NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR NOORP-HOLt.A.NE Vrijdag 14 Mei 1920 13e Jaargang Door Centraal Europa Wat de Pers zegt BUITENLAND FEUILLETON. SLECHTS EEN DROOM Abonnementsprijs: Per kwartaalf 2,—, franco per poet f 2.50; Met Geïllustreerd Zondagsblad f 0.45 hooger. Verschilnt dagelijks Bureau: HOF ALDAAR. - Telefoon: SÏKïKRf2£ 433- AdvortontSeprijs: Van 1—5 regels 1.25 elke regel meer 0,26; Reclames per regel f 0.75Rubriek „Vraag 6n aas- bod'' bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aar. e!Eo cbcnité's wordt cp Bcnvrung gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevalien tot een bedrag van fSQO,—f400,—, f200,-, f500,—, f60,—, f35,— f 15.— BRIEVEN UIT WEENEN. III Voedselvoorziening, 'prijzen en honen 't Klinkt paradoxaalde voedselvoor ziening van Wcenen Van Weenen tocli hooren wij vrijwel niets inders, dan dat cr op verschrikkelijke wijze honger geleden wordt, dat de ondervoeding aldaar knaagt, neen, gulzig vóórtvreet aan net volksbestaan, zóó, dat de ondergang /an de vierde wereldstad onvermijdelijk xhijnt of is En tochook Weenen heeft zijn voedsel voorziening. Al is het uiteraard ook een heel bijzondere. Eerstens bekomt een ieder zijn rantsoen van wat er ter distributie voorradig is. Dat rantsoen is evenwel èn om de kwanti teit èn om de kwaliteit, ten eencnmale ontoe reikend in 't gunstigste geval krijgt de bur ner van Weenen per week een pond meel twaalf decagram vet of margarine, een K.G. brood, luttele decagrammen vleeseh, cén ei, maandelijks ö/8 K. G. suiker, verder wat spece rijen en bij uitzondering (alleen voor zieke en zwakke kinderen) een kleine hoeveel heid melk. In 't gunstigste gevalsteeds immers geldt de vraag, of het rantsoen wel aanwezig is het wekelijksche ei b.v. is geel illusoir, en wordt er b.v. ook al vleeseh gedistribu eerd, dan blijven nog vele gezinnen daarvan gespeend, omdat ze zelfs dat uiterst karige rantsoen niet bekostigen kunnen. Daarbij is bet meel van "geer bedenkelijke samenstelling, échte boter is een zeldzame zeldzaamheid en het brood is zóó onsmake lijk zuur, dat de Hollander in Weenen niet begrijpt, hoe iemand zóóicts verduwen kan. Betreffende de prijzen der officieel gedi stribueerde levensmiddelen zullen wij hier niet in finesses treden alles is verschrikke lijk duur wat vroeger een Kreutzer (Holland- sche waarde voorheen i cent) kostte, dat kost tegenwoordig een Kroon (Hollandsc.he waarde voorheen 50 cent) een gewoon burger lijke huishouding kost heden ten dage in Wee hen 100.000 Kronen per jaar,en van die 100.000 Kronen kan men thans nog lang niet zoo behoorlijk leven als vroeger van 8.000 Kronen I Het behoeft niet gezegd te worden, dat de loonen en inkomens te Weenen over 't al gemeen" niet in die mate gestegen zijn, dat men daarmede ook maar eenigszins aan de geweldige duurte het hoofd zou kunnen bie den. De hand- arbeiders zijn er over 't algemeen nog het best aan toe zij verdienen 15-20-25 Kronen per uur en maken alzoo acht m en werkend per dag een loon van eenige honderden Kronen maar wat doét men daarmee in een stad, waar men voor één op z'n Weensch behoorlijken maaltijd in een restaurant al licht'lijk 150-200 Kronen betaalt Wat doét men daarmee, als men daarvan zichzelf en zijn gezin geheel moet onderhou den laten wonen, ïdeeden, eten, drinken Abijssus abyssum invocatde eene af grond roept de andere te hulp de arbeiders vragen en eischen te Weenen steeds hoogere loonen zóó hoog, dat de tijd niet verre meer kan zijn, of alle maatschappelijk leven wordt er totaal onmogeüjk. ..In Holland wordt er cn zeer terecht geklaagd over de nog immer voortdurende noodlottige wisselwerking tusschen hooger loon en duurder leven, tusschen duurder le ven en hooger loon Doch 't gaat in Holland een zeer tragen gang vergeleken bij den teugelloozen vaart, waarin te Weenen duurder leven en hooger ,oon elkander veroorzaken, waarin te Weenen gerend wordt naar de onvermijdelijke cata strophe, van welker verschrikkelijkheid nie mand zich een voorstelling maken kan. De handen-arbeiders zijn er over 't alge meen nog het best aan toe, zeiden we, en als we nu nagaan, dat zelfs de arbeiders, die in vergelijking met vroeger heden ten dage fabelachtige loonen verdienen, niet of te nauwernood het noodzakelijkste voor zich en hun gezin kunnen bekostigen, dan laat het zich denken wat liet lot is van beambten, van leeraren, van journalisten en over 't alge meen van allen; die tot den al dan niet intc-1 lectueelea middenstand behooren. ïn Holland is deze stand gedurende en na den oorlog steeds meer in verdrukking geko men, in Weenen, in Oostenrijk wordt hij fataal dóódgedrukt. 't Is in de gezinnen van dézen stand, waar de gruwzaamste ellende geleden wordt, waar in waarheid de honger dóódend werk ver richt. Wij spraken den dirccteur-arts van eer; kinderziekenhuis, den leider van een der be- angrijkste instituten op dit gebied te Weenen en die dokter, die jaren en jaren heeft moe ten studeeren om zóó hoog te klimmc-n op den wetenschappelijken ladder, die 1 -n zóó voor name functie vervult en dag en nacht zijn persoon en zijn wetenschap in dienst stelt van het lijdende kind, hij geniet een honorarium van330 Kronen in de maand 't Is wellicht een zéér sterk voorbeeld doch om aan te toonen, in welke deerniswekkende omstandigheden de middenstand te Wcenen verkeert en aan welke ten Hemel schreiende verongelijking de Weensche middenstand in vergelijking met den arbeidersstand aldaar ten offer is, kunnen de voorbeelden niet lich telijk te sterk genomen worden. Te Weenen wordt honger geleden, vrijwel door allen, die geen kapitalisten, geen O W-ers ot geen buitenlanders zijn -door al len, doch het hevigst en het meest dóódelijk door hen, die het ongeluk hebben, tot den z.g. netten middenstand te behooren. De „Schieter." We spraken hierboven over de voedselvoor ziening van Wcenen, die eigenlijk geen voed selvoorziening lieeten mag immers wat er te Weenen „gesetzlich" te bekemen valt, dat is zóó veel, of liever, zóó weinig, dat men er niet dan met voortdurenden honger var. leven kan. Om nu.de ongenoegzaamheid der officieele voedselvoorziening, zoo goed en zoo kwaad aïs het gaat, aan te vullen, is cr door het volk op eigen houtje nog een voedselvoorziening ingevoerd, n.l. de „Scliieberei." Gedurende de crisisjaren hebben we in Hol land wel eens van hamsteraars gehoord, doch wat deze nobele luiden toen tertijde in Holland praesteerden,och 1 dat was maai kinderwerk bij wat te Weenen door leden van dat gilde gepraesteerd werdt. Als we spreken van „gilde," dan drukken we ons eigenlijk eenigszins onjuist uiteer „gilde" toch beduidt een min of meer beperk te klasse van menschen en het gilde der ham steraars, der „Schieber" te Weenen is onbeperkt Alles hamstert, alles hoopt op, Mies veikoopt tegen woekerprijzen, alles, consu meert gehamsterde waar, alles.schilbt! Behalve dan de meest noodlijdende midden standers, die het geld ertoe missen, en die omdat ze alzoo van deze niet - officieele v oed selvoorziening zijn uitgesloten ten gevolge van ondervoeding een vroegtijdigen dood te gemoet gaan. Bij het krieken van den dag trekke de „schieber" er met alle mogelijke vervoer middelen op uit naar het plattelandin zwermen verspreiden zij zich over de omge ving van Weenen's voorsteden om 's middags tegen '11 urn of zes naar Weenen terug te kec- ren met tot barstenstoe gevulde „RucksacKe" Of het hamster-bedrijf in Oostenrijk dan niet verboden is O Ja! Met alle mogelijke straffen worden in Oostenrijk degenen bedreigd; die levens middelen met speculatieve doeleinden op- koopen, die levensmiddelen vervoeren, enz,— maar aan die bepalingen wordt zóó streng de hand gehouden, da; het meest opvallende „Rucksack-verkehr" plaats vindt onder politie bewaking We hebben eens cernkwartiertje staan kij ken op een avond bij een der Weensche Sta tions toen, even te voren een trein uit een der voorsteden was biimeiïgeloopen. 't Was een koddig gezicht, de kerels en de wijven met de uitpuilende „Gcpack"- bulten en met de vervaarlijke vrachten langs de lij ven aan beide zijden wringend, woistelend, duwend, trekkend, hoog en laag laveerend, hortend cn stootend te zien komen puilen en brokkelen uit den nauwen uitgang van liet station. Maar nog koddiger was het, den politie agent, die tegen distributie- overtredingen te waken heeft, daarbij te zien staan,en nu en dan lukraak één der duizenden „Schieber" te zien aanhouden om het „Ge- piick" van wie hij aanhield te onderzoeken Om het aangehouden „Schieber"exem plaar, dat met vervaarlijk geschreeuw energi- sch protesteerde tegen een dergelijke veron gelijking waarom moest die agent ook juist dat ééne exemplaar er tusschen uit pikken weer.nét zoo te lateu loopon Ziedaar de niet-officeeie levensmiddelen voorziening van Weenen, zooals zij oog-lui kend of nog niet ééns oog-luikend getolereerd door de in dit opzicht schandelijk iaksche Oostenrijkschregeering. O zekerDuitscli-Oostenrijk heeft een s hrikbarend tekort r an levensmiddelen de regeering kan niet aan alle onderdanen ge noegzaam voeusel ,d(fen toekomen, doch dat staat toch als een paal boven water er zou mmder ellende geleden worden, als de regeering krachtiger ti-gen den woekerhandel optrad en maatregelen trof tot een meer gelijk wettelijke verdeeling van alle beschikbare voorraden over alle burgers. UIT BEN BROOM GEHOLPEN. „Van Roomseh-Katholieke zijde" in de „N. R. Crt." heeft het over de Katholieke Internationale. Het is den schrijver niet duidelijk, wat men eigenlijk voor hoeft. Nu eens wordt gesproken vara een Ka tholieke Internationale; dan van een In ternationaal congres van de Christelijke Vakbeweging, door het Christelijk Natio naal Vakverbond en het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie op touw gezet. Het een klopt niet met het ander, meent de schrijver in do „N. R. Crt." en hij geeft er den goeden raad bij, als men enkel tegen de predikers van den klassen strijd wil stelling nemen m.a.w. een soort Bond van ordo wil zijn tegen socia lisme en bolsjewisme nc.g heel wat meer partijen dan de Roomsche en Chris telijke te laten medewerken. Het „Hulsgezin" helpt den schrijver uit den droom: ,,Er komt een Katholieke Internatio nale, die, strijd voerend tegen de in ternationale machten van vernietiging en revolutie, waartoe wij ook do vrij metselarij rekenen, positief werk wil doen door de Katholieke maatschappij leer zooveel mogelijk praktijk te laten worden en de verstrooide, door den we reldoorlog min of meer gedesorgani seerde katholieke krachten tot ééa machtig geheel wil vereeriigen. In deze lijn ligt federatieve same- werking met de eveneens georganiseer de krachten der geloovig-protestantsche partijen. En daar in een aantal landen de ka tholieke arbeiders niet, als ten onzent, in eeu zuiver katholieke vakbeweging ziju samengebracht, maar in christelij ke vakbewegingen zijn georganiseerd, is hiermede het verschijnsel van een internationaal congres der Christelijke Vakbeweging verklaard. Het staat naast de Katholieke inter nationale, die dichter bij haar verwe zenlijking is dan de sceptisch gestemde schrijver in de „N. R. Crt." schijnt te ineenen. De hoop, dat we straks de medewer king der liberalen zullen vragen als hulptroep in den strijd tegen de revo lutie, kan hij gerust laten varen. En zijn verwachting, dat de Katholie ke internationale 'n onmogelijkheid zal blijken, daar de Roomsche partij uit onderscheidene klassen bestaat met elk haar eigen, vaak tegenstrijdige belan gen, kan hij veilig laten varen, als hij even wil bedenken, hoe de Katholieke Staatspartij ten onzent, waarbij toch c-ok al de verscheidenheden, waarop hij doelt, worden aangetroffen, een sterke eenheid is, die anderen ons wellicht zul len benijden." Misschien zal „van Roomsch-Katholie- Ue zijde" thans eenigermate gerustgesteld zijn ten opzichte van zijn bekommering, dat de Roomsche peis waar se lui ul ijk zelf niet goed weet wat zij met de Katholieke Internationale op het oog heeft. De Conlerentie te Spa. In officieele Fransche kringen is nog niets bekend van een uitstel van de con ferentie te Spa, seint Havas nu weer Het „Berliner Tageblatt" schrijft naar aanleiding van het uitstellen der confe rentie te Spa: Van Duitsche zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit uit stel niet op verzoek van Duitsehland is geschied. Wel heeft men, toen de Itali- aansche gezant de uitnoodiglng over bracht, er op gewezen, dat de conferentie voor Duitsehland op een zeer ongelegen tijdstip kwam, vlak voor de verkiezingen maar do Duitsche regeering heeft de uit- noodiging aangenomen en niet verder op verandering van datum aangedrongen, lntusschen is Lloyd George ziek geworden en heeft Nitti met het oog op de Kamer verkiezingen in Italië den wensch te ken nen gegeven, einde Mei in Rome te zijn, terwijl Millerand in overeenstemming met zijn politiek voor afzonderlijke besprekin gen naar Londen is vertrokken. In het bij zonder de wensch van de Fransche regee ring om de conferentie voor te bereiden en de ziekte van den Engelse-hen premier schijnen den doorslag te hebben gegeven voor het uitstel der conferentie. HET ITALIAANSCHE KABINET AFGETREDEN. De Kamer heeft met 193 tegen 112 stem men een door de socialisten voorgestelde motie, naar aanleiding van de incidenten der ambtenaren der Post en Tel., aange nomen. Daar Nitti tevoren de kwestie van ver trouwen had gesteld en de motie onaanne melijk had verklaard, heeft het kabinet bij den koning zijn ontslag ingediend. Het „Journal des Débats" zegt omtrent den val van bet-kabinet: Deze was 5 Mei beslist, toen de Katholieke partij besloot tot de oppositie over te gaan. Met de so cialisten vormt ze de meerderheid in de Kamer. Italië heeft zijn troepen nog niet volkomen gedemobiliseerd. De kosten van de bezetting der Oostkust van de Adria- tisclie Zee beloopen 600 milüoen p. maand. De handel met Kroatië en Slovenië staat stil, de geheele haven van Triest is half dood, teFiume kunnen alleen speeuianten en huurlingen van d'Annunzio staande blijven, de scheepvaart op de Adriatiselie Zee,is slechts een uiterst gering deel van wat ze voor den oorlog was. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. De „Echo de Paris" verneemt van mi- iristericele zijde, dat naar verwacht wordt, de arbeid voor Dinsdag as. hervat zal worden. De minister voegde er aan toe, dat de berichten betreffende de aanhouding van de voornaamste leiders van de C. G. T. niet juist zijn, althans tot op het oogen- blik. In politieke kringen verwacht men, dat het besluit, van de regeering, betreffende d,e vervolging van da leiders van dé C. G. T. en de ontbinding hiervan, aanleiding zal geven tot debatten in de Kamer. Men verwacht, dat deze Dinsdag a.s. zullen plaats hebben. HET TIIRKSCHE VREDESVERDRAG. Thans zendt Reuter een overzicht van den inhoud van liet vredesverdrag- djat aan de Jurksche delegatie is overhandigd. Wij ontlccnen hieraan de mededee'ing, dat de Turksche souvereiniteit over Kon- stantinopel gehandhaafd blijft, maar dat dit besluit gewijzigd kan worden, indien do Turken in gebreke blijven dn bepalin gen van het verdrag na tc komen. De vaart door de Dardanellen wordt geïnter nationaliseerd en komt onder toezicht van een interra'ionale commissie. Turkije erkent de onafhankelijkheid van Armenië, Syrië cn Mesopotamia. De Britsche verklaring ten gunste van het nationale Jcodsche tehuis in Palestina wordt neg eens bevestigd. Turkije ziet af van de rechten op Egypte. De militaire voorwaarden omvatten de demobilisatie van de Turksche legers bin nen drie maanden, maar voor de handha ving van de orde en de bescherming van de minderheden krijgt Turkije vergunning 30.000 man gendarmerie te houden. De Turksche oorlogsschepen moeten met uitzondering van enkele kleine schepen, voor de visscherijpo'itie, worden uitgele verd. Geen luchtstrijdkrachten zijn Tur kije meer vergund. De douanerechten zul len 11 pet. ad volorem zijn. Het verdrag bevat nog bepalingen die de geallieerden >n staat stellen, de Duit sche, Oos'.enrijksche, Hongaarsche en Bul- gaarsche cconomis he penetratie van Tur kije tegen te gaan. Turkije moet vrijheid van handelsver keer toestaan aan de vroeger tot Turkije behoorende gebieden, zoodat deze vrije toegang tot de Middellandsche en Ege- ische Zeeën hebben. DE FRANSCHE BEZETTING IN FRANK FORT ENZ. Daar de Duitsche regeering officieel aan de geallieerde regeeringen heeft mieégté- doeld, dat het aantal Duitsche troepen in het Ruhrgebied tot de normale cijfers is teruggebiacht, zullen de Fransche en Bel gische troepen, zoodra de resultaten van naar liet Italiaans.ch door IVO, 3.) ■Teannette zag hem verwonderd aan Had ze zoo vertrouwelijk met den jongen vreemde ling gesproken, of was de grondeigenaar zoo ainief? De jonge man bemerkte naar ver legenheid en zei liaastig: „Ik heb niet het geluk en de eer de broer van de dame hier te zijn, we troffen elkaar toevallig even voor 't vertrek aan. Mijn naam is Felix Chnrbon- pet." „Maar u kwaarat toch in het bootje met juffrouw Jeannette aan?" viel de kleine Vir- ginie nieuwsgierig in de rede. Haar vader wierp haar een bestraffeudon blik toe en zei dan niet uiterste beleefdheid tegen ChaiL-onnet, zeer aangenaam kennis mei V te maken" c n begon toen met hem een ge- ipivk over de Verschillende hotels op Cupri. a '..ei J-vlix i:iij..heer Duaiocl geen juiste 1..ug..i Cupri geven kon, ver- Pocht hij de familie toch enkele nuttige wen ken te geven betreffende den landaard cn enkele gebruiken die hij tijdens zijn éénjarig verblijf in Italië te weten was gekomen. Na over en weer praten waren allen be sloten in hotel Pagano hun tenten op te slaan, Hel overige gedeelte van de reis bracht men gezellig en al pratend door. Het was den volgenden morgan vroeg. In een van de eenvoudigste kamers van liet ho tel lag Jeannette nog te slapen in haar eiken houten ledikant. De stralen van de galden morgenzon vielen op haar schoon blond haar, dat in rijke golven op het kussen lag. De zon nestralen gleden van heur haar op de gesloten oogleden van het meisje en kuste haar wak ker. Ze sloeg langzaam de oogen op cn keek verwonderd om zich heen. Waar was ze eigenlijk? Het was of ze juist afscheid ge nomen had van haar zuster te Rome en haar met duizend h.J w ns.hen naar haar gebGO. te sted Parijs, naar haar aldaar levende tante en oom gestuurd had. Haar zuster had zich eindelijk we-aiiend uil haar armen losgerukt en was de dame gevolgd, aan wier hoede Jeannetle haar op reis had toevertrouwd. Lang had zij den trein nagestaard, die haar dierbaar kleinood, haar jongere zuster, van haar had weggenomen, die ze had opgevoed en heette tranen hadden fyoen langs haar wangen geloopen. - 1 Ze zag de eenvoudige, maar smaakvolle ge meubileerde kamer rond, met do sclioonc landschapjes in breed vergulden lijsten aan den muur en het zonnige venster, dat op de. groene dreven van liet eiland uitzag. i Neen ze was niet te Rome; ze had slechts van het afscheid van haar zuster gedroomd Ze was op liet eiland Capri; ze maakte voor hat eerst van haar leven ejn vacanlie-reisje. Aanvankelijk had ze hel niet gewild, maar dlokLer Anavanti, een vriend van haar over leden vader had er op gestaan. „Je moet er eens uit, Jeannette", had hij gezegd „en als jc het heelemaal niet wilt, dan beveel ik het je uit hoofde van mijn medisch gezag." „Maar ik ben toch heelemaal niet ziek", had ze geantwoord. „Dat nu juist niet, maar je mist je zuster Char.otte, .ik merk het aan je, hoezeer je het ook verbergen vviit, en daarom je hebt hoog noodig afleiding noodig, en moet eens cp reis gaan." „Maar mijn zaak „O, die zal niet ten gronde gaan. je boekhouder is een nette man, aan wien jc een en ander gerust kunt toevertrouwen. Daarenboven zal ik nu en dan wel eens een oogje voor je in het zeil houden." „Hoe kan ik U. voor uw goedheid dan ken. dokter? U hebt het reeds zoo druk, en wilt dat toch voor me doen." „O, dat doe ik met pieizier. Oe kent mijn voorliefde voor kunst, en zal dus met piei zier nu en dan eens in je winkel, die op gevuld is met kunstvoorwerpen, komen kijken. „Wat zijt u goed" had ze gezegd, „hem vrijmoedig de hand drukkend." Hij wierp een snellen blik op haar, zag haar nog eenmaal in de heldere vriendelijke oogen, die hein openlijk en zonder een zweem van verlegenheid aanblikten; hield haar hand nog een oogenblik omklemd, en ging toen met een korten groet heen. Het scheen Jeannette toe, alsof hij zucht te, maar dat was niet mogelijk. Hem, de kalmte, en vastberadenheid in persoon, druk te i:ooit iets. Ze was sedert haar jeugd gewend tot hem op te zien; en zijn raad te vragen. Wat had ze zonder hem moe ten doen, toen voor negen jaren haar va der "beur vroeg overleden moeder volgde, en zij alleen met de achtjarige Charlotte achter bleef, en de oude Sabina. Ze telde toen destijds slechts twintig jaren en moest den kunsthandel, die haar vader haar nage laten had. voortzetten. Ze had zich' dap per aan die taak gewijd, en onder Ana- vanti's leiding geleerd, de technische moei lijkheden van het vak te overwinnen, en ze had weldra in haar arbeid rust en troost gevonden. Maar daarbij was haar nooit tijd overgebleven, voor de liefde van een. man, en toen eens een buurman, ook een koopman aanzoek om haar hand gedaan had, wees ze hem af. daar ze haar zuster niet alleen wilde laten en ze had zich' daarbij niet ongelukkig gevoeld, maar was opgewekt en vroolijk bij den arbeid geble ven. Waarom maakten nu de woorden van dien jongen vreemdeling zulk een diepen in druk op haar? Hij voelde zich niet ge lukkig hij zijn arbeid, de arme, aardige, jongeman I Jeannette richtte zich opeens in haar bed op. Zoolang had ze nog nooit droomend in bed gelegen. Nu ze voor de eerste maal in haar leven vrij was, zonder haar dagelijksche bezig, heid, en een man haar levenspad gekruist had, dacht ze daarover na, dat mocht zoo met voorigaan, [CR«kW aSosSrid b Ij

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1