BINNENLAND Binnenlandsch Nieuws Luchtverkeer DE MILITAIRE VLIEGDIENST. UIT ONZE WEST Kunst en Kennis Kerk en School. Orde en Arbeid. De crisis in de bouwvakken Korte Berichten Telegrammen De journalisten te Nice voortreffe lijke m-enschten! maken reclame voor een gcedkoopér kleederdracht dan de peperdure pakken, die blijkbaar ook te Nice boven het jjdragvennoigen" der dagbladschrijversgaan. Twaalf rediacleurs van de Eclaireur de Nice zijn Zaterdag begonnen hot blauw linnen pak, kiel en broek, te dragen en Zondag is er voor de nieuwe dracht een ..grootsche" betooging geweest, die het blad georgani seerd had. Vijftien honderd menschen zijn er in het nieuwe en voordeelige costuum ver schenen. Tal van bekende menschen op het gebied van letter en, kunst en sport waren in de blauwe kiel verschenen,, het gemeente lijke muziekkorps blies er lustig op los en natuurlijk zijn er films voor de bioscoop ge maakt. Zondagochtend is een moordaanslag gepleeg op Alesendri. den candidaat der li berale vereenigingen voor het presidentschap van Chili. Er werden drie schoten op hem gelost; maar hij werd niet geraakt. Uit Rome wordt gemeld: Men ziet hiel den toestand in Albanië ernstig in. De op- satandelingen worden voortdurend versterkt door Serviërs die de Albaniërs te hulp ko men om de Italianen van den Balkan te ver jagen. Deze Serviërs dragen Amerikaansche uniformen en wapenen. De staking van de gemeentewerk-lui te Dusseldorp heeft ten gevolge, dat het mee- rendeel der fabrieken, die hun stroom van de gemeente krijgen, stilstaan. Italië vraagt 66.600.000.000 lire als aandeel in de Duitsche schadevergoeding. EER SYMPATHIEK VHUZWWE GELU.P Van Vrijzinnige zijde kan men, nu het Anti-Eevolutie-wetsontwerp in behande ling is, volgende of soortgelijke uitingen hooren: ,.Aeh, de pogingen van revolntionnaire zijde zullen toeh niet ophouden, het ge volg van de wet zal dus zijn, dat de re volutie nog meer dan tot dusver in het geheim wordt voorbereid, laat ons, ten einde dit te voorkomen, dus maar van strafbepalingen afzien, des te beter blij ven wij van. het doen en laten dier kwaad aardige elementen op de hoogte." Dat is heel vrijzinnig geredeneerd vol gens het beginsel „laisser, faire, laisser passer", maar in den grond der zaak, is bet een methode om maar steeds en ten allen tijde bij de pakken neer te blijven zitten en niets positiefs te ondernemen. De Regeering, die er van houdt, posi tief werk te verriahten, denkt er dan ook anders over en diende haar ontwerp in. Wie inderdaad reden hebben de wet te vreezen, het zijn de heeren Wijnkoop, Van Ravesteyn en consorten. Tegen hen is on getwijfeld de wet gericht en dat zij alle pogingen zullen doen om haar te verijde len, is begrijpelijk. Maar dat behoeft voor de overigen nog geen reden te zijn om hen, uit kwalijk begrepen vrijzinnigheid, in dit verzet te steroen. Een ons sympathiek geluid doet in dit verband het te Rotterdam verschijnend vrijzinnige „Weekblad" hooren. Het blad schrijft: „Het lijkt ons van andere partijen ver keerd om hon die werkelijk revolutionmair zijn of degenen, die als zij durfden, dit ook gaarne zouden wezen, ten slotte te steunen door de regeering in den rug te vallen met allerlei gezochte argumenten. Het is natuurlijk niet voor twijfel vat baar,, dat, wanneer men de volgens som migen ..politieko fout" had vermeden, om reeds dadelijk met de behandeling van het ontwerp te beginnen, het kabaal drie maanden later nog even groot geweest zou zijn als nu. Wij zouden zeggen: Laat ons in dit ge val de politiek er nu maar eens buiten laten. De vraag blijft slechts: Zijt go revoluti- coinair of niet? Daarbij is geen plaats voor halfslachtigheid. Er behoeft slechts ja of neen op geantwoord te worden. Voor de eersten ia de wet natuurlijk uit den b»oze, juist omdat zij weten dat de groo- te meerderheid van het Nederlandsche volk niet rsvolutionnair is, zoodat hun kans te grooter is om tegen de lamp te loopen. Ware het anders, ook in-et dit pa pieren wapen zon men dit gevaar niet koe ren. Voor de laatsten kan geen aarzeling mo gelijk zijn. Deze wet, eenmaal ingediend behoort ook te worden aangenomen, wil men het revolutiegevaar niet vergrooten. En behoort te worden aangenomen, met behulp van alle partijen, di,e zich stellen op den bodem der bestaande rechtsorde. Voor niemand is cr reden, cm zich in dit geval als hulptroep te doeu gebruiken door Wijnkoop, Van Ravesteyn, Troelstra e.s., die elkander wel niet voor niets zul len hebben gevonden." Ziedaar c.gn geluid, waarnaar door meer dan één vrijzinnig blad, bet „Vader land" o.a., wel eens goed geluisterd mag worden, zoo goed geluisterd, dat ze er aan gewend raken een zelfde geluid, al is het wat anders gemoduleerd, voort te breu- "KET VUUR ÜAT NIET WORDT UiTGE- BLUSCHT. Ten aanzien der verbroedering fusschea tie socialisten en de anu-i die op liet Communistisch Congres te Haar lem cl-oor den Sociaal-Anarchist Kilsz. zoo luidruchtig werd toegejuicht, is er al 'weer een -kink in d'en kabel gekomen. Van Communistische zijde wil men van geen duurzaam verbond wei-en. in de „Tribune" ten minste wordt, na ee- nige dagen van onderbreking, weer geducht van ieer geu ellen tegen Troelsira en de S. D. A. Pf „Als het er op aankomt," vinnigt liet re- yoluaopnair-socialistische volksblad, „zijn de heeren sociaal-patriotten-, (cl. w. z. Troelstra en zijn patlij,) één met de reactie in hun haat tegen de Communisten," w Ziedaar de dank der Communisten, tegen over den bondgenoot in de gevoerde obstruc tie tegen de Anti-Revol-utie-Wet. Duys heeft zich buiten adem geschreeuwd door, geheel in de lijn der Communisten, in de Tweede Kamer tegen de wet te fulmj- neeren. Hij is er schor van geworden en spreekt als een verkouden omroeper. En nu lezen we in de „Tribune", dat! de Regeering en -de Socialisten eigenlijk één pot nat ziin; dat de practijk van „Het Volk", van dien aard is, dat er geen kwali ficatie voor te vinden is. De „onthullingen" van „Het Volk" over de „geheime conferentie" der Communisten in Februari j.l. kan de „Tribune" maar niet verkroppen. Die onthullingen ziin de onuit- bluschbare vonk, waardoor de haat tegen -de „sociaal-patriotten" telkens onnieuw in vlam gezet wordt. MiET TEGEM DEN GODSDIENST? „Het Volk" toont zich zeer verontwaar digd tegen de rechtsche meerderheden in de gemeenteraden van Go-es en Nieuwerkerk, in Zeeland, die een besluit tot invoering vap het gebed vóór de raadszitting wisten door te voeren. „Zoo maakt men," aldus het lieftallige blad. „van ziin brutale meerderheid gebruik om ziin medeleden aan een dergelijke schijn heilige vertooning te doen meedoen." Welke socialist riep nog zeer onlangs met veel vertoon van verontwaardiging in de Tweede Kamer uit: Wij ziin niet tegen den godsdienst? Van brutale meerderheid gesproken! Zoo maakte men in de Hoofdstad des Rijks van ziin brutale meerderheid gebruik, om aan ziin medeleden tegen wil en dank een eerbiedwaardig gebruik, het gebed vóór den aanvang der raadszitting, ie ontnemen. NEDERLANDSCHE BLOEMEN OP DE TENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. De Nederlandsche inzending Pioenen en Irissen op de tijdelijke bloemententoonstel ling te Antwerpen hgeft zeer de aandacht getrokken. Donderdag 10 Juni werd de ten toonstelling geopend door den Nederland- schen gezant, jhr. van Vredenburg. nadat het woord gevoerd was door den heer Ch. de Bossche-re. voorzitter van het Tentoon- st-ellingsbestuur, door den heer J. G. Ballego ta Leiden, namens den Neder! andschen Tuinbouwraad en den heer J. H. Wentholt te Haarlem namens de Algemeens Vereeni- ging voor Bloembollencultuur. Aan me vrouw van Vredenburg werden bloemen aan geboden. Het midden-gedeelte van het groote drie. kappige gebouw is geheel door de Neder landsche inzending ingenomen. De Pioenen, gerangschikt naar de kleuren en variëteiten vormen een zeer aantrekkelijk geheel, terwijl de Irisbloemen, opgesteld in los arrangement voor een groote groep sierlijke Palmen, zeer in het bijzonder de aandacht trekken. Zoowel van de Pioenen als van de Irissen zijn keurige collecties opgesteld, voorzien van de juiste namen der v-ele variëteiten. Op Zaterdag 12 Juni had de beoordeeling door de juryleden plaats. Aan de Pioenen inzending en aan de Iris-inzending werd de hoogste onderscheiding, kunstvoorwerp, met toejuiching en gelukwensch van de jury ge schonken. De collectie-nieuwigheden van Pioenen verwierf een gouden medaille met toejuiching en gelukwensch, terwijl aan een collectie Japansehe Pioenen en variëteiten een kleine gouden medai le werd toebedeeld. Aan de nieuwste variëteiten Irish,ispanica werden certificaten van verdienste gegeven n.l. aan „Palestina" certificaten met- toe juiching en gelukwensch Glory of Hol land" en .-Imperator" elk een certificaat. Ook aan de nieuwste Pioenen vielen ouder scheidingen ten deel n.l. ..Koningin Wilhel- mina" van de fa. E. H. Krelage en Zoon, te Haarlem en Antwerpen 1920" van den heer Kortenoever te Naarden elk een certificaat van verdiensten met toejuiching en geluk wensch terwiil dr. v. d. Tak. „Sylvia" en Rosa" ieder een certificaat van verdienste ontvingen. Aan het middagmaal aangebo den aan jury- en commissieleden zaten Bel gische. Hollandsehe en Limhurgsche colle ga's broederlijk bijeen en prezen als om strijd het groote werk dat door het ten- toonstellingsbestuur in het belang van den tuinbouw was verricht. In elk opzicht is deze tweede Nederlandsche deelneming aan de Antwerpsche tentoonstelling een, groot succes. ALCOOFWONINGEN. Op de vragen van den heer De Groot, be treffende het verleenen van steun uit 's Rijks kas ten behreve van den bouw van aleoofwoningen heeft Minister Aalberse ge antwoord, dat het onderzoek daaromtrent nog niet beëindigd is. De beantwoording zal echter zoo spoedig mogelijk plaats hebben. VERSTREKKING VAN REGEERINGS- BLOEM. Uitsluitend aan bakkers, die gewoon zijn beschuit te bakken, zal, indien zij dit wen- sehen, door het Rijksbureau voor de Distri butie van Graan en Meel. regeeringsbloem ten behoeve van de besehuitbereiding wor den verstrekt voor een tijdvak van ongeveer 36 dagen, aanvangend 16 Juni. Zij, die bloem ontvangen door tussehenkomst van het di stributiebedrijf der gemeente hunner inwo ning, zullen hun aanvragen uiterlijk 18 Juni hebben te rehten tot den secretaris van den Bond van Beschuitfabrikanten in Neder land, Mauritsstraat 2. te Dordrecht, GEVOLGEN DER STAKING OP 8 JUNI. Uit Botterdam wordt gemeld, dat. aldaar bij verschillende werkgevers in meerdere branches personeel, dat aan de demonstra tieve staking tegen de anti-revoluti-ewet had deelgenomen, is on-tslagen, of geschorst. Onder de ontslagen metaalbewerkers van en Droogdokmaatschappij, Wilton e.a., waren een aantal Duitschers, ongeveer 50 man. De vreemdelingendienst had deze Duitschers aangehouden, met (Je bedoeling, hen over de grens te zetten, omdat zij als vreemdelingen zonder middelen van bestaan rondzwierven. Na overleg tusschen den Rotterdamschen bes tuurdersbond en de politie ia aan het voornemen, om de Duitschers over de grens te zetten, met betrekking tot het groot ste gedeelte hunner geen gevolg gegeven, omdat zii bij andere fabrieken te werk wor den gesteld. Een aantal, waarvoor geen werk was, is buiten het land gezet. Intuaschea is in een vergadering van de afdeeling Rotterdam van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond en van de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers besloten, de staking te proclameeren voor de Eotterdam- sche Droogdokmaatschappij, omdat de direc tie weigert. <lie 19 ontslagen Duitschers te rug te nemen en eveneens, om de dagen dei- schorsing uit te betalen. Volgens opgave van werknemerszijde be droeg het aantal stakers 800, op een sterkte van 2000 metaalbewerkers. HET VLUCHTELINGENKAMP TE HARDERWIJK. Het Kamerlid Van Ravesteün had tot de Regeering eenige schriftelijke vragen ge richt, die door Minister lluys als volgt zü-n beantwoord: In het laatst van de vorige maand hebben de in het kamp te Harderwijk geïnterneerde vreemdelingen een algemeene reiniging en ontsmetting moeten ondergaan, daar de kampbevolking, d-oor het aanhoudend aanko men van nieuwe vreemdelingen, door luizen aangetast bleek te zijn. Aangezien de opzichter, belast met de be diening van den ontsmettingsoven, wegens sterfgeval afwezig was en de ontsmetting met het oog op de snelle uitbreiding van de aangeduide onreinheid geen uitstel kon lijden, moest de oven bediend worden door niet voldoende geschoold personeel. De laatste omstandigheid heeft beschadi ging van eenige eigendommen van geïnter neerden ten gevolge gehad. Begrijpelijker wijze werd hierdoor bij de eigenaars ontevre denheid verwekt. Bovendien zouden volgens zeggen van de geïnterneerden voorwerpen ziin zoek geraakt. De kampcommandaut heeft onmiddellijk na het gebeurde een nauwgezet onderzoek ingesteld en tracht de noodiga gegevens te verkrijgen, ten einde den rechthebbenden naar billijkheid hun verlies te vergoeden. Tevens wordt zorg ge dragen, dat de ontsmettingsoven voortaan steeds door deskundig personeel kan worden bediend. Ten stelligst© moet ontkend worden, dat onder de geïnterneerden een geest van ver zet is ontstaan door het optreden van den luitenant Versloot en dat van den kamp dokter. Laatsbedoeld© beeft met de vreemdelin gen ©immer onaangenaamheden gehad. De luitenant Versloot heeft tegenover een der vreemdelingen (Seker). die zich aan de reinigings- en ontsmettingsmaatrege'en niet wilde onderwerpen, van den gummi stok gebruik gemaakt Zulks geschiedde, toen Selzer tegen den luitenant een drei gende houding aannam, omdat die officier eischte. dat de onwillige geïnterneerden zich naar de bevolen maatregelen zouden schikken. Het gebruik van den gummistok heeft echter weinig te beduiden gehad, het geen wel hieruit bliikt, dat Selzer, onder vraagd door den kampcommandant, niet kan mededeelen, waar hij geraakt was en even min kon zeggen, dat hem pijn was veroor zaakt. Daar door den kampcommandant reeds het noodine wordt gedaan om den geïnter neerden hun verloren of beschadigde eigen dommen te vergoeden en de geest onder de kampbewoners het treffen van bijzondere maatregelen geenszins vereischt, bestaat er geen aanleiding om in de leiding van het kampcommando in te griipen. WERKLOOZEN VERZEKERING. Aan de gemeente-besturen heeft de Mi nister van Arbeid tbans meegedeeld, dat in dertijd in verband met de üqudiaüe der werkzaamheden van het Koninklijk Natio naal Steuncomité, een bijzondere voorzie ning werd getroffen ten aanzien van: lo. De werklooze leden van die vereeni gingen, welke tot dusverre geen werkloozen- kas hadden, doch reeds hare reglementen voor zoodanige kas aan den Minister ter goedkeuring hadden toegezonden en wel zoo lang daarvan de goedkeuring em bijzondere redenen nog niet kon geschieden. 2o. Van gesubsidieerde vereenigingen met werkloozeukas. die in deze kas hebben opgenomen categorieën vaa leden, tot dus verre krachtens het reglement van de werk loozeukas uitgesloten, en zulks tot het tijd stip, waarop de wijziging van het reglement, noodig voor 't opnemen dier groepen, door den Minister zou z\ju goedgekeurd. De Minister deelt den gemeentebesturen mede, dat tot het voorzetten der voorziening na 1 Juli a.s. geen aanleiding bestaat. Im mers. van alle in bovengenoemde circulaire genoemde vore>enigingen zijn de reglemen ten voor de werkloozeukas of de reglements wijzigingen noodig voor het opnemen van de nieuwe categorieën van verzekerden inmid dels goedgekeurd of zullen (Jat voor genoem de datum kunnen ziin. In vertand met het vorenstaande wordt derhalve meergenoemde regeling met in gang van 1 Juli 1920 ingetrokken, zoodat voor <Je plaatselijke steunregelingen voor werklooze leden van vereenigingen. welker reglement voor de werkloozeukas op dien datum neg niet mocht ziin goedgekeurd, niet langer Rijkssubsidie verleend wordt. INTERNATIONALE JUSTITIE. Uit de Residentie wordt gemeld, dat de meeste leden van de Internationale Ju ristencommissie, door den Raad van den Volkenbond belast met het samenstellen van een ontwerp vöfer de instelling van het Permanent Hof van Internationale Justitie thans te 's Gravenhage zijn aan gekomen. In de plaats van prof. Weiss te Parijs, die verhinderd js, aan de bijeenkomst deel te nemen, wordt de komst venvacht van Prof. de la Pradel, eveneens hoogleeraar te Parijs. Verwacht wordt, dat de beraadslagin gen zullen gevoerd worden in de Engel- sche zoowel als in de Eranschc taal; een tolk za.1 zorg dragen voor de vertaling van redevoeringen, in de eene taal gehouden, in de andere. De zittingsduur der conferentie wordt japi 4 6 weken geschat. Aanvankelijk was pr sprake van, dat Sir Eric Drummond, secretaris-generaal van den Volkenbond, de openingszittiing zou bijwonen. Deze kan echter niet ko men; waarschijnlijk zal de Volkenbond bij de openingszitting .vertegenwoordigd zijn door het lid van den Raad van den .Vol kenbond Léon Bourgeois. Naar verluidt, zal de kapitein-vlieger F. A. van Heyst den militairen vliegdienst vaarwel zeggen. Hij moet reeds non-activi- teit hebben aangevraagd. Met hem verdwijnt een onzer oudste en bekwaamste officieren uit het vliegers leven. Met de luitenants Versteegh, Coblijn en Roeper Bosch behoorde Van Heyst tot het 4-tal militaire vliegers, waarmede de mili taire Luchtvaart op 1 Juli 1913 werd opge richt onder bevel van den toenmaligen commandant Wallaardt Sacré. Alleen luit. Versteegh doet thans nog dienst als militair-vlieger, als laatste ver tegenwoordiger der oude garde. TWEEDE KAftilER. Vergadering van 15 Juni. D© heer TROELSTRA S.D.A.P., dient een motie in, vragende om schorsing der beraadslagingen, teneinde de regeering gelegenheid te geven nadere gegevens te verschaffen omtrent de urgentie van het ontwerp. Het voorstel van den voorzit ter om voor de behandeling der motie een half uur toe te staan, wordt met 54 tegen 16 stemmen aangenomen. i De heer TROELSIRA. S.D.A.P., licht de motie toe, die nader wordt gesteund door den heer Van Ravesteyn en wordt verworpen met 56 tegen 15 stemmen. De, heer DRESSELHÜIJS, V.L. licht amendement toe op art. 2, bedoelend de mogelijkheid open te laten van straffe loosheid bij vrijwillige terugtreding van den dader van een poging tot (Sfcaslag. De heer BEUMER, A.R., licht het amen dement toe, dat uitgaat van dezelfde be doeling, als het amendement, doch eene andere, redactie wenseht. De heer MARCHANT V. D. wil den vrijwillig teruggetreden dader steeds straffeloosheid verzekerd zien De heer VISSER VAN IJZENDOORN V. L. wil alleen de mogelijkheid van straf feloosheid, omdat de motieven van terug treden niet altiid straffeloosheid waard zijn De heer KOOLEN R.K. heeft bezwaren tegen d:e redactie van amendement en sub amendement. De heer TROELSTRA betoogt dat het voorgestelde artikel gericht is tegen die vrij heidheid van propaganda. Minister HEEMSKERK acht amendeering overbodig, daar ook het voorgestelde artikel straffeloosheid bij vrijwillig terugtreden mo gelijk laat. Wil men verandering, dan zou hij de voorkeur geven aan het sub-amende- ment-Beumer. De heer DRESSELHÜIJS neemt nu het sub-amendement over. waarna de Minister het gewijzigde amendement overneemt en ar tikel 2 wordit goedgekeurd met 55 tegen 24 stemmen. De heer DRESSELHÜIJS licht een amen dement toe om niet strafbaar te stellen de voorbereiding tot revolutie in het algemeen, doch alleen de voorbereiding tot een 'bepaal de revolutie. De heer March an t betoogt dat artikel 4 van het ontwerp veel te ver gaat ten aan zien van bestraffing van voorbereiding van revolutie. Na de rede van den heer Marchant stelt de heer VAN RAVESTEIJN C. P. voor de beraadslaging te schorsen tot Woensdag. De voorzitter sluit de vergadering te 5.10. DE RIJSTOOGST IN GEVAAR. De West van 14 Mei schrijft: Waar in andere jaren de riistaanplant be ltonnen wordt in April. ia. door het uitblij ven der regens, tot nu toe nog geen aanvang gemaakt met dien aanplant. Zelfs als de regens nu onmiddellijk inval len, is het twijfelachtig of veel terecht zal komen van den oogst, daar men niet weet de regens zullen aanhouden tot de rijst be gint aan te rijpen. Valt de droogte weer, als in normale jaren, in omstreeks Augustus, dan staat te vreezen, dat een groot deel van den oogst verloren zal gaan. TIJGERS IN PARAMARIBO. NaaT qo „Wost" meldt, vertoonen zich in den laatsten tijd nu en dan tijgers in Para maribo. Een bewoner van het emplacement Beekhuizen schoot er een dood. Er waren er, twee. De andere ontsnapte. DE .PRIESTER-DICHTER STATjPAfRjT VAN DER WIELEN. De Eomeinbche correspondent van de Brusselsche „Standaard" meldt, dat Dr. Hoogewerff, secretaris van het Ncderl. Historisch Instituut te Rome, een bloem lezing heeft samengesteld uit het werk van den 17en eeuwschen Nederlandschen priester-dichter J. Stalpart van der Wie len. Het werk is al geruimen tijd gereed, maar allerlei omstandigheden hebben de verschijning vertraagd. De uitgave kan nu echter spoedig tegemoet gezien worden. HET ESPERANTO-OONGEES. Op 14 dezer waren voor het in Au gustus te 's Gravenhage te houden 12e Internationale Esperanto congres inge schreven 200 deelnemers uit 17 landen, als volgt verdeeld: Argentinië 1, België 2, Bulgarije 2, De nemarken 2, Duitschland 4, Engeland 64 Frankrijk 14, Italië 3, Nederland 69, N. Afrika 1, Oostenrijk 1, Polen 4, Schot land 25, Spanje 17, Ver. Staten van N. Amerika 4, Zweden 3 en Zwitserland 4. Kapitein Alberto Alessio, docent in de hoogere Geodesie te Padua, komt als of ficieel vertegenwoordiger van het Itali- aansche ministerie, .van Marino, r PATER O. SUERHONDT O.P. Uit Rome wordt aan de „Msb." geschre* ven. dat de Z.E, Pater Conslans Suermondt, 0. P., bewerker van de Thomas-editie, dio op last van het Vaticaan door de P.P. Do- minicanen wordt uitgegeven. 23 October as. zijn 50-jarior professiefeest viert. HET ULTIMATUM AFGEWEZEN. De afdeeling Amsterdam van de (onaf hankelijke) „Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders in Nederland" heeft Maandagavond in de Beurs voor den Dia manthandel een drukbezochte huishoude lijke ledenvergadering gehouden, ter be spreking van 't ultimatum der patroons in de bouwbedrijven. Ruim drieduizend leden waren aanwezig. Met algemeene stemmen is, naar het „N. v. d. D." verneemt, besloten, het ul timatum van den Raad van bouwpatroons in Nederland af te wijzen. Dit ultimatum eischte de opheffing van de stukadoors staking in Den Haag en daarnaast, dat de organisaties zich bereid verklaarden een collectieve arbeidsovereenkomst aan te gaan op de basis van het landelijk contract. De „Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders" heeft echter reeds dit contract afgewezen, daar het niet de ei- schen der arbeiders bevredigde. De Alg. Patra ons vereeniging te Amster dam had in een u.timatum geëischt de op heffing der gedeeltelijke stakingen, die het gevolg waren van de individueele ar beidscontracten, welke de patroons den werklieden voorlegden, daar er geen col lectief contract bestond. Ook hierop zal niet worden ingegaan. Besluit de (moderne) Alg. Ned. Bouw- arbeidersbond, afdeeling Amsterdam, die weldra zal vergaderen, eveneens het ul timatum af te wijzen, waar veel kans to© is, dan is de uitsluiting in het bo-uwbe- drijf, waarover wij reeds herhaalde ma len mededeelingen gaven, zeker. Verder verneemt het Amsterdamsche blad, dat op bedoelde vergadering der federatie eenparig besloten werd, het be stuur op te dragen, zich in verbinding te ^tellen met de besturen der Woning- bouwvereeniging te Amsterdam. De ar beiders in het bouwbedrijf zijn namelijk bereid rechtstreeks, met uitschake.ing d r patroons, .arbeidscontracten te sluiten met de woningbouwverenigingen, zoodat door de uitsluiting de woningbouw geen. stagnatie behoeft te ondervinden. Het bestuur der federatie zal zich nu wenden tot het bestuur van de „Federatie van Woningbouw vereenigingen", te Am sterdam. UIT WOBMERVEER. Te Wormerveer js een algemeene sta king uitgebroken jn de bouwbedrijven, behalve bij de bouwwerken van de bouw vereniging „De Arbeid" en bij de firma 1. Ook en Go. die aan de looneischen heb ben voldaan. De Nederl. Vereniging van Fabriekt arbeiders heeft Maandag de staking gepro clameerd aan de papierfabriek Beerninck Co. te Tiei. Geëiscbt wordt hooger loon et de vrije Zaterdagmiddag. Eenige niet-aan gesloten werklied-en bleven aan den arbeid. De staking omvat 26 man. Te Groningen te aangehouden de bakker B. v. Z„ wegens diefstal van eene groote partij, witte- en roggebroodkaarten op het broodbureau aldaar. De man. die zieke, lijk is, kwam daar nu en dan wat uitrus ten en stal dan de kaarten weg. Een ge deelte der gestolen partij is bij hem thui3 gevond-en. Wegens heling is aangehouden de bakker J. V.. die een gedeelte der kaarteni te gelde maakte. De burgemeester van Vlissi-ngen heeft, met het oog ov de toenemende baldadigheid d<er jeugd, de hulp ingeroepen vooral van ouders en onderwijzers om een einde te ma ken aan de ruwheid en ongepastheid der jeugd, wat beteugeling der baldadigheid' kan verzekeren. - DE MOORD OP DEN TUIlKSCHEN GROOTVIZIER. KONSTANTIN OPEL. 15 Juni. TT' krijgsraad heeft de voornaamste aanstieh tere van wanordelijkheden en van samen zweringen en aanslagen op den grootvi zier ter dood veroordeeld, DE STAKING DER MARCONISTEN. LONDEN, 15 Juni. De staking der mar conisten op zee, waarbij alle havens en scheepvaart belang hebben, is vandaag om half 12 begonnen. LONDEN, 15 Juni. De marconisten aan. land zijn niet bij de staking betrokken. De secretaris van de vereeniging dei marconisten zegt, dat de staking de ha* vens tot blokhuizen maakt, de scheep vaart verhinderen, daar de wettelijke be* palingen schepen boven de 1600 ton ver?»' hinderen te varen zonder marconisten. DE ERFPRINS VAN SIAM OVER LEDEN. BANGKOK, 15 Juni. De erfprins vaa. Siam is overleden tengevolge van long ontsteking. DE BESPREKINGEN MET KRASSIN, LONDEN, 15 Juni. De Japansehe en de Belgische regeeringen besloten deel te nemen aan de besprekingen die de En* gelsche regeering met Kraesin voert. VERKOOP DER LEGERVOORRADEN, LONDEN, 15 Juni. De Engelse he re*, geering heeft gisteren het overschot vaa het surplus der Engelsche ammunitie iB Frankrijk verkocht aan een Engelsch*! Fransehe firma te Wimereau voor meeat dan twee millioen pond sterling. De firma koht reeds het geheel® Fraa» sche en Belgische surplus aan aminunt* tie.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2