Alkmaar Kassiers Purmerend In BINNENLAND Mulder Quax, Sluiten verzekeringen op het leven, tegen brand, inbraak en diefstal, bij solide Maatschappijen tegen lage premies Orde en Arbeid werklooze diamantbewerkers. Binnenlandsch Nieuws OPHEFFING YAN UITVOERVER BODEN. loonen in De Textielnijverheid. werklooze sigarenmakers. Kerk en School fastöor l. kleuweg. Kunst en Kennis openlucht-theater te apeldoorn. Horie Berichten Gemengd Nieuws Luchtverkeer VEILIGHEID IN VLIEGTUIGEN. Rechtszaken. Landbouw en Visscherij. de zu1deszee-VISSC E IJ. :1'l KV H i gen zijii uitstekend geweest. Zoo heeft Duitschland, dat nauwelijks 500,000 ton 'steenkool per maand leverde, gedurende Mei 860,000 ton geleverd. Frankrijk heelt niet de taal van het geweld, ma,ar van het recht gesproken. Ten slotte zeide de ■minister, wiens redevoering warm is toe gejuicht, dat Frankrijk zijn strijd kracht intact zou houden zij het ook met het Verlangen haar niet te gebruiken zoolang de bondgenooteil niet de volle dige toepassing van het verdrag verkre gen zullen hebben. e&asehüöe &ü1tenl. BÊRiCHÏEfc, Een sensationeel p-roees. Op 25 Juni a.s. begint ie Berlijn een sen sationeel politiek proces. Voor de gezworenen verschijnen de communisten, die verleden jaar den land'oouwhispecieur Blau vermoord hebben. Den 7en Augustus van verleden iaar werd uit het laudweeikanaal het lijk van inspecteur ï>lau opgehaald. Het was met touwen zoo vast gesnoerd, dat de lmieen tot aan de horst kwamen. Uit het onderzoek bleek weldra dat hier een politieke misdaad in het spel was. Blau had te Munchen in communistische kringen verkeerd en werd daar als agent pio- voca,eur ontmaskerd. In geheime vergadering werd daarop besloten Blau van kani te ma ken. Een teekenaar, Eleim genaamd, kreeg de opdracht Blau naar Berlijn re roc-pen en hem aldaar te laten vermoorden. Op een vergadering van Berlijnsche com- muiiisren, waar Blau ook was verschenen, werd hem pkusering gezegd, dat men wist wie hij was. Men wilde hem toen eerst op her Tempelhofer-vtld vermoorden, maar dit plan werd niet uitgevoerd. Een arbeider Pahl ge naamd stelde zijn woning als gevangenis voor Blau ter beschikking omdat zijn ouders uit de stad waren. Blau werd naar deze wo ning vervoerd en aldaar door een met een re volver gewapend man bewaakt; 4 andere man nen bewaakten het huis. Blau werd icen niet morphine bewusteloos gemaakt en naar de woning van een anderen aangeklaagde ge bracht. Men gaf hem eerst wijn met morphine te drinken en nadien wurgde men het slacht' offer. De geheete omgeving vaa het huis werd op het tijdstip dat dit drama zich afspeelde door de aanhangers van de daders bewaakt. Het lijk werd in het water geworpen. Er zijn drie beschuldigden, die echter be weren onschuldig te zijn. Ze werden door de vroegere processen bekende advoca ten Weinberg en T. Liebknecht verdedigd. Het proces zal vermoedelijk 4 dagen duren. Na de „drooglegging" der Ver. Staten, Naar uil New-York wordt gemeld, zijn, sinds de V. S. dioog zijn, de stoomschepen, die op Europa en op Cuba varen altijd prop vol reizigers geweest. Op elk schip was een hofmeester, die belast was niet den drankver koop, overwerkt. Onlangs verlie.en in één week 14.000 personen New-York, om zeerei zen ie gaan ondernemen. Op een Briisch transatlantisch vaartuig bedroegen onlangs gedurende één overtocht de ontvangsten aan de schenktoonbank 5025 dollar. De scheepsofficieren beweren, dat personen, die vroeger op een overtocht geen drank ge bruikten, dit tegenwordig wel doen. Lieden die voorheen er ééntje namen, pakken er te genwoordig drie of vier. Lang vóór de ge legenheid om te drinken aan boord open is, staat reeds een lange rii van lieden te wach ten; en menschen .die vroeger tevreden waren met één cocktail vóór tafel, laten thans hun diner in den steek om enkel maar ie drinken. Op een vergadering van aandeelhou ders van Brunner Mond and Co. te Liverpool bleek zooveel verzet te heerschen iegen het voorstel van commissarissen om 100.000 pd. st. te schenken aan universiteiten en andere inleidingen in Engeland ter bevordering van wetenschappelijk onderwijs en onderzoek, dal de voorzitter Sir John Brunner het voors.el weer introk mei de opmerking, dat 't >,ie;s bci- tengc-woon kleins voor een groote maatschap pij was." De slaking der gemeente-werklieden fe Dusséldorf neemt snel in omvang af. De so ciaal-dciiioc;atische vakvereenigingen heb ben zich tegen voortzetting uitgesproken en ook de syndicalisten hebben te kennen gege ven dat hel onmogelijk is door te s.aken, daar de kassen leeg zijn. Het aanial werkwilligen is ook gisteren aanmerkelijk toe genomen, doch de gasfabriek en de elecüische cenirale hebben hun bedrijf nog niet kunnen hervat ren, zoodat nog veel andere bedrijven uit geb.de aan kracht stil staan. Te Rosizin en Schoppinilz in Silezië zijn de standbeelden van keizer Wilhelm 1 en keizer E'riedriclr des nachis met behulp van dynamiet beschadigd. Het eeisie^is to taal vernield, het tweede is van zijn voet stuk geworpen. Den laatster! tijd traden de fabrieksar beiders dikwijls zeer onhebbelijk op tegen het -treinpersoneel, volgden hun bevelen niet op en pleegden aiierlei baldadigheid. De spoorwegdirectie te Keulen dreigde daarom, ais deze wantoestand niet ophield, de vverk- man-sireinen ie zullen afschaffen. Daar nu de arbeide.s van Krupp te Rlieinhausen zich weer aan ten dergelijk feit schuldig gemaakt, hebben, beek de directie te Keulen verschil lende werkmanstreinen voorloo-pig voor een week geschorst. De Belgische regeering heeft 25.000 frank ter beschikking gesteld van het ge meentebestuur van Spa om de stad- ter ge legenheid van de conferentie te versieren. Men weet, dat de Belgen de Brussels, het schip van kapitein Fryatt. te Zeebrugge gelicht en daarna aan Engeland ten ge schenke bebben aangeboden, welke hoffelijk- neid de Engeische regeering beantwoord heeft, met bekend te maken, dat het schip in het openbaar geveild zal worden. De Brusselsche Soir zegt nu. dat als dat plan doorgaat, aan België de kosten, ver goed dienen te worden die zij aan het lich ten van het schip besteed heeft. Naar de Daily Express meldt heeft Konstanujn, de gewezen koning van Grieken- .and. die te Salsomaggiore een badkuur deed, >3 verzoek van de regeering te Rome het Italiaanscne grondgebied verlaten en is naar Zwitserland teruggekeerd. Het officieele verslag over de winsten van de steenkoo-lnijveheid in Engeland over het kwartaal, dat 31 Maart geëindigd is. stelt de prody&ne op 62 millioen ton en de winst x 4 milli-oen pd. st. In het jaarverslag van de Nationale unie van Engeische havenarbeiders en zee lieden wordt gepleit voor deelneming van de werknemers aan het beheer van tie ha vens te Lo aden. Havas meldt uit Meaux, dat de histori sche molens geheel vernield zijn. De schade bedraagt 2 millioen frank. WAAROM ZICH ZOO DRUK GEMAAKT Nu de anti-reyolutie-wet in de Tweede Kamer is aangenomen, spoort de heer Van Ravesteyn in, de „Tribune" de ar beiders aan, de wet „van de baan te be zemen." Hij schrijft: f „Dit ka;i geschieden, als in de Kamer óe obstructie in alle heftigheid wopdt voortgezet en haar heilzame werking van opzwee.ping van het proletariaat uit den slaap uitoefent; Lu aansluiting- met een krachtige propaganda, huiten de Ka men het proletariaat brengende tot een stakingsbeweging-, welke voor spoor noch post, voor geen enkel bedrijf halt houdt. Op dien weg alleen ligt de kans op 't verhinderen van de wet, op dien weg al leen is te bereiken, wat nog van meer belang is: de stijging, duurzaam, van de revolutionnaire kracht .van het proleta riaat. Het lijdt geeD twijfel, of het revoluti onnaire deel van de arbeidersbeweging is tot een actie in dien zin bereid: de revo lutionnaire arbeiders-vertegenwoordiging in de Kamer; de arbeidersbeweging van het Ecvolutionnair Comité buiten de Ka nier." vaa goud en zilver; ven schoenen en pan- toffels, vallende onder het uitvoerverbod van leder en daarvan vervaardigde arti kelen; van schelpen, vallende onder het uitvoerverbod van alle gemalen en on ge malen kak, alsmede schelpen, kalksteen en kalkmergel, Ook zijn ingetrokken de bepalingen, waarbij de aflevering en het vervoer van baksteen en kalkzandsteen is verboden. Daarmede ook de bepaling dat het Rijks- kanto-or voor steen slechts toestemming tot aflevering vervoer zal afgeven onder bepaalde voorwaarden. GEPENSIONNERD SPOORWEG PERSONEEL. Op de vragen van het Katholieke Ka merlid, den heer Henri Hermans, betref fende toekenning vaa een verhooging van pensioen aan, die gepensioneerden van de Nederlandsclie spoorwegen, heeft Minister König als volgt gearifwOQi'd Evenals dte spoorwegmaatschappijen ben ik bereid te bevorderen, dat aan de gepensionneendeu der Nederlandsché sim or wegen een verhooglug van pensioen worden toegekend. Overleg hieromtrent is met de spoor- wcgmaatschappijen gaande. De noodige wijzigingen van de reglementen voor de pensioenfondsen zuilen niet in werking kunnen treden, dan met medewerking van den wetgever. Het is niet uitgesloten, dat een vol doende verhooging niet alleen van de maatschappijen, maar ook vaa het Rijk een offer zal eisehen. Zoodra omtrent een en ander overeen stemming bereikt zal zijn, zullen maat regelen tot bespoedigde uitkeering van de verhooging worden bevorderd. DIENST EN RUSTTIJDEN VAN HET TRAMPERSONEEL. bij zoodanig beschadigd, waarbij ook een defect aan de schroef kwam, dat het tot herstel per auto naar Soesterberg ver voerd moest worden. Do vliegers, een Nederlander en eei| Enigelschman, bleven ongedeerd. Het getal werklooze diamantbewerkers is gedaald van 7114 tot 6738. Op 29 üd. j.i. bedroeg het getal diamiantbev;^.r^eJ.s te Am sterdam 10287. De heer Vaa Ravesteyn overschat zieh en zijn volgelingen niet weinig, als hij zich voorstelt, al dat moois te bereiken Immers, iets verder zegt hij; „We hebben de overtuiging, dat de lei ding van de S. D. A. P. en het N. V. V. niets meer zullen willen in den zin vair obstructie of stakingsactie." Welnu, waarom maakt hij zich dan zoo druk voor een en anderï 0E Ui t SLUITING IN UE BOUWBEDRIJVEN Wanneer niet alle teekeneu bedriegen, dan zal binnen enkele dagen datgene scheuren, wat sinds eenigen tijd werd gevreesd; het stilliggen van het grebeele bouwbedrijf. De Katholieke en Christelijke arbeiders hebben, het zij tot hun eer gezegd, daaraan geen schuld. Zij aanvaardden en teekenden het contract, hun door de werkgevers aangeboden, waar door zij aanmerkelijk lxooge loonen dan tot dusver zouden ontvangen. De moderne en syndicalistische wmkne. mers wezen deze loonen af. Ze stelden ei sehen, zóó hioog, dat de werkgevers ver klaarden. er onmogeui-k aan te kunnen vol doen en genoodzaakt te zijn om tot uitslui ting over te gaan. Wat deze maatregel in dezen tijd van nij penden woningnood beteekent. laat zich den ken. Het wil er bij ons moeilijk in. dat het bij de socialis-.isch en syndicalistisch bouwvakai beideis uitsluitend cm iooneischen te doen is. Politeke doeleinden zullen wel niet vreemd zijn aan hun houding. In elk geval valt de verantwoordelijkheid weer op hen. die in de praktijd hun persoon lijke belangen hooger stellen, dan de leniging van den woningnood, die in zulk een acuut stadium verkeert. IN MOEILIJKE OMSTANDIGHEDEN. De S. D. A. P. verkeert in buitengewoon moeilijke omstandigheden, schrijft de Eer waarde heer Gculmy in de „Msb.": „Eerstens heeft zij moeite, om tegen de communisten op te bieden, en wordt, daar het communisme de uiterste consequentie van hel socialisme is, desondanks tenslotte toch gedwongen om de volgelingen van David Wijnkoop op den voet te volgen: Wijnkoop spant Trcelstra nog eenmaal voor zijn revo lulbnnairen wagen! Tv/eed ens zetten Cort van der Linden, Ruys en Aalberse heel veel geliefde stok paardjes van mr. Tx-oelstra c.s. voorgoed op stal, b.v. het algemeen kiesrecht van man nen. de verkiesbaarheid der vrouw, hel alge meen kiesrecht van vrouwen, de gelijkstel ling van de voorwaarden voor het Eerste- en Tweede Kamer lidmaatschap, den achturigen werkdag, den vrijen Zaterdagmiddag, enz. En tochde S. D. A. P. móét leuzen heb ben. waadcor zij de ontevredenheid onder het volk kan gaande houden, want zonder ontevredenheid is haar bestaan niet mogelijk Zij leeft er letterlijk van. Straatrumoer, op. slootjes, relletjes, stakingen van allerlei aard bemint zij met hart en ziel. omdat zij er van leven moet. De orde is haar een gruwel, want „orde voert tot God" en van God en godsdienst' moet zij wel het allerminste héb ben, ook al zegt Duys, dat hij voor de be ginselen van het Christendom eerbied heeft Waren de socialisten Briand, Viviani. Mil lerand in Frankrijk geen kerkvervolgera? En als de Duilsche socialisten eens de handen vrü gehad hadden?" Ons dunkt, het stellen van deze vragen, staat gelijk met ze te beantwoorden. Opgeheven zijn de uitvoerverboden van alle roet; van ijzer en staal en hunne legeerlng'en in eiken vorm, met uitzon dering van locomotieven, scheepsmachi nes en ouderdeelen daarvan; van alle me talen in eiken voriu, met uitzondering De Jjönd van Textielondernemingen in en buiten Twente, heeft aan de besturen der textiel-arbeidersvereenigingen de volgende voorstellen doen toekomen: 1. Uurloon sjouwers 21 per week, stuk loon id. 23: 2. Witwevars 4 getouwen ƒ25, bontwevers id. ƒ26. carreerwevers id. ƒ26.50, id. voor sarongs 27.60, witwevers 6 getou wen 27.60: 3. epoelstera 1518; 4. Beheersters (1 raam) ƒ17, id. (2 ramen) ƒ19 5. stokers 266. hulpstokers 237. ster kers 27.59: 8. aan draaislers ƒ15—ƒ17.50; 9. inrügsters id.; 10 vouwers 25; 11. kalandea'üarbedders 23; 12. ambachtslie den 23—30. Deze loonen gelden voor een gewone ■werkweek en voor volslagen vlijtige arbei ders. Het Hoofdbestuur van den Sigarenma- .kersbond beeft, volgens „Het Volk" van Op de vragen van het Kamerlid, den I den minister van Arbeid bericht ontvan- heer Kleerekopei', betreffende de dienst- j gen> de werkloozen-uitkeering aan de en rusttijden van het trampersoneel, „uitgetrokken" Leden voorlcopig kan wor- beeft Minister König geantwoord: I den doorbetaald op den grondslag van de De vakvereenigingen vaa spoor- en regeling, die tot 12 Juni van kracht is tramwegpersoneel werden op 24 October geweest. 1919 door den Raad van Toezicht op de Volgens deze regeling, wordt aan de ge- Spoorwegdiensten over de ontworpen be- huwden 80 pet. van f 18 uitbetaald, aaa palingen omtrent dienst- en rusttijden de ongehuwden, die niet bij hun ouders voor het spoor- en tramwegpersoneel ge-1 inwonen, 60 pet en aan de onge.huwden boord. <Be wel in Eet ouderlijk huis wonen, 40 Echter moest rekening gehouden wor- pCt. van het bedrag. t den met verschillende punten, b.v. dat de 60-jarigen en de werjllogzen veelal het tramwegpersoneel, in verge- verzekering, iijldng met het spoorwegpersoneel, meeT De reglementen van de werkloozenkas- ruistpoozen in de diensttijden geniet, sen der verschillende vakbonden, bevat- Voor bijzondere gevallen zal beperking ten de bepalingen, dat de personen, die van den diensttijd per etmaal en per 14 den leeftijd van 60 jaar hebben over- et-malcn binnen engere dan de vastge- I schreden, niet als leden tot de kas kun st old e grenzen voor onderscheidene cate- nen worden toegelaten. Tal van GO-jari goriën moge-lijk zijn. gen en ouder, die al jaren leden van hun Naar het voorkomt, wordt ia de laatste vakbond waren geweest, werden daar- vraag voorbijgezien, dat voor het spoor- door gedupeerd. Naar verluidt, overweegt en tramwegpersoneel niet de arbeidstijd, de Minister van Arbeid maatregelen om doch de diensttijd is geregeld, in dezen aan dien toestand een einde te maken, laatsten zijn de rustpoozen gedurende Het plan zou zijn om tot de kassen toe te den dienst begrepen. De voorschriften laten de arbeiders, die ten minste een omtrent dienst- en rusttijden dragen der- jaar voor de inwerkingtreding van het halve met het onderstelde karakter van desbetreffende werkloozenfonds leden van overgangsmaatregel hun vakbond waren en toen nog niet DE LEIDSCHE LUSTRUMFEES- I'dea leeftijd Van 60 jaar Mddea bereikt- TEN. Tijdens de lustrumfeesten zal het stad- vissen voor het spoorwegpersoneel. Vrijdagmorgen bleek de kist met een sleutel te zijn geopend en het geld er uit vei'dwenen. De politie hepft een uitapbreid onder-, zqeje ingesteld, maar is er tot dusver niet in geslaagd .een spoor der da^rg t'e vin den. KWALLÏ# TE KATWIJK a.ZEE. A.ah de ,,N. Crt." wordt uit Katwijk; geschreven, dat het daar* Donderdagmid dag in zee wemelde van kwallen, blauwe en wit-do-orschijnende. De badgasten die zich in zee bevonden, ondervonden, van deze geleiachtige dieren veel hinder, want zij veroorzaakten .een prikkeling, die veel overeenkomt met die, welke men krijgt door aanraking van brandnetels. De ba ders en baadsters, die in zee waren, ble ven dan ook niet, lang. Tegen lialfzes trad de eb in en kon men ontwaren, dat tal van deze kwa'len op het strand waren achtergebleven. De toestand van den Zeereerw. heer l. Kteiiweg, pastoor te Nieuwkoop, die Zondag, door een beroerte getroffen, van de H.ÏÏ. Sacramenten der Stervenden is voorzien, is goed vooruitgaande. Z.Eerw. is echter 3 maanden volslagen rust voorgeschreven. huis te Leiden des avonds prijken met een electrisohe feestverlichting. EEN NIEUW TELEGRAAFBOEK, Tegen half Juli a,s. kan wonden te gemoet geziende verschijning van een nieuwe uitgave van den Rijkstelegraaf- dienst, waarin zullen zijn opgenomen te legramadressen welke tot en met Maart 1920 zijn ingeschreven op de RijksScle- graaf- en post- en telegraafkantoren in Nederland, alphabetisch gerangscihikt volgens de adressen en de namen der houders. EEN HULDEBETUIGING UIT DE LUCHT. Op den ochtend van het gouden feest van de Stoomvaartmaatschappij „Neder land" zweefde een marine-vaartuig ho ven Tandjong Priok, waaruit de officier vlieger Verploegh Cbassé op het voor plein van do kantoren der „Nederland' aldaar, een beriehtkoker liet vallen. In den koker werd, naar de „Java-Bode" meldt, de volgende brief gevonden: „Aan het Hoofd-Agentsehap der Stoom vaart-Maatschappij „Nederland". De Officieren van het marine-vlieg kamp te Tandjoog Priok gevoelen zich gedrongen U hun gelukwenschen aan te bieden met het vijftigjarig bestaan der MzÏSb?engPen hulde aan de directeuren I d®f,S^,ed^fen "d6k te Rotterdam,' aan het personeel, aan wier energie Ne-l*™! deJ™^Jlra?PerS M" vaa Te Apeldoorn heeft zich onder voorzitter schap van. den burgemeester mr. W. Roos mal© Nepveu, een comité gevormd, voor het organiseeren van open-luchtspelen op een romantisch gelegen plek, in het tot dusver nog steeds aan de vrije wandeling onttrokken gemeentelijk bosebbezit „Berg en Bosch". Van 12 Juli af, zal Henri Bron-dgeest daar iederen Zondag, Woensdag en Donder dag met zijn gezelschap en nog 60 figuran ten te paard en te voet het 13e eeuwsche ridderspel .Beatrijs, de Keizersbruia" van mr. Van Delft opvoeren met tournooi en ridderslag. Het ligt in de bedoeling een blijvend open luchttheater te Apeldoorn te vestigen. EEN BRUG IN 'T OXGEREEDE. Donderdagmiddag te 5 uur is de elec- trifiche ophaalbrug over het Rijn-Schieka* naai bij Leiden in liet ougereede geraakt, waardoor deze niet geheel kon neerge laten worden. Dientengevolge ontstond in het trein verkeer van Leiden naar Utrecht U/2 uur vertraging. De reizigers uit de richting Utrecht moesten bij de brug uitstappen en te voet naar Leiden gaan. Ook de groote scheepvaart was gedurende iy, uui gestremd. Donderdagavond is fe Zaandam zeke. re J. H., schipper, 23 jaar, bij het zwemmen in de Nieuwe Haven verdronken. Donderdagavond is de goederentrein, die om 11.30 uit Winterswijk te Zutphen moet aankomen, ontspoord ter hoogte van de Marschbrug. De lijnen in de richting Win terswijk, Hengelo en de richting Deventer waren Vrijdagmorgen nog versped. Geen per soonlijke ongelukken. Op 25 Mei had de gemeente Odoorn een verordening, vastgesteld, waarbij het ver. koopen en schenken van sterken drank van Zaïerdagmiddaes 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur werd verboden. Donderdag j.l. heeft die Raad dat verbod alweer ingetrokken, om dat gebleken was dat daardoor de clandestie- ne verkoop in de hand werd gewerkt. Het gezin van den heer. te 's-tierfcK genbosch, is ongesteld geworden vermoede' lijk door het gebruik van ondeugdelijke viscir (tong). Van de negen leden die hef gezin telt zijn vader en een dochter her-, steld de overigen zijn nog lijdende. Op en langs den St. Pietersberg bü Maastricht wordt de te velde staande oogst onder St. Pieter bijna geheel dioor de konij nen vernietigd. Men ziet daar graanvelden, waar honderden vierkante meters totaal kaal gevreten waren door de duizenden konijnen, die door, in en langs de berghellingen leven. Voor duizenden guldens schade is reeds aan. gericht. De menschen klagen steen en been over dezeen ellendigen toestand. - Te Laren, prov. N.-H., heeft zich sei dert Maandag na een bruiloft onder de gas ten een geval van vergiftiging voorgedaan. 30 a 35 personen zijn onder geneeskundige behandeling. Men vermoedt, dat deze ziele tegevallen het gevolg zijn van het gebruik van bedorven vleesch. - Donderdag brak brand uit in. de S too m w aeah ini-i-oh t in g en bleekerij van Alex Eckert, aan den Kanaaldijk te Hel mond. De grootste helft der fabriek is uitgebrand. De stoomerij en benzinebe waarplaats zijn bewaard gebleven docxr het spoedig aanwezig zijn der stoom- en handspuit STEKENDE DAR31ENSCUI RAPPERS. Vrijdagavond kreeg een huurkoetsier op derland en Nederlandfieh-Isidië voor een groot deel haar welvaart danken en zij hopen, dat de bloei der Maatschappij mo ge voortduren, tot heil van Moederland en Koloniën." DE 10e VOLKSTELLING. O. en J. M. beiden wonende op de Ged, Binnenrotte. Een agent van politie kwam erbij om de mannen te scheiden. Dade lijk vond hij hevig verzet bij de darmen- schrappers, zoodat hij, van zijn gummi stok en, toen deze hem ontnomen was, van zijn sabel gebruik maakte. De dar Men echnjft aan de „N. R. Crt. dat menschrappers vielen den agent met mes- het bericht als zou de tiende algemeene sen aan ,en een hunner, M. van O., bracht volkstelling niet plaats vinden, blijkbaar I yem een-ernstige steekwond in den rug onjuist is: Donderdag hebben de gemeen- toe. De steek kwam zoo hevig aan, dat leb es turen de voorschriften tot het hou-1 het lemmet van het mes, dat op een* den van de volkstelling toegezonden ge- rib afstootte, vcfbogen is. Met de hulp kregen. De telling moet geschieden naar Ivan andere agenten zijn de beide darmen- .-"en toestand in den nacht van 81 Decern-1 schrappers gearresteerd en naar het po- ber 1920 op 1 Januari 1921. De vereeniging voor de veiligheid in vliegtuigen te Parijs heeft besloten in 1920 een bedrag vaa 100.000 francs te be steden voor belooningen, voor hen, die zullen bijdragen aan de verbetering van dje veiligheid in vliegtoestellen, zwaar der dan de lucht. Een noodlanding. litiebareau gebracht. J. M. is eerst in het ziekenhuis .verbonden; hij was ten gevolge van sabelslagen op het hoofd ver wond. De agent van politie is, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, buiten dienst gesteld. EEN BUITENGEWOON BRUTALE INBRAAK. In den nacht van Donderdag op Vrij dag heeft pen buitengewoon brutale in braak plaats gehad in de locomotieven- EEN GENEESHEER VOOR DE RECHTBANK. De rechtbank te Middelburg deed Vrijdag uitspraak in de zaak legen P. M.. aris te Vlissingen, wien ten laste was gelegd, dat hij den dood heeft veroorzaakt van mei. Bur- gemreijer, die op 31 Augustus 1919 door een onbekend persoon met een mes was gestoken en toen door M .chirurgisch is behandeld. Bekl. zou door het niet deen vervoeren van het meisje naar het ziekenhuis, het gebruik van sublimaat en het niet onderzoeken, of de darm-en. welke in de buikholte waren geble ven, terwijl een ander deel uitpuilden, ook geraakt waren, den dood hebben veroorzaakt. Tegen beklaagde werd op 11 Juni, door den officier van justitie gevorderd een voor waardelijke gevangenisstraf van 2 maanden,- met een proeftijd van 3 jaar. onder de bij zondere voc: waarden, dat M. gedurende dien tijd de chirurgie niet uitoefene. De rechtbank heeft bekl. vriigesproken. Loods aan het Weeaper Poort-station te -Woensdag heeft een vliegtuig, dat den I Amsterdam. Daarin was Zaterdag een ijze- postdienst tusschen Nederland en Enge- ren kist geplaatst, inhoudende f 14.000, land vervult, in de Biesbosch een nood- welk bedrag bestemd was ter uitkeering landing moeten maken. Het werd daar- J np Zaterdag yan de. z-g. dubhel-weel'sala- De economische toestand van de groepen venters, vischboeren, enz., in de Zuiderzee. gemeenten is in jaren niet zoo slecht geweest als thans. Het duidelijkst blijkt dit bij de bond-en van detailhandelaren te Huizen, Spa kenburg. Bcnschoten, waarvan verschillend!® leden hun handel hebben vaarwel gezegd en loonarbeider in een ander vak werden. Ia goede tijden waren zij het. die de villa-ge. meenten van Gooi-Eemland en een deel van 't Sticht met het Zuiderzeebanket voorzagen, vooral met bot, in 1919 nog pl.m. 150.000 K.G., in 1918 te Huizen alleeen voor 400.000; gulden 1 De bot is dit vangstseizoen buiten' gewoon schaarsch. De Huizer Centrale afslag kende in 10 jaren niet zulke lage omzetcijfers. Verleden jaar in Juni was reeds 1 millioen siuks an sjovis verhandeld, au slechts 12.000.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2