BINNENLAND Binnenlandse!) Nieuws. „PALLIETER'' UERBÖBEÉJ. Gemengd Nieuws Korte Berichten Telegrammen den ('Natur Schutzpark für Deutsdhenhass) dan aan goede betrekkingen en den herbouw der verwoeste streken. In zake Rusland merkte de minister op, dat Duitschland en Rusland tot dusverre al" leen door oificieuse agenten wederkeert g waren vertegenwoordigd, doch dat de Rus sische agent Victor Kopp onlangs radiogra fisch oolc de opdracht heeft gekregen op economisch gebied werkzaam te zijn. In den strijd tusschen Polen en Rusland heeft Duitschland, naar bekend is. een neu- traliteitsverklaring agelegd. Die verklaring zou in bepaldae omstandigheden tot moei lijkheden met de Entente aanleiding kunnen geven, wanneer de geallieerden b.v. Duitsch land tot opmarschbasis voor een aanval op Rusland zouden willen gebruiken. Daar dit in Duitschland tot een burgeroorlog aanlei ding zou kunnen geven, is de minister bezig maatregelen te treffen om het gevaar zoo ver mogelijk van de grenzen te houden. HlJ heeft daarom aan Polen en Ruslond voor gesteld, dat Duitschland in den noordelijken sector, waar het gevaar voor conflicten hef allergrooist is, verbindingsofficieren zal aan wijzen, cm moeilijkheden te vookomen. Ee" nig aniwoord op deze voorstellen heeft de regeering in Berlijn nog niet bereikt. Over een economischen toestand in Rus land zeide de minister, dat er geen twijfel kan bestaan of Rusland wenscht tot posi tieve reconstructie-arbeid over te gaan. En in de nractiik is men daarmede dan ook reeds met succes 'begonnen. Volgens art. 17 van Diet verdrag van Versailles is het onmoge lijk, dat.het probleem aan de oostgrens zon der medewerking van de zijde van Duitsch- and eenzijdig met de entente tot oplossing kan worden gebracht. De minister behandelde vóórts nog een maatregel tegen 't binnenkomen von besmet telijke ziekten en betreurde het. dat door hef gebrek aan transportmiddelen de uitvoer van medicamenten en andere medische benoo digtfheden vertraging ondervindt. Hij deelde vender mede, dat de Entente niet bereid schijnt te zijn zich aan de vast te stellen ter mijn van zes maanden na de ratificatie van den vrede, zijnde de tijd, waaroD Duitsch land weer zou mogen beginnen met den uit voer van vliegtuigen, te houden. Vermoede lijk is dit een soort weerwraak voor het feit, clat Duitschland zijn vliegtuigen niet tijdig genoeg zou hebben ingeleverd. In Spa was hem een protocol ter teekening voorgelegd, waarin hij verklaren moest, dat hii met deze wijziging van het verdrag aecoord ging, doch dit had bit geweigerd tee onderteeke nen. Ten slotte wees Simons er nog op, dat de verhouding tot Amerika onduidelijk is en blijft. Amerikaansohe handelskringen willis, gaarne intensieve relaties met Duitschland aanknoopen, dodh daartoe is het noodzake lijk. dat eerst aan den nog steeds bestaande oorlogstoestand een einde wordt gemaa.it. Voor dien tivd ziin definitieve ouderhande lingen onmogelijk. De minister besloot met de woorden, dat alleen een politiek van hef recht en van het tot geldigheid komen van recht en wetten de basis van goede relaties een richtsnoer der buitenlandsche politiek kan zijn. DE DONAU-QBAESTIE. De internationale conferentie om do grondslagen vast te leggen voor het interna tionale Domau-ibeheer, is bijeengekomen. De Eranscihe gevolmachtigde Legrand werd tot joorzitter benoemd: vervolgens werd de rif ting verdaagd tot 4 Aug. Do conferentie telt vertegenwoordigers van 12 bij den Donau- vaart belang hebbende mogendheden. HET TURKSCHE VREDESVERDRAG. Kaar draadloos uit Parijs aan het K. T. A. wordt geseind, melden de bladen, dat de o u-der toeken in g van het Turkscbo vredesver drag definitief ia vastgesteld op a.s. Don derdag. GEfêEKGDE BU1TEKL BERiCifTEM, Betoogende kinderen. De schoolkinderen maken tegenwoordig rok al aanspraak op het recht om de straat op te gaan. Gisteren demonstreerden, op aanstich ting en onder leiding van de onafhankelij- ken eenige honderden kinderen te Bus sel-durf tegen de bepaiirigeu van den mi nister van onderwijs en eeredienst in zake het godsdienstonderwijs op de scholen. De optocht, waarin giro te plakkaten ten gunste van de internationale beweging werden meegedragen en waaruit telkens de Internationale „Hoch"-reepen op Lieb- xneeht en Idosa Luxemburg weerklonken trok naar het Stadhuis, waar een deputa tie door den burgemeester en den wet- louder van onderwijs ontvangen werd. Het gemeentebestuur verzekerde den de monstranten, dat door de regeering po- Ïing-en worden gedaan een compromis in e schoolkwestie tot stand to brengen door middel van de instelling van spe ciale klassen en leergangen voor kinderen, die ge-en godsdienstonderwijs wenschen. Voor de stad Düsseldorf mochten echter door de oprichting van dergelijke „we reldse he" scholen geen extra kosten ont staan. De demonstranten verlieten hierna het Stadhuis Diefstallen op do Duiteche spoorwegen. Ee „Frankfurter Z i ung" geeft he-t vol gend overzicht van het aantal diefstal len op de spo-orwegen: De -scherpe maatregelen die het bestuur Ier spoorwegen tegen de tallooze geval- Jen van diefstal heeft genomen, hebben In de maand Juni pon gunstig resultaat gehad. Gedurende de laatste maand is het aan tal diefstallen in het district Berlijn met 'X) pOt. sedert April jne-t 50 pCt. ver minderd. Totaal -zijn te Berlijn 178 personen vp diefstal betrapt, nl. 102 spoorwegar beider-s, 6' spoorwegbeambten en .70 bur gers. Van de arbeiders en beambten zijn res- tec tie vc lijk 6ö en 5 personen ontslagen. Hot meerendccl der beroovingen .en ricfstallen werd op het stukg-o-ederen-ver- ieer gepleegd, terwijl het h.agage-trans- port een veel kleiner cijfer aanwijst, wat een gevolg is van de controle, welke, mede in verband met het groot aantal reizigers in den vacantietijd, door het hoofdbestuur aanzienlijk verscherpt is ge* worden. Natuurlijk geeft di/t overzicht nog gieen juiste voorstelling van het aan tal diefstallen, daar deze, speciaal bij het goederenverkeer, zeer moeilijk vastge steld kunnen worden. In elk geval staat het echter vast, dat het totaal bedrag aan schadevergoeding naar verhouding verminderd is. Hondsdagen in liet hooggebergte. De „Neue Ziürcher Zeitungf' van 1 Au* gustus schrijft: De afgeloopen week heeft ons slecht weer 'gebracht. In het hiooggebergte is het drie dagen lang winter geweest. Tot één meter hoog is de sneeuw gevallen. In het Jungfraugebied dus bij Inter laken was de vorst in de hooge re gionen zoo hevig als in den Kersttijd. Een kou, die door merg en been ging. Dat zijn de moderne hondsdagen! Kaar de „Köln. Ztg." uit Warschau verneemt, heeft de aartsbisschop aldaar, Szeptyki, de broeder van den aanvoer der van het Poolsche noorderleger, van Lloyd George een uitneo-diging ontvangen om de conferentie in Londen bij te wo nen. Havas-Reuter meldt uit .Warschau, dat de Sovjetregeering weigert dagblad correspondenten toe te laten tot de be sprekingen over den door Rolen voorge stelden. wapenstilstand. Dezer dagen heeft het stoomschip „Victorian" op een afst.and van 1200 K.M. van Kew Foundland, bij dikken nevel en ongunstige atmosferische gesteldheid, met St. Johns op Kew Foundland draad loos gesproken. Het gesprokene was dui delijk te verstaan. De geallieerden hebben te Berlijn het voorstel gedaan, dat Duitschland de wapenen, die het de laatste weken ter vernietiging moet uitleveren, rechtstreeks zal overgeven aan de geallieerde com missie in Polen, waartegen aan Duitsch land zekere compensaties zouden worden gewaarborgd. Tegen de moordenaars jn een café te Boedapes-t, waarover dezer dagen werd gemeLd, is een vervolging ingediend krachtens het standrecht. De schuldigen zullen morgen waarschijnlijk opgehangen worden, Uit Boedapest wordt gemeld, dat er Maandag bij het begin van het Tisza- proces zulke bezwarende- feiten tegenover den gewezen minister Frie-drich ter spra ke kwamen, dat zijn arrestatie als. waar schijnlijk beschouwd wordt. Naar de bladen uit Dresden melden, hebben de Saksische spoorwegbeambten met algemeen® stemmen besloten het ver voeren van troepen, amunitie en ander leger ma-te riaal beslist te weigeren. De so cialistische partijen in Saksen sloten zich bij de spoorwegbeambten aan. CÖHSIU&ISTISCHE OPVOEDKUNDE. De pers meet ziin de voorlichtster en de opvoedster van het publiek, want niemand die zich cp den duur onttrekt aan lectuur, die hij dagelijks onder de oogen krijgt. Hóe onze collega „De Tribune", deze toak opvat, bleek weer dezer dagen, toen het communistische blad de circulaire aan kondigde, welke het departement van Ma rine heeft rondgezonden over het vloeken en het bidden bii de maaltijden. De Tribune noemt dat „een stuitend staal tje van ergerlijke schijnheiligheid". En na het ministerieele schrijven te hebben meege deeld, zet de Tn'bune-redaciie er onder: „Wanneer zullen de zeuntjes bij de bak ken eens den moed hebben, als protest tegen dergelijke godslastering, onzedelijkheid en liederlijkheid het bidsignaal van het vloeken de zootje, dat den baas over hen speelt te beantwoorden met een denderende interna tionale?" Men excuseere ons voor een enkelen keer een dergelijke aanhaling. Maar als gi{ we ten wil, hoe uw medemenschea en landge- nooten. die iot lijfblad „de Tribune" lezen, worden opgevoed, dan hebt ge er hier weer eens een staaltje van. En ook die boom draagt heiaas zijn vruchten 1 Het Nederland-sch Episcopaat brengt bij deze ter algemeene kennis, dat bij besluit van den II. Stoel d.d .20 Juli 1920 -de lezing van het werk Pallieter," door Felix Timmermans (uitgave van Kampen en Zoon, Amsterdam) den Katholieken is verboden. Dez-e bekendmaking zai worden gepu bliceerd in „De Tijd," „De Maasbode" en -,Het Centrum," terwijl den overigen Ka tholieken bladen wordt verzocht haar over te nemen. Namens het Ned. Episcopaat, >de Aartsbisschop van Utrecht, t HENRIGUS. Utrecht, 2 Augustus 1920. DE VRIJE MELKUITVOER NAAR DUITSCHLAND STOPGEZET. Kaan ,De Tel." verneemt, heeft de mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel besloten met ingang van 1 Au gustus den vrijen uitvoer van melk naar Duitschland geheel stop te zetten. Den laatsten tijd bedroeg deze uitvoer circa 250.000 liter per maand. ENGELSCHE SCHADEVERGOEDING,, Reuter seint uit Londen did. 8 dezer: Op de door het Lagerhuis aangenomen euppletoire begroeting komt een Mein. bedrag voor in verband met den eisoh van Nederland om vergoeding voor scha de, door het Engelsehe leger gedurende den oorlog op Nederlandsch grondgebied aangericht, Harmsworth y.efklas^de, dat de ei&ch zorgvuldig was onderzocht en dat net bedrag der schade-vergoeding oj> f 78,000 was gesteld. UITBREIDING ZEDENPOLITIE GEVRAAGD. De afdeeling 's-Gxavenhage van de Ne- derlandsehe Vereanigirag van Staatsbur geressen dringt er In een adres aam dón Gemeente-raad op aan de zedenpolitie uit te breiden, in verband met het feit, dat het m-ore-ele peil In de Residentie de laat ste jaren op onrustbarende wijze is ge daald. Adressante wijst bijvoorbeeld op -het jongste zedensohandaal en op het feit, dat jonge meisjes des avonds bijna niet meer zonder geledd-e zich in de stad kunnen bwegen zonder te worden lastig gevallen. OPSPORING VAN DELFSTOFFEN. Voor rekening van het Rijk rijn in de omgeving van Winterswijk 4 boringen gedaan naar kaliaso-uten door de Heer- lensehe Maatschappij. In de Tuuute, vlak bij Winterswijk, is men tot 75 M. gegaan en was die ligging der lagen ongeveer gelijk aan. die in Kotten, waar voor eenige jaren geleden ook reeds bo ringen gedaan zijn. De laatste boring is gedaan tot op een diepte van 220 M. Be houdens wat klei werd tot genoemde diepte niet anders aangeboord1 Idem kwarts. De volgende boring heeft plaats onder de gemeente Lichtenvoorde, terwijl dezen winter een gorotere toren zal ar- riveeren tot het doen van diep-boringen. In de buurtschap Kotten is die maat schappij „De Vulkaan" uit Arnhem bezig met bet opsporen van kalkmergel. Deze moet hier zoo dioht aan de oppervlakte liggen, dat ze aan de steile kanten van beekjes soms zichtbaar is. BESCHUITBLOEM. De minister van Landbouw heeft het volgends bepaald: lo. uitsluitend aan bakkers, die gewoon zijn beschuit te bakken, zal, indien zij zulks wenschen, door het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel nog éénmaal Regeeringsbbem ten behoe ve van de beschuitbereiding worden ver strekt;;' 2o. de verstrekking zal gelden voor een tijdvak van ten hoogste 36 dagen; 2o. bakkers, bedoeld sub lo„ die bloem vo-or de beschuitbereiding ontvangen door tusschenkomst van het distributiebedrijf der gemeente hunner inwoning, zullen hunne aanvragen om Regeeringsbioem voor -de beschuitbereiding zoo spoedig mo gelijk en uiterlijk vóór 10 Augustus a.s. hebben te richten tot den secretaris van den Band van Beschuit fabrikanten in Ne derland, Maui'itsstraat 2, te Dordrecht, on der opgave van de verlangde hoeveel heid Itegeerlnasblocm in kilogrammen uit gedrukt. Aanvragen na 10 Augustus as. inge zonden zullen niet in behandeling wor den genomen. Te gelijk met de aanvragen zal dooi de aanvragers aan voornoemden secreta ris zijn over te maken een bedrag van f 0.20 per 100 K.G. aangevraagde bloefen, ter vergoeding van administratiekosten. SALARISHERZIENING RIJKSPER SONEEL. In opdracht van de vergadering- van het hoofdbestuur van d,en C. N. A. B., hadden Maandagmorgen drie hoofdbe stuurders eon onderhoud met den voorzit ter van de Salariscommissie over de sa- larieerin-g van het Rijkspersoneel. Dooi de delegatie werd naar voren gebracht, dat het hoofdbestuur aanvankelijk van meerling was geweest, dat de salarisher ziening voor het Rijkspersoneel nog dit jaar tot stand zou kunnen worden ge bracht en had het den eiseh gesteld van uitbetaling van 100 bij wijze van voor schot op de komende verhooging. Thans blijkt bet hoofdbestuur, dat de Regeering met partieele herzieningen wil volstaan. Hierdoor dreigt het verband, dat door de Salaris-commissie in de sa- larieering dier Rijksambtenaren werd aangebracht, geheel te worden verbroken en zullen de moest z-onderlinge verhou dingen ontstaan, die later een goede her ziening der salarieering zullen bemoei lijken. De delegatie zette verder uiteen, dat het hoofdbestuur van den O. N. A. B. zich daarom tegen deze partieele wijzi gingen meent te moeten verzetten en het noodzakelijk acht, dat een algeheele her ziening dient te worden voorbereid, welke in Januari 1921 in werking zal kunnen treden. Over 1920 dienden dan de mini ma en de maxima van alle salarissen met een aanzienlijk bedrag van min stens 300 te worden verhoogd. Aan den voorzitter van de Salaris- commissie werd verder medegedeeld, dat de vertegenwoordiger van den C. N. A. B. in de Salariseommissie dit voorstel zal indienen en nader verdedigen. EEN VEEBEDRIJF BIJ PHILIPS TE EINDHOVEN. Door die directie van Philip's Gloei lampenfabrieken te Eindhoven is, naar M. van den Broek in het jongste num mer van die „Veldpost" mededeelt, een groot landbouw- en veeteeltbedrijf ge sticht ten behoeve van het fabrieksper- so-neel. De bedoeling biervan is, het verkrij gen van producten, voornamelijk melk en boter, van zoo goed mogelijke kwaliteit, teneinde deze aan billijken prijs voor het personeel beschikbaar te stellen Er zijn reeds twee-en-twintig zwartbon te koeien aangekoekt, welke op een en kele uitzonder in g na, allen zijn- ingeschre ven ia het Nederlandsch Rundvee-stam boek. Het ligt in de bedoeling den veestapel geleidelijk uit te breiden door aankoop en opfok. Daarmee in verband staat de ontginning van woeste gronden, die door Philips ig ter hand genomen. Desa gron den schijnen van uitmuntende kwaliteit te zijn en ver boven de gewone heide gronden. die in cultuur worden gebracht, te «taan. KOLEN UIT DUITSCHLA1 fD. Aan het „Hbld." wordt uit Parijs ge seind: De „Éclair" zegt in verband met de verklaring van Fehrenbaoh aan de Ne- derlandeche regieeringi dat de hoeveel heid kolen door Duitschland aan Neder land beloofd in ruil voor een crectiet trouw geleverd zullen wonden: „W-elke conclusies moeten wij uit deze officieele verklaring trekken. Of de Duitschers hebben op de conferentie te Spa valsche verklaringen afgelegd inzake de produc tiecapaciteit hunner mijnen, of zij zijn van plan de hoeveelheid kolen, die zij naar Nederland willen uitvoeren aan de voorraden, bestemd voor Frankrijk, Bel gië en Italië te onttrekken. 6e INTERN. KATH. ESPERANTISTEN- CONGRES. (Nia Sesa.) Behalve de reeds gemelde geestelijke en wereldlijke autoriteiten zijn nog tot het eerecomité toegetreden Z. D. H. Mgr. Johannes von Euch, Bis schop van Anasasiopol-is. Apostolisch Vica- rins van Denemarken en Finland. Z. D. H. Mgr. Dr. Joh. Rössler, Bisschop van St. Pölten, Oostenrijk. Z. D. H. Mgr. von Euch schreef aan hst Congres-bestuur: Esperanto is zeker een krachtig mididel voor d-e Katholieke actie in de heele wereld. Daarom beveel ik de studie van Esperanto aan alle Katholieken aan. Het volgend© program-ma voor het Con gres is thans vastgesteld: Zondag 15 Augustus. 12 uur H. Mis in de kerk van O. L. V. Onbevlekte Ontvangenis in de Elandstraat predicatie door den WelE-e-rw. heer W. L-ut- kie. Gemonde; liederen. 1.30 uur. Lunch in heit St. Alpho-nsuspa- txonaat. Elandstraat. 2.30 unr. Op en ingerittin gOpeningsrede door den Oomgres-voorzitter, den Z.Eerw. heer L. Poell, Gentertliederen (Kaïth-oli-eke hymne)toespraken van eereledenbegroe tingen door congressisten uit verschillende landen: voorlering van telegrammen en brieven: rede door den Z.Eerw. beer Poell (over den internationalen bond van Katho lieken van de daad) en den W.Eerw. heer Luitkie (Eén herder en één schaapstal; lied (Ni volas Dion), sluiting. 6 uur. Wandeling naar „Bosclihek" in het Haagsche Bosch; gemeenschappelijke maal tijd, concert. 's Avonds na het diner bijeenkomst van de vertegenwoordigers der verschillende lan den verkiezing van het hoofdbestuur van I. K. U. E. Maandag 16 Augustus. 8 uur. Requiem. Mis met predieati-e door den Z.Eefrw. heer Poeh en liederen; alge meene H. Communie (te voren zal er gele genheid worden gegeven om in Esperanto te biechten). De H. Mis wordt opgedragen in de kapel der Eerw- Zusters van den H. Caro- lus Barrome-us, Prinsengracht 36. 9 uur. Ontbijt in het. St. Alphonsus-Patro- naat. 10 uur. Werkzitting. Rapport over ,,Nia Kvaxa" te Rome. Stemming en officieele aanneming van het regiement van I. K. U. E. Rede over de Vredesbeweging door Dr. Met-zger te Graz enz. 35 uur. Slotzitting. Rapport over de morgen-bijeenkomst. Bepaling van de plaats van het volgende congres. Rondvraag. Slui ting. 6 uur. Gemeenschappelijke feesitmaal-ttijd (waarschijnlijk in „Boschhek"). Dagen en uren vud de KathoLieke verga deringen tijdens het 12c Esp. Wereldcongres ziin nog niet vastgesteld, daar deze van het program van dat congres afhangen. Alle vergaderingen worden gehouden in het Alphonsus-patrenaat, Elandstraat. De éénlge Oongr-estaal is Esperanto. Moordaanslag. Bij de politie te Enschedé heeft zich aangemeld zekere J. H., aldaar, die zijn vrouw met een knipmes een levensge vaarlijke woeade aan den hals had toege- bacht. Bovendien was do rechterhand van de vrouw, waarmede zij den aanslag probeerde te verijdelen, danig door het mes gehavend, terwijl baar bovendien over den benedenarm een mes- snede van pl.m. 10 c.M. lengte was toege bracht. De man erkende dat hij reeds lang met de idee had ron-dgeloopen zijn vrouw te vermoerden. De halsslagader was niet geraakt en ook de polsslagader was intact geble ven. Na verbonden te zijn, werd de vrouw die 3 maanden geleden nog was beval len van een tweeling, naar het zieken huis overgebracht. H. werd naar het po litiebureau overgebracht, terwijl zijn® 7 nog jonge kinderen door de buren wor den verzorgd. Het auto-gev«ar. Men meldt aan de ,,'s-Hertogenbos- scber Crt.": In de gemeente Eist, langs den rijks weg NijmegenArnhem, worden dage lijks verscheidene processen-verbaal op gemaakt tegen automobilisten wegens overschrijding Jer maximum-snelheid. In die dorpen Lent, Elden en Eist staan al tijd politiedienaren langs den Weg, met den chronometer in de hand. Tijdens de laatste zitting van het kan tongerecht te Eist deelde de kan banrech ter aan een terechtstaand chauffeur me de, dat hij al het mogelijke zal doen, om althans In zijn kanton te bereiken dat de Betuwe bevrijd wordt van het schande lijke ge jaag langs de wegen. Hij kon den beklaagde de verzekering geven, dat, hoe wel het O. M. een boete vorderde van 25 hij iederen overtreder met hechtenis zou straffen, zonder geldboete en hij hoopte, dat dit algemeen bekend zou ge- rakep Te Zoeierwoude heeft de politie special»' maatregelen genomen tegen het woeste rijden met motorrijtuigen. Landverhuizers. Het aantal landverhuizers over Olden- zaal, aldus wordt aan liet „Hbld." ge* schreven, neemt met den ,dag toe. Gere geld passeeren er dagelijks een 70 tot 100, meest Polen en Tsj echo-Slow aken, om via Rotterdam naar Noord- of Zuid-Ame- rika te vertrekken. Met het oog op den gezondheidstoestand en de zindelijkheid, is het zeer af te keuren, dat deze men- schen moeten vertoeven in de wachtka- - mer 3e klasse aan het station aldaar en reizen in dezelfde eoupé's als do gewone, reizigers 3o klasse. Herhaaldelijk lcopen er tusschen 01 denzaal en Rotterdam^ slechts twee rijtuigen 3e klasse, waarin dan die 70 tot 100 emigranten naast de gewone reizigers plaats moeten nemen. Geen wonder, dat de laatsten hierover ten zeerste klagen en dikwijls gedurende heel de reis in de gangpaden blijven staan. BOTSING. Gisterenmorgen om half elf geraakte op den O-os-tzeedijk te Rotterdam de auto van den heer G. G. Wittewaal van Wic- kenburg te Houten in botsing met de tramwagen van lijn 1. De auto kwam ui: de richting van het Cestplein en de chauf feur, die in Botterdam den weg niet wist, zag de tram plotseling oml-uigen de Ad» miraliteitstraat in. Hij remde uit allt macht, doch door den gladden weg, slipti zijn wagen verder en liep de motorwagen van de tram er boven op. De heer .Witte waal, iemand van 60 jaar, die naast den chauffeur gezeten was, werd onmiddellijk gedood. Met geheel verbrijzeld hoofd werd, hij opgenomen. Van de zes of zeven inzittenden (men had familie afgehaald aan hot terrein van de Rotterdamscbe Lloyd) zijn er nog twee gewond en in het ziekenhuis verbonden. -Een 500-jarige. Neen, zoo cud is de moerbeziënbooir te Goes nog niet, immers Jacoba var Beijeren plantte hem in 1434 achter het slot „Osten.de" te Goes. Van het slot iï' slechts weinig overgebleven. In de restau ratiezaal van het café-restaurant waarin het 'geraetamorphoseerd is, liggen neg eiken -balken van liet voormalige slot, zijn -nog kelders uit de 9e eeuw: de „Mo* rus -nigra'" is gebleven en zit vol heer* lijke, sappige vruchten. Natuurlijk heeft de tand des tijds aan hem getornd, stormwinden gooiden herr tegen den grond, maar vriendelijke men- schen beurden den oude weer op, steun den zijn stramme ledematen en dat deed' den oude goed. De stam is gescheurd, gespleten, hier ein daar zóó vermolmd, dat je er door kunt kijken. De scho-rs en de cambouwlaag bleven gezond en wei in die mate, dat de boom thans duizenden vruchten draagt. (Hbld.) Gisteren is het DA-jarig kind van F. L. te 's Heriogenbosch door een kar overre den en gedood. Men meldt uit Dinxperlo: Sedert Za terdag- is het kleine grensverkeer aan de Geldersch-Westfaalsche grenzen toegestaan. Voor elk gezin mag elke 14 dagen uit Hol land worden ingevoerd 3 K.G. meel, 2 K.G. vet, 1 Kg. koffie, 1 Kg. caeao en 1 liter olie en verder zooveel kaas als men zelf wil. Al leen'personen wonende binnen 15 K.M. van de Hollandsche grens, voorzien van eec Ausweis met portret, kimen deze zaken invoeren. Door de marechaussees te Hengelo en de politie te Enschede ziin twee personen, G. en W., aangehouden, die in korten üjdl niet minder dan 23 rijwielen hebben gestaRA Te Winschoten kwomen gistermiddag uif Harderwijk aan 35 werkwilligen voor de stroocarionfabriek Rei-derland. De stakers wilden ze tegenhouden, doch werden door maiéchaussées op zijde gedrongen. Bij het station werd met steenen gegooid en daarna met de sabels geslagen, waardoor iemand werd verwond. Halverwege Reiderland ge komen, onlsfonaen opnieuw relletjes, waarbij de politie tweemaal schoot. Of iemand werd getroffen, bleek niet. Terwijl de moeder haar man op zijd arbeid het middageten bracht, wist de 8- jarige v. Rooy te Os een revolver uit een kast te bemachtigen. Met rin 12-jarig vriendje Huberts gingen ze samen er mede spelen, tot op een gegeven oogenblik de met scherp geladen revolver afging en de 12* jarige Huberts zoodanig werd getroffen, dat hij na enkele uren overleed. HET BELGISCHE KAMERLID MALS GESCHORST. BRUSSEL, 3 Aug. In de Kamer heeft de voorzitter- verklaard -naar aanleiding van de gebeurtenissen van Donderdag j.l dat de afgevaardigden, die Laakbare woor den hebben gesproken, dienen te wor den -gestraft daar ae zitting niet was ge schorst. De heer Maes, afgevaardigde der Ero-ntpoitij erkende tot de betoogers te hebben gezegd: „Gaa,t niet zóó heen, an ders zijt ge gedupeerd". Maes heeft de aanwezigheid der betoogers in de zittings zaal toegejuicht. De voorzitter stelde voor den heer Maes tijdelijk van de vergaderingen uit te sluiten. He-t voorstel van den voorzit ter werd met algemeene stemmen, be halve met die van de drie afgevaardigjdon der Frontpartij, aangenomen. Maes verliet daarop de zittingszaal te midden eener algemeene stilte. DE PAUS EN HET LOT VAN POLEN ROMEl 3 Aug. De Paus heeft den Poof- schen afgezant in audiëntie ontvoeren.. Na een onderhoud heeft de Raus «Aea. vertegenwoordigers van het aL-.-r-aa r het buitenland 'verordend om fu conasaA te treden met de regecringen, waa."t*j rij geaccrediteerd zijn, om middoicn «au te bevelen tot het vermijden van de ruiuo en ie ieiibrokkeUug xM ilelsb-v

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 2