Muider Quax, BINNENLAND De mijnwerkers en hun arbeidsdag. Voor de firma Wijnkoop, Van Ravesfeijsi Co. Binnenlandsch Nieuws Orde en Arbeid Alkmaar Kassiers Purmerencl Wiss len vreemd bankpapier en chequer. Innen en verschaffen wissels pp Binnen- en Buitenland. Kunst en Kennis Kerk en School Handel en Nijverheid Gemengd Nieuws Korte Berichten H 1 A genood en 6 gewond. Wie ten slotte zege vierde wordt niet gemeld. Mines, de vroegere Amerikaansche di recteur der spoorwegen, vertrekt binnenkort naar Europa belast met 'n vertrouwelijke op dracht hem door den president verstrekt, wel ke ten doel heeft een beslissing te nemen over den eigendom der schepen, die thans onder Duitsclie vlag den Donau. de Elbe, den Rijn en den Oder bevaren. Onder de belanghebbende mogendheden zijn België, lsjecho-Slowakije en Roemenië, welke Wilson hebben verzocht als scheids rechter op te treden, De „Daily News" verneemt uit goede bron, dat de heer Herbert Samuel benoemd is tot h-ooge commissaris voor Palestina. Het blad kon geen officieele bevestiging van dit bericht krijgen, maar verwacht de benoeming nog deze week. De Kamer van Afgevaardigden en de Senaat te Praag zuilen 25 Mei bijeenkomen. 'De gemeenschappelijke zitting van beide Ka mers tot het kiezen van een president dei- republiek zal den 27en Mei gehouden wor den. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Stock holm, dat de links-socialisten eai voorstel hebben ingediend, het Zweedsche volk bij re ferendum over de invoering van de republiek te doen beslissen, in de Tweede Kamer werd dit voorstel met 119 tegen 47 stemmen verworpen. Albert Thomas, president van het inter nationale arbeidsbureau, is naar Rome ver trokken ter bijwoning van de zittingen van den Raad van den Volkenbond. Men zal zich nog- herinneren, dat, toen voor eenigen tijd in de Tweede Kamer de motie-de Jonge over den 7-urigen arbeids dag der ondergi-ondsebe mijnwerkers be handeld werd, drie R.-K. leden, de heeren Kuiper, Haazevoet en van Kijzewijlc vóór ie motie stemden, ondanks de zeer zaak kundige en welsprekende bestrijding van die motie door hun partijgenoot, de heer II. Hermans. Het geval wekte daarom zooveel opzien, omdat de hoeren met hnn afwijkende stem niet alleen hun deskundigen collega Her mans in den steek lieten, maar meer nog daarmede een slag iii het gezicht gaven van den Christelijkcn Mijnwerkersbond, die op eerbiedwaardige motieven, ont leend aan bet algemeen belang, den ze- venurigen arbeidsdag voorloopig onwen- schelijk aebtte. l)e Christelijke Mijnwerkersbond kwam terecht tegen de drie Kamerleden op. Ein delijk is nu een verontschuldiging gepu bliceerd. Do „Volkskrant" van 7 Mei pn- td insert het volgend stukje: Ons Antwoord. Aan het Bestuur van den Cbristo- lijken Mijnwerkersbond. Geacht Bestuur. De ,Open Brief" in ,,De Christelijke .Mijnwerker" van 2 April door U tot ons geiicht, geeft ons aanleiding tot de vol gende verklaring: Het tn.se -hen Uw Bestuur en ons ge- pleegde overleg, naar aanleiding van ous stemmen vóór de motie-De Jonge, heeft ons de overtuiging'geschonken, dat Uw Bestuur evenals wij, principieel den 7-uri gen arbeidsdag vcor ondergrondsehc mijn werkers voorstaat. Wij meenden ons clan ook niet tegen den 7-urendag ie mogen uitspreken. Intus- sehen meer,cm wij thaus, onder volle hand having van die principieels uitspraak, aks ons oordeel te moeten mcdedeclen, dat er bezwaren zijn, welke de directe invoering van den 7-urendag voor de ondergrond sehc mijnwerkers niet toelaten. Met vriendschappelijke groeten. (v. g.) C. J. KUIPER. (w. g.) J. VAN RIJZEWIJK. Dc lieer Haazevoet heeft dit stukje niet onderteekend. Wat. daarvan do reden is, wordt niet iuedegeJSeld. De ,,Tijd" tcekent bij bet briefje aan: ,Er schijnt overleg te zijn gepleegd tus- sebeu de onderteekouaars- en het bestuur v an don Oir. Mijnwerkersbond. De heeren zijn nu bekeerd. Wat kan hun dit overleg geleerd hebben, wat zij nog niet uit de redevoeringen van de heer H. Hermans .wisten? Ook de heer Hermans slaat op het standpunt van den Chr. Mijnwerkersbond, van den 7-urigen arbeidsdag voor onder- j groedsebe mijnwerkers. De onderteekc-1 naars waren en zijn echter beiden tegen ravccring op dit coganblik, op overwegin gen van algemeen belang, die niet aileen betreffen de algemeeue kolenvuorziening maar ook de rschtsireekscho belangen der- arbeiders in allerlei industrie, die van de kolonvoorziening- afhankelijk is. Do Chr. Mijnwerkersband zal misschien met dit „Ons Antwoord" tevreden zijn, de publieke opinie onder de E.-K. arbei ders zal het zeker niet zijn." Het wil ons voorkomen, dat de ,,Tijd" hier wel wat te moeilijk blijft. Ook het beste paard struikelt wel eens. Maar als het weer recht op zijn pooten staat, dan praat men weer over wat anders. De hee ren hebben hun fout ingezien en schuld hekend. Daarmee moest de zaak van de baan wezen. Geweldig v/as het kabaal van. de heeren Communisten in ons land, over de wijze Waarop de Kussen hier werden behandeld Mo onder ernstige verdenking stonden, 'fan samen te spaipien tegen onzen regen- j -flnassvori»- Die heeren zouden beter doen zich te schamen bij de lezing van hetgeen de uit Rusland teruggekeerde Nederlanders we ten to vertellen. Zonder de hulp van het Eoode Kruis zouden die mensehen zijn verhongerd, en de toestand, waarin men hen hield was eenvoudig onbeschrijfelijk. Vergeleken met wat zij doorgemaakt hebben, hebben de Russen hier, de be schermelingen van Wijnkoop, Kruyt en van Eavcsieijn, in een paradijs op aarde geleefd. Zoowel buiten ais in de Tweede Kamer zal aan de revolutionnaire fractie de on- ineu.sehelijke behandeling worden voorge houden, onzen landgenooten in Sovjet- Rusland aangedaan, wanneer zij het on derstaan, om de verdediging der georga niseerde misdadigheid in Rusland op zich te nemen. DE GELDELIJKE NOOD DER GROOTB GEMEENTEN. Door d-e groote gemeenten van ons land is aan de Tweede Kamer een uitvoerig adres gericht, in zake den geldelijken nood, waarin die gemeenten verkeeien. Yv'ij ontieenen daaraan het volgende: De eenig juiste oplossing van het vraag stuk is naar oordeel van adressanten deze dat rechtvaardigheid tegenover de gemeen ten worde betracht door haar te ontheffen van de kosten van verzorging van die tak ken, welke in de eerste plaats het algemeene rijksbelang dienen. Adressanten herinneren eraan, dat deze richting ook werd aangewe zen door 't in 1917 aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten uitgebrachte rap port, dat in de kringen der gemeentebestu ren gioote instemming heeft gevonden en in het adres van den Amsterdamschen raad, waaraan door aiie groofe gemeenten, met uitzondering van 'sGravenhage.dat zelfstan dig reeds een adres had ingezonden, instem ming is betuigd. Alen kan ook aannemen, dat dit de oplos sing is, die door de gemeente-besturen ais de eenig juiste wordt beschouwd. Zooals in het genoemde rapport en het adres is aangege ven zou op practische overwegingen de ver goeding te beperken zijn tot de kosten van onderwijs, politie en armwezen. Adressanien erkennen, dat het gewenscht zal zijn. normen vast te stellen, waarnaar de vergoeding moet worden geregeld om te voorkomen, dat de gemeenten meer zouden ontvangen, dan het redelijkerwijs noodige. Ten aanzien van 'bepaalde onderdeden, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan armenzorg, kan worden overwogen een deel der uitgaven voor de gemeenten te la ten. Adressanten verklaren te begrijpen dat het ontwerpen van eek definitieve regeling in deze richting eenigen tijd zal vorderen. Naar hun overtuiging zijn echter de stap pen in die richting te doen, welke ook reeds in het adres van den Amsterdamschen raad zijn aangewezen en wel: le.: door in het aanhangige wetsontwerp tot regeling van het lager onderwijs de wij zigingen aan te brengen door dc Vereeni ging van Nederlandsche gemeenten in haar adres van 24 November 1919 aan de Ka mer voorgedragen; 2e: door toekenning van een zoo ncodig als voorloopigen maatregel ie fixeeren ver goeding voor de kosten van de werkzaamhe den der gemeentelijke politie ter zake van ds recherche, den vreemdelingendienst en de uitvoering van bijzondere Rijkswetten; 3e: door ontheffing van de gemeenten van de kosten van vervoer en verpleging van arme krankzinnigen Wanneer men de kolossale sommen in aanmerking neemt, welke de gemeentelijke budgets (Bezwaren, voor de drie genoemde takken van Rijksdienst, dan zal. volgens adressanten, moeien worden toegegeven, dat deze maatregelen voor de gemeenten nog slechts een geringe tegemoetkoming zouden beteekenen. Als vcorloopige maatregel zou den zij echter van beteekenis zijn om he den gemeenten mogelijk temaken op de bï- grooting voor 1920 het evenwicht te bewaren .Mochten ook de aangegeven maatregelen nog niet z-ó eenvoudig blijken, dat zij nog over het jaar 1920 zouden kunnen werken, dan zou. naar de mcening van adressanten, een noodwet noodzakelijk zijn, die voor één jaar aan de gemeenten een uitkeeiing verze kert tot een ongeveer gelijk 'bedrag ais uit de bovengenoemde maatregelen zou worden verkregen. Adressanten dringen ten slotte er bij de Twede Kamer met den mees ten aandrang op aan. dat zonder verwijl in den onhoudbaren toestand der gemeente-financiën in den bc ven aangegeven zin zal worden voordien. BRAADLOOZE TELEFONISCHE VER BINDING MET ENGELAND. Naar aanleiding van het feit, dat do Nederlandscho Kamer van Koophandel te Londen kort geleden hot initiatief heeft genomen om een draadlooze telefoonver binding tussehen Nederland en Engeland te verkrijgen, waarvoor zij zieh, na de verzekering van do Maxconi-compagnie te hebben bekomeu, dat deze door haar aangelegd kan worden, om steun gewend heeft tot de beide regeeringen en de voor naamste zusterinstellingen in beide lan den, heeft de heer M. Wijnand Wolff een onderhoud gehad met den heer W. W. Bradfield, mede-dii-eeteur-generaal van de Mareoni-Company in verband daar mede. De heer Bradfield deelde mede, dat de laatste weken greote vooruitgang was gemaakt. Het is nu mogelijk oen verbin ding tot stand to brengen tussehen 't ge wone en het draadlooze systeem en te kunnen spreken en luisteren zonder door middel van een hefboom van spreken tot en zij hopen daarvoor de toestemming van beide betrokken gouvernementen te be komen, om resp. op de Engelsche en Nederlandsche kust een station op te richten, beide aangesloten aan het gewo ne telefoonnet. Het oprichten van kust-etations maakt het mogelijk korte golven te gebruiken en sluit storing door of van andere draad looze telefonische of telegrafische verbin dingen uit. Be Marconi Company acht het nu mo gelijk zoo noodig verscheidene draadloo ze telefonische verbindingen over het Ka naal en de Noordzee tot stand te brengen, Zij hoopt reeds spoedig een -begin te ma ken met die tussehen Engeland en Neder land, aangezien het nauwelijks kan on dersteld worden, dat de regeeringen zou den weigeren om een proef te nemen en zij zijn er van overtuigd dat deze proef di reet aanleiding zal geven tot het instel len van een vasten dienst. OPHEFFING UITVOERVERBODEN. Met ingang van 15 Mei is het uitvoer verbod van turkseh rood-olie en andere preparaten, bestaande uit gesulfoneerde, al of niet verzeepte oliën, opgeheven. Ins gelijks, met ingang van denzelfden datum het veribod van uitvoer van hoorn en kunsthoorn (galalith, hakelith e.d.) in el ken vorm. Met ingang- van 22 Mei heeft de Minis ter van L., N. H. dispensatie verleend van het verbod van uitvoer van vlieg machines en omlerdeeleii. OP BEKWAMEN SPOED AANGE DRONGEN. In een brief der Algemeene Rekenka mer aan de Tweede Kamer, ter kennisge ving van het overlijden van het lid van dat college, den heer M. de Ras, dringt het college op bekwamen spoed aan bij het opmaken der voordracht aan de Ko ningin. MISBRUIK VAN REGEERINGSMEEL. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Braat betreffende beëindi ging van de distributie van meel voor bruinbroed, heeft de minister van L., N. H. o.m geantwoord, dat inderdaad op enkele plaatsen Eegeeringsmeel voor vee voeder werd opgekocht Iu eenige gevallen werden bakkers en molenaars, die zich aan dergelijke handelingen schuldig maakten, gestraft. Het gebruik van het bruine brood loopt in de versehillendo plaatsen zeer uiteen. Er zijn streken in bet laad, waar ophef fing der brumbroodvoorziening niet ge wenscht kan worden geacht, terwijl er ze ker gemeenten zijn, waar deze op li ei fin iii ernstige overweging kan genomen wor den. Zooals men weet, heeft de Minister daarom aan de verschillende gemeentebe sturen hun oordeel over deze aangelegen heid gevraagd. II. M. DE KONINGIN' WEER NAAR HET LGO. Woensdagavond zijn H. M. de Konin gin en Prins Hendrik met den gewonen trein van 6.58, waarin een hofrijtuig was gehaakt, uit Amsterdam naar Het Loo vertrokken. Op den Ham, het Damrak en het Sta tionsplein juichten velen het vorstelijk echtpaar, teen dit per automobiel naar 't station reed, ter afscheid, toe. Op het sta tion waren de weeskindereu van verschil lende weeshuizen opgesteld, die Koningin en Prins, zwaaiend met oranje-vlaggetjes, uit volle borst toejuichten, waarop de Koningin met een minzaam wuiven ant woordde. Do burgemeester en de tijdelijke stellingscommandant, generaal Forbes Wels, doden de Koningin en den Prins uitgeleide. Totdat de trein zich in bewe ging zette, onderhield H. M. zich met den burgemeester. Onder ecu hartelijk afseheidsgejuich vertrok de treiu. TE HET LAN DARBE1DERSCONFLICT STANDAARDBUITEN. Do R.-K. Patroonsvereeniging te Stan-d- daarbuiten (N.-B.). heeft in haar laatst ge houden vergadering besloten, niet op het voorstel der arbeiders in te gaan en een loon van 31 cent per uur aan te bieden. Een P-oging van het Bestuur, om, wanneer de arbeiders liet aanbod niet aanvaarden, het geschil aan arbitrage te onderwerpen, had geen succes. Naar aanleiding hiervan hebben de arbei ders besloten met ingang ran 25 Mei a.s. don arbeid neer te leggen. GEëINDIGDE STAKING BOUW VAKKEN. De staking jn de bouwvakken te ,Vlis- singen, welko 12 weken geduurd heeft, is Vrijdag voor niet bij den patroonskring aangesloten werkgevers opgeheven. Bij andere patroons is het werk nog niet hervat. EEN 24-UUR-WERKSTAKING? Naar vcriuidt, broeit 't personeel dei' Haagsche Tramwegmaatschappij op een staking van 24 uren. Het is ,van meening dat de Directie der H. T. M. zich niet aan liunnc wen- schen stoort ,en willen daarom door sta king, aan die wenschen kracht bijzetten. zwakt, om nog in 't publiek op te treden. Armoede en gebrek zouden, zonder tijdi ge hulp, voor hem aanbreken. Penningmeester der Commissie van Bij stand is de heer A. Sterkman, notaris te Amsterdam (Reguiiersgracht 32). luisteren te moeten overgaan. Dit beteekent dat er geen bezwaren in j doen een beroep op het "kunstzinnig pu r.ln„ K T- tvv V 1. 1* 1_ - .1 <- EEN OBELIO -FONDS. Een regelings -commissie, bes t aande uit- vrienden en bewonderaars van den eer tijds zoo geviorden zanger Jos. Orelio, deu weg- staan om b.v. een persoon in Londen te laten spreken met een persoon in Amsterdam zonder dat beiden er be wust van zouden zijn, dat dc draadlooze telefoon een aandeel had in de overbren ging van dat gesprek. Het plan der Marconi Company is kliek, om ,dcor het geven eener schitte rende voorstelling te trachten een lijfrente voor hem bijeen te brengen. Daardoor zou hem de laatste jaren van zijn leven can eenvoudig en verzorgd bestaan ver zekerd zijn. De heer Orelio is 6-3 jaar on door ziekte, en ouderdom te ,vtel ver- BENOEMBAARHEID VAN R.-K. OPEN BARE ONDERWIJZERS BIJ HET BIJZONDER ONDERWIJS. We lezen in .,de Katholieke School": Op een request omtient de benoembaarheid van openbare onderwijzers in esnige betrek king bij het bijzonder onderwijs, mocht hel Hoofdbestuur van Z. D. H. den Aartsbis schop van Utrecht het volgen-de antwoord ontvangen: Utrecht, 9 April 1920. Aan den Bend van R.-K. Openb. Onder, wijzers in het Aartsbisdom Utrecht cn het Bisdom Haarlem. Voorz. de hoer G. J. Mulders, te Oldenzaal. Naar aanleiding van Uw schrijven d.d. 29 Maart 1.1. deelen wii U mede. dat Wii heden het volgende besluit hebben uitgevaardigd (no. 315): „Als Hoofden van R.-K. bijz. Scholen binnen ons Aartsbisdom zullen voor taan. behalve bije. onderwijzers, ook benoem, baar zijn openbare onderwijzers die lid zijn eener R.-K. Onderw ijzers organisatie, echter met dien. verstande, dat bij gelijke geschikt heid bijzondere onderwijzers steeds den voor rang genieten. Alleen ingeval door de oprich ting eener bijzondere school het personeel der ter plaatse bestaande openibare school buiten betrekking zoude gerakeD, heeft dit, bij ge lijke geschiktheid en mits lid zijnde eener R.-K. Onderwijzersorganisatie. den voor rang." De Aartsbisschop van Utrecht, (w.g.) t H. VAN DE WETERING. BRIEF VAN Z. II. DEN PAUS AAN „CARMELROZEN." De Redactie en Administratie van het dooi de Paters Carmelieten uitgegeven Maand schrift „Carmelrozen". uitsluitend gewijd aan de vereering van Maria, mocht van 7-- H. den Paus het volgend rereerond schrijven ontvangen Waar vooral in dezen Hid, zoo vijandig aan de deugd, het Christenvolk meer dan ooit de onmiddellijke bescherming der II. Moedermaagd behoeft, daar wenschen Wij de Nederlandsche Carmelieten bijzonder geluk met het feit, dat zü reeds jaren onder den naam „Carmelrozen" een tijdschrift uitge ven. om de godsvrucht tot Maria t-e bevor- deren. Wii hopen, dat door den geur, dien deze roos van Carmel wiid en ziid moge ver spreiden. de zeden worden verzacht, en tege lijk de geest van godsvrucht bü de Geloovi- gen toeneme. Dit zal dos te gemakkelijker plaats grijpen, naar mate de beoefening der godsvrucht jegens de Hemelselie Vrouwe krachtiger zal bloeien. Zü toch. die de Luis ter van den Carmei wordt genoemd, zü is de verwachting van alle leven en alle deugd en strekt als de terpentiinboom liare met eer en zegening beladen takken uit. Mogen dan ook allen, zonder uitzondering, die aan de uitgave van dit tijdschrift mede werken, met dezen hcil-znmen arbeid voort gaan. Zij immers, die do hoogverheven Moe der Gods doen kennen, zullen het eeuwig leven bezitten. Ten onderpand dc-r hemelsche zegeningen en tevens ten bewüs van onze vaderlijke welwillendheid gwen wij liun en allen lazers van ganscher harte onzen Pause- liiken zegen. In het Valicaan. 22 April 1920. PAUS BENED1CTUS VX. DUBOIS f Te Seheveningen overload op 78-jarigen leeftijd, de heer Pk. Heyu-cn, die onder den naam .van „Dubois" de bekende Fran- sche leer- en leesboekjes schreef. Jaren lang gold de heer Dubois als een auto riteit op het gebied der Fransche Taal en Letterkunde; een reputatie, die alles zins verdiend was. DE HEILIGVERKLARING VAN MAR- GARETHA MARIA. Te Tilburg, waar het eenig klooster is harer orde in Nederland, hebben do Eerw. Zusters .Visitandinen met groot en kerkelijken luister de heiligverklaring ge vierd harer ordegenoolo Margaretha Ma ria Alacoque van Paray le Monial. HET ONGELUK TE GRONINGEN. De „Prov. Gt'on. Ct." verneemt, dat eb. heer Hominerson de gemeen; e in rechter' aanspreken zal tot betaling eener scha devergoeding van f 25.000, op grond, dat hij zijne inrichting, de rodelbaan, heelt" moeten sluiten, niettegenstaande de bouw-, politie haar had goedgekeurd. Hij neemt geen genoegen met de hem aangebo^rni terugbetaling-der pachtsom. ER LEELIJK INGEVLOGEN. Dezer dagen keerde een HoUandsche bankwerker uit Belgisch Congo terug en' kwam terecht in een café aan do Wcste Wagenstraat te Rotterdam. Een paar op<- lichters kwamen ai spoedig te weten dat de man eenige overgespaarde centen had on besloten hem op te lichten. Zij Loden hem een partij diamanten voor f 1200 te koop aan, welke volgens hun zeggen een waarde hadden van minstens f 2000. Ze gingen met de diamanten naar een taxa teur op d.cn Scliiedarnscliedijk, die in het complot betrokken was. Deze schatte ,dy partij op f 2fc'GO. De kooper vermoedde, niets kwaads ,en kocht de partij voor f loOO en betaalde f 700. Een caféhou der, die voorgaf Luiten het geval te staan betaalde f 600, om den kcop zoo aanne,- melijk mogelijk te maken. In Amsterdam' kwam dc kooper bij een familielid, een diamantslijper, en hier bleek dat de man de dupe was geworden van eenige op lichters. i, HET CONSENTEN VOOR VLEESCHWAREX. De N. ,U. M. reikt aan Exporteurs van vleeseliwaren consenten uit, waarop aan verschillende adressen ju het buitenland ten hoogste 50 pakketten kunnen gezon den worden. De heffing voor zulke con senten bedraagt ,één procent der waarde met een minimum van f 2.50 per consent, evenwel slechts onder het beding dat de Exporteurs zich verbinden, aan ieder hun ner afnemers per pakket, geen hooger bedrag in rekening te. zullen brengen dan een evenredig gedeelte van de voor het verkrijgen van het consent betaalde hef fing. JAMMERLIJK VERDRONKEN. Tijdens den Hemelvaartsdag is op het IJ bij Amsterdam weer druk gezeild. Een der zeilbootjes, dat des avonds in dp in geving van het Julianadok manoeuvreer de sloeg echter, tengevolge van een he vige windvlaag om. Door passeerende schepen werd onmiddellijk hulp geboden, waardoor het gelukte 5 personen te red den. De zesde, een 48-jarig man ver- ONGELUK OF DE GRONINGER KERMIS. Naar wij vernemen zijn de. deskundigen belast met het justitieel onderzoek, tot d» conclusie gekomen, dat do heer Hommersom bii don bouw van de Rodelbaan twee palenjj genummerd 2 en 8, verwisseld heeft. Een de? palen had een breuk, waarom bü de ander," paal gebezigd heeft op de plaats, waar <R* eerste moest worden gebruikt; daarbij kwahj-. dat deza tweede paal een inkerving had cq. niet ivas gestut. Toen nu op de plaats waai geen menschen behoorden te staan dq' helling voor het platform ongeveer 30 40 personen stonden te hossen, is die paat doorgebroken met het bekende gevolg. De zaak wordt nader onderzocht. TWEE DOOR DEN BLIKSEM™ GETROFFEN. Woensdagavond sloeg tijdens een bevi£* onweer de bliksem in een arbeiderswoning^ bewoond door de familie H. te Bennekoijf (Geld.) II. zelf, werd aan den voet getro: fen. terwül een zoon bewusteloos tegen grond werd geslagen. Later bleek, dat aan het hoofd en een der beenen gctroffi was. Vrouw- H. werd een bord in do kan- stukgeslagen doch bleef ongedeerd. Terze] dor tijd schünt die slag brand te hebben v- oorzaakt op den zolder van een oumiddelljjj daaraan grenzende woning, die echter stond werd gebluseht. In de huiskamer daar, werd een schilderij vernield en d' muren beschadigddie bewoners bleven onge^' deerd. De toestand der getroffenen is naaA omstandigheden redelijk wel. Op de plaat» waar de bliksem volgens de siporen paa^ seerde. zat een kind baar zusje te wiegen). ook dezen bekwamen geen letsel. Iu Maas en Waal hebben de nachtf vorsten cp verschillende plaatsen schacld' toegebracht aan d.e vroege aardappelen'.'. Evenals elders doet zich ook hier het ver/j schijnsel voor, dat op het eene deel varf den akker d.e aardappelstruiken Levro--) ren zijn, terwijl een ander deel niets keteffl/ geleden. f Donderdagmorgen om half elf is oV moiorboot i oekomsP', 83 ton, geladen mefi stukgoed, in de Maas te Rotter-dam omge-, slagen en gezonken. De schipper G. LuijbW zijn echtgencote en vier kinderen geraakte# te water, -maar werden door bemanning vafc de sleepboot „Volharding" gered. Het ongej luk is vermoedelijk te wijten aan een te hoojj gen deklast. Bij de Haagsche politie heeft zich ge-v meld de kantoorbediende M. de L. van W.. die bekende ten naaeele van den kaashande-' laar A. H., aan het Haringvliet te Rottefe dam, een bedrag van f 2000.te hibfeeiJ, verduisterd. De helft van h«t verduisterde bedrag had hij den benadeelde teruggezoüp den. Op de Priusegracht te 's-Gravenhage is Donderdag een ongeveer 10-jarig knaapje,, woonachtig aan de Van de Vennestraat alk daar. toen net op een in beweging zijnd tramrijtuig wilde springen, onder dien wa gen geraakt/overreden en kort daarna ge storven. 1 Bet kind werd het Volksgebouw binnenge dragen, waar ten inmiddels ontboden genees'-; heer van den Gemeentelijken Eersten Hulp-/ dienst den -dood constateerde. Te Qeleen bü Sittard zün Woensdag avond de huizen met sehunr der landbouwers; Hollands en Erkens geheel door brand ver nield. i In den nacht van Maandag op Dinsdag, zijn uit een in aanbouw züna gebouw aan dg V/'aalsdorperlaan te Wassenaar. 7 eentrifu,-) gaalpompen ontvreemd, welke tezamen een bedrag- vertegenwoordigen van pl.m. 2000.1 Het is tot nu toe een raadsel gebleven, hos men in slaat is geweest, ze te vervoeren. De/ poliiie stelt een onderzoek in. Uit Loehem wordt gemeld, dat een der uit het Huis van Bewaring te Zutpben ge-) vluchte bolsjewiki. die in bet St. Viucentiu? Gasthuis te Groenlo is bezweken aan zij»' schotwonden, aan eeu naast iiem iiggeuden patient hjeft bekend, de dader ie zün vajf deu moord onder Rut :o bü Winterswijk. loeir de landbouwer hem - dadelijk goedschik» dwecu in do diepte. De politie doet oil- geld had w illen geven, aai bü U--:n aeerge,! derzoek naar het Lijk. scholar.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2