land, Nederland en België met afbreken der onder handelingen. Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws. Korfe Berichten, Orde en Arbeid Uitsluiting over 'i geiieele Sport en Spel. Kunst en Kennis Kerk en School. Landbouw en Visscherij i 5e. Hij verlaagd© de leet'tjjjsg'rens voor do Ouderdomsrente van 70 op 65 jaar; 6e. Hij bracht do wet op de vrijwillige ouderdomsverzekering niet belangrijke 'bijdragen uit de staatskas; 7e. Hij bracht de wet op de keuring van tevensmiddelcu, om hot volk te behoeden tegen knoeipraktijken en de volksgezond- lieid te bevorderen; 8e. Hij bevordert op krachtige wijze der. volkswoningbouw en stelt daarvoor hen- derden millioenen beschikbaar; be. Hij steunt met steeds meer en nieu we millioenen de werklcozenkassen van alle vakbonden cm beu door den crisistijd keilis verloren. Verlenging dezer lijst zon niet moeilijk wc zon, maar met vesten col-doelden de stel lers van liet manifest, dat het bovenstaan de genoeg was. En met trots mochten zi. eraan herinneren, dat onze Nedcrlandsche vertegenwoordigers op do Internationale Conferentie to Washington konden vast stellen, dat Nederland inzake sociale wet geving aan do spits der volkeren staat. l)aar is liet echter da revolutionnaire elementen in ons land, Socialisten, Com munisten enz. niet. om (c doen. Het woerd „reactie'' licelt in hnn mond, haar beteo- kenas vlrloron. Rcaclionnair" is -raai- hun taalgebruik wie niet meedoet aan het revolutiounaii gerei en zich plaatst op liet standpunt van het hard en pracliseh werkende mi- niktciie-Ruys de Beeienbrouek. In een artikel over de bniterraiulsche politiek der Belgische Rcgfeering schrijft „lo Peüple", het socialistisch hoofdorgaan over de onderbreking der Naderlaiidscli- Bolgisclic onderhandelingen; „Ik-z-e ver breking, of liever geaogd, deet schorsing' der onderhandelingen, veroor zaakt hot groote nadeel, dat zij tassehen beide hinden oen spanning verlengt, wel ke wij tan zeerste moeten betreuren. Ook bij ons kan men er niet aan denken, zich er over te verheugen dat deze betreurens waardige kortsluiting alle politieke ver binding met Nederland afsnijdt. Wis kas» daar ook belang bij hebben? Onsso nntia- »a 1 jeteu-annexioai'isteu.? M oenen zij werke lijk, dat door vrijwillig liet «ogenblik te Laten voorbijgaan van een schikking met Nederland weldra liet «ogenblik van de verwezenlijking hunaier ■extra-territoriale di-oorncn zal aanbraken? Versailles zom hun iioc.ht.lians moeten geleerd his-bhen, dat zij niets te verwachten hebben van de geallieerden. Geen hunner zou liet dur ven v.agen zijn toevlucht te nemen tot geweld. VAN HET HOF.. Z. K, H. Prims Hendiik begaf zich Zon da.gmorgen per auto van Het Loo naar Zutphen en vandaar p©r trein naar Mar ringen, om er zeilwedstrijden bij t,e wo: wen en aldaar en op do Wadden-eilan den deel te namen aan do robbenvangst TWEEDE CONGRES R.-K. CENTRALE RAAD VAN BEDRIJVEN. Het programma voer het Tweede Con- (jT-eis van den R.-IC. Centraleu Raad van Bedrijven te houden op Maandag 21 en Dinsdag 22 Juni a.s. in het gobouw van w Kunsten en Wetenschappen te 's-Giaven- bftge luidt voor Maandag 21 Juni als volgt: Half negen, II. Mjs in de St. Jaeabus- kerk, Parkstraat, opgedragen door raon- Bcigaenr P. C. Wytenburg, deken van Den Haag Onder do H. Mis generale H. Com munie. Half elf, begin der werkzaamheden van het Congres, openingsrede van prof. nu. J. A. Veraart, voorzitter van den R.-K. Centraleu Raad van Bedrijven, waarna behandeling van liet mcdel voor een Col lectieve Arbeidsovereenkomst voor hot Groeibedrijf' en voor een Arbitrage-Regle ment, toegelicht door isr, C. P. M. Rom- me. Twee uur, stellingen betreffende het „Paclitvraagstuk" te behandelen door den heer Dr. l. N. Deckers. Half vier, inleiding deer den heer A. II. J. Engels over „Arbeimsvoorw-aordcn in het Land- en Tuinbonwtedïijf." Dinsdag 22 Juni to tien uur, bebande- litag van het model voor een Collectieve Arbeidsovereenkomst voor liet midden- s lands bed rijf en voor regeling der Bedrijfs i echt spaak, toegelicht deer mar. J, A. G. M. Hnbar Half twee. Collectieve regeling van den Kindertoeslag toegelicht door ar. B J. M. van Spaend-oiiek. In 'een vijftal bijla gen tot het program maboek ziju de verschillende model-ar beidt; overeenkomsten en cutwerp-rcgelin- gen met toelichtingen opgenomen. AARDAPPELEN. De termini, binnen welken aardappelen van 'den oogst 1919 a'an de regeeringscom- missarissen voor die graaninzamekiiig ter overneming do er "de regeering kunnen wor den aangeboden, wordt met 19 Juni gfge-, sleten. Dit is zoo te verstaan, d-at in die pro vinciën waar door de regeoi-iiigseommissa- risaeïi een vroegere datum was vastgesteld, deha datum als stoufctingstesfloiin zal gelden. CE HUURWETTEN. Door de Vereeniginrr van Huiseigenaren „Algemeen Belang'" te Utrecht, is «en ma nifest aan de re gee ring gezonden, waarin sp spoedige behandeling der huurwetten 'Vordt aangedrongèn. .WERKSER E» PÖSTSRUEfê HET TRAJECT AMSTERDAM-PARUS, Reizigers van N-ederiandsclie stations pgr spoor met reclitstreeksehe plaatsb.iljetten voor Parijs niogep, naar V- D. meldt, leven ds vóór den oorlóg hun reis in België weder op de daarvoor duii,teKe/en staaons afbre ken. DOODELIJK GESTOKEN. In bewaring gesteld is de 25-jarige G. G., te Rotterdam, die aldaar Zaterdag nacht om één uur ongeveer twist kreeg rnet den 21-jarigen B. H. O. voor diens woniiig aan de Hoveniersstraat, welke twist zoo hoog liep, dat G. plotseling een mes trok, waarmee hij den ander in zijn linkerschouder stak. B. H. O. zakte in elkaar en werd in huis gedra gen, waar binnen weinige oogènblik- ken een lijk was. De dader is in zijn woning aangehouden en overgebracht naar het politiebureau aan de Meerinansstraat. Het lijk js naar het ziekenhuis vervoerd. BRAND IN DE HARSKAMP. Vrijdag is op een tot nog toe niet op gehelderde wijze ren der barakken in de legerplaats te Harskamp tot den grond toe afgebrand. Daar in deze barak geen manschappen gehuisvest waren en er ove rigens geen andere oorzaken voor den brand aanwezig waren, bestaat volgens de „N. R. Ct." het vermoeden, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Eenigen tijd ge'.edcn lieerschte er ontevredenheid onder de manschappen, over de hoedanig heid van het eten (dat er door den brand echter wel niet beter op zal zijn gewor den). OPZIEN BARENDE MOORD. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Vierpolders, een dorpje bij Brielle, de 24-jarige Lobs met een mes zóóda nig gestoken, dat iiij aan verbloeding korten tijd daarna overleed. Twee personen zijn wegens dezen laf- imriigen manslag te Brielle in arrest ge- sieid. Eén van hen staat onder dc meest ernstige verdenking van de dader te zijn. De vcrs.agone was een oppassende boe renarbeider, oudste zoon uit een groot gezin. Hij stond, kalm een jjjp rookend, de aankomst van de laatste tram ai' te •wachten, toen pen troepje arbeiders uit een naburig .dorp waaronder de ver moede. ijkc dader den herberg verliet' van Jansen te Vicrpo.ders. Zonder ceni- ge feitelijke aanleiding moet de dader daarna plotseling op Lobs zijn toegeloo- pen en hem den doodelijken steek lieb- oen toegebracht. Men vermoedt het bestaan cencr vecte, ofschoon nadere bijzonderheden daarom trent tot dusverre ontbreken, terwjjl de aanvaller onder den invloed verkeerde van. sterken .drank. Terstond na het bekend worden van de misdaad is vanwege de politie te Brielle een voorlcopig onderzoek ingesteld. Het lijk van den verslagene is Zon dagmiddag ter schouwing naar Rotterdam vervoerd. Zoca s begrijpelijk, heeft deze misda dige aanslag te Brrelle en in de omliggen de gemeenten groote beroering gebracht. v/AT MOET MIJN ZOON WOBDEN? Uit de flieuwsten druk van het nietige handboekje voor den intedlectueeien midden stand geheeien: „Wat moet mijn zoon wor- aen?", staat volgens de „Telegraaf' o.» Dlz. 'zt2, ouder letter O: Opperman: ïeer eervolle positie, waarvoor zich steeds nicer zonen van goede families bekwamen. Opleiding: lager onderwijs. Bewijs van loffelijk cni'slag niet noodig. Eigenlijk ge zegd lager onderwijs ook niet strikt noctiig. Bekende analpaaoetai heoben het ztns als opperman zeer ver gebracht bebooren rot wat men tegenwoordig noemt ,,de hoog staande manuien.." kleeft men de lagoe school al of niet doorloopen, dan voige men een cursus van eenige ia, en als kalkjongen aan den kalkbak. Bij eiken behoorlijken aan nemer vindt men zulk een kalkbak. Condities: het zender morsen kunnen ha len van eenige zendingen tenever uit de naasibijzijnde kroeg. Zij die genoeglijk vloe ken genieten doorgaans de voo.keur. Na den kalkbak is men rijp voor het eigenlijke vak. Eischen: een paar pootige schouders en geen last van duizelighe3en. vooral niet op Maandag. Het werk wordt bescineven a.s niet zwaar. Veel stakingen. Als er niet ge staakt wordt, wordt er niet veel anders ge daan. Vooruitzichten: oppeiman. Daarna leider en Kamerlid. Bij een c-enigszins gunstige oolitic'ke constellatie zelfs minister. Er zijn voorbeelden van. Salaris: honderd gulden per week met verhooging. Emolumenten: vrij jenever op verjaarda gen van het Vorstelijk Huis. Gestaakt wordt op een weekloon van 110 galden. Zal wel verkregen wotden. Verzekerd tegen ziekte en ongelukken. Als de woningbouw gesociali seerd wordt, een zeer benijdenswaardige rijksbetrekking. Warm aanbevolen voor jon gens mot groote handen en groote monden. Had je me maar! Een der bewoners van het dorp Voor schoten had zich één dezer dagen wat ver laat, waardoor hij Moeders gramschap op den hals haalde, toen lui thuis kwam, vond hij de deur 'gesloten. Hij belde en klopte, doch de toegang tot zijne woning werd hem geweigerd. Hti smeekte en bad vrouwlief de deur te openen, doch te vergeefs. Na eenigen tijd aan de deur te hebben gemopperd, hoort hij een raam boven openschuiven en gelukkig: vrouwlief schijnt medelijden met haar man te krijgen en roept heel lief: Wil je graag naar binnen komen man? en het antwoord luidde natuurlijk bevestigend. En ziet, daar komt verlossing. Vrouwlief laat heel langzaam, blijkbaar om den wachtende nog eens te plagen, den sleutel aan een fcirw.je naar beneden zakken. Maar de sleu tel daalt toch, al is het ook langzaam, en manlief verheugt zich reeds dat hri nu toch naar binnen kan. Nauwelijks is de sleutel echter voor hem bereikbaar of vrouwlief trekt nu niet langzaam, doch weer ving dezen sleutel naar boven roept den man tartend tee: „Had je me maar!" Dat spelletje duurt zoo een Doosje voort, totdat tén slotte vrouwlief zich toch over ha ren man ontfermde en de sleutel nu zoo liet zakken dat hij eindelijk ziin verlosser kon bemachtigen. Het is hem echter geraden voortaan maar wat vroeger thuis te komen om van dergelijke onaangenaamheden be vrijd te blijven. OPZIENBARENDE ARRESTATIE. Naar aan de „Hsb." uit Brussel wordt geseind, zijn te Namen Maandagmorgen, de directeuren en commissarissen van de maatsckii. „des Grand Malades" gearres teerd wegens leverantie aan de jDuitschers tijdens dën oorlog. Volgens de „Libre Bel- gique" zou onder de gearresteerden ook zijn de Nederlandsch© vice-consul, de heer van Prooyen-Keyzer, directeur van de Neder- landsche waterleiding te Namen. De arrestaties hebben een groot opzien gewekt. DOOR EEN VRACHTAUTO VER MORZELD. Maandagavond heeft op de Beekluan te 's Hage .een ernstig ongeluk plaats ge had. De Rs-jarige Suiker, die daar liep te wandelen wilde de straat passeeren, niettegenstaande op korten afstand een zware vrachtauto jn tamelijk snelle vaart derde. Hij kwam echiei te struikelen met het noodlottig gevolg, dat hij onder de vrachtauto geraakte, waarbij zijn borstkas geheel werd ingedrukt. De on middellijk ontboden Eerste Hulpdienst, welke spoedig .ter plaatse was, bracht den ongelukkige, die reeds in stervens gevaar verkeerde naar het R. K. Zieken huis, waar hij kort na aankomst overleed. Volgens ooggetuigen jnoet den bestuur der van de vrachtauto geen schuld tref fen, terwijl S. enkele ©ogenblikken voor zijn dood nog mededeelde, dat hij .zelf alleen aan het ongeluk schuldig was en niemand anders. DE EISCHEN DER IJSCO-MANNEN. Ondaul.j hun vertrouwdheid met het artikel ijs, konden de IJsco-mannen te Amsterdam toch niet ijskoud blijven voor den algemeen-en eiseb van loonsverhoo- ging c-n hebben, gebruik makend van de gunstige gelegenheid, lconsverhooging ge vraagd, Do directie weigerde, met gevolg, dat de mannen Maandag, ten getale van *24, niet uitreden. De naar lafenis smach tende menselihedd zal het nu zonder ijs moeten stelicn. Als de hoeren een meeting ia den zin hebben, zij bun het IJsclub terrein annbe- voi.cn, teneinde in een passende sfeer te blijven; maar bij de bespreking dor eisebcn de hoofden koel gebonden, raadt de „Msb." Zondagavond omstreeks half 11 is op het^ perron van het hol]. Spoorwegstation te 'S-iiage een 69-jarige Amsterdammer be trapt op het „rolien" van een gouden hor- ioge en keiJng. van een lieer, die met den uein uit Amsterdam aldaar aankwam. Ds zakkenrolier wend naar hef politiebu reau a„n net Eup/gensplein gebracht. On. derwca- wierp hij horloge en ketting weg. BeL Q- vooj werpen zijn in beslag genomen. Zaterdagmiddag brak brand uu in 'n slal van den beer Kooprnans bij Roosen daal. De zich in den stal bevindende paar den, vv. 0. 2 hengs.en. waaivan er éen 'n waarde had van ongeveer 38.000.zijn in die vlammen omgekomen. De belendenae gebouwen breven gespaaid. Oorzaak wordt gezocht in het spelen mei vuur van een 3- iarig kind. De paarden zijn niet verzekerd. Zaterdagavond is op het siille strand op de grens van Loos dun: en een 18-jarige longeman bij het zwemmen v&dronken. De jongeman was, niettegenstaande hij'niet kon zwemmen, van het eind van een golf breker in zee gesprongen, met het noodlottig gevolg, dat hij in de diepte verdween en verdronk. Pogingen tot redding bleven zon der resultaat. Het lijk is denzelfden avond nog aan het Mi and aangespoeld. De 11-jarige Jan Vneling. wonende op De Laan ie Groningen, is spelender wijze in bet Reitdiep geraakt en verdronken. Op den Helvoirtschen weg bij Vught is zekere v. O. uit Made van zijn rijwiel gesleurd en van 600 gulden beroofd. Te Beugen is ingebroken in het sta tion. De brandkast werd meegenomen en is in een boschje teruggevonden. De inhoud, circa 125.was verdwenen. Op den Soestdijker straatweg bij Utrecht, is Zaterdag een motorrijder met een duo-rijder achter, in botsing gekomen met een rijtuig, tengevolge van verkeerd uifwij'ken van den motorrijder. De toestand van den motorrijder is ernstig. Later op den dag is een chauffeur van de Billsche garage, tegen een kinderwagen op gereden. Het kind kreeg geen letsel doch de chauffeur werd bewusteloos opgenomen en is kort daaina overleden. Achter den Dolder, prov. Utr., woedde gisteren een ernstige heidebrand. Hef vuur werd gebluscht met behulp van de brand weer uit Utrecht- Uit 's-Bosch wordt gemeld, dat door personen uit Orihen ondeugdelijk vleesch naar Bossche slagers wordt vervoerd. De slager De G. heeft thans reeds 7 processen- verbaal l'oopen. Bij van V. te Orthen was 'n koe gestorven en het kadaver in den grond gestopt. Twee dagen later werd er lont ge roken en bleek, dat het vleesch opgegraven was en van de bcenen verwijderd. Te Leiden wordt sinds eenige dagen een 14-jarige 'knaap. J van Dcmk. vermist. De politie te Leiden verzoekt opsporing. De m IJmniden thuisbehoorende traw ler Oceaan IV is reeds zeventien dagen in zee en wordt nu als vermist beschouwd. Tengevolge van de stijging van de jarweprijz-en hebben de broodbakkers te LeL den besloten, den prijs van het vrije tar webrood met 2 cent per 400 gram te ver- hoogen en zoodoende te brengen van 16 op 18 cents. Maandagmorgen is de boerderij van G. Broekman te Malden bij Nijmegen tot den grond toe afgebrand. Er wend slechts weinig gered. Verzekering dekt de schade. Doudi dagnacht heeft het in verschil lende streken van Twenthe zóó hard gevro ren. dat de meeste boekweitvelden als verlo ren kunnen worden beschouwd. Als een bijzonderheid mag vermeld worden, dat de Wormer-ringdijk nabij Pur- merend deze week gemaaid werd met de maaimachine. Voor de paarden zoowel als voor den rijder een kunsttukje. Naar de „Msb." verneemt, is in een Maandagmiddag- te Utrecht gehouden vergadering door de in deze samenwer kende patrconsvereenigingen besloten, liet ultimatum, dat reeds aan de werknemers organisaties in enkele groote steden werd gesteld, voor bet geheele land geldig te doen verklaren, zoodat .bij nict-aaimenniig der daarin vervatte voorwaarden -op den bepaalden termijn, de uitsluiting voor het geheeïe land zal worden afgekondigd. BOUWVAKARBEIDERS WEER AAN MET WERK. Nadat te Ter Apel, prov. Gron-, de werk zaamheden der bouwvexeeaiigmg en van een aantal particuliere in aanbouw ziinde wo ningen 15 weken stilgestaan hadden, zou deze week het werk hervat worden. Tus- schen werkgevers en werknemers is overeen stemming vertogen. 1 Augustus a.s. zal de 8-urendag wordeu ingevoerd. Tof zoo lang zal aan timmerlied en 65 cent. een metse laar 67, en een opperman 63 eent uurloon worden gegeven. Na 1 Augustus komt er 8 cent per uur bij. DREIGENDE UITSLUITING IN DE BOUWVAKKEN. De raad van patroonsveneeoigingen in de bouwbedrijven ,te Amsterdam heeft aan de ai'deeling Amsterdam van dear Alg. Bond van Aibeiders in de bouwvakken „Concordia Inter Nos" en aan de plaatselijke Federa tie van bouwvakaraeiders alhier een ultima tum gericht, waarin de volgende voorwaar den ziin vervat: a. De siuca'dooisstaking te 's-Gravenha- ge wordt door de arbeiders op normale wijze hervat, op de voorwaarden der hun laatste lijk door paü'oouszijde gedane voorstellen; b. de partieels conflicten in de bouwvak ken le dezer stede moeten zijn geëindigd, doordat de werknemers op normale wijze den arbeid hervatten op de voorwaarden, vervat in de hun aangeboden individuecle overeen komsten c. de werknemers-oranisaties moeten be reid ziin collectieve arbeidsovereenkomsten aan te gaan op den grondslag van haar laatstelijk van werkgeverszijde gedane aan bod. Indien vóór Maandag 21 Juni a.s. des middags te drie uur deze voorwaarden niet zijn aanvaard, zal de uitsluiting voor Am sterdam geproclameerd worden door de Alg. Patroonsvereenigingden R.-K. Bond van Bouwvakpatroons, de Grondwerkers-Pa tr.- vereeniging en de Vereen, v. Patroons in het steen- en boutgranietbedrijf. DE UITSLUITING IN HET BOUW BEDRIJF. In antwoord op het van de Algemeene Patroonsvereeniging te 's-Hage. onlangs ontvangen schrijven d.d. 9 Jnni, waarin aan de bouwvakarbeiders mededeeiing weid ge daan van de uitsluiting der loden van de niet eontraoteerende veieeniging met in gang van 14 Juni, hebben de samenwerken de werkliedenvereenigingen een schrijven gezonden aan het bestuur der Patroonsver- eeniging, waarin wordt gezegd, dat de be slissing tot het proelameeren van de uit sluiting voor de bedoelde groepen arbeiders niet getuigt vaA den wenscb. mede te wil len werken tot liet verkrijgen van bevredi gende toestanden in bet bedriif; „Noch onze federate, noch de bp baai aangesloten vereemgingen aldns besluit bet schrijven zijn teïeid. de door u be doelde collectieve overeenkomst, te aan vaarden. mede omdat deze de rust in bet bedrijf niet zou verzekeren en een voort durende bron van onverfcwikkelii'ke con flicten zou worden, waardoor de collectieve overeenkomst als zoodanig ernstig zou wor den bedreigd. Echter verklaren wij ons nog steeds bereid, met uwe vereenigiagen be sprekingen aan te gaan, die kunnen leiden tot een voor beide Partiicn gewenscb- te oplossing." Vanwege de federatie wordt nog medege deeld, dat de uitsluiting inmiddels een feit is geworden, doch dat zij. voor zoover be kend is, nog lang niet alle leden omvat, welke aangesloten zijn bij niet gecontrac teerde vereenigingen. LAWN-TENNIS. De Davis-Cup. In de Zondag te Arnhem gespeelde wed strijden om de Davis-Cup was de uitslag als volgt: Winslow sl. Diemer Kool 6—3, 6—2, 75. Van Lennep sl. Raymond 4—6, 6-3, 64. 3-6, 6—3. Holland beeft dus 8 partijen gewonnen en Zuid-Afrika 2, zoodat Holland in den eindstrijd der voorronde komt. JUBILEUM G. MOSMANS ZOON. Heden. 15 Juni. is het 60 jaar geleden, dat de bekende boekhandel en uitgeverszaak G. Mosmans Zoon door wijlen dien heer G. Mosmans te 's Bosch werd opgericht. Sinds 1902, toen de heeren J. d'Herripon en J. v. Gent, eigenaars der "firma wenden, is de firma voortdurend in bloei vooruit ge gaan. ACHTERUITGANG VAN HET AANTAL ONDERWIJZERS. „De Katholieke Schooi" meent, uit de aan tallen advertenties voor onderwijzers-vacsf tures te kunnen opmaken dat het aantal otrt derwijzers afneemt: in de eerste drie maan den van 1919 waren er 214 oproepingen- voor een onderwijzer(es) iii 1920 bedroeg dit aantal 451. „Het Katholieke Schoolblad'' vond er voor 1919 en 1920 resp. 115 cn 295. „De School met den Bijbel gaf voor eenigen tijd aan, dat de aantallen kweeke- lingen ep 15 Januari 1916 enz. tot en met 1920 achtereenvolgens bedroegen 2877, 2576, 2060. 1979, 1S61. EEN GROOTS (HE GEBEURTENIS. Met de intronisatie op het Bagijnhof en de toewijding van geheel Amsterdam aan hef Goddelijk Hart van Jezus, heeft een gebeur, (enis plaats gehad, die als een der grootste gtorirfeiten in de gegchiedro'/ien van Roomsch-Anisterdam cnuif.wischbaar staat opgeteekend. De Koning, zoolang een bescheiden plaatsje in de verborgenheid van kapel of keik gehad hébbende, praalt nu in het open baar in 's lands Hoofdstad. Om half viei ving het huldigingsfeest in den Bagijnhof met een Lof aan. gecelebreerd door Mgr. Th. Bosman, Deken van Am sterdam, met assistentie van rec.or F. Berg- hegge en pastoor J. Th. Lagerwey. Veie geestelijken der stad. de keikbes.uren en be slaande katholieke orjfcmisaiies walen ver tegenwoordigd Na het Magnificat sprak de Deken eet, korte inleidingsrede: uiting gevend aan de gevoelens van vreugde en dankbaarheid, vervolgde de 'KoogEerw. icdenaar: Haec esL dies quam fecit Dominus: ait is waariijk de dag. welken de Heer gemaakt heeft. Gevoe lens van dank bezielen mij jegens God, Di? ons deze nieuwe vreugde schonk en jegens u, omdat gij als vertegenwoordigers van ka. tholiek Amsierdam hier hebt willen komen. Ik dank u hartelijk daarvoor, omdat wij straks met het volste recht zullen kunnen zeggen, dat wij geheel Roomsch Amsteidam aan het Allerh. Hart toewijden. Ik dank 0 ook voor den milden steun voor deze plech tigheid geschonken, een steun, zoo ruim, dat wij srraks ook den tuin rondom de beeltenis van het Alterh. Hart passender zullen kun nen doen maken en meer in overeenstemming brengen met de verhevenheid van het beeld. Mgr. las daarop de Bisschoppelijke breve voor, waarin Z. D. H. de Bisschop van Haarlem de Vereeniging goedkeurt en aan moedigt en 't als Zijn groot verlangen te kennen geeft, dat deze Vereeniging over ge heel ons Bisdom worde verbreid. Daarom draagt Z. D. H. de Bisschop aan al de re guliere en seculiere geestelijken van zijn Bis dom op. de plechtige Intronisatie in de huis gezinnen der geioovigen te bevorderen. Pater 'Borromaeus de Greeve sprak de feestrede uit op een voor de kapel opgeslagen verhooging met kleed overdekt en met gouden koord afgesloten. De gevierde redenaar wekte de aanwezigen op om Christus' Koningschap over ons te toon-en m al onze handelingen, in elke daad, die wij stellen. In de kapel werd daarna de lofzang Te Deum gezongen en de zegen met het Aller- heiligste gegeven. Buiten stond het Beeld midden in den Hof onder de hooge boomen, omringd door pal men en keurige bloemstukken (hui.de van verschillende bonden en particulieren). Het is het werk van den heer J. P. Maas uit Haarlem, en verrijst in kalme rust met. forschen ernst. „Symmetrisch, zoo zien we in de „Tijd", golven de haren langs het krach tig voorhoofd en de kleecleren langs bet lichaam. De bewuste, rustige Kracht, Die wachtend staat op de hulde van Zijn onder danen, Die kalm zich verheft te midden van het rusteloos wereld-gewoel. Het Beeld der Sterkte en der Hope. Bijzondere vermelding verdient, dat tijden? de plechtige intronisatie aan de pastorie ar riveerde Z. D. H. Mgr. P. XIII Terzian. Armeensch patriarch van Cilicië. Z. D. H. geniet de gastvrijheid van Mgr. Th. Bosman, Deken van Amsterdam. DE KATHOLIEKEN TREDEN UIT. Wij lezen in het „Ned. Landbouw Week blad": De R.K. Diocesane Land- en Tumbouw- -bond. gevestigd te Leiden, heeft met ingang van 1 dezer het lidmaatschap van het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité op-, gezegd. j De heer N. Dekker, te Obdani is. in ver band met het uittreden van den R.K. Dioce-' sanen Land- en Tuinbouwbond, gevestigd te Leiden, afgetreden als lid an het bestuur van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- J. Engels, te Leiden. H. Klaver te Alkmaar, als plaatsvervangend lid. Door het uit het Comité treden van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond zijn de heeien N. Dekker te Obdanj, A. Hl J. Engels te Leiden. H. Kaver te Alkmaar, G. J. v. Marrewijk, te Loosduinen. H. Ruijter te Leiden, en J. Pijnacker te Lisse, afgetre den als afgevaardigden bü het Koninklijk Nederlandsch Landhouw-Comité. DE ZUIDERZEE-ASJOVIS. Naar wij vernemen, is tot heden slechts een gering aantal zoutersfirma's te Huisen aan het inleggen van ansjovis gegaan. Van de 9 a 10 Huizer?.outerijen bv. maar één, die tevens ©en inleginriehting op Urk exploi teert. Het laat zich aanzien, dat van de Zuider-' zee-ansjovis-industrie dit jaar weinig werk gemaakt zal worden. ONZE YISSCHERS IN ENGELAND NIET UITGESLOTEN. Uit IJmuiden w®rdt aan die Visseheriy- Courant gemeld, dat, ondanks de veriaogen dar Engelsche readers en den aandrang dik er wordt geoefend om op 16 dozer de Em gelsche havens voor de Hollandse he trawv Iers te sluiten en geen kolen meer te geven» de Engelsche regeering gemeend heeft hie® aan niet te moeten voldoen. Voor onze trawler® rijn don dn Bngeleend, markten nog vrij. Dit bericht i» officieel, aldu® vond JMf Y isscherü-OouxïuU^ naa fiAw asdedeeJMjjf

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2