R-R. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HO LU NT» Wat de Pers zegt HET WITTE HUIS. Door Centraal ïuropa. ten tegenstelling en nog wat, BLJITENLAND FEUILLETON No 98 Woensdag 28 April 1920. 13e Jaargang Per levensmiddeSentrein naar Weenen De conferentie te San Remo. BLAD Fk Pk Abonnementsprijs: Pat kwartaalf 2,—, franco per post f 2.50; Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hoog&r. Verschijnt dagsSIJks Bureau: HOF 6, ALKMAAR. Telefooni SSKESPiSJ Advertentieprijs: Van 15 tegels f 1.25; elke regel meer f 0,25; Reclames per r»gel f 0.75; Rubriek „Vraag on aan bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aai» fliie efconné's werdt cp Esr.vrssea gratis een pclis verstrekt, welke hen verzekert teflen ongevallen tot een bedrag van ISGO,-, f400,—, f200,-, 1100,-, 160,—, fSS,— I1S.— IV. In dentrein van Hagen via Hanau cn Wurzburg naar Num ber".) 22 April, 1920. De schoone belofte, welke wij ons van uit het zwarte kolen industrie gebied reeds geschonken zagen in de van verre magisch verlokkende heuvel en berg landschappen, is in vervulling gegaan Wij „toeren" den langen slaap van wa gens achter ons na slieremd omhoog, om- laag, naar links en naar rechts over en langs de bekoorlijkste heuvelen en bergen, welke men zich denken kan. Voorbij Hagen is de spoorbaan tè stijgend geworden, dan dat de ééne zware machine, welke ons tot daar trok, kracht genoeg zou kunnen ontwikkelen,en daar men vreesde, dat het geweldige gewicht der van de helling hangende wagens een of andere koppeling zou kunnen doen afknappen, is een tweede zware locomotief achter den trein gevoegd om de Vracht bergopwaarts te duwen. De heerlijkste natuur tafereelen too veren .zich in gestadige schoonheidswisseling thans voor ons oog O de goede Roomsche Hollandsche men- schen, die extra! bijdroegen de Roomsche arbeiders niet het minstdat het Ned. R.K. Huisvestingscomité een zóó rijke zen ding naar Weenen kon sturen, ze moesten len ievensmiddelentrein eens zien, sierlijx zich slingerend in een .halven cirkel om de „Hohe Siegburg," waarop majestueus acog onder een rijk gebeeldhouwde kasteel- poort zich het ruiterstandbeeld' verheft van Keizer Willem I, ze moesten den zwaar- getrokkenen zwaargeduwden trein hier eens zien opstijgen langs de licht- en donker-groen, teer- en forsch-beboschte hergen, met aan den voet 'een woelig stuwende stroom, o we zijn er zeker van: de gulle gevers zouden een .heerlijke fierheid, een rechtmatige trots in zich voelen opkomen Onze trein „doet" er zoo schoon, zoo aan grijpend, te midden van deze grootsche na tuur In mistigen avond bereiken wij het grillig wit tegen de donkergroene bergen op ge bouwde Altena het eerste Zuid-Duitsche stadje langs deze lijn met Tyroolsch aspect,- en vóórt gaat het verder door den nacht, die het schoone landschap aan ons oog onttrekt. Bij ons ontwaken bevinden wij ons in Fried- berg de trein heeft in den nacht een Hinken „ruk" door Duitschland gemaakt, ondanks een oponthoud van ongeveer drie uren, ver oorzaakt door het heet-loopen van een onzer met aardappelen geladen wagens. Van den geleider, die bij dat incident di bewaking had, vernemen wij, dat de mache- nist er bij die stop-gelegenheid het bijltje bij neer wilde leggen hij had naar zijn meening nu. al lang genoeg gewerkt, we moesten den trein mwr den trein laten en zien, dat zij den volgheden morgen vérder kwamen Met zei" evenwel was de trein na eenigeci ti, i weer op gang. Niet mogelijk is het, dar 't den machi nist met zijn chicanes om dit „smeersel" te doen geweest is We zijn in Duitschland Op onzen verderen tocht kunnen wij van uit den trein een kijkje nemen in de door de Ftanschen nog steeds „zoowat" bezette groot stad Hanau rustig is 't overal, waar we zien, van de Fransche bezetting valt aan de stations niets te bemerken. Van Aschaffenburg af worden wij tot, op bepaalden afstand door niet minder dan vijf locomotieven ze zijn van het hiervoren be sproken Wesel'sche formaatDuitschland moet (wat zijn spoorwegverkeer betreft) roeien met de riemen, welke het hééft in kronke lingen naar rechts en naar links tegen de hoog ten opgetrokken voorzeker een zeldzaam- aansohouwde curiositeit Vóórt gaat het nu verder we hebben de laatste 14 uur over traagheid vau Duitsche spoorwïgcn niet te klagen) langs grootsche en lieflijke watervallen, langs steile bergwe gen, bestegen door stoere ossen met zware vrachten, langs met wijngaarden overdek te berghelhi'fpn over lang-gespannen over bruggingen <n '7-r hooglanden, welke al zijn ze ook honderden en nog eens honderden meters gelegen boven ons lage landje aan de zee, een typische overeenkomst vertoonen met het HoUandscho platteland, nut zijn vlakke weiden, zijn landwegen, zijn vrucht- boomen, enz. Vóórt gaat het langs Hügenbürcken, Lohr, Karlsbad, Veitshöchheim gedeeltelijk langs de schoone Main naar Wurzburg, waar *e-met het oog op de zware klimpartij, welke onze trein te verrichten zal krijgen, wtermi twee zware machin-s een vóór en mii achter bekomen. machinist ra ie Wiirzburg zoo „politiek" gewaagden reeds van de gemoedelijkheid, caarmede wij onze hoogst gewichtige zending vervullen) ons te beduiden, dat wij 111 het sta tion, waarhet éérst na. Würzburg gestopt zal worden te Kitsingen sinds eeiug aagen wederom echt Beiersch bier te bekomen is. Wij verzuimen natuurlijk niet een proefje te nemen, docli het proefje bevalt 011s zóó slechts en de tegenvaller is voor den ke.ner, die ons aan den trein komt bedienen .waar schijnlijk o-p ons gezicht zóó duidelijk waar neembaar, dat deze kelner wellicht om den naam van zijn land hóóg te houden ons uit eigen beweging verklaart dat de wijn van zijn gasthof veel beter is en dat we voor 23 Mark een beste flesch kunnen koopen bij zijn baas. Wijn uit eigen wijngaard, vlak achter het huis. En inderdaad Voor een bedrag ter waard van ongeveer 100 Flollandsche centen maken wij daar in Beierland een flesch wijn tot ons eigendom van zóó beste kwaliteit, als wij nuar wenschen mogen In het wijnland der Beieren h bben wij „Brtiderschaft'gedronken, goedkoop èn laten we hopen tot behouden aankomst èn het oord van bestemming reerd dooi- haar w-ensch, om onze verhou ding tot België op den grondslag van goe de nabuurschap terug te brengen, conces sies, niet in 't belang van Nederland. Nóch door de kanalen, waarvan de ver krijging aan België werd toegestaan, nóch door de wijziging, aangebracht in het Sohelde-regiein, wordt eenig Nederlandsch belang gediend of bevorderd. Wèl hopen we, dat daardoor aan onze belangen geen schade zal worden toege bracht. Met het oog op de voortdurende en steeds aangroeiende oppositie tegen de overeenkomst in tal van Belgische krin gen, zou het wellicht aanbeveling verdie nen, waaneer zoowel onze Regeering als onze pers, met slaande bewijzen en met nadruk de onverbeterlijke Belgen aan 't verstand trachtte te brengen, dat d'e eco nomische Nederlandsch-Belgisehe over eenkomst, Nederland niet louter voordeel in den schoot zal werpen. In onze, nog steeds gespannen verhou ding met België, steekt schril de tegen stelling uit tusschen de verklaring der Regeering te Brussel, dat de nieuwe over eenkomst zal geteekend worden en de campagne die feller dan ooit, in België tegen die voorgenomen overeenkomst ge voerd Wurdt. Wellicht is zulks gedeeltelijk toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de Nederlandsche pers in haar loffelijke zorg, om het ongewoon moeilijke werk der on derhandelingen geen hinderpalen in den weg te leggen, de details dor voorgeno men overeenkomst slechts zeer matig aan critiek heeft onderworpen. Daardoor is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat men in België op een dwaal spoor ie geraakt, in dien zin, als zouden wij op alle punten eon volkomen succes be haald hebben. En nu is, voor wie de voorgenomen overeenkomst aandachtig heeft bestu deerd, niets minder waar dan dit. Van de zijd® onzer Regeering zijn con cessies gedaan we wezen er bij een vorige gelegenheid reeds op geïnspi- GEEN VOORNAAM ANTWOORD. 't Wordt den laatsten tijd weieens voor gesteld. alsof de Katholieks Kerk naarstig aan het- hengelen is. naar het zieltje ran dr Fredierik van Eeden. In een interview heeft de veelbesproken man onlangs kennis gegeven, dat zijn vrouw en kinderen Katholiek worden, maar hij zelf is nog zoover niet. al verbloemt hij zi.in sym pathie niet voor het machtig instituut, dat in de chaotische geesterverwarring van onzen tijd de arme wereld nog wat te bieden heeft-. Gel'«'.A.ig heef' Frederik van Eeden nog zelfkennis gen-.te, om te begrijpen, dat de Kerk geen luide Hosanna's stal aanheffen, aio öi.i nog ootmoed genoeg vindt om open lijk tot Haar we ttf treden. De vreugde en dankbaarheid zal dan geheel aan den kant van. Frederik van Eeden moeten ziin. meent- de „Masb." terecht. ,,'t Gaat met beroemde bekeerlingen weieens als met schoonzoons, die de fa milie meer last dan vreugde brengen, overtuigd als zii ziin van eigen, voor treffelijkheid en de eer, welke zij de familie aandoen. Dr. Frederik van Eeden. die verschil lenden dominé's in den lande veront rust heeft door zijn #oquetteeeren met de Katholieke Kerk, heeft onlangs zijn zestigsten verjaardag gevierd. De hulde, hem toen gebracht, is ge geven de omstandigheden, niet onver deeld sympathiek geweest. Een dichter en denker van. de statuur van d-r. Frederik van Eeden. een voor man zelfs van de geestelijke beweging van '80. die nu op het laatst van ziin leven een zekere zwakheid voor de Katholieke Kerk gaat toonen, kan in de oogen van de vaderlandscho critiek on mogelijk langer een waarlijk groot man ziin. En zoo waar, wii zijn geneigd voor dit geval de critiek geliik te geven, gezien wat v. Eeden t-hana naar aanleiding van ziin feest in de groene „Amsterdam mer" publiceert. De Gronin.gsche Sigarenfabriek de Pionier zond den zestigjarige het volgende tele gram „Sigarenfabriek de Pionier wensoht u geluk op zestigsten verjaardag. Hoopt dat u den striid tegen het parasitisme met onverflauwd en ijver zult voortzet ten en dat persberichten over mogelijke toetreding tot een reactionair - instituut als de Roomsche Kerk overdreven of verkeerd voorgesteld ziin." Het Bestuur. En Frederik van Eeden antwoordde daarop „Weest niet bezorgd, brave vrienden!" Ziet. dat is nu geen voornaam ant woord van dr. Frederik van Eeden. niet groot, zelfs niet gentleman-like." Als ridderlijk man had hij door een troepje sigarenmakers het „reactionair instituut" niet mogen lateu belcedigen, waar zijn eigen vrouw en kinderen een veilig onderkomen zoeken. De conjerenüt gesloten. Gisteren is de conferentie tc San Remo gesloten. Reuter seint omtrent de laatste zit ting het volgende: De Opperste Raad heeft de laatste bepa lingen van 't Tuii'sche vredesverdrag goed gekeurd. Verder werd de ontwerp-nota voor Wilson over de Duitsche kwestie, door de Engebciie delegatie opgesteld, vastgesteld. Ook werd besloten Duitschlana u,t te noo- digen 25 Mei ie Spa een vertegenwoordiger te doen samenkomen, met.leden van d'u. Op persten Raad. opdat de geallieerden z'ch zoo nauwkeurig mogelijk op de hoogte kun nen stellen van den toestand van Duitscu- land met het oog op de naleving van het vredesverdrag. De Raad stelde met de militaire deskundi gen het antwoord vast aan Duitschland be treffende het teveel aan Duitsche troepen in de neutrale zone en de geleidelijke vermin dering volgens de bepalingen van het pro tocol van 8 Augustus 1019. Na bespreking van de kwestie van de ver nieling van het Duitsche scheepsmateriaal en de vervolging der Duitsdie oorlogsmisda digers, sloot de Raad de conferentie. Zondagavond heeft Lloyd George leden v. de Fransche pers ontvangen. Over de ten uitvoerlegging van het verdrag verklaarde Lloyd George, dat schendingen zullen wor den tegengegaan, maar dat de dwangmaat regelen zullen afhangen van het karakter- en de natuur der geconstateerde tekortko mingen. De Engelsche premier zeide nooit gekant te zijn geweest tegen gemeenschap pelijke militaire dwangmaatregelen, maar hii gaf de voorkeur aan andere even afdoende maatregelen. Geen enkel lid der ïegeering heeft zich ooit anders uitgelaten. Sprekende over de regeeringsgesclrillen tusschen Frankrijk en Engeland, welke sinds het einde van den oorlog herhaaldelijk tot uiting kwamen, v-erklaarde Lloyd George, dat dit onvermijdelijk was. De beide volken ziin verschillend van karakter en tempera ment evenals de individuen der beide naties. Wij zijn van hetzelfde vleesch en bloed, maar ziin niet bezield met den zelfden geest. Het komt er maar op aan, de moeilijkheden niet te overdrijven, maar ze te overwinnen door voortdurende samenwerking. Lloyd Ge orge hield zich tenslotte overtuigd dat de conferentie van San Remo van het grootste nut zal ziin geweest voor de toekomstige betrekkingen tusschen bei-de volken. Hii hoopte, dat in de toekomst geen mee- ninigsverschillen meer zouden rijzen, waartoe de leiders elkaar meer zouden spreken. Duitsche verstemmen. Naar aanleiding van het bericht uit San Remo, dat het voornemen bestaat, den Duif- schen Rijkskanselier of een anderen verte genwoordiger voor een bespreking met de geallieerde minister-presidenten in Spa uit te noodigen. schrijft de „Vorwarts" „Met groote voldoening, zij het zonder overdreven geestdrift, zal het Duiische volk dit bericht vernemen. Voor te hoog gespannen verwachtingen omtrent het résuitaat van deze bijeenkomst .?,f -.-deer nog geen aanleidrng, maar hei feit alleen, dat het eindelijk tot een per- - u.kenzeUing komen zal, rs een stap op den weg tor herstel van den werkelijken vredestoestand in Europa. Van het optreden van den rijkskanselier in Spa is echter al leen dan succes te verwachten, wanneer de binnenlandsche pcFiiek in Duitschland zóó is- ciat c,e „Scharfmacher" van de tegenpar tij eike aanleiding missen om de persoon lijke opwellingen van de onderhandelende regeeriugslicden fcg-n te werken. Verder nationalistische en militaristische woelingen van de Duitsch-Nationalen, om niet te spreken ove, een herhaling van den Putsch van Ka pp, zouden alle verwachtin gen, die wti toch altijd nog van de samen komst van 25 Mei mogen hebben, te niet doen. Fen krachtige democratische koers daarentegen, die er in zou slagen den drie- v ud-'gen Augiasstal van de rijksweer. van het bestuur en van de justitie grondig le reinigen, zou hei vertrouwen van de teger.- part in het republikeinsche Duitschland slechts versterken en het resultaat van de mondelinge bespreking ten gunste van hel Duitsche volk beinvloeden." Het „Berliner Tageblatt" merkt op: De urtnoodiging om naar Spa te komen ra het eerste duidelijke teel en van een ver andering. vsti het afstand doen van de mi- litairislische Panische (politiek, -die tof nu toe overheerschend was. GEMENGDE BlüTEfJL. BERICHTE», Verkiezing in Denemarken. Een V. D.-bericht uit Kopenhagen geeft eeuige cijfers omtrent den uitslag der ver kiezingen in Denemarken. Do cijfers heb ben betrekking op de resultaten van d» provincie, de uitslag van de verkiezing te Kopenhagen is nog niet bekend. Bekend is dat rot dusver zijn uitgebracht op de radi calen (de partij van Zahle, den door den koning tot aftreden gedwongen minister president), 80.500, op de so-c.-democrateu 125.000, op de conservatieven 80.090. Dt boerenpartij, de z.g. linkerpartij echter verkreeg 342.000 stemmen. Naar deze voor- loopigo verkiezingsresultaten te oordeelen zou de bewering, da,t de radicaal-socialis tische combinatie, waarop de regeering- Zahle berustte, niet meer de meerderheid van het Deenscbe v-olk vertegenwoordigde gerechtvaardigd zijn. De volledige uitsla gen dienen echter afgewacht, voor een conclusie kan worden getrokken. De lichting 1918 in Frankrijk. De „Hnmaiiité" maakt melding vaa. be- toogingen van manschappen van de lich ting 1918 in de garnizoenen Bitsche, Bc- sanpon en Toul, tegen den maatregel om de lichting nog langer onder de wapenen te houden. Zoo doorkruisten een optocht van 600 b&toogend® soldaten de straten van Toul De. anti-alcohol-wetgeving in de Ver. Staten heeft een stootje gekregen door een besluit dat is gevallen zoowel in het. Huis van Afgevaardigden als in den Senaat van den Staat New-York. Die beide huizer hebben n.l. een wetsontwerp aangenomen, waarbij verlof wordt gegeven aan hotels, restaurants en clu'os, om bier te leveren met een alcohol-gehalte van 'VA pot. De ze maatregel wordt pas van kracht wan neer de vrede verklaard zal zijn. De dran ken mogen niet worden gedronken in die inrichtingen zelf, tenzij onder de maaltij den. Voor en aleer deze nieuwe wet van den Staat New-York van toepassing wordt 169.) Xk begreep, dat, wilde ik 'n positie verwer ven die mij' recht zou geven mijn hart te verklaren aan het eenige wezen dat mij' op aarde dierbaar is, ik genoodzaakt sou zijn daar te blijven, waar ik het meest kans had mijne financiën te ver beteren. Daar het mij' de gelegenheid schonk om meermalen in uwe onmiddel lijke nabijheid te zijn, heb ik met blijd schap de gelukkige schikking mijner pa troons begroet, om op mij'n reizen ook Nederland te bezoeken, ik kon al zoo mijn betrekking blijven waarnemen en toch mijn vrienden van tijd bot tijd weerzien en alzoo een geneesmiddel vinden voor dat lastige heimwee, dal mij voortdurend kwelde. Tboh bleef er altijd een gedachte over, welke ruif bekommerd maakte, 't \.as de overtuiging welke ik in .„'f om droeg, van nooit als eigen meeo^r te kunnen optreden, daar ik geen genoeg same fondsen had, terwijl ik als onder geschikte nimmer aanzoek om de hand van een of ander meisje wilde doen. 's Nachts kan ik er niet van slapen, overdag maak ik allerlei abuizen en de reden voor mijn langdurig wegblijven is hierin te vinden, maar voornamelijk ook daarin, dat de advocaat Chantilgioas reeds voor drie weken geleden mij een schrijven deed geworden, waarin hij mij de verzekering gaf, dat hij zeker hét proces voor u winnen zou, iets wat ik verneem dat nu werkelijk gebeurd is. Toen ik Frankrijk verliet, was de kans hier uiterst gering voor, en ik vleide mij' met die hoop van een ongunstigen af loop". „Hadt ge u met die hoop gevleid?" vroeg Clara met verbazing „gij hadt dus gewild, dat die erfenis mij ontgaan zou. Nu bp grijp ik u in 't f-rheel niet meer." „Toen ik te Havre was en mij' voor stelde aldaar mijn finaucieelen toestand te verbeteren dat wil zeggen eau stand in de maatschappij te verwerven, welke mij! recht zou geven naar de hand van een fijke erfgename to dingen, daar ik 'door een of ander geluk nag altijd de hoop voedde door mijn patroons als deelgenoot in de zaken te worden opgenomen, heb ik al het mogelijke gedaan, natuurlijk ook in uw belang, om u in *t bezit van de erfenis te stellen, maar ik kwam. wat mij zeiven betreft, toen het denkbeeld meer en meer post bij mij vatte dat ik nimmer eigenmachtig zou kunnen op treden, tot heel anüexe gedachten Gij bleeft toen in mijn oog het lieftallige beminnelijke meisje, naar wier hand ik mocht dingen zoolang zij geen vermogen bezat, maar wier bezit nog te begeeren nadat haar zulk een aanzienlijk fortuin werd toebedeeld, mij' niet alléén in liet oog van anderen, maar ook in dat van mij zeiven zou verlagen. Ziedaar de tweestrijd waarin ik sedert lang verkeer, terwijl ik er ean gewetens zaak van maakte, om door herhaalde oeaoeken uwe genegenheid voor njij' op te wekken. Nu weet- 'ge ae reden waarom ik zoolang ben. weggebleven". „Deze is volstrekt niet geldig", riep het meisje treurig. Clara, 't heeft zoo niet moeten wezen", vervolgde hij, „gij zijt rijk en ik ben arm. Zoek u ouden vriend te vergeten en een ander gelukkig te maken/ dia het meer waardig is dan ik. Het zou on edeler van mijl zijn u door eer.e belofte aan mij1 te verbinden, gij kunt niet op mij wachten of de fortuin mij gunstig wezen zuilen ik, mei meer recht dan op lie den aanzoek om uwe hand zal doen. Door den rijkdom waarmede ge u _ge.e gend ziet, hebt ge uw veld ruim. Spoe dig zullen er zicli na mij anderen opdoen, die elkander uw bezit betwisten. Gij, zijt verstandig genoeg om een goede keuze te doen, en hebt 0111 zoo te zeggen de macht in handen, om u een geluk kige toekomst af te bakenen...Maar laat ons kort zijn, waartoe dit onderhoud lang te rekken?" Hij stond op om te vertrekken en reikte haar de hand. „Maar hoe is het mogelijk, Charles, dat gij' mij zoo kunt grieven", sprak zij treurig. „Dat ligt volstrekt niet in mijne be doeling", antwoordde hij „maar de om standigheden leiden er toe. „Maar, wat beweegt u in 's hemels naam,-om u thans aan mij te onttrek ken, nu mijn verkregen rijkdom een huwelijk tusschen ons mogelijk maakt zonder dat wii in het minst van iemand afhankeiitk behoeven te zijn, en wat meer is, terwijl wii de verzekering .heb ben, dat wii ons vrij en onbeperkt kun nen bewegen." Hit weifelde eenige oogenbiikken in zijn antwoord; daarop trad hii op haar toe en hare hand grijpende, fluisterde hit haar in het oor: „Omdat ik geen middelen bezit, het ook niet onder mijn bereik schijnt te liggen mij die te verschaffen en ik mij niet van eene vrouw wil laten voeden en kleeden." Zii stiet hem van zich af en zeide verdrietig „Foei, Charles, dat heb ik niet van u gedacht gii zijt hoogmoedig!" ,,'t Kan zijn dat gii gelijk hebt, rnaa- ik noem zoo iets eergevoel, eigenwaar de of karakter." „Een zeer laakbaar karakter in mijn oog", zeide zij. „Een meisje dat gu bemint en~u wederliefde schenkt, wil u gelukkig maken, en gii zift zoo hatelijk, om haar dit onmogelijk te maken." „Dat is ten minste alweer een nieuw gebrek in mii ontdekt het zal r gemakkelijk vallen mii te vergeten, wan neer ge u herinnert, dat Ik hatelijk ben", sprak hii met een schamperen glimlach. „Charles! Chariest pijnig mii niet lan ger; gii weet wel, dat ik 't zóó nier meen", riep zij thans, haar tranen niet meer kunnende bedwingen. i (Wordt vervolgd.).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1