DERDE BLAD. mmr ei kennis Kerk" IF School Zaterdag i9 Juni 1920 Enchusiana* Landbouw en Veeteelt Provinciaal Nieuws ,„.ltaawww XVI. Men schrijft ons uit Enkhuizen: Ot> aansporing; van den Prins brach ten de Enkhuizers hun plants in nog beteren staat van tegenweer en dat zii daarbii zeer -ijverig waren blijkt wel uit vlo stichting' van een nieuw bolwerk, dat niettegenstaande de wintertijd het bouwen niet weinig belemmerde, in 17 dagen tijds reeds voltooid was. Men had zich bi! net opvolgen van 's Prinsen raad zoo gewillig getoond, dat men de sterk te den naam van Willigenborg gaf. In 't oosten des lands had Alva meer succes met het herwinnen der opgestane steden dan in Holland. Hij volgde daar bii zijn oude taktiek, namelijk door uiterst gestrenge straffen den schrik er in te brengen. Zoo werd in Zutfen vreeslijk huisgehouden, hetwelk ten ge volge had, dat heel Gelderland en Over- ijsei "het hoofd in den schoot lei. Ge volg daarvan was ook, dat deze gewes ten invloed poogden uit te oefenen op de Hollandsche steden om hun voor beeld te volgen. In Enkhuizen kreeg de stadsregeering een schrijven van bur gemeester en vroedschap van Kampen met bedoelde vriendschappelijke raad geving. Dit werd echter zoo kwalijk opgenomen, dat de brenger van dien brief ternauwernood aan de beulshan- den ontkwam. Ook in Holland beproefde Alva het zelfde. Zijn overste Romero nam na kort beleg Haarden in en niettegenstaande zijn belofte bezetting en burgerii te spa ren, werd het daar een gruwelijke moordpartij. Daarna sloeg Alva's zoon. don Frederik, het beleg om Haarlem, dat zich na een langdurig beleg over gaf. Van weerszijden was de strijd met verbittering gestreden. Beleend is hier bij de vrouwenschaar onder aanvoering van Kenau Hasselaar, die de vermoeide mannen op de wallen kwam vervangen. Zwaar was ook de straf, die Haarlem trof althans den vreemden benden onder bevel van Ripperda, die de stad verde digd hadden. De burgerii kocht de ge bruikelijke plundering voor f240.000 af en haar geschiedde dan ook overigens geen leed. Indien Alva had verwacht door dit op treden ook Holland en Zeeland te be dwingen, moest hii ondervinden, daarin te hebben misgezien. De tegenstand werd juist uit vrees voor dergelijke tuch- tingen nog veel sterker. Vooral het beleg van Haarlem heeft aan de Spaansche zaak veel kwaad be rokkend. Gedurende dat langdurig be leg had men gelegenheid gehad zich meer en meer tot den krijg toe te rus ten en hadden de Nederlanders een hart onder den riem gekregen bii bet beleven van den lang volgehouden strijd van Haarlem tegen den machtigen Span jaard; het moreel der Spaansche solde niers integendeel had daaronder o-ele- den. Wei 12030 hunner hadden he lev n voor Haar.em gelaten, dat daarom te recht „het graf der Spanjaarden" werd genoemd. Met grooten ijver werd gepoogd om de verdediging van de opgestane .stre ken in goeden staat te brengen. Zoo was er bijv. gebrek aan het noodige metaal voor het gieten van kanonnen. De klokken van kerken, kapellen en kloosters werden met dit doel voor zoo ver men ze missen kon, ingeleverd. Het bliikt. dat Enkhuizen behoorlijk zijn aan deel daarin geleverd heeft. Koperen schotels, ketels en dergelijk keukenge- rief stond men mede vrijwillig af. Zelfs de koperen pilaren van hei koor der Westerkerk bleven niet gespaard. Al spoedig had men hier in het Noor derkwartier genoeg van de eigenmach tige hande ingen en de verregaande wreedheden van Sonoy, zoadat deze als 's Prinsen luitenant reeds in 1573 werd afgezet Hii overleed 4 jaar later te Luik. Om de steden in West-Friesland, die het meest tegen Sonoy hadden geageerd weder tevreden te stellen, benoemde de Prins den bekenden admiraal van de Geuzenvloot Boysot tot diens opvolger en voegde hem een drietal personen uit West Friesland, waaronder één van Enkhuizen, toe als adviseurs in krijgs zaken Dit was het begin van het stel sel der Gecommitteerde Rad n. De val van fiaarlem bracht groote bc-zorgdheid in Enkhuizen, dat ook deze belangrijke plaats een dergelijk beleg zon hebben te onderstaan. Hier en in andere Westfriesche steden werd deze angst zoo groot, dat men maatregelen ging treffen, om zijn bezittingen te gel de te maken en met hebben en houden de wük te nemen, waarschijnlijk weder naar Oost-Friesland en dat wel, vóór dat de zee door een vijandelijke vloot afgesloten zoude zijn. In dien nood werd aan Willem van Oranje geschreven om versterking van de bezetting, teneinde zoowel de burgerii wat meer moed te geven, alsook de exodus te bedwingen. Met 't laatste doel werd ook voorgesla gen, dat de goederen van hen, die men op de vlucht aantrof, ten algemeenen nutte zouden verbeurd verklaard wor den. Dit waren althans de maatregelen, die door de vurigst prinsgezinden werden geëischt. anderen weer waren er zeer op tegen, dat er nog meer krijgsvolk in de stad werd gelegd boven de 300 man. die men reeds had, wat met het oog op de omstandigheid, dat velen 'daarvan tot de Water- en Boschgeuzen behoorden', werkelijk ook niet te ver wonderen was. Bovendien, de ruwe ze den van de soldeniers van dien tijd maakten dit ook alleszins begrijpelijk. Trouwens, .we behoeven ook wat onzen tijd betreft, daarvan ons geen illusie's meer te maken, nu we gezien hebben, op wat schandelijke wijze reeds bii het begin van den laatsten oorlog de Duit- schers in België hebben huisgehouden. Niet dat wii deze natie alleen van der- geliike oorlogszeden willen beschuldi gen, maar hun gedragingen maakten toen nog den meesten indruk op ons, neutralen, die eerstens van nabij daar van getuigen waren en tweedens nog niet zooals later gehard waren, om de gruwelen van den oorlog te vememten. Doch keeren we tot 1573 terug, we hebben nu toch al voldoende gezien, dat „o tempora, o mores" voorheen wel met al te veel optimisme aangaande onze meerdere beschaving geuit is ge worden. Eenige verlichting ondervond de bur gerii toen bekend werd. dat na 't be leg van Haarlem1 het Spaansche leger aan het muiten was geslagen, zoowel om bet uitblijven der soldij, als om het verhinderen van de plundering dier stad. Immers de plundering werd ge woonlijk als een recht der troepen be schouwd en vormde een niet gering deel hunner inkomsten. Mc-t hernieuwden moed ging men zich weder toeleggen op de verdediging der stad. vooral, toen men vernam, dat Al va zich naar Amsterdam had begeven, om daar een vloot uit te rusten tot be teugeling der Zuiderzeesteden. Ook on dernam de heer van Billy, stadhouder des Konings in Friesland een aanslag op Enkhuizen, met eenige schepen, schijnbaar geladen met turf, doch in het ruim krijgsvolk bevattende. Men ziet dus, het later zoo welgelukte plan van Héraugière, die zich op een dergelijke manier meester maakte van het anders bijna onneembare Breda, was op geen spiksplinternieuw idee gegrond Billy's aanslag op Enkhuizen echter mislukte. Vooreerst het was door een o verloop er uit Stavoren verklapt, waar op de Enkhuizers zich gereed hielden om de „turf" schepen warm te ontvan gen en voorts konden de schepen niet op den bepaa'den tijd landen, daar ze windstilte kregen. Door onberaden ijver der Enkhuizers lekte het uit, dat ze op hun hoede waren en zoo vond de viiand het raadzaamst om maar weer de Friesche kust op te zoeken. Met dat al kon men toch wel ver wachten, dat weldra een groote vloot actie tegen de Zuiderzeesteden op han den was en hield daar duchtig rekening mc-e. De geschiedschrijvers Bor en Hooft verhalen, dat Enkhuizen en Hoorn met groote snelheid 24 schepen hadden toegerust. Het geschut moest hoofdzakelijk van den Prins komen, daar men een aantal kanonnen had verloren met de Waterlandsche schansen, die döor den Spanjaard genomen waren, na dat hii zich met hoogtii had weten heen te werken door en over eenige wrakken, die men met opzet had laten zinken in het IJ, teneinde de Spaansche vloot uit de Zuiderzee te houden. Het begin was dus wel 'n groote te genvaller, doch knakte den moed der opstandelingen niet. De Span'aards spotten met deze toe rustingen en zeiden, dat de Westfri zen voor kanonnen hou en pompen hadden en dat de bemanning hunner schepen bestond uit onbekwame burgers en boe ren. Toch. hoe geoefend ook te land. de Spanjaarden hadden als krijgslui ter zee wel een toontje lager mogen zin gen. Zoomin a's het volk muntten hun aanvoerders en admiraals uit in deri zeeoorlog. Dat is later herhaaldelijk ge bleken en heeft immer den Nederlan ders een grooten voorsprong .gegeven. Heeft bijv. Mondragon bij de verovering van Zierikzee wel blijken gegeven van grooten meed, zoodat zelfs de zijnen ter halver lijf in het water staande nog on versaagd doorkampten met de Geuzen, van beleid en doorzicht bi; den oorlog te water kan ook bii .hem kwalijk spra ke zijn. De onkunde en lafheid van den admiraal Medina-Sidonia, die_ in 1588 de grootste vloot aanvoerde, die Spanie ooit in den krijg heeft gebracht en die bi' voorbaat reeds de „Onoverwinne lijke" werd genoemd, zijn overbekend. Opgemerkt mag echter worden, dat Bossu, met wien de Westfriezen thans te strijden kregen, de eenige bekwame Spaansche admiraal mag genoemd wor den. hetgeen dus het succes van de Slag op de Zuiderzee nog zooveel groo- ter maakt. Wii zullen dezen slag niet in bijzon derheden volgen en alleen opmerken, dat Cornells DIrkszoon, burgemeester van Edam en admiraal der Hollandsche vloot, daarbij veel blijken gegeven heeft van bekwaamheid en moed. Ook mag wJ. genoemd worden het bravoure stuk van Jan Haring, denzelfden die bii het verlaten van den Diemerschans, een der straks genoemde Waterlandsche ver sterkingen, den aftocht zijner krijgsmak kers dekte door zich geheel alieen op een smalle kade te posteeren en de Spaansche voorhoede zoo lang op te houden, totdat zijn makkers in veilig heid waren. Hii sprong daarna in het aangrenzend meer en wist zich beurte lings zwemmend en duikend vrii te houden van de talrijke hem1 nagezonden kogels. De slag op de Zuiderzee heeft hem evenwel het leven gekost. Hii wierp zich te midden van den strijd te wa ter. bereikte het schip van Bossu, klom in den mast en vóór de verwonderde manschappen beseften wat hii in 't schild voerde, rukte hii de Spaansche vlag van den mast. Zijn vermetele daad bleef echter zon der nut, want geënterd werd het schip toen nog niet en tóen hij weder over de verschansing meende te springen, trof hem een vijandelijke kogel. Verscheidene Spaansche schepen wer den genomen en de overige vluchtten ten slotte naar Amsterdam, behalve Bos su, die zich na 28 uur vechtens ge dwongen zag tot onderhandelen. Hii bedong het leven voor zich en de zij nen en een gevangenschap in overeen stemming met zijn grafelijke waardig heid. Bovendien werd voor de gevan genen, driehonderd in getal, een stelsel van uitwisseling bedongen. Te Hoorn heeft Bossu aanvankelijk gevangen ge zeten en is eerst vrijgekomen bij net sluiten van de Pacificatie van Gent, in 1576. In het stadhuis-museum te Enkhuizen wordt nog het zwaard van Bossu be waard. Ook werden in dezen slag 38 kanonnen veroverd, die later onder de Westfriesche steden verdeeld werden. Deze overwinning heeft evenals het ongeveer gelijktijdige opbreken van het beleg van Alkmaar de zaak der Neder- landsche vrijheid een belangrijken stoot gegeven. Van Alkmaar begint de victorie is dus niet ten onrechte een gevleugeld woord geworden. gg—1 - 1,1«ta BLOEDINSPUITING TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. De heer A. v. Leeuwen schrijft in „De Veldbode" het volgende: Van alle kanten komen vragen om nadere inlichtingen aangaande de voor behoedende behandeling met b'.o-d van genezen dieren. Men vraagt mij bijv., of de ijisp,uiting als voorbehoedmid del moet worden gebruikt, dan wel of het beter is te wachten, tot de dieren de eerste ziekteverschijnselen vertoonen Daarop moet het antwoord luiden: hoe vroeger men het doet, hoe beter. De bloeuinspuit'ng bevalt het best als voor behoedmiddel. Als de dieren reeds ziek zijn, moeten belangrijk grootere hoe veelheden worden aangewend en dan is het resultaat veel minder zeker. Men kan bijv. al zijn vee laten inspuiten, zoo gauw één der dieren ziekteverschijn selen vertoont. Met de kalveren moet men zeker niet wachten, totdat een of meer ziek zijn, want dan is het veelal te laat. De veearts D. M. Hoogland te Breuke'en behan lelde tot hiertoe onge veer tweeduizend kalveren, waarvan hij het genoegen mocht smaken, meer dan 90 procent in het leven te houden. Zoo als men ziet, onfeilbaar is de behande ling niet, maar zeer bevredigend toch zeker wel. En hoe eer men er met de kalveren bij is, hoe beter. Onbe grijpelijk is het, dat er in die omgeving zelfs nog veehouders zijn, die pas kó men, als zij één of meer kalveren ver loren hebben. Dan is het natuurlijk voor de andere ook al top het nippertje, als zij nog te redden zijn. Verder vraagt men of serum niet be ter is en of het ook goed is om se rum in voorraad te hebben, enz., enz. ik kan niet meer zeggen dan ik weet en wat ik weak dat heb ik mee gedeeld. Ieder moet ten slotte weten, wat hem het best past. Men vraagt ook naar de kosten. Daar weet ik niéts van; dat moet men met den veearts uitmaken. Voor één ding zou ik willen waar schuwen. Men moet nu niet meenen, dat men het zelf wel zonder den veearts kan. Want dan gebeuren er vrij zeker ongelukken. Alles moet met groote zorg vuiuigheid worden behanacd. Fles- schen, buizen, spuiten, enz., a.les moet steriel zijn en ook het deiibrineeren moet me. de noodige omzichtigheid ge beuren. Er ziin al genoeg koeien "be dorven door het zelf oppompen bij melkziekte, dan dat men hier met een gerust geweten ook maar weer zeli' zou willen gaan prutsen. Ieder in zijn vak en hier is nu werk voor den prac- tiseerenden veearts en niet voor den boer. Natuurlijk moet men een veearts nemen, die zijn vak behoorlijk verstaat en geen ander. Ook volwassen runde ren worden met succes voorbehoedend met bloed ingespoten. Niet van veeart sen, maar van veehouders heb ik ver nomen, dat zij zeer tevreden waren over het resultaat. De koeien kregen wel mond- en klauwzeer maar in lichten graad. Uit Noord-Brabant ontving ik onder mevr een schrijven van dsn volden-den inhoud: „Nu ik toch aan '1 pannen ben, wil ik u tevens den uilslag melden van liet inspuiten. Legen mond- en klauwzeer van mijn runderen, wetende, dat gij hierin belangstelt, daar da zaak nog nieuw is Koeien, runderen cn kal veren liepen alle bijejn in dezelfde weide. Toen zich bij een koe de eerste verschijnselen van de gevreesde ziekte vertoonden, heb ik direct den veearts ontboden, die longblaiar r.onslateerde en den volgenden dag alle in spoot met hel bloed v.an genezen koeien. Ondanks de inspuiting is niet een rund be vrijd gebleven. Groot en klein, alle hebben mist de ziekte te kampen gehad, doch naar mate het bewuste dier jonger was, was do ziekte in haar verloop goedaardiger. Ik voor mij meen dus de conclusie, uit e'igcn er varing opgedaan, te mogen trekken: als voor behoedmiddel is de inspuiting niet toe Ie passen, doch wel eenigszins ter verzachting, vooral hij jonge dieren. Bij de varkens was liet ongeveer hetzelfde. Een enkele groote is don dans ontsprongen, doch men kan hiervan moeilijk zeggen, omdat ze ingespoten zijn, waar weer andere het wel kregen. Bij jonge biggen echter was het verloop dit jaar, na inspuiting, veel guntsiger dan het vorige jaar. toen ze niet werden ingespoten. Toen stierven er vele en dit jaar geen enkele." Ik dank den geachlen schrijver voor zijn mededeeling. Uil het schrijven blijkt, dat mon nog niet algemeen begrijpt, wat met de blocd- inspuiling wordt beoogd Be schrijver zegt: jOndonks de inspuiting is niet één rund bevrijd gebleven". Zeer juisl, maar dat was ook de bedoeling 'niet. De bedoeling is alloen, dat de dieren wel liet mond- en klauwzeer ikrijgen, maar er minder aan lijden en m biet leven blijven. Gaai- gaai hei om en om niets anders Nog eens dus: de bloedinspuiting is geen voorbehoed middel tegen de ziekte zelf, maar tot hier toe een bruikbaar middel gebleken om dc verliezen aan de ziekte zooveel mogelijk te beperken. En waar nu inzonderheid zoo be droevend veel jonge dieren sterven, is het daar niet van onschatbare waarde, daL men uit de praktijk kan rapporteeren, dat na in spuiting de jongste dieren het minst van de ziekte te lijden hebben en dat de kalveren en biggen in hel leven gehouden worden Het is maar zoo jammer, dal zulk een betrek kelijk eenvoudig middel zoo langzaam ingang vindt. Nog steeds hoot mren van groote ver liezen. En als dat nil moet en niet anders kan, nu ja, dan moet men cr zich bij neer leggen. Maar als er nu een prachtig en weinig kostbaar geneesmiddel is, waarom wordt üii dan niet algemeen e:i op groote schaal aan gewend? Intusschen hebben wij mei ons ha meren en nog eens hameren op hetzelfde aam beeld dan toch bereikt, dat ook in andere bladen de aandacht op de zaak gevestigd is en dal zelfs officieele lichamen als het Neder. 1 Landbouw-Comité cn de Slaatscommiss c voor mond- en klauwzeer er over van .gedachten gewisseld hebben. Langzaam, voetje voor voetje, gaat bet dus in de goede richting. Laten wij dus onze ziel nu verder maar in lijdzaamheid bezitten en niet uit ons vel sprin gen, als wij zien hoe moeizaam het gaat om in da logge en trage massa, die de menscli- baid iu Nederland nu eenmaal is, eenige be weging te krijgen. En dis. lijdzaamheid fieaft men soms zoo brood- en broodno-Gdig Een staaltje. Onlangs van een markt komende, sprak ik onderweg' een paar veehouders, wien ik vroeg hoe 't hun ging met hel mond- en klauwzeer. Och, hoe zou het gaan; net als overal, grc-ole sterfte onder kalveren en big gen. Ik raadde den menschen aan er eens met den veearts over ie spreken, omdat er tegen woordig zoo'n goed middel was om de sterfte tegen te gaan. Ja, dat had een van hen gedaan, maar de veearts had gezi-gd er was niets aan te doen. Dal kon ik haast niet g-.loovcn en ging daarom eens met dan vee arts praten. Ik trof hem een nog jonge collega; gelukkig thuis en vond er tot mijn voldoening ..De Veldbode" op tafel liggen. Hij 'had or dus van gelszen, maar. voelde er •niet veel voor. De boeren kwamen hem daar voor niet om raad vragen, al stierven hun dieren hij bosjes Met warmte beval ik liam aan dan z;.lf de zaak eens met da boeren, te bespreken, want het was toch zonde en jammer, enz enz Resultaat: de jonge man begon er liever niet aan; had ander werk genoegzag tegen de moeite op en als het eens verkeerd uitpakte1 Is het niet om maar noen, kalm blijven! Er zijn gelukkig ook nog ondernemende en energieke men schen, veehouders en veeartsen, die de han den uil de mouwen durven steken en genoeg liefde voor onzen veestapel hebben, om a! hun krachten in te spannen. En daar moeten wij het ten slotte van hebben. Naschrift: Het schijnt, dat de inspuiting van gedefibrineerd bloed belangrijk beter re sultaten geeft dan cle inspuiting met serum. Mon lette hier wel op. Voor mededeelingen hieromtrent houden wij ons steels aanbevo- ljn. DE NIEUWE KERK TE EGMOND. „Aan allo Vrienden en Vereerders van het II. Hart" beeft de Zeereerw heer J. P. A. Saul jon, benoemd-pastoor der le Egmond nieuw te bouwen kerk, het volgende schrij ven gericht: Het bedelen viel mij altijd zwaar; ditmaal echter kom ik mei een heilige vrijmoedigheid lot U, vrienden en vereerders van liet II. Hart Immers Monseigneur zelf slond mij welwil- 1 and toe, de propaganda voor een Kerk te Egmond aan den Hoef ook uit te strekken buiten de grenzen van mijn parochie; j,a meer nog, Zijne Doorl. Hoogwaardigheid stond mij toe, U een aalmoes te vragen „voor de eerste Kerk in het bisdom Haarlem, die wordl toegewijd aan de II. Margaretha Ma ria". de Apostel der devolie tot Jesus' God- dJUjk Hai'i. Mag 't een zeldzaam voorrecht genoemd wiordiju le mogen ijveren voor zulk oen schoons zaak, straks misschien de Stichter te worden van de eerste Kerk in ons Bisdom Ier eere van de Uitverkorene Bruid van Jesus' li. Hart, men' moet wel op en top idealist zijn, om niet in le zien, welke be zwaren aan het stichten van een Kerk, voor al in dezen tijd in don weg staan. Daar komt nog bijEgmond aan Zee, waarvan Egmond aan den Hoef slechts oen deel uit maakt, slaat officieel aangeschreven als te behooren lot de 15 meest hulpbehoevende Kerken van Nederland. Door uitbreiding der parochie, de snelle uitbreiding van het Werk der Vacantie-Kolonies en de toenemende be- teekenis van Egmond aan Zee als badplaata. is de Kerk le Egmond aan Zoe te klein, om de geloovigen te bevatten. Om nu zoo goed mogelijk in den geeste lijken nood mijner parochianen te voorzien, kwam 't Z. D. II. den Bisschop wenschelijk voor, dat Egmond aan den Hoef een "eigen Kerk zou krijgen. Eten vurig verlangen van mijn goede parochianen gaat daardoor in vervulling, en hoewel zij zelf op verre rw niet bij machte zijn, de benoodigde gelden bijleen te brengen, als vurige vereerder- en vereersters van bet H. Hart, hebben zij al him hoop gevestigd op onze groote Patroon-, heilige, de II. Margaretha Maria Alacoqu- cn allen, die willen dealen in haar Aposto laat: dg uitbreiding van het Rijk der Liefde van Jesus' Goddelijk Hartt Vrienden en Vereerders van het H. Hart, dig in deze maand gaarne iets bijzonders zoudt willen doen ter eere van dat H. Hart, ik bid U, s leunt onze onderneming met uwe bijdragen, opdat nog in het jaar der neilig- verklaring de eerste steen kunne worden gelegd van een waardig monument ter e«re van Haar, aan wig Jesus eenmaal de schat- 'len van Zijn H. Hart heeft geopenbaard. Met de meest verschuldigde hoogachting. h®b ik de eer te zijn, Uw dw dienaar., J p. A, SAULENN, Pasloór te Egmond aan 7ee, Egmond aan Z©<», Juni 19?Ó t i 1111.1 ■- OASTRIOUM. OASHRIOUM. W e e n s c h kind' erea. Door het comité voor cle verzorging van de alhier bij de ingezetenen verpleegd wo-r- dene kinderen is Bondei dig aan deze- een uitstapje bezorgd. 's Morgens werden zij allen te ruim Si/2 uur in de kerk verzameld cn w-oo-nu? Z1J de H. Mis bij1, waaronder werd gecom municeerd. Daarna, had een gczamelijk ont bijt plaats in de zaal van da Erven van Benthem. Ha 10 uur trokken zij allen ver gezeld van het damescomité naar hel strand. D>e tocht ongeveer een uur ver werd aangevangen met een tramritje van hot station naar het gesticht Duin en Bosch daartoe gratis aangeboden door den genees heer directeur van dat gesticht.. Verder werd de afstand te voet afgelegd en bleven de kinderen onder lcid.ng van de dames en twee zusters dor gc-no. k-n dag aan het strand zich vermaken met schop enz. We kunnen ons voorstellen dat de kleinen zich zulien hebben vermaakt. Do terug tocht gaat eveneens tot aan het gastichts- beirrein te voet en van daar weder naar het station per tram. Alles bij elkander genomen is het dien dag den kleinen zeer aangenaam gemaakt. Distributie. Dc uitreiking van de broodkaarten zal evenals vorige malen plaats hebben op a,.s. Maandag ten raad- huize van 9—12 en van 2—4 en op Dinsdag in het café Burgéting op dezelfde uren. Tour is me. Door middel van den bur gemeester heeft dè Koninklijke Nederland- scbe Motiorivielrij'dorvereeniguig ter be schikking van het gemeentebestuur gesteld twee waarsc'kuwings borden waarop aan de een© zijde aan de motorristen en autobe- bestuurders verzocht wordt langzaam te rijden en aan de andere zi,d3 wo-idt be dankt aan deze sport.menschen wanneer zij aan dat verzoek voldaan. Bij het inkomen van het dorp zien dus de motorristen het verzoek ter wij I zij bij het verlaten van 'heit dorp worden bedankt vooi hun bedaard rijden. Het is te hopen dat door deze preven tieve maatregel velen zich zuilen houden aan de vastgestelde maximum snelheid maar ook is het te hopen dat de jeugd nu eens niet deze dezs borden zal vernie tigen. We hopen dat het publiek daarom zooveel mogelijk zal medewerken ten einde bescha diging van deze borden tegen te gaan en d? bengels d zuiks mochten probeeren aan stonds zullen recht zetten. Laag. Door een veehouder was aan besteed liet maaien van zijn grasgewas doe# middel van ©en maaimachine. De aannemer van dit werkje begon deze week zijn taak maar kwam tot de ontdek king dat lage individuen in het laa d ijzeren voorwerpen hadden geplaatst -tengevolge waarvan de machine die pas was aangekocht en geheel nieuw was ernstig w©: vernield, W ©Lke lag© personages dit gruwelijk werk hebben verricht Is natuurlijk niet bekend. De polio doet ijverig onderzoek maar tast absoluut in het duister, het waren zeer zeker te wenschen dat dergelijke personen hunne welverdiende straf met ontgingen.. Het is laag eai gemeen op dergelijke wijze het eigendom van een and©r te ver nielen. eeniging veel succes. KROMMENIE, KROMMENIE. Eervol ontslag. Bij) Koninklijk Besluit is met 1 Juli aan den directeur van het Bost- en Telegraafkan toor alhier, den Hoer M. W. van Bommel, eervol ontslag verleend. WORMERVEER. WORMERVEER. Ongeluk. Donderdag morgen te kwart over acht haid op den Zaanwegtalhier «en ongeluk plaats, dat min der gelukkig iaifliiep. Een melkwagen reed een oude vuouw, S. gen. achterop die mid den op den weg liep. De voerman riep haar toe terzijde te gaan, doch de vrouw die stokdoof is. hoorde d.t niet. Hst gelukte den voerman niet het paard in .te houden, dat de oude vrouw aanreed, terwijl het paard op de giadde Queiia-st-keien uitgleed enter aarde stortte. Da oude vrouw werd eiau eind over de gladde keien voortgeschoven, doch bekwam weinig letsel, terwijl het paard, na eeniga vergeefse!)© pogingen wieer op de been werd gebracht. Ook het haast be kwam steekt licht© kwetsuren. Het wordt tijd, dot die gLadde keien: erfenis van den vorigen burgemeester, die er mee dweepte, verwijderd vvo.d n, wijl -de paarden daarop herhaaldelijk uisgelijdoni. Po ster ij'en. O-nae oudste brieven besteller, da heer O. Prins, die gedurendi: 42 jaren in Wo-rmerveer werkzaam is ge weest, heeft eervol ontslag aangevraagd met ingang van 1 Juli a^s. Concours. De R. K. Gemende Zangvereeniging ,„St. Cecilia" alhier, direc teur de heer P. J. Sicking, neemt Zondag a-.s. deel aa,n het concours, dat door de Ko ninklijke Zangvereeniging „Zang en riend- sckap" te Haarlem is uitgeschreven. Ei is ijverig gestudeerd, zooda.t bij een weinig geluk onze zangeressen en zangers hopelijk „prij'sgekrooind" zullen huiswaarts keeren. O.W.-be lasting. Wat de O.W-be lasting betreft, „boft" oinaa gemeente reus achtig. Terwijl men hoopte dat de uitkeer») g pl.m. f 75.000 zou bedragen, blijkt nu dat vermoedelijk f 176.545 zal uitgekeerd wor den. Een voordeeltje van e©n ton gouds. De gemeenteraad kan niet beter doen dan voor dit geld een crisisleening aflossen; dan profiteert minstens iedere belasting betaler ©r van. Burgerl. Stand. Geboren: Jan, z. v. D. Bakker en H. Bos; Alida Johanna d. v. P. Verwer en J. O. Koekkoek. Getrouwd: A. Andrea en- M. R. Bruin; E. Holkamp (van Krommenie) en G. v. dj D. Koele (van 's Gravemhage) en A. Kuijl per; J. H. van Eig (van Krommenie) e» D. Woerdeman. Overleden: Dirkje Goudriaan, oud 69 jaar, gehuwd met D. Kelder; Klaas Hdogo - veen. oud 4 jaar, wonende te Harderwijk!

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 9