2. Hoorn, stelling CI9EISEL "Jaarlem. msf rken, ers. Dijk. E..ft. NIEUWS. EN ADVERTEN11BBLAD VOOR NOORD-H0Lf.-A.NfB >010. No. 126 Woensdag 2 Juni 1920 IMiAZIJN Heilige Sacramentsdag. BUITENLAND BINNENLAND Juni 1920, 13e Jaargang ot een genot? ETEN, Naar de Eeuwige Siad. JUNI» riub. RTOT 5^ ■ijzen plaats. ;stuur. n 10 cent Opmeer, 1 lot am, 1 lot Heilo. ER, Schagen. man, die er>ï om- Osl kost, den sa- betalen, ast ook kaat, in - Tel. 205 ar. A AD II DC S a a P I! 8 B A Abonnementsprijs: Per kwartaal i f 8,—, franco per post f 2.50j Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 0.45 hooger. VeFScSiï|nt dagelijks Bureau; HOF 6, &LKmmR. - Telef©©n; 433' Advertentieprijs: Van 1—5 regels f 1.26 j elke regel meer f Ofléj Reclames per regel f 0.76; Rubriek „Vraag en aa» bod" bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60. Aar. alio abciMié'. moriit op <ar.«r..p gratis een poila verstrakt, welke bon v«xokert logon ongevallen to! eon boirng .on 1500,-, 1400,-, 1200,-, 1100,-, 160, -, IS»,- tl».— rking. ten aan R. VAN raat 75, Arnhem Onze Zaligmaker had. het woord van godde lijke erbarming gesproken „Ik zal u niet als weezen achterlaten." Bij den Vader ging Hij ons een plaats bereiden. Door een geheim der verteederendste Liefde heeft Hij zijne Vijf voornaamste Wonden behouden, en deze Wonden zijn Zijne voortdurende hooge- priesterlijke bemiddeling. Harer stilzwijgende welsprekendheid spreekt gestadig tot den Vader voor ons menschen. Wij hebben een pleitbezorger bij God, een advocaat om immer onze belangen te behartigen. De Koninklijke Hoogepriester evenwel is niet slechts altijd levend en steeds biddend voor ons in den Hemel, Hij is ook onophoudelijk offerend op aarde, van den opgangder Zon tot haren onder gang. In de H. Mis en in het H. Sacrament des altaars heeft Jezus' liefde het middel gevonden, om persoonlijk bij de kinderen der menschen te verblijven, dag en nacht. Zijne nabijheid daar is voor ons eene onuitspreke lijke steun in onze ballingschap. Zijn Vleesch \s waarlijk spijs en Zijn Bloed is waarlijk drank, om ons te voeden en te laven, op onze Woestijnreis naar het beloofde Vaderland. Zonder het H. Sacrament des Altaars zouden wij onderweg bezwijken. Het is het Leven van ons leven. Terwijl de verhevene en geheimnisvolle wijze, waarop Hij Zijn offer in de H. Mis voor ons hernieuwt, ons dagelijksche leven en onze dagelijksche redding is, laat Hij zich boven dien tot onzen troost ook bewaren in het H. Tabernakel, om Hem te aanbidden, te danken en te smeeken. En wel bijzonder voor de zie leen en voor de stervenden. En Hij komt tot hen, gelijk Hij eens, als wij maar tijdig den Priester bij den zieke ontbieden, tegelijk wanneer wij den Geneesheer roepen ook al is er oogen- schijnlijk volstrekt geen gevaar van sterven, in dien dc H. Barbara hare beschermelingen niet ontrouw wordt, en ons niet zonder de Goddelijke Teerspijze sterven laat, tot ons zal komen, gelijk een Vader tot zijne bekomm erde kinderen, öic zoo angstig er tegen opzien de zwarte klove van den dood, die tot Hem geleidt, te overschrijden. Het H. Sacrament des Altaars is het eenig alles overweldigend feit der wereld. Onze woorden der H. Conse cratie roepen den Heer der heerscharen van den hemel af, onze handen houden Hem, onze cong draagt Hem, ons lichaam omsluit Hem, onze ziel gevoelt Zijne tegenwoordigheid, ons vleesch voedt zich met Hem, den Oneindige den Onbegrijpelijke, den Onmetelijke, den Eeuwige Geheel ons wezen, van het ecne |aar tot het andere, gaat op in dien éénen dubbelen plicht, nu eens het Allerheiligste Sacrammt des Altaars te prijzen, dan weder Hetzelve eerherstel aan te bieden. Wat anders ook zal de groote plechtigheid zijn, bij ouzo intrede in de eeuwigheid, dan le ontsluiering van het H. Sacrament Daar toch zullen wij Jezus aanschouwen niet meer onder de gedaante van brood en wijn» maar van aanschijn tot aanschijn, gelijk Hij zich ui zijne glorie r.-.n de Heiligen vertoont. Nooit, zoo schrijft een geleerd Priester, nooit sla. ik mijne ocgen op liet H. Sacrament, of ik herinner ni j ook het laatste oordeel van dc wereld. Juist die genaderijke stilte is mij ;cne voortdurende vcim .ning over die ge- iruischvolle pracht en brandende majesteit. Na do II. C insccratie va.l ik op mijne knieën en ianbld ik in stilte mijn Heer en mijn God. Maar juist die stilte is zoo aangrijpend, zoo overweldigend, dat ik daarin de heldere ba- luinen hoor schallen van het verwijderde oordeel. Die bazuinen klinken over de aard-, tot hare uiterste grenzen, en eischen de koude groeven cn de diepte der zeeën op, hare dooden rerug tc geven Dooden staat op en komi ten oordeel 1" Wel een heilzame overweging, die ons tot den öicpsteh eerbied aanspoort bij het Iï. Sacrificie der Mis en in tegenwoordigheid van het H. Sacrament des Altaars te denken aan het laatste oordeel, aan den Verlosser n den Rechter iegelijk, aan Gods matelooz- liefde en tevens aan zijne onc-indige recht vaardigheid. Daar is niet één mensch, die niet de heerlijkheid van het laatste oordeel zien en eene rol daarbij vervullen zal. Eenigen zullen daarstaan in jubelende vreugde en vervoerende liefde, anderen daarentegen ver pletterd van schrik en der wanhoop en razernij ten prooi, uitgillend '.„Bergen valt op ons, leuvels bedekt ons Geve de goede God, in Zijne oneindige barmhartigheid, dat niemand onzer tot het getal dier laatsten moge behooren. Laten Wij daarom steeds de H. Mis bijwonen in de vreeze des Heeren en ons bij het H. Sacrament immer zoo ingetogen gedragen, als stonden <vij in de tegenwoordigheid van den Koning der Koningen, zooals Hij komen zal ten oor deel in macht en majesteit en overstelpende glorie. Ontvangt altijd de H. Communie per modum Viatici bij wijze van Teerspijze. Iedere keer toch kan de laatste maal wezen. Maar ontvangt dan uw Heiland met een goede tnecnir.g, cm glorie te geven aan God en voort- garg te mak';i in de deugd. Ontvangt het der Erg ten met een rein hart,met zu;,\re lippm m ecu ltuisch lichaam, dan zult gij in den oordeelsdag uwen Rechter niet behoeven te vrcezen. Alkmaar, 2 Juni 1920. M.P.A.OOMS D.P. IV. JEANNE d'ARC. Even schitterend, zoo niet schitterender nog dan Dcndeidag, was de dag van Zon dag waarop Jeanne d'Arc tot de eer der altaren werd verheven. Even vol als voor eenige dagen was de Sint Pieter en dezeifd: dlep-treffende plechtigheden als Donderdag konden wij medemaken. Nog meer cachet werd aan deze plech tigheid gegeven door de officieele verier genwoerdiging der Fiaa.che regeering en door de aanwezigheid'" van een.ge familie leden uit de familie der d'Arc's. De duizenden aanwezige Franschen wa ren v.ol enthousiasme, zij waren in zeer groot getal te Rome. Voortdurend ziet men aen in de straten met het insigne in den voim van een kruis op de borst. Doch des avonds bereikte de Fransche geest-drilt haar toppunt: er zou een Tri duüm zijn in de kerk d:r Paters Jezuïeten, welk Tnduum Maandag aanvangt. Zondagavond zou de Bisschop van Or leans een feestrede houden op de heilige Jeanne.. Ik had mij er heen begeven en was blij in de ruime kerk nog een nauw plaatsje te kunnen vinden. De sympathieke Bisschop van Orleans, Mgr. T-ouchet, die zooveel voor de ver eering van de H. Jeanne d'Arc had ge daan,, betrad den kansel. De eerste woor den reeds, welke hij zeide, spraken tot .eders, hart omdat zij zoo recht uit zijn nart kwamen: Grace a Dieu, paix a nos .-.mus, c' est fait: Eere aan G-od, vrede voor ons zielen, het is geschied". En dan ..chiiderde Mgr. in heerlijke taal hoe G.cd Jeanne had uitverkoren om greote dingen .ot stand te brengen en hoe zij aan die .oeping zoo volkomen en volmaakt had beantwoord. Geleden had zij als Christus, maar even ais Christus was zij ook verheerlijkt. Er lag op ons, zoo zeide Mgr. Touchët: „une tache de familie", een smaad, welke moest worden uitgewischt en dat is ge schied. Toen Jeanne stierf waren hare rechters voldaan, doch sinds vanmorgen zijn wij het ook. E11 dau riep de redenaar allen op, geheel Frankrijk, geheel de wereld om de H. Jeanne d'Arc te groeten en smeekte hij in heerlijke wóórden den zegen van de pas verheven Heiligen over allen af. 't Was zoo vol geestdrift, dat de licht ontvlambare Franschen een paar maai in applaus uitbarstten. Dezelfde geestdrift heerschte er dan vol genden dag, toen d; Franschen.iu audiëntie werden ontvangen, telkens brak er applaus .os als er kamerleden binnenkwamen met Je sjerp in Fransche kleuren en vooral roen de afgevaardigden der Fransche re geering naderden. Het meest ech.er bij ■ie komst der député's uit Elzas-Lotharin- gen. Ik stond bij een paar heeren, welke velen van al dezen kenden en bij naam hen acemden. De bisschop van Orleans hield een schit- .crenden toespraak tot den H. Vader, waar op deze in een geestdriftige rede antwoord je en zeide gelukkig te zijn Jeanne d'Arc onder het getal der Heiligen te hebben kunnen opnemen, maar het jammer te vin- Jen, dat Pius X, welke haar als zalige aan .ie vereering der Kerk voorstelde de kroon .riet meer op zijn werk heeft kunnen zetten. Verder spoorde de H. Vader allen aan de ne H. Jeanne d'Arc na te volgen, vooral .11 haar groot geloof en gehoorzaamheid aan de stem van God, welke tot haar sprak. Maandag en Dinsdag was de Kerk der Jezuieten weer geheel vol, Maandag sprak Mgr. Foucault over het nederige van jeanne d'Arc en stelde haar vooral als voorbeeld voor de landlieden. Dinsdag Mgr. riibrer over het openbare optreden der Heilige en ontwikkelde in den breede: H. Joanna bid voor ons en vroeg haar gebed over alles en allen, vooral voor de .cename der priesterroepingen in Frank rijk'. En telken avond klonk het juichend: L' etandard de la deiivranoe Au victoire il mena nos aieux A nos enfants il donne l'esperanoe F.ils des preux Chanteurs co-mme eux Vive Jeanne Vive la France. 1 Moge die heilige geestdrift welke er onder de Fransche pelgrims heerschte, zijn weerklank vinden in het gansche land der Franschen en daar weer doen opleven in felle kracht het openbare godsdienstige leven in dat schoone land. Evenals in de dagen van Jeanne d'Arc wordt Frankrijk 'bedreigd door een vijand veel gevaarlijker dan vroeger, maar een nieuwe dageraad gloort aan, een nieuw leger vormt zich ter verdediging van de kerk.,. f li/. jopuo ua uopojSuBB aieips op aSoiv aanvoering van de Heilige van Orleans de overwinning bevechten. De standaard van Jeanne d'Arc, de stan daard der bevrijding, welke de voorvade ren ter overwinning geleidde, aan de kin deren van Frankrijk geven hoop, vertrou wen en volharding. DESCHANEL. De Ministerraad! kwam gisteren bijeen on der voorzitterschap van president Descha- nel. De minister-president gaf Des-chanel de verzekering van de volkomen toewijding dor regeering en verklaarde dat hij en zijn col- - lega's- van harte deelden in d© vreugde van het geheele land nu blijkt dat eenige weken van rust voldo-ende zullen zijn om den pre sident ts doen herstellen van de gevolgen van het hem overkomen ongeluk. Een Vice-iu'esidentschap? Nu het eenigszins dubieus sohiinfc of pre sident Desehanel voorloopig wel zijn taak zal kunnen vervullen in verbant met zijn gezondheidstoestand is reeds in verschillen de bladen het denkbeeld geopperd van de in stelling van een vice-presidentsehap. Vol gens de „Petit Parisien" schijnt dit plan thans vasteren vorm aan te nemen: althans, naar Havas nog seint, moet in politieke kringen de kwestie besproken worden van samenroeping van de beide Kamers in geza menlijke zitting te Versailles ter herziening van de Grondwet om een vioe-president- schap mogelijk te maken. DE O. W.-BELASTING IN ENGELAND. De „Daily Chronicle" verneemt, dat het voorstel om een belasting te heffen van oor logsfortuinen door de ffnancieele commis sie van het kabinet als praetisch onuitvoer baar is beschouwd. Reeds was in de speciale commissie van het Lagerhuis, die het voor stel beaandeld had: gebleken dat bijkans alle takken van handel en nijverheid door de wet getroffen zouden worden en dat de hef fing do nijverheid zóé'r zon ontwrichten. De commissie sprak als haar oordeel uit, dat de belasting nieuwe industrieën zéér zou benadeelen: zou leiden tot werkeloos heid en het crediet nadeel berokkenen. Het kabinet heeft nog geen beslissing genomen, doch het- heeft er alles van, dat er van het denkbeeld niets zal komen, meent de ,,D. G." De „Daily News" zegt dat in de politieke kringen van liberalen en ar beiders velen vast overtuigd zijn. dat het mislukken van het denkbeeld van een be lasting der oorlügsrijkdommen een alge meene heffing van het kapitaal onvermij delijk zal maken. DE PUTSCH-PLANNEN IN DUITSCH- Dat het in Duitschiand nog lang niet pluis is, blijkt uit een artikel in het or gaan der onafhankelijke socialisten, „de Fieiheit". waarin het o.m. heet: Het bericht dat de „Voorwaarts" de vorige week heeft gepubliceerd omtrent de plan nen der reaetionnairen in het regeerings- district Frankfort a. d. Oder, wordt ook ons thans van betrouwbare zijde bevestigd. De Putsch zal beginnen met de arrestatie van alle leiders der onafhankelijke en der meer derheids-socialisten en van den republikein- schen aanvoerdersbond. Do namen en adressen dftr personen, die gearresteerd moe ten worden, zijn reeds hekend1. Naar wij' verder vernemen, zijn op de landgoederen de stafkwartieren voor de leiders der ope raties reeds in orde gemaakt. Wapens zijn in groote hoeveelheid aanwezig: de munitie ontbreekt echter nog. maar die hoopt men te krijgen van de wachttroepen aan de Pool- 6che grens, daar deze daarvan overvloedig zijn voorzien. De regeering verkeert, evenals voor den 13den Maart, in onwetendheid. Von Seeekt en Gessier reizen het land door en laten door de teJegraafbureaux mededeelen. dat alles best in orde is. Bevelhebbers der troe pen geven de regeering de verzekering van hun loyaliteit, maar op deze verzekeringen kunnen en mogen d© arbeiders niet te vast vertrouwen. Het vertrek van den burgerlij ken ambtenaar Rausoh uit het rijks-weer. ministerie toont volkomen duidelijk aan hoe ernstig de toestand is. toont ons in d© eer ste plaats, dat de republiek thans op haar weermacht nog minder vertrouwen kan dan voor den 13en Maart. Wanneer de regeering iniet van God! en alle heiligen verlaten is, dan kan zfj wellicht op het laatste oogen- blik het onheil nog voorkomen dooir onmid dellijk de aan de vakvereenigingen gedane beloften in daden om te zetten en de geor ganiseerde arbeiders stelselmatig te bewape nen om de republiek te besehermen. Op het leger kan men absoluut niet vertrouwen en slechts de georganiseerde arbeiders kunnen de regeering steunen als zij met den onder gang bedreigd wordt. TEGEN DE LEVENSDUURTE. Zondag had te Brussel eene groote ver gadering tegen de duurte plaats. De mime zaal was propvol en vooral de middenstand en de kleine burgerij waren er vertegenwoordigd. Aan de bestuursta fel hadden o.m. plaats genomen: de mi nisters Delacroix, Jasp ar, Van der Vel de, Ruzette, gouverneur Beco, pater Ent ten en prof. Mahaim, hoogleeraar te Luik. Minister Delacroix presideerde de ver gadering. Pater Rutten kwam eerst aan het woord en betoogde, dat de strijd te gen de levensduurte zoo-wel uit zedelijk als uit economisch oogpunt een noodzakelijk heid is. Het egoisme viert hoogtij. Waar men zich vr-oeger met 4 of 5 zuivere win-st vergenoegde, wil men thans 30, 40 en zelfs 50 hebben. Koopt daarom maar het stipt noodzakelijke. Prof. Mahaim wees op de kracht der sociale koopersbon-den in Amerika. De ko-oper zou moeten regeeren, maar hij doet het niet. Alles hangt af van de tucht en de, eendracht onder de koopens. De vergadering werd besloten met een warme toespraak van minister Delacroix, die de sociale koopersbon-den geluk wenschte met bun streven om door sa menwerking onder de verbruikers de bo venmatige levensduurte den kop in te drukken. GEMENGDE BUiTEML. BERICHTEN, Het grootste slagschip der wereld. Op weg naar de algemeene ontwapening heeft het- Amerikaans-che departement van marine besloten een nieuw oorlogs schip op stapel te zetten, dat het groot ste slagschip ter wereld zal moeten wor den. Het departement is voornemens de kiel te laten leggen voor de „Lexington", die grooter nog moet worden dan de Britsche dreadnought Hood". Volgens de plannen z-ou de „Lexington." een snelheid krijgen van 35 kiioopen. De watierver- plaatsing van de „Lexington" zal zijn 43.200 ton („Hood" 41.200 ton), de lengte. 874 voet (SCO voet), het vermogen 180.000 pk (144.000 p.k.) De „Daily Chronicle" meldt, dat de regeering' besloten heeft de distributie op steenkool geheel op te beffen en den han d-el volkomen vrij te laten en dat zulks bin nen een dag of tien gebeuren zal. De maatregel zal echter niet den minsten in vloed hebben op de prijzen. Er zal con trole blijven op uitvoer van steenkool en de prijzen aan de mijnput zullen blijven vastgesteld door de regeering. Hoewel de opbrengst der mijnen nog niet voldoende kan lieeten, is toch voort durende verbetering aan te wijzen. In 1917 werd het schip „Laurentic" aan de kust van Lincolnshire door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd. Het schip, dat gezonken was, had ongeveer zes millioen pond in goud aan boord. Ver leden jaar werd reeds de helft van die waarde door duikers naar boven gebracht en thans is men bezig het overige gedeel te te redden, binnen korten tijd hoopt men den geheelen schat weder veilig aan wal te hebben. Te Périgueux hebben zich tijd,ens d-en oorlog vele „cbeminots" gevestigd, die daar werkzaam werden gesteld in de werk plaatsen van d;e Orleansspoorwegmaat- schappij. Onder den invloed van. deze, veelal soe. kiezers, heeft de gemeenteraad een sterk linksch karakter gekregen. Nu de maatschappij tengevolge van de staking de werkplaats-en, naar bekend is, heeft gesloten, hebben de „kameraden" van die ateliers aan den directeur van de spoorwegmaatschappijen den minister president medegedeeld, dat „een arbei- derseooperatie voor de producti-e zich te Perigueux lieeft gevormd, met 't doel de werkplaatsen aan te koopen en zelf te exploiteer en." Naar de corr. van het „Hbld." te Ber lijn verneemt, zal de Rijksregering binnen kort een nieuw wetsontwerp indienen, waar in een aanmerkelijke verhoogiag wordt voor gesteld van de kolenbelasting, die tot nu toe 20 pet. bedraagt. Hoe groot de verhooging zal zijn, staat nog niet vast; men spreekt van 50 pet. van de koopsom. Vermoedelijk zal echter 30 pet. worden voorgesteld. Daar de mijnen het recht hebben, de belasting op de verkoopprijzen t-e leggen, zal de verhoo ging der belasting opnieuw een sterke ver hooging der ko-lenprijzen ten gevolge hebben. Ter gelegenheid van het honderdjarige bestaan van België's onafhanbeliikheid, zal in 1030 ite Brussel in het park van Woiuwe, een wereldtentoonstelling plaats hebben. Het oprichtingscom-ité is reeds samengesteld. Vroeg genoeg! Uit een officieele statistiek tie Barcelo na gepubliceerd, blijkt, dat in de industrieele hoofdstad van Spanje sinds einde Dec. in het geheel 90 moordaanslagen zijn gepleegd, met het gevolg, dat 11 personen werden ge dood, 38 gewond. Gedurende dezelfde perio de werden 38 bommen geworpen, waarvan er 28 ontploften. Volgens een bericht van de .,Köln. Volksztg." zal de regeering den nieuwen Rijksdag zoo spoedig mogelijk na de verkie zingen bijeenroepen, om op grond van der uitslag der verkiezingen de nieuwe regee ring -te kunnen samenstellen. Vermoedelijk zal de nieuwe Rijksregeering reeds op 16 Juni bijeenkomen Volgens een draadloos bericht uit An napolis ziin bij een treinbotsing bij White Oak in Oklahama vijf menschen gedood en twintig a dertig gewond. UITGESTOOTEN. Wat op de Internationale Communisti sche Conferentie, in Mei jl. te Oon- stanz (Zwitserland) besloten werd, viel niet in 't voor-deel uit van het z.g\ West- Europee-seh Secretariaat, dat tot voor korten tijd bestond uit Wijnkoop, Roland Holst, Rutgers. Het Nederlandsch secretariaat, zoo zul len we het maar noemen, heeft op gezag van Lenin-Trotzky, eenvoudig gedaan ge kregen. „Dit secretariaat heeft ons vertrouwen siet meer. We willen onze actie niet op nieuw laten vernietigen door de mahcina- ties van dit secretariaat. Onze Russische partijgenooten weten van deze bijeen komst en sympathise-eren daar mee." Zoo sprak Platen, de voorzitter van de Conferentie der Bolsjewisten en maar heel zwakjes werden enkele stemmen ver nomen, die het voor de handelingen van Wijnkoop c.s. opnamen. „Wij zijn hier bijeengekomen tot een bespreking aldus de voorzitter zon der meeweten en zonder den wil van het West-Europeesehe secretariaat van de 3e Internationale." Wat nu precies het West. secretariaat ten laste is gelegd, wordt in het protocol niet verteld. Men vindt er ook geen mel ding gemaakt van een niet-bekoorlijk* verantwoording dei- Russische diamanten en ju woelen. Maar uit hetgeen beschuldigers en ver dedigers te berde brachten, kon men het besluit trekken, dat Wijnkoop e.s. den boss kregen, omdat ze niet revolutionnair genoeg zijn opgetreden. Ze zijn gestruikeld over het gebrek aan revolutiounairen durf en initiatief. Het heeft hun niet gebaat, dat zjj ko lommen vol lof over de Russische vrien den schreven; dat ze meermalen een extra blad over de Russische zaken uitgaven, hoog opgevend van de zegeningen van 't Luilekkerland van Trotzky en Lenin. Deze ongekroonde koningen vinden, dat Wijnkoop niet praetisch genoeg is. Hij heeft volgens lien verzuimd om hier revo lutie te maken. Nu, aan den wil daartoe heeft het hem niet ontbroken. In elk geval op het zeer geheim" con gres te Constantz, waarvan het „Hbld." uitvoerige bijzonderheden weet te vertel len, zijn Wijn-koop en de zijnen uitgestoo ien en op 15 Juni zal volgens een besluit van het congres de wereldrevolutie uit breken!? Wijnkoop verwijt Troelstra voortdu rend, dat hij niet revolutionnair genoeg is en de Russische geestverwant-en verwijter Wijnkoop hetzelfde. De stumperd kan niet eens revolutie maken, zeggen ze met min achting. Ze hebben Wijnkoop eerst voor een valk aangezien en nu blijkt hij in Lenin en Trotzky's oogen per sald-o e-en uil te we zen. WEET „HET VOLK" ER WEL WEG MEE? „Het Volk" maakt de opmerking, dat oen Katholiek blad, de „Volkskrant", het congres der S. D. A. P. „revolutionnair" heeft genoemd en een ander Katholiek blad, de „Nieuwe Haarl. Crt." datzelfde congres „mak" en „mat" vond. Hieruit meent het blad de gevolgtrek king te kunnen maken, dat de Katholie ken „er geen weg mee weten." Maar, zoo vraagt de „Volkskrant", weet „Het Volk" er wel weg mee? „Op het congres werd door de eene richting de revolutie verdedigd, door do andere werd zij bestreden. En wat was het resultaat? Welke richting heeft gewon nen? Niemand, die het zeggen kan, ook „Het Volk" niet. Maar dat is ook de meest pijnlijke situatie van een partij. Zulk con gres laat allen onbevredigd; de groote verschilpunten worden kunstmatig ver borgen door gewrongen verklaringen, waarbij een ieder zeer sterk den indruk krijgt, dat de leiders „geen weg meer we len" en dat de partij fn een doolhof is ge raakt." De vloek van de „eenheid-smoiie", de vloek der dubbelslachtigheid, rust- sinds verleden jaar op de S. D. A. P. DE STIJGING DER WEELDE-■UIT GAVEN. De Limburgsehe Katholiekendag, 2cu M

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1