TWEEDE BLAD Dinsdag 27 April 1920, in en om Alkmaar iiigezondao stukken PrdïïriGÏaal Wmw$ DRANKMISBRUIK TB ALKMAAR ■We dacliten reeds zoo half dat de dure tijd, waarin allerwege en in alle standen gelamenteerd wordt wegens de duurte, geprotesteerd wordt tegen de woeker, én geageerd wordt om steeds maar honger loon allemaal als redmiddel om1 toch maar fatsoenlijk in het leven te blijven, we dachten reecis zoo lialf, 'dat die dure tijd ten minste dit maatschappelijk voor deel zou hebben opgeleverd, dat de ver derfelijke luxe op het gebied der oranjebit ter met een klont, etc. etc, langza merhand verdwenen was. We meenden dit daarom, omdat primo het geld tegenwoordig overal wel beter lis te besteden maar bovendien fundat men (nogal kapitaal-krachtig heden moet zijn, om zich die luxe le kunnen permitoeren terwijl men zelfs thans over een beurs met O. W.-achtige inhoud moet kunnen be schikken, om zijn verstand en het ver mogen om op eigen rechte beenen te kunnen blijven staan, weg te drinken. Wel blijkt echter, dat we ons in dezen vergist hebben. Een desbetreffends publicatie, door Alk- maar's burgemeester Vrijdagavond per ste delijke pers beleend gemaakt, zegt ons, dat list drankmisbruik weer begint toe te nemen noodigt de vergunninghouders uit, mede te werken het misbruik maken tegen te gaan; en bedreigt deze met intrekken dar vergun ning, zoo zij aan die uitnoodliging geen ge hoor geven. Twee dingen zijn ons in dit geval aan genaam. i ij Vooreerst liet bewijs dat door die dronken htrbier geleverd wordt, kinderen en droiv jteiv fut1, zeggen de waarheid, zoo luidt het spreekf-voOrd dat bet tegenwoordig met de Verdiensten in de arbeidersstand lieuseh niet zoo ellendig is gesteld, als men dit van zekere zijde wel wil doen voorkomen. H©uscli met een schrale beurs komt men thans niet aan een „proppie"! Bovendien echter tioi ons hoogst prettig de manier, waarop onze nieuwe Burgemeester meent te moeten optreden in een zoo'n ge wichtig maatschappelijk vraagstuk, als hel bestrijden van drankmisbruik mag genoemd worden. Boven dit alles echter verheugen we ons er over, nu we ontwaren, dat Mr: Wendelaar blijkbaar terdege op de hoogte blijkt, van wat er in zijn gemeente omgaat en doorscheme ren laat, dat met vasten hand en energiek ingrijpen door hem zal getrachtt worden^ .illes wat er in onze stedelijke samenleving abnormaal js, weg te ruimen en te verbeter-s 11. fEuiten verantwoordelijkneid van üe Redactie.) Mijnheer cte Redacteur. 'Gelieve mij1 nog eenige plaatsruimte af te slaan in uw veelgelezen blad, om mij' te verantwoorden tegenover den inzender van net ingezonden stuk van 17 April j.l. Bij voorbaat mijn oprechten dank. De geachte inzender spreekt over land en tuinbouwers, met een klein bedrijf, dat bij' hen wel eens verbittering wordt gewekt bij het lezen van do courant en wel over het weren van actie, van organisatie's. Zouden die personen ook wel eens do vraag aan zich zelve gesteld hebben, „hoe zou het toch komen dat de arbeiders steeds hoogere loonen enz. eischen? wie zouden toch daar de aanlei ding van geweest zijn?" Wordt er zel den of ooit rekening gehouden met het overige deel der Katholieken, die ook mot handarbeid hun brood verdienen (de kleine patroon)? Nu stel ik de vraag, waarvoor dienen de Geestelijk Adviseurs? Zijn zij cr niet om onze geestelijke belangen to behartigen en tevens uitspraak te doen, of de eiscihen, gesteld door de organisatie's rechtvaardig zijn? Zouden die ook geen rekening mois ten houden met de toestand der overige Katholieken? Wanneer de R. K. Werk gevers of patroonsorganisaties, dus in dit geval de R. IC. Land- en Tuinbouw- bond (deze heeft toch ook een Geestelijk Adviseur) in overleg met de R. K. ar beiders organisatie's treden en zij houden beide zich aan de Encycliek „Rerum No varum" kan u mij' niet wijs maken dat er te veel geëiseht wordt U spreekt van die arbeiders met een bedrijf dat zij de slechte jaren hebben medegemaakt, maar u heeft zeker ver geten er bij te voegen, de oorlogsjaren, óf hebben toen die arbeiders om maar een voorbeeld te noemen de aardappe 1 e 11 die toen f 6 A f 7.50 de zak kostten voor veel minder verkocht? Dat u wist dat er verbetering moest ko men do-et mij' een genoegen, maar waar om of er telkens hoogere loonen en verkorting van arbeidsduur geeiseM moest worden, dat u zulks niet begrijpt be treur ik. Als de organisatie's to-en het liberalisme zoo sterk heerschte niet had den ingegrepen, hadden wij misschien nog in dienzelfden toestand geleefd, en had een arbeider nog beschouwd geworden als een machine. Wij1 waren dan ook nog niet zoo ver geweest, dat de werknemers organisaties zullen worden geraadpleegd door de organisaties der werkgevers ten aanzien van de prijsregeling en overige bedrijfspolitiek in verband met de ar beidsvoorwaarden. Ziet hier tevens geachte inzender de 'bedoeling van onze groots Paus Leo XHI „Mannen verecnigt u op Christel ijken grondslag dat patroon en werkman hun rechter, en plichten doen gelden, dit is veer iedeie patroon en arbeider. Met is mij aangenaam te weten (feit ik mij1 heb te verdedigen tegen een arbei der en li. K. georganiseerd». Mijn gevoel jnag met verder strekken als mijn eigen organisatie vo-igens uw bewering, maai' dan wil ik u wel eens een goéden raad geven, onderzoek eerst eens goed, w©Lke voorstellen, steeds worden ingediend; of zij op christelijke grondslag zijn geba seerd, of niet, onverschillig door welke R. K organisatie en kom mij1 dan, eens vertellen of mijn gevoelen niet verder strekt als mijn eigen organisatie. Ik begrijp eigenlijk niet wat voor een georganiseerd R. K, arbeider u zijt. Is u van plan de organisatie's af breuk te doen? om -iets te veroordeelen waarvoor vooral de R. K, organisaties zoolang hebben gewerkt n.m, de doorbe taling der christelijke feestdagen? En wat u schreef óver arbeiders tegen dien tijd op straat te zetten, ïs ook klinkklare onzin, want waar blijft dan u organisatie? Kan die om zoo iets te voorkomen, niets doen? Waar u schrijft, waarom ik niet over de land- en tuinbouwers heb geschreven, och ik heb de zaak in het algemeen genomen maar als u mij dan vraagt of zij ook groote winsten hebben gemaakt en of de kaas al uitgevoerd is van 't vorig jaar enz. dan zou ik ten opzichten van uw eersten vraag willen zeggen: „Beant woord deze zelf' en dan zal dat ant woord bevestigend zijn. En wat de tweede en overige vragen aan gaat, merk ik op- dat dit zij'n oorzaak vindt in de helaas zoo lage buitenland sche geldmarkt Over den 8-urendag zal ik niet ver uitweiden. Als u ma-ar eens goed weet het doel waarvoor .Minister Aalberse deze wet- heeft ingediend. Is dat niet om de geeste lijke ontwikkeling te bevorderen? opdat iedere arbeider zich ontwikkelt voor den strijd, die op sociaal-terrein wordt gestre den, en zal gestreden worden. Het zul goed zijn het boekje tie 8-urendag eens te lezen dan ben ik er zeker van dat de geachte inzender wel eens anders zal spro ken. Of het beter zo-u wezen dat andere sta ten voorgaan vraagt u. En dan antwoord ik tenslotte, dat wij; trots moge gaan op onze groote sociale wetgever Minister Aalberse en onze rechtsche regearing, die in zoo'n korten tijd zulk een g;oo! stuk werk, waarvoor vooral de R. K. arbeiders dankbaar moeten zijn, tot stand heeft gebracht. mijnheer de Redacteur nogmaals dan kend voor de verleend» plaatsruimte. Verblijf ik Een organisatieman. PROEF- EN SCHOOLTUIN „KENNEMERLAND." Aan het jaarverslag van den Proef' en Schooltuin „Kennemerland" te Alk- mar.r over het jaar 1919 ontleenen wit het volgende: In den tuin werd, wat de indeelirig betreft, geen verandering gemaakt. Ai- leen werd een schutting die vroeger aan de grens stond, waar thans een Karen- huis is verrezen, meer naar het midden van den proeftuin verplaatst en met de vruchtboomen, die een jaar ingekuild waren geweest, beplant. Het vaste personeel, bestaande uit een tuinbaas en 2 vaste werklieden, onder vond geen verandering. Gedurende den zomer werd dit echter geregeld aange vuld met eenig tijdelijk personeel, hoofd zakelijk bestaande uit leerlingen en toe komstige ieerl ngen der Rijksiuinbouw- winterschool. Wegens de ongunstige vooruitzichten vooi den aankoop van meststoffen, werd gedurende den winter 1918-1919 beslo ten een groot deel van den tuin rnet beerstoffen te bemesten, tot weik doei 1234 reimgingstonnen faecaliën van de Alkmaarscne stadsreiniging werden aan geschaft. Bovendien werd de tuin be mest met 5000 K.G. kalkmergel, 500 K.G. chiiisaipeter, 500 K.G. superphos- phaat, 4 wagens paardenmest. In het hier volgend overzicht is de wijze van beteling voor elk dezer vak ken aangeduid. Vak 1. Dit is groot 7 Aren en be plant met kruisbessen en roode en zwar te aalbessen, welke op 3 verschillende wijzen worden gesnoeid. De opbrengst, die in 1919 bedroeg 96V2 K.G. met een" geldswaarde van f60.66, werd nog niet voor elke snoei- wijze apart gehouden. De struiken zijn n.l. nog te jong en de verschillende snoeiwijzen zijn nog te korten tijd toe gepast, om daaraan een beteekenenden invloed op de opbrengst toe te schrij ven. Vak 2, groot 12 Aren, was bestemd voor de teelt van augurken met verschil lende voorvruchten, teneinde na te gaan bii welke dezer voorteelten dit gewas zich het best ontwikkelt. Aangezien echter de augurk door het ongunstige weer in den nazomer bijna geheel mislukte, heeft deze proef geen definitief resultaat opgegleverd. De voorvruchten waren vroege aard appelen, erwten en tuinboonen, met wel ke laatste nog eenige regels kropsla werden gecombineerd. Van deze 3 voor vruchten werd de hoogste opbrengst verkregen van de aardappelen, n.l. f 41.93. .daarna van, de erwten, n.l. f 35.12, en de kleinste van de tuinboonen, n.l. f28.08. Verder leverde de kropsla nog op voor f 15.33, de augurken f 19.53, dus het geheele vak f 139.99, hetwelk overeenkomt met f 11.70 per Are. Vak 3. Dit vak heeft een grootte van 13 Aren en werd gedurende den winter Êrootendeels in gebruik 'genomen voor akken, waarin de sla- en bloemkool- planten werden overwinterd en waarin voor de leerlingen der school de peen- rijen en de teelt van selderij onder glas werden gedemonstreerd. Gedurende, den zomer, nadat de bak ken in gebruik waren genomen voor de teelt van komkommers op een ander vak, werden hier de kooien geteeld, af komstig van een kruising van roode win terkool niet Deenschc witte. De geldelijke opbrengst van dit vak bedroeg aan verkochte bakplanten, die voor eigen teelt niet noodig waren, aan wortelen, selderij, enz. f 193.15, terwijl van de kool voor f 22.50 verkocht werd, dus te samen f215.70. Vak 4. De grootte van dit vak is 15 Aren. Het werd in hoofdzaak bestemcj voor de teelt van ziektevrije aardappe len. .Wat de geldelijke opbrengst van het vak betreft, bedroeg die aan bloemkool f182.94, aan aardappelen f 12.59, aan stokboonen f30.02, aan savooie kool f32.25, samen f257.80. Deze opbrengst komt overeen fnet f 17.18 per Are. Vak 5. De grootte hiervan is 16 A. Het werd ten deele gebruikt voor de teelt van komkommers en meloenen in bakken en verder voor het aankweeken van planten op zaaibedden. De geldelijke opbrengst van dit vak bedroeg aan gele en witte komkommers f384.57, aan groene idem f66.82, aan meloenen f30.79, aan koolplanten f9.25, samen f491.43. Vak 6, groot 10 Aren, is geheel be plant met vruchtboomen, waarvan een deel in snoeren, een ander deel in struikvormen is opgeleid. Daar de hoo rnen de geheele ruimte nog niet vol ledig beslaan, konden er andere artike len tusschen worden geplant. Daarvoor werden gekozen geselecteerde stamsla- boonen van de soorten stam inet stok- peul en dubb. stamslaboonen. Wat de opbrengst van dit vak betrelt, be droeg die aan stamslaboonen f 121.83, aan sja lotten f 107.40 en aan vruchten f21 12, aus te zamen f 250.35 of gem. per Are f 25. Vak 7. Dit vak heeft een grootte van 16 Aren en werd ten deel» iii gebruik genomen voor een collectie bloenil>o:len, die tot doel lioel t de leerlingen der Bij leste i nb o uw cv i n t en- school in de gelegenheid te stellen d» meest belangrijke soorten le leeren kenjieai. Het overblijvende doel van ii»t vak, ongei- veer 12 Aren groot, werd bestemd voor een gecombineerde teelt van poot uien cuknolsel derij. Om de naleclt van dit laatstgemeld© artikel mogelijk le maken, werden d» poot- uien uitgeplant ia rijen, die pl.m. 50 c.M. van eikaar kwamen. In deze tusschenruimten werd eerst kropsla geplant en later knolsel derij, zoodat het veid 3 verschillende arti kelen opleverde. Het doel van deze teelt was, om de leerlingen met de toegepaste combi natie te doen kennis maken. De geldelijke opbrengst van het geheele vak was: aan bloembollen f 190.aan kropsla f 36.80, aan uien f 136 22, aan knolselderij f119.09, samen f482 11 Deze opbrengst komt overeen met ongeveer f 30.per Are. Vak 8 lieett een grootte van 10 Aren on werd beleeld met in 1917 geplante aardbeien, die hier thans voor hel Laatste jaar groeide». Op een deel van liet veld, wdar de aardbeien reeds waren opgeruimd, werden tuinboonen geplant. Indertijd waren hier de aardbeien geplant met de bedoeling, om de aangepla» soorten met elkander te vergelijken. Hel bleek ccbter, dat de grond, die kort geleden uit wei land was ontgonnen, nog te ongelijk van sa menstelling was, zoodat de uitkomsten niet voldoende de waarde der afzonderlijk» soorten, weergaven. Daarom werden de aardbeien hier ihans voor hel laatste jaar geteeld. De opbrengst bedroeg f 162.85en die van de tuinboonen f 36.69i/2, dus te zamen f 199.55 hetwelk overeenkomt met f 19.95 per Are. Vak '9. Dit vak heeft een oppervlakte van 71/2 Aren en werd gebruikt voor de teelt van 4 partijtjes Brusselscb witlof, geteeld uit een. in 1918 gedane selectie. De geldelijke opbrengst bedroeg aan spi nazie f24.58 en aan Brusselsch wiliof f108.06, dus le zamen f 132.64, hetwelk overeenkomt met f 17.68 per Are. V I 10, groot 3 Aren, s beleeld met 7 soora.il rabarber, waarvan' er echter één,, de Vroege Engelschc, eerst in het voorjaar van 1919 was geplant en dus nog niet ge oogst kan worden. De geldelijke opbrengst van de verschillen de soorten bedroeg f93 09 of ruim f31. per Are. Vak 11, groot 3 Aren, werd, evenals vorige jaren, gebruikt voor de teelt van diversel bloemgewassen ten dienste van cursussen. Vak 12. Op dit vak, waarvan de grootte 9 Aren bedraagt, werden vroege aardajipriei:. geteeld in de soorten Duke of York en Schot- sche muizen. De navrucht, bestaande in boe- rekool, mislukte door de groote vochtigheid; De opbrengst aan aardappelen bedroeg f 220.58, aan boerekool f6—, dus te samen f 226.58 of ruim f 25 per Are. Vak 13. Dit vak lieeft een grootte vaii 12 Aren on werd beleeld met 2 soorten wortelen, n.l, de Amsterdamscho bak en de vroeg: Langedijker, teneinde dez» beide met elkan der te vergelijkeu. De totaal-opbrengst bestond in 3753 bos en 1090 K.G. met een geldswaarde van f 156.02, De boerekool, die als ïiateelt werd uilgeplaatst gaf oen opbrengst van f 17.90, zoodat de to tale opbrengst bedroeg f 173.90. Vak 14. ter grootte van 7 Aren, werd, evenals vak 4, bestemd voor het verder opkweeken der in 1918 door selectie ver kregen vroege aardappelen en wel van de soorten Koksianen, Gladbiaadjes, Bloem- graafjes en Schotsche muizen. Evenals op vak 4 werden ook op dit vak andere groenten tusschen de aardap pelen uitgeplant, n.l. bloemkool en stok boonen. Eerstgemeld artikel gaf een op brengst van f28.26, het laatstgenoemde een van f30.69 dus te zamen f58.95 dus ongeveer f8.42 per Are. De opbrengst der niet bewaarde en op de veiling verkochte aardappelen bedroeg 1*52.57 die van de roode en witte sluikoof f 149.71, dus te zamen f202.28. Verder werd van de strook langs de schutting nog een opbrengst verkregen van f 75.82. De totale geldelijke opbrengst was, met inbegrip van hetgeen nog verkocht werd van de in 1918 gegroeide producten, f'3164.19. Het ledenaantal bleef stationair, 64 per sonen waren lid, 12 vereenigingen, 6 do nateurs en 13 gemeenten gaven een bii- drage. De voorgeschreven vergaderingen wei den gehouden; op de voorjaarsvergadering werd een lezing gehouden door den Rijks- tuinbouwconsulent den heer J. G. Haze- lcop, over select,eeren van vroege aard appels. Deze lezing werd gehouden na de vergadering en mocht zich in een tamelijk bezoek verheugen. Het bestuur had een verlies te lijden door het bedanken van dén heer Van der Stok, die door zijne werkzaamheden genoodzaakt was a,ls bestuurslid te bedan ken. Allen zullen met genoegen herden ken hoe hij op prettige en vlugge wijze de vergadering wist te leiden en aldus werkzaam was sedert de oprichting van de vereeniging. De aftredende bestuursleden werden alle herkozen en bleven in het bestuur zitting houden. Als nieuw bestuurslid werd geko zen de heer M.' Sikkes, die zijne benoeming aanvaardde. De inkomsten bedroegen Kas f248.90, Boerenleenbank f 2033,31 Bijdragen f 757.90 Opbrengst Gewassen f 3161.19, van de Boe renleenbank over 1919 f 10.53 Nadeelig saldo f 201.50 f 6396.33. De uitgaven waren: Administratie f'216.51i/3l Arbeidsloon f3738.95, Bemesting f249.10; Boomen en vaste planten 190.84 Diversen f36.60; Drainage en wegen f561.74; Emballage en materialen 1154.46 Gebouwen f5.70; Gereedschappen f75.03; Landhuur f 638.20Plat Glaa 1399.52 Rente Obligaties f10.Vervoer en Vei- lingskosten f 17.23; Zaai en Pootgoed f 183.60y3 Saldo bij Boerenleenbank f 18.84 te zamen f 6398.33. 1 1 111 1 11 1 1 t a UIT DE STREEK. BRIEF VAN NEEL GROOTEBROEK EK SIJMEN BOVENKAREPEL UIT WESTER—BLOKKER. Onverwachts kregen we deze week be zoek van een vriend uit Nijmegen, die ons eens kwam opzoeken; het doel van zijn reis was, tevens om hot nieuw Raad huis van Biokker te zien, hij had alle protestvergaderingen gehoord en tegelijk gelezen dat de God. Staten het Le luit van de Raad tot bouwen hadden goedge keurd, en hij dacht dan ook zeker,, dat liet reeds klaar was, aangezien het iemand zijn leven zou kosten indien men langer voortging met dit ouwe ding. Neel vroeg direct of ze op andere plaat sen zoo vlug weren, en verder vervolgde Neel: de goedkeuring is cr wel en de plaats is er ook, maar we doen hier piano n. en vooral tegenwoordig,, de éisch is f.uyis: geen werk maar geld, om werk is men nooit verlegen geweest. Ea dan, wat een risico voor den aannemer, dan wil men werken en dan weer niet, dan werk men weer te lang 011 als men te lang werkt,, doet men het Lever 8 uur, en als meln 8 uur werkt, werkt men liever niet, omdat men liefst in die korte tijd een uur rust moet hebben, en omdat de dag te kort is moet er hooger loon zijn, werken is tegenwoordig ©en heele uitzoe- kerij De vriend keek mijn Necltje groot aan, zoo probleemachtig Neel het werk be schrijft, daar zit wat aan vast, maai bij wist zich er uit te redden en zei tegen Neel, dat in Nijmegen iets was aanbesteed on voorwaarde (dus mociht door staken het werk worden neergelegd) dan behoefde de aannemer de tijd van afle vering niet precies op te volgen. Zoo kon het ook hier niet waar? Neel zei, hoor eens vriend, als men be gint en de bouw is halfweg voltooid, en men staakt dan een week of zes. evenals de transportheeren, dan is het ondereind verrot; maar laten we nu niet langer kïetsen: je moogt evengoed het Raadhuis zien van Blokker, maar dan het ouwe nog, misschien zie je dan verbetering als deze weer klaar is op de andere plek. En ik liet ze praten maar toen ze het ouwe Raadhuis wilde gaan bekijken inviteerde Neel ook mij mee te gaan. na tuurlijk allen op de fiets, oen oogenblikje werk. Mijn vriend was daarvoor onmiddellijk te vinden, maar leek niet tevree met van buiten te zien, binnen wilde hij het oitjk graag bekijken, enfin dat zouden we pro- beeren. Gauw de fietsen nagezien, of de ban den nog vol waren enz. en daar ging de zaak. Vriend reed voor, wij,, Neel en ik reden achter hem, als hij1 voor reed kon hij meteen het prachtige groen der boomen aanschouwen. Neel en ik vonden het wel goed, maar hadden hem tevoren gewaarschuwd, dat de weg soms ook een poging op je leven doet, gladdig en iiobbelig,,, het had juist dien dag iets geregend.. Prachtig. aa.t woerd was juist door den vriena geuit even voorbij de Kerseboom gaard, hij wilde stellig hiermede de pracht der boomen bezingen, toen pats. daar lag hij prachtig. Dwars naast de fiets jammerde de vriend, foei foei wat een straat schrobben doen ze de weg zeker, nooit er ligt hier bijna een duim dik slijk op den weg. Ja, Neel begreep wel, dat hij nijdig was, maar als Blokkerder verstaat men geen oritiek en Neel antwoorde dan ook: Wij zijn hier niet om werk verlegen, en die hier niet komen wil blijft maar weg. Ben jij gek, ik heb niks met je praatjes noodig, Neel, Neel riep ik en onderwijl hielp ik mijn vriend door hem een handje te seven, want de vriendschap werd dooi den slag tegen de planeet er niet beter op. Maar Neel kon er ook niets aan doen hij1 was gewaarschuwd. We waren gauw klaar met afschuieren het was alles slijk, wat eerst moet opdro gen en voorzichtig gleden we verder. ■Over het eindje van den kersenboom gaard tot het oude Raadhuis hebben we wel een uur werk gehad. Wat ging hij voorzichtig, het was een vermaak, men zag in Blokker wel, 'dat wij bang waren om hier te fietsen. Bij het oude Raadhuis stapten we af. Van buiten hadden we hel al gauw bekeken. nu maar runnen gluren. Vooral wilden we Sa opgang zien naar de Archieven, hoe levens gevaarlijk dat ook wel is De Burgemeester vroeg juist iemand 0111 een Raadslid even te helpen, die zat op de urinoir, die ook in het Raadhuis gelegen is, maar het slot is zóó oud, dat als men de deur dicht gooit hulp van anderen noodzakelijk is eer mes. er uit geraakt! En toen de hulp was verleend zagen we dat dit ook de deur was die de. toegang gaf tot den zolder der Archieven, en wel door een los laddertje te plaatsen zoo over dei (urinoir been en legen d© amoniak-lrommel We zagen dan ook wel, dal hier noodig een ander Raadhuis moest wezen, maar toch kan dit, volgens velen, nog dienen. Och, als ja er zelf ook niet mee ta niak»n licht, wil ik wel gelooven, dal je het gauw goed vindt; het oude Raadhuis hadden wc dan ook spoe dig bekeken, en we fietsten weer huiswaarlsj Neel reed nu voor, toen ik, cn I0311 vriend: het kon hem niet te langzaam. Thuis gekomen was eerst liet onderwerp natuurlijk de val bij de kersenboomgaard, het slijk was eenigszins opgedroogd dus Neeï gaf hem de schuier om zijn ccstuum een beetje op le knappen. Sijmen, riep Neel, ,,hclp jij even," ja hebt meer kracht in je handen als ik om flink lo borstelen en na hot slijk ontdekten we Winkelhaakjes hier en daar De vriend kou het weer niet bedwingen over do smerige siraalen in beid» Blokkers, zoowel Oost- als Wester-Blokker le spreken en toen Neel dan ook weg was begon hij: „Noemen zij dat nu de welvarende Sir©.];; noemen ze dat nu d© zuidelijke Westfriezen Is 'dat me nu nog een straat. 'Berg en Dal bij Nijmegen hoeft de naam, maar de Blokkers is niks anders als Berg en Dal en dat dit slijk wat er op ligt!'' Sijmen, zoo vraagt mijn vriend verder, mag il; uit je zwijgen opmaken, dat je het ook wel gelooft, je voor en tegen hoor ik niet! Och, vriend, was mijn antwoord, ook hjer moet eerst het lcalf verdronken zijn, »n dande rest begrijp je wel. Wij zijn In onze dorpen eenmaal zoo, we zouden hiael graag verbeteringen willen, de straat zoowtjl als het Raadhuis, als het dan maar niet kost, want als onze eigen portemonnaie het go-ed moet maken, dan prolesteeran we met ge weld! Die cr last van heeft, knapt het maar op, en ik zeg net wat Neel zegt: die niet komen wil blijft weg, en die hier meer komen wil deponeert een f 1003, dan zullen we schrobbers zoeken De vriend begreep me heel best zeker, want de fiets haalde hij weer uit de schuur, Ie sneltrein om 5.12 uit Hoorn wou hij graag halen, cn het afscheid wasDag: ENKHUIZEN. ENKHUIZEN. Vrijdagavond 23 April ver gaderde in het Park de Enkhuizer bur gerwacht. Een vrij goede opkomst. Na opening en een woord van welkom van den voorzitter, den heer W. Lub verkrijgt het woord de heer Haremaker van Alkmaar, het woord en zet doel en wer king van de burgerwacht bevattelijk uiteen Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Kijken we om ons heen. naar Duitschland en Rusland. Is het 'dan noodig burgerwachten te hebben Met revolutie spelen enkele do baas en is brandstichting en roof aan de orde van den dag. In Duitschland gebeuld; het, dat na een vergadering oen bende van 400 man op één avond 5 villa's in braad stak. Laten wij1 Hollanders daar een les uit trekken,, laten wij' onderhouden ge oefende organisaties uit de burgers, hoe sterker hoe beter, dan voorkomen wij re volutie, dat is dan voorkomen wij hel bloedvergieten van onze eigen landgeno ten. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen, werd oen ruim gebruik gemaakt en door den spreker beantwoordt. Het financieel verslag toonde een ont vangst van f 200 uitgaven f 159.33, batig saldo f40.77. De commissie tot nazien dei- bescheiden bestaande uit de heeren Van Wijk en S. Stavenuiter verklaren de boe ken in orde. Tot bestuurslid werd gekozen de heer O. Jongbloed. De heer Bosnia, burgemeester, spreekt een woord van dank aan het bestuur, com mandant en manschappen. Na een geanimeerde rondvraag, waarbij vooral de oefening werd besproken sluit de voorzitter de vergadering. ENKHUIZEN. Ned. R. K Volksbond. Onder groole belangstelling was Zondagavond in het St. Gomnrusgebouw vergaderd de af- deeling van den Volksbond. Na opening met Bondsgebed, lezing der notulen, welke werden goedgekeurd De in de vorige vergadering benoemde com missie lol nazien der boeken van den Penning meester, verklaarde bij monde van d»n hem" Zelden thuis de bescheiden in ord», waarna dankzegging aan den Penningmeester. Door huisbezoek van bet bestuur waren et vier donateurs bijgekomen De heer G Schuit werd hei-kozen als voor zitter. Hierna gaf de heer G. P. B RReins een mooi en uitvoerig verslag van de vergade ring van den Cenlrnlen Raad Met bijzondere belangstelling werd dit door de leden aange hoord en hier en daar vragen gesteld, welke alle naar genoegen werden beantwoord. Een kleine wijziging werd gemaakt in li l contributieslelsel. In gezinnon waar meer ais éné lid is zal één Volkskrant worden gebracht een ook maar één krant behoeven te worden betaald. De heer de Vries besprak de woningbouw. Andere lichamen zijn reeds lang met hun werkzaamheden klaar. Spreker wil hier bij ons ook weder <fic handen' aan de ploegslaan. Wordt besloten een volgende vergadering ge heel een dit punt te wijden. Eenige nieuwe leden warden met een toe passelijk woord van den Voorzitter geïnstal leerd. Nadat in de rondvraag eenige opmerkin gen waren beantwoord, word de vergadering met gebed gesloten. ■T VELD, 'T VELD. Z e 1 d z a a m h ei d. De heer G. Boekei heeft een konijn, dat 16 jongen heelt Zeker lorh ook wel zaldzaam.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5