BINNENLAND GEMENGD ÜEÜWS KUNST EN MMm Leger en vlooi Kerk en Schooi RECHTSZAKEN. Provinciaal Niauws opheffing staat van beleg. Bij Kon. Besl. van 16 dezer, is met ingang van 1 April 1920, de Staat van beleg in 't heele land opgeheven. bepalingen in zake burger wachten. aalmoezeniers en veldprediker» Berichten ogenomen in een gedeelte onzer vorige oplage, V, i\V ARMENHUIZEN VY ARMENHUIZEN. Jubileum. 't Is feest in Warmenluiizm. Pastoor v/iïlemse is bier 23 jaren. Jc kunt hot sjeil aan 't feestelijk dca-p met z'n wapperende vlaggen, z'u groen, z'n sierlijke eerepoorten. Je kunt 't zien in z*n kerk, heerlijk versierd met bloemen, wim pels en schilden. Bloemist van Kessel is er aan den gang geweest op z'n best en 't is keurig Hoe de parochianen hun herder en-en, staat f lezen in cte groole eerepoort voor de pastorie Aan God zijt gij, naar God wijst hen Uw handelen en uw spreken. Om half zes zou 't feestelijk uittocht zijn, afgehaald van Schocildam door 't feest comité, ruiters en fietsers, werd de jubilaris daar toegesproken door den Burgemeester, die hem verwelkomde. Bij de gasfabriek stond do feesLstoet op- gcsuld, wei '11 twintig vereerdgingen, elk mot haar banier, 'l muziekkorps „Tavenu", twee praalwagens, de eene voorstellend de eerste? kelollc des priesters, de Kuischheid, omringd door de haar beschermende deugden. De 2e stelde voor de Gehoorzaamheid, ook door de tiaar beschermende deugden omringd. Opge sierd met bloemen was 'l een keurig geheel. De orde in do stoet was voorbeeldig. Onder de loonen der muziek en 't gelui van atie klokken, need de beminde herder zijn intocht, 't Dorp was zwart van menschep, die hj-enaden en wuifden dit 't 'n lust was. Menigeen weende van blijdschap. Toen 't hocte dorp was rond getrokken! werd de stoet aan de pastorie ontbonden. Toen de jubilaris cn de feestcommissie de pastorie waren binnengegaan, las de Burge meester daar de felicitatie der regeering voor, dezen morgen den jubilaris door den Minister toegezonden. Daarna begon 't plechtig Lof. Do kevk was overvol en daverde van feestliederen. Over.ge van den avond was er een feeste lijke drukte in 't dorp. De pastorie- cn patro- nflütstuin waren leeslelijk verlicht. De fanfare! bracht den jubilaris een keurige serenade. Maandagmorgen Wat is Warmenbuizen mooi Rooiusch. Je bad 't moeten zien dezen morgen, die algemeene Comnninie der paro chianen voor den beminden herder. Dc regen klettert tegen de ramen, de versiering hangt tj> druipen, 't Is te hopen, dat 't zonnetje T straks ophaalt Want er stpat nog wat te gebeuren. IIOORN "W e r k w i 11 i g-en Zaterdagmiddag was net hier wel een bewijs, dat hier werkwilligen genoeg waren. De H.O.Y.A M-autobus wou niet of eigenlijk de motor wilde niet aanslaan. De kracht van den chauffeur, die den wagen bestuurde, de heer J. Mals, was te miniem en doordat de hulp van anderen niet kon uit blijven, ging de chauffeur achter het stuur voor vast zitten en vroeg duwers. Eén wenk en honderd menschen van eiken rang cn stand gingen achter de bus om met geweld de bus op te duwen en nog een duwtje cn daar gaat ie. de motor grijpt. NIEUWE NIEDORP. NIEUWE NIEDORP. Strijkorkest. Het Strijkorkest alhier zal op den 2den Zon dag in Mei een concert geven. Ook zuilen bij deze vereenigiiig blaasintrumentau aangesch.it t worden. Vermist. Naar wij vernemen wordt se dert eenige dagen een zoon vermist van djn heer B. alhier. GROOTEBROEK. GROOTEBROEK. Niet vergissen. »- Jven moeten we meiden, als dat de menschen jich niet moeten vergissen met de II.O.V.A.M. Dit is niet de Maatschappij, want deze heet A.M O.V.A.M., liet hoofdkantoor is gevestigd te Den Haag, doch de II.O.V.A.M. is geves tigd te Hoorn en wel uit middenstanders. Ver schillende geruchten doen de ronde. Verleden Zondag is er een bestuursvergadering ge weest der H.O V.A.M., wat daar is besproken konden we niet achterbalen, wel kwamen we te welen, dat de A.M O.V.A.M. een contract met de H.O V.A.M. iieilt, bos lang is gissen, maar laatstgenoemde betaald aan de eerste 56 ct. per K M. en als men nu berekend, dat er dageiijkscb 110 K.M. gereden worden, kost dit Hoorn 178 40 en de ontvangsten, welke Hoorn terug krijgt, zijn de entvangsten vin den dag. Zouden de aandeelea al verhandeld worden aan de Beurs!?! II OOGKARSPEL IIOOGKARSPEL. Electricit eit. De aan- ig der kabel van het Electri. Bedrijf is spoe dig voltooid. Druk is men reeds bezig aan de huisinslalla lie's OUDENDIJK. OUDENDIJK. U it vo e r i nr. „Zang en Vriendschap" gaf een goedgeslaagde uit voering in eafó Lakeman. De verschil lende lied.ren werden geed gezongen. De zang stond op hoog peil. Ook de muziek nummers werden aandachtig aangehoord en met krachtig applaus beloond. Bur- genieestcr Slam vertolkte den dank der aanwezigen DE VIJFDE JAARBEURS WORDT NATIONAAL. Dicor do Nijverheideraad is gevolg gege- ijen aan 't verzoek van liet Jaarbeursbestuur lot overweging der wenscheiiikheid om bui- kmla-ndschc deelneming aan de oo Jaarbeurs toe te laten. De Nijverbeidsraad bleek in meerderheid van gevoc-len. dat de beurs in 1920 nationaal behoort te werden gehouden. Vond dus do gedachte aan intoruationalisecring der vijf de jaarbeurs slechts bij een minderheid steun, ook een voorste] om den Raad van Beheer to adviscercnin 1921 de beurs ondei ooperkendo voorwaarden voor internationale deelneming open te steden kon geen meer derheid verwerven. hi „Bergopwaarts" schrijft rar. Van den Helm over het socialisatie;opport der 3. D. A. p.. „Het rapport is cp de studeerkamer ge- maask wpar wel Je g-eruckten van liet rinen dom driegen cn er een zekere, angst verwekken, doch die rock afgesloten blijft? van de woelingen daarbuiten. Het is zoo eelit 19e eeuwsc.]i--intellectualistiseh. Het heeft de naïviteit van den goedigen en zorg'vollen vader, die bij de geboorte van elk kind precies vaststellen gaat wat in de tien eerste levensjaren zal moeten gebeu ren. Het is ook ecM-negatief-sccialistisch. Eerst moet het kapitalisme dc vruchten laten rijpen, en dan komt de staatsambte naar ze afplukken en in stukjes snijden. Maar wat zijn de socialisten ezels geweest, door de arbeiders steeds op te bitsen te gen die groot-kapitalisten. Dat zijn dan toch de menschen van de concentratie ge weest, zij, de groot-kapitalisten zijn de wegbereiders der socialisatie geweest. De socialisten zijn degenen, die de door een ander voortgebrachte vruchten in ontvangst nemen." Over de verwachting, dat de socialisa tie aan de verspilling der kapitalistische anarchie een einde zal maken, zegt de schrijver, dat dit 10 jaar geleden nog ge loofd kon worden. „Maar nn heeft men de factoren leer en kennen, waardoor die illussie verstoord is geworden. Een publiek bedrijf werkt duur omdat de bedrijfsleider de macht mist zi-ch op particulier zakenstandpunt te stel len. Welk een verspilling van tijd, hoe veel overbodige menschen, wat een amb- tenarenged-oe. Welk een zogen zou b-et zijn, indien de gemeentebedrijven eens aan een particulier werden verpacht, met die macht om te zuiveren. Het argument van do commissie is dus wel wat uit den tijd." EEN MAATREGEL VAN DEN MINIS TER VAN ARBEID. Naar aanleiding van het in de dagbla den voorkomende bericht, dat de Centrale Nederlandcche Ambtenaa. soond een ma nifest verspreidt om de ambtenaren van de Rijksverzekeiings' ank, leden van dien bond, aan te sporen door het bestuur der Rijksverzekeringsbank noadig geoordeeld avondwerk niet te verrichten, heeft de Minister van Arbeid aan genoemd be stuur telegrafisch opgedragen, ingeval van dienstweigering, tijdelijk personeel na waarschuwing onmiddellijk te ont slaan en vast personeel onmiddellijk te schorsen en voor ont=Iag aan den minis ter voor te dragen. Bepaald is bij beschikking van den Minister, dat burgerwachten van een in de nabijheid van hun standplaats gele gen onderdeel van het leger, schermge- weren en dekking'smiddelen tijdelijk in bruikleen kunnen ontvangen gedurende, den tijd, dat dit materieel door 't be trokken onderdeel zal kunnen worden ge mist. De burgerwacht moet dit in bruik leen verstrekte materieel op eerste aan vrage terugzenden in denzeli'den toestand al; waarin zij dit heeft ontvangen. De aanvragen moeten door den com mandant van het korps of korp-sgedeelte worden ingezonden, die, indien de ver strekking niet kan geschieden, daarvan kennis geeft zoodat de commandant der burgerwacht aan een ander naastbij ge legen korps of korpsgedeelte de aanvra ge kan doen. Indien in een nabijgelegen garnizoen geen sehermmaterieel kan worden ver kregen, kan dit voor zooveel c 8 seherm- gevraagd aaii de directie der artillerie- geweren (karabijnen) betreft worden aan- inrichinigen onder voorwaarde, dat de kosten verbonden aan het veranderen van een geweer (karabijn) tot schermwapen door de betrokken burgerwacht worden betaald. Se NED. R.K. CONGRES TOT BESTRIJ DING VAN HET ALCOHOLISME. Op de twee Congresdagen, 10 en 11 Aug. zullen vier algemeene vergaderingen ge houden worden. Hierin zullen als sprekers optreden Directeur A. van de Venne te Eclduc over het onderwerp: Jeugd; Henri Her mans, Lid der Tweede Kamer, Den Haag, over: Loon en arbeidsduur; J. Winter- mans, Lid der Tweede Kamer, over: Al coholvrij Vereenigingsleven; Dr. J. van Berge, wethouder te Utrecht, over. Ge meenteraad en Drankbestrijding; terwijl de slotrede zal gehouden worden door Mgr. Dr. Alpb. Ariërts. Er zullen afzonderlijke sectievergade ringen worden gehouden door de R.-K. Vereeniging- van Spoorwcgmannen-geheel- onthouders Sint Franciscus; door de vier Diocesane Priester-Krnasverbonden en door de R.-K. Ondenvijzers-drankbestrij- dexsorganisaties. HET TEGENWOORDIGE REIZEN. Het geval van den onheusehen Delft- scben stationschef, die, volgens een be richt in de bladen, den trein liet vertrek ken, zonder den Duitschen repatrieeren- den kinderen tijd te geven tot instappen, staat niet alleen, schrijft men aan „De Tijd". Het schijnt, dat met de verhooging van de relstarieven en de vermindering van reisgelegenheid, de ridderlijkheid en de dienstvaardigheid van de spoorwegambte naren en beambten ook aan het minderen zijn. Waar zou men mogen verwachten, dat tegenover de inschikkelijkheid en toege vendheid van het reizend publiek in de zen tijd gevraagd wordt, het publiek op zijn beurt, die eveneens van het spoorweg personeel zou mogen verwachten, vergist men zich. Behalve, dat de coupé's tegenwoordig volgestopt worden met reinigers, die een geheel traject moeten staan, of zich moe ten vergenoegen met een pufwarm plaats je tegen een opgeslagen leuning, terwijl nnsr tal van eerste klasse-plaatsen onbe nut zijn, hebben w« meermalen geconsta teerd, dat do dienstdoende chefs het sein tot vertrek gaven, terwijl nog een reizi ger instapte. Vroeger was men nok zoo galant, even op een aanhollende reiziger te wachten, tegenwoordig zijn de blikken van de meeste chefs star op het puntje van den groeten wijzer gevestigd. Of er ongeluk ken gebeuren, schijnt tegenwoordig bij zaak te zijn. Daartegenover hebben passa giers bij vertragingen als eenmaal liet bewuste streepje op de wijzerplaat ge passeerd is, schijnt het op tijd vertrek ken er niet meer op aan te komen stil den mond te houden. Nog versch in het geheugen ligt, hoe bij gelegenheid van den watersnood, men zou bijna zeggen, met misdadigen opzet, te 's-Hertogenbosch het verkeer tusschen Noord en Zuid in de war is gestuurd, zoodat eenmaal zelfs eenige passagiers den dienstdoen-den ambtenaar te lijf wil den in hun groote verontwaardiging, dat deze den trein naar het zuiden liet ver trekken, op het o ogenblik, dat de trein van het noorden binnensloom.de en zoo doende de passagiers niet alleen hun ver binding misten, maar zelfs hun plaats van bestemming dien dag niet meer be reiken konden. Dit zijn feiten, die niet één maar tal van passagiers kunnen getuigen. Zoo zouden we kunnen doorgaan met het noemen van tal van dergelijke feiten, maar we zullen het hierbij laten, in de hoop, dat de over heid dit bericht onder de oog-en moge ko men IS DAT ZUINIGHEID? Het Rijk kocht indertijd te 's-Graven- hage van een Bouwgrond-maatschappij voor een zeer behoorlijk (misschien onbe hoorlijk!) bedrag 't terrein, waar vroeger de stoomtram Anna Paulownastraat naai de Hoüandsehe Spoor aanving. Men zegt, dat voor deze strook een kleine ton gouds betaald is. Het plan was, daar het ge bouw op te trékken, waarin het Bureau voor de Rijksdrinkwatervoorzienmg zijn zetel zou krijgen. Dit Bureau is thans ge vestigd in een huurhuis aan de Laan van Meerdervoort. Het voormalige stationsgebouwtje op bedoelde strook is ingericht voor bouw en teekenbureau, het beeft een verfje ge kregen, kortom het ziet er keurig uit voor zijn nieuwe bestemming. Maarhet zal geen dienst doen. Want van de zijde van 't Rijksmuseum Mesuag moet naar verluidt bezwaar gemaakt zijn tegen het plan, omdat bet nieuwe pand bet licht van bet Museum zou weg nemen. En nu beeft men wederom voor gerai- men tijd het woonhuis aan de Laan van Meerdervoort ingehuurd. Het dure lapje grond blijft renteloos liggon, zegt het „Vad.", waaraan we dit staaltje van rijksaankoop ontleenen. HET DUITSCHE GELD EN DE SPAARBANK. Te Winterswijk doet zich het volgende geval voor bij de Nutsspaarbank. Tal van personen hebben bij deze bank Duitsc-h geld ingelegd, dat tegen de toen- rnajige koers is ingenomen. Wanneer nu het geld opgevraagd wordt ontvangen de menschen de Mark niet te gen 58 of 59 cent, maar tegen 40. Daar er vele personen bij betrokken schijnen, die door deze maatregel belang rijke schade ondervinden, is er een ver gadering gehouden, waar een raadslid voor belanghebbenden is opgetreden. Het wachten is nu op het antwoord, dat het hoofdbestuur van het Nut zal geven. Mocht deze kwestie niet ten genoe-ge der inleggers beslist worden, dan zal men overgaan tot een proces. EEN NEDERLANDSCHE OPRUIER IN INDIë. De onderwijzer derde klasse van de open bare Europeescbe lagere scuool te Paree, Gerrit van Burinlc, is krachtens vonnis van den Raad van Justitie te Soerabaja. achter slot en grendel gezet, meldt het .,Soer. Hbl-'' De rechtsingang met last tot dadelijke ge vangenneming werd verleend wegens twee feiten van opruïng: het geven van uiting aan gevoelens van vijandschap, haat en minachting tegen de regeering van Neder- 1-andsch-Indië, in openbare byeenkonusten, bijgewoond door inlanders en Chineezen en een derde feit van opruiing in het openbaar tot het misdrijf van mishandeling. De feiten dagt-eekenen van 18 Januari en 2-5 Januari j.l. STAKING AAN DE HAAGSCHE GASFABRIEKEN. De Federatieve Bond van gemeente werklieden heeft thans officieel, naar aan leiding van liet ontslag der zeven kolen- werkers, die eigerden z.g. „besmette" ko llen te lossen, de staking voor de ge meentelijke gasfabrieken geproclameerd. In een kennisgeving aan den modernen gemeentewerklieden bond beweert zij, dat elke poging om het conflict tot oplossing te brengen, op den onwil van gemeente bestuur en directie js afgestuit. Het be stuur adviseerde daarom tot staking, en de ledenvergadering heeft op grond van dit advies en nadat de leden die het er niet mee eens waren zich verwijderd had den, met op 2 na algemeene stemmen de staking afgekondigd. Hiermede, besluit de kennisgeving, is de staking een feit. Intusschen was Donderdagmorgen in practijk nog nagenoeg niets van staking merkbaar. Aan de fabriek Trekweg zijn, behalve de ontslagenen, 2 arbeiders weg gebleven. Aan den Loosduinscbeweg 4 a 5. Het bedrijf ondervindt niet de minste storing. Zelfs bestuurders van de Fede ratie zijn aan lief werk gebleven. Hier uit blijkt wel, dat in het syndicalistisch kamp wel allerminst eenstemmigheid heerscht ten aanzien (Lezer actie. Volgens aan „Het ,VoLk" verstrekte in lichtingen is het sta-kingsbesluit al op zeer zonderlinge en onverantwoordelijke wijze tot stand gekomen. Op de verga dering namelijk der Federatie, waar tot staking besloten werd, waren aanvanke lijk 178 leden aanwezig. Het stakings- besluit is echter piet slechts 51 vóór en 2 tepse.u. genomen. Vele tegenstanders, on der wie 50 gasvvcrkers, hadden vóór de stemming de zaal verlaten. liet laat zich aanzien, dat onder, deze omst,aiidighe(d!en Van ee>n werkelijke staking niets komen zal. LANDARBEIDERSCONFLICT TE HOOGERHEIDE EN WOENSDKECHT. Door den R.-K. Landarbeidersbond „St, Deus Dedit" is met ingang van 3 Mei a.s. de staking- afgekondigd te Hoogerheide en Woensdrecht. Aanvankelijk werden de onderhandelin gen op zeer vriendschappelijke wijze ge veerd, doch opeens werden deze tot groote verwondering van de arbeiders en hun leiders, afgebroken. Na verschillende pogingen om deze tc heropenen heeft het Hoofdbestuur van genoemden Bond voorgesteld om door ar bitrage de actie te doen beslissen. Toen echter op de aangegeven datum (15 April) geeu enkel antwoord daarop was ingeko men, restte niets anders dan een beslis sing te nemen en spraken de arbeiders zich met overgroote meerderheid voor staking uit. In hoofdzaak loopt het geschil over de invoering van "de arbeidsvoorwaarden, zooals die in verschillende plaatsen in Westelijk Noord-Brabant reeds per col lectief contract zijn geregeld en waarin o.m. een uurloon is bepaald gedurende 5 maanden van 36 en gedurende 7 maanden van 34 cent per uur. De R.-K. Werkgeversvereeniging te Hoogerheide houdt vast aan het loon van verleden jaar, zijnde 0.30 per uur en weigert verdere onderhandelingen te voe ren. Het Hoofdbestuur van den R.-K. Land- arbeidersbond heeft echter voorgesteld alsnog het geschil door een scheidsge recht te doen beslechten; zou de R.-K. Werkgeversvereeniging zulks aanvaar den, dan was daarmede een belangrijk conflict voorkomen, waarbij waarschijn lijk 200 a 300 landarbeiders betrokken zijn. KWARTJESVINDERS AAN 'T WERK. 'fc Gebeurde in den trein van Amster dam naar Utrecht, vertelt het „U. D.": Een jongmensch te Utrecht had het zich in een coupéhoekje aangenaam ge maakt en wachtte het vertrek af. Vier heeren stapten binnen, geen ongezellige lui zoo op het eerste gezicht. Ze begonnen een praatje over het weer natuurlijk, over den vroegen zomer en dat April zich nu plotseling ais Maart laat aanzien. Buiten regende het ongezellig. Om 't wat knusser te maken in de voortschoim- melende coupé, stelde een van de heeren voor een kaartje te leggen. Om geld na tuurlijk, dat gaf nog wat emotie. Ze speelden, den langen weg van Am sterdam naar Utrecht gcnoegelijk verkor tend. Toen het jongmensch te Utrecht aan kwam, was zijn eerste gang naai' de po litie, omdat hij aan zijn reisgenoot-en even tjes. f 700 verloren had. De politie rekende twee van de „hee ren" in. Die natuurlijk het geld niet bij zich hadden, zoodat zij weer moesten wor den losgelaten. Hun makkers met de f 700 hadden natuurlijk in dien tijd ae plaat ge poetst. SOERVARDI OP NIEUW AAN 'T WERK. Naar de „Locomotief" meldt, heeft de justitie een vervolging ingesteld tegen Soer- vardi naar aanleiding van verschillende arti- kelen in bet Hollandsek-Haleische orgaan der N. I. P., het zaaien van haat en minach ting jegens de justitie en het BinnenDnd- sche Bestuur en de beleediging van de Koningin. Soervardi is de zelfde snaak, die 't vorig jaar op kosten der Regeering naar Indië mocht terugkeeren en waarover „Het Volk" zoo'n heibel maakte, omdat hij 3e klasse moest reizen. EEN ORIGINEELE PROEF. In een der Twenfsche industrieplaatsen, zoo meldt het ,,Ov. Dgbl.", wordt door een textielarboidersorganisafde een origineeie proef genomen met de eleetrische huisweef- nij verheid. De proef is begonnen met twee getouwen, die door de week aan het „loopen" worden gehouden doorde vrouwen der arbei ders. Om beurten nemen ze tussohen de ge touwen plaats, alleen 'sZaterdagsmiddags nemen de mannen, eveneens om 'beurten, het werk van haar over. Het is de bedoeling de winst op te pot ten en aan het eind van het jaar een paar nieuwe machines te kcopen. Zoo voortgaande rekent men er op, na enkele jaren -de be schikking te hebben over een aantal weef stoelen. Maar niet in het hebben van deze weefstoelen ligt het groote doel: men wil proefondervindelijk uitmaken, of en welk een bestaan de huisweefnijverheid aanbiedt. Tot dusver zijn de resultaten schitterend. Er dient echter bij gezegd, dat de arbeiders ondes deskundige leiding staan en ook an derszins onder gunstige omstandigheden werken. Sinds de groote arbeiders-vriend Dr. Ariëns z'n ideaal zocht te verwezenlijken te Haaks bergen een proefneming in het groot, die door allerlei ooizaken moest mislukken, is dit de eerste georganiseerde poging om „den weefstoel aan den wever" te brengen. WEL MERKWAARDIG. Sedert 1688 hebben onafgebroken leden der familie Meyling dienst gedaan als organist der Ned. Herv. Gem. te Borne (O.). Aan den heer J. Meyling, onlangs als zoodanig afgetreden, is door kerk voogden en kerkeraad eén afschrift aan geboden, in leder gebonden, van. alle ak ten van benoeming van led-en dier fami lie. KAPITEIN-DIRECTEUR BOUWMAN. De heer N. A. B-onwman, kapitein-direc teur der Kon. Milit. Kapel te 's-Graven- liage, heeft pensioen aangevraagd. LOONEN IN ZUIVELFABRIEKEN. De verschillende co-op. zuivelfabrieken in Noord-Westelijik Friesland hebben de minimum werkloonen d-er werklieden ge bracht op 27, benevens o-p 1.— toeslag per week voor de gehuwden. De perso- neelen, bijna zonder uitzondering geor ganiseerd in den Modernen Land- en Zu-i- velarbeider-sbond, hebben dit aanbod aan vaar rl. Naaf wij vernemen is bij Koninklijk Be sluit bepaald dat de aafijloezenFrs en veld predikers in rang worden gelijk gedckl met majoor, zoodat hun ook, wanneer liet k ei- niet gemobiliseerd is, het recht wordt 'ge geven de aan dien rang- verbonden uniform te blijven draacn. OPLEIDING TOT OFFICIER, De sergeant O. D. van de Bol van liet 21e reg. infanterie zal deelnemen aan hef. toelatingsexamen voor den Hpoldcursus ter opleiding voor officieren bij de Land macht. OP DE SOLLICITAN TEN LI JS.T Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de naam van den heer A. Hoolwerff, landweerplichtige, wonende te Den Helder, geplaatst op de lijst van sollicitanten naar de betrekking van schoen maker bij de korpsen der landmacht. OVERPLAATSING. De fourier P. de Vries van het 21e reg. inf. is op-heden overgeplaatst bij het 7e regiment van het wapen, in garnizoen te Amsterdam. „ONS ELEMENT." Zoo juist ontvingen wii het eerste num mer van „Ons Element," het officieele or gaan der verbonden zeilvereenig-ingen. De Hoofdredacteur is de heer A. Z. E. Ramhonnet. directeur v-an het Centraal Bureau voor Watersport, terwijl er apart» redacteuren zijn voor de afdeeiingen. „Roeien" en „Watervliegtuigen" en er i^ei vele medewerkers met in de watersport zeer bekende namen aan het orgaan verbondee, zijn. Het d-oel van het tijdschrift is te trachten bü te dragen tot de ontwikkeling der water sport, terwijl de redactie, de groote liefde van ons volk voor de zee kennend, veel h-open te vertellen van alles, wat op ons zeewezen betrekking beeft. Het orgaan bevat interessante en leerrijke meededeelingen over zeilen, roeien, motor, varen, het reddingswezen en watervliegtui gen. 't Is gedrukt op keurig papier, i-s aardig geïllustreerd en zal zeer zeker hartelijk wel. kom zijn bij alle watersportliefhebbers. SULSLD-Jia AAN LEAT ..LNDIGEN, De Minister van O. K. en W. heeft eer commissie van advies ingesteld inzake subsidies aan letterkundigen, waarin be noemd zijn tot voorzitter mr. L. J. Plemp van Duiveland, te 's Gravenhage; tot Ie, den: dr. P. C. BouiLens, voorzitter der Vereeniging van Letterkundigen, te 's-Gravenhag-e; Jac. van Looy, te Haar-, lem, en Ary Prins, te Schiedam, commis sarissen va.n het ondersteuningsfonds der Vereeniging van Letterkundigen; en tot lid-secretaris, Frans Mijnssen, te Amster dam, commissaris van het ondersteuningisi-: fonds der Vereeniging van Leiterkundi-: gen. 1 i ADRES INZAKE GEZINSLOON. Een aantal eohtgeaiooten van onderwij zers hebben aan de Tweede Kamer een, adres gericht inzake bet gezinisloon, waar bij zij opkomen tegen de gelijkstelling van gehuwden en ongehuwd-en bij de vaststel ling der onderwijzerssalarissen. Zij vragen diat èn bij huwelijk èn bij kin-derbezit het salaris wordt verhoogd met zoodanig percentage, dat een zoo bil lijk mogelijke gelijkheid tusschen onge- huwden en gehuwden met en zonder kin deren worde verkregen. PASTOOR VERHOEVEN f Het „Soer. Hbld." verneemt, dat pastoor Verhoeven, kort na zijn aankomst in In dië uit Nederland, aan galsteen overleden is. DIEFSTALLEN IN „DE BIJENKORF" De Zesde Kamer der Rechtbank te Am sterdam deed uitspraak in dj zaken der beide moeders die beschuldigd worden met haar jeugdige dochtertjes diefstal in „De Bijenkorf" te hebben gepleegd. De Recht, bank veroordeelde de moe-der uit Hilver sum tot zes maanden gevangenisstraf (de eiscli was één jaar) haar 13-jarig dochtertje w-erd ter beschikking van de Regeering ge steld. De moeder uit een andere nabu rige gemeente werd zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf opgelegd (de -eisch was zes maanden onvoorwaardelijk) Haar 12-jarig dochtertje werd veroordeeld tot -een week tuchtschool (-de eisch was f 1 bo-ete of een week tuchtschool) STAKING IN DE BELGISCHE CONGO. LONDEN, 26 April In de Belgische Conga is de staking bij alle openbare diensten alge meen; zoowel de hoogere ambtenaren als da gewone bedienden en arbeiders zijn ijn sta king gegaan De duurte der levensmiddelen en de lage stand der Belgische francs zijn oorzaak vani de staking DE DUITS OH E SOCIALISTEN. STETTIN 25 April. De onafhankelijke socialisten hebben voor de samenwerking met de meerderheids-sociaal democraten als eerste eisch gesteld, dat laatstge noemden een zuiver socialistische prole tarische politiek zullen voljjetn en aat zij, wanneer de verkiezingsuitslag met gunstig voor de socialistische partijen uitvalt mede zullen werken aan een niet parlementaire politiek als middel om de politieke belan gen vain het prMetarialat door te voarec, De onderliar. kagen tusschen beide pat, tiien duren voort

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 6