TWEEDE BLAD Dinsdag 20 Juli 1920. Een nacht van verschrikking. Enchusfana. ftalnciaal fcws ALKMAAR Johan Sinclair .was op de waranda bezig zijn revolver schoon te maken. De laatste twee of drie avonden was fcat- lüelijk dichtbij hot brullen van een leeuw gehoord, en Johan wilde niet graag een van rijn dieren missen. Volgens de inboorlingen ,was bet een oude leeuw en daarom heel ge vaarlijk, omdat een oude leeuw, die niet meer in slaat is jacht te maken op Wild, door den honger gedreven, gevaar voor zich ris keert, wat een jong beest zorgvuldig vermijdt. Verleden jaar had Johan drie mooie bees- len verloren, vóórdat het hem gelukte den daaraan schuldigen leeuw al te maken, óók zoo'n oud dier, dat nauwelijks meer tanden in den bek had en hij wilde niet graag, dat hem dit nu wear zou overkomen. Op een farm wasj 't hard genoeg werken, zoo dat men lieusch niet voor voedsel voor oude leeuwen behoefde te zorgen. Daarom had hij vanavond aan de jongens bevolen een geit vast te binden in een boschj© niet ver van huis en was hij van plan! zich ergens in de nabijheid te versloppen en daar den nacht door te brengen, in de hoop, dal' de leeuw of zou komen op het geblaat van de geit, en hem een kans zou geven voor een -schot. In huis was Annie Sinclair bezig sand wiches te maken, die hij onder liet waken zou kunnen opeten. Ze was eenigszins ang- ;slig, ofschoon iiij baar verzekerd had, dal tr hoegenaamd geen gevaar was; het feit, dat een levende geit als aas zou worden ge bruikt, had Johan maar beier gevonden haar niet te vertellen Ze kwam voor aan de deur staan cn sloeg liem een oogenblik met zijn revolver gade. Ze was een slank, knap, jong vrouwtje, met blauwe oogen cn blond haar en nog een Europeesclie teint, want zij was nog niet lang geleden overgekomen, 0111 met Jolian het huïsj, dat hij in een eenzaam district van Rhodesia! had laten zetten, to deelen. Johan, zei ze na een poosje, Johan» zou 't niet beter zijn, om te wachten en te zien, of de leeuw uit z'ichzelf weggaat? Kindlief, protesteerde Jolian, da) zal hij niet deen, zoolang hij ruikt dat hifiï nog vee is en je zou toch niet graag willen, dat je mooie ponny werd verslonden, is 't wel O, dat zou afschuwelijk zijn! riep An nie uit met een huivering. Maar Johan, je zult toch wel voorzichtig zijn! Natuurlijk! Maar er is niet het minste gevaar, verzekerae hij haar, niet 't minst. s Een leeuwenjacht is hier even onschuldig als een jacht op ratten in Holland Wel Kettle, wat is er? Een der bedienden was verschenen en kwam aarzelend nadarbij, alsof hij iets zeg- igen wilde, maar wist niet hoe te beginnen. Jolian vermoedde dadelijk, dat het een of' andidere dier was losgebroken. Nn, wat is er? herhaalde hij. Baas, begon de jongen, en hield toen weer op en keek naar zijn meesteres Baas, zei hij nog fens, ik moet u wat ■eggen, wat niemand anders hooren mag. Johan fronste de wenkbrauwen en begon bang te worden dat er iets ernstigs gebeurd .was. De jongen deed zoo vreemd en keek telkens naar mevrouw Sinclair, alsof hij',- zoolang zij er was, niet spreken wilde. Zijm revolver neerleggend ging Johan de waranda uit en liep naar den neger toe, die behoed zaam achteruit liep terwijl hij naderde. Wat is er? herhaalde Johan, toen rij op eenigen afstand van het huis waren. Wat lieb je me te zeggen? Baas, zei Kettle op fluisterenden toon» Peter Carson en Sam Welter zijn uit de gevangenis ontsnapt, Jolian antwoordde een oogenblik niet. Het bericht was ernstig. Peter Carson en Sam Weiier waren twee der grootste boeven, die Johannisburg tot een soort hoofdkwartier van misdadigers hadden. Het bericht van hun ontsnapping was zeer «rnslig, onnlat het zware vonnis, dat ze kort geleden gekregen hadden, een gevolg was van een getuigenis voor het hof, door Sinclair en zijn voruw afgelegd. Deze bei den hadden verklaard, de twee boeven dicht bij hun huis gezien te hebben op donzelfden avond, dat ze hadden voorgegeven heel er gens anders te zijn, waardoor een handig alibïi, dat ze hadden opgesteld, valsch was gebleken. Onder vloeken en grove scheldwoorden had Sam Welter wraak gezworen en Peter Carson had zich niet geuit, maar de blik, waarmee hii bij bet verlaten van liet hof de Sinclairs had aangekeken, was bijna, nog welspreken der dan zijn metgezePs ruwe woorden. Johan stelde enkele vragen, maar Kettle wist geen bijzonderheden Hij besloot zijn leeuwenjacht op te geven cn den geheelefl nacht thuis op wacht te blijven. In deio morgen zou hij Annie ergeas in veiligheid brengen, totdat het gevaar voorhij was. Je krijgt een dubbele portie suiker van de week, Kettle, zei hij tot den jongen. Ik zal het aan je meesteres zeggen. Vannacht moeten we op wacht gaan staa,n om niet te .worden overvallen. Ja, baas, stemde de kaffer toe, grinni kend van pleizier bij de gedachte aan do be loofde dubbele portie suiker. Jolian liep naar huis terug, angstiger dani hij wilde toonen. Peter Carson on Sam Weller waren twee geduchte schurken en nu zouden rij door liet dolie heen zijn en niets ontzien. Fr zou echier natuurlijk wel jacht op hen gemaakt worden en liet was te hopen, dat zij geen tijd zouden hebben om aan wraakplan nen te denken. Gelukkig lag zijn farm ook niet in den weg dien zij vermoedelijk nemen zon den. Ilij vond, dat hij? 't aan Annie moest ver- lellen, maar hij zou 't liever voor haar ver zwijgen. Johan! riep Annie's slem, toen hij zijn voet in de waranda zede. Johan, ben je daar? Ja, kindlief, antwoordde hij. Johan, zei ze weer, en ditmaal deed de klank in haar slem hem bijna verstij ven van schrik. Johan, er zijn twee man nen hier, ze hebben mijn handen gebonden cn houden pistolen op mijn hoofd gericht. Zij waarschuwen me, dat ik ja moet zeg gen, binnen te Jkoman met je handen in 4? lioogta en gem poging te doen tot .verzet, andders schieten ze mij dood. Een minuut lang bleef hij staan zonder iets te zeggen en bracht een wanhopig gebaar de hand! ban zijn voorhoofd. Het was of zijn geest stomp was geworden; en Hij kéék met belangstelling! naar een spin die op den grond van de waranda Kroop. Johan, kwam1 Annie's1 stem weer. Ze witten weten of je lioort wat ik zieg Zijn revolver lag vrij' dicht bij; mét één sprong had 'hij het wapen kunnen pakken; maar hij zou rijta Vrouw er niet mee kun nen helpen, omdat zij bij! de eerste poging tot verzet onverbiddelijk doodgeschoten zou worden. Zij riep nog eens met een eenigszins bevende ste'm: Johan, ik' moet tot zes tellen, en als je niet binnen bent voordat ik ophoud, zullen zij me doodschieten...,, een twee drie. Ik1 kom', riep Hij luidkeels, en Kwam naar voren1. De deur openrukkend kwam ïiïj de ka mer binnen. Annie, doodsbleek' en met wijd geopende oogen van schrik en angst, stond midden in de kamer. Aan weerskan ten van hdar stond een main. Johan her kende dadelijk' hun gemeene gezichten hij herinnerde zich nu dadelijk' de blikken vol woede en haat, waarmee ze hem hadden aangekeken toen zij door liet hof wa ren veroordeeld; hij' herinnerde zich' even eens hun bedreiging, van wraak, die toen holle woorden schenen, maar nu een ont zettende beteekénis kregen. Sara Weller, een forsche kerel met een haard, had een revolver in zijn hand. Pe ter Carson, die wat kleiner was, en een dunne snor had, had een pistool, Elk wapen was op Annie gericht en e'.ke man had zijn vinger op den trekker. (Wordt vervolgd)! XIX. Men schrijft 'ons uit Enkhuizen: Behalve het recht van de Paaikist ont ving de stad Enkhuizen als beiooning voor haar trouw aan de nieuwe regie ring en waarschijnlijk als middel om die trouw te bestendigen nog verschillende voorrechten uit de handen van den Prins die dit nog steeds deed voorkomen handelend als stadhouder des konings van Spanje. Tot welke contradictie's de ze handelwijze leidde, komt nergens zoo sterk uit als bit de belooning, wel ke de Prins in 1575 aan de stad Leiden schonk wegens hare volharding tijdens het langdurig en smartvol beleg. Leiden kreeg de hoogeschool. welke nog steeds zulk een groote vermaardheid» bezit. In den stichtingsbrief, op naam ge steld van Filips II staat vermeld „bii advys van onsen lieven Neve, Wilhelm Prince van Oraingnie" en toch werd deze academie in de eerste plaats op gericht, om predikanten op Je leiden voor de Hervormde Kerk'. Men kan wel begrijpen, hoezeer Filips daarmee svm- phatiseerde! Enkhuizen dan kreeg het recht drie ledermarkten per jaar te mogen houden de eerste 's Maandags vóór midvasten (Zondag Laetare), dé tweede daags na Sinte-Margriet (10 Juni) ten de derde 14 dagen vóór Allerheiligen (30 Novem ber!. Men ziet uit deze tijdsbepaling dat uren zich, hoewel de Hervorming zich van alle RoomSche termen aflceerig toonde, nog niet had weten te ontwor stelen aan het oud gebruik om' den tijd te bepalen naar de Katholieke feest dagen. Bii de Spanjaarden en andere Latijn- sche volken was dit gebruik nog dieper doorgedrongen. Hoe vindt men niet in de aardrijkskunde tal van namen, b.v. St. Laurensrivier, St. Helena, St. Pierre, Asoencion (Hemelvaart), St. Bernard enz. Dit is toe te schrijven aan hunne gewoonte om' nieuw ontdekte landstre ken. rivieren, eilanden, bergtoppen enz. te benoemen naar den feestdag van den Roomschen kalender, meestal den dag, waarop de ontdekking .plaats had. In 1577 kreeg Enkhuizen nog het voor recht, .dat het behalve de weekmarkt op Donderdag, die reeds bestond, nu ook eiken Woensdag een vrije markt zou mogen houden. Dit was het gevolg van het sterk uit breiden van den handel en de scheep vaart der Enkhuizers vooral ten koste van Amsterdam, dat, daar het nog steeds de Spaansche zijde hield, feitelijk gebov- cot werd. Deze voordeden gingen gedeeltelijk weder verloren, toen de groote koop stad. voor den drang bezwijkend, in 1578 tot de prinsenpartij overging. Zelfs hie-t recht der Paaikist werd voor Enk- huizen bedreigd, doch door de gunst van den Prins en de Staten is het uit drukkelijk voor de stad behouden geble ven. Men kon echter niet verhinderen, dat vele Amsterdamsche handelshuizen, die tijdelijk zich verplaatst hadden, naar hun oorspronkelijk domicilie wederkeer den. Inmiddels ging. de krijg zijn gang, doch werd onder de opvolgende land voogden don luan van Oostenrijk, een halfbroeder van den Koning en den hertog van Parma meer buiten Holland gevoerd, zoodat Enkhuizen zich meer vri» ontwikkelen kon. Aan pogingen om langs minnelijken weg de stad weder onder de gehoorzaamheid aan Spanje te brengen, ontbrak het evenwel niet en steeds moest men op zijn hoede zijn' om' de Spaanschgezinden binnen de stad in de gaten te houden, daar van de zijde des Konings, verschillen de gelegenheden werden tehaat geno men. om zich vrienden te maken onder de- bevolking. Een dezer gelegenheden, die tevens later een vèr strekkend en invloed op onzen handel zou hebben, zooals te zijner tijd in' onze beschrijvingen wel blijken zal. is de verovering Van Por tugal door Filips II in 1581. Dei laatste Koning van dit rijKje werd verslagen en ontkwam' na vele avonturen op pen. Enk- hu'izer schip heit gevaar van gevangen te worden. Bijna was hij nog, gepakt, toen dit vaartuig, waarop Cornelis van Egtnünd schipper was, door een Spaansch' korveel werd aangehouden met den eisch het te visiteeren. De schipper redde zich uit het gevaar door te zeggen, .dat hii van Cadix was afge varen omdat men pestzieken aan boord had. hetwelk de Spanjaarden geloofden en daar ze zich liever niet aan het ge vaar blootstelden, lieten ze hun onge moeid verder gaan, zoodat hii te Calais in Frankrijk zijn gevaarlijken passagier kon ontschepen. Naar gewoonte lagen heel wat sche pen ook van Enkhuizeln en Hoorn in de haven van Lissabon, toen Filips II daar op den 21 en Juini zijn zegevie renden intocht deed. We hebben er vroeger reeds op .gewezen, dat de be hoefte aan zout voor onze haringka ken" de aanleiding was geworden tot een drukke vaart op en handel met de Zuidelijke landen. Filips was zeer voor komend tegenover deze schippers, liet hen goed onthalen, ja zelfs eenigen hun ner aan zijn hof noodigen en gaf hun te kennen, dat zit Jiem steeds welkom zouden zijn. Tehuis gekomen gaven de ze lieden hoog op van de minzaamheid des konings en zoo kwam er hier een kentering in de gevoelens jegens den vorst, dien men om zijn trots en stug heid gehaat had. Dat dit juist viel in den tijd. waarin men er op> zon het masker geheel te laten vallen en den koning, dien men in schijn nog altijd als zoo danig niet langer te erkennen (de zoo genaamde afzwering), maakte de wijzi ging fin de volksmieening nog te beden kelijker en verschillende maatregelen, toen genomen, zooals het innemen van meer soldaten binnen de veste, wijzen er op, dat het bestuur der stad een volks beweging ten gunste van Filips met geweld wilde onderdrukken. In dit ver band wordt genoemd de naam van een beroemd Enkhuizer, Dr. Francois Maek- schoon, die zijn naam1 naar de gewoonte dier dagen in Maelson had veranderd. Daar deze op het punt stond naar Zuid- Holland af te reizen, nam' hii .op zich aan de Staten van dit gewest duidelijk te maken, welk gevaar Enkhuizen be dreigde en waarom' het noodzakelijk was eenige vendels van de bekwaam ste en meest betrouwbare soldaten naar deze stad af te zenden. Het is hier de plaats eenige bijzonder heden betreffende dokter Maelson mede te deelen. Hij was een Enkhuizer van geboorte en werd in 1563 tot stadsdokter benoemd. Zijn uitgebreide talenkennis, waardoor hij zeer geschild werd geacht om als diplomaat op te treden, maakte hem meer beroemd dan zijn praktijk als ge neesheer, die hij dan ook in 1572 varen liet, om een ijverig deel te gaan nemen in het bestuur van stad en staat. Vooral in het Grieksch moet Bij zeer bedreven zijn geweest, daar hij' zelfs in die taal correspondentie voerde. Het was aanvankelijk' .niet gemakkelijk om de aanzienlijke en bekwame mannen aan het bestuur te krijgen. Menig trotsch regentengeslacht van la ter, die zich niet teil onrechte den naam van „burgerkéuningen" verworven hadden kan als stamvader wijzen op een bakker een brouwer of mulder .uit den tijd der reformatie. Slechts schoorvoetend ging men in dien gevaarlijken tijd er toe over om zich aan de spits te stelten en wel met het oog op de onzekerheid of men zich al of niet zou kunnen vrijmaken vajv Spanje. Zooveel te beter verschiet opende zich alzoo voor de inderdaad be kwame e.n geleerde mannen, die het -waag stuk' ondernamen en waarvan Maelson er een was. Hij werd bekleed met Bet ambt- van pensionaris der stad E-nkhuiz-en, het best vergelijkbaar met den tegenwoordigen go meente-secretaris. Het overwicht dezer pensionarissen op de leden van de vroedschap der stad was dikwijls zeer groot. Dit komt, omdat zij door hun-- kennis en ontwikkeling boven dezen uitstaken en doordat alle officieele stukken het eerst door hunne Handen moesten gaan. Bovendien oefenden zij op den gang der zaken groeten invloed uit, omdat de leiding van de vergaderingen in hun banden was. Al spoedig werd hij ook 'benoemd tot Gedeputeerden Raad van West-Friesland in welke functie men hém wegens zijn groote machtsuitoefening den „Zevenstem" noemde. Later werd hij ook ppensi-o naris van West-Friesland welk ge west langen tijd een afzonderlijk' deel van Holland is gebleven en particulier raads man Van den stadhouder, prins Maurits Van verschillende gezantschappen bij vreemde hoven heeft hlij deel uitgemaakt en dankte zulte naast zijn bekwaamheden als staadsman mede aan zijn veelzijdige talenkennis. Zoo jrok' hij in 1575 en 1585 mede als gezant naar Koningin Elisa beth van Engeland en in 1598 naar Ko ning Christiaan IV van Denemarken. Een werkzaam, aandeel nam hij in het samen stellen der kerkelijke ordeningen, die op tast der Staten in 1583 werden opgesteld doch door de aanhoudende geschillen tus- schen de kerkelijke en wereldlijke autori teiten nimmer veel hébben uitgewerkt. Veel steun heeft Hij' ook verleend aan Veel steun heeft hij ook verleend aam de pogingen «mi' langs hét Noorden heen een- nieuwen zeevaartweg naar Indië te ont dekken. Op de beide laatste zaken hopen we later uitvoeriger terug te kölmien. In Brand's kroniek' komt een afdeeüng voor van den beroemden dokter, waarvan de stoere denk'ersklop omringd door den kortgeknipte n puntbaard ons vooral op valt. Het portret, waarschijnlijk' vervaar digd als een zilveren1 plaagwet, draagt als onderschrift: „Dus heeft men Mael sons! beelt in zilVer uitgesneden, Enkhui- Zensl Cicero, de mondt van seven steden, Den wijzen Raat vam Staat, den deftigen Qesant aen 't Brits- en Deenseïïof, dat taalgeïeert Verstandt; Doch' wie zijn geest .in grint of woorden wo-n bepaelen most z&iis een ivjapisou zijn, die ook' de zon kón malen, (malen schilderen, al zoo een woordspeling op 's mains naam). De voorkomendheid des konings Heeft voor Enkhuizen geen andere gevolgen ge had, dan dat Bet bestuur der stad veel zorg moest dragen, dat de Koningsgezinde partij niet tot daden van tegenomwenteling kon kómen. Deze partij werd versterkt door brieven der vorsten vo| scBoone beloften voor Hen, die ziclï weder onder zijn ge zag wilden stellen. Ze werden in 't ge heim overgebracht door een Hellebaardier, die vele jaren lang in Spanje gediend hiad en nu zijn familie in Enkhüizen Kwam bezoeken. Het schijnt, dat deze mam ook mondeling de Zaak des Konings gediend Heeft, doch zoowel het een als liet ander lekte uit, zoodat door de bemoeiingen van den H.aarlenischen dichter Dirk Volkertsz Koomhert de Staten van Holland daar van kennis kregen en zorg droegen, dat de militaire macht in Enkhuizen nog meer versterkt werd. Men was evenwel zooi wijs, om geen openlijke pogingen en gewelddadige maatregelen tegen 's Ko nings aanhangers in de stad te ondernemen zooda'c de beweging onder de burgerij vanzelf doodbloedde. Ook' het zoogenaamde verraad van Ge orge van Lalaing, graaf van Rennenberg, die a]s stadhouder der Noordelijke ge westen Groningen, Friesland, Drente en Overijsel in 1579 tot de Unie van Utrecht toetrad, doch in 1580 reeds tot de ge hoorzaamheid aan Spanje terugkeerde en daardoor de zaak' der vrijheid groote scha de deed, had voor de Hoilandsche steden geen gevolgen, hoewel ook hij brieven daarheen zond, om ze tg bewegen zijn voorbeeld te volgen. .I. 1 1 I;i 1 1 1 1 1 111 WORMERVEER. WQRMERYEER. Nieuwe leerlingen. Vnor den nieuwen cursus aan de R. IC School glhier, welke 1 5Aug. a.s. aanvangt, hebben zich 30 kinderen aangemeld. I11 aanmerking genomen, dat een tiental jaren geleden eem jcarlijkscJi gelal van 20 al hoog was to noen men, is de vooruitgang der parochie aanzien lijk le noemen, n.I. 50 pCt. in 10 jaar tijd. R. IC Vrouwenbond. Door de afd. Wormerveer van den R. K. Vrouwenbond is hel initiatief genomen om in gezinnen, waar kleine kinderen aanwezig zijn en de moeder ziek is, de behulpzame hand te bieden. Ver-i scheidcne leden hebben zich voor dit liefde werk aangemeld, terwijl reeds in een geval krachtdadige hulp word verleend. Hulde aan de Roomsclie vrouwen, die op zoo schitterende wijze de Roomsclie naastenliefde beoefenen. Kom daar nu eens bij de rooden om! Schoolfeesten. Donderdag 22 Juli a.s. maken de leerlingen der hoogste 3 klassen van onze R. K. Parochiale School oen reisje naar Baarn. Van gemeentewege werd f800.— beschikbaar ges leid en de particulieren brach ten 1 463.bijeen, welke gelden naar gelang van lieL aantal kinderen over de openbare en bijzondere scholen verdeeld worden, terwijl iedere school vrijheid behoudt om uit te gaan, wanneer en waar zij verkiest De leerlingen dier laagste 3 klassen van alle scholen krijgen een feestje in het Wilhelmina-Park op 29 Juli, waar een ogochelaar optreedt en de kleinen op versnaperingen zullen worden onthaald. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. van Zijl eti A. II. Laarkamp. Gehuwd: W. B. Arens (van Scholen) en W. Bruijn. K. Landsman eu W. Luijt. Overleden: Neellje Kabel, wed. van M. de Vries, 81 jaar. Trijntje Stelling, gehuwd met A. Boekhout, 67 jaar. OASTRIGUM, GASTRIÜUMj, Be au to val. Door d© gemeente politie werd verleden week één gedeelte van dien Rijksweg- opgemeten ten einde de roekelooz© rijders t© kunnen fiontrofeeren in verbond miet da vastgestei de maximumsnelheid. Men kan zien dat het helpt, waint de laatste dagen komt er maar zelden ©en motor- of autorijder door ons dorp dio meer K. M. per uur rijdt dan is vast gesteld, Degenen die dan nog da maxi mumsnelheid overschrijden rijden niet har der dan 22 a 23 KJI. per urn*. Het is geheel anders dan vroeger toen een maximum van 10 K.M. was bepaald, toen werd meermalen met -een vaart van minstens 30 JK.M. per uur gereden wat thans absoluut niet meer gebeurd, terwijl toch nog geen proces-verbaal is opgemaakt sedert de invoering van da nieuwe bepa ling wegens overtreding van da maximum snelheid!, Kermis, Naar wijl vernemen, zal door de vereeniglng Clastricum Vooruit aan den Raad het verzoek worden ge richt om de kermis te Oastricum zoo'danig te wijzigen dat deze gehouden wordt op de drie eerste dagen dar week en wel op Maandag, Dinsdag en Woensdag en dat de het tijdstip waarpp de kermis aal worden gehouden, zal worden verzet tot 8 dagen na het tijdstip waarop deze steeds werd gehouden. De bedqeiing van die vereeniging is dan op Dinsdag eenige volksv-ermaik© rijkheden te organisaenen b.v. -etalage wedstrijd, fietswedstrijd, mastklimtn-en of iets dergelijks. We verwachten met spanning d|q b|ertis- sing van den Raad. Veiling. Op de Zaterdag gehowdbai veiling waren aangevoerd circa 8000 K.G. aardbeien weike golden van 70 tot 73i/a cent per K.G. Het seizoen loopt ten -einde. De prijzen waren voorat in Het begin van de campagne zeer goed, en liepen later iets terug om de laatste veilingen weder iets op te toopen. Het saizqan is veel korter dan b.v. verleden jaar fewi nog aardbeien werden ge-vieild in Augustus» en ook eerder de veilingen begonnen; Het is zeker jam'mer voqr dja tuinders dat de oogst niet groober is geweest al is ieder blij! dat de prijzen zich zóq goigd hebben gebonden. j* Electrioiteit. Door de werklieden van de P.EI.N. wordt thans voel gewerkt aan het maken van de huisaansluitingen, vanaf den to&voierkabel Dit geieft vooral in die Oosterbuurt nogal storing voor -hlen die etectriciteit als kracht gebruiken. 1 De firma Tromp heeft verleden week doqr het niet aankondigen van het buiten stroom zetten van den kabel twee dagen niet kunnen werken. Dit is natuurlijk minder prettig en daarbij een schadepost Het is te hopen dat in het vervolg betd? door de betrokken wcrkli den uo:dt gezorgd, dat zulks niet meer voorkomt. Ongeluk. Verleden Vrijdags rond had S. B. wonende aan den Rijksstraatweg alhier, het ongeluk te loop-en in eon tegen een muur staands zeis. Hevig bloedende moest hij zich per as naar den geneesheer laten vervoeren teneinde vér bonden te wordyn. Het is niet te hopen dat B. er in de toekomst last van de wond ondervind en spoedig gen-::.u mag zijn. Juist in dezen tijd van drukte in het tuindersbedrijf kan de man in zijn bedrijf zeer moeilijk worden ge-mist Woonwagenleed. De bewoner van. een w-oonwagen staande op den weg 111 de richting Heemskerk had zijn paard dat hij den vorigen dag van een collega- staande op den Bakkunimerweg, gc-durende den nacht van Vrijdag op Zaterdag niet goed vast gezet met het gevolg dat bruintje bij' hot ontwaken verdwenen was De man die maar een paard rijk is, is behalve, dat hij den volgenden dag op een kermis aanwezig hoo-pl© te zijn, zeer gevoelig getroffen. Pogingen zijn door middel van den burgemeester in Het werk gesteld om bruintje op te sporen maar tot heden zon der resultaat. BAKKERSNACHTARBE1D. Burg-, en W-eth. brengen ter algemee- n-e kennis, dat zij aan het bestuur der Algemeene Arbeid-ers-coöp-eratie „Voor waarts" alhier, .ingevolge art. 7 sub b der Verordening tot het tegengaan van de-tl nachtarbeid in bro-o-dbakkerije-n (Ge meenteblad Nr. 544) ontheffing hebben verleend van het bepaalde in art. 3 dier verordening, in verband waarmede aan adressant vergunning wordt ver leend tot het vervoeren van brood vóór desnnid-dags 12 uur naar zijne filialen te Schermerhorn, Groot Schermer en Sto-m pet-jrcn, onder voorwaarde, dat bii g-e-bl-ekeh misbruik deze ontheffing on verwijld wordt ingetrokken. HINDERWET. Burg. en W-olh. brengen te-r algemeen© kennis, diat beden oj> de geiin-e-onte-secrete rie ter inzage is gel-eigd het aan hein ingediende verzoek met bijlagen van O, E. Blijneveld, om vergunning tot het uitbrei den van zijne electriscbe timmerfabriek docr het bijplaatsen vian dri-e machines en e-en electro-mo-tor van 5 P.K. in luet perceel Baangracht wijk A not 8 en Ach terom wijk A, no. 3, Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen wordien iuaediénd ten raadhuiae dsaer go- meente, motideline-joip- Zate-rdaer. 31 Juli e-.k. 's voormid-dags te elf uur en schriftelijk vóór of op dlien tijlcl, GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Doelenstraat, in de oude Ambachtsschool, Tel. 645. Geopend o-p alle werkdagen van voo-rm. 9—11 uur en bove-nda-en des Maandags avonds van 7—8 uur. Aangeboden: 1 bakker, 1 banketbakker, kok, 2 grondwerkers, 1 kellner, 1 machins- teekenaa-r, 6 metselaars, 4 opperlieden, 2 schippers, 2 sigarenmakers, 2 sjgarensorteer- ders, 1 sleenbikker, 3 tabaksbewerkers, i timmerman, 1 tuinman en 24 losse werk lieden. Gevraagd: 1 boekbinder, 1 loopjongen en 4 losse werklieden. ST. JOSEPHGEZELLEN-VEREEN. AFD-EELING ALKMAAR. Vrijdag 1.1. hall de eerste officieele le denvergadering plaats van bovengenoem de vereeniging. D-oor eenige gozejlen was de bovenzaal van het St. Aloysius-Patro- naat doorvoor speciaal in orde gebracht Bij het binnenkomen werd het boekje met statuten en huishoudelijk' reglement aangeboden. D-e president opende de vergadering met g-Ared, waarbij hij' de vereeniging stelde onder de bijzondere bescherming van den H. Joseph, en verzocht daarna den secretaris, de notulen van de vorig© voorbereidende vergadering voor te jozen welke onveranderd werden go-edgekeund, waarna eenige inededeeling-en van on dergeschikten aard. Alsdan nam President, Deken Ooms, hef woord, Vooreerst las hij rijn benoeming tot Presi-de-nt van de Sf. Joseph'gezellen van Alk-maar, voor, maakte aan de 1-eden officieel bekend de aanstelling van den vice-president, Kap, Haaster en de be noeming van de heeren Wanna, Van Dijk', Arck' en Wijniands tot leden van de Raad van Bestuur en verklaarde toen d-e „St Josephsgezelle-n-vereeniging" als opgericht;, en geopend voor geheel Alkmaar. Dan richtte hij zich bijzonder tot de aanwezige gezellen m-et een hartelijke aan sporing o-ra steeds openhartig en opr-ecfiï te zijn tegenover den vice-president eu de leden van e-en Raad van Bestuur, daarbij doelend op art. 6 al. 2 der Stat Er moet een onderlinge vriendschap zijn; die in hartelijkheid herinnert aan en in sommige oprichten overtreft de onderling» liefde in het huisgezin; nimmer mag wor den vergeten de spreuk: „het geheim der vriendschap is dat er geen geheimen ba staan". Een ernstig woord van vermaning voegde de president hieraan toe, 'wijzend op art. 16 van hét huishoud, reglement cn sloot zijn hartelijk' gemeende toespraak met de belofte; dat, waar hij de arbeid en verdere zorgen overdroeg aan den vice-president, hij de yereeniging, steeds met gebed en volle sympathie zow blij ven steunen. Nadat de vïcie-president met een Koil woord namens de aanwezigen dank 'fïatt gebracht aan- den President, verliet doze de yergaderin'gi. 1 Titans werd' de vergadering voortgezet

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 5