij de jongste revo-lutie-herrie in het Roergebied de Rijks weer troep en stana gehouden hadden togen de oprukkende ar beiders. het aldaar langs de Lippe gelegen kas teeltje getuigde er nog van: alle ruiten, arte vensters en alle ornamenten ervan waren i kapot geschoten; ook de spoorbrug over de Lippe had het moeten ontgelden: heele stuk ken steen-en muur lagen in gruizelementen verspreid. Dank zij onze twee l-ocontot-iefjes ging de verdere tocht tot Osierfeld alwaar we een formidable Duitsche machine voor onzen trein kregen in ietwat snee er tempo. De namen der grootere en kleinere sta tions, welke wij hier voorbij spoorden, 'her innerd-en ons met verrassende levendigheid aan de R-oer-radenrepubliek van eenige -da gen, en waar we een oogenbhk pauzeerden en een praatje maakten met dezen en ge nen. oaar bleek ons de schrik der revolutie nog rond t-e waren in de versche herinne ring van wat hier een maand geleden alle maal geoeurd was. 't Bleek ons uit den mond van ooggetui gen, dat de bekende verhalen omtrent de heel eigenaardige eigenschappen der roode Roode Kruis-zusters voi'komen waar en geenszins overdreven zijn; die Roode- Kruiszusters 't moeten (excuseer du mot) beesen geweest zijn in vrouwe-gedaa-nte. In Osterfeld toonde men ons een huis, waarin op een der laatste herrie-da gen nog negen Spartacisten door Rijksweersoldaten, die hen tot daar achtervolgd waren, dood geschoten hebben, toen deze ondanks alles van geen overgave wilden weten. Een week of zes geleden gaf een onzer redacteuren in dit blad een besohrijving van het R.-K. Vakbureau te Utrecht en sprak daarbij met'voorliefde over de aideeimg welke „Zielkundig Beroepskantoor" heet. En niet zonder reden! Wat de mannen der Roomsche Vak-orgamsatie daar onder lei ding van den geleerden jezuieten-pater, Dr. Van Ginneken. gesticht hebben, behoort tot het allernieuwste van onzen tij-d. Op wetenschappelijke wijze wordt daar gewerkt aan de betoepskeuze. Een der gewichtigste vragen voor het meisje en den jongen man. een vraag, cue over tijdelijk en s-oms over eeuwig welzijn beslissen kan, n.m,: „wat zau ik woroen, werk beroep zal ik kiezen," wordt daar aan een wetenschappelijk onaerzoek onoerworpen en met ae grooiste omzicinigheid -Behandeld. In tegenstelling met oe niet geheel onge vaarlijke manier, waarop zij het met de beste peooeiingen allerlei adviesomeaux zich bezig bonnen cm den- jeugdigen werk- zooxenae aan een hem „passeuae' betrek king te helpen, is men te Uirecbt bezig, ïangs meüiodischen, wciens'chappeiijken Weg een systeem op te bouwen, waarmee dit ge wichtig onaerzoek ook werkelijk betrouwoaie uitkomsten kan geven. Wat naar wordt beoefend wordt met een geieerden term beicepspsyéhol-ogie genoemd, het karakter van de verstSnlienae beroepen moet in noesses worcen bcs-uaeerd; maar ook aanleg en gescni-ktheid van ae toekom stige werknemers moe,en reea-s van jongs af aan, al op de schooipankeu, woraen na gegaan en genoieeid. Dan is er kans. dat aroeid en aroeiaer later bij eikaar zu.len passen in schcone hanntfme en tot beteer voordeel. Ziedaar, met een enkel woord en v-oor één enkel gtoied aangegeven, welite richting te genwoordig ae weuen&oaiap ungaai en op welk teiremn zij zich beweegt. Ook hier spe cialisatie, zooals op teaer anaer ter.em. Vroeger was de neeiihëester cie almachti ge arts; hij was chiru.g en tandheelkundi ge, huisdokter en aristnij-oereider tegelijk, tegenwoordig heelt eik onzer Oiga-n-en zijn eigen aokier: ce neus, het oor. het oog, de maag, ae ingewanden enz. om niet te spre ken van de onderscueteen - wakers over onze zenuwen, de kenue.s van - zie.ziexien enz.!! Die verfijning der -meaiscne wetenscuap heeft tot onmiskenbaar resutiaat gehad, dai ae steriiecijfers onaanks den -achteruitgang van het menschelijk ras aanmexkelijk zijn gedaald, 1 eg-en over ae beireurenswaaidige a-mame der geboorten behoudt de mediscne wetenschap voor onze maaiscnappij zeer veie levens, aie rnenschelijkerwijze ge sproken, vroeger zeker twintig, derug ja ren eerder ten giave zouaen zijn geüaaiQ. Maar het menschelijk vernuft Kent geen grenzen, Terwijl in ae vouge eeuw uitvin dingen op techniscn geoied tot weikelij-kheid maakten, wat tot aan toe slecttts in aes.oui- ste droamen had besiaan, terwijl ae medi sche wetenschap fabe.achuge vorderingen maakte en wij nog dagelijks van de meest veirassende operatieve uitkomsten hooren, was een andere wetenschap de sociaal-eco nomische psychologie m studeervertrek en laboratoricm rustig bezig een nieuwen weg te banen voor de maatschappelijke ontwik keling. Ook hier was het weer een leek die de eerste schreden zette. Wei word hij door de mannen der wetenschap thans ais een soort kwakzalver aangeduid en wijzen de man nen der practijk, die zijn uitkomsten te be- oordeelen hebben hem af. niettemin heeft hij de aandacht gevestigd op verschijnselen, die voor li-em aan de meesten waren ontgaan. Wij bedoelen den Amerikaanschen ingenieur Taylor en het Taylorstelsel. Toch deed dr. F. Roels Taylor recht toen hij in een dezer dagen verschenen werkje schreef; „Want in den grond zijn de over wegingen. die Taylor tot zijn bemoeiingen in zake bedrijfsbeheer hebben aangezet, juist. Het verlies, dat door een te gering nuttig effect der arbeidsverrichiingen geleden wordt, is inderdaad groot en het geneesmid del er tegen moet wel degelijk in een syste matisch bedrijfsbeheer worden gezocht. Be- heeren kan slechts dan met succes geschie den. wanneer het een wetenschap met eigen methoden en eigen wetten wordt'' Terecht moge Taylor in de kringen onzer werknemers als een hardvochtig man be kend staan, die door zijn systeem van het uiterste te halen, wat er in den werkman zit, zonder zich om de minder bekwamen en physiek zwakkeren te bekommeren een ave- ïecntsche oplossmg van liet sociale vraag stuk zou hebben gebracht; terecht mogen de ge,eerden hem verwijten, dat hij onwe tenschappelijk was en de resultaten van zijn proefnemingen niet tot ten logisch systeem vermocht op te bouwen; dit neemt niet weg, dat hij in het moeenre bedrijf verschijnse len waarnam en naar verbeteringen streef de. die een gehtele omwenteling in het hi- ausmeele leven ten gevoige kunnen hebben. Laten wii een enkel voorbeeld noemen, om deze cewenng op eens te verduidelijken. De Beth.ehem Steel Company, waarvan Taylor bedrijfsleider was, had ongeveer 6-OU grondwerkers voor het schoppen van ijzererts, cokes en aseh in dienst, jaar m, jaar uit haóaen zij maar luk-raak. elk met een schop naar eigen keuze, hun werk ver richt. 'lavlor vond het echter de moeite wel waard eens na te gaan of er niet een vas,e vracht per schop kon gevonden worden, waar bij ten flinke grondwerker in staat was zijn grooiste oagwerk te halen, hij zocht cian ook twee a drie eerste klas grondwerkers uit, wien hij een extra loon uitkeerde om betrouwbare resultaten te krijgen. Weken lang liet hii het werk van deze manden en ae omstandigheden, waaronder het p.aats had, door deskundigen met den tijdmeter in de hand controleeren. Het bleek, clat een eerste-klas-man zijn grootste werk verricht, wanneer de vracht per schop ongeveer 9 U K.ü. bedraagt. Het voornaamste gevolg de zer vondst was, dat er op de Bethlehem Steel Company onderscheiden soorten van schoppen werden aangeschaft, waarvan de omvang, al naar gelang van het materiaal, verschilde; voor ijzererts b.v. betrekkelijk kleine, voor aseh 'betrekkelijk groote, al.e echter zóó, dat zij gemiddeld 9ya K G. kon den bevatten. Het dagwerk ging daarmee 2iU procent de hoogte in, het sieeg van lö op 59 ton per man; 150 grondwerkers de den nu. wa-t 500 eerst hadd-en gedaan, iiun loon weid met 60 pet. verhoogd en na af trek van alle extra uitgaven, die de aankoop van het nieuwe materieel had meegebracht, bieken de bedrijfskosten slechts de helft te bedragen. Ziedaar de nieuwe banen m het bedrijfs leven, waarop wij doelden. Ging Taylor een voudig op zijn vernuft af zonder zijn sys teem wetenschappeijk uit te werken, in Duitsohlana en Frankrijk waren geleerden, die al zulke proefnemingen zorgvuldig be studeerden. Ten onzent nam deze wetenschap reeds een betrekkelijk hooge vlucht en wij mogen er in roemen, dat het juist Katholieke ge leerden waren, die er zich mee bezig hiel den. Van de hand van dr. Jac. van Ginneken S. J. verschenen de merkwaardige studies: Zielkunde en Taylorsysteemde rechte man op de rechte plaats en Arbeid vermoeit, ter wijl ilians in dezelfde reeks van de hand van dx. F. Roels uitkwam; Psychotechniek van handel en bedrijf. Omdat deze materie de aandacht van den modernen mensch overwaard is, willen wij er een volgende maal nog iets meer ovet zeggen en er, naar wij hopen, meerdere be langstelling voor wekken. *j Psychotechniek van Handel en Bedriji Joor dr F Roels. N. V. de R. K. Boek Cen trale. De Opperste Raad lieeft besioteu, om Sniinia onder Turksche souvereinifeifc te plaatsen, maar d!oor Griekenland te ia- ten besturen. Nitti heeft aan de bijzondere correspon denten der Fraasche bladen te San Remo een onderhoud toegestaan. Nitti zei de Men moet deD vrede herstellen in geheel Europa. In het belang van alle volken moet men alle pogingen aanwenden om Duitschland weer aan het werk te zetten. Om dat doel te bereiken, moeten over winnaars en overwonnenen solidair sfjn, Nlt.fi begrijpt, dat dit voorstel Frankrijk niet aangenaam is, want Frankrijk heeft geleden. Italië trouwens ook en Italië helpt toch Oostenrijk, opdat dit land niet van honger omkomt. Zoo moet ook ten opzichte van Duiteeh-1 land gehandeld worden. Men moet het dal land mogelijk maken te werken en te 1© ven, opdat het zijn verplichtingen kan na komen. Doet men dat niet dan zal Duitschland ten prooi vailen aan het bols jewisme of bet militarisme. Nitti is het geheet eens met Frankrijk, wat betreft- de noodzakelijkheid, Duitech- land te ontwapenen. Van een herziening van het vredesver drag is Nitti geen voorstander. Onjuist is het, clat Italië met Duitschland gehei me verdragen sloot. De democratische po litiek van Italië heeft geen geheimen. Lloyd George hooft geconfereerd met MiUerauii Het schijnt, dat de beide re geer iugshoofd-eu tot overeenstemming ge komen zijn over d-e essentieels kwesties' ontwapening-, herstel, en eonheid van ac tie der geallieerden. Deze overeenkomst zou gisteren aan (ten Oppersten raad worden voorgelegd. Besloten werd eveneens zoo spoedig mo gelijk over ie gaan tot het vaststellen van lmt bedrag in geldi, dat van Dnitse-hlatad1 als herstel geëisoht zal worden. De Duitsche regeering zal machtiging ontvangen, om in dit -opzicht, door be middeling van een zijnor vertegenwoor digers voorstellen te doen. Bedoelde ver tegenwoordiger zal later door de gealli eerden worden uitgeosoodSgd tot het deel nemen aa-a besprekingen, welke vermoe delijk te Brussel zullen plaats hebben. Verklaring vnn Gessier. Naar de „Berl. Lokal Anz." meldt heeft rijksminister dr. Gessier te Münchea oa. verklaard-, diat naar het oordeei der deskun digen de communistische onlusten in het Roergebied in hoofdzaak reeds georganiseerd waren voor de omwentelingspoging van Kapp ondernomen werd. De Rijksregeering wist. dat de Franschen Roergebied bezet-ten wilden, om van daai uit de geheeie kolen-voorziening van mid den-Europa te regelen. Belgische maarregelen. De Belgische autoriteiten hebben tengevol ge van het voorkomen van 'botsingen en de monstraties tegen maatregelen der geallie- eerd-en binnen bet door de Belgen bezatte lui.) Zii liep op .den dokter toe en reikte hem hare hand; deze, hiermede niet tevreden, gaf haar een kus. Laura bleef met hare dankbetuiging niet achterwe ge en Clara prees ten hoogste de kun de van den geneesheer. „Gij hadt u en ons tooh veel zorgen en verdriet kunnen besparen, wannöar ge uw kinderen dat verhaal eenige jaren vroeger hadt gedaan", sprak de dokter tot zijn aanslaande sfcfaaonmogd-e-r, „daar bij was ik dan uit mijn eigen wil zoo verstandig geweest, ji gceu medicijnen nicer toe te d.enen. Nu eerot zie ik, dat ue pastoor gelijk u&d, het is alleen eone z.elsziekie geweest, een bezwaard gemoeid waaraan wij at die treurige voorvallen te wijten hebben. ..L-a.a-r behoeft ge dan voortaan geen vrees meer voor te hebben, mijne kind©- jen sp.ak mevrouw ïjraumbach, „mijne Vei. is een periode van kalmte ingetreden, «elke ik vroeger nimmer heb gekend) en zij geniet een vrede, die mij thans onvensioorbaar toe-schijnt." „Ik heb u daar aanstonds hooren zieg- gen, dat Freundlich een knap man was" zeide Laura, „ik heb nogal in de gele genheid geweest o-m hem go-ed te kunnen opnemen, maar ik verzeker u, dat ik hem een rovnten leelijkert vind". „Hij' is ook geheel van gelaatstrekken veranderd", antwoordde hare moeder, „ho-e zou het anders ook mogelijk zijn geweest dat ik hem op dien noodlottigen avond, welke den nacht van uwe ontvoering voor afging niet herkende? 't Is weer, ik ge loof dat hij1 zich als een echt tooneel- speler door allerlei kunstmiddelen heeft weten te maskeeren. Intusschen, wanneer gij de vermetelheid in aanmerking neemt waarmede hij- zich bij ons heeft ingedron gen, kunt ge genoeg begrijpen, waar hij zich toe in staat gevoelde. Ik heb u alleen verhaald, welk© schande en angst hij' mij te Berlijn en te Weenon heeft berokkend, maar vófir ik in Holland kwam, had ikook nog genoeg op an dere plaatsen van hem te verduren, en iecleren keer dat ik hem ontmoette, nam mijn zenuwkwaal toe, die op den dag, dat hij mij zwik een vreesèlijke wraak zwoer, zich. het eerst openbaarde." „Hoe is het mogelijk, dat zooveel boos heid zich in één mensch kan vereeni.gén." riep Clara uit. „Het is ook de rusteloos heid, waarmede hij u vervolgde, geweest, die u voortdurend in zulk een zorgwek- kenden toestand h ield". „Ja, deze, maar ook de gedachte, dat mijn beminde Ludwich door mij gevallen is", zeide mevrouw Traumbach, „ik kon mij zelve maar niet vergeven, dat ik hem- onvoorbereid voor den rechterstoel van God had gebracht. Evenwel, van het oogenbiik af, dat ik hem voor net kruis be-eld in mij'n gebeden indachtig was, scheen het mij' somtijds, of snij door een geheime stem werd toegefluisterd; „Uw Ludwich is niet verloren, want God is genadig en barmhartig." Ik moet de geestkracht bewonderen, welke dc goda dienst weder in mijn ziel neeft opgewekt, want nooit had ik mij! kunnen voorstellen dat ik, zooals dezen middag gebeurd is, mijn snooden vervolger en nog wel zoo verminkt en bebloed als daar voor mij lag, zijn lijk hein in -een betrekkelijk kalme gemoedsstemming had kunnen we derzien. Maar laten w_jj nu alles vergelen en beginnen wij een hieuw leven." „Een lev-ên van welvaart, van geluk zoools wij 't nooit gemaakt hebben," riep Laura opgeruimd en klopte haar verloofde op de knie, die zich volk-omen met haar wenscheu vereenigde. Niettegenstaande het ontzettend tooneel dat er dien middag had plaats gevonden, en de ontsteltenis en ontroering, welke er het natuurlijk gevolg van waren, bleef men later dan eigenlijk raadzaam was, bijeen, en scheidde eerst toen het midder nachtelijk uur van den grooten toren te Marrelhoef had weerklonken, zeen- tevre den over het rustig samenzijn. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Mevrouw Traumbach en hare dochter waren den volgenden morgen niet zeer vroeg bij de hand; behoefte aan rust deed zich bij haar sterk gevoelen. Het on derhoud den vorigen avond met elkander gevoerd, was te veel de aandacht waard, om zoo spoedig aan scheiden te denken en, zooals wij aantoonden, het was laat geworden eer men het zelf wist. Het ver haal van de vrouw des huizes bleek ook belangrijk genoeg o-m haar toehoorders te boeien, en al ware rust en gemak voor de eerste en ook voor hare dochter raad zaam en verkiezelijk, beider zenuwen wa ren zóó overspannen, dat men zich ster ker gevoelde dan men werkelijk was; ech ter reeds toen de geschokte natuur haar eisck verkreeg, erkende men de noodza kelijkheid om liet onwillekeurig veizuim zooveel mogelijk te herstellen, en het ge volg hiervan was; dal moeder eu doHtor nog rustig in het land der droomen rond waarden, toen Oiam reeds lang met hare werzaamheden een aanvang had gemaakt Zij bevond zich in de zijkamer en rang schikte een paar bloemenmandje-, welke altijd over dag voor de glazen prijkten, maar die, als men 's avonds sluiten iroeot, werden weggenomen, toen er eensklaps go- beid werd. Opziende zag zij Charles Lind- scheer voor de deur. Daar hij ook Laar moest opgemerkt hebben, kon hij er niet erg over gesticht zijn, dat Clara niet, zooals vroeger, naar voren snelde om hem te openen, maar dit apy Martha overliet, die eindelijk met haar gewone linszaain. heid van achteren kwam en het werk ver richtte. Hoe welkom het verschijnen van den jongeling haar anders ook mocht ge weest zijn, zij schreef, na zijn onverkbaar- baar langdurig wegblijven, zijne komst op heden aan baatzuchtig© oogmerken toe, (Wordt vervolgd.;

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1