It.ft. NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HÓL?ANTE Door Centraal Europa. HET WITTE HUIS. No 107 13e Jaargang A Wat de Pers zegt FEUILLETON Zaterdag 8 Mei 1920. Verschijnt dagelijks Abonnementsprijs; peï kwartaalf 2,—franco per poet f 2.50; Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. Bureau: TOF 6, êkL&M&m. - Telefoon: rKt™3E 433' Aar» eito abcnné's wordt cp sanvrpeg gratis eera polis Advertentieprijs; Van 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0,25{ Reclames per regel f 0.75; Rubriek „Vraag en aan- bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Bkt, welke hen verzekert tegen engevalien iet een bedrag van S50O,-, f 400,—, f 200,-, fSOO,-, 160,—, 5 35,— 13.— BRIEVEN UIT WEENEN. II De dank der Weensche arbeiders. De dank der Weensche bevolking voor de liefdesgaven, welke het edelmoedige Holland der hongerende stad doet toekomen, is in drukwekkend. Wij, die den trein hierheen begeleid heb ben en die door onze aanwezigheid alhier allen als vertegenwoordigers van dat edel moedige Holland worden behandeld, we zijn er eerlijk gezegd, een beetje verlegen «nee.... Is inmiddels de dank der Weensche be- yolking im Ganzem indrukwekkend, de dank der Weensche arbeiders. Waarvan wij een treffende uiting mocht en bijwonen, is ■overweldigend grootsch. Zóó kan een volk slechts dank zeggen, voor liefdesgaven, als het in ontzettenden nood verkeert ènals het een edelgevoelig hart heeft Zoodra was het Zondag in de vroegte niet bekend geworden, dat de levensmiddelen- trein met de gaven der Roomsche arbeiders van Holland gearriveerd was, of er werd een groote vergadering uitgeschreven tegen Woens dagavond, waarop alle Roomsche en Chris telijke arbeiders van Weenen werden uitge- i noodigd, die uiting wilden geven aan hun .dank jegens de goede Hollanders in 't alge- meen en jegens de Hollandsche arbeiders in het bijzonder. Die vergadering nu, welke gehouden werd in het gebouw van de „Kath. Gesellenverein" in de Sumpendorferstrasse een ontzettend groot vereenigingsgebouw hebben wij hedenavond bijgewoond, en nu wij in de stille kloosterkamer onze indrukken zitten neer te schrijven, nu ruischt en suist het nóg om in ons hoofd van de luide, spontaan gegeven dankdemonstratie, welke de Ween sche arbeiders hun Roomsche en Christelijke aroeders en medestrijders in Holland naast héél het Hollandsche volk gebracht heb ben.,,. Reeds lang voor den aanvang der vergade ring was de gewone vergaderzaal van het „Gesellen-Verein" gebouw met meer dan duizend -mannen en vrouwen vrijwel uit sluitend van den Weenschen arbeidersstand gevuldgeen plaatsje, zelfs geen staan- plaatsje bleef onbezet Stonden wij verbaasd over zulk een op komst, onze verbazing groeide en groeide toen we op 't uur van den aanvang der vergade ring vernamen, dat in de benedenzaal nog ongeveer duizend personen dicht opeenge pakt zaten, in de hoop, dat de Hollanders en natuurlijk voornamelijk de afgevaardigden der Roomsche en Christelijke arbeiders van Holland, n.1. de heer Nykamp, penningmee ster van het R. K. Vakbureau en de heer J, S. Ruppert, secretaris van hef,Christ. Vak verbond zich na afloop der vergadering in de bovenzaal ook voor hèn zouden vertoonen. Vele „bervorragende" Oostenrijlcsche per soonlijkheden woonden deze grootsche demon stratie bij Hofrat Prelaat Schöpfer, lid vanhetOosten- rijksche parlement, Frau Dr. H. Burjan, de heeren b'ranz Spalowsky, A. Mataja, H. Steinegger, Chr. Fischer, J. Heitzinger, A. Kumschak, allen eveneens leden van het par lement. In een inleidend woord, dat herhaaldelijk door spontaan en langdurig h; ndgeklap on derbroken werd, zoodra er maar sprake was van de Hollandsche hulpvaardigheid, ver klaarde de voorzitter, dat deze vergadering beschouwd moest worden als een grootsche uiting van dank jegens Holland cn zijn Roomsche en Christelijke arbeiders harte lijk heette hij de vertegenwoordigers uit Hol land de afgevaardigden der arbeiders, den hoofdgeleider en de beide journalisten wel kom, en toen dit welkom eenmaal uitge sproken was, toen duurde het van wege het instemmend, geweldig applausgeruimen tijd, alvorens de heer Spalowsky, voorzitter van de „Central-commission der Christlichen Gewirkschaften" het woord nemen kon.,.. In stoere taal begon de heer Spalowsky met uiteen te zetten, hoe Oostenrijk in zijn hedendaagsche ellende geraakt isde hoop, welke men gedurende den oorlog voedde, is niet vervuld Oostenrijk werd overwonnen en zóódanig afgesloten gehouden van de overige wereld, dat het totaal verarmde en in den grootst denkbaren nood geraakte. Er moest geholpen worden, -maar och zoo weinigen verstaan de kunst in echt Christelijke naastenliefde te helpen,zoo meenden wij. Doch zie Dank zij de artikelen, waarin de journalist Galesloot het eerst den Ween schen nood in Holland bekend maakte, heeft men aldaar medelijden met ons gekregen, en Holland helpt en Holland hééft geholpen zóó, als wij het niet hadden durven hopen. Wat wij, arbeiders, in die hulp van Hol land het schoonste vinden, dat is, dat de ar beiders aldaar 8 uur overwerk verricht hebben voor ons, om ons aan levensmiddelen te helpen. De sociaal-demokraten hebben ook deze aangelegenheid aangegrepen om ons te smaden dor een toeval kon het Holland sche K.Y.V. zijn levensmiddelen eenige we ken vioèger zenden dan de Katholieke en Christelijke organisatie deze werd de dupe- van de revolutie in Duitschland, waardoor geen leveasmiddclenzendingen konden óver komen. Nil echter is de levensmiddelentrein met de wagons der Hollandsche Katholieke en Christelijke arbeiders gearriveerd, eu de zending is van dien aard, dat wij de socialis ten durven uitdagen, nóg eens te schimpen Op grootsche wijze is de hnlpverleening in Holland georganiseerd dat heeft spr. met eigen oogen kunnen zien. Geen land doet dat Holland na Hier nu zijn wij bijeengekomen om de gas ten uit Holland hartelijk te begroeten, om in hen alle edelmoedige Hollanders te eeren en te danken. Dank brengt spr. aan allen, die aan deze hulpverleening hebben medegewerkt. Roomsch en Christelijk Weenen is er juist daarom zoo dankbaar voor, omdat het daarin een bewijs ziet, dat het in deze wereld nog niet alléén staatwe zijn door den feilen te genslag kleinmoedig geworden in alle op zichten maar dank zij dc hulp ook en vooral van Holland zullen we nog eenmaal zóóver komen, dat we onze volle kracht her krijgen, om succesvol te werken aan de ver- steridng en aan den uitbouw van onze arbei dersorganisatie, om het mogelijk te maken, dat wij tot herstel van het ongelukkige Oostenrijk onze Christelijke beginselen dóórvoeren in staat en wetgeving Hierna brengt de vergadering een driemaal „Hoch" op Holland uit en davert de zaal langen tijd van enthousiast applaus. Luide begroet en toegejuicht beklimt ver volgens de heer Nykamp, penningmeester, van het R. K. Vakbureau in Holland, het podium. Spr. begint met de groeten over te brengen van de georganiseerde arbeiders uit Holland de Hollandsche collega's achten ich gelukkig iels te hebben kunnen bijdragen tot leniging van den nood der Weensche Kath. arbeiders. Vooreerst, omdat de kath. arbeiders in Holland daardoor hebben kunnen toonen, dat ook de kath. vakbeweging de broeders in 't Oosten niet vergeet. Wij mogen, aldus spr. niet trotsch zijn op onze liefdadigheid, toch mogen Wij een enkele maal wel eens zeggen, wat wij zooa! doen, ook hier zal het wel een gewoon ver schijnsel zijn, dat de goedé daden der Katho lieken worden doodgezwegen (Geroepzeer juist In Holland is veel voor Weenen gedaan. Niet minder zijn we verheugd, iets te .kun nen doen, omdat we daardoor aan de wereld kunnen bewijzen, dat de kath. solidariteit geen ijdel woord is. V Het materialisme beheerscht heden ten dage de wereldwij staan op een geweldig keerpunt in onze geschiedenis De kath. beginselen zullen naar onze vaste overtuiging ons uit den chaos kunnen redden. Geen klassenstrijd, zij de leus, maar sa menwerking Daarom, aldus spoort spr. de aanwezigen aan, versterkt uwe organisatie, maakt elkan der tot brave kath. menschen Nog is het niet te laat. Met moed dc toe komst in Vooruit, met .aan der spits, de ba- uier van Koning Christus Voorop de zegevaan 'van Hem, van Wion alléén redding is te verwachten Als dc heer Nykamp zijn herhaaldelijk door applaus en uitroepen van instemming onderbroken rede beëindigd heeft, voert de heer S. Ruppt.it, penningmeester van het Chr. Nat. Vakverbond het woord. Deze spr. wijst erop, hoe het welvaartspeil in alle landen gedaald is. In Nederland is met groote moèite de neutraliteit bewaardook wij hebben schraleXijden gehad van schrale rantsoenecring en sterk bewogen economisch leven. Langzamerhand is het heter geworden. Eu toen dc nood in het buitenland ons bekend werd, waren we direkt bereid %e helpen. De Hollandsche arbeidgr9Lbeslöten 8 uur over te werken voor de Weensche broeders,de syndicalisten eclitér moesten tegenwerken leert daaruit de liefde van dc rcvolutionnai- ren voor den arbeider Thans hebben wij levensmiddelen in Wee nen gebracht, ze zijn onvoldoende, maar op de eerste plaats noet gij uzelf helpenDe restauratie desmaati'/liappij is een eeretaak voor de arbeiders. In Holland hebben we onze organisatie uitgebouwd en versterkt, Vóór den oorlog hadden de Chr. en kath. arbeidersorganisatie 's te zamen 53.000 leden, thans 225.ooowaarbij de kath. 150.000- en de christelijke 75.000. Regeering en socialisten houden met ons rekening. Ook gij moet uw recht vragen, doch het recht ons van God gegeven om onzen plicht te doen voor God, staat, maatschappij en huisgezin. Naast rechten zijn er ook plichten allereerst de plicht om de maatschappij we der op te bouwen. Gij, met uw vakvereeniging, gij hebt dc be lofte der-toekomst, niet de socialisten. Internationaal willen wij onze kracht aan den opbouw eener nieuwe maatschappij wij den 't Gaf wederom een oorverdoovend applaus Tot slot voerde nog de heer A. Mataja, lid van het parlement, het woord tot dankzegging en tot opwekking, waarna in de benedenzaal nog eenmaal dezelfde plechtigheden plaats vonden en de duizenden bezoekers in dichte drommen, naar huis togen, hun Gewirk- schaftslied. luide latende schallen door de straten van Weenen. EEN INTERNATIONAAL KATHOLIEK PERSBUREAU. Op de meest krasse wijze zijn thans van twee kanten hoogst ernstige (onbewezen) beschuldigingen tegen de Christelijke re geering in Hongarije ingebracht. Van communistische en socialistische zij-de wordt die regeering verweten als zou onder haar de „arbeidersbeweging" (lees de socialisten en de communisten) aan de wreedste vervolgingen blootge steld ziju. Van Joodsche zijde wordt in het ,,HbId." verzekerd, dat de ehristclijk-socialen in Hongarije, een ware drijfjacht houden op alles wat Joodseh is. Op de eoue beschuldiging heeft do Hon- gannsche regeering geantwoord door ver tegenwoordigers van de Engolscbe en Ita- ljaansche socialisten uit te noodigen naar Horgarije te komen ou zich daar persoon lijk te vergewissen van de juistheid of onjuistheid der beweerde vervolgingen: men is geneigd te nieenen, dat eeu regee ring die zulk eeu onderzoek aandurft, stevig in haar schoenen slaat. Op de andere moge do Hon.gaarseke le gatie iu Den Haag zoo spoedig en vol ledig mogelijk antwoorden. Intussoheu meent het „Huisgezin", dat de openbare mcening in Europa to een zijdig wordt voorgelicht. „De wereldmacht der publiciteit is te zeer in handen van een groep, die, om het zacht uit te drukken, de chris telijke en katholieke wereldbeschou wing weinig genegen is. - Voelen wij, katholieken, niet op on duldbare wijze ons tekort? Moesten wij, die in Europa alleen meer dan tweehonderd millioen geest verwanten tellen, niet over een eigen internationaal persbureau beschikken, dat, in alle landen zijn vertakkingen hebbend, in staat was, een tegenwicht te vormen tegen do minstens eenzijdige, vaak tendentieuze, zoo niet geheel val- Söho beschouwingen, die door de we reld worden verbreid! Wij kunnen de beschuldigingen tegen de christelijke Hongaarsche regeering dit feit staat niet alleen; welke ca- rieatuur zal van onze eigen christelij ke regeering in en aan het buitenland worden vertoond! doodzwijgen; wij kunnen schuchter opmerken, dat ze stellig overdreven zijn, zoo niet geheel onjuist en we zullen dan wel niet heel ver van de waarheid af zijn. Maar wij moesten met die stukken in de hand dc onwaarheid der beschuldi gingen kunnen aantoonen of, eventueel, met kennis van zaken kunnen verkla ren: het i-s'zoo, de Hongaarsche regee ring heeft zich misdragen." Wij verbeiden de Katholieke Interna tionale. En een liarer eerste en noodzakelijk ste werken zal zijn de oprichting van. een internationaal katholiek persbureau in dienst van dc katholieke zaak en van de waarheid. DE CONFERENTIE TE SPA. Uit goede bron wordt vernomen, diat de Duitacho regeering een nota zal zenden aan de Fran soke regeering om te vragen, dat de conferentie te Spa, bepaald op 25 Mei, uitgesteld zal worden tot na de ver kiezingen in Duitschland op 10 Juni. Naar aan d§ii Berliner Lokalanzeiger" wordt gemold,- zullen ook een aantal fi nancieel© deskundigen deel uitmaken van de Duitselie delegatie naar Spa. Onder hea zou Dernburg zijn. HET PGOLSCHE OFFENSIEF. Een telegram uit Lemberg meldt, dat bet Oekrajiensebe leger Odessa bezette. De bezetting werd „vergemakkelijkt" door de Roemeensobe artillerie. De verbitterde strijd tusscbön de Pool- sche en de bolsjewistische legers om bet bezit van Kief duurt nacht cn dag voort. De Polen dringen de roode troepen lang zaam in een grooten halven cirkel terug. Volgens berichten van het front zouden de Polen Kief reeds kunnen binnenruk ken, maar zij wachten daarmee om den Oekrainers een kans te geven hun hoofd stad het eerst binnen te rukken. Hoe groot de nederlaag is geweest, die de bolsjewiki bij Kief geleden hebben, blijkt uit do volgende offieieele mededee- lingeu: De buit van de gevechten gedu rende do laatste vijf dagen bedroeg 120 kanonnen, 418 machinegeweren, 2 pantser- treinen, 2 pantserauto's, 2 tanks, 3 vlieg machines, 3 stations voor draadlooze tele grafie, een groot aantal locomotieven en wagons, een groote hoeveelheid artille riemateriaal, technische apparaten en le vensmiddelen. Het aantal gevangenen be draagt 25.000. In Podolië en Wolhynië wordt het Poolsohe offensief met succes voortgezet. In de Polosia hakten die Po len het 41ae bolsjewistische regiment in die pan. IN DEENSCH SLEESWIJK. Decnsehe. ruiterij, bestaande uit dragon ders en huzaren, is Donderdag over de te genwoordige grens getrokken op weg naar de steden, Toender en Aabenraa, in do eerste zone. Toen zij de grens overschre den, speelde de muziek „Koning der Ko ningen". Jonge meisjes versierden de Deensche cavaleristen met bloemen en zij werden verwelkomd door de overheid en geestdriftig toegejuicht door de bevol king oj) weg naar hun kwartieren. Te Flensburg zijn, naar een Wolffberioht meldt, Donderdagavond groote protest- vergaderingen gehouden tegen die inter- nationaliseering van de tweede zone. Ge- eischt werd een greius ongeveer overeen komstig met de Tiedj en-linie en aange drongen werd op een spoedige beslissing oni een einde te maken aan de onzeker heid. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. In offieieele kringen is men die mee- ning toegedaan, dat de regeering geen enkele onderhandeling met de stakers zal beginnen voor het werk algemeen hervat is. Een Havas-berioht meldt: Steeds dui delijker worden de symptomen van een naderend einde der crisis. Het aantal tot den arbeid terugkeerene cbetminots is zoo groot, dat do minister van openbare wer ken do staking van deze corporatie feite lijk als geëindigd beschouwt. Het verkeer is op de meeste netten normaal en op do andere ruimschoots voldoende om het ver voer van reizigers en goederen te verzeke ren. Op de P. L. M. neemt de hervatting van den arbeid zoodanig toe, dat do dienst te Parijs normaal is te noemen. Op de lijn ParijsOrleans neemt het aantal personen- en goederentreinen toe; de dienst op de banlieue is volkomen ver zekerd. Men constateert een toeneming van het aantal treinen; op Donderdag kwamen te Parijs 323 goederentreinen binnen tegen 283 op Woensdag. Op bet noordemet is de toestand normaal; de reizigerstoevloed is dezelfde als voor de staking. 1T6. 1 7 1_a' i t i En nu zal men miji vragen: „Waar Jigt Marrelhoef?" Ja, mijn geëerde lezer, dat is een ivraag die wel wat moeilijk voor mij jta beantwoorden valt; Ik zou uw nieuws gierigheid gaarne op dit punt willen be- 'WmJigen, maar het is een schrijver niet -Veroorloofd aoo maar alles te openbaren. 1 Daarom zult ge tevergeefs dit dorp op JtoDdzaakt gevonden de plaats der behan- Oe kaart te zoeken. Ik heb mij' ge- «oedzaakt gevonden de plaats der hande- IhM van ana verhaal achter een ver- «iohten naam te verbergen, en het doet ff, dunkt mi|, ook ai weinig1 aan. af toe ajj! heet» de geschiedenis u in tteae bladzijden medegedeeld, in meerdere geringere mate uw aandacht waar dig blijkt. Dit laatste blijft u alleen te ever maai- het is mjyi, natuur lijk gausch niet onverschillig hoe uw oordeel er over luidt. Met het doel om u eenige oogenblikken aangenaam en nuttig bezig te houden, heb ik geschreven, deze eisch welken ik mij zeiven heb gesteld, is niet altyl zoo gemakkelijk te bevredigen, en of schoon ik volstrekt niet de minste aan spraak op eenigen lof van uwe zijde maak zou Ihet mij toch zeker aangenaam zjjn zoo uw oordeel over dezen letterar beid niet ongunstig luidde. Verwondert het u misschien dat de niet beantwoording eener strafbare, zinnelijke Fefde den mensch zoover kan brengen, dat hij1 tot aan het graf het vroeger voor werp zijner onzinnige veroering inet- zijn wraak vervolgt, dan wensohen wiji u van harte geluk, want dit zou een toeken zijn. dat gij nimmer onder de werking van een hartstocht hebt geloefd, die, al zou zij zich ook minder krachtig mogen too nen dan bij! Freimdlich, toch zoovelen reeds in dit leven ten verder ve heeft gevoerd en aan wier werkelijk aanwezen gij in geenen deele behoeft to twijfelen. Wanneer een ongeoorloofde een zinnelijke liefde in haat verandert, evenaart, ja over treft dit laatste gevoel het eerste dik werf in kracht, en indien er geen gods dienst aanwezig is, om, naar welke zijde de buitensporige naiging dan ook over slaat, deze te beteugelen, hebben wij al tijd uitersten te verwachten on zijn ge tuigen van een overdreven walgelijke ver eering of schrikken terug voor de yer- delgingswoede der wraak. Gij' zoudt injj kunnen toevoegen, dat u de ontvoering van Laura eenigszins on waarschijnlijk voorkomt, daarop kan ik u antwoorden, dat er, volgens het verhaal van een zeer waarheidlievend persoon voor jaren geleden te Amsterdam een zelfde voorval moet plaats gevonden heb ben. Laat op den avond werd zekere jonge dame van een gezellige bijeenkomst tehuis gebracht, zij verzocht baar geleider die iemand van onbesproken gedrag was toen zij aan de stoep genaderd waren te ver trekken, daar zij den sleutel bij zich had en nu wel in huis zou koenen. Het jong- mensck, dat haast scheen te hebben om weg te komen, voldeed aan haar verlangen en nimmer heeft men iets meer van het meisje vernomen. In 't geheel doet men verkeerd zich te verwonderen over een of andere zonder linge passage in een verhaal. Hoe dik- wij is vinden er niet in onze onmiddellijke nabijheid voorvallen plaats, welke wij on- j waarschijnlijk ziouden noemen wanneer zij ons in een roman werden verhaald. Een Fransch schrijver van befaamde reputatie staat er ons voor in, dat, welke horrible geschiedenissen hij ons ook mededeelt, hij altijd nog verre beneden de werkelijkheid is gebleven 'en men slechts de jaarboe ken der lijfstraffelijke rechtspleging heeft te raadplegen, om zijn bewering bevestigd te zien, en wij twijfelen geen oogenbiik aan de waarheid hiervan. Rilt men niet dikwerf wanneer men in de dagbladen het verhaal van de afschuwelijkste ja, ondenkbaarste misdaden onder de oogen krijgt en zou men in dat opzicht niet veeltijds geneigd zijn om aan verdichting te gelooven. zoo die ijzingwekkende ge schiedenis ons niet van geloofbare zijde werd medegedeeld? Dan ziet men dat de werkelijkheid niet zelden de verdichting in verschrikkelijkheid overtreft. In zoo verre het in de menschelijke macht ten goede of tien kwade ligt, bestaat er in waarheid niets onwaarschijnlijks, alles is mogelijk Ja, de poel van ellende en jam meren, waarin eeu mensch verzinken kan is grondeloos, aan den weg van misdaad zieleemart verdrukking en smaad js geen grens. Wat zou er van ons worden, zoo wij die enkele opflikkeringen van deugd en geluk, welke wij op den dwarsweg die ei' doorheenloopt, somtijds met genoe gen ontwaren, moesten missen en zy' ons geen kracht schonken om het voetpad ons tot aan het graf afgebakend, te vervolgen. Soms waant men zeker verhaal onwaar schijnlijk terwijl het op morgen waar blijkt te zijn; vandaag wordt ons iets ala zeker bericht, wat naderhand blijkt niet te zijn gebeurd. Zoo smelt de* waarheid in den leugen en de leugen in de waariieidi, en .Voltaire had gelijk, toen hij zeide: La fable ressemble parfois J Vhistoira et l'histoire éi la fable: Soms sóhjjnt di« fabel geschiedenis en de geschiedenis een fabel. J I "-•"fc-au-,- piNDja D

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5