Win n enï a n d Nederland en België Binnenlandsch Nieuws DE INTERNATIONALE RECHT SPRAAK. Verkeer en Posterijen Luchtverkeer Kerk en School Orde en Arbeid Handel en Nijverheid Gemengd Nieuws- Korte Berichten, teicto l)ij zijn moordwerk bediend beeft. Nadat bü ziin gezin had uiteemoorcl. heeft hij rijn huis in brand gestoken en vervolgens zich «elf Tan het leven beroofd. De beroomde Duitscli© kaper Prins Eitel Friedrich, die in de beginmaanden van den oorlog de wijk nam op Hampton lloads, wordt thans doqr het Amerikaansche dept. voor do scheepvaart ten verkoop aangeboden. Het schip heet thans de Kalb en ügt in de Hudson. De Saksische Volkskamer heeft giste ren een voorstel van de burgerlijke groepen behandeld tot toekenning van schadevergoe ding aan de door Hoefe benadeelde bewoners van het Vogtland. Do schade loopt in de milLoenen. Dc- woordvoerders der burgerlijke partijen b. oogclen dat de benadeelden schadeloos ge stold dienen te worden. Zü zouden een proces tegen den SaksisChen staat vrij zeker win nen. daar de regeering om politieke redenen de rijkswecrbaarbeid veel te laat tegen Hoelz Leeft uitgezonden. De regeering verklaarde zich bereid de benadeelden mot voorschotten en leeningen te helpen. Daa.ro.p is het voorstel in handen van een commissie gesteld. De staking van de loodsen te Cuxha- ven is afgeloopen. De meest© eischen der stakers ziin ingewilligd. De openbare meening in Duitschland protesteert, naar Wolff seint, tegen de be noeming van prof. Ippold uit Bern tot president van het hoogg rechtsbof in het riaaigebied. Zü acht -do benoeming van ©er buitenlander, die tijden? den oorlog in Zwit serland propaganda tegen Duitschland heeft gemaakt, in strijd met de onpartijdigheid. Naar men ons uit Dusseldorf meldt staan de gasfabriek en de electrisehe cen trale daar nog stop, zoodat vrij wei het ge heel© bodrüfsleven verlamd is. Het. aanta' gemeentewerklieden die den arbeid hebben hervat, ia nog te klein om de levering vei gas en electrischen stroom te hervatten. In Pensaeola (in den staat Florida), is een tweede geval voorgekomen van builen pest. Een neger, die koetsier was op een ijs- wagen. werd «en weeik geleden ziek. Hot on derzoek door den stadsinspeeteur van den medisehen dienst wees uit. dat hü aan pest leed. De diagnose werd bevestigd door dr Williams, een deskundige van den hygien i- •chen dienst der AmeTikaansehe regeering De commissie van onderzoek van het Duitsehe ministerie van rüksverdediging heeft uitspraak gedaan in 307 van de 041 gevallen van officieren, die beschuldigd worden van deelneming aan de staatsgreep van Kapp. 97 officieren ziin ontslagen er gepensionneerd. de overigen ziin verplaatst of buiten beschuldiging gesteld. Het Noorsehe blad Verdensgang stolt in een hoofdartikel voor. dat Zweden de Aland-eilanden van Finland zal koopen. De Zweecfseb-e bladen zeggen, dat men in het terugroepen van den Zweedschen gezant te Helsingfors geen bewijs moot zien, dat dc diplomatiek© betrekkingen tussehen de beid; landen verbrakeu zün, maar het is in elk geval de voorbode van dezen maatregel. Uit New-York wordt gemeld, dat ver bazing wekkende gegevens ziin gepubliceerd nopens de bedragen die in de V. St. voor snoepgoed worden uitgegeven. De gegevens waren vervat in een verkla ring van den secretaris van do schatkist. Zoo werden gedurende d© laatste 12 maan den uitgegeven aan kauwgummi 50,000,000 zoetigheid 1.000.000.000 dollar, sigaretten 800 000.000 dollar alkoholvrüo dranken 375,000,000 d„ reukwerk en pommades 750.000 000 dollar, en aan toiletzeep 500,000.000 dollar. Uit de definitieve offieieelo statistiek blü'kt. dat de verliezen aan dooaen van het Fransche leger in den oorlog 1,358.872 man bedragen hebben. Daarvan zün er 361,854 als vermist opgegeven. De Engelsche voedselregelaar deelt mede dat de maximum-ptijs van regeerings- boter ia den 'kleinhandel verlaagd zal wor den van 3 sh. tot 2 sh. 8 st. het pond. van 28 dezer af. Lloyd George heeft Woensdag een af vaardiging ontvangen van de Liga tot af- ichaffing van den ooilog, welke afvaardiging Mi hem kwam pleiten, om den Volkenbond aan te vullen met een internationale politie macht die veiligheid van alle grenzen zou moeten waarborgen en zoodoende algemeene, verplichte ontwapening en volledig verbod van het maken van oorlogsmunitie door par ticulieren mogelijk zou maken. Een officieel verslag -over d© ontvangst zou gisteren verschijnen. Met het oog op de onzekere toestan den. die in t'hina voortvloeien ui den bur geroorlog. beeft Japan oorlogsschepen naar China gezonden ter beveiliging van de Ja- pansche onderdanen, aldus wordt uit Tokio gemeld. De trouweloosheid der Bolsjewiki is gebleken uit het feit, dat men ondanks do vredesonderhandelingenin Kobo een mand heeft ontdekt met 400 bommen, die op last van Moskou was gestuurd om do muni tie bergplaatsen van de Japansehe com munisten to vullen meldt het Japansehe eor- responden ticbureau. EEK MUISJE MET EEK STAARTJE. De vraag, of de gemeentewerklieden te Amsterdam, are op 8 Juni gestaakt heb- beu, zulleu gestraft worden, verdient wei de aandacht. Het Werkliedenreglement schrijft voor, dat de chefs, w erklieden die zonder geldi ge redenen, van het werk wegblijven, bij B. en W, moeten voordragen voor straf. Zij kunnen, indien zij tegen de opgelegde straf bezwaar mochten hebben, bij het Scheidsgerecht in beroep gaan. 't Spreekt v anzelf dat de chefs zich aan d© reglemen taire bepalingen moeten en zullen houden. Er zün dan ook reeds directeuren van kleinere bedrüven, die hun voorstellen reeds hebben ingediend. Uit den aard der zaak zijn de bedrijven die groot© perso- neelen hebben, daarmede niet zoo spoedig gereed 't Spreekt evenzeer vanzelf, dat ais alle voorstellen binnen zijn, B. en W. ze in be handeling zulleu nemen. De mogelijkheid bestaat dan, dat de sociaal-democratische wethouders, die tot een partij beboeren, welke de arbeiders der gemeente tot sta king heeft aangespoord (de heer Wibaut heeft een manifest, waarin dit geschied de, persoonlijk mede-ondeirteckcud') tegen lx draffing zullen zijn. Zekerheid daarom trent bestaat o,p het oogenblik niet, want in de vergadering van bet college van B. en W. is nog geen enkel voorstel van een der bedrüven of diensten ia behande ling gebracht en het college als zoodanig heeft zich dan ook nog niet uitgesproken. Gerekend wordt, dat zulks eerst in de v olgende week het geval zal kunnen zün. Inmiddels beeft, volgens bet „N. v. d. D." de Federatieve Bond van Gemeente- personeel, die begrüpt, dat bestraffing niet zal kunnen uitbleven, een schrijven gericht tot de andere organisaties, waar in deze worden uitgenoodiigd om deel te nemen aan een heden- (Vrüdag) middag le houden büeenkomst, waarin zal worden behandeld de vraag, welke houding te gen het opleggen van eventueele straffen zal worden aangenomen. D© geest, waardoor die bond bezield wordt, blijkt genoegzaam uit de mededee- iinjg in dit schrijven, dat het Federatie- 'jesiuur op 't standpunt staat „dat elke :;traf moet worden vcggestaakt", daar bet Ier arbeitHersibeweging onwaardig zou zijn en de protestdaad van de stakers waardeloos zou maken, indien zij ook naar de minste „rancune" lijdelijk zouden lulden. De onderstelling, dat er van die zijde pnieuw op staking wordt aangestuurd ligt dus voor de hand. BELGISCHE DANKBAARHEID EN BELEEFDHEID. Een staaltje daarvan kan men lezen in le Volksgazet" van Antwerpen. Het blad schrijft: „Een Hollander biedt zich aan oir het gemeentehuis van een onzer voorsteden, •m by den vrederechter toegelaten te orden, daar hij een klacht te doen heeft. Hij komt bü den griffier te recht, wel ke hem vraagt: Vanwaar züt gü, Mijnheer? Van Amsterdam, was het antwoord. Dan kan ik u niet ontvangen. WclLoe, mijnheer, omdat ik Hollan der hen.... Neen, ik ontvang geen Hollander en laareniboven, de vrederechter ontvangt wie hij wil. Maar.... Gisteren hebben wij een betooging gehad tegen de vreedelingen, mijnheer. Zoo ongeveer liep bet gesprek en deze 'sftige beer, gaf dus eens te meer blijken van een verfijnde opvoeding en toonde hoe dankbaar ons volk is voor de gulhar tig© ontvangst die duizenden Belgen in 1914 in Holland hadden." Woensdagmiddag 4 uur is in het Vre despaleis ia Ben Haag de openingszitting gehoudeu van de conferentie der Inter nationale J'uristeneoimmissie tot het sa menstellen van een ontwerp voor een Permanent Hof van Internationale Justi tie. Deze plechtigheid geschieddie in de groote roehtzaal van het Vredespaleis, in tegenwoordigheid van een aantal genoo- J'igden. De vertegenwoordiger van den Raad van den Volkenbond, de heer Léon Bour geois, was gezeten aan de zijde van de zitplaatsen voor het corps .diplomatique, op de uiterste plaats der voorste rij, naast den Minister van Buitenlanuiseke Zakeu, wiens zetel zich aan de uiterste züde van de rij ter rechterkant van 't gangpad bevond. Ook werd opgemerkt prof, Van Hamel, die zooals men weet, eveneens aan den Volkenbond verbonden 's. Dc heer Van Karneheak, Minister van Builenlandscke Zaken, hield een rede in de Fraaische taal, waarin hij eenige woor den van den heer Léon Bourgeois in her innering bracht, die zün meening aldus samenvatte,; „de noodwendigheid om in ternationale conflicten op te lossen door een vreedzame regeling is de eerste wel der menschelüke gemeenschap." „Aan deze verbeven gedachte is bet pa leis, waar wij vereeniigd zün en waar Uwe werkzaamheden zullen plaats heb ben, gewijd. Weest er van overtuigd, dat de sympathie van bet Nederlandsehe volk met U is en dat wij van harte ho pen, dat de ernstige poging die gü doet om de mensehheid te verrijken met eene rechtsinstelling, die het vertrouwen van alle vorken heeft, met succes zal worden bekroond." De rede van den Mipister, die luiden bij val vond, werd namens den Raaii van den Volkenbond, door den heer Bourgeois, beantwoord. Spr.'s betoog strekte, om aan te toonen, welk een groote plaats, naar de meaning van den Raad, het Hof van Justitie moet innemen in de internationale organisatie der wereld. Nadat nog de Voorzitter der Juristen- Commissie, baron Descamps, o.in. zün boste wensehen had uitgesproken voor bet welzijn der Vonstelü'ke Familie en de welvaart van het NedierlancLsch© Volk, verklaarde de Voorzitter de zitting voor opgeheven. De zittingen der commissie zullen waar schünlük van des voormiddags 9.30 tot des namiddags 1A3Ü gehouden worden. Wat den eventueelen zetel van het te stichten Gerechtshof aangaat, aeht men de mogelükheid niet uitgesloten, dat de oom,missie zal voorstellen, het Hof te ves tigen in het gebouw van het Vredespa leis, naast het daarin reeds gevestigde Hof van Arbitrage. Uit den aard der zaak echter staat op het oogenblik hier omtrent hoegenaamd nie.ts vast. In elk geval behoort dit vraagstuk tot de ponten, welke, overeenkomstig de be doeling, welke bjj den Raad van den Vol kenbond heeft voorgezeten bij de instel ling der juristencommissie, dt(br dieze commissie zullen worden ondier de oogen gezien bü die samenstelling van haar ontwerp. DE R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Naar de ,,Tüd" verneemt, is op de jong ste vergadering van H.H. D.D. Hoog waardigheden (to Bisschoppen van Ne derland besloten, dat eventueel de R.-K. Universiteit zal gevestigd worden te Nij megen. Een demonstratief congres van het spoorwegpersoneel. Men meldt aan de „N. Crt.", dat op Zon dag 27 Juni te Utrecht een demonstratief congres wordt gehouden van die Neder- landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, ter bespreking van de verdere actie in verband met de weige ring door de directies van den verhoogden duurtetoeslag en het uitstellen van de be tere dienst- en rusttijden voor het spoor wegpersoneel. De Bond van Ambtenaren bü de Ne- derlanischo spoorwegen heeft medewer king aan het congres toegezegd. Uitgeuoodigd zullen worden de verte genwoordigers van regeering, directie en raad van toezicht. De Neutrale Bond van spoorwegperso neel geeft de voorkeur aau een vergade ring alleen van afgevaardigden met uit noodiging van bovengenoemde vertegen woordigers op een werkdag, maar de Ne- derlandsclie Vereeniging zal het plan voor een demonstratief congres doorzet ten. EEN REUZE-LUCHTSCHIP. Een Amerikaansche belangen-gemeenschap heeft hii de Zeppelin-werf een luchtschip v. 700.000 dollar besteld voor de instelling van een recht-scheepvaartdienst New York-Lon- deu-Berlijn. In verband hiermede deelt de peis een verklaring mede van kolonel Hens- iey, een leider van de luchlvaartafdeeling van het Amerikaansche departement van Oorlog en de begroo.ingscommissie van het Amerikaansche huis. Mij zeide. dat de Duit sehe metalen vliegtuigen, alle Amerikaan sche, die toen gebruikt weiden, minderwaar dig cl.den schijnen en eischte invoering van dergelijke metalen types. In de ontwikkeling van het luchtschip is Duitschland zijns in ziens alle andere .anden jaren voor. In No vember 1919 had hii het bouwplan voor het Duitsdie luduschip LZ 125, voor 100.000 dohar gekocht, wetk luchtschip voor een aan val uit de lucht op New-York bestemd was geweest. Dit luchtschip kon een snelheid ontwikke'en van 92 Engelsche mijl; zonder te moeten stoppen, met 12 passagiers op 40 graden Noorderbreedte een reis om de we reld maken.. Het had daarvoor 'benzine ge noeg aan boord. De inhoud van het luchtschip was onge veer 9S.9O0 kubieke meter grooter dan dien van het gi'ooiste Amerikaansche marine-luchtschip. dat in Engeland is ge bouwd. de R. 28. we'ke 2 millioen dollar gekost heeft. De aankoop van het Duitsdie bouwplan van de L. Z. 125 verzekert Ame rika een voorsprong van lien iaren. Het toe- treft hier, zegt de Duitsehe pers, de bouw plannen van een luchtschip, dat in het laat ste oorlogsjaar besteld is. maar niet meer gebouwd en dat 238 meter lang is met een grootste doorsnede van 29 meter en een in houd van 108.000 kubieke meter gas. Het heeft tien motoren elk van 260 pacrdekracht en kan 80.000 K G. nuttigen last vervoeren bij ten statische maximumhoogte van onge veer 8000 mete- en een uursnelheid van on geveer 121 K.M. TWEEDE KAMB Vergadering1 van. 17 Juni. De VOORZITTER wijdt harte'ijke w ooi-den aan de nagedachtenis van den overleden griffier Mr. Arntzenius wiens groote verdiensten, welwillendheid en hel deren fijnen geest, hij dankbaar herdenkt. Minister DE Vr.S8.Ei. betuigt namens de Regeering, deekrieniiiig in het verlies dat (J Q f<' Q ïyi A-*» '.ZVÖgjl De lieer DUYMAER VAN TWIST A.R-. neemt in verband met het inkomen van de militaire pensioenwetten zijn inter pellatie dieuaangaand terug. De interpeliatie-Kolthek ever uitslui tingen in de bouwbedrijven wordt toege staan. Lager Onderwijtewet. De heer OTTO U. L. licht een amende ment toe, om de hoofden die al 5 jaar ambulant zijn, ambulant te laten. De MIN IS r ER, .ontraadt het amende ment dat alles ten aanzien van de af schaffing van het ambulanttonie weer op losse schroeven zal zetten, doch beveelt zijn nieuw artikel aan, waarbij vrijstel ling van de afschaffing wordt gegeven tot 1923 tenzij aan de betrokken school een vacature is ontstaan. Het amendement wordt verworpen met 40 tegen 34 stemmen. Het nieuwe artikel des Ministers wordt z .h. st. aangenomen. De heer OTTO, U. L., dient een amen dement in om afschaffing van het am bulantisme te doen ingaan op een nader te bepalen datum De VOORZITTER stelt voor dit amen dement ontoelaatbaar te verklaren. Dit wordt aangenomen met 54 tegen 18 stem men. Het vooiratel-KETELAAR V. D. tot her opening van de discussies over artikel 108 wordt aangenomen met 54 tegen 23 stemmen. De heer KETELAAR V. D. dient eeu amendement in om de afschaffing van 't ambulantisme ook te doen gelden voor de bijzondere school. De heeren HEEMSKERK A. R„ LOK MAN C. H.. en Van WIJNBERGEN R-K., verklaren dit amendement strijdig met het beginsel der pacificatie. Eerst genoemde aeht het zelfs onaannemelijk. De heer GERHARD S. D. A. P., be toogt, dat zü, die stemden voor afschaf fing van het ambulantisme in de open bare school, verplicht zün ook te stem men voor afschaffing van het arnbu- faatieme in de bijzondere school. De heer DRESSELHUIJS, V. L., zal tegen het amendement stemmed, alleen omdat hü het ambulantisme zooveel mo gelijk wenseht te behouden. Overigens is hij het met den heer Gerhard eens. De MINISTER ontraadt ernstig aan neming van het amendement, ofschoon hü tegenstander is van het ambulantis me. Het amendemeut raakt echter aan de interne vrijheid der büzondere school, wat geheel iels anders is. Het amendement wordt verworpen met 40 tegen 28 stemmen. De heer BEUMER, A.-R., maakt bq- zwaar tegen de terugwerkende kracht voor het nonactiviteitetraetement voor onderwüzers-Kamerieden tot 1 Januari 1290. De MINISTER beroept er zich op, dat het nonactiviteitstraetement in de wet is gebracht door een zonder stemming aangenomen amendement en dat ook de nieuwe onderwüzerssalarissen zullen in gaan op 1 Januari 1920. De stemming over dit artikel zal he den, Vrüdag, plaats hebben. EXAMEN OEBEENTE-ADMINISTRAT E Voor bovengenoemd examen slaagden alle leerlingen, die den cursus der R. K. Leergaugen gevolgd hebben en tot het mondeling examen waren toegelaten, x De geslaagden zijn: Gruythuizen, Ambtenaar ter Secretarie te Eindhoven; Van Grootel, Ambtenaar ter Secretarie te Mierloo; Van Oers, Amb tenaar ter Secretarie te Helmond; Smul ders, Ambtenaar ter Secretarie te Eind hoven; Van Beijnen, Ambtenaar ter Se cretarie te Oss; Quaedvliet, Ambtenaar ter Secretarie te Vught; Wolfs, Ambte naar ter Secretarie te Vlijmen. Als leerlingen voor de cursussen Ge meente-Administratie te 's Bosch, en Eindhoven kan men zich mondeling of schriftelijk opgeven bij het Bureau der R. K. Leergangen, Mozartstraat 21, Tilburg. Z. D. H. MGR. BOS UIT ROME TERUG. Donderdagavond arriveerde te *s Bosch Mgr. Pacificus Bos uit Rome, waai- Z. D. II. zijn bezoek ad limina heeft afge legd. Met den bisschop keerden tevens van liet generaal kapittel terug de Hoog- Eerw. Pater Stanislaus, Provinciaal der Capucijnen, en de HoogEerw. Pater Ana- stasius, ex-Provinciaal. Dreigende staking. Men meldt ons uit Amsterdam: De Ned. Ver. voor Fabr. arbeiders, de Chr. Bond voor Werklieden, werkzaam in bedrijven van genot en voeding en de R. K. Fabrieksarbeiders bond ,,St. Wilii- brordus" verzonden gezamenlijk een ulti matum naar de firma's P. Hoppe, Le vert en Co. en II. P. V. Dijk, likeurstokers hier ter stede, waarin neerlegging van den arbeid op Maandag 21 Juni a.s. word/t aangekondigd, indien voor dien tijd geen eenstemming is verkregen. DE BOUWVAKARBEIDERS TE ROT TERDAM. Namens den Bond van PatroeuiS-ver- eenigingen in de Bouwvakken le Rotter dam is, volgens de „N. R. Ot.", thans ooik aan de bouwvakarb eiders, georganiseerd in den Algem. Nederl. Bouwarbeidersbond en in de Lande!. Federatie van Bouwvak arbeiders een ultimatum gericht, houden de de volgende eischen: dat de sluca- doors te 's Gravenhage den arbeid op nor male wijze hervatten op de voorwaarden der hun laatstelijk van pairoonszijde ge dane voorstellen, en de werknemersorga nisaties bereid zijn, collectieve arbeids overeenkomsten aan te gaan op den grond slag van het laatstelijk haar van werk gevers gedane aanbod. Indien voor Zaterdag a.s. 's morgens 9 uur geen bevredigend antwoord op deze eischen is ontvangen, zuilen de aangeslo ten Patroonsbonden medewerken aan een uitsluiting van alle bouwarbeiders in Ne derland, die lid zijn van een organisatie, welke zich tot het aangaan van een col lectieve arbeidsovereenkomst niet heeft bereid verklaard, welke overeen komst gelijkluidend moet zijn met die, welke reeds werd afgesloten met de R.K. en Christelijke organisaties. DE STAND DtLR ARBEIDERSMARKT. Aan de laatst verschenen aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Staiistiek ontleenen wij de bijzon derheid, dat ook in April de werkgelegen heid voor de bouwvakarbeiders over het al gemeen gunstig is geweest. In tal van plaat sen deed ook in deze maand het tekort aan vaklieden zijn hinderlü'ken invloed gelden. Voor zoover nog van werkloosheid melding werd gemaakt, had dit dan ook bijna uit sluitend betrekking op opperlieden en grond werkers. Den toestand der heerenkleedlngindustrie, maatwerk, achtte men algemeen gunstiger dan in April 1919. Volgens de meeste ver- slagenheerschte in meerdere of mindere mate drukte en deels tekort aan personeel, terwijl er volgens de overigen voldoende werk was. Intusschen wees één der berichtgevers, Am sterdam, er op. dat de füne maatzaken groote concurrentie ondervinden van buitenlanisctie zaken, bij weke weens de lage wisselkoersen goedkooper kan worden gekocht. Ook naaisters cn modisien hadden over wegend voldoende werk -of drukte, in enkele plaatsen bestond behoefte aan meer perso neel. Echter waren er ook sommige minder bevredigende verslagen. Zoo meldde men uit 's-Gravenhage ontslag van verschillends naaisters wegens werkloosheid. De confectiefabrieken bleven meer ge. sehoold personeel vragen, dan zü krijgen kouden. Enkele verslagen wezen wel etrige vermindering der werkzaamheden aan, doch over het algemeen hcersclrte nog een flinke ■bedrijvigheid. In de wasch- en stiijkinrichtingen zijn, naar uit een deel der verslagen blijkt, de werkzaamheden onder den invloed van hel seizoen min of meer toegenomen. Verschil lende ondernemingen viel het moeilijk de voor het bedrijf benoadigde werkkrachten te verkrijgen, één bijv. wees op een lekori van pl.m. 30 meisjes. hl de steenkolenmijnen bedroeg het aanta' arbeiders op 1 Mei j.l. 23.717 tegen 23.695 op 1 April 1920 en 21.202 op 1 Mei 1919. In de bruinkoolve'den waren op de genoem de data resp. 1674, 1919 en 3279 arbeiders werkzaam. Bij de zoutonlginning te Boekelo werkten op 1 Mei j.l. 175 arbeiders tegen bijna 160 op 1 April. Het havenbedrijf bleef in abnormale om standigheden verkeeren. doordat de haven staking eerst in de laatste week van April werd opgeheven- EEN ZAKKENROLLER BETRAPT. Aan het Hoilandsche Spoorstation te 's Hagc merkte Donderdagochtend een heer bij het instappen in den naar het buitenland bestemden trein, dat hem een portefeuille, waarin zich een aanzienlijk bedrag aan geldswaarde bevond, uit den borstzak van zijn jas werd ontfutseld. Bliksemsnel greep de heer den zak kenroller, die de portefeuille reeds in zijn bezit had, vast. Ook de hoofdconducteur van den trein verhinderde den zakken roller te ontsnappen, waarna de zoo op heeterdaad betrapte dief aan de politie werd overgeleverd. ABNORMALE REGENVAL. In midden jWesterwolde, prov. Gronin gen, in de nabijheid van het dorp Boer- tange en van de gehuchten .Weende en Jipsinghuizen, heeft op 26 Mei j.l. een wolkbreuk een kolossale schade aange richt. Volgens waarneming van den heer A. G. Mörzer Bruins, directeur der Land- bouw-Maatschappij „Hebrecht" viel er dien dag in ongeveer vier uren tijds vijf tig centimeter regenwater, terwijl de ga- - middelde regenval per jaar bedraagt om* geveer 75 c.M. De wolkbreuk te Louth (Engeland), waarbij een stad zoo groot als Winscho ten werd vernield en 50 menschen in den vloed omkwamen, had een paar dagen eerder plaats dan die in de provincia Groningen. In de staatsmijn Emma werd Woens dagnamiddag de ongehuwde mijniweikei Willem Bertrand Nutlr onder' afvallend ge- steente bedolven en gedood. De barbier L_ wonende op de Bees tenmarkt te Delft, is Donderdag van huis gegaan en onder Scheveningen verdronken. Zijn lijk is te Wassenaar aan het -strand ga- spoeld. Donderdagmorgen is brand ontstaan op het emplacement der Gelderscke stoom, tram te Doetincliem. Een lot den nok gevuldi magazijn ging geheel verloren. De schade is aanzienlijk; alles is verzekerd. Bij het demonstreeren van een vlam menwerper in de -stormschool der le divisie ia het kamp van Waalsdorp hebben gister ochtend twee personen, een buig er werkman, geweermaker en een milicien, brandwonden, bekomen aan hoofd en handen. Toen zij ia het kamp voorloopig waren vertoonden, wer den de gewonden In een auto naar het mili tair hospitaal vervoerd. Ten huize van de weduwe J. R. E., aan de Wiekstraat 39 te Rotterdam is, tijdens haar afwezigheid ingebroken. Uit een kist, die geborgen was in een kast in de achter- komer. wordt f 800 aan bankpapier vermist, In het kanaal achter De Lairessestr. te Amsterdam is gisteravond een 9-jarig; knaapje te water geraakt en even later le venloos opgehaald. Te Winschoten zijn thans eiken avond relletjes tengevolge van het werken van boe. renzoons en werkwilligen aan de cartonfa- briek Reiderland, waar wegens loongeschil gestaakt wordt. De politie is zeer versterkt. De politie te Brussel heeft den Am- sterdamschen diamanthandelaar R. M. gear resteerd. tegen wien door de Aniwerpschc Justitie een arrestatie-bevel was uitgevaar digd wegens frauduleus bankroet van vüf millioen. I Te Maastricht ontstond Donderdag nacht om 12 uur in de oude Jekerkazernej bewoond door gehuwden der Limburgsche| jagers, een begin van brand- vermoedelijk door zelfontbranding van een paar honderd' losse patronen. Door een slang op de water-* leiding en de brandweer uit de nieuwe ka-1' zerne. was de brand spoedig gebluscht. waardoor een groot onheil is voorkomen. En waren kisten met duizenden patronen aan-i wezig. Woensdagmiddag is te 'Hilversum in het perceel Geuzenweg 139 door onbekende ooiM zaak brand ontstaan, de geheele woning he-' woond door tiwee huisgezinnen was spöedr® uitgebrand. Intusschen bad de brami zich ook medegedeeld aan de be-j lendende perceclen. beide eveneens bewoond d*oor twee gezinnen, deze kregen aanzienlijk ke waterschade. Vijf huisgezinnen zijn verzag kerd. In het perceel waar de brand was onH, staan kou een - ad slechts met moeite worde* gered.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2