cht. ies Ie 0. Tabak. voor IEF, iLZ B DEI D8IFT doetverkoGiiên R.-K. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR NOORD-HOLLAND Het Zwaneneiland maar, Hie Wo 211 13e Jaargan ichines, ikken, ieder- Hirers, foren enz ruik. ars. arom Tegen te hooge Groenten- prijzen De toekomst der luchtvaart in Netlenanü. Wat de Pers zegt BUITENLAND. FEUILLETON. Donderdag 9 September 1920 eadeanx in Helder. ijde B 61. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt dadelijks. Bureau: HOF 6, ALKMAAR. - Telefoon: êFoS^™ 433' ADVERTENTIEPRIJS: ilkmaar bekende ÉS [nbevelend. Is. stelling bij B pond cent per pond. Gevestigd 1897. róle, Liquidatie enz paarzame huisvrouw UP TO DATE" en potten pot meer bevat et ikooper ia dan elkt iuiriig in 't gebrui doek uitgewreven er snel glans geeft d is voor 't leder. ONS BLAD PER KWARTAAL: f2.—, FRANCO PER POST f 2.50 MET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD f 0.50 HOOOER. VAN 1-5 REOELS f 1.25; ELKE REOEL MEER f 0.25; RECLAMES PER REOEL f 0.75; RUBRIEK „VRAAG ÉN AANBOD" BIJ VOORUITBETALING PER PLAATSINQ f0.60 Aan alle abonné's wordt op aanvraag gratis een polls verstrekt, welke hen verzekert tegen ongevallen tot een bedrag van f 5Ó0.-, f 400.-, f 200.—, f iOü f 60 f 35.-, f 15.-. Op verzoek van den heer W. de Groot Directeur van de R. K. Coöp. Tuindersver- eeniging Kennemérland te Beverwijü, ne men wij het volgende artixeltje over uit de „Mededeelingen van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland" te Den Haag. SchriK niet lezer 1 Het is inderdaad waar, Het gemeentebestuur eener groote stad Wil eene actie op touw zetten tegen de ,.hoo- ge" groenteprijzen. „B. en W. van Apeldoorn hcDbcn zich geWend tot het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te 's-Gra- venhage met het verzoete, wel te willen over wegen, of het niet op zijn Weg ligt, bij den Minister van Landbouw stappen te doen, opdat zoo mogelijk van regeeringswege maatregelen worden genomen om tot prijs daling te geraken. De prijzen van aardappelen, groenten en fruit in Apeldoorn en elders stijgen voort durend. Op het einde van Juli was de midden- prijs van aardappelen 15 cent per K. G. of per H. L. 10.50. De middenprijs van bloem kool ie en 2e soort was op de veilingen te Noord-ScharWoude, Langendijk en Loos duinen in de laatste weken 19 a 25 cent. Houdt men nu in 't oog, dat de grossiers een marge rekenen van 0 cent en de klein handelaren van 9 cent,- dan wordt de prijs die de consument betalen moet, 37 cent Blijkens de prijzenstatistielc van het le- vensmiddelenbedrijf te Apeldoorn, zijn de gemiddelde prijzen als volgtsnijboorien 37 ct. per K. G., slaDoonen 40 ct., postelein 17 ct., doperwten 40 ct., alles per K. G. roode kool 20 ct., witte kool 18 ct., komkom mers 13 ct. per stuk andijvie 5 ct. en sla 4 ct. per krop, Wortels 7 ct. per bos." Het moet daar in Apeldoorn wel voor de tuinders een gezegend land zijn. Snijboonen voor 37 cent per Kilo, slaboonen voor 40 centroode kool 20 cent per stuk Waarom gaat het gemeenteoestuur van Apeldoorn niet eens naar Ter Aar, ten cin- de die duizelingwekkend hooge prijzen te bestrijden Daar werden op 17 Augustus 35.740 K. G. snijboonen op de veiling ver kocht voor een prijs van 53/4 cent per K. G. op 18 Augustus 37.030 K. G. voor 4y2 cent per K. G. en op 20 Augustus 17.250 K. G. voor 3»/4 cent per K. G. Waarom laat het gemeentebestuur niet eenige waggons snijboonen uit Beverwijk komen Op 9 Augustus Kon het eerste Kwa liteit Koopon voo- 15 cent per K. G., webce prijs gediK»$Ste de volgende dagen voort durend nafcr beneden liep (tot 8 cent kwam Waarom snelt het gemeentebestuur niet naar Noord-Holland, Waar de roode kool onverkoopbaar is en de witte en gele kool een treurig lagen prijs opbrengen Het Marktbericht van Broek op Langen dijk van 31 Augustus luidt aldus Roode Kool 2.10 tot 3.70 per 100 K. G dat is gemiddeld 3 cent, zegge en schrijve 3 cent per K. G. Witte kool 2.tot 3.20 per 100 K. G. Gele kool 4.60 tot 6.90 per 100 K. G. U en 5.60 tot 7.10 per 100 K. G.Wortelen 1.80 tot 2.80 per 100 bos. Aangevoerd115.225 K. G. roode kool 79-55T K. G. w tte kool; 28.350 K. G. gele kool10.950 K. G. uien 2.825 bos wortelen. Zou het gemeentebestuur zijn tijd niet' beter kunnen geb i-ken, dan met het schrij ven van dergelijke verzoekschriften Kon net met name niet veel meer resultaat heb ben, indien het zijn kracht aanwendde tot verbetering der spoorwegtoestanden, tot ver krijging van eeji snel en goedkooper vervoer Hierin ligt zeer zeker een der hoofdoorzaken van de duurte in de groote steden. Het is vanzelf sprekend, dat een koopman, Wiens goed door het langzame vervoer voor 1/, is bedorven, de rest ook V» duurder zal trach ten te verkoopen. Het veel te langzaam ver voer is oorzaak, dat een groot gedeelte der levensmiddelen bedorven aankomt. Het is toch zeker schandelijk, dat voor het vervoer van Noord-Holland naar Venlo vier k vijf dagen moeten Worden gerekenddat Wij dezer dagen van iemand uit Berlijn moesten vernemen, dat de eenige trein, die altijd te laat kwam, de Hollandsche Was. Wij Weten niet, hoe dc aanvoertoestanden in Apeldoorn zelf zijn mocht het gemeente bestuur daar echter op dit gebied even voor uitstrevend zijn als dat van Amsterdam ten aanzien van de Marnixbuurt en van Den Haag ten opzichte van dc Veenkade, dan is het heusch niet te verwonderen, dat de prijzen in Apeldoorn hoog zijn. De gemeentebesturen hebben op dit ge bied een belangrijke taak te vervullen zij kunnen groot succes hebben, mits zij hun Werkkracht in de goede richting aanwenden en niet doen als b. v. de gemeenteraad van Kerkrade, die aandrong op een uitvoerver bod van kool, omdat in de mijnstreek de kool zoo enorm duur Was Dat zou toch Wel het toppunt wezen, een uitvoerverbod van kool bij een binnenlandschen veilingprijs van 3 cent per Kilo Indien dc Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten in samenwerking met de verschil lende Kamers van Koophandel, eens een krachtige actie begon tot verbetering der spoorWogtoestandenindien zij bovendien haar eigen leden eens aanspoorde, om den aanvoer van tuinbouwproducten door flin ke kanalen, markthallen, afschaffing van haven- en marktgelden enz. zoo veel moge lijk te vergemakkelijken, dan zou inderdaad de voornaamste stap gedaan zijn op den Weg, die tot prijsdaling leiden moet. Uitvoerverboden echter of beperkingen van den uitvoer helpen den binnenlandschen consument weinig (denk aan de Miranda 1) en maken den producent het leven onmogelijk. Over de toekomst, der handelsluch'tvaaót in Nederland bevat de Gazette de Hol- iande" een belangwekkend artikel naar aan leiding van een onderhoud, hetwelk de re dactie had met den heer Plesman. directeur van de Koninklijke Luchtvaart-Mij. Nederland heeft. evenals de overige neu trale landen geprofiteerd van den vooruit gang op luchtvaartgebied, want, eerlijk ge sproken, waien wij. wat luchtvaart-kennis betreft zeer 'ten achter. Nu dat niet meer het geval is. moet nog de onverschilligheid overwonnen worden van de autoriteiten en van de meeste zakenmenschen. Gelukkig wordt reeds steun ontvangen van eenige onzer groote scheepvaartmaatschappijen en bankinstellingen. De voordeden van een luchtpostdienst zullen echter wel spoedig algemeen woroen ingezien, daar spoed hier een te voorname factor is om lang gene geerd te kunnen worden. Dan kan het niet anders of het luchtgoederenvervoer kan uil Nederland, welks export voornamelijk zui- velartikelen ziin voorloopig nog niet aan zienlijk znn Vóór alles zal hier nQodig ziin een cen trale organisatie zooals het Luchtministerie ie Londen, waar over technische aangele genheden een beslissing wordt genomen en nieuwe liinen ontworpen en voorbereid. Geografisch is die ligging van Nederland goed en wii hebben ook vier goede iucht- vaartcentra'sVlissingen. Rotterdam, Schip hol en Soesterberg. Het vliegveld van Soes-, terberg is misschien wel het mooiste veld van het vaste land, en groote sommen worden ten koste gelegd aan het lucht vaartstation van Rotterdam, om dit tot het meest up-to-date vliegveld van de wereld te maken. De mist nu daargelaten, die een zeer ernstig bezwaar is voor de luchtvaart, is de weersgesteldheid in Nederland voor het luchtverkeer zeer gunstig. Intusschen kan de mist ook wel overwonnen worden wan neer de vliegtuigen slechts voorzien worden van richting vindende toesteilen. De heer Plesman beschreef een dergelijk toestel in een Fokker-machine. Wat vliegtuigbouw betreft, heeft Neder land zeer goede constructeurs in de heeren Fokker te Amsterdam, Carlv te Ede, Narvo te Cuyk en Berkel te Rotterdam. Reeds zijn eenige nieuwe machines ge bouwd door de heeren Fokker en zijn ook nieuwe modellen in aanbouw bii de heeren Carly en Narvo. Plesman meent, dat het vliegtuig van de naaste toekomst zal ziin een machine van middelbare grootte met één motor, inge richt voor 5 of 6 personen, met een gemid delde snelheid van 150 K.M. en een maxi mumsnelheid van 200 K.M. per uur. Even als bij spoorwegen is elke kilometer boven de gemiddelde snelheid zeer- duur. Overigens hangt de ontwikkeling van de vliegmachine geheel af van de betrouw baarheid van oen motor. Op dat gebied wordt in Holland geen geld gespaard om het beste te vinden ook. door het in dienst nemen vatn eerste klas machinisten en tech nici. De heer Plesman betoogde voorts, dat handelsluchtliinen zeer veel voor hebben boven andere wijzen van vervoer. Zij ver slinden veel minder kapitaal dan spoorwe gen of stoomvaartlijnenhet aantal machi nes dat langs dezelfde route kan vliegen is onbegrensd en het gaat veel sneller. De betrouwbaarheid van de vliegmachine kan overigens hierdoor bewezen worden, dat alhoewel het weer dezen zomer .dik wijls zeer ongunstig was, de luchtvaart slechts éénmaal niet vertrokken is. n.l. op 17 Mei, toen intusschen wel uit Engeland twee vliegtuigen ziin aangekomen. De SchipholGraydcn Londendienst zal met 1 October welgestaakt worden, maar er zijn toebereidselen in gang om het aanstaande jaar tweemaal daags heen en weer te vliegen tusschen Londen en Am sterdam en ook worden dageliiksche dien- sien georganiseerd tusschen Amsterdam en Frankfort en Amsterdam en Hamburg. In Indië staan de vooruitzichten goed. De weersgesteldheid is daar uitmuntend voor de aviatiek en de mogelijkheid van ontwikkeling is er te gunstiger omdat de gerieflijkheden van bet verkeer er nog schaarsch en snelheid vaak ver te zoeken is. Ook zijn daar de groote afstanden op zich zelf reeds een waarborg voor welslagen van een vliegdienst. Intusschen valt er de eerste jaren niet te rekenen op een luchtdienst direct tusschen Nederland en ziin overzeeschie O.-I. bezit tingen. Ten slotiie gaf de heer Plesinan als zijn overtuiging te knnen, dat de vrede onder de volken door de ontwikkeling van den luchtpost- en handelsd'ienst belangrijk be vorderd zal worden. Tot de Luchtvaartconventie zal Neder land eerst dan toetreden, wanneer de arti kelen welke Duitschland uitsluiten, zullen geschrapt ziin. „Huisgez." üe volgende beschouwingen: „Het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs vertoont een groote- ren achterstand. Er was eon tijd, dat Üe katholieken voor hun kinderen van dit onderwijs percentsgewijs slechts schaars gebruik maakten en wie het deed zond, voor zoover men zich niet tot de enkele katholieke internaten wondde, zonder merkbaar bezwaar zijn kinderen naar neutrale inrichtingen. In onze kringen werd allengs Üe be hoefte aan üit onderwijs meer gevoeld en de waarde er van beter beseft. En-terwijl de R.K. Leergangen jja. tholieke leerkrachten vormden, verre zen de een na de ander katholieke in stellingen van middelbaar' en voorbe reidend onderwijs. Tot 'heden bleven ze schier uitslui tend tot Noord-Brabant beperkt. Dit moge te verklaren zijn uit het feit, dat de Leergangen in die provin cie zijn gevestigd en het hoofd der Leergangen, dr. Moller, tevens de groo te stuwkracht is voor de oprichting van katholieke lycea en hooger© bur gerscholen, het tekort veor het overig d eel van het land is er niet min der oen tekort om. Een onzer wakkerste en meest ge zaghebbende onderwijsmannen, fraiter Bergmans van het St. Gregoriushuis te Utrecht, vestigt daarop in „Het Cen trum" de aandacht en houdt een plei dooi voor de stichting van katholieke inrichtingen van middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs hoven den Moerdijk. Dit pleidooi onderschrijven en steu nen wij van harte en met overtuiging. Met enkel katholiek lager onderwijs en een katholieke hoog ©school in het verschiet, komen wij er niet. Juist de leeftijd van 12 tot 18 jaar vraagt en vordert een katholieke vor ming en wij zijln niet verantwoord met, tegenover het deelnemen nit steeds breeder kringen, van jongens en meis jes, ,aan voortgezet onderricht, den eisch van katholiek onderwijs zijn recht, althans zijn verwezenlijking te onthouden. Ook in de' overige gewesten moet gevormd worden wat wij hier in Noord- Brabant bezitten: een centrale vereeni ging tot bevordering van het middel baar en voorbereidend hooger onder wijs. Zulk een centrale moet eén of meer provincies bestrijken en het initiatief, den goeden wil en de toewijding van de katholieken van een geheele streak in !óén middelpunt doen samenkomen.!' Het is een goed en groot, maar ook noodzakelijk werk, dat zonder verwijl dient te worden ter hand genomen en waarvoor onder de katholieken in het Noorden, die op velerlei terrein voor de katholieke zaak zooveel tot stand brach ten, de gangmakers moeten zijn te .vin den. KATHOLIEK MIDDELBAAR EN VOOR BEREIDEND HOOGER ONDERWIJS. Over dit belangrijk onderwijs geeft het DE POOLSCH-RUSSISCHE OORLOG, Van het front. Het P-ooLsche Iegerbericht -van 7 Sept. zagt: Gaze troepen sloegen de aanvallen ■der LitaUiScho troepen met succes af. Langs d'en Boeg aan balde zijden artille rievuur en versterkte actie der verken ners. De gevechten, van gisteren leidden tot de inneming van Hrubreczow, dat door den vijand met groote verbittering verdedigd werd. In den sector Wysao.- wieo rukten onze troepen evenzoo op en namen een aantal dorpen in. In Galicië valt de vijand, door reserve- troepen versterkt, herhaaldelijk onze stei Hagen aan en tracht met groote hardnek kigheid ons uit de linie van den Boeg ci de Gnilla Lipa te verdrijven. Onze troe pen g-ingen voortdurend tot tegenaanval len. over en brachten den vijand aanzien lijke verliezen toe. Op den zuidelijken vleugel is de toestand onveranderd. Polen en Litauen. Havas had Dinsdag uit Warschau ge meld, dat de Poolseh-Litarische vijande lijkheden zoo goed als geëindigd waren In tegenstelling daarmede zegt het Litar seho legerbericiit van 7 Sept.: Ten Noor den van S-oewalki werd gisteren den ge beelen dag gevochten. Het dorp Nauje- Grauiaiad ging tweemaal in andere han den over. In den nacht van 6 op 7 Septem ber bezetten wij Wizainy. Ten Z.O. van Augustowo bezetten de Polen Rigalonki, Daardoor werden onze troepen gedwom gen Lisk op te geven, en zich op de linie Holinka terug te trekken. Het Litauaseba legerbericht spreekt verder het PooLsche legerhericht tegeü,, dat beweerd had. dat de Litauscbe troepen in vereeniging met de bolsjewilri opereeren. DE DREIGENDE MIJNWERKERS STAKING IN ENGELAND. Naar wij n-og in een deel onzer vorige oplage berichtten, beeft Sir Robert Hor» 11e, de president van de Board of Traite, aan SmilHa, den president van die mijn werkersfederatie, een telegram gezonden, het dagelijksch bestuur van de mijnwer- kersfedieratie uituooddgend, heden, Don derdag, een conferentie met de regeering te lco-men bijwonen, teneinde misverstand te v-oorkomen en dien oogenblikkelijken toestand met betrekking tot de dreig-endte mijn werkers® taking te bespreken. De mij n werkersbond heeft besloten dit aanbod te aanvaarden. De „Daily News" noemt de uitnoodigiing van Sir Robert Home aan het dagelijksch ■bestuur dier Mijnwerkersfederatie, eer waarachtige stap in de richting van den vrede. Het blad zegt: Wij twijfelen er niet aan, of Smdllie en zijn collega's zullen het voorstel, dat het vooruitzicht op het ont dekken van een gemeenschappelijk terrein schijnt te openen, aannemen. Het is raad zaam, dat noch pers, noch publiek hoege naamd iets zegt of doet, dat deze gunsti ge mogelijkheid zon belemmeren. Een draadloos bericht uit Horsea meld, nog: De gedelegeerden, der mAinnverk-e-rs naar het va.kvereenigiingscongres meldden, dat zij de regeering hebben gepolst over de moge» lijkheiö! van de bijeenroeipimg van twee on partijdige rechtbanken om zich bezig b« houden met den Iooneisch en om een beslis sing te nem-en inizake het vraagstuk van goed-koopere steenkool. De r-egeering echtei zegt daarvan niets af te weten: doch uit gezaghebbende bron wordt medegedeeld, dal de regeering. ofschoon bereid den Iooneisch der mijnwerkers te onderwerpen aan da uitspraak van een onpartdidigee rechtbank niet zal toestaan het vraagstuk van de prijsverlaging van de steenkool voor huis hond-elijk gebruik aan de beslissing van een and-ere rechtbank te onderwerpen dan het Lagerhuis. De regeering zal krachtig vast houden aan baar besluit dat. daar <Jit een politieke kwestie is, deee alleen maar dooi het parlement of het kabinet kan worder beslist. In zekere kringen wordt het denkbeeld geopperd, dat het middel om nit do moei- N rij naar het Jfranscü van ii. Lnault, L'V-v-, - - 'f 12. t Zij zette haar gelaat in üe plooi, fen zeï- de op ©enigszins driftigen toion, doch zon der het papier a&n te nemen, dat hij' haar toereikte: „Duidt -mij niet ten k'waide, beste Stur- ner, dat ik nrij1 ©en oogenblik 'driftig maakte. Xk boa niet al te wel; mij Sn kamenier zat ,u dit wel gezegd hlebbsn. Ik heb dan ootk last gegeven dat ik niemand ontvangen wil, om over 'zaken te pprekien. Gijl echter, maakt hierop uit zondering. Ja, ja, igljjj zijt niet zonder reden hooghartig! in uw vak toch, zïijt gij) een volmaakt 'eerlijk man. "Het ware fa wenschen, Hat allen, die in geld verlegenheid zijd, met kapitalisten even gedienstig, even flink ewejn welwillend, *ven onberispelijk als gij, te dpien moch ten hebben. Gij' bezigt gq©n .draaierijen uitvluchten, neéu, gij! zegt: aiohiyi in twee woorden de geheele zaak; onder teek-en deze schuldbekentenis, die eerst na drie maanden vervalt, en tel u in specie, enkel in speed©, het vierde ge deelte van haar bedrag voor. Men is dus vrij' om het te doen of te laten. Ge woonlijk. aanvaardt men erkentelijk en voldaan uw edelmoedige voorwaarden. Ik herhaal dus, brave heer Stumer, dat ik innig spijk heb van mijn onaangename stemming van zoo even; dat was, ik erken het gaarne, mijnerzijds een bewijs van schromelijke ondankbaarheid". betujg u mijin dank, mevrouw", zeide de grijsaard die den schijn aan nam, alsof hij! den hem toegezwiaaiden lof voor goeden munt aannaim, „Deze verklaring doet mij! vergeten, dat uw eerste onthaal hoogst onbeleefd was. Zij verheft mij' in inijn eigen oog-en, ©n geeft rpiji dien moed in mij goede beginselen te volharden. Maar zijt gij ongesteld, me vrouw, en daanom wil ik u niet langer Lastig vallen. Wees zoo1 goed mij' het be drag mijher schuldbekentenis t.ó vqldoien en weea verziekeid, .dat gij' in 't vervolg evenals vroeger over m'ij'n baurs kunt be schikken". Onder het uitspreken dezer woorden was hSjj Aurelia genaderd, en rieik te baar andermaal Üe door haar onder teek ende verklaring to©. Zij1 nam ze einde lijk aan, maar legde ze Bonder in te zien, op een Ohineesch tafeltje, dat bij haar stond en zeide, terwijl haar lippen zich spottend krulden: „Uitmuntend man, uw rechtschapenheid treft mij!. Het verheugt mij van u te mo gen hooren, dat ik steeds o-p u rekenen mag. Daarom schroom ik niet u te verkla ren, dat het mij1 voor het o,ogenblik on mogelijk is u te voldoen. Het spijt mij innig, ik verzeker het u want ik heb geen enketen s-ehuldeischer jegens wien ik mij liever van mijn verplichtingen kwijten zou" Sburner nam haar het papder uit de hand terwijl zijn gelaat, dat aooeven nog vrien delijk stond, geheel betrok. Hij keek de sohuktenares van ter ziijlde aan, en ver klaarde haar ronduit, dat hij! haai- dade lijk. zou laten dagwaarden. Hij groette even en wilde de deur uitstappen. „Halt, riep de jonge vrouw hem toe in een schater la oh uitbarstende, „nu zie ik van welken aard uw belangstelling voor mij is. Ik vind u wel een weinig,kort aangebonden, oude "heer". Die vroolijk-e uitval bracht den grijsaard in de onderstelling, dat Aurelia heiii slechts een oogenblik voor hel lapje had willen hou- i'.en pil dat zij haar geld reeds gereed Uaa liggen. Hij kwam dus min of oneer verlegen terug en bood haar, na zijn excuus gemaakt te hebben, opnieuw de schuldbekentenis aan. „Ik beu zelf zoo nauwgezet in mijn zaken," zeide hij, „dat ik tiet onmogelijk verkroppen kan, dat men zijn v-erplichtingen jegens mij niet op tijd nakomt. Ik wind mij dan op, want het kwetst mijn eergevoel." „Ik vrees dat gij die ziekelijke gesteldheid nooit kwijt zult raken," hernam Aurelia, ter wijl zij haar laciien zoo goed mogelijk be dwong. „Neen, nooit!" herhaalde de teergevoelige woekeraar plechtig. Hij decide haan daarop mede, dat het hem onverschillig was, of zij in zilver of in goud betaalde. Aurelia:, die nog altijd in een ge makkelijke houding op'de canapé lag, richtte zich half op en zeide met den vriéndelijksten glimlach op haar gelaat: „Mijn waarde schuldeischer, ik heb geen honderd florijnen in kas." De woekeraar, die weer zat, sprong eens klaps op, als vceldie hij den beet eener gif tige slang. „Maar wacht dan toch, driftige oude heer; mijn verliaal is nog niet ten einde. Zooals ik zeg, heb ik geen honderd florijnen in kas, maar binnen ©en maand word ik de vrouw van een schatrijk man." Dit gezegde maakte niet weinig indruk op Sturnur. Hij zette zich weer op den stoel, dien hij zooeven had verlaten en luisterde met gespannen aandacht naar de scnalkscne spreekster. Na voorafgaande uitleggingen, vroeg zij hem „Kent gij Herman Wrangel?" „Bedoelt gij den zoon van den vroegeren Rostockschen reeder, wiens familie te Müritz aan liet Zwanenmeer een fraaie villa bewoont, en die in den vierden of vijfden graad aan u verwant is?" „Juist, denzelfden." „Ja, dan ken ik hem; ten minste van gei- zicht, want hij heeft nooit zijn toevlucht be hoeven te nemen tot mijn beurs. Nu, sedert zijn ouders dood zijn bezit hij ongeveer een millioen florijnen, zoodat hij zoo'n arme arom mel als ik, best missen kan. En daar schiet mij le binnen: kan ik hem zooeven niet in uw kamer ontmoet hebben? Wel ja, nu herinner ik hem mij zeer. goed. Nu schoone dame.... Waarlijk, gij kunt er gerust op zijn, dat gij met hem een schitterende partij doet." En Sturner zette een paar oogen op zoo groot en zoo rond als de glazen van een leleskoop. I (Wordt vervolgd,) mmtm

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1920 | | pagina 1