lemengd Nieuws BINNENLAND Kerk en School Orde en Arbeid. TEOEüïïammrm,! Internationnaal Congres der Christelijke Vakbeweging. NOG EENS DE 1üde VGLKSTELLIMG. Nederland en België Binnenlafidsch Nieuws o. f. m. bereid tot overleg. Vierde dag (3!ol). Zaterdagmorgen werd het congres om 10 uur heropend. Aan de orde zijn de debatten over den zetel en de verdeeling der bestuursfuncties van de Christelijke Internationale. De voorzitter stelt voor ieder spreker 4 minuten te geven en de discussies om half elf te doen eindigen. Aldus wordt besloten. De heer de Bruyn, (R.K. Vakorganisatie, Nederland,) wijst er op. dat niemand wil, dat de Duitsche delegatie vernederd naar haar land zal terugkeeien. In de Duitsche verklaring wordt de indruk gevestigd, dat de Nederlandsche R.K. Vakbeweging gelijk is aan de vroegere R.K. Vakorganisatie in Duitsrilland, de z.g. Berlijner richting. Dat is onjuist. Bovendien is de strijd over de vraag: confessioneel of interconfessioneel in Nedetland uitgestreden. Het Zwitsersche voorstel acht spr. practisch moeilijk uitvoer baar. daar het is een verleggen der moei lijkheden. De Zwitseisdie dielegatie wijzigt haar toorsiel aldus, dat ieder vertegenwoordigd land een zetel in het bureau zal hebben, en Nederland twee en dat de vrouwelijke afge vaardigde uit Duilschland zal worden aan. gewezen. De heer Kruithof (Chr. Nat. Vakverbond) kan zich met het gewijzigde voorstel van Zwitserland vereenigen. De heer Zirnheld (Frankrijk) wijst er op. dat de statuten moeten worden gehandhaafd. De heer Brauer (Duitschland) acht dit congres nog niet zoo sterk aan de statuten gehouden. De Duitsche delegatie kan zich vereenigen, met het gewijzigde Zwitsersche voorstel, dat het meest met het 3e Duiische overeenkomt. Wat de opmerking van den hter de Bruyn betreft, zegt spr., dat het tegelijk noemen van de Duitsche en Nederlandsche Katholieke Vakorganisatie hier niet gelijk stelling beleekent. omdat hij zeer goed weet, dat de Nederlandsche Katholieke Vakorga nisatie een flinke, degelijke en moderne or ganisatie is. De delegaties van Italië. Oostenrijk, Hon garije en Tsjecho-Slowakiie sluiten zich bij het Zwitsersche voorstel aan. De vrouwelijke Belgische afgevaardigde, mejuffrouw Baers, bepleit de benoeming van een tweede vrouw in het bureau. De voorzitter deelt mede. dat de meerder heid van het ccngresbureau het Zwitsersche voorstel overneemt. In dit geval heeft de Duit sche afgevaardigde verklaard de aanneming der statuten te erkennen. De voorzitter constateert, dat thans dus alle afvaardigingen aan de statuten gebon den zijn. De heer De Bruyn (R.'K. Vakbureau Ne derland) acht het gewensclit. nu de meer derheid der delegaties zich vereenigd heeft met het Zwitsersche voorstel, dat dit voor stel met algemeene stemmen werdt aange nomen, hetgeen den indruk der eenheid naar buiten zal versterken. De heer Muller (Zwitserland) wenscht aan liet bureau het recht toe te kennen om zich in het bureau een tweede vrouw le assu- meeren hetzij uit Frankrijk cf België. De Belgische afgevaardigde, de heer Qua quebeke legt namens zijn delegatie de ver. klaring ai, dat zij in het volle bewustzijn van haar verantwoordelijkheid weigert te stem men over het Zwitsersche voorstel, omdat dit in strijd is met de statuten. De Fransche afgevaardigde Zirnield legt namens zijn delegaue een. gelijkluidende ver klaring af. De heer Scherrer (Zwitserland) betwist, dat het Zwitsersche voorstel in strijd zou zijn met de statuten. De s.atu en bepalen, dat het congés de leden van het bureau zal' kiezen, maar het congres kan ziin bevoegd heid aan afgevaardigden van de verschillen de landen dekgecren. Ook al zou er eenigs- zins strijd zijn met de staiuten, dan zou men er in dit geval als overgangsmaatregel in kunnen toestemmen. Mei. Baers (België) vraagt eeaige minu ten de vergadering te schorsen, opdat de Belgische delegatie zich nader zal kunnen beraden. Die verzoek wordt toegestaan. Nadat do zitting heropend is, verklaart do heer Quaquebeke (België), dat de Belgische delegatie zal stemmen vóór het Zwitsersche voorstel, op voorwaarde, dat het congres de w enseaelijkheid uitspreekt, dat bij de ver- declina der functies rekening zal worden gehouden met d'e algemeene gedachte van het voorstel van het songres-bureau, n.h dat het voorzitterschap en het secretariaat zul len worden toevertrouwd aan neutraio land-en. Be heer Zirnheld (Frankrijk) sluit zich Jiamens zijn delegatie bil de Belgische ver klaring aan. Be heer Brauer (Buitsehl-and) meent, dut liet Belgische voorstel het Zwitsersche eenigszins illusoir maakt, maar stelt voor, dat het congres nota neemt van d'& Belgi sche wenscheliikheid'. Be heer Quaquebeke (België) verklaart ëat de Belgische delegatie het voorstel van den heer Brauer aanneemt, (Applaus). Be Belgische delegatie wil verklaren. dat de Belgische vakorganisaties de raadgevingen en aanbevelingen van het Hoofd der Katho lieke Kerk willen opvolgen en wat gebeurd is. willen vergeven en trachten te vergeten uit Christelijke naastenliefde. Wat dit bosluit beteekent voor de Belgen, zullen alleen zij kunnen beseffen, die weten, wat de Belgen hebben gevoeld; en gedacht tijdens den oorlog. Be F ransche afgevaardigde, de heer Zirnheld, hecht zijn goedkeuring aan d/e door den heetr Quaquebeke gesproken woor den. In den geest der Christelijke naasten liefde heeft de Fransche delegatie op dit congres verschillende offers gebracht. Be strijd moet niet alleen aangebonden worden tegen het socialisme, maar ook tegen het materialisme. Het sou te betreuren zijn, 'wanneer hier persoonlijke belangen naar voren zouden .worden geschoven. Mogen rechtvaardigheid en Christelijke naasten liefde de besluiten leiden. Leve de Christe lijke Internationale. Be voorzitter constateert, dat het Zwit sersche voorstel is aangenomen, hetwelk thans als volgt luidt: I. Het congres ki&at een bestuurbe staande uit een aantal loden, voor elke or ganisatie één en één vrouwelijk lid, uit Duitschland. Bovendien heeft het bestuur het recht zich een tweede vrouwelüiki Bd (niet uit Duitschland) te assumeeren. II. Het congres draagt het bestuur op, om functies onderling te verdeelen. Hierna werd de zitting tot 2 uur ge- schorscht. Intusschen zullen de delegaties haar vertegenwoordigers- in het bestuur kiezen. Samenstelling van het bureau. Te half drie "uur heropende die voorzitter het congres en deelde mede. dat door de delegaties als hun vertegenvvoordigers in het definitief bureau van de Christelijke Inter nationale zün gekozen de volgende heeren: België: Quaquebeke: Buitsohland: Brauerj Frankrijk: Zirnheld: Hongarije; Huszar; Italië: dr. Valente; Nederland: B.-K. Vak bureau, Serrarens, Christelijk Nationaal Vakbureau: Amelink; OostenrijkUnter- mül'ler; Tsjecho-Slowakije; Rottig: Zwitser land; Seberrer: Duitschland zal nader het viouweliike lid van het Bureau aanwijzen. Bo Belgische en Fransche delegaties hebben verklaard er prijs op te stellen, dat door het bureau als 2e vrouwelijk lid zou worden aangewezen mejuffrouw Baers. Be Spaansche gedelegeerde was niet ter vergadering geweest en heeft nog niet het bestuurslid voor Spanje kunnen benoemen. Contributie. De voorzitter deelde mode. dat het con gres-bureau voorstelt de contributie te be palen op 10 per 1000 leden per jaar met bepaling, dat da betaling zal geschieden tegen don koers, welke het gemiddelde vormt van dien koers va.ii den zomer 1911 (vóór den oorlog) en den huidigea koers (Juni 1020.) Bit voorstel werd bü acclamatie aange nomen. Eveneens werd bü acclamatie aangeno men het voorstel om het bestuur op te dragen een arbeidscharter op Gkristelijken grondslag te ontwerpen, dat aan het eerst volgend congres ter beslissing zal worden voorgelegd. Ook werd het bestuur opgedragen de vol gendc oulerwerpen onder de oogen te zien: "Vertegenwoordiging van.arbeiders in fa- brieksraden en deelneming in de wins-ten en het vraagstuk der emigratie, bezien van uit het oogpunt van bescherming en hulp aan de arbeiders. Bo heer Zirnheld (Frankrijk) vroeg het bestuur omtrent het eerste punt: vertegen- woordiging van fagbrieksraden en deelne ming in d-e wiinsten, aan die betrokken orga nisaties advies uitvte brengen vóór het vol gend congres. Zulks werd, indien mogelijk, toegezegd. Sluiting. Be voorzitter merkt ep, dat het congres thans aan het einde van zün arbeid is geko men. Die arbeid is voor velen zwaar ge weest. Er is vergaderd in openbare zitting en in de commissies. Men Leeft op d-e com missie-vergaderingen wei criti-ek uitga oci'end. De socialisten zeggen, dat wij veel binnenskamers hebben bedisseld. De roode internationale heeft veel meer binnenska mer^ behandeld dan wij. Zij hadden bij ons graag heftige discussies gezien, maar daai voelen wii niets voor. \Yzün nu zoover, dat de Christelijke Internationale bestaat en blijft bestaan. Maar er is meer gebeurd. Er ziim nog 8 internationale verharden gesticht, n.l. van de textielarbeiders, van de arbeiders in fa brieken, in fabrieken, in de transport- en in de vcedings- en genotmiddelen van de post beambten. van de spoorwegbeambten, van het kantoor- en winkelpersoneel, van do meubelmakers, van da tabaksbewerkers van de met-aalbewerkers. Wii kunnen onze Internationale hartelijk geluk wenschen. Spr. breng-t vervolgens dank aan aller dia hebben meegewerkt om bet' congres te dioen slagen. Spr. eindigde met den uitroep „Leve de Christelijke Internationale,welke kreet door heel de vergadering werd overgeno men. Dankwoord van den heer Huszar. ervolgens voerde nog hot woord de oud minister-president van Hongarije, de heer Huszar, die de Hollanders dankte voor deze gelegenheid, waarop de Ch-risteliike an'bei- ders der wereld elkaar weer gevonden heb ben. Op den weg der Christelijka Interna tionale Vakbeweging, waarop wii de eerste sehr&de gezet hebben, willen wii thans ver der gaan. Spi. hoopt, dat de Christalüke organisaties zullen- medewerken om het Christendom stork te maken in deze zware tiiden. Wii moeten de Christelijke Interna tionale zoo groot maken als heel do wereld' om daardoor de Ghristelüke idealen over heel de wereld te brengen inet behulp van de Christelijke pers. Onze ergste vijand is de on-Ghristelijke pers, die een on-Cihriste- liike moraal over Europa verspreidt Men meldt aan de „Meb.", dat de con elusie, welke de „N. R. Ct." uit de toezen ding aan de gemeenten der betrokken staten trok voor het to-oh doorgaan der tiende volkstelling, onjuist is. Bedoelde toezending is, slechts het doorgaan van een vroeger getroffen administratie ven maatregel. De Minister is nog steed6 van meening dat de tiende volkstelling kan worden uitgesteld. Hij heeft echter daarover de meening dér commissarissen van de Ko ningin gevraagd. Eerst nadat die is bin nengekomen, zal de Minister een defini tieve beslissing nemen. DE VERDRAGEN VAN 1839, Het te Parijs verschijnend blad „Le Journal" meldt, dat aan minister-presi dent Millerand ,een dooir ongeveer 200 volksvertegenwoordigers enderteekend' verzoekschrift te overhandigd, waarin van hem wordt gevraagd, dat hij aan België zijn volle medewerking zal ver leenen om uitvoering te doen geven aan het besluit van den Oppersten Raad, dat de verdragen van 1839 in hun geheel moeten worden herzien, opdat België worde hevrijd1 van de beperkingen, door deze verdragen aan. zijn souvereiniteit opgelegd en het Scheldevraagsthk, de Limburgsehe kwestie en de zaak van het kanaal van Antwerpen naar den Rijn worden geregeld. De actie door de Belgen, vooral ook in Fransche parlementaire kringen uit geoefend tegen ons land, schijnt dus vrucht te zullen dragen. DE INTERNATIONALE RECHT SPRAAK. H. M. de Koningin, heeft Zaterdag ten paleize Het Loo in particuliere audiëntie ontvangen den heer Léon Bourgeois, die als vertegenwoordiger van den Volken bond de internationale Juristen-Confe rentie te 's-Gravenhage heeft geinstal- leerd. Bij deze ontvangst was tegenwoordig de gezant dér Fransche Republiek te s-Gravenhage. DRAADLOOZE TELEGRAFIE TE SCHEVENINGEN. Het station voor draadlooze telegrafie te Scheveningeu is Woensdag j.l. voor de eerste maal in Nederland en zelfs iu Europa, gebruikt voor een doeJ waarvoor draadlooze telegrafie tot au toe weinig heeft gediend. Het is ter beschikking- ge steld van het secretariaat der Internatio nale Juristen Conferentie, en zoo heeft het een uitvoerig verslag van die ope ningsplechtigheid der Juristen Conferen tie de wijde wereld ingezonden. Om 6 uur begonnen, waren ongeveer l'A uur later de redevoeringen van Minister van Karnebeeb, den heer Léon Bourgeois en Baron Descamps verspreid over een cir kel-oppervlak met 1200 mijl straal, d.m.z. over geheel Westelijk en centraal-Euro- pa. Voor den geheelen duur der Conferen tie is eene regeling getroffen, waardoor o mogelijk eiken dag Selie veilingen de wereld op de hoogte zal houden van wat er in het Vredespaleis gebeurt. DE BROODPRIJS. Te Leiden zal de gemeentelijke duurte- commissie op verzoek van B. en W. een onderzoek instellen naar da noodzake lijkheid van de laatste verhe-oging van den wittebroedprijs. Ook van regeerings- vvege schijnt aan d-e broodprijzen aan lacht te werden geschonken; naar ver luidt, heeft de Minister van L., N. en H. rpgave gevraagd van de broodprijzen in le verschillende gemeenten. WENSCHEN VAN DEN ALGEM. R.-K. AMBTENAARSBÜND. Be Algem. R.-K. Ambtenaars-bond beeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek er toe mede 4e werken: le. dat van het salaris geen korting voor pensioen, ook niet voer weduwen en weezen, wordt geheven; 2e. dat de kin dertoeslag nist wordt beperkt tot een zekere salarisgrens en worde bepaald op e.m zeker percentage van het salaris, zij liet ook degressief; 3e.dat de standplaats aftrek vervalle; 4e. dat aan de salaris- commissie wordt verzocht, zoo spoedig mogelijk te advisseren omtrent herzie ning van die salarissen, die' kennelijk veel te weinig rijn verhoogd (zooals b.v. de in dit schrijven bedoelde adjunct-com mies); 5e dat de verhouding ten opzich te van de militaire salarissen worde her steld door verho-oging van de salarissen van de ambtenaren. 6e. dp.t een vqeanrie- toeslag worde gegeven overeenkomstig de voorstellen van de commissie-Bres seihuys, zonder eenige salarisgrens. HINDEREN BUITEN DE INVALIDI TEITSWET. Voorloopig echter waehte men af, tot dat meerdere zekerheid zal zijn verkre gen. Van bevoogde zqde wordt aan het ,,N v. d. D." gemeld: Onlangs verscheen in de bladen een communiqué, meldende dat beslist was, dat kinderen, in het bedrijf of de huis houding van hun ouders werkzaam, in het algemeen geaoht zouden worden niet in loondienst te zijn, buiteng*ewone ge vallen daargelaten. Daaraan werd toegevoegd, dat de ren tekaarten van dergelijke kinderen thans nietig zullen worden verklaard en de ze gels gerestitueerd. De eerste mededeelin.g is echter te alge meen, de tweede niet geheel juist. De Centrale Raad van Beroep heeft geen uitspraak gedaan, waarbij terzake van een bepaald geval uitgemaakt werd dat in het algemeen inwonende eigen kinderen niet verzekeringsplichtig zijn D-e talrijke s-ehakeeringen echter, die zich in de verhouding tueschen ouders en kinderen voordoen, maken het onmoge iijk uit deze ééne uitspraak reeds een al gemeene conclusie te trekken. Hiermede zal gewacht moeten worden, totdat eeni ge andere gevallen waaromtrent reeds beroep is ingesteld, tot een beslissing ge bracht zullen zijn. Hoe deze zaak ook afloopt, een alge ineen-e nietigverklaring van rentekaarten van kinderen, in het bedrijf of de huis houding hunner o-uders werkzaam, zal niet kunnen geschieden. Immers, al blijkt werkelijk, dat. dergelijke kinderen in het algemeen niet verzekaringsplichtig zijn. de mogelijkheid van het wel bestaan van dienstverhouding blijft zooals de Cen trale Raad niet ontkent steeds aanw zig. Daarom zullen ook in dat geval al leen de rentekaarten van die kinderen nietig verklaard dienen te worden, waa neer zulks gevraagd wordt en een in te stellen onderzoek aanleiding geeft aldus te handelen. DR, FR. WILL1BRORDUS LAMPEN. Aan de filosofische faculteit (I sectie: Letteren), der Ludwig-Maximiliaan-uni- versiteit te Münehen, promoveerde Kater- clag mag'ua cum laude (met den hoogst en lof) onze landgenoot fr. Willibrordus Lam pen O. F. M., tot dr. pbil. op proefschrift: „Thiofrid von Echternach, Eine phjlolo- gisch-historische UiiteriUcliqng." Pater Lampen publiceerde in ons land reeds verhandelingen (o.a. in de Bijdragen van het Bisdom Haarlem en du Katholiek) over dezen Thiofrid, die ook voor ons 'and van belang is, omdat hij op Walche- en burgeroorlog heeft voorkomen en een levensbeschrijving uitgaf ,van St. Willi- brord. Vooral echter maakte hij zich naam doordat hij de eerste was die eon werk schreef over Relikwieënvereering en daar in blijk gaf van een zeer uitgebreide litt era tuu r-k e nnis DE BEGRAFENIS VAN MGR. N- J. SMEULDERS. Zaterdagmorgen had te "Warmond de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van. Mgr. N. J. Smeulders, in leven pastoor te .Warmond. Vrijdagavond 7.15 .uur werden de plech tige Metten gezongen, waarbij mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot- Seminarie te Warmond agens was, en ge assisteerd werd door theologanten van het Seminarie. Aanwezig .waren mgr. M. P. J. Möilmann, vicaris-generaal ,van het Bis dom Haarlem, de HoogEerw. heer H. T. Rikmenspoel, plebaan van St. Bavo te Haarlem, de HoogEerw. heer H. J. Zon dag, deken te Vogelenzang, de ZerEerw. heeren pastoors J. J. A. M. Krook te Hillegom, J. J. Voltering te Waarland en J. H. A. Thus te Sassenheim, profes sor G. Kuijs van het Seminarie Hageveld, enkele professoren ,van het Groot-Semi narie. Voorts .was als vertegenwoordiger van Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier aanwezig de secret,aris ,van het Bisdom de Zeer- Eerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt. Zaterdagmorgen werden de Lauden ge zongen waarbij de HoogEerw. heer- Th. F. Ebbinkhuysen, regent van het Semi narie Hageveld, agens was, geassisteerd door den ZeerEerw. heer J. M. A. Bots, pastoor te Assendelft en pastoor J. J. Voilering van .Waarland. De plechtige Requiemmis werd opge dragen door den HoogEerw. heer H. J. Zondag, deken te Vogelenzang, daarbij geassisteerd door den WetEerw. heer ,W. P. J. Janus, kapelaan te Warmond als diaken en den WelEerw. heer J. N. Omt- zigt, kapelaan te Langeraar als sub-dia ken. Aanwezig waren hierbij o.m. verschil lende professoren van het Groot-Semina rie de ZeerEerw. heer G. J. M. Kabel, pastoor te Rotterdam, de HcogEerw. heer P. L. Dessens, deken te Leiden, de Zeer Eerw. heeren pastoors P. de ,Wit te Maas sluis, II. J. Ph. Thomann te Lisse, J. A. Sanlenn te Egmond aan Zee, F. J. M. Wassen te Bennebroek, ,W. J. J. van Straelen te Oud-Ade, W. A. van Ha len te Noordwijkerhcut, H. A. V. IJzer- rnans, te Berkenrode, P. J. Scbravemade te Voorhout, J. H. Crombag te Leiden, G. W. van den Burg te Nederhorst den Berg, de ZeerEerw. heer P. J. M. J. van de Pavo-ordt, subregent yan het Seminarie Hageveld, de ZeerEerw. heer H. J. M. M. Alink, vlootaalmoezenior, de oud-ka pelaan de WelEerw. heer B. A. Lasance en Mgr. J. J. Graaf. Voorts waren nog aanwezig het col lege van Burgemeester en Wethouders, de heeren Kerkmeesters en leden van het armbestuur, de raadsleden en vo-orts nog tal van vooraanstaande personen. De lijkrede werd uitgesproken door den ZeerEerw. Hooggel. heer professor J. D. Aengenent, en de absoute werd ver richt door den Ze-ereerw. Hooggel. heer professor A. .Th. Seijsener met assistentie der eerw. heeren kapelaans W. P. J. Janus en J. N. Omtzigt. „normale; wijze" het werk heeft hervat; bij werkgevers, die bereid waren om „nor» male" arbeidsvoorwaarden jn te willigen," Daar het meerendeel der stakende slu- cadoors gedurende de staking is werk zaam geweest bij diverse werkgevers voor de gestelde eisclien, wordt geconcludeerd, dat 't bedrijf li et wel kan dragen. 1 Voorts wordt betoogd, dat het insti tuut der collectieve arbeidsovereenkomst door 't optreden der patroons wordt ge< maakt tot een machtsinstituut in li ander der werkgevers. .Ofschoon het hoofdbe stuur het ultimatum der patroons meent te moeten, afwijzem zegt het ten slotte bereid te £ijn, in nader overleg mot den patroonsbond een behoorlijke regeling der arbeidsvoorwaarden te helpen bevorderen. VERWERPING VAN HET COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT. Naar de „Maasb." verneemt, heeft Vrij dagavond in ,de St. Joseph-Geze'.len Ver- eeniging te Amsterdam een vergadering plaat-s gehad der afdeeling Amsterdam van den Ned. r. K. Bouwvakarbeiders- bond „St. Josef," ter bespreking van het door de patroons aangeboden collectief arbeidscontract. Het bestuur adviseerde aanneming, doch uit de vergadering gin gen verschillende protesten tegen de be palingen van het contract op, In stemming gebracht werd het collec tief contract met groote meerderheid van stemmen verworpen. Het bestuur nam daarna collectief ont stag. Het hoofdbestuur van den Bond heeft tegen Dinsdagavond a.s. de leden opnieuw ter vergadering bijeen geroepen. DE CRISIS 1» DE BOUWVAKKEN. De dienstbetrekking opgezegd Aan de metselaars, de timmerlieden en de betonwerkers, aangesloten bij de mo derne- ol' syndicalistische vereenigingen, is, naar het „N. v. d. D." meldt, Zater dag door de werkgevers, aangesloten bij de Algemeene Patroonsvereeniging, de dienstbetrekking opgezegd tegen Woens dag a.s. De uitsluiting gaat Donderdag 24 Juni jn. Het hoofdbestuur van de Landelijke Fe deratie van bouwvakarbeiders heeft aan den Bond van Patroons vereenigingen in Nederland en aan den r. K. Werkgevers bond een schrijven gericht, waarin naar aanleiding van de uitsluiting Yvordt ge zegd, dat het grootste deel der stuca door te 's Hage. reeds, geruimen tijd op DIEVEN GEARRESTEERD. Door de politie t© Sittard is in hot hotel, oe Zwaan, aldaar gearresteerd een Duit- seher, verdacht van poging tot diefstal bij den caféhouder S. te Limbrjcht. Later bleek, dat de Duitscher ook no-g schuldig is aan een diefstal van 1500 bij de vY-ed. B. te Doenrode. De twee Duitschers. van wie er thans één gevangen zit. worden nog ver dacht van meerdere belangrüke diefstallen in de Mijnstreek. Bij het vernemen dier ar restatie van zün collega, heeft de andere' dief per auto de vlucht naar Duitschland: genomen. MET 110.000 MARK ER VAN DOOB. Een Duitseh meisje, dat voor haar last gever. ook een Duitscher, aa:i eeu ater banfe. instellingen te Sittard. ©en bedrag, van 110.000 mark moest wisselen, is met ge noemd bedrag spoorloos, verdwenen. Medb wordt vermist een jongeman, aan een autcy garage verbonden. Men vermoedt diat beideii die te voren in eikaars gezelschap werden gecien naar België zün nitgeweken. Da politie doet een uitgebreid onderzoek. maar een grapjei t De Schoolwereld, orgaan van de afd. Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage vafl: de Vereeniging van hoofden van scholen, vertelt het volgende: „Op den dag der demonstratieve stakina tegen de anti-revoiutiewet achtte een onder wijzer te Rotterdam, lid van de S. D. a. P* het blijkbaar noodig. met zün klasse te spra ken over die staking." HÜ deed dat op zoo overtuigende Yrijzej. dat de leerlingen zich onmiddellijk soMdaii toonden en tü'dens het re-kenuur staakten^ ja, zelfs vroegen, of ze nu weg mochten gaan- Dat durfde onze propagandist voor politieks stakingen toch zeker niet voor zijn rekening te nemen .althans hü redeneerde nu. ongeveer als volgt: i.Neen, dat gaat niet; je bent noi eenmaal in school, maar wat anders zou hei' ziin, als je vanmorgen niet gekomen waa» of vanmiddag niet kwam. dan had die m-eea- ter ook nog eens een „makkie". Gevolg's Middags zün 25 van dié 30' leerlingen afwezig, zij- loopen buiten, sta--1 ken. Het hoofd der school stond voor ees klasse, werd door den betrokken onder \vü®®r niet op de hoogte gesteld en vernam het g®-'. val eerst tegen het einde van den schooltüël van een lid van het personeel. Als nn de onderwqzer door het hoofd dieï schooi ter verantwoording geroepen wordt, weet hü sleehts dit tex verontschuidiigiiBgt aan te voeren: „BLet was maar een grapje'1! DE ENGELSCHE MARCONISTEN- r STAKING. LONDEN, 20 Juni. De staking der Mar conisten neemt een ernstig karakter aan. Toen heden het stoomschip „Belgian" yaai de White Star Line en. het Amerikaan^ sche stoomschip „Haverford" op het punjf waren van Liverpool naar Amerika t» vertrekken, gelastte een. gedelegeerdé vaA den bond van zeelieden en stokers, het personeel aan den wal den arbeid aeefc. te leggen, daar de toestellen aan boord van de beide schepen door onderkruipers zouden worden bediend. Nader wordt gemeld, dat de stokers en matrozen der genoemde schepen gewei gerd hebben uit te varen. DE BOYCOT YAN HONGARIJE. Tegenmaatregelen. BOEDAPEST, 19 Juni. De Hongaar- sche regeering is van plan tegenmaatre gelen te nemen tegen die staten, welke deelnemen aan den boycot van Hongarye' BOEDAPEST, 19 Juni. Do bond van Ckristelük-Sociaal Spoorwegpersoneel in Hongarüe beeft besloten, om de levens middelentransporten naar Oostenrük en alle aangr enz enden landen stop te zetten ingeval het besluit van het I. Y. V. be treffende den boycot van Hongarüe uit gevoerd wordt. BEDLIJN, 20 Juni. Uit Weenen wordt gemeld, dat de boycot tegen Hongarüe voorloopig op acht dagen is vastgesteld. Wanneer binnen, dien rijd de Hongaar- sche regcering nog niet heeft toegegeven dan zal de scherpe boycot ingaan, d.w.z. dan zal ook het personen- en sneltrein- verkeer worden stilgelegd. Wat re vergeldingsmaatregelen van Hongarüe betreft, zün de hoeveelheden levensmiddelen, die via Hongarüe naar Oostenrijk worden gezonden, zoo gering, dat deze bedreiging geen gewicht ia de schaal legt, terwijl de aanvoeren uit Zuid Slavië en Roemenië door Hongarüe door gelaten zullen moeten worden, omdat men de verzekering heeft, dat deze zen dingen onder ententegeleide staan. WEENEN, 19 Juni. De bond van soy eialistisch personeel bp de post en dè spoorwegen in Oostenrük beeft bealotek aan den boycot tegen Hongarije deel tel' nemen. De vereenigingen van ehristelijlC®, sociale en Al-Duitsehe arbeiders hebben zicb er tegen verklaard.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2