No. 109 Dinsdag 11 Mei 1920 II «al i a.r. Nieuws, en advertentieblad voor noord-holIAKB ~*A De Katholieke Wouw. Een nieuwe loonregeling in de havens. BUITENLAND 13e Jaargang Wat de Pers zegt OIVS Abonnetnentsprijss Per kwartaal: f 2-, fi*nco Per P0Bt 1 2,50i Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 Iiooger. Verschijnt dage5ijks Bureau: HOF 8, ALKMAAR. - Telefoon: S!Effi$ïRSï? 433' Adverientiepi IJ i Van 15 regels f l.Sij j elke regel laser f Reelames per regel f 0.7& j Rubriek „Vntsg en aas- bod" bij vooruitbetaling per plaatsing l 0,60. Aar» all© Ebonné's v/ordt cp asnvraag gratis een poiis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van 1800,—f 400,f200,—, f100,160,133,— f13» Vandaag een zwaarwichtige beschouwing over de kooinsche vrouw, haar taak in de te genwoordige maatschappij, haar rechten er, plichten?.. Misgeraden. Wat hier boven staat is de titel van het „Orgaan der federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland", waarvan het torste nummer voor ons ligt. Alweer een nieuw blad? vraagt gij natuur lijk. Llat ttoen ook wij, bii reutie periodiek, ie in dezen tij'd op onze schrijftafel waait, „raar toen wij het eerste nummer van „De Katholieke Vrouw' in handen kregen, slaak ten wij een geheel andere verzuchting: ,,Ein vHüjk 1" riepen wij. Men kan in het vereenigingsleven alles meemaken: tien mensahen komen te saam en toeuon zich een „Bond". Morgen geven zij een oroaan uit. Het moge gaan zoo 't wil naar een landeiiilke organisatie zonder eigen ..'■ad ij niet meer denkbaar. Als 'i maar even kan maakt een plaatselijke afdeeiing naast het bondsorgaan nog een eigen blaadje. Er. de R.K. Vrouwenbond, die grootsche organi satie, met een geweldigen bloei in weinige jaren cijds. de Roomsche Vrouwenbeweging van Nederland, de R.K. Centrale van alie vrouwenverenigingen in ons land. straks in temationaal verbonden met alle Katholieke vrouwen der werelddie organisatie miste haar eigen pers. Ook dat vreemde verschijn sel hebben wij meegemaakt en daaraan is nu •en eind gekomen door het verschijnen van ihet eerste nummer van „De Katholieke Vrouw". Doch nu ook voor goed! Want het uitblij ven van een Katholiek Vrouwenblad moet natuurlijk geweten worden aan het feit. dat •de leiding hooge eischen stelde aan een eigen orgaan en de verantwoordelijkheid niet dan na zorgvuldige voorbereiding wilde dragen. Des te beter; nu mogen wij dan ook ver wachten dat deze nieuwe periodiek niet een eendags-vlieg zal zijn onder de vele perstpro- óucien. die dagelijks komen en verdwijnen, maar een gezond orgaan, dat weldra de on misbare, de natuurlijke spreekbuis zal blijken van de R.K. Vrouwenbeweging, een orgaan, dat met den grooten Roomschen Vrouwenbond zal staan en vallenen vallen, doet hij nooit. Wat „de Katholieke Vrouw" beoogt? Men kan het elders lezen, waar wij in dit blad het een en ander overnemen uiteen inleidend artikel van de redactrict mevr. Steenlioff Smuiaers. En wat het hoopt te worden Dat vinden We alleraardigst geteekend in een geestig stukje van E. van Berkel. diie over het nieu we vrouwenorgaan „een droom" heeft gehad en onder meer het volgende zag en hoorde: Moet je dat schaap nou zoo stijf inbakeren? Laat toch z'n beentjes vrij, dat 't wurm zich kan bewegen, 'k Zal je mijn vrouwenkrantje es brengen, daar staat 't zoo precies in. hoe 't wezen moet." We treden zachtjes nader, 't Is Oato's werkster, die aan 't redeneeren is tegen een vrouw mot een klein kindje op den schoot. Dc buurvrouw van d'overkant latrat tegen de deurpost en valt in„Mins, ne ji zelf dat krantje'k Zeg tege me man: die vijf centen in de week motten er voor mij maar af, zeg ik, voor jouw kranten ea kassen en vereeniging mot ei- zooveel af. En vanmiddag heb ik hutspot gemaakt, zooals 't in 't krantje stond, met rijst er door, dam was het voedzamer. Me man eu me jong,es, ze hebben gesmuld. Dat krantje is z'n eente waard, zeit me man. Ja, zeg ik, met oten zijn jullie man nen te krijgen, zeg ik, maar wat óók zoo mooi is van dat krantje, dat als Mie van den hoek weer komt met d'r bolsjewieken- praatjes, je d'r mond kunt stoppen en d'r laten boea-en wat 'n leugens ze verkoopt, want do stukken over de polletiek benne allemachtig mooi in dat krantje en as we stemmen, motten we daar toch wat van weten. Kijk, dag dames En dan het vervolg van den droom, in een fijnen salon: „Aardig-, niet, dat laatste artikel over de kleurencombinatie bij de inrich ting der woningl Als verschillende jonge meisjes dat vroeger gelezen hadden, zou den ze yoor haa.r huwelijk absoluut ander ameublement hebben uitgezocht. Bij me vrouw Schrokema word ik in den salon bepaald nerveus door den kieuren-in- 'druk." „Ja, freule ik kan er ook slecht tegen. Ons blad vind ik zoo vrééselij'k aerdig. Heeft u gehoord dat freule van Boelsing tot Halsenburg aan 't patronaat is ge gaan, maar aanleiding van dit artikel: Hoe joagc meisjes haar tijd besteden? 'I ffitd haar zóó getroffen." ,,'c .Was ook nrodig," zegt een ouc'cro dame; „dc i.cu'r-.l p tij be. .1 it: o ;,v:r 18 .Vrouw(Morgancn, behalve de vrouwen- 'jubickcn ia dc verschillende bladen, zegt prof. Bavinck. Nu kunnen wij katholieke vrouwen in ons orgaan nog met elkaar kennis maken en elkaar leeren, nietwaar. Kom, Max we moeten vertrekken." Mijnheer rijst omhoog', maakt een knoop van z'n smoking dicht zeggende: 'k Merk wel, dat ik ook een abonnement op de Katholieke Vrouw zal moeten nemen, pm tegenwoordig op dé jours te kunnen mee spreken Wij twijfelen er niet aan, of deze droom zal werkelijkheid worden en „de heeren der schepping" zullen weldra met fes- pect het Roomsche Vrouwenblad vernoe men! Wij hebben indertijd onze afkeuring over de houding- der werkgevers in de ha ven- en transportbedrijven, zulks om hun hooghartige, botte weigering' tot samen werking met den Minister van Arbeia, teneinde tot arbitrage in het bekende conflict te komen, niet ander stoelen of banken gestoken. Zonder er doekjes om te winden, keur den wij die houding af. Ons oordeel daarover heeft sindsdien geen wijziging ondergaan. liet verheugt ons daarom, dat thans door d'e beide scheepvaartvoreenigingen te Rotterdam, een missive tot de havenar beiders zal worden gericht, waarin de werkgevers van hun ernstig voornemen •ioen blijken om tot een bevredigende op lossing der loonkwestie te geraken. Door de werkgevers wordt in deze mis sive tot die arbeiders gezegd: 1. Dat er bij de werkgevers, die de sta king ncnoit anders dan e-en ellendige noodizaikelijkheid hebben beschouwd, van verbittering geen sprake is; 2. dat, wat in de haven-organisatie van, de afgeloopen 10 jaar is opgebouwd voor het overgroot® deel het werk is vain de S. V., en dat wij niemand zullen toestaan, dat werk af te breken. Wij vertrouwen, dat wij tenslotte daarbij kunnen rekenen op uw steun, omdat wij weten, dat duizenden uwer de in de laat ste jaren getroffen maatregelen waar- deeren en dat gij op zult komen voor de handhaving van wat billijk is en recht. 3. Wij wensohen geen voortzetting van den strijd en wel een behoorlijken gang vara zaken, omdat zulks voor aller be lang noodzakelijk is en niemand daar om wordt belemmerd in zijne bemoeiin gen om, op welk gebied ook. voor de be langen der arbeiders werkzaam te zijn 4. zoolang de besturen uwer organisa ties volhouden in de houding van prui lende kinderen en iedere samenwerking niet ons afwijzen, zoolang zullen wij vol houden in ons besluit om met ijzeren hand te walt en tegen onrecht en reactie, maar ook tegen ieder pogen uwerzijds om den geregelden gang van zaken te verstoren." Uit dit schrijven spreekt verzoe ningsgezindheid, die zoowel voor de werkgevers als voor de werknemers, in 't belang van een behoorlijken gang van za ken noodzakelijk is. Met te blijven waken tegen de pogingen, om den geregelden gang van zaken te ver storen, zijn de besturen der scheepvaart voreenigingen eenvoudig in hun recht. Wat do loonregeling betreft, deze zal in do naaste toekomst een wijziging on dergaan, in 't belang der arbeiders, die niet onbelangrijk belooft te worden. In bovenbedoelde missive toeii lezen wij: „Op een nader te bepalen datum zal vóór 1 Juli aan de havenarbeiders wor den uitbetaald 25 cents per taak voor de lossen (3 gld, pea- week voor de vasten) over de van 1 Januari tot 14 Februari verrichten arbeid. Voorts zal na iedere drie maanden, vanaf 28 April, aan ieder, die in dezen termijn zal hebben gewerkt, het verschil tueschen 6.50 gld en 7 gld. per dag (33 gld. en 36 gld. voor vasten) worden uit betaald. Aan zeelieden zal het verschil tu,s- schen het tegenwoordige en liet aange boden loon, gerekend vanaf 1 Januari 1920 worden uitbetaald, onder gelijke voorwaarden, bij terugkeer met het schip iin Nederland na afloop van iedere reis, doch niet binnen drie maanden na aanmonstering. Voor de slcepersbedirijyen en schuiten-, vcerdersbedrijven zal een overeenkom-! sti.ge regeling afzonderlijk worden ge troffen. Ten slotte v.ordt aan de losse arbei ders medegedeeld, dat begin Augustus van de z.g. eerste bar def-hril ief zijlen worden opgenomen, zooveel arbeiders als voor het bedrijf gemiddeld noodig zijn. Op 1 Aug. wordt bovendien te Rotter dam. zooals indertijd aan de organisaties in uitzicht is gesteld, de wachtgeldrege ling verhoogd tot-een maximum van 20 per week voor alie havenreservis ten, 1ste ban, bij alge heel e werkloosheid, zooals thans reeds in Amsterdam is in gevoerd. Allen, die begin Augustus vaste ha venarbeiders of houders van eerste ban- boekj&s zullen zijn, worden ingeschreven voor do pensioenregeling, die later in bijzonderheden zal worden bekend ge maakt." Nu zou men tenminste van de redactie van het dagblad voor de arbeiderspartij, van „Het Volk", mogen verwachten, dat zij deze in uitzicht gestelde loonsverlioo- gingen aan een zakelijk onderzoek onder wierp en, cok weer zakelijk en met do ge- wenschte objectiviteit, haar bevinding dienaangaande ter kennis barer lezers bracht. Echter, met zoo iets redelijks te ver wachten van- een orgaan, dat onder hoofd redactie staat van Mr. P. J. Troelstra oil J. F. Ankersmit, komt men bedrogen uit. Nauwelijks is de inhoud van het gepro jecteerde schrijven der Seheepvaartver- eenigingen-aan do havenarbeiders en zee lieden, haar bekend, of de redactie liaast zich, om de bedoelingen der werkgevers in de oogen der werknemers verdacht en tegen do voorgenomen regeling, die de ar beiders niet onaanzienlijk geldelijk voor deel zal brengen, ^temming te maken. Immers, wij lezen: „Ondanks den grooten mond, die de havenkapitalisten opzetten, blijkt uit dit manifest wel overduidelijk, hoe de hee ren in benauwdheid zitten. De regeling, die-dit manifest aangeeft beteekent tocb piots meer of minder dan volledige invoering van 't- corspronke- ljjik aanbod van 19 December. Dit feit komt wel in een zeer eigenaardig licht te staan, als men zich herinnert, dat de werkgevers direkt na die staking ver klaarden,. deze regeling slechts te zullen invoeren, aks de organisaties bereid wa ren tot. het afsluiten van oen kollektief koratrakt. Was vóór 1 Mei deze bereidverklaring niet ontvangen, dan zou siechts op de oude loouvocirwaarden worden gewerkt. En nu, één week na 1 Mei moeten de heeren hun groote woorden inslikken. Voor wlo weet, wat er leeft en zwelt onder de havenarbeiders, komt deze re tirade der werkgevers trouwens niet on verwacht. Overal broeit 't. De arbeiders zelve beginnen- steeds luider hun eieohen te stellen en kleine conflicten zijn aan de orde van den dag." „Overduidelijk" blijkt hieruit, dat ,,Het Volk" in stede van mode te werken aan een voor beide partijen bevredigende op lossing der loonkwestie in het havenbe drijf, hardnekkig en doelbewust blijft aan sturen op 't onderhouden ©ener verbitter de stemming der arbeiders ten overstaan hunner we.kgevers. ,,De werkgevers halen bakzeil" zegt het blad smalend. Tegenover die verklaring der wekge vers, dat bij hen van verbittering tegen de arbeiders geen sprake is; tegenover een in 't uitzicht gestelde, voor de arbeiders sterk verbeterde loonregeling, vindt het slechts woorden van verguizing, spot en hoon aan 't adres der Schoc-ipvaartvereeni- gingen. Wij leggen de houding van „Het Volk' bij deze gelegenheid hier uitdrukkelijk vast. Het kan in de toekomst van pas komen. REGEL IS DE „STROP." „Uitkijk" schrijft in „Friesch Dagblad": „Alweer 'n „strop": nu in Den Haag. 't Gemeentelijk hal-bedrijf heeft 20.000 gulden zoek gemaakt en nu stelt het ge meentebestuur voor, om 't maai' op te doo- ken, daar 't anders net zoo'n ,,ton"~wordt als do Amsterdamsehe stadswasscherij. Hoe die strop in elkaar gedraaid is? Och. „Het Volk" geeft er enkele staal tjes van: In 't halletje verkocht men de ge- raeentevisch voor 30 ct. 't pond en 'n kruier or vlak naast gaf Yoor 28 ct. 'n kilo: dezelf de soort visch, zelfde kwaliteit, maar niet gemeentelijk gewijd. Het gemeentebedrijf kocht bokking voor 1.75 de 100 en terzelf der ura kochten particulieren do bokking voor 1.50 a. 2 de 200 stuks. Voorts wemelt het van ambtenaren. Met 'n flink gcmconto-traitement. 't Is 'n strop, ceil reuze-strop. En nóg zijn do „r-sodin" er boos om. dat B. en W. het mooi genoeg vinden 1 „Uitbreiden" zeiden ze in Amsterdam, „Reorganiseeren" heet het in Den Haag. Hm! de „strop" wat anders knoopen.... maar hangen doet men toch.... 'n Uitzondering als 't goed gaat. En er ziin uitzonderingen: eerliik moet het gezegd. Maar regel is de „strop." Even juist is het volgende: „Een socialistisch lioogleeraar omschreef dc-stijds do grondgedachten van het socia lisme en wat hij het kapitalisme noomdo al dushet kapitalisme tesohouwt den mensch als enkeling te midden van enkelingenhet socialisme kent den menscli slechts als deel hebber aan de menschheid, hot leven van den menscli als gemeenschapsleven. Wanneer hij gezegd had: do socialisten zijn de altruïs ten. de kapitalisten do egoïsten, dan had dit minder professoraal geklonken, maar het had waarschijnlijk zeer juist, ziin bedoeling weergegeven, en meteen aangetoond, hoe kinderachtig en onjuist een dergelijke onder scheiding is Onjuist al daarom, omdat het kapitalisme geen leer is. zooals het socia lisme, maar eenvoudig hot vanzelf gegroeide productiestelsel waaronder wij leven, en dus aan het kapitalisme geen wijs- geerigo gedachte ten grondslag liet. Men ksn alleen spreken van de grondgedachte en do levensbeschouwing van degenen die hot socialisme bestrijden. Do bestrijders kapita listen te noemen, mist allen zin. Nog wordt door moj. Mr. van Dorp er op gewezen, dat liet sociaisme op den duur slechts vernietigend kan werken door liet valsohe gelijkheidsbeginsel waarvan het uit gaat. „Het streven naar gelijkheid," zoo zegt zij- is „zuiver destructief, vernietigend. Positief, scheppend, levenwekkend kan het niet. wer ken. Negatief is het des t-a werkzamer Het breekt, vernielt, verwoest. De oeno op den voorgrond tredende uiting van de gelijk- heidsgedaehle in de maatschappij is de wangunst. Wie wangunstig is, wie de zon niet in het water kan zien scnijaen. werd beter niet geboren; 6n toch is het de wangunst, die tegenwoordig als leidend be ginsel vvo»dt aanvaard voor sociale regeling: en dat ook door de vele goedhartigen en so ciaal-voelenden. die er niet aan zouden den ken het als leiddraad voor hun eigen loven aan te nemen." Dit is lieel goed en flink gezegd. Ja. ondanks alle wljsgeerige en sociaal- phlitieko versierselen, zit de drijfkracht van liet socialisme in de speculatie op de lagere harstochten der menschen. En daarmede gaat oen volk te gronde, gelijk de geschiede nis maar ai te duidelijk heeft geleerd. LOF DER ZOTHEID. Men vraagt zich nog steeds af. wat nu eigenlijk socialisatie is. Wat het ook rii, ééne zaak is voldoende bekend: De lijntrekkoTij, ambtenarij en sleur welke zeker do socialisatie vergezellen. Zoolang Holland nog niet bekeerd ie tot den Heilstaat van het Roerbekken, wordt maar harikiri gepleegd in do richting van het particulier initiatief, merkt de „Hanze" op. Daarom Gemeentekantoren inplaats van werkplaatsen en winkels. Daarom socialisatie als Meileuze. al werd dan door het socialistisch rapport over dat onderwerp het wereldrecord van vaagheid overtroffen. Daarom theoretische stelsels en dooae staten bij de vloot, inplaats van bet levend materiaal, dat thans zich animeert voor han del en industrie Daarom iedere middenstander van het too- neel. maar voor elk ook zeven ambtenaren in de plaats. In plaats van vernuft en onergie zullen verordeningen moeten komen. In plaats van ervaring kostbare proeven. Ru-itige men»<>bea met 'n „zittend leven" zullen de activiteit van de koopmanakunst overtroeveu. En Keolincyor's inkt wordt „do ziel van den handel 1" Zoo zingt het socialistisch Nederland d->n nieuwen lof der zotheid. Zoo legt da lyriek van den heer van der Waerden de grondslagen voo-r den heilstaat de toekomstige maatschappij van levende- lijken. Chcmmtx. 5 Mei 102c. „NADEN PUTSCH." II van een bijzonderen medewerker.) Zooals ik U in mijn vorigen brief schreef, is de angst bij de bevolking voor eene herha ling van een Putsch-affaire niet denkbeeldig, daar er van alle kanten belichten van eene voorbereiding tot de groote centra komen vooral uit Midden Duitschland. En dat dc angst aan eene herhaling van het gebeurde naarmate grooter wordt hij het bin nenkomen der verschillende berichten, vindt zijn oorzaak in de souvenirs, die zoo'n ramp zaligen tijd achtergelaten heeft.Het beste merkt men zulks op straat, waar 's-avonds na 9 uur zich een icdc van de straat onttrekt en thuisgblijft om nret door een mogelijk gebeu ren verrast te worden onderweg. De r- staurants zijn ledig; zoo te Hannover. Magdeburg, Halle, Leipzig enz. De verwoe stingen, die door de spartacisten aai.gerich. zijn, alsook door de Rijksweertroeppn, nood gedrongen ter zelfverdediging, zijn droevif bij het aanschouwen. Zoo heb ik te Leipzig aanschouwd de verwoesting aan de diverse huizen.Het daar staande hote'. Sachsenhof op de Johannespiatz b.v. is doorzeefd van kogels. in vijf dagen mocht niemand'hieruit noch de gasten, noch de bewoners, de twee Zwit- scrsche heeren, die tijdens de technische Mes- sc hier werden gedood, stonden juist voor genoemd hotel, toen zij door cén schot, dat op een gevel afketste, werden getroffende dochter van den hotelier stond in hun midden en bleef wonderlijk ongedeerd. Aan de stad Leipzig is door de nagelaten betrekkingen, zoo ik vernam, een som van een half milioen Mark geëischt. De Johannes plaats is wel het brandpunt van den strijd geweest, temeer, waar de Spar tacisten zich verzamelj hadden in de Johan- neskerk, the daarvoor onder vuur genomen werd dooi dc Rijksweertroepen.Verder is van alle winkels geen ruit gespaard gebleven. Komt men in de Reitzstrasse; zoo ziet men direct, dat 'c hier moordend, is toegegaan.— In deze straat, ongeveer 10 minuten gaans, bleef geen ruit gc-spaard, de glazen vitrines, aan de winkelpuien bevestigd, geheel ver nield alsmede de diverse marmeren reclame borden. 111 deze straat bevindt zicli ook het Volks- haus. waarin zich de Spartacisten ophielden als kazerne-doel.Hier bleef de Rijksweer niets anders ovct om 't huis te zuiveren dan dp- lammen trin te steken om zoodoende den vijand tot overgave te dwingen. Reeds is men bezig om het gebouw met alle macht We der te herstellen. Hoe woedend het er ook aan toe gegaan is. zelfs in deze straat bleven de bankgebouwen gespaard, zooals overal. Want deze instructie hadden de Spartacisten van hunne leiders be komen Van een vereenigingsgebouw in dis zelfde straat wappert nog de roode kruisvlag als hulp ziekenhuis, dit, wijl in aie dagen ge wonden of dooclcn niet verder vervoerd konden worden voor de onveiligheid op straat Is het dus wonder, dat een ieder met angst vervuld, is. bij de gedachten aan eene herha- ling Buiten verwachting is de 1 Mei-dag rustig verloopen want nu de Nationale vergadering te Berlijn besloot dezen dag niet officieel als feestdag te willen erkennen en allervvege de leiders der roode garde aanspoorden om nie: te werken, zelfs in de officieele bedrijven, zoo was men toch beangstigd, dat het tot onlusten zou komen. Ook de Bedrijfs en Volkzugraden bevalen de bedrijven stop te zetten, vooial in de kleine plaatsen, waar de markt van deze raden tot lieden nog grooter is, dan die van de wettelijke overheid!. Hierover hoop ik u dezer dagen eens een en ander te schrij8en naar aanleiding van gesprek ken met verschillende industrieê'en. Jan van Latenstein DE BIJEENKOMST TE SX'A. Havas verneemt v..n gezaghebbende zij de, dat het vrijwel zeker js, dat- de con ferentie le SpA t-oï de tweede helft van Juni zal worden uitgesteld. Do Duitsch^ps krijgen dus hun zin! Men verwaeht, dat Millerand Vrijdag, naar Folkestone zal vertrekken en daar Zaterdag een onderhoud zal hebben met Lloyd George, dat waarschijnlijk niet lan ger dan een twee dagen zal duren. Men zal er behalve het financieels probleem ter voorbereiding van dc bijeenkomst- te Spa ook behandelen de Ru-isiseho quaes- ti*. dre te San Remo niet behandeld kon worden en die thans met ,de gebeurtenis sen op het Poolsche front jn oen nieuwe phase is getreden. UIT DUITSCHLAND. Tegen de afscheiding. Uit München wordt a»n het ,Borl. ,Ta- g'ebl." gemeld, dat de Duit-sche Boeren bond in Beioren tot hun kiez-rs een op roep hebben gericht, v- a rein zij zich ver klaren tegen elke p>ging ln het rijk grondgebied van het i'i.k te scheiden, en zich verklaren voor óïn grwd-Daiweh-- lar.d, waarin opgenomen moeien worden Oostenlrijk en Tirol. G cc-n 3(a\U(I.igochtend hinden mecir. De Beriijnscbe bladen declen mee, dat ten gevolge van een overeenkomst geslo ten met het Duitsche verbond yan trans por: arbeiders, de krant-enroiidbre-ngeit een rustdag zullen krijgen van 24 uur, zoodat voorloopig geen kranten op Maan dagmorgen meer zullen verschijnen. Opera te Frankfort gesloten. Op bevel van den commandeerenden, generaal van het bezettingsleger te Frank* fort moet de groote opera aldaar op 2 en 10 Mei gesloten hljjven, >ls röytf mof

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1