R -K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR-NOORD-HOLLAND Het Zwaneneiland No 207 Zaterdag 4 September 1920 13e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Wes*schijsff dageBiJiks. Bureau.' HOF 6, ALKMAAR. Telefoon: ADVERTENTIEPRIJS: Verheven Vacantiewerk. Wantoestanden in Sovjet- Rusland. Wat de Fers zegt BUITENLAND PEülLLKTUiM. •m* PER KWARTAAL: f2.-, FRANCO PER POST f2.50 MET OE1LLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOGER. ADMINISTRATIE 433. REDACTIE £33. VAN 1-5 REGELS f 1.25; ELKE REOEL MEER f 0.25 RECLAMES PER REGEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSING f0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polis verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 500.—, f 400.-, f 200.- f 100 -, f 60 -, f 35.-, f 15.-. Wij ontvanjren een kolommen!anfr verslag- Biet verzoek heden te plaatsen. Wij zullen daaraan niet voldoen, omdat onze plaats ruimte daarvoor weinig gelegenheid' biedt, maar vooral, omdat wii vreezen. dat wij de zaak zelf daardoor niet zouden dienen. Uitvoerige beschouwingen en verslagen in dagbladen genieten de eer door 90 procent d er lezers met respect te wendenover geslagen. Dat moesten allen, die speciaal op de Zaterdaginummers onzer Katholieke dagbladen voor Roomsche aangelegenheden 'beslag leggen eens overwegen. Hun doel is meestal zeer prijzenswaardig en de aange prezen onderneming of "t nieuw ontworpen plan zeer sympathiek. Ook zién zij juist door zich van de Roomsche pers te bedie nen om bij het Katholieke volk propaganda te maken. Zij vergeten daarbij echter ge woonlijk één diing. n.m. dat ..men'' ook op zijn vrijen Zaterdagmiddag en Zondag in een courant geen stukken van drie ko lommen leest. Dit in het voorbijgaan. En nu het stuk. dat ons aanleiding gaf voor dezen aanloop. Het is een verslag over „het vacantiewerk der Katholieke studen ten". Op zich zelf reeds een titel met een vacantie, waarin gewerkt werkerstehuizen niet vergeten. Praatavonden gaven gelegenheid om al het geziene te ver werken en nog beter te leeren kennen. Een mededeeling van practischen aard treffen wij in dit deel van het relaas aan. waarop het goed lijkt de aandacht te vestigen. In Heer len bleek onder leiding van dx. Poels een „kring" van intellectueelen te ziin opge richt, welke maandelijks zijn samenkomst houdt. Hier wordt gesproken over de actu- eele kwesties: over 'belangrijke artikelen uit tijdschriften welke onder de leden ter lezing zijn verdeeld: over de werkzaamheden der, leden naar buiten. Onder applaus werd er op aangedrongen dait de afgestudeerden ie der in hun plaats een dergeliiken kring zou den trachten bijeen te roepen. Het is raad zaam zulke kringen niet uitsluitend uit aca demici te doen bestaan, maar dankbaar ook de intellectueele krachten, welke van buiten de academie komen, te aanvaarden. Uit de mijnstreek ging de tocht naar het Missiehuis te Steiil waareen missie-cursus was georganiseerd, waaraan behalve de stu denten ook een 150 seminaristen deelnamen. Ziedaar, hoe onze Roomsche studenten te genwoordig hun vacantie doorbrengen. Is het in dezen tijd, waarin zooveel neer drukt en versombert, niet verheffend te zien hoe zij. die binnenkort aan de spits zullen staan van het katholiek leven, in hun voor bereidingstijd op zulk een, practische en doel- dubbele bekoring wordt en studenten die werkenEn dan nog j treffende wijze met de werkelijkheid1 van on- stilstonden .waren duidelijk zichtbaar ver waarloosd. De Duitsdie arbeiders in de fabriek zeiden, dat alles vreeaelijk lang zaam ging- Ondanks de slechte voeding produceerde den Duiïscher nog evenveel als .vijf Russen. De Russische arbeiders waren gedeeltelijk gedwongen uit de dor pen gehaald om te werken, voor een ander deel kwamen zij vrijwillig om recht, te kunnen doen gelden op een „pajok," het Ievensmiddelenranteoen, dat in het bedrijf wordt verstrekt. Van belangstelling in het werk yvas niets te ontdekken. Sommige arbeiders brachten uren zoek met sigaretten draaien en rooken. Zeer verbitterd lieten de Duitsche arbeiders zich uit over de ver tegenwoordigers der Duitsche landverhui- zeisvereenigingen, die hen deer valsche inlichtingen hgdden verlokt hun land te verlaten. De Russische regeering belette liun nui echter terug te gaan. Een der Duitsche arbeiders vertelde: „Ik had een huis net een flinken tuin in Duitschland. Dat heb ik opgegeven, want ze hadden mij verteld, dat je in Rus land geen geld ncodig hebt. Met 8 pfen nig op zak ben ik naar Rusland gegaan. Maar nu zie ik, dat -je nergens liet geld meer ncodig hebt dan in Rusland, want hier is zelfs aan eten, liet grootste gebrek. Het brood en de- soep zijn niet te eten. En dan die hitte, dat is ook niet uit te wel een arbeid, die bewondering afdwingt ze Roomsche gemeenschap in aanraking ko- houden. 35 jam lieb ik rooi het social is m waarvoor wii even de aandacht willet vragen. De Roomsche studenten van heel Neder land. voor een deel de toekomstige leiders onzer Katholieke samenleving, hielden van 17 tot 23 Augustus eerst een gebruikelijke retraite. Het bijzondere dit iaar was, dat daaraan een vacantiecursus verbonden werd. De twee laatste dagen dier retraite werden p.m. gedeeltelijk gewijd aan een viertal lee- 'Kenconferenties. waar zeer interessante be sprekingen en levendige, nuttige debatten ge houden werden. Zoo betoogde daar prof. Barge uit Leiden, dat voor ieder mensch de arbeid van zijn beroep het voornaamste is, in wezen uitgaat boven sociale werken buiten zijn beroep: dat sociale werk moet neven zaak zijn en is niettemin een plicht, die 'bij na ieder buiten zijln dagelijk/schen aijbeid kan vervullen. Zoo 'hield de advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Ledéboer. een „aposto lisch betoog" over het godsdienstig leven en dan verscheen den tweeden dag in dezen kring van intellectueelen een werkimans-afge- vaardigde ter Staten-Generaal. het bekende Kamerlid Henri Hermans. Hij sprak over „de intellectueel en het sociale leven", waar op een débat van drie uren volgde. Het ons toegezonden verslag zegt onder meer over dit ongewone optreden: „De stu denten hebben tenvo'Me leeren beamen de woorden waarmede dx. Brom Henri Her mans had begroet: „wii academici, zien in a den niet-academisch gevormden arbeider, dien wij gaarne als onzen meerdere vereeren Professoraal universeel was Henri Hermans gijn zaak meester." Dan verdedigde de Rotterdamsche wet houder Siulemeijer de stelling, dat de intel lectueel zijn tegenzin voor „de politiek" moet afleggen en moet helpen, dooi- edelmoedig .irijden en offeren de politiek edeler en beter te maken. Van het retraitehuis uit ging de tocht naar Zuid-Limburg, waar de mijnstreek werd be zocht met al de stichtingen, welke de Rooan- sdhe dharitas en de christelijke vakbeweging "bouwvereenigingen enz. daar hebben doen verrijzen: tehuizen van werklieden'bonden, asylen voor daldoozen, bureaux van een grondmaatschappen en zooveel meer. Na tuurlijk werden de mijnen zelf en de mijn men? Er is dagelijks zooveel, dat de toe komst duister doet inzien. Maar het lezen van prachtig vacantiewerk onzer Katholieke studenten geeft den burger weer moed! Een aantal afgeva-rdigden van de rco- de onafhankelijke partij in Duitschland' ,zijn uit Moskou teruggekeerd en hebben o.m. veel kennis en wetenswaardigs van (Jen toestand in Sovjet-Rusland meege bracht. Een hunner, Ditman, komt daarover in „die Freiheit" een en ander meedeel en. De afgevaardigden zco vertelt hij heben de reis naar Rusland met een 120-tal Duitsche arbeiders gemaakt, die het ellendjjge leven in Duitschland moe de den heilstaat wilden binnengaan. Zij werden in Rusland na,ar Kolomna bij Moskou gezonden. Het kon hun daar ech ter maar matig bevallen. Een deel van hen weigerde te arbeiden en owilde terug naar Duitschland. Men had hun in DuitscRLand alles zoo mooi voorgespiegeld: zij zouden een kleine fa briek krijgen, dia zij zelf zouden mpgen beheeren; er waren woningen beschik baar .en de voeding was goed en ruim. Maar nu moesten zij ervaren, dat daar niets van waar was. Ook werden ze door de Russische arbeiders zeer onvriende lijk ontvangen. Die vroegen hun of zij het laatste brood in Rusland kwamen opeten en of zij soms de Russische ar beiders in de fabrieken wilden verdrin gen, zcodat dezen dan naar de loopgraven konden gaan. In de totaal verwaarloosde fabrieken, .waar zij niets in te brengen hadden, .weigerde de arbeiders te werken en daarom werden ze... voor contra-revo- lutionnairen uitgescholden. Ditmann is met zijn afgevaardigden naar Kolomna gegaan. De fabriek, waar vroeger 17000 arbeiders werkten heeft er nu nog maar 5000. Van hun rondgang door d,e fabriek vertelt hij verder „Arbeidsstukken en werktuigen lagen veelaL defect in het rond, machines, die me gewerkt. Nu ben ik hierheen gegaan om Rusland te helpen opbouwen en de wereldrevolutie te dienen. Maar de hon ger maakt alles onmogelijk." Wel verdienen de- arbeiders hocgc loo tten. Maar wat geelt het of je 11000 tot 12000 roebel verdient als een pond boter 3500 roebel kost en alles verder naar evenredigheid. Men ziet het, die' arbeider is wei be keerd, maar.... niet tot het Bolsjewisme. SMOESJES VAN OUDEGEEST. De heer J. Oudegeest schrijft in „Hel Volk" twee uitvoerige artikelen om den iong- sten bokkesprong van liet 1. V. V. liet in ternationaal stopzetten van al e vervoer van oorlogsbenoodigdheden voor Polen bestemd goed te praten. Zelfs in eigen kring ml. gaan meer en meer de ogen open voor deze huichelachtige manoeuvre van het Interna tionaal Vakverbond, dat voorgeeft den oor log te willen onmogelijk maken maar inder daad een oorlog op heel 'bijzondere wijze mogelijk maakt, maar can alleen voor de bolsjewieken. Dies hebben, naar de heer Oudegeest ver klaart: „ook heel wat partijgenoot-en den schrik zoo te pakken, dat zii er maar niet van kunnen loskomen." Om deczm menschen ie suggereer en, da t het I. V. V. heusch het grootste gelijk ter wereld hoeft, moeten al even onoprechte mid delen worden aangewend1: wat eigenlijk van zelf spreekt, want een hopelocze zaak ver dedigt men niet met een beroep op de sim pele en onvei'valschte waarheid. De ,,Msb." zegt er verder van: Eenerzijds dan moet het bolsjewisme dat de takiiek van het I. V. V. 'bewust in de kaart speelt worden voorgesteld als een ongevaarlijk liefhebberij van ..Vadertje Lenin,' wiens regeersyateem in de oogen van het I. V. V. het .meest dwaze'1 is dat zich bedenken laat: aan den anderen kant moet de roode lap van het „kapitalisme," dat natuurlijk dan aan de ziiide der Polen strijdt, dienst doen om de blood-e broe ders over hun angst heen te helpen. In van bloed eni verschrikkingen druipende volzinnen wordt de ellende en misdadig heid van den oorlog geschetst (natuur lijk alleen zooals de Polen dien voeren.) zoo zelfs dat de schrijver met zijn eigen bombast verlegen wordt en zijn spijt uit drukt dat hij den schijn op zich laadt „van dikke woorden re willen gebruiken." Terwijl de Russische geweldenaars der halve volstrekt buiten geding kunnen wor den gelaten wegens hun ongevaarlijkheid, wordt de „Volk"-lezer aangehitst tegen de „bloedhonden van bet kapitalisme", die louter in de verbeelding van het I. V. V. een nieuwen oorlog voorbereiden. i Met d'it laaiste smoesje, waarvoor immers geen enkel serieus gegeven voorligt, inoeten de „Vclk"-lezers. wier oogen dreigden open te gaan voor de eenzijdige onoprechtheid1 der roode pacifisten, tot „beter inzicht" worden gebracht: en met een paar kolommen gebral tegen het „kapitalisme", dat in Polen o wondere samenloop van omstandigheden de belangen verdedigt ook van den Neder- landschen rooden arbeider, voor zoover hij althans van het Wijnkocpsche terrorisme af- keerig is, acht de heer Oudegeest voldoende gerechtva.ard.igd 't dolzinnige streven van 't 1. V. V. cm den vrede (e stichten door naar één kant den oorlog te bevorderen. DE POOLSCH-RUSSISCHE OORLOG. Yau het front. Naar uit Koningsberg-en wordt gemeld, is in Soewalki ma den intocht deir Polen de toestand onveranderd Ten Noorden van Sokolka gevechten met zwakke Russische achterhoeden. Het nieuwe offensief van 't 12de leger eu van bet leger van Boadien- ny stuiten op kraebtigeu tegenstand. Het leger van Boeddenmy is door oen 'flank- insluiting uit de richting Grabowisz in een benarde p-osi'tie gekomen eu beeft deu terugtocht aanvaai-d. In don om- kek van Lemberg zijn de bolsjewiki ten noorden van den spoorweg' Lamberg Brody -op den terugtocht. Het Russische legerbericht van 1 Sept. zegt: In den sec- lor Grodno ten noordien van Sokolka plaatselijke gevechten, In den sector Scbolz wjerpen onze troepen den vijand, die den rechteroever van deu Boeg bij Opali had bereikt, op dien linkeroever terug. In den sector Sofcol gevechten mot goeden uitslag voor ons. Sector Lemberg onder deiï druk van den vijand gingen onze troepen iets naar het oois-ten terug. Interviews met prins Sapieba, De ccrrcispondienteu van de „Matin" en van de „Petit Parisien" te Warschau heb ben beiden een interview met prins Sa pieba gehad, waarin deze verklaarde, dat zoowel de bolsjewiki als de Polen ernstig vrede wensehen en liet daarom niet zoo heel lastig schijnt om dezen te sluiten. De conferentie te Minsk heeft don weg gebaand. De kwestie van doortocht tus- sehen Rusland en Duitschland lean alleen hij economische verdragen geregeld wor den, dus na het vredesverdrag. De. grens kwestie is de belangrijkste, maar Sapieba meende, dat deze ten slotte geen moeilijk heden zou opleveren. Beide interviews ge ven den indruk, dat men ge makkelijk tot een voor beide partijen bevredigenden vrede zou kunnen komen. De onderhandelingen. Het Lett. Persbur. meldt, dat de Letti- sche regeering in beginsel toestemt in de overbrenging van de Russisoh-Poolsche vredesonderhandelingen naar Riga. Donderdag ie de toestemming van Tsjitsjerin tot het verplaatsen der vredes onderhandelingen naar Riga ingekomea. In het Russische draadlooze bericht wei-a de Poolsche regeering ervan verwittigd, d-at Joffre voorzitter zal zijn van de nieu we liussisch-Oekrajiensehe delegatie. De delegatie is in het bezit van volmachten, die haar recht geven niet alleen over den wapenstilstand, maar ook over de vro- desprelinainairen te onderbandeleu. De Poolsche ministerraad kwam dade lijk bijeen om de richtsnoeren voor de ko„ mende onderhandelingen vast te stollen. Be Poolsche delegatie zal waarschijnlijk Maandag naar Riga vertrkken waar dan aan het eind van do volgende jveek de onderhandelingen kunnen beginnen. Dat Sapieba aan het hoofd zou 6taan van de delegatie, is onjuist gebleken. Waarschijn lijk zullen evenals in Minsk onderstaats secretaris Domsky en Wroblewsky de on- dierbaiidelkagen lleiidlen, terwijl ook de Poolsche zaakgelastigde te Riga daaraan zal deelnemen. Protest van Lithauen. De Liihausche regeering heeft de re geeringen van Duitschland, van de En tente en van die onzijdige staten een pro- testnota tegen de opmarsch van Poolsche troepen in Litauen overhanligd. Zij vér- klaart, dat haar niiets ander-s overblijft, dan zich daartegen met alle middelen te verdedigen. Telegrafische verbindingen met de Entente. Het Poolsche TeL Aig. klaagt er over, dat het gemis van reehtstrieeksche tele- graphische verbindingen met Parijs en Londen en zelfs Zwitserland zich zoo jammerlijk doet gevoelen. Alle telegra- phisch verkeer gaat over Berlijn en In Polen klaagt men nn over „sabotage", die het verkeer belemmert en vertraagt. DE „PAPIEREN" OORLOG. I Te Londen is een bock gepubliceerd „Geheimen van Crewe House" gcheetep, waarin Sir Campbell Stuart, de rechter hand van Viscount Northoliffe, het een en ander meedeelt over de werkzaamhe den van het onder Northcliffe's leiding staande „departement voor propaganda in vijandelijke landen. Dit departement werd in Februari 1918 op verzoek van den premier georganiseerd. Tevoren was dit werk geschied door het departement van buitenlandsche zaken en dat van oor log, doch teljkens stuitte men daarbij op geldgebrek. Bovendien onderschatte men te 'bevoegder plaatse de waarde eener handige en voortdurende propaganda. Northeliffe begon den steun te vra gen Van een aantal deskundigen op het gebied van propaganda, waarvan het hoek deze omschrijving geeft: „een zaak aldus voor te stellen, dat anderen er door bein* vloed kunnen worden". Vervolgens wer den de doeleinden der te volgen politiek opgesteld en toen deze door het departe ment van oorlog waren goedgekeurd, kon men aan het werk gaan. Het blijkt uit dit boek, dat de heer Wickham Steed, sedert benoemd tot hoofdredacteur van de „Times" en dr. Seton Watson, beiden volkomen bekend met de O.-H. monarchie en de onderwor pen rassen, die tegen het Oostenrijkse!' bewind morden, de slagen leidden, die „de grootste overwinning, bereikt dooi ooilcgispropaganda" deden behalen. De serties op groote schaaL waren liet ge volg van het uitstrooien van vlugschrif ten, uitgaande van örewe House, den ze tel van het departement, boven de Oos- tenrijksche linies of wel van „contact- patrouilles", uit deserteurs bestaande, die .Vrij naar liet Frans cb van li. iinault. 7 8') Zachte en droefgeestige karakters kunnen n.el goed verwijten hooren. Trapsgewijze be- 2?n, zij dus de Iiare te verzachten, tot zij (jinlelijk schijnbaar onderworpen on gelalen lispelde „Ach vriend, ik begin ernstig te vreezen, dat gij nooit een volmaakt echtgenoot voor mij zijn zult. Misschien zal ik er eenmaal berouw over gevoelen, dat ik u mijn hand schenken zal." Na het bezigen dier beide uitdrukkingen zoo van onvergelijkelijke sluwheid, stak zii Lem, nog eenigszins pruilend, haar blanke, hand toe. Herman, die niet had kunnen vermoeden, dat hun klein geschil aldus zou afloopen, was niet weinig onthutst. Hij had zijn huwelijks aanzoek van den vorigen dag geheel vergeten. Gok vatte hij niel dadelijk de ware belcekenis ('e.: woerhn en van den handdruk zijner fiicht. Doch z'n geheugen raadplegende, stond hem zijn toestand weldra duidelijk voor den geest, en moest ïiij bekennen, dat hij wel degelijk de handelingen zijner nicht had uit gelokt en liet hem, ten minste als hij den schijn ntet op zich wilde nemen ongestadig te zijn tot in het belachelijke, onmogelijk was zich te onttrekken aan een veresniging, die hij vier en twintig uren te voren vurig had afgesmeekt. Er zijn daden die tegen wil en dank verplichting opleggen. Heeft men zich eenmaal op een helling geplaatst, dan belet ons de onverbiddelijke aantrekkingskracht te blijven stilstaan. Er behoort een groote mate van kracht, of een overgroote onverschillig heid toe, zich te vrijwaren voor de gevolgen van handelingen, waarbij ons levenslot geheel op het spel jslaat. Herman echter had een zwakken wil en een nauwgezet geweten. Na e enige aarzeling onderdrukte hij z'n tegenzin en gehoor gevende aan datgene, wat hij als zijn plicht beschouwde, raakte hij even de hand zijner nicht met de lippen aan en dank te baar met een buiging, die meer strekken meest om zijn verlegenheid te verbergen, dan om zijn dankbaarheid te uilen. Aurelia be greep die bedoeling volkomen. „Wat zou er toch wel voorgevallen zijn?" vroeg zij zich zeil woedend af. „Vanwaar die plotselinge verandering'? Gisteren nog had ik zijn liart volkomen in mjjn macht en heden is het duizend mijlen van mij af! O, man nen, wat zijl gij toch onstandvastig! Maar. wat komt het er op aan'? Al is zijn hart niet bestendig, ik heb looh zijn woord. En dit zal hij nooit breken!" Een eigenaardig lachje geleed onder deze alleenspraak over haar schoon gelaat. Voor een scherpzinnig opmerker Lö daarin een mengeling van vreugde en minachting, van voldane begeerte en voorgenomen wraak. De muziekpartij eindigde mei een septet op motieven uit de Freischutz van Webcr. Aurelia deed haar genoodigden vriendelijk uitgeleide- Herman alleen was op haar ver zoek nog wat gebleven, toen Savarus binnen trad. „Ik vraag u duizendmaal verschooning, lieve mevrouw," zeide hij, „ik kom wel wat Iaat, maar ik wilde uw woning, waar alles nog schitterend verlicht is, niet voorbij gaan, zonder u mijn excuus te maken. Ik had dezen avond zóóveel zieken tc gelijk, dal het mij beslist onmogelijk was uw concert te komen bijwonen. Wat is 't vak van geneesheer toch onaangenaam! Men verwacht een pretUg avondje en de eerste de beste domoor, die hel in den zin krijgt een ontsteking, pleuris ol verstuiking op te loopen, doet het voornemen in duigen vallen. Ik behoef u niet te zeggen hoe woedend ik was. Gjj weet immers, dal ik veel van muziek houd, vooral van het gehal te, zooais ze bfj u steeds is. Daarom heb ik mij vreeselijk gehaast, om van mijn zieken af te komen, op gevaar af, ze naar de andere wereld te zenden. Maar op het oogeublik dal ik vrij dacht te zijn, laat majoor Ornulf mij door een bediende, dien ik onderweg ontmoet te, ontbieden en zoo ging dus ook het laatste gedeelte van uw muzikaal avondje, waarop ik zoo vast gerekend had, verloren. Moge de duivel hem halen voor het leed, dat hij mij heeft aangedaan!" „Is de majoor dan ziek?" vroeg Aurelia. „HijIs een man van zijn soort ooit ziek? Hij is te ongevoelig van aard om tSijn gestel eenigermate in de war le brengen. Ik ken slechts één gevoel, dal nadeelig op zijn ge zondheid zou kunnen Werken, dat is: als hij de aanzienlijke fortuin verloor, die hij heeft... verdiend." „Verdiend?. Ge spreekt dit woord zoo eigenaardig uit, waarde dokter." „Ik zeg het, zooals ik het meen, sahoone dame, en ik zie wel aan uw spottend lachje, dat gij begrijpl wat ik zeggen wil. lloe dit echter zijn móge, ik kan u verzekeren, tiai de majoor bel uitstekend maakt, want men heeft hem niets ontstolen." „Dan beeft men u voor zijn pupil Wiiüel- mina Aurich talen Iialen." - j Teen Herman, tegen een marmeren sciioor- steeumanlel geleund, den naam van het jonge meisje hoorde noemen, legde hij haastig hel album ter zijde, hetwelk hij voor afleiding doorbladerde. „Juist, voor zijn pupil," antwoordde Sava rus. „Waarschijnlijk als het gevolg val? eenige strenge vermaningen, iiceft zij eer zenuwtoeval gehad. Toen ik kwam lag zij in zwijm. Ik heb heel wat moeite moeten aan wenden om tiaar weer bij te brengen. Onge lukkig kind, in den toetsand, waarin zij ver keert, kam een tweede toeval van dien aard haar, plotseling dooden. Ik heb dal dan ook aan. haar voogd ie kennea. gegeven." i „Gedraagt hij zich dam ruw jegens haar?" „Dat geloof ik niel. Maar dit kind heeft zonderlinge, zalfs gevaarlijke neigingen, dia hij mol kracht wil tegen gaan. In plaats van zich in alles in acht te nemen, zooals ik haar onophoudelijk voorschrijf, maakt zij' 's avonds watertochtjes pn roeit zich buiten adem en blijft dan, wat hoogst onvoorzichtig is, tot laat in tien avond op het eilandje, waar zij haar tijdverdrijf vindt in het voederen van zwanen. Komt ze dan laat thuis, dan overlaadt de brave Ornulf, die bang is haar le vroeg te zullen verliezen, haar rnèt verdiende verwij ten. 'v {Wordt vervolgd

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1