it. It Mulder Oitiax, INGEZONDEN I ~BÏ NNENLAND Alkmaar Kassiers Piirmereisd Wissel n vreerad bankpapier en cheques, Innen en verschaffen wissels op Binnen- en Buitenland. UIT ONZE OOST Kerk en School Orde en Arbeid. Gemengd Nieuws. .gebouw een bijeenkomst plaats gevonden van de onafhankelijke sociaal-democraten (TT. S. P. D.) Het ging over een algemeene stating in Duitschland. De voorzitter be toogde. dat het most komen tot een alge meen© staking onder leiding van de onaf- hiamkeJijken. 'Zoodra het stakingsbesluit af komt, zal geen locomotief meer uitrijden. Men is ook zeker mn het pja'soneel der eleetrische centrales en der turbines met waterkracht. Tegen UidoHiko helpers in de techniek moet met kracht worden ontwa pend. Men gaa een bitteren strüd tegemoet met den vriiwilligen landstorm, techniek moet met kracht worden opgetre- den. De plaatseleiik© burgerwachten moeten word-en ontwapend. Men gaat een bitteren s trüd tegemoet met den vrij willigen land storm. De hoofdleiding met de staking zal door koeriers in verbinding staan met de buiten wereld. liet is een strüd om de eindbeslis sing. Toen een der aanwezigen wees op het gevaar, dat het afsnijden van. de waterlei ding moet opleveren door zuigelingen en zieken, antwoordde do voorzitter ,.dat het er op een paar duizend menschenlevena niet aankomt." DE CONFERENTIE TE BOULOGNE. De Germania schrijft over de conferentie, die te Boulogne heeft plaats gehad; De vaststelling van de door Duitschland te be talen schadeloosstelling heeft aangetoond, dat de entente niet geneigd is. het oude systeem van geweld en brutaliteit te laten varen voor het beginsel der volkenverzoe ning. Men heeft opnieuw geluisterd naai de aanspraken van de overwinnaars, doch men denkt er niet aan de stemmen van de tegenpartü te hcoren. Bii dergelijke reus achtige verdragen zou zelfs het Duitsch land van vóór den oorlog ziin in elkaar ge zakt. Het plan van een internationale leening hoezeer ook uit algemeen oog punt toe te juichen is in den beraamden vorm voor Duitschland absoluut gevaarijk. Voor de entente-mogendhodeu blijft het de hoofdzaak, dat zooveel mogelijk gold uit Duitschland geperst zal worden. Echter moet worden verlangd, dat de schadevergoe ding te d-ragen zal ziin en het krediet van Duitschland niet volkomen zal vernietigen. DE TOESTAND IN IERLAND. De ontreddering in het spoorwegverkeer in Ierland duurt voort en breidt zich uit. Gisteren zij-n uit Limerick geen 'treinen vertrokken. De politie, die de spoorwegbe ambten niet willen vervoeren, bliift in de treinen, die op de spoorstaven staan. Ook ziin op dezelfde wiize spoorlijnen versperd in Atlhenry en Cloughjordangroote ge deelten van Zuidwestelijk Ierland zijn daar- door geïsoleerd'. Naar verluidt, is de stad Londonderry omsingeld en ontwapend. De voornaamste toegangsweg naar Deiry is Donderdag ochtend versperd door prikkeldraad en ge volde hoornen om do troepen op te houden. De telegraafdraden ziin hier en daar door gesneden. De laatste berichten uit Londonderry luiden kalmer. De banken zullen vandaag weer geopend worden, maar nog een week lang zal er geen eias zijn. De plotselinge ver betering wordt verklaard uit de uitwerking, die het machinegeweervuur heeft gehad. Men gelooft, dat het aantal dooden, dat op gegeven is, beneden d© waarheid is. aan gezien er vele begrafenissen in het geheim plaats hebben. DE ONDERHANDELINGEN MET KRAS SIN. De Daily Telegraph maakt een verslag openbaar van uitlatingen pan Londenseiie financiers oVer Krassin's missie. Ofschoon allen ziin handigheid erkennen, verklaarden zij eensluidend, dat het onmogelijk was, ore werkeliike zaken te doen met mannen, die niet precies kunnen zeggen, wat zü hebben of hoe zii hunne beloften kunnen vervul len. De Daily Telegraph voegt erbij, dat Kras sin's verhouding met de Engeïsche bolsje wisten er niet od verbetert. De kringen der uiterste idealisten nemen aan&toot aan de dictatoriale manieren van de liussen. De Evening Standard zegt te kunnen be vestigen, dat Friiink rijk een ander stand punt gaat innemen in zake de onderhande lingen met Rusland. Het blad deelt op hoog gezag mede, dat Frankrijk begint te erken nen. dat. hoe men ook over de sowiet-regee- rin.g oordeelë, zii er is en de hand houdt op groote, misschien enorme voorraden. Welke veranderingen er ook mogen plaats hebben, thans moet de toestand onder de oogen ge zien worden zooals hü is. HET ITALIAANSCHE REGEERINGS- PROGRAM. De rede. waarin Giolitti het regeerings- program aan de Kamer heeft ontvouwd, is door alle partijen, behalve de socialisten, warm toegejuicht, vooral de passage o-ver de wijziging van art, a der grondwet, waarbij alleen aan het parlement het recht wordt gegeven om den oorlog te verklaren. Die verklaringen over de instelling van een parl&inents-eoutröle op de buitenlandsohe politiek, het ontwerp tegen de woekeraars, do beperking der militaire uitgaven en dt. re financieele pi armen werden eveneens toegejuicht. Giolitti heeft voorts verklaard, dat de regeering niet voor een protectoraat over Albanië is, welks onafhankelijkheid 2jj wenseht. DE BOYCOT VAN HONGARIJE. De Hongaars che reederiien. die het passa- giersvenkeer tusschen Boedapest en Weenen onderhouden hebben een regeeringsverorde- ning ontvangen, die hun verbiedt passagiers naar Oostenrijk te vervoeren. Uitgezonderd zijn vreemdelingen, wier passen met het stempel: „zonder oponthoud in Oostenrijk" zijn voorzien. Woensdag is uit Boedapest een zwaarbela den stoomschip met goederen naar Duitsch land vertrokken. Men seint uit Weenen. dat Renner, Oosten ïijksche staatskanselier, zijn be ding inzake den boycot tegen Honga rije heelt aangeboden en dat alle Weensche 'bladen dezen stap toejuichen. GEMENGDE BülTENL BERICHTEN, EEN NATIONALE FEESTDAG. De Fransche Kamer heeft besloten, dat de republiek het feest van Jeanne d'Arc elk jaar als een vaderlandlievend feest zal vie ren op den tweeden Zondag in Mei, den dag ter herinnering aan de bevrijding van Or leans. Op het plein te Rouaan, waar zij le vend verbrand is, za! vooris een standbeeld opgericht worden :net het opschrift: Aan Jeanne d'Arc het dankbare Fransche volk De opbrengst van de verwoeste mijnen in Noord-Frankrijk neemt gestadig (oe. In Januari 1919' bedroeg de productie 1535 ton. in April 22,577 ton, in Juli 49.820 ton, in October 96,552 ton, in Jonuari 1920 132.154 ton, in April 138,885 ion, in Mei (stakingen) 104.000 ton, in Juni l.l. bijna 2CO.OOÓ ton. Woensdag zijn te Iglau in Moravië bloedige botsingen iusschen Tsjechische sol daten en de Duitsche bevolking ontstaan. Aan beide kanten waren veel dooden en ge wonden. De eerste minister Tusar heeft dadelijk een onderzoek gelast, met gevolg, dat 100 Duit- schers, o. w. ook de redacteuren van de Mahrische Grenzposf, geinterneerd zijn. Toen de Duitsche leden van den Senaat gisteren trachtten de zaak ter sprake te bren gen hebben de Tsjechen dit verhinderd. De prins van Wales heeft gisteren volgens bericht uit Sydnev zijn dag doorge bracht met een tochtje in een barkas op de ITawkes'bury-rivier. Hij was vergezeld door alle leden van het kabinet uit de arbeiders partij. Deze partij heeft hem overal ovaties gebracht. Onder de ministers waren een ke ieimalcer, een kleermaker, een onderwijzer en een mijnwerker. De hooi-oogst in Engeland staat er prachtig voor. Hij is de beste die in jaren is binnengehaald. Het hooiland beslaat een oppervlakte van 15 miTioen acres en de waarde van het hooi wordt op 8 millioen pond geschat. De klaver zal het wel tot 10 millioen pond brengen. Overeenkomstig de verordening van het uitvoerend comité, hebben de bolsje- wiki te Pollawa Iclopjachten en huiszoe kingen gehouden in de gehe-le stad. Vele verdachten en deserteurs zijn gevangen genomen. Van de burgerij zijn alle over tollige goederen afgenomen. Aldus een draadloos telegram nitt Moskou. George W. Perkins, een voormalige firmant in J. P. Morgan en Oo. heeft een fortuin nagelaten van 10.000.000 dollar. Hij was als loopjongen begonnen. Er zijn geen bijzondere lega'en besproken voor liefdadige instellingen, maar Perkins heeft verzocht, dat de nabestaanden zijn ge wone contributies en zijn uitkeeringen a'n vrienden en familieleden zullen voort- zteten. Een secretaresse, die hem 27 jaar heeft' gediend, krijgt een legaat' van 50.000 dol lar en een jaargeld van 6000 dollar. Een dergelijke schenking met jaargeld is ge daan aan een zuster van mevr. Perkins. Te Moskcu is een delegatie aangeko men van. Euitsche werkliedenorganisaties, die naar Rusland wenschen te emigree ren. Deze organisaties bestaan uit 103.000 man. De voorwaarden, waarop ze zullen worden toegelaten zijn: Tot de arbeilswe reld behooren en de Russische nationali teti aannemen. De bolsjewiki melden in hun stafbe- richt van 23 dezer, dat zij "Vinnitsa, den zetel der Oekrainsche regeering, na hevi- gen strijd hebben genomen en er eenige honderden gevangenen gemaakt. Bij Ivorostof vervolgen de roode troe pen de in de richting van Prcskoerof terugtrekkende tegenstanders. De Polen melden vorderingen tusschen Dima en Beresina. De Manchester Guardian bevat' een interview, hetwelk zijn vroegere corres pondent in Rusland begin Juni met Lenin heeft gehad. Na een beschouwing over den internationalen toestand t n este ge geven te hebben, meende Lenin te moegn zeggen, dat er voor verschillende staten gelegenheid geweest is, een verbond tegen de bolsjewiki te vormen, maar dat zij van die gelegenheid geen partij hebben getrokken. Deze gelegenheid, zeide Le nin, zal piet terugkeeren. Rusland kan al zijn benoodigdheden uit eigen gebied betrekken. Het heeft niet veel noodig. Petroleum ontvangt het uit Grcsny, Em- ba en Bakoe. Als de boeren eensgezind waren, zou den zij ons kunnen verpletteren, maar zij - ij .1 verdeeld, zoowel geografisch als in hue. belangen individueel. EEN GROOT VERSCHIL Afgezien van alle overwegingen van men>- schelijkheid. zouden er voor de buitenland- sche legeeringen redenen te over ziin om in de gebemienissen in Rusland in te grijpen. De SGï.et-reoecring {och, heelt tal van onderdanen van andere landen van hun vrij heid beroofd, in de gevangenis geworpen en mishandelingen doen ondergaan. Alleen reeds het feit van de schandelijke, door niets goed te praten annuleering der Russische staatsschuld, zou voor de regeeringen een gerechtvaardigde aanleiding wezen om dit niet lijdelijk te blijven aanzien. Die annuleering heelt een noodlottige uit werking gehad op de welvaart van duizen den onderdanen van biina a'ie tuccpeesche landen. Met een interventie in Hongarije's interne aangelegenheden, welke de roode Interna tionale Vakvereenigingen hebben onderstaan staat het heel anders. Aangenomen, dat de uitgestrooide verha len over een z.g. „witten lerreur'' aldaar, op waarheid berusten wat wij beslist ont kennen dan zouden de z.g. overwegingen van menscheliikheid der socialisten en com munis.en, te zeer van persoonlijke waardee ring afhankelijk wezen, om als kenmerk voor i het recht tot tusschenbeide komen, te mogen gelden. Bovendien, een zoodanige tussehenkomst slaat gelijk met het opgeven van het begin sel der souvereiniteit van eiken staat op ei gen grondgebied1. ,,Het zou schrijft de „N. Crt." met re den de georganiseerde chaos worden; een nieuwe vorm van oorlog, minder „bloe dig" misschien dan de tot nu toe gebrui kelijke, maar op den duur niet minder ver woestend." Inderdaad, tusschen een eventueele inter ventie in de aangelegenheid der Russische Sovjet-republiek en de ongemotiveerde boy cot van Hongarije door de Internationale roode Vakvereenigingen, bestaat blijkens bo venstaande uiteenzetting, een groot verschil. Binnenlandsch Nieuws. BOSSCHE KATHOLIEKENDAG. Op 19 September a.s. wordt te Eindho ven de 10e Bossche Diocesane Katholie kendag' gehouden. Mr. dr. J. TV. Schneider uit Delden en Mevr. W. BraunsVan Be- souw, uit den Bosch treden in de alge- meeno vergadering als sprekers op. OUD MINISTER BOSBOOM. De luit.-generaal Bosboom, oud-minis ter van Oorlog heeft in het R.-K. Zie kenhuis te 's-Gravenhage eene érnstige operatie ondergaan. Zijn toestand was tot heden zeer bevredigend. DE SUIKERREGELING. Donderdag heeft op het departement v. Landbouw een onderhoud plaats g-ehad tusschen de besturen van den Ned. Krui- d'eniersbond, de Hanze en Neerlandia ©e- nerzijds, en den chef van de afdeeling volksvoeding' d'en heer Bucbmann, ander zijds. De besprekingen liepen Lx hoofdzaak over de nieuwe suikerregeling. Beide partijen konden z-ieh vereenigen met e>en indertijd ingediend voorstel van den Ned. Kruideniersbond. Naar aanleiding van deze conferentie kan de N. R. Cour. meedeelen, dat de winstmarge verhoogd zal worden en dat van de nieuwe campagne af, dl. ongeveer October, inclusief baal geleverd zal wor den. DRAADLOOZE PEILSTATIONS OP DE KUST. Naar wij vernemen, is vanwege de de partementen van L., N. en H., van Wa terstaat en van Marine een commissie ingesteld, welke advies zal hebben uit te brengen omtrent de vraag of de oprichting van draadlooze peil&ta- tions op de Nederlandsche kust wensche- lijk moet worden geacht. Als Bd en voorzatter dier commissie treedt op de heei' H. D. Muller, hoofdin specteur van de scheepvaart te 'e-Gra- venhage; ais lid en secretaris de heer W. ITruyt, commies der posterijen en te legrafie te 's-Gravenhage. ACTIE YAN HET SPOORWEGPERSO NEEL. Woensdagmorgen hébben eenige afge vaardigden der hoofdbesturen van ,ySt. Eai'aël" en den Prot, Christ. Bond een langdurig onderhoud gehad met de di rectie der Ned. Spoorwegen,, inzake d'uurtetoeslag, toepassing regeling rust en diensttijden en eengo minder belang rijke onderwerpen. „St. Rafaël" en de P. C. B. zullen aieh inzake een uitkeering aan het geheele personeel, nogmaals schriftelijk tot de Directie wenden. De toepassing der dienst- en rijsttij- denregciing zal zooveel mogelijk in het belang van het personeel plaats vinden. Tin geval van overschrijding na 1 Juli zal financieel worden tegemoetgekomen, zoo dat het personeel bij niet dadelijke invoe ring dan schadeloos wordt gesteld. Waar wnnoodig de diensttijden verlengd en de nachtdiensten verzwaard zijn, geschiedde zulks zonder medeweten of goedkeuring der directie, Het ligt verder in de bedoe ling der directie zoo spoedig mogelijk de geheele regeiing in den voor het perso neel meest gunetigen zin toe te passen. Ook deed de directie toezegging, dat aan Oostenrijksehe spoorwegkinderen ver blijf houdende bij Nederlandsch spoor wegpersoneel, vrij vervoer zal worden verleend tijdens hun verblijf in Neder land. DE HOOGE RAAD YAN ARBEID. Op 12 Juli a.s. zal de Hooge Raad vaa Arbeid in zijn te 's-Hage te honden ver gadering, zijn adviezen vaststellen be treffende het ontwerp- Werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen en om trent bet wetsontwerp houdende een ci- vielreehterlijke regeling van het collec tief Arbeidscontract. Bij den Raad zijn thans ingekomen alle ontwerpen van algemeene maatregelen v. bestuur, waaromtrent do Raad advies beeft uit te brengen vóórdat de, Arbeids wet 1919, voor wat betreft fabrieken of werkplaatsen, in werking zal kunnen toe an, De nog niet behandelde ontwerpen zullen omstreeks half Juli in die daarbij betrokken commissiën uit den Raad be sproken woTden. Eind Juli zal de voor zitter den Raad bijeen roepen om zijn ad viezen betreffende dez-e ontwerpen vast te stellen. Maandag 28 Juni zal de Minister van Arbeid die Commissie uit den Raad voor de arbeidereverzekering instalieeren. Aanstonds daarna zal deze commissie ba re werkzaamheden aanvangen, met de behandeling- van een wetsontwerp tot wijziging van de Ziektewet en een alge- meenen maatregel van bestuur tot hel invoeren van dagzegels. DE SPOORWEGMIJ. HAARLEM- ZANDVOORT In de Vrijdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhou ders der Haarlem-Zandvoort Spccrwcg- Maatschapüij, werd het dividend ovei 1919 vastgesteld op 5 pot, of 40— per aandeel. In de plaats van Jhr. Mr. W. P. v. d. Wijck werd Jhr. J. A. vaa Kretseh- mar van Veen tot rommissaris benoemd. SPOEDIG OPGELOST. Wij vernemen, dat de aardappeienkwes- tie te Broek op Langendijk spoedig uit de wereld is geholpen. Na een conferentie van de vereenigin- gen Koophandel. Beurtbevrachting, Ons Belaag, Samemverkiug en Ons Belang to Amsterdam, gezamenlijk een dezer dagen gehouden, is de hangende kwestie inzake ialading en lossing der' aardappelen te Amsterdam opgelost, door onderteekening van een 4-tal punten, in het contract neergelegd. De werklieden van de respectievelijke organisaties van Broek op Langendijk en Nooi'd-Schai'w-ond-e namen de voorwaar den aan, zoodat we alweer een conflict minder rijk zijn. JACHT OP EEN KONINGSTIJGER. In de huurt van Bandoeng, vertelt de „Preanger Bode", slechts 5 paal van de plaats verwijderd, heeft de bevolking jacht gemaakt op een grooten koningstij ger, zonder hem evenwel neer te leggen. Het dier opgeschrikt uit z'n slaap in 'n sampeutuin viel, tijdens de toen volgende klopjacht, in een rijstveld 5 per sonen aan, onder wie een Europeeseh sergeant, doodde één man op slag en bracht een ander 14 wonden toe. PATER D. HOLTERMAN f. Op 20 April j.l. is te Valparaiso (S. Amerika) overleden, de ZeerEerw. Pater Daniël Holterman van de Oongr d.er H. H. Harten. De overledene, die te Rot terdam geboren werd, bereikte den leef tijd van 85 jaar. DE CRISIS IN DE BOUWVAKKEN. De rcodo terreur aan 't optreden. Reeds op den tweeden dag van de uit sluiting in de bouwvakken hebben te Am sterdam ongeregeldheden plaats gehad. De Katholieke en Christelijke arbeiders, die door de uitsluiting niet werden getrof fen, werden Donderdagmorgen bij den gang naar hun verschillende werken door groote groepen van uitgesloten moderne en syndicalistische arbeiders begeleid en gemolesteerd. Hier en daar moest de politie optreden en werd van sabel en gummistok gebruik gemaakt. Ook trekken knokploegen de werken af, om de daar arbeidenden tot het verlaten van hun werk te dwingen. Op een werk aan de Spuistraat, waar een metselaar en een timmerman op een verdieping aan het werk waren, kwamen vier syndicalisten, die onder den invloed van sterken drank verkeerden, naar bo ven en wierpen de gereedschappen weg. De aannemer, de hr Vceneman, die zulks wilde verhinderen, werl daarop vrij ern stig mishandeld. De politie slaagde er in drie dezer heertjes te arresteeren. Van. de R. K. bouwvakarbeiders waren Vrijdag nog slechts 60 van de 1100 leden door d e terrorisatie niet in staat te wer ken, .doch te vreezen is, dat dit aantal sterk zal toenemen. De roode helden dreigden de aan den arbeid gebleven ar beiders cok met hun woningen en huisge zinnen te verontrusten en dat zij zich hier niet voor schamen, is reeds vroe ger gebleken. Politietoezicht en krachtdadig optreden tegen dergelijke schurkenstreken js ge boden. DE TOESTAND TE LEEUWARDEN. De aannemex's- en timmerliedenpa- troonsvereenigingen te Leeuwarden heb ben besloten Maandag 6 Juli a.s. de uit sluiting te doen ingaan, wanneer op Vrij dag 2 Juli, 's middags 12 uur, het con flict niet is opgelost. Uitgesloten zijn de arbeiders aangeslo ten bij de Landelijke Federatie van Bouw arbeiders, den Algem. Ned. Grondwer- kersbond en den Ned. Neutralen Timmer- liedenbond. Niet uitgesloten zijn de arbeiders, aan gesloten bij de .Christelijke en Katho lieke bonden en de ongeorganiseerde ar beiders. DE KUNSTZdNNIGE N. U. M. Een zeer bpkend schilder, vertelt de ,N. Crt." die zijn schilderijen naar Lon den verzendt, ontving van de N- U. M. het volgende bericht: „Onder verwijzing naar uw aanvrage d.d. 19 dezer deelen wij u mede, dat in verband met de opheffing van het uit voerverbod op textielgoederen thans geen consent meer voor den uitvoer van ■schilderijen wordt vereischt. Wij' .hebben uw aanvrage dus niet in behandeling genomen. De ons toegezonden f 2.50 gelieve u hierbij weder aan te treffen.'" De N. U. M. schijnt een speciale op vatting er op na te houden omtrent het geen al zoo onder textielgoederen dient te worden verstaan. GEEN ZEIVER SPUL. Aan de Maashaven te Roitei'dam, heeft de politie aangehouden den bootsman O. S. en den timmerman A. R., die in het bezit waren van een paar koi'fiekisten met dubbelen bodem. In de kofflekistsn waren geborgen verschillende pakj.s mol- lenvellen, eik pakje bevattende honderd', stuks; eenige zakjes suiker en een paar kammen. Zij verklaarden, dat ;ij deze zaken in Amerika gekocht hadden en juist hadden afgehaald van het s'.< o.; chip „IJseldijk." De pclilie dcet verder onder zoek naaar de herkomst van de waren. DRAADLOOZE WEERBERICHTEN. Wij vernemen dat sedert eemgen liid ten behoeve van de luchtvaart op bepaalde uren van den dag weerberichten gewisseld wor den tusschen het Radio-Station te Sorsler- 'berg en het Radio-Station van liet Air-Mi nistry ie Londen. De berichten worden verstrekt door hel Koninklijk Meteorologisch Instituut te de Bildt en de filialen te den Iielcier en Vlis- singen, welke beide laa.sien daartoe door tussehenkomst der marine-radiostations al daar draadloos rechtstreeks in verbinding staan met Soesterber.g. Koite uariclii en Op den weg van Voorburg naar Lei den, zijn onder de gemeente Voorschoten twee au'o's tegen elkaar gereden. De eene auto was eóó gc-havend. dat hij in een sliuur moest worden ondergemacht. De beide in zittenden, waaronder zich de iuwelicr J., uit Den Haag bevond, konden met de laat ste tram hun reis nog vet volgen. De uitgesloien stucadoors ie Delft zijn auio door niet-georganiseerde patroons in dienst genomen. Volgens Ie Maassluis ingekomen draad loos bericht verkeert de logger „Dina Cor nelia" bij Haaks vuurschip in zinkenden toe stand en heeft assistentie van een sleepboot gevraagd. Donderdagmiddag werd in een tram wagen van lijn 2 te Utrecht een heer onwel. Op het stationsplein bracht men den man in het wachthuisje. Fen daar passeerend ge neesheer kon slechts den dood door hart- vetiamming consiateeren. Donderdagavond deed een schipper in.' koopen bij een slager aan de Hoogstraat te Rotterdam. Ter afrekening g.af hij dien3 knecht een bankbiljet van f 200. Toen hij van dezen het overblijvende geld terugkreeg, beweerde hij een bankbiljet van 300 ge geven ie hebben. Men kon het niet eens wor den en de politie werd erbij gehaald. Toen bemerkte de schipper, dat hij zijn biljet van f 300 nog in zijn zak had. De werkman T. uit Voorburg kwam, doordat zijn fiets brak nabij de Hoornbrug zoo ernstig te vallen, dat hij een zware her senschudding kreeg en dientengevolge in le vensgevaar verkeert. Het mijnbedriif heeft weer twee slacht- offeds gevorderd. Te Kerkrade viel gisteren den mijnwerker D„ afkomstig uit Bocholtz, in een der gangen van de Domaniale mijn van een hoogte van bijna dertig meier. Hi} was op slag dood. Verder overleed in het ziekenhuis te Heerlen een mnwerker uit de gemeente Hoensbroek, die dezer dagen in de staatsmijn Emma aldaar ernstig was be kneld geraakt bii het vervoer van kolen. Bei de mannen waren gehuwd en laten gezinnen met eenige kinder na. foor den inhoud dezer rubriek steli rit Redactie zich niet aansprakelijk. I Priesters. Wie volgt? Hoe groot de ncod in Oostenrijk is, zal u, geachten lezer of lezeres wel eenigszins: bekend zijn. Het lij Jen der kinderen is verschrikkelijk. Ook de Priesters moeten er echter ontberen en rondkomen van eeni schraal inkomen, door den noodlottig la gen kronenkoers nog kleiner geworden. Een schrijven van een OostenrijkscR Priester, verschenen in de „Maasbode" van 3 Juni bracht eenige Katholieken van Lis-se 'bij elkaar, teneinde naar ver mogen den nood van Gods Priesters in Oostenrijk te lenigen. Met medewerking) der Eerw. Geestelijken werd besloter. de besturen der drie standsorganisaties in dezen de leiding tc geven. Nadat vooraf van den kansel een beroep was gedaan op de vrijgevigheid onzer katholieken, werd Zondag 20 Juni onder alle II.H. Missen door de besturen der drie stands- orgttnisaties (Hanze, .L T. B. en Volks bond) een collc.te gcl.-. uJen, welke dank' zij de hartrr-i inwerking der ver schillende stareen en Lof-ijverig werken der Pro, ajandac u3 ojx .racht: f 1025. O Kr. 100Ó en R.M. 250 welk bedrag aan Dr. Schaepman, Seminarie Eijsenburg te Drie bergen zal worden overgemaakt. Dr< Schaepman zal voor doorzending zorgdra gen. Lisse heeft thans een goed voorbeeld!- gegeven dank zij haar Geestelijkheid, haar. standsorganisatie-s en last not least de mildheid barer katholieken. Wie volgt nu? Wanneer men over den nood der Oos- tenrijksche Priesters leest, beseft ment dat slechts met aller medewerking de katholieke naastenliefde hier naamloos veel leed kan verzachten. Wij roepen' daarom langs dezen weg Eoomsch Ne*! derland op, om mede te werken tot leni* ging van den nood der Oostenrijkscha plaatsbekleeders van God, Wiens goedheidj hen niet vergeten zal, die Zijn Kerk in[< Oostenrijk zoo krachtdadig hebben gehol(U pen. Daartoe werkte ieder naar yermogeh mede. De besturen der drie Standi^ organisaties tc Lis&e* P.S. Andere ülaJon worden yeHfOgftls dit schrijven over tü neffiej0. y. .VORMEN IN H SCHA Zondag 3 Juli Parochie van O. D. - Half 4 Den Held< HH. Petras en Paulus Maandag 9 uur Waarland! aansluit. 1 uur in 't Zand wi Dinsdag 9 uur Burgerbrug en Wier Woensdag Ker' Burg op Texel'. Donderdag 9 Burg, waarbij' Oock» NATIONA Uitslag van de op keuring van ingesckre 1921 te Enkhuizen Venhuizen Aant sonen 13 Ongeschikt - Hoo gkarspel Aa sónen 4. Ongeschikt 1 BERC BERGEN. Ge mee, aezer gemeente kwam! uur in voltallige ope De Voorzitter oper. l>e actuien werdei^ Naar aanleiding v, de heer Hoksbergen de vriendelijke woord vorige raadszitting t< sproken. De Voorzitter is bii bergen weer hersteld Ingekomen stukken Gedeputeerde Stater te g-aan tot vaststellw ning, regelende hét Aldus besloten. Het Koninklijk' Besli gekeurd de Statuten Voor kennisgeving Goedgekeurd is de de de werking van, bijstand. Alsvoren. Goedgekeurd is kol Goeagekeurd beslui een rijksvoorschot voo Voren. Gcedgekieurd is de algemeene politievero Goedgekeurd is de zi-ging der heffing van Bericht van den N dat de gemeente buite bijdragen krijgt van f den woningbouw. A]sv Een bericht van de j lie, dat er zoo gauw r bus aan de Breelaan Alsvoren. Proces verbaal van gemeente-ontvanger. Iii zijn f 9503.37. Alsvon Verslag van „Volks vcien. Verzoek van den N nische gemeente-ambt ging van pensioenen. Een verzoek van di van het N. O. G. om d< heer tot schoolarts te b De heer Hoksberge fractie B. en W, wi spoedig mogelijk "een men. De Keer Baltus juich. Spr. stelt voor dr. Blo] dat de gemeente-arts De heer Hoksberger den weg van B. en w, te maken. Voorstel aangehoudt vergadering. Verzoek van den ger munten om adhaesie t acties van dien raad aai om de gemeenteraden bepalen van den aftrel levensonderhoud. B. en W. stellen voo te brengen van de ve Gemeenten. Aldus bes! Instemming wordt ge hooging van de tariev leiding. De contracten met 50 pCt. verhoogd Den heer Hoksberg, da't de financieele zijd; is als met den electri, vraagt in hoeverre d<! kan doen. De Voorzitter antvvo niet nooger mag zijn da. De neer Bogtnan w brengen bij de vereenig De heer Baltus vraag beiderswoningen. De Voorzitter stelt v ding te stellen met AU ten. De stoomtram-Mij". Egmond, bericht, dat 1J-S.M. verkocht is. Als afgevaardigde tu op 23 Juni wordt benoe buig. De gemeente Ajkina inwerkingtreding van q Wet van het abattoir aK ken. De Keer Hoksbergen besloten Keeft niet in te stel van Alkmaar in ve nomische vrijheid. Spr. slachthuis le bouwen e toe te zien op Het keur De Voorzitter wil dl den Keer Hoogvorst ge sloten. Versjag autobusmaats nisgeving aangenomen. Verzoek om onderhar verhuren voor f2.50 per1 Voorstel tot af- en ov het doen van enkele I post voor onvoorziene meente-begrooting, dien Le heer Hoksbergen rapporteurs voor een scuren. A dus besloten.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2