BINNENLAND- KOE»] DE FEITEf! Nederland en België Birinenlandsch Nieuws Luchtverkeer ONTZETTEND VLIEGONGELUK. Orde en Arbeid Gemengd Nieuws Korte Bericht en Telegrammen De boycot van Hongarije. over dc Turksehe, kwestie en besloot) den .oorspronkelijk bepaalden datum van 26 'Juni te handhaven voor de overhandiging van het antwoord van Turkije, pp de. vre desvoorwaarden. Do conferentie keurde eveneens de mi litaire maatregelen goed, die door de maarschalken Fcch en .Wilson beraamd zijn tegenover den toestand in de buurt van Gonstantinopel en de straten. Vervolgens werd besloten, oim afgevaar digden van Griekenland, Pelen, Portugal, Roemenië, Tsjeelbcs'.owakije en Jugoslavië uit te noodigen te Spa te lcomcn om met de geallieerden te beraadslagen over de vraagstukken, die hun rechtstreeks aan gaan, of die in dén loop van de confe rentie te berde mochten komen. Poch en Wilson verkregen de goedkeu ring van de conferentie op den tekst van een kennisgeving van de geallieerden aan de Euitsche jegeering belraifende de ont wapening, de vernieling van oortogsmate- rieel en ee f zoo spoedig mogelijke ver mindering van de Iegersterkte, welke alle voorgeschreven zijn deer hot rractaat van Versailles en tot dusver niet ,of onvolledig uitgeroerd zijn. GEMENGDE OUITEKL BERICHTEN, De toestand In Ierland. De onlusten te Londonderry in Ierland hebben ook Zondag vooi teeduurd. Er zijn ruiten ingeworpen, winkels geplunderd, po litieagenten afgeranseld, enz. De brandweer, die bezig was gestichte branden te blusschen. werd zoodanig; bemoeilijkt en lastig gevallen] dat de spuitgasten hun toevlucht moesten zoeken in de poliuebuieaux. De menigie heeft de brandspuiten vernield, zoodai de stad nu zonder bluschmiddelen zit. En der leiders van de Iersche vrijwilligers is Maandagochtend toen hij naar huis terugkeerde door een schot doodelijk gewond. Toen Maandagmiddag een irein uit Du blin het station binnenreed omsingelden Sin- Feiners het station. De politie verhinderde hun den irein aan te vallen. Tusschen de Sinn Feiners en de agenten ontstond een ge vecht. waarbij een man gewond en in de ri vier werd gegooid, waaruit de politie hem redde. Men verwacht de afkondiging van den staat van beleg. Gisteravond zijn te Krefeld groote be- ioogingen tegen den woeker in levensmid delen gehouden. Meer dan 10.000 menschen hebben er aan deelgenomen en 11a een ru moerige vergadering de markthallen be stormd en geplunderd. Daarna zijn waren huizen eveneens leeggeroofd. De politie was machteloos; eerst na eenige uren hebben Belgische bezettingstroepen de orde hetsield. De krijgsraad te Essen, heeft een Rus sisch vaandrig, die tijdens de onlusten in het Roergebied uit ontslagen Russische krijgsge vangenen een compagnie had gevormd en daarmee aan de zijde der communisten had gestreden, tot 2 j. tuchthuis veroordeeld. De Rijn vaartco nf er en tie, in 't vredes verdrag van Versailles voorgeschreven, heeft twee zittingen gehouden. Duiischland heeft er 5 gedelegeerden, Frankrijk, Engeland, België, Italië en Zwitserland zijn er verte genwoordigd. Nederland heeft geen vertegen woordiger gezonden. Maandag hebben de Fransche militaire autoriteiten 'n verbod uitgevaardigd om be richten te geven over betoogingen van vreug de der Duitschers in Flensburg over het neer halen der geallieerde vlaggen en het hij- sohen der Duijsche vlag. Berichten over de staking in Ludwigshafen zijn eveneens ver boden. De autoriteiten behouden zich voor, eigen berichten te publiceeren. Volgens 'besluit van het congres van de Wurtembergsche sociaal-democratische partij treden de sociaal-democratische leden uit de Wurtembergsche regeering. Het Engelsche ministerie van oorlog maakt bekend, dat op bevel des konings twee ver meesterde Duiische veldstukken van 77 m.M. bij het Buckingham-paleis en twee lange ka nonnen van 105 m.M. op het tenas van het kasteel te Winsor. tentoongesteld zullen wor den. Alle buitgemaakte vijandelijke kanonnen zijn nu toegewezen can sleden en openbare lichamen en men kan geen nieuwe aanvragen in overweging nemen. Honderdduizenden artikelen van de vijan delijke c-crlogsuitrusting ziin ook verdeeld aan de steden, openbare lichamen en musea in het hee'e land. Er zijn echter nog een aan tal machine-geweren, schansmortieren en inijnwerpers beschikbaar, waar ook scholen om mogen vragen. De Engelsche Zeemansbond heeft het vertrek uit Tilbury belet van de drie schepen British Major, Cymric en Minnakoiak. Dit geschiedde uit sympathie met de staking der marconigrafis en. De vakbond der marconi- grafisten maakt bekend, dat er te Liverpool nog meer schepen zijn opgehouden. „Noem de feiten", riep Mr. Troelstra in do Kamer uit, toen de heeren Bomarus en Wintermans zeiden, dat de sociaal-de mocratie in theorie en practijk anti-gods dienstig is. Wij hebben eenige klinkende feiten ge noemd, waaruit bleek, dat die besehuldi ging der beide Katholieke afgevaardig den dik en deugdelijk hout sneden. Ka vragen wij eens aan den heer Troelstra, wiens naam met vette letters hoven „Het Volk" prijkt, ale beboerende tot de hoofdredactie: leest gij ook dat blad? Zoo ja, dan kunt go ook weten, dat in het feuilleton, het verhaal staat van een biecht; waarin do biechtvader „een zondig jenevervat" heet, dio een tegen stander bezit in den „zeer welgedanen, van de jenever zelf niet afkeerigen Bra- zilianer Pater Andreas". Deze BraziLianer Pater verkoopt de absolutie goedkooper, volgens liet verhaal van „Het Volk". Het biechtverhaal komt verder neer op een gcsjachel tusschen den biechtvader en het meisje over het „offergeld". De biechtvader overvraagt, het meisje dingt af, en het besluit is aldus: „Nu," sprak hij zuchtend, „een gulden, een vette, niet al te oude kip en twintig eieren. Pas op dat er geen van bedorven is, meisjeAbsolve te! „We hebben", zegt de „Gelderlander", „een oogenblik geaarzeld om deze regels af te drukken, maar ze zijn te plomp en te plat en te grof om ons te ergeren. De laster ligt er zóó dik op, dat hij slechts den lasteraar kan bezwadderen. Geen der onzen kan ook maar 'n oogenblik denken, dat er aan zulk een voorstelling ook maar 'n schijn van werkelijkheid ten grondslag ligt". I Maar sprekend is zoo'n verhaal toch! Het teekent den geest der Sociaal-De mocratie, den schunnigen, anti-Katholie ken geest, die smaak vindt in zulke wan staltige vervalschiaigen van de heiligste instellingen der E.-K. Kerk. Een dronkejilap, die de absolutie ver koopt dat is het beeld van onze Ka tholieke priesters in de hersenen van een Sociaal-Democraat. Noem de feiten, riep de eomediant Troelstra in de Kamer uit. We zün hem ter wille geweest, we heb ben ze genoemd. - Er liggen, zoo noodig, nog meer tot z'n beschikking. OPBRENGST VAN 's RIJKS MIDDELEN. De vermeerdering van 's Rijks inkomsten vergeleken bii het vorig jaar, duurt voort; over de maand Mei 1920 is de opbrengst f 12,282,352.41 grooter dan over Mei 1919. Over de maand April bedroeg die toeneming f 11,685,436.44. De stijgende lijn i-a de ver meerdering houdt dus aan, al zou een gra fische voorstelling een mindere stijging dei- lijn aanwijzen dan over de maanden April en Maart in vergelijking met elkander. Im mers, de vermeerdering over April was onge veer 5 millioen grooter dan die over Maart, waarhij echter in aanmerking dient geno men het geleidelijk geringer worden van het percentage der vermeerdering in de maan den Januari. Februari en Maart, welke niet April tót stilstand kwam. De totale opbrengst over de maand Mei 1920 beliep 41,140,322.77, legen f 28,857,970,36 over Mei 1919. De op brengst over de viif eerste maanden van 1920 bedroeg 166,027,327.90, tegen over die vijf maanden van 1919 f 109,438,463,28%. Een vermeerdering van. f 56,588,864.61 Wederom verminderde ook in Mei ge lijk in de voorgaande maanden de grond belasting, nf. van f 2,515,892.76 tot 2,271,263.92. terwijl de vermindering in hef loopende jaar f 443,616.61% bedraagt. De peisoneele belasting verminderde van f 792,566.72% in Mei 1919 tot ƒ480,180.43 in Mei 1920. De belasting op gouden en zil veren werken verminderde van 77,214.82% in Mei 1919 tot f 63.579,07% in Mei 1920; het statistiekrecht idem van f 660.247.11% tot 548,019.01. Enkele posten bleven vrij wel stationair; de overige toonen een ver meerdering aan. waarvan we de voornaams, e noemen (resp. Mei 1919 en Mei 1920): In komstenbelasting van f 6,389,110.53 tot f 8,059,191.38; Vermogensbelasting van f 921,347.02 tot 1..273,195.64suikerac cijns van f 2,719,388.91 tot 3.968,003.36; accijns gedistilleerd van f 2,697,992.63 tot 4,250.389.25%; accijns geslacht van f 1,004,407.12 iet f 1,272,788.71; zegel rechten van f 1,518,854.42% tot 2,409,696.81registratierechten van f 3,033,026.30% tot 6,521,365.02%; in voerrechten van f 2,972,516.23 tot f 5,476,392.99. Een nieuwe post: belasting op speelkaarten, bracht in Mei 1920/1817.75 op (raming over 1920 200.000; 1/12 der raming dus f 16,666.66). Behalve de grondbelasting verminderde in het loopende jaar, vergeleken bij de eerste vijf maanden van 1919. de opbrengst van jacht- en visscherijacten c.a. n.l. met f 363. Mei heeft voorts schitterend ingehaald de vermindering van den suikeracciios, die over de eerste vier maanden van 1920. vergeleken mtt die van 1919 f 319,598,39 bedroeg. Van de vermeerderingen over de eerste vijf maanden van 1920. vergeleken met die van 1919, noteeren we: Inkomstenbelasting bij na 15 millioen; dividend en tantièmebe'asting bijna 4% millioen; vermogensbelasting bijna 2% millioen: accijns gedistilleerd ruim 8% millioen; zegelrechten bijna 3% millioen; re gistratierechten ruim 9 millioen: successie rechten biina 3 millioen invoerrechten ruim 7% millioen. De opbrengst der belastingen in verband met de buitengewone omstandigheden (Oor logswinst- en Verdedigingsbelas'ing) is over Mei 1920 f 17,634.576.11; over de eerste vijf maanden f 67.682.531.49'. De opcenten geheven ten bate van het Leeningsfonds 1914 beliepen in Mei 1.1. f 4,709,813. in de eerste vijf maanden f 20.971.066.09. In deze ru briek wordt opgemerkt dat aan registratie- redt ten ove Mei 1920 .70 meer is terug betaald dan over de eerste viif maanden van 1920 werd ontvangen. HEFFING VAN BEDRIJFSBELAS TING DOOR DE GEMEENTEN. Het dagelijksch bestuur van het Ver bond van N ederlandsche Fabrikanten- Vereenigingen ontwikkelt in een adres aan de Tweede Kamer ernstige bezwa ren tegen het ontwerp van wet tot wij ziging van de Gemeentewet en de Wet op de Inkomstenbelasting 1914, voor zoover dit de mogelijkheid opent, dat de gemeen ten een zakelijke belasting op het bedrijf in het leven roepen, hierin bestaande, dat elke onderneming voor het gemiddeld aantal daarin werkzame arbeiders, die minder dan 2500 per jaar ver-dienen, 'n belasting moet betalen, die het bedrag v. 12.per arbeider niet mag overtreffen. Adressant verwerpt het denkbeeld, dat een arbeidersbevolking haar deel in de kosten der gemeentekuisbouding als re gel niet rechtstreeks zon kunnen betalen en betoogt, dat de voorgestelde betasting bij baar toepassing tot zeer groote onbil lijkheden: aanleiding zon geven. EEN RECHTSCHAPEN BELG, In het Belgisch Parlement heeft het Kamerlid der Vlaamsche Frontpartij, dr. Ad. de B-eukelaere in een uitvoerige en gedocumenteerde rede gewezen op de ver plichting tot dankbaarheid v. België we gens de Hollandsche gastvrijheid tijdens den oorlog, de anti-Hollandeche Belgische drijverijen ten scherpste afgekeurd, de houding der Belgische regeering in de Wielingenkwestie aan kritiek onder worpen, wijzende op de door Holland aan geboden oplossingen en overlegging der documenten geëiseht. DE STAATSCOMMISSIE VOOR ONT GINNING. Naar de „Tel." meldt, is de staatscom missie voor ontginning, onder leiding van dr. Lovink, Zaterdag naar Denemarken vertrokken, tor bestudeering van de maat regelen welke in dat land worden geno men ter bevordering van ontginning en klein grondbezit. DE EERSTE „AMERIKAANSCHE NQDDSCHOOL VOOR BOUWVAKAR BEIDERS. Dinsdagmiddag werd te 's-Hertogen- boseh de eerste noodschoot ter opleiding van jeugdige werklooze tabaksbewerkers tot bouwvakarbeiders geopend. De heeren Huib Luns en H. J. W. Mens reep. directeur en adjunct-directeur van de koninklijke school voor kunst, techniek en ambacht, stonden liet gemeentebestuur bij de inrichting krachtig ter zijde. Van de kosten wordt 50 pet. door de regeering gedragen en de vertegenwoordiger van den minister legde er bij de opening den nadruk op, dat bij genegen is ook jonge lieden uit anderu vakken xnet groote wekloosheid, op deze wijze te helpen. Te Venlo is gistermiddag bij de vlieg- demonstratie een vliegmachine in brand gevlogen, waarbij twee passagiers en een vlieger verbrand zijn. De inzittenden wa ren de heer li. Cauio en mej. Van Over- dijk. De naam van den vlieger is sergeant Need. Toen het vliegtuig boven de stad was, sprong liet benzine-reservoir en vloog de machine in brand. De machine kwam te recht in de keuken van het huis van den heer Jcosten aan de Bomstraat.- In liet „U. D." lezen we nog: Sergeant Need liad zijn opleiding als vlieger gehad iu het kamp te Scesterberg. Hij gold als een van de beste vliegers uit het kamp. In Novcmbei"-1918 is hij jn Soesterberg gekomen, waar hij 1(1 Augustus 1919 zijn klein brevet haalde, en op 4 Maart 1\>20 zijn nii.itair brevet. Als een buitengewoon staaltje van zijn koenen durf en stoutmoe digheid, evenals van zijn vaardig vlie gerschap werdt medegedeeld, dat de ser geant op betrekkelijk geringe hoogte tal van loopings achter claaar dorst nemen. Hij was thans met verlof te Venlo, waar hij vliegdemonstraties gaf met een ma chine, dis het particulier eigendom was van de 3 sergeants Need, v. d. Griend en iGeysendonler. Op verzodk van tie burgerij maakten ze om de beurt vliegtochten met passagiers. Het onge.uk had plaats, toen de eerstgenoemde een v.uclit deed. TWEEDE KAfïlEH. Vergadering van 22 Juni. Wet Lager Onderwijs. Het sub-amendement-Gei'hajrd (hooger wachtgeld v-oor onderwijzers van opgehe ven rijks-leerscholen) op het amende- ment-Ossendorp (hooger wachtgeld voor onderwijzers van ongeheven rijks-nor maallessen) wordt verworpen met 41 te gen 24 stemmen. De heer OTTO, U. L., licht een amen dement toe om de jaarliiksche vergoeding van gemeenten aan schoolbesturen voor bestaande schoolgebouwen ma 20 jaar te doen ophouden. De heer DRESSELHUIJS, V. L., ver-, dedigt een amendement om de regeling van de rijksvergoeding aan gemeenten voor uitkeering aan schoolbesturen niet over te laten aan den Minister, doeh daarvoor een regeling bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen. De beer TEENSTRA, V. D„ acht een rentevoet van 6 a 6)4 pet. voor de jaar lijksche uitkeering te hoog. De heer K. TER LAAN. S. D. A. P., ver dedigt nader een amendement om de bijzon dere schoolgebouwen in eigendom te doen overgaan aan de gemeenten tegen overne ming der sehuluen en een subsidiair-amencte- ment om als grondslag voor de waardeschat ting voor de vergoeding te nemen die wer kelijke staehtingskosten met toepassing van een afschrijving van 20 pCt. per jaar. Spr. verdedigt een amendement om het Rijk de jaarlijksche uitkeeringen aan de gemeen ten to doen vergoeden. De heer DRESSELHUIJS verklaart dat hij. wanneer het amendement Otto niet wordt aangenomen, tegen het vergoedings- artikel zal stemmen. De heeren VAN DER MOLEN A. R. en RUTGERS A .R. bestrijden die amendemen ten-Ter Laan en Otto. £ij wijzen e op dat de jaarlijksche vergoeding alleen dient voor vergoeding van rente en waardeverminde ring. De heeren SNOEOK HENKEMAN'S O.H. en VAN WIJNBERGEN R. K. steunen do betoogen van de heeren Rutsars en Van der Molen. De heer LOMAN. C.H., betoogt, dat de voorgestelde vergoeding volkomen rechtma tig en allerminst te hoog is te achten. Met den heer Vau Wijnbergen is spr. vaa oordeel, dat het betreffende artikel in het voordeel der openbare kas is en dat verwerping ervan de bijzondere school onverschillig kan zijn. De heer OTTO dient een amendement in om te bepalen, dat schoolbesturen in gebruik overgenomen bijzondere scholen niet mo gen verkoopen zonder toestemming van ge meentebesturen. De heer TEENSTRA dient een amen dement in om het percentage der ver goeding te verlagen van 6i/2 op 5 pet. De MINISTER verklaart het amende mentTer Laan betreffende overneming in eigendom van schoolgebouwen ten ee- nenmale onaannemelijk. Verder ontraadt de MINISTER aanne ming van het subsidiair aniendement-Ter Laan en het wijzigingsvoorstel van den zelfden afgevaardigde betreffende het' brengen der vergoedingen ten Laste van het Rijk. Evenmin zijn voor aanneming vatbaar het amendement-Otto om de ver goeding na 20 jaren te doen afloopen en het amendement-Teenstra tot verla ging (der rentevergoeding op 5 pet'. De Minister is bereid tot overneming van het amendementDresselhuys om de vergoeding aan gemeenten voor welke de vergoeding aan de schoolbesturen te be zwaarlijk is, te doen geschieden volgens regelen te stellen bij algemeenen maat regel van bestuur. De heer ALBARDA S. D. A. P. dient een amendement in, om te bepalen dat bij verkoop van schoolgebouwen aan de ge meente wordt terugbetaald wat de ge meente aan de verbouwing heeft ten kos te gelegd na aftrek van een jaarlijksche afschrijving van 2 pet. De heer RUTGERS trekt zijn amende ment in om de vergoeding nader te doen ingaan op 1 Januari 1921 (in plaats van 1922). De MINISTER neemt het' arnendement- Albarda over, evenals het amendemenb- Rutgers om de vergoeding coli te doen gelden voor de in dit jaar gebouwde scho len. Het amendement'-Otto om verkoop van bijzondere scholen te verbieden be houdens goedkeuring van het gemeente bestuur, ontraadt de Minister. DE UITSLUITING TE 's IIAGE. Uit Den Haag wordt gemeld, dat het aantal uitgesloten arbeiders Maandag j.l. wederom met enkele honderden vermeer derd is, td.oordat ook een groot aantal loodgieters door de patroons zijn uitge stoten. Omtrent dit conflict wordt van werknemerszijde vernomen, dat d& lood gieters-patroons vroeger waren aangeslo ten bij de Melaalbewerkerspatroons, ma,ar zich thans hiervan hebben afgescheiden ea zich aangestoten hebben bij de bouw ondernemers. Op dien grond hadden de organisaties, althans de moderne bond, geëiseht, dat nu ook het loon van de loodgieters ge lijk zou zijn aan dat van de arbeiders in de bouwbedrijven en niet meer aan dat van de Metaalbewerkers. De patroons wilden echter niet verder gaan dan tot 90 ct. per uur en boden op dit uurloon de organisaties een nieuw con tract aan. De Katholieke en Christelijke organi saties toekenden dit contract; de moderne niet, met het gevolg dat de georgani seerde patroons de moderne georganiseer de arbeiders en ongeorganiseerde leden hebben uitgestoten. Bij den Modernen Bond was men druk bezig de uitgestoten leden in te schrij ven, zoodat men nog niet een juist over zicht van de uitsluiting kon geven. Een kleine 200 man waren reeds ingeschre ven. Men deelde echter mede, dat tal van ongeorganiseerde patroons zich aan de bedreiging der patroonsorganisatie niet hebben gestoord en hun menschen aan 't werk gehouden hebben. Men kwam zelf bij den Bond om nieuw personeel vragen. Ook groote firma's buiten de stad had den reeds personeel aangevraagd, zoodat men verwachtte, dat binnen enkele dagen alle uitgesloten arbeiders op andere plaat sen werk zouden gevonden hebben. Men meende d,an oók, dat het conflict spoedig verloopen zou zijn. De Algemeene Patroonsvereeniging deelt in zake de uitsluiting in de bouwbedrij ven het volgende mede: De berichten, die van werklieden zijde zijn gelanceerd over de zoogenaamde mis lukking van de uitsluiting zijn ten eenen- nxale bezijden de waarheid en kunnen alleen bedoeld zijn, als een poging om stemming te maken. De waarheid is, dat alle georganiseerde patroons het uitslui- tingsbesluit hebben uitgevoerd, behoudens een zeer enkel geval, berustende op on juiste opvatting van de mededeelingen van het bestuur. Om aan te toonen hoe onjuist de van werkliedenzijde gegeven cijfers zijn wordt medegedeeld, dat' het bestuur der A P. V. nog slechts de be schikking heeft over de gegevens bij een darde 'gedeelte van het aantal leden en dat deze uitwijzen, dat bij dit derde deel der Leden het aantal uitgestotenen reeds ver boven de duizend bedraagt. Binnen eenige dagen, wanneer de juiste cijfers die nauwkeurig worden ge controleerd, bekend zijn, zal het bestuur der A. P. V. deze. publiceeren. Ook de berichten over het elders werk vinden door de uitgestotenen zijn zeer sterk overdreven. Voorts wordt medegedeeld, dat j.l. Vrij dagmiddag een vergadering werd, gehou den, waar ongeveer 300 patróóns aanwe zig waren en behalve de werkgevers ook allen, die bij den handel voor het bouwbe drijf in Den Haag zijn betrokken: hande laren in bouwmaterialen, hout, ijzer eu glas. De stemming dezer vergadering gaf blijk van schitterende eensgezindheid on der- de aanwezigen, terwijl van alle zijden steun voor, de. werkgevers werd teege- zegd, ONTPLOFFING EN BRAND TE ROTTERDAM. Bii het verwerken van een zending goede ren afkomstig uit. Amsterdam ontplofte Dinsdagmorgen een kist met knalkurken i«; een goederenloods op het terrein van de Nederlandsche Spoorwegen aan den Sta-> tionssingel te Rotterdam. Van. de vier em ployés die inde loods werkzaam waren, word de 51-jarAge besteller der Nederlandsehe Spoorwegen van der Staay onmiddellijk ge dood. De losse werkman de Vos, kreeg ern stige beenbreuken en is terstond naar bet ziekenhuis aan den Goolsingel overgebracht. Aan de loods werd groote schade toege bracht; op een aanzienlijken afstand spran gen alle ruiten stuk. Het overschot van de lading werd opzijgezet. De politie heeft vooorts de zaak in onderzoek. Door de ontploffing ontstond' brand in de loods, die met moeite kon worden ge- bluscht. Tijdens het blusscbingswerk werd een spuitgast licht gewond. BRANDSTICHTING IN HET PALEIS VOOR VOLS VLIJT. Het scheelde maar weanig, of de tentoon stelling „Het Huis en zijn Inrichting", dia in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam wordt gehouden, was Zondagmorgen door brand geteisterd. Een der nachtwakers liet- 's morgens bij liet aanbreken van den dag ziin hond uit. Toen hij na eenigen tijd, omstreeks kwart over zes. terugkeerde, bemerkte hi.i, dat zaal A, gelegen in den linkervleugel van het Paleis, in ©en dichten rook gehuld was. Hij nam tevens een doordringende brandlucht waar. In allerijl trok hii een der brandschel len in het gebouw aanwezig, af, met het gevolg, dat de brandweer, uit de Kazerne aan de Nieuwe Achtergracht, met groot mate rieel uitrukte. De brandweerlieden vonden den vuur haard in den kelder, die onder zaal A door loopt en als bergplaats verhuurd is aan een groentenhandelaar, wiens zaak op de Prin sengracht is gevestigd. In dezen kelder deden de brandmeester Schötke en zijn mannen een belangrijke ont dekking, die er maar al te duidelijk op wees, dat in dit geval een geraffineerde brand stichting had plaats gehad. Men vond toch p zeven verschillende plaatsen zeer brandbaar materiaal o-pge- hoopt, zooals stukken van manden, rieten meubelen, hooi en stroo. Enkele van die zeven bergen waren aan het brandien. De vlam had spoedig de balken en vervolgens den vloer van de expositiezaal doorgebrand,' Naast den,stand van een chocolade-firma be-' vindt ziiéh bet gat waardoor de rook zich' een uitweg baande. Door do hitte is ook de1 lambrizeering gesprongen, die hier en daar barsten vertoont. In de expositie-zaal be-, vindt zich bij den ingang een glazen kastje» wiaarin een brandslang en straalpijp is go-' borgen. Ook dit kastje was van uit den kel.v der reeds door het vuur aangetast, zoodat] het vermoeden bestaat, dat het brandbare materiaal daaronder is neergelegd, teneinde, de brandbhischmidd&len onklaar te maken. De brandweer heeft van deze brandlkraan' toch nog gebruik kunnen maken. De eloc-v triseh loopende klokken in de tentoonstel lingszalen zün allen om 6.25 uur blüven, stilstaan, doordat op dat tijdstip de electrk sche kabel is doorgeiuand. Na deze ontdek-' ■king werd d,e waaanomende brandweercom-, mrandant, de beer Lodewiik gewaarschuwd, die onmiddellijk de politie van de geoonsta--' teerde brandstichting in kennis deed stellen.' Deze heeft haai oderzoek. onmiddellük aan-' gevangen en reeds verschillende personen gehord. Haar onderzoek is er niet alleen op gericht dien dader van de brandstichting op te sporen, maar tevens vast te stellen, in) opdracht van welke personen, als direct be-, langhebbende bü een brand in de expositie»' zalen, deze ernstige misdaad is gepleegd. Te Delfzijl is de bootwerker B. bij het] lossen van kolen, ever boord paslagen eu' verdronken Te Gouda is Dinsdag een staking uit» gebroken onder de arbeiders in de blikfar brieken. Bij vier patroons staken totaal 52 man. De blikbewerkers van de firma T. P„' Viruly en Co. zijn niet bij de staking ba» trokken. BOEDAPEST, 22 Juai. Officieel wordt medegedeeld, dat de Hongaarsehe regee ring aan het Internationale Verbond van Vakvereenigingen te Amsterdam eenj telegram heeft gericht, waarin wordt ge zegd, dat alle verklarineen. waarop het besluit tot het boycotten van Hongarije^ is gebaseerd, op een dwaling berusten, daar men niet weet, dat de Hongaarsche regeering alle maatregelen heeft getrof-, fen om de orde te herstellen en te waar-' borgen. v De nota eindigt met te zeggen, dat, in-1 dien de Hongaarsehe regeering in deze, taak niet zon slagen, zü verplicht zon zijn v de verantwoordelijkheid Ai werpen op hen, die de oorzaak zijin van de nieuwe, nationale wanhoop in het wreedelük be proefde Hongarije. BUDAPEST, 22 Juni. Do boycot heeft slechts weinig gevolg Een tegen-boycot' van Oostenrijk door Hongarije is begon-' nen. Het telegraafverkeer naar Dniteehland gaat regelmatig via Praag. Do eerste minister verklaarde in de nationale ver gadering, dat de boycot niet door de sta ten, maar door de secretarissen der vak-1 vereen!gingen, te Amsterdam vereetrigd, was afgekondigd. Als represaille-maatregel maehtigde de minister van handel om het vervoer van, koopwaren naar die landen te weigeren,' welke het vervoer daarvan nanr Honga-- rij o weigerden. WEENEN, 22 J and. De „Neuo Freia Press e" verneemt van goed-ingelicbte »ü-*( de, dat het plan bestaat, vertegenwoordi ger6 van het Internationale Vakverbond? uit Amsterdam naar W eeneu af te vaar»-, digmi, waar zij in tegenwoordigheid van) afgevaardigden der vakvereenigingen Weenen met vertegenwoordigers van dtf Hongaarsehe regeering lollen onderhauw delen oves het opheffen WA den bcgnoeib

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2